[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Και ο άλλος για εκφοβισμό πυροβόλησε.

Πλακα κανεις ή απλως σκοπιμα αλλοιωνεις την αληθεια;:confused:

Στην μια περιπτωση εχουμε εναν αστυνομικο ο οποιος αφηνει το περιπολικο και ξαναγυρναει, πυροβολει ευθυβολα στο στηθος ενος αοπλου 15χρονου αγοριου χωρις κανεναν κινδυνο για τη σωματικη του ακεραιοτητα, και στην αλλη εχουμε βιντεο απο εναν αστυνομικο ο οποιος φαινεται ξεκαθαρα να σηκωνει το οπλο και να πυροβολει καθετα προς τα πανω, εν μεσω πεδιου μαχης.

Same difference βεβαια για οποιους δεν θελουν να δουν τη διαφορα.

Στην Ελληνικη αστυνομια οπλα με σφαιρες καουτσουκ ή ασφαιρα δεν εχουν εφευρεθει ακομα?

Ελα μου ντε! Εδω βεβαια θα μου πεις δεν τους δινουν καλα καλα συγχρονα οπλα και αλεξισφαιρα, αυτο τους μαρανε; Ή ακομα χειροτερα, εδω δεν τους εκπαιδευουν σωστα και δεν τους περνανε απο ψυχολογικα τεστ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εχουμε βιντεο απο εναν αστυνομικο ο οποιος φαινεται ξεκαθαρα να σηκωνει το οπλο και να πυροβολει καθετα προς τα πανω, εν μεσω πεδιου μαχης.

Same difference βεβαια για οποιους δεν θελουν να δουν τη διαφορα.


Μωρό μου,
από τη στιγμή που έχουν το ελεύθερο να πυροβολούν κατά βούληση
στη θέση του παιδιού θα μπορούσε να ήταν ο καθένας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πλακα κανεις ή απλως σκοπιμα αλλοιωνεις την αληθεια;:confused:

Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα το επίσημο πόρισμα:
https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8400&pubid=1988741
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα το επίσημο πόρισμα:
https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8400&pubid=1988741

Φαινεται καπως παραλογο να πυροβολησε στον αερα, και η σφαιρα να εξοστρακιστηκε στο στηθος του. Και μαλιστα στο ατομο για το οποιο γυρισε, και ηταν αυτος που τον ειχε προκαλεσει. Επισης, νομιζω πλεον ουτε η ιδια η αστυνομια δεν εκφραζει αυτη τη θεση.

Μωρό μου,
από τη στιγμή που έχουν το ελεύθερο να πυροβολούν κατά βούληση
στη θέση του παιδιού θα μπορούσε να ήταν ο καθένας μας.

Αγαπη μου, ασχετως του απλουστευτισμου οτι ο καθενας θα μπορουσε να ηταν στη θεση του (πχ ο καθενας μας δεν θα προκαλουσε τον αστυνομικο, ουτε θα του πετουσε πραγματα) εγω θα δεχτω αυτο που λες. Αλλα η μια περιπτωση με την αλλη δεν εχει καμια σχεση γιατι το ενα γινεται μεσα στα πλαισια μιας επιχειρησης σε συγκεκριμενο περιβαλλον, ενω το αλλο ειναι ενας βλαμμενος που επειδη θιχτηκε πυροβολησε.

Σε καθε περιπτωση, ακομα και 1000% δικιο να εχεις, το Post σου που λεει οτι και ο αλλος στον αερα πυροβολησε, ειναι απολυτως αστοχο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κατα δευτερον, οχι, δεν λυθηκε το θεμα...με την ερωτηση μου βεβαια να ειναι, ποιο ειναι το θεμα! Αν πυροβολουν ξεκαθαρα στον αερα για εκφοβισμο, γιατι ακριβως εξαπτεσαι; Εκτος και αν δεν κανει να πυροβολουν ουτε για εκφοβισμο, οταν τους γινεται επιθεση, και σε μια χωρα που πιθανως να κηρυχτει σε κατασταση εκτακτου αναγκης (ή και πολιορκιας).

Ο μόνος λόγος που έχουν τα όπλα και την άδεια να τα χρησιμοποιήσουν είναι για να αμυνθούν.
Ο τυπάς στο βίντεο πυροβόλησε εντελώς στο άσχετο- ήταν πολύ πιο πίσω από οποιοδήποτε σημείο βρίσκονταν πάνω από τρία άτομα.
Και στο κάτω κάτω, τι θα πει για εκφοβισμό; Αυτές τις μέρες ειδικά. Έλεος



πς. Νέο μότο από Ελληνοφρένεια, που θα κάνει αίσθηση

"Νέα Δημοκρατία
με στόχο τον άνθρωπο"

δεν έχω να προσθέσω κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Στην Ελληνικη αστυνομια οπλα με σφαιρες καουτσουκ ή ασφαιρα δεν εχουν εφευρεθει ακομα?
Eδώ στην Ελλάδα έχουμε αληθινά όπλα, όχι μούφα στρακαστρούκες.:/:

Είμαστε νταήδες εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Κάτι τέτοιες υποθέσεις τις κυνηγανε σαν τρελοί οι δικηγόροι. Αποκλείεται να γινόταν διορισμός απο λίστα. Καλή η επιλογή του Κούγια αφού όσο καραγκιόζης είναι στην κοσμοπολίτικη ζωή του αλλο τόσο γνώστης είναι της ποινικής δικονομίας και οι αγορεύσεις του συγκρίνονται μόνο με 2-3 ακόμα εν ενεργεία δικηγόρους. Το πιθανότερο αυτοπροτάθηκε να αναλάβει αμισθή αφου έχει περισσότερα να κερδίσει απο αυτη την υπόθεση παρα να ρισκάρει να χάσει.

Μια χαζή και άσχετη σκέψη που μου πέρασε απο το μυαλό. Αφού όλα γίνονται σαν αντίποινα αστυνομικών πράξεων και προκαλεί ακόμα και η παρουσία τους γιατι δεν αναστέλουν πλήρως την δράση της ΕΛ.ΑΣ . Κάτι σε στυλ Ολυμπιακής δηλαδή που την τεμαχίζουν και κρατάνε ότι μας είναι επικερδές και εξυπηρετεί. Έτσι λοιπόν κρατάμε και εμείς τροχαία , ασφάλεια επισήμων, ηθών και διαλύουμε ΜΑΤ , αλλοδαπών , κρατική ασφάλεια, ΕΚΑΜ , αντιτρομοκρατική, δίωξη ναρκωτικών, άμεση δράση. Πιστεύω θα φανεί έτσι ενα καλύτερο πρόσωπο στην κοινωνία και οι αντιεξουσιαστές θα πετάξουν σκεμπέ και περιφέρεια με την απραξία που θα τους πιάσει. Για παραδειγματισμό οι ένστολοι που θα περικοπούν θα σταλούν ως σχολικοί φύλακες για να μην χάσουν και την επαφή απο το αντικειμενό τους.

Ερώτημα : Ο αναρχικός όταν του κλέβουν το σπίτι ποιον θα πάρει τηλέφωνο.

α) Το 100
β) Τους συντρόφους του
γ) Τα κανάλια
δ) Όλα τα παραπάνω και με την σειρά που αναφέρονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ο μόνος λόγος που έχουν τα όπλα και την άδεια να τα χρησιμοποιήσουν είναι για να αμυνθούν.
Ο τυπάς στο βίντεο πυροβόλησε εντελώς στο άσχετο- ήταν πολύ πιο πίσω από οποιοδήποτε σημείο βρίσκονταν πάνω από τρία άτομα.
Και στο κάτω κάτω, τι θα πει για εκφοβισμό; Αυτές τις μέρες ειδικά. Έλεος



πς. Νέο μότο από Ελληνοφρένεια, που θα κάνει αίσθηση

"Νέα Δημοκρατία
με στόχο τον άνθρωπο"

δεν έχω να προσθέσω κάτι...

Καταρχας, προφανως και κανεις λαθος για τον λογο που εχουν οπλα. Με αυτη τη λογικη, αν καποιος απειλει μια κοπελα με μαχαιρι και παει να κανει κινηση πρεπει να τον κοιτουν και οχι να τον πυροβολησουν. Το ιδιο και για να σταματησουν ληστες τραπεζων, κτλ.

Κατα δευτερον, η δικη σου εξηγηση βλεποντας το βιντεο ποια ειναι; Οτι στοχευε τους νεαρους;;;; Προφανως ο λογος του ειχε να κανει με εκφοβισμο, ασχετως αν εσυ και εγω υπολογιζουμε τα μετρα και λεμε "Ελα μωρε στα 30 μετρα ειναι, τι θα παθαινε;". Αλλιως τι νοημα να ειχε;

Οτι και για μενα ειναι ηλιθια κινηση λογω των ημερων, το αναφερα ηδη. Απλα εγω θεωρω και τελειως υπερβολικες και τις αντιδρασεις (και των ΜΜΕ) στο συγκεκριμενο περιστατικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
το Post σου που λεει οτι και ο αλλος στον αερα πυροβολησε, ειναι απολυτως αστοχο.
Δηλαδή ο ειδικός φρουρός είναι μεμονωμένος και ψυχοπαθής,
ενώ ο άλλος ένας ένστολος εν κινδύνω.



Για δες, τι διαφορά έχει εκφοβισμός από εκφοβισμό... :confused:



Ερώτημα : Ο αναρχικός όταν του κλέβουν το σπίτι ποιον θα πάρει τηλέφωνο.
Το 166.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΪΜΟΥ...!@!

Νεοφερμένος

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Προσωπικά δεν είμαι με τους αναρχικούς γιατί θεωρώ οτί οι απλοί πολίτες δεν έφτεξαν σε τπτ! Όλοι κοντεύουμε να φτάσουμε σε πτώχευση! Και με αυτά τα γεγονότα τα πράγματα χειροτερεύουν! Αλλά είμαι κατά των μπάτσων 100%... Έχουν κάνει κατάχρηση εξουσίας!!! Νομίζουν ότι είναι κάποιοι...:rant: Πήγα στην πορεία μαθητών και οι μπάτσοι είχαν να μας πουν γελώντας <<Αι φύγεται από δω μικρά...που μιλάτε κι ολας!>> και η απάντηση μου ήταν <<Αν δε φυγουμε τι θα κανεις??? Θα βγαλεις οπλο να παμε οπως αλέξης?!>>:kill:! Δε τους παω!!!
Δεν εχουμε δημοκρατία!!! Χούντα έχουμε! Χούντα και ολιγαρχία!:mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καταρχας, προφανως και κανεις λαθος για τον λογο που εχουν οπλα. Με αυτη τη λογικη, αν καποιος απειλει μια κοπελα με μαχαιρι και παει να κανει κινηση πρεπει να τον κοιτουν και οχι να τον πυροβολησουν. Το ιδιο και για να σταματησουν ληστες τραπεζων, κτλ.

Κατα δευτερον, η δικη σου εξηγηση βλεποντας το βιντεο ποια ειναι; Οτι στοχευε τους νεαρους;;;; Προφανως ο λογος του ειχε να κανει με εκφοβισμο, ασχετως αν εσυ και εγω υπολογιζουμε τα μετρα και λεμε "Ελα μωρε στα 30 μετρα ειναι, τι θα παθαινε;". Αλλιως τι νοημα να ειχε;

Ωραία, το έχουν και για να μας προστατεύουν. Έλα όμως που δεν βλέπω να μας προστατεύουν... :worry: Αυτό που εγώ βλέπω, είναι να ταμπουρώνουν τα αστυνομικά τμήματα σε κάθε περιοχή, να έχουν τα όπλα τελικώς για τη δική τους ασφάλεια, και να ρίχνουν και δυο τρεις στον αέρα αμα λάχει!

Η δική μου εξήγηση βλέποντας το βίντεο είναι ότι και αυτός ήταν της ίδια συνομοταξίας με τον άλλο- απλά ηλίθιος. Δεν είχε κανέναν απολύτως λόγο να πυροβολήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.


Μην το λές. Το β) Αναρχικοί, θα έρθει πιο γρήγορα, μαζικά και οργανομένα απο όλα. Το α) Αστυνομία, θα του θυμήσει την ιδεολόγια του και ότι τελικά έχει στόχους στη ζωή του. Το γ) Τα κανάλια πάει παντού και πάντα. Θα τον κάνουν επαναστάτη σαν την αφίσα με τον Τσε και θα έχει να λέει και μετά τις επόμενες μέρες στούς φίλους του μπροστά στην τηλεόραση: " Κοίτα αυτός είμαι με το κασκόλ απο τα Zara, το πλακάκι απο Σύνταγμα, το ξίφος απο Ομόνοια και τώρα τα σπάω στην Ερμού γιατι μου φάνηκε είδα έναν μπάτσο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Απ΄οτι φαινεται απο μαρτυριες που ειδα στο παρακατω λινκ
https://www.greektube.org/content/view/47522/2/
οι αυτοπτες μαρτυρες δεν μιλανε για κανενα εξωστρακισμο σφαιρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ΠΟΥ ΜΕ ΒΙΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΗ ΓΗ...


Όλοι είχαμε ακούσει, πως η βία φέρνει, βία — αλλά αυτές τις μέρες το ζήσαμε. Καταλάβαμε πως μπορεί ένας πυροβολισμός να φέρει μιαν εξέγερση.
Παράξενοι οι δρόμοι, της βίας. Από τους αλλοτριωμένους στους ελεύθερους. Από την εξουσία προς την αντιεξουσία. Γι' αυτό μια επανάσταση δεν είναι δράση. Είναι αντίδραση.
Και οι εφημερίδες — σκέτη ναυτία: "ΣΚΟΤΩΣΑΝ 15ΑΧΡΟΝΟ ΑΝΑΡΧΙΚΟ". Τι πλεονασμός! Κάθε δεκαπεντάχρονος είναι αναρχικός (αλίμονο αν δεν είναι!). Αυθόρμητη, καθαρή φύση.
Αλλά και κανένας δεκαπεντάχρονος δεν είναι συνειδητός και υπεύθυνος οπαδός του Μπλανκί η του Μπακούνιν. Ένα παιδί! Καθαρή φύση...
"Όμως η βία δεν ξεχωρίζει ποιότητες. Σκοτώνει. Έρχεται από το μηδέν και θέλει να μηδενίσει. Η βία μισεί το Είναι. Ο “νόμος και η τάξη” οδηγούν τελικά στους πιο εύτακτους, ασφαλείς και ήσυχους χώρους: τα κοιμητήρια.
Προσέξτε, προσέξτε καλά τους αναρχικούς. Είναι, το θερμόμετρο της κοινωνίας. Όταν αγανακτούν, σημαίνει πως η “νόμιμη” βία έχει ξεπεράσει τα όρια επιφυλακής.
Βέβαια οι περισσότεροι, αναγνώστες μου, άνθρωποι σοβαροί και ευπρεπείς, δεν θα δέχονταν υποδείξεις από έναν αναρχικό. "Όμως, στο βάθος, ο αναρχικός έχει, πιο πολλά να πει από τον μικροαστό. Όσο κι αν δεν σας είναι, συμπαθής, αξίζει να τον ακούτε από καιρό σε καιρό. Γιατί δείχνει προς τη σωστή κατεύθυνση.
Κάθε οργανωμένη κοινωνία προϋποθέτει —δυστυχώς— ένα ποσοστό ανελευθερίας. "Όσο μικρότερο αυτό το ποσοστό, τόσο υψηλότερο το επίπεδο της οργάνωσης. (Ως εδώ συμφωνούμε όλοι: Προτιμότερη η πιο ελεύθερη Αγγλία, από την καταπιεστική π.χ. Ουγκάντα).
Έ, λοιπόν, ο αναρχικός είναι αυτός που ζητάει να ελαχιστοποιήσει το ποσοστό ανελευθερίας. (Περισσότερο: να το μηδενίσει — ο ουτοπικός αναρχισμός!). Στην επιδίωξη του αυτή συμπίπτει και με τα πιο σοβαρά κόμματα. (Μόνον που αυτός το εννοεί). Και βλέπει την ανελευθερία, την κατάχρηση εξουσίας, εκεί που ελάχιστοι τις αντιλαμβάνονται.
Οι αναρχικοί είναι τα πιο ευαίσθητα μέλη της κοινωνίας μας. Όταν αντιδρούν έχουν πάντα κάποιο δίκιο. "Όπως οι καλλιτέχνες σηματοδοτούν το αόρατο, έτσι και οι αναρχικοί διαμαρτύρονται για μορφές βίας που εμείς (στην αλλοτρίωση μας) δεν τις βλέπουμε. Τις έχουμε συνηθίσει. Αλλά δεν παύουν να είναι αυθαίρετες και ίσως περιττές.
Π. χ., σίγουρα θεωρείτε αυτονόητη την ύπαρξη της αστυνομικής ταυτότητας. Ξέρετε πως σε άλλα κράτη είναι άγνωστη; Και πως θα το θεωρούσαν προσβολή της προσωπικότητας αν έπρεπε να αποδείξουν το ποιοι είναι; Και ξέρετε ακόμα πως, όταν πριν μερικά χρόνια η κυβέρνηση της Δυτικής Γερμανίας θέλησε να εφοδιάσει όλους τους πολίτες με αριθμημένες ηλεκτρονικές ταυτότητες, ξεσηκώθηκε τέτοιος σάλος για το “φακέλωμα” που τελικά αποσύρθηκε το νομοσχέδιο;
Εμείς όμως αποκαλούμε τη Δυτική Γερμανία “αστυνομικό κράτος” (το έχω διαβάσει συχνά!), ενώ υποδεχόμαστε με αδιαφορία ένα παρόμοιο νομοσχέδιο, που θα μας φακελώσει, όλους ενάριθμα.
Να σε τι χρειάζονται οι αναρχικοί. Αποτελούν τη ζωντανή συνείδηση της κοινωνίας μας. Υπενθυμίζουν συνεχώς, με την παρουσία και τη δράση τους, ότι ο δρόμος οφείλει να οδηγεί προς την περισσότερη ελευθερία!
—Μα προκαλούν! (Είναι μέσα στο ρόλο τους).
—Μα υπερβάλλουν ! (Μήπως η άλλη πλευρά;)
—Μα επιτίθενται! (Σχεδόν ποτέ. Είναι μόνιμα σε άμυνα. Αλλά δεν μαθαίνουμε τη δική τους άποψη !).
—Μα βάζουν βόμβες!
Προσοχή: Μίλησα για αναρχικούς — όχι για τρομοκράτες (η προβοκάτορες !). "Όποιος τους συγχέει πάσχει από νοητική μυωπία. Διότι είναι πόλοι αντίθετοι. Αυτός που ζητάει ελευθερία δεν μπορεί να χρησιμοποιεί βία — έστω και σαν μέσο. Η βία φέρνει μόνο καταπίεση — ποτέ αυτονομία.
Οι αναρχικοί βλέπουν μακριά. Το ζητούμενο είναι μια κοινωνία ελευθερίας — από την αλλοτρίωση , την ανάγκη, την καταπίεση κάθε μορφής. Η εξουσία όποια κι αν είναι, πρέπει να συρρικνωθεί στο ελάχιστο. Γιατί από τη φύση της είναι απάνθρωπη. Εξουσιάζω σημαίνει δυναστεύω. Καλή εξουσία δεν υπάρχει. Είναι ένα αναγκαίο κακό, που θα εξαφανισθεί όταν περάσουμε σε άλλες, ανώτερες μορφές οργάνωσης. (Σε χίλια χρόνια; Έστω. Αλλά αρχίζουν σήμερα!).
Προσέξτε λοιπόν καλά τους αναρχικούς. Είναι οι αλαφροίσκιωτοι, οι ποιητές της κοινωνικής δράσης. Είναι οι άνθρωποι του μέλλοντος. (Αλίμονο μας και αν δεν είναι!). Δείχνουν το δρόμο. Άτσαλα, βάρβαρα, φανατικά. Είναι νέοι, δεν έχουν καλούς τρόπους (ευτυχώς!). Κάποια μέρα όμως, γι' αυτούς θα μιλάνε τα βιβλία μας — κι όχι για τους διάφορους μεγαλοσχήμονες, κυβερνήτες, κατακτητές, εξουσιαστές
Αν συμφωνούμε για την ελευθερία — πρέπει να συμφωνήσουμε και για τους αναρχικούς. Πώς είναι όχι μόνο χρήσιμοι αλλά αναγκαίοι. Ακουστέ το μήνυμα τους: έρχεται από το μέλλον. Που το θυσιάζουν καμιά φορά, στα δεκαπέντε τους χρόνια...


24.11.1985 - Νίκος Δήμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Το μόνο πρόβλημα σε αυτή τη χώρα είναι ότι όλοι ξαφνικά πυροβολούν για εκφοβισμό!!!!
Εγώ προσωπικά αγαπητέ Insomniac δεν είδα σε κανένα βίντεο αστυνομικό να απειλείται...εκτός και αν παρακολουθούσα λάθος γεγονότα!!!
Αλλά ακόμα και αν απειλούνταν, θα έπρεπε να σκεφτούν πως ένα γύρω υπήρχαν πολυκατοικίες και δεν ήταν καθόλου δύσκολο να υπάρξει θύμα κάποιος κάτοικος της περιοχής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Λυπαμαι πραγματικα παρα πολυ που τελικα οσο μεγαλωνω...ολοενα και περισσοτερο συνειδητοποιω το εξης πραγμα...το ποσο φυσιολογικο εχει γινει πλεον ο φοβος ...να νιωθεις ανασφαλεια και αλλες φορες να ικετευεις για να σου λυπηθει τη ζωη καποιος αλλος ομοιος με εσενα εις το ονομα των αρχων? ιδεων? νομων? δεν εχει πλεον σημασια αυτο γινονταν γινεται και παντα τελικα θα γινεται....για τον απλουστατο και μονο λογο.... πλεον αυτη η διαδικασια στις μερες μας εχει καταντησει φυσιολογικη...και πλεον ακουγεται πολυ αστειο και τραγελαφικο το να μας ξαφνιαζει αυτο
αυτη η διαδικασια ειναι συντηρημενη μεσα στην ανθρωπινη πορεια και δεν θα εξαφανιστει δεν θα αλλοτριωθει ποτε!!!!
παντου και παντα υπηρχε ενας δυναστης και ενας δυναστευομενος παντου και παντα θα υπαρχουν αυτα τα δυο αντιθετα μεταξυ τους ζευγοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ρε παιδια...δεν εχω πιασει ποτε οπλο στην ζωη μου.
Εκτος παο κατι νερομπιστολα.
Ποτε δεν τα συμπαθησα ποτε δεν με γοητευσαν και περαν απο παιχνιδια πρωτου προσωπου και ταινιες, κυριολεκτικα τα απεχθανομαι...
Εμενα ενα μου δωσεις ενα οπλο και απεναντη μου βαλεις εναν ανθρωπο και μου πεις πυροβολα (sic) ψηλα για να τον τρομαξεις, γιατι ειμαι πεπεισμενος οτι ΔΕΝ θα τον πετυχω?
Τι διαολο...πιο ευκολο ειναι να πετυχω τον ουρανο παρα τον ιδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ρε παιδια...δεν εχω πιασει ποτε οπλο στην ζωη μου.
Εκτος παο κατι νερομπιστολα.
Ποτε δεν τα συμπαθησα ποτε δεν με γοητευσαν και περαν απο παιχνιδια πρωτου προσωπου και ταινιες, κυριολεκτικα τα απεχθανομαι...
Εμενα ενα μου δωσεις ενα οπλο και απεναντη μου βαλεις εναν ανθρωπο και μου πεις πυροβολα (sic) ψηλα για να τον τρομαξεις, γιατι ειμαι πεπεισμενος οτι ΔΕΝ θα τον πετυχω?
Τι διαολο...πιο ευκολο ειναι να πετυχω τον ουρανο παρα τον ιδιο.

Κοιτα, εγω εχω πετυχει παιδακι με αεροβολο (απο αυτα που περνουν σκαγια μολιβδου, οχι τα ψευτικα..) χωρις να το θελω...
Δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι ο μπατσος το εκανε καταλαθος! Απλος καμια φορα τα ποτε, ας μην τα λεμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
....πχ ο καθενας μας δεν θα προκαλουσε τον αστυνομικο, ουτε θα του πετουσε πραγματα

Είναι στ' αλήθεια άστοχη και άκαιρη η ειρωνεία σου-εχθρός σου δε θα έπρεπε να είναι εκείνος που στιγματίζει το δολοφόνο κι όσους ανέχονται και συμβιβάζονται μ' ενα μηχανισμό παραγωγής δολοφόνων, μα ο ίδιος αυτός ο μηχανισμός.

Το θλιβερο είναι η πιθανότητα, ολα αυτά που παρακολουθούμε, να είναι απλά αποτέλεσμα της γενικότερης κατάστασης των Εξαρχείων όπου, νομος και παρανομία έχουν απο κοινού μετατρέψει μια περιοχή σε άντρο ναρκωτικών ναρκωμανών αναρχικών και τρομοκρατών, όπου ολοι ξέρουν τί κάνουν οι άλλοι και τίποτα απο ολο αυτό το στάτους δεν αλλάζει χρόοοοονια τώρα. Γιατί; Γιατί κανείς απο τις δυο πλευρές δεν το αλλάζει. Και γιατί αυτό; Ποιός ξέρει; Το νόημα όμως είναι ότι λίγο που έμπλεξαν αυτοί τα μπούτια τους, καίγονταν και τρομοκρατουνταο για δυο νύχτες οι μισές πόλεις της Ελλάδας.

Σιχαίνομαι όλη αυτή την εμετίλα που συμβαίνει από χθες στην Αθήνα (κι όχι μόνο).

Θεωρώ τον μπάτσο-δολοφόνο δειλό και ανεύθυνο και εγκληματία. Αλλά και τα κουμάσια των Εξαρχείων όχι λιγότερο δειλούς και ανεύθυνους, όχι εγκληματίες βεβαίως.
Ούτε αναρχικοί υπάρχουν στα Εξάρχεια μα ούτε και μπάτσοι. Πρόκειται για έξαλλη διαμάχη ανοησίας, δίχως ιδεολογική τοποθέτηση, δίχως λαϊκό έρισμα, δίχως ηθική και από τις δύο πλευρές που θεωρώ πως στην πραγματικότητα είναι μία.
Σαν όλα τα “υπόλοιπα” πράγματα τριγύρω μας.

Ο φέρων την υπογραφή έχει υπογράψει τον απανταχού θρήνο και έχει δεσμευτεί με τον θάνατο. Μην πλημμυρίζετε το κάθε steki με την αφέλεια ενός φευγαλέου συναισθήματος. Σκεφτείτε ποιοι ήσασταν χθες και ποιοι θα είστε αύριο το πρωί…..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top