[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Για την αντίδραση των δημοσιογράφων μιλούσα, ίσως να μην το διατύπωσα σωστά...

Οι δημοσιογράφοι στην καλύτερη περίπτωση κοιτάνε πώς θα βγει η είδηση πιο πιασάρικη και στη χειρότερη υποκινούνται από πολιτικά συμφέροντα κι αυτοί. (Eντάξει, υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλα σε γενικές γραμμές γίνεται όλο και πιο δύσκολο να εμπιστευτείς αυτά που βλέπεις, ακούς και διαβάζεις γιατί τα κίνητρα τους δεν είναι πάντα τα ίδια και σχεδόν ποτε αυτά που θα έπρεπε να είναι. Μην απορείς λοιπόν που αλλάζουν κάθε τρεις ώρες ρότα ανάλογα με το προς τα πού φυσα ο άνεμος.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
@ ρεμπεσκέ Για μένα το 'αυγό του φιδιου' δεν έχει και μεγάλη διαφορά από τους κουκουλοφόρους...

Προσωπικά πάντως το βρήκα ειρωνικό αλλά έχουμε διαφορετική αίσθηση του χιούμορ προφανώς...

@Ιντριλ δεν απορώ, το αναφέρω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
@ ρεμπεσκέ Για μένα το 'αυγό του φιδιου' δεν έχει και μεγάλη διαφορά από τους κουκουλοφόρους...

Προσωπικά πάντως το βρήκα ειρωνικό αλλά έχουμε διαφορετική αίσθηση του χιούμορ προφανώς...

Το αστείο είναι πως δεν ανέφερες τους κυκουλοφόρους αποκλειστικά σαν αναρχικούς, κάτι είναι και αυτό.

Η ειρωνεία μπορεί να είναι και τραγική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Το αστείο είναι πως δεν ανέφερες τους κουκουλοφόρους αποκλειστικά σαν αναρχικούς, κάτι είναι και αυτό.

Συγγνώμη, διόρθωσε με αν κατάλαβα λάθος θεωρείς γελοία τα λεγόμενά μου;

Και γιατί είναι αστείο το ότι δεν θεωρώ τους κουκουλοφόρους αναρχικούς;

Δεν σε κατάλαβα, για εξήγησε μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Συγγνώμη, διόρθωσε με αν κατάλαβα λάθος θεωρείς γελοία τα λεγόμενά μου;

Και γιατί είναι αστείο το ότι δεν θεωρώ τους κουκουλοφόρους αναρχικούς;

Δεν σε κατάλαβα, για εξήγησε μου...

γιατί πριν μερικές μέρες οι κουκουλοφόροι ήταν μόνο οι αναρχικοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
γιατί πριν μερικές μέρες οι κουκουλοφόροι ήταν μόνο οι αναρχικοί

Κάθισα και διάβασα όλα τα πόστ μου για να δω από που το έβαλες αυτό το συμπέρασμα...

Και για του λόγου το αληθές...

.... τώρα έχουμε κουκουλοφόρους που σπάζουν και κλέβουν....

.... πολλοί που βρήκαν ευκαιρία να κλέψουν και να ρημάξουν οι οποίοι σίγουρα δεν είναι φοιτητές...

Πρώτον να πω ότι έπαθα σοκ όταν είδα την αστυνομία να κάθεται και να κοιτάει χωρίς να παρεμβαίνει καθόλου όταν οι κουκουλοφόροι έκαιγαν και έσπαγαν τα πάντα....

Τους ανέφερα ως αναρχικούς μόνο 2 φορές όταν απαντούσα σε ποστ σου όπου εσύ τους είχες χαρακτηρίσει έτσι πρώτος οπότε χρησιμοποίησα τον ίδιο χαρακτηρισμό εφόσον απαντούσα...

Οι αναρχικοί να περιθωριοποιηθούν στο μέλλον και να μην ξεχαστεί το θέμα όπως τόσα και τόσα (για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος)....

Επίσης θεωρώ ότι οι αναρχικοί ήταν ήδη περιθωριοποιημένοι....


Ακόμα όμως και αν τους έλεγα αναρχικούς και μετά άλλαξα γνώμη δεν είδα να σου επιτέθηκα πουθενά προσωπικά ώστε να μου απευθύνεις το λόγο λες και είμαι άτομο χαμηλής νοημοσύνης :

Το αστείο είναι πως δεν ανέφερες τους κουκουλοφόρους αποκλειστικά σαν αναρχικούς, κάτι είναι και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μην τα εκλαμβάνεις όλα σαν προσωπικές επιθέσεις. Πάντα αναφέρομαι γενικά. Τα διαδικτυακά debate δεν είναι το φόρτε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Αν είναι δυνατόν! Ο Κούγιας ισχυρίζεται ότι τελικά ήταν εξοστρακισμός.

Εξοστρακισμό της σφαίρας που σκότωσε τον 15χρονο Αλέξανδρο-Ανδρέα Γρηγορόπουλο, έδειξε η βαλλιστική εξέταση σύμφωνα με το δικηγόρο των δύο ειδικών φρουρών.

«Η ερευνα δείχνει ότι εχουμε εξοστρακισμό... Τελικά, ήταν ατύχημα», είπε ο συνήγορος των δύο ειδικών φρουρών, σύμφωνα με ανταποκρίσεις ειδησεογραφικών πρακτορείων από την Αθήνα. Σημειώνεται, πάντως, πως το αποτέλεσμα της βαλλιστικής εξέτασης δεν έχει ακόμα δοθεί στη δημοσιότητα.
Πηγή 1: Ελευθεροτυπία

Κάτω από δρακόντεια μέτρα ασφαλείας μεταφέρθηκαν στα δικαστήρια της πρώην Σχολής Ευελπίδων οι δύο ειδικοί φρουροί που κατηγορούνται για τον θάνατο του 15χρονου Αλέξη Γρηγορόπουλου.

Οι δύο φρουροί αναμένεται να απολογηθούν στον ανακριτή στις 2 μετά το μεσημέρι, αφού πρώτα ενημερωθούν για τα αποτελέσματα της βαλλιστικής εξέτασης, τα οποία – σύμφωνα με το δικηγόρο τους Αλέξη Κούγια – ευνοούν τους πελάτες του.

Κατά τη μεταγωγή των δύο φρουρών επιχειρήθηκε η απαγόρευση εισόδου των δημοσιογράφων στο κτίριο, η οποία τελικά επετράπη μετά από παρέμβαση του προϊστάμενου της εισαγγελίας Πρωτοδικών. Τόσο ο κ, Κούγιας, όσο και οι δύο φρουροί διευκρίνισαν ότι δεν ήραν αυτοί που ζήτησαν την απαγόρευση των δημοσιογράφων.
Πηγή 2: ΣΚΑΪ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ναι καπως ετσι θα εγινε...

(και συγγνωμη, δεν κανω χιουμορ, απλως δεν αποδεχομαι την "αθωοτητα" τους.)

Συγγνωμη παιδια, αλλα προσωπικα δεν πιστευω με τιποτα οτι ειναι εξωστρακισμος σφαιρας.
Καθε φορα με τους αστυνομικους ολο και κατι γινεται και συνωμοτούν εναντιων τους ολα τα στοιχεια της φυσης και ολη η ατυχια του συμπαντος και κανουν κακο ενω δεν το ηθελαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Track of the day: "Να δεις που κάποτε θα μας πούνε και μ@λ@κες..."

Θα τον αθωώσουν κι αυτόν όπως αθωώσανε και τον προηγούμενο, και τον προπροηγούμενο! κατά τα αλλα εγώ είμαι η παρανοϊκή υστερικιά που βλέπω παντού θεωρίες συνωμοσίας και δεν εμπιστεύομαι τη δικαιοσύνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αν είναι δυνατόν! Ο Κούγιας ισχυρίζεται ότι τελικά ήταν εξοστρακισμός

Aυτό δε μου κάνει καθόλου εντύπωση!

Track of the day: "Να δεις που κάποτε θα μας πούνε και μ@λ@κες..."

Θα τον αθωώσουν κι αυτόν όπως αθωώσανε και τον προηγούμενο, και τον προπροηγούμενο! κατά τα αλλα εγώ είμαι η παρανοϊκή υστερικιά που βλέπω παντού θεωρίες συνωμοσίας και δεν εμπιστεύομαι τη δικαιοσύνη...
Τον Μελίστα που σκότωσε το Καλτεζά το 1985 τον ανέλαβε ο Λυκουρέζος. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Θα προτιμούσα να τον αφήσουν ελεύθερο.



Έχει γεράσει είκοσι χρόνια σε τρείς μερες,
η καταδίκη δεν θα αλλάξει τίποτα στην πολιτική της Αστυνομίας, αντιθέτως μάλιστα τους απαλλάσει απο δίκαιες ευθύνες
και επίσης τρία παιδιά θα καταδικαστούν μαζί του. :/:





εδιτ: Ακόμα και έτσι να μην ήταν...
Ακούω όλο το έθνος να ζητάει να τον φυτέψουν στο χώμα για παραδειγματισμό.
Συγγνώμη.
Δε μπορώ να το δεχτώ αυτό.
Είμαστε άνθρωποι ρε γαμώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε καλά τι θα έλεγε ο Κούγιας; Δεν υπάρχει και άλλη υπερασπιστική γραμμή άλλωστε.. Απλώς ακόμα δεν κατάλαβα γιατί τους πήρε τόσο να βγάλουν μια βαλλιστική αναφορά.. θα τους δύσκολεψε το "μαγείρεμα".

ΥΓ: Μη κάνετε σαν να εκπλήσσεστε. Οι αστυνομικοί ήταν πάντα υπεράνω του νόμου. Ίντριλ όμως σε παρακαλώ μη γενικεύεις, έχω δει πολλάκις την δικαιοσύνη να εφαρμόζεται σε πράγματα που άπτονταν πολιτικών προεκτάσεων κι όμως οι δικαστές δεν ενέδωσαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ναι ρε συ Rebeske αλλα το παιδι περασε το σταδιο του "γερναω" εστω και σε 2μερες και πηγε κατευθειαν στο σταδιο "κοιταζω τα ραδικια αναποδα".:(
Φυσικα και τα παιδια του δεν φταινε σε τιποτα, αλλα ουτε η μανα του πιτσιρικα φταιει που πλεον θα λιωνει καθε μερα και παιε λεγοντας.
Προσωπικα ασχετα αν αλλαξει κατι σε αυτον τον κλαδο ή οχι επιθυμω την καταδικη του οπως θα την επιθυμουσα σε καθε πολιτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Θα προτιμούσα να τον αφήσουν ελεύθερο,
[...]

Κι εγώ. Για να τον λιντσάρει ο κόσμος δημοσίως.

Όσο για τα παιδιά του φυσικά δε φταίνε αλλα ούτε κι αυτός τα σκέφτηκε πριν στείλει το παιδί ενός αλλου στα θυμαράκια.

edit: @ kajira: έχεις δίκιο και σίγουρα ξέρεις πιο πολλά από εμενα για τη δικαιοσύνη, αλλα το γεγονός ότι τέτοια καθάρματα την έχουν βγάλει επανειλημμένα καθαρή μου θολώνει τελείως την κρίση. Aλλωστε είναι ηλιου φαεινότερο ότι τα μαγείρεψαν και τα μαγειρεύουν ακόμα τα αποτελέσματα της βαλλιστικής, το είπες και μονη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πάντως είναι και λογικο να είναι εξωστρακισμός ή τουλάχιστον τυφλή βολή. Αν βάλεις απο τέτοια απόσταση 100 μπάτσους να πυροβολούν ένα στόχο 15χ15 εκ. επι μια μέρα δεν θα τον πετυχει κανείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μα τι λέτε τώρα; Η δικαιοσύνη είναι δικαιοσύνη κι επιτάσσει πως αν διαπράξεις κάποιο από τα εγκλήματα του ποινικού δικαίου θα τιμωρηθείς από την Πολιτεία, έχεις δεν έχεις τύψεις, παιδιά και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Δικαιούσαι φυσικά υπεράσπισης (δυστυχώς δηλαδή σε κάποιες περιπτώσεις), αλλά δεν υπάρχουν ελαφρυντικά σαν αυτά που διάβασα τώρα. Αυτό μας έλειπε .. να σκεφτόμαστε τι θα συμβεί στους κοντινούς ανθρώπους του θύτη όταν αυτός πάει φυλακή! Ό,τι εκείνος έκανε στους κοντινούς ανθρώπους του θύματος θα συμβεί και σε λιγότερο βαθμό αφού στην συγκεκριμένη περίπτωση ο θύτης θα ζει ακόμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τον Μελίστα που σκότωσε το Καλτεζά το 1985 τον ανέλαβε ο Λυκουρέζος. :confused:

Το πρόβλημα με τους δικηγόρους είναι ότι γίνονται δικηγόροι ίσως για να υπερασπίζονται τους αθώους όμως οι ένοχοι ειναι που έχουν συνήθως τα χρήματα να τους πληρώσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πολύ φοβάμαι ότι αν ο αστυνομικός που σκότωσε το παιδί δεν τιμωρηθεί παραδειγματικά, θα έχουμε ακόμα περισσότερα επεισόδια.

Εδώ ακόμα και στην υπόνοια ότι η βαλλιστική έδειξε εξοστρακισμό (και άρα πιθανή αθώωση του αστυνομικού) νομίζω ότι αρκετοί οργίζονται. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε καλά τώρα αυτό είναι μεγάλη γενίκευση Μπάγκς. Απλά τέτοιες υποθέσεις σου δίνουν δημοσιότητα, χρήματα μπορεις να βγάλεις και αλλιώς ως δικηγόρος.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top