[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δεν είναι ελαφρυντικό η αποβολή ενός παιδιού από το σχολείο, λάθος κοινωνικός στιγματισμός είναι.
Και εμένα με έχουν διώξει από 1 σχολείο, πρέπει σε κάθε δίκη που ενδεχομένως να γίνει να μου το κοπανήσουν;:confused:
Το ξέρω πως δε έχουμε θανατική ποινή στην Ελλάδα (και κόκα κόλα βανίλα δεν έχουμε :P). Γιατί μου το λες;:confused:
Τι δεν καταλαβαίνεις βρε Borat; Θα προσπαθήσουν να αποδείξουν ότι το παιδί ήταν αλήτης.
Δεν το βλέπεις;

Αν είχες κάνει σε κείνη την ηλικία κάτι το μεμπτό ναι, ίσως να το χρησιμοποιούσαν. Τώρα δε νομίζω να κινδυνεύεις, μη φοβάσαι.
Και τη θανατική ποινή την ανέφερα γιατί δεν πρόκειται να εφαρμοστεί στον αστυνομικό, άρα με κάποιο τρόπο πρέπει να υπερασπιστεί τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καταργείται μήπως ο εκφοβισμός λόγω των ημερών; Δηλαδή μετά από πόσο διάστημα επιτρέπεται να γίνεται τέτοια χρήση πάλι;

[...]


Μου δίνεται η εντύπωση ότι μερικοί έχουν ξεχάσει να χρησιμοποιούν τη λογική τους και τους έχει συνεπάρει το συναίσθημα. Όσον αφορά τα υπόλοιπα με καλύπτουν οι θέσεις του Insomniac και του Phalanx.

Αγαπητέ μου φαντάγκο,
θα σε παρακαλούσα παρα πολύ να προσέχεις πώς εκφράζεσαι.

Δεν νομίζω ότι σου επιτέθηκα ή σε έθιξα σε κανένα απολύτως σημείο και ως συνομιλήτριά σου απαιτώ να με σέβεσαι. Το ειρωνικό σου στυλάκι απλά ...αλλού. :)

Πάμε στο δια ταύτα. Απομόνωσες τη φράση μου χωρίς να δώσεις σημασία στο γενικότερο νόημα του ποστ μου- για μένα, ο εκφοβισμός στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν κίνηση λανθασμένη από την πλευρά της αστυνομίας και χωρίς νόημα. Δεν έπρεπε να γίνει- τέλος.
Είπα "ειδικά λόγω των ημερών"- έδωσα έμφαση στο ειδικά αλλά και αυτό το προσπέρασες... :)

Όσο για το έχω "μερικοί" ξεχάσαμε να χρησιμοποιούμε τη λογική μας και μας συνεπήρε το συναίσθημα, θα σου απαντήσω απλά πως όλα αυτά που γίνονται απέχουν χιλιόμετρα από αυτά που με κοινή λογική μπορούμε να καταλάβουμε και να αντιμετωπίσουμε.
Ίσως και να χεις δίκιο σε αυτό, μα όταν είσαι θυμωμένος με τα πράγματα, με τους άλλους, με τον εαυτό σου, προφανώς και δεν σκέφτεσαι όπως θα σκεφτόσουν σε άλλη περίπτωση.


Έχω αναφέρει και εγώ ότι μπορεί να υπάρχει υποκίνηση για όσα γίνονται με απώτερους σκοπούς. Σχολίασα απλά πως το γεγονός ότι έγινε ό,τι έγινε με την δολοφονία του παιδιού, δεν καταργεί αυτομάτως την ανάγκη (όταν φυσικά υπάρχει) για εκφοβισμό με αυτό τον τρόπο. Δεν έχω δει το βίντεο για το οποίο μιλάτε για να ξέρω αν όντως ήταν τέτοια η πρόθεση, αλλά εμπιστεύομαι τον λόγο του Insomniac σε αυτό. :)

Επαναλαμβάνω, ο εκφοβισμός δεν ήταν καθόλου μα καθόλου αναγκαίος. Έγινε απλά επειδή ο αστυνομικός μπορούσε. Και πάλι καλά που δεν εξοστρακίστηκε σε καμία βεράντα πάλι, να θρηνούσαμε κι άλλα θύματα. :worry:


Και ένα σχόλιο για την απαράδεκτη, για μενα, συμπεριφορά του αστυνομικού, (όπως φαίνεται από αυτά που είπε στην παράθεση που έβαλε ο μπορατ): ντροπή του.
Το παιδάκι είναι νεκρό, και πάει και λέει ότι είχε αποκλίνουσα εφηβική συμπεριφορά και ότι το διώχναν από σχολεία και συμμετείχε σε επεισόδια. Λίγος σεβασμός επιτέλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τι δεν καταλαβαίνεις βρε Borat; Θα προσπαθήσουν να αποδείξουν ότι το παιδί ήταν αλήτης.
Δεν το βλέπεις;

Αν είχες κάνει σε κείνη την ηλικία κάτι το μεμπτό ναι, ίσως να το χρησιμοποιούσαν. Τώρα δε νομίζω να κινδυνεύεις, μη φοβάσαι.
Και τη θανατική ποινή την ανέφερα γιατί δεν πρόκειται να εφαρμοστεί στον αστυνομικό, άρα με κάποιο τρόπο πρέπει να υπερασπιστεί τον εαυτό του.
Δε καταλαβαίνω, πως είναι δυνατόν μία εφηβική αταξία του θύματος να αποτελεί ικανή και αναγκαία συνθήκη για να κριθεί ένας εν ψυχρώ δολοφόνος με περισσότερη κατανόηση!

Τι έγκλημα μπορεί να έκανε ο πιτσιρικάς για να τον άλλαξαν σχολείο, φασαρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Το ήξερες το παλικαράκι? Που ξέρεις αν ήταν ή δεν ήταν αγγελουδάκι?
Και τι θα πει ψαχνότανε? Ψαχνόταν να πεθάνει...???
Και πραγματικά αν δεν το λες για να υποστηρίξεις το φονιά για ποιο λογο το λες? Για να δουμε ποια πραγματα όπως έχουν?
Σορυ αν είμαι εριστική αλλά το να διαβάζω κάτι τετοιο μετά από 4 μέρες με εξοργίζει...τίποτα δεν καταλαβαμε τελικα???
Και κάποιος που σκοτώνεται από πράξη αυτοάμυνας κάποιου άλλου, δεν ψάχνεται εξ αρχής να πεθάνει.
Η αφαίρεση ζωής στην περίπτωση αυτοάμυνας έχει πολλά ελαφρυντικά (νομίζω ακόμα και αθώωση), από την ίδια τη νομοθεσία.

Αυτό που ερευνάται είναι αν επρόκειτο για αυτοάμυνα ή όχι. (ανεξάρτητα της οργής αλλά και το αν θεωρείται "προφανές" σε μερικούς, πρέπει να ερευνηθεί και να βγει στον αέρα και η αντίθετη άποψη όπως και να 'χει)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αυτοάμυνα;


Πόσο μπορεί να απειλήσει ένα 15χρονο παιδί ακόμη και με ένα μπουκάλι στο χέρι έναν αρματωμένο ειδικό φρουρό στα 40 με όπλο και εξάρτηση μάχης.

Δύο τα τινά, ή μιλάμε για πολύ χέστη, ή για πολύ νταή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το παιδάκι είναι νεκρό, και πάει και λέει ότι είχε αποκλίνουσα εφηβική συμπεριφορά και ότι το διώχναν από σχολεία και συμμετείχε σε επεισόδια. Λίγος σεβασμός επιτέλους.

Γιατι?Αμα πεθανεις διαγραφεται η ζωη σου?Το "ο νεκρος δεδικαιωται" δεν σημαινει ότι βγαζουμε άγιο καθε νεκρο...Η συμπεριφορα του παιδιου πρεπει να αναλυθει..Γιατι βρισκοταν με τους αναρχικους, πώς προκαλεσε τον αστυνομικο το πλουσιοπαιδο-γιατι αν πεταγε μολοτοφ ή άλλο όπλο πχ δεν είναι καθολου αθωο και θα μπορουσε και να σκοτωσει-(απορω για πια ανεργεια παλευε και πιο μελλον?Το εξασφαλισμενο του?όλα θα πρεπει να βγουν ρεαλιστικα στο φως...

Πόσο μπορεί να απειλήσει ένα 15χρονο παιδί ακόμη και με ένα μπουκάλι στο χέρι έναν αρματωμένο ειδικό φρουρό στα 40 με όπλο και εξάρτηση μάχης.

αν κραουσε μολοτοφ ή άλλο όπλο θα μπορουσε να σκοτωσει..τα παιδια που στην αμερικη καθαριζουν ολοκληρα σχολεια έφηβοι είναι...Πολλοι κουκουλοφοροι είναι 15χρονα 10χρονα και πετανε μολοτωφ και πετρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δε καταλαβαίνω, πως είναι δυνατόν μία εφηβική αταξία του θύματος να αποτελεί ικανή και αναγκαία συνθήκη για να κριθεί ένας εν ψυχρώ δολοφόνος με περισσότερη κατανόηση!

Τι έγκλημα μπορεί να έκανε ο πιτσιρικάς για να τον άλλαξαν σχολείο, φασαρία;

Τι ψάχνεις βρε φίλε. Ο Κούγιας μπορεί να αποδείξει ότι εσύ πυροβόλησες το παιδί από το σπίτι σου αφού πρώτα έκλεψες το όπλο του αστυνομικού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δε καταλαβαίνω, πως είναι δυνατόν μία εφηβική αταξία του θύματος να αποτελεί ικανή και αναγκαία συνθήκη για να κριθεί ένας εν ψυχρώ δολοφόνος με περισσότερη κατανόηση!

Τι έγκλημα μπορεί να έκανε ο πιτσιρικάς για να τον άλλαξαν σχολείο, φασαρία;
Καλά εσύ τώρα όμως προδικάζεις με την κυριολεκτική έννοια της λέξης.
Χρησιμοποιείται από την υπερασπιστική γραμμή και η δικαιοσύνη θα κρίνει τη βαρύτητα του. Τέλος.

Το τι λέω εγώ και συ δεν έχει σημασία. Γιαυτό μην προτρέχεις και μην απογοητεύεσαι τόσο εύκολα.
Θα τιμωρηθεί και θα γίνει παραδειγματικά, δε νομίζω πως κανείς μας έχει διαφορετική άποψη.
Δεν τους πάιρνει να κάνουν κάτι άλλο.
Οργή λαού φωνή θεού λένε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι να πιστέψω πια! Το μόνο που ξερω πλέον είναι πως είτε το παιδάκι ήταν σταμπαρισμένο για αλήτης είτε όχι, δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση από τον άλλον να τραβήξει όπλο (τελικά αποδείχθηκε ότι εξοστρακίστηκε η σφαίρα? ). Και αν ήταν αλήτης, τότε πρέπει να αναλογιστούν και οι γονείς του τις ευθύνες τους. Θα μάθουμε ποτέ τι έγινε; Τι να πω πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Αυτοάμυνα;

Πόσο μπορεί να απειλήσει ένα 15χρονο παιδί ακόμη και με ένα μπουκάλι στο χέρι έναν αρματωμένο ειδικό φρουρό στα 40 με όπλο και εξάρτηση μάχης.

Δύο τα τινά, ή μιλάμε για πολύ μάγκα, ή για πολύ νταή!
Ας υποθέσουμε ότι ήσουν ένας αστυνομικός και σε πετυχαίνει στο δρόμο μία συμμορία 30 ατόμων με πέτρες, ξύλα και ό,τι άλλο αναφέρεται στην παραπάνω έκθεση.
Αυτοί είναι 5/10/30++ άτομα, εσύ είσαι ένας (άντε και 2 με κάποιο συνεργάτη).
Τι κάνεις, τρέχεις;
Αν αυτοί έχουν σκοπό να σε κάνουν τόπι στο ξύλο ή ακόμα και να σε σκοτώσουν (το δεύτερο υποθέτω δεν περιμένεις να το δεις... ).

Πυροβολείς στον αέρα; Και;
Βγάζεις πολυβόλο και θερίζεις τα πάντα μπροστά σου;

Δεν ειπώθηκε πουθενά ότι βρέθηκε ο 16χρονος σε ένα στενό ολομόναχος με τον 40χρονο αστυνομικό!


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Τι έγκλημα μπορεί να έκανε ο πιτσιρικάς για να τον άλλαξαν σχολείο, φασαρία;

Πριν 3 χρόνια πάντως 4 πιτσιρικάδες αλλάξαν σχολείο [στο σχολείο που κάποτε ήταν το δικό μου] γιατί κάψαν με γκαζάκια τα γραφεία διευθυντών/καθηγητών.

15 είναι βρε Borat όχι 5! :confused:

ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΕΝ ΨΥΧΡΩ αλλά γιατί πέφτετε από τα σύννεφα που ο συνήγορος υπεράσπισης κάνει τη ... δουλειά του? Παράλογο, ξεπαράλογο... την υπερασπιστική αυτή γραμμή διάλεξε, αυτό θεωρεί ότι μπορεί να σώσει τον πελάτη του αυτό κάνει. Εμένα θα μου έκανε εντύπωση αν έκανε κάτι διαφορετικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πέτρο φίλε μου, μιλάμε για έναν άνθρωπο που έχει "εκπαιδευτεί" στη καταστολή βίας, ακόμη και σχετικά ανεκπαίδευτος να είναι ή ακόμη και άχρηστος στο να το κάνει, έχει όλα όσα χρειάζεται για να καταστείλει τη βία στην εξάρτηση του, γκλομπ, καπνογόνο, χειροβομβίδα κρότου και λάμψης...

Δύο εκπαιδευμένοι αστυνομικοί είναι σε θέση να τα βάλουν με 20 άτομα. Αυτή είναι η αναλογία, δες μια πορεία και δες πόσοι είναι οι διαδηλωτές και πόσοι οι ένστολοι.


Μη τρελαθούμε, αν ήθελε του τράβαγε μια με το κλομπ στα πόδια και τον άφηνε ξερό για ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και για να καταλάβω πως καταλήξαμε και το λέει με τόση σιγουριά ο δικηγόρος του αστυνομικού ότι πρόκειται για εξοστρακισμό με στοιχεία;
Ποια στοιχεία αφού οι ιατροδικαστές δεν μπόρεσαν να βγάλουν πόρισμα για αυτό.:worry:
Στο κείμενο που παρέθεσε ο borat γράφει χαρακτηριστικά:
Όπως ενημερώθηκε από τους τεχνικούς συμβούλους, κ.κ Μιχαλοδημητράκη και Πουλάκη η σφαίρα εξοστρακίστηκε και το βλήμα είναι λειασμένο από τη μία πλευρά, ενώ η πύλη εισόδου είναι από πάνω προς τα κάτω, στοιχεία που αποδεικνύουν πλήρως, σύμφωνα με τον κ. Κούγια, τον εξοστρακισμό.
Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, ουσιαστικά λέει ότι για να είναι λειασμένο το βλήμα από τη μια μεριά, τότε κάπου ξύστηκε/βρήκε πριν καρφωθεί στο άτυχο παιδί. Επίσης λέει ότι η γωνία εισόδου είναι από πάνω προς τα κάτω, οπότε ή βολή έγινε από ψηλότερη γωνία είτε ήρθε η σφαίρα από κάπου αλλού. Αυτά λέει ο Κούγιας. Μέχρι να αποδειχτεί όντως κάτι τέτοιο δεν σημαίνει ότι αληθεύουν.
Δεν είναι ελαφρυντικό η αποβολή ενός παιδιού από το σχολείο, λάθος κοινωνικός στιγματισμός είναι.

Και εμένα με έχουν διώξει από 1 σχολείο, πρέπει σε κάθε δίκη που ενδεχομένως να γίνει να μου το κοπανήσουν;:confused:
Σαφώς και δεν είναι ελαφρυντικό, απλά αν ισχύει ότι το παιδί δεν ήταν το αγγελούδι που παρουσιάστηκε από τα ΜΜΕ, τότε η επιπλέον κατηγορία ότι το παιδί δεν προκάλεσε πχ, ακυρώνεται.
Αγαπητέ μου φαντάγκο,
θα σε παρακαλούσα παρα πολύ να προσέχεις πώς εκφράζεσαι.

Δεν νομίζω ότι σου επιτέθηκα ή σε έθιξα σε κανένα απολύτως σημείο και ως συνομιλήτριά σου απαιτώ να με σέβεσαι. Το ειρωνικό σου στυλάκι απλά ...αλλού. :)

Πάμε στο δια ταύτα. Απομόνωσες τη φράση μου χωρίς να δώσεις σημασία στο γενικότερο νόημα του ποστ μου- για μένα, ο εκφοβισμός στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν κίνηση λανθασμένη από την πλευρά της αστυνομίας και χωρίς νόημα. Δεν έπρεπε να γίνει- τέλος.
Είπα "ειδικά λόγω των ημερών"- έδωσα έμφαση στο ειδικά αλλά και αυτό το προσπέρασες... :)

Όσο για το έχω "μερικοί" ξεχάσαμε να χρησιμοποιούμε τη λογική μας και μας συνεπήρε το συναίσθημα, θα σου απαντήσω απλά πως όλα αυτά που γίνονται απέχουν χιλιόμετρα από αυτά που με κοινή λογική μπορούμε να καταλάβουμε και να αντιμετωπίσουμε.
Ίσως και να χεις δίκιο σε αυτό, μα όταν είσαι θυμωμένος με τα πράγματα, με τους άλλους, με τον εαυτό σου, προφανώς και δεν σκέφτεσαι όπως θα σκεφτόσουν σε άλλη περίπτωση.

Αγαπητή μου kalypso, τελικά όντως ισχύει ότι η ευθιξία είναι της μόδας τελευταία. :)
Αν σε κάνει να νιώσεις καθόλου καλύτερα, δεν σε ειρωνεύτηκα καθόλου. Η πρότασή μου ήταν καθαρή απορία και το σχόλιο μου στο τέλος ήταν γενικό. Σε σέβομαι λοιπόν, αρκεί να μην το απαιτείς. Εφόσον λοιπόν ούτε εγώ σου επιτέθηκα ή σε έθιξα σε κάποιο σημείο κάνω πως δεν έγραψες ότι έγραψες.

Στο δια ταύτα λοιπόν. Έγραψα συγκεκριμένα (βέβαια το μήνυμα μου είχε πολλά περισσότερα αλλά αφαιρέθηκαν):
Καταργείται μήπως ο εκφοβισμός λόγω των ημερών; Δηλαδή μετά από πόσο διάστημα επιτρέπεται να γίνεται τέτοια χρήση πάλι;
Οπότε κάνεις λάθος ότι προσπέρασα το "ειδικά λόγω των ημερών". Ίσα ίσα που σε αυτό στηρίχθηκα για να απορήσω αν ισχύουν κάποια πράγματα κάποιες μέρες, ενώ άλλες όχι. Το αν ήταν λανθασμένη η κίνηση του (δεύτερου) αστυνομικού δεν το ξέρω, μιας και δεν είδα το video.

Τέλος αφού ίσως έχω δίκιο ότι σε συνεπήρε ο θυμός και δεν σκέφτεσαι με τη λογική όπως θα σκεφτόσουν, απορώ ακόμα που σε προσέβαλα. :)
Πόσο μπορεί να απειλήσει ένα 15χρονο παιδί ακόμη και με ένα μπουκάλι στο χέρι έναν αρματωμένο ειδικό φρουρό στα 40 με όπλο και εξάρτηση μάχης.
ΑΝ δεχτώ τα λόγια υπεράσπισης του αστυνομικού, τότε δεν ήταν ΕΝΑ 15χρονο παιδί, ήταν 30 άτομα που μόνο ειρηνικές διαθέσεις δεν είχαν καθώς και (ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΣΑ ΛΕΕΙ) απειλούσαν για τη ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πέτρο φίλε μου, μιλάμε για έναν άνθρωπο που έχει "εκπαιδευτεί" στη καταστολή βίας, ακόμη και σχετικά ανεκπαίδευτος να είναι ή ακόμη και άχρηστος στο να το κάνει, έχει όλα όσα χρειάζεται για να καταστείλει τη βία στην εξάρτηση του, γκλομπ, καπνογόνο, χειροβομβίδα κρότου και λάμψης...

Δύο εκπαιδευμένοι αστυνομικοί είναι σε θέση να τα βάλουν με 20 άτομα. Αυτή είναι η αναλογία, δες μια πορεία και δες πόσοι είναι οι διαδηλωτές και πόσοι οι ένστολοι.


Μη τρελαθούμε, αν ήθελε του τράβαγε μια με το κλομπ στα πόδια και τον άφηνε ξερό για ώρα.

Και κάτι άλλο... πείτε ότι είστε στη θέση του αστυνομικού εσείς
θα βγάζατε πιστόλι έτσι ελαφρά τη καρδία ή πρώτα θα εξαντλούσατε όλους τους άλλους τρόπους;! :worry:
Εγώ κατα πάσα πιθανότητα θα εξαντλούσα τόσους τρόπους που στο τέλος θα την έτρωγα η ίδια. :confused:
(και αυτό αν υποθέσουμε ότι βρισκόταν ο αστυνομικός ανάμεσα σε 20-30 άτομα και όντως κινδύνευε, γιατί αυτό εγώ δεν το πιστεύω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι να μου απαντησετε εαν γνωριζετε...? Εχω δυο αποριες...
1. Γνωριζει κανεις κατω απο ποιες συνθηκες δουλευουν οι αστυνομικοι του τμηματος των Εξαρχειων? Εννοω τι μπορει να αντιμετωπιζει κανεις οταν βγανει για περιπολιες κ.ο.κ....σε αυτη την περιοχη...
2. Γνωριζουμε κατι περι το ποιον του θυτη? Ως ανθρωπο αλλα και ως επαγγελματια αστυνομικο?

(εαν εχει ηδη κατι ειπωθει, ζητω συγγνωμη, αλλα δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ..:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι να μου απαντησετε εαν γνωριζετε...? Εχω δυο αποριες...
1. Γνωριζει κανεις κατω απο ποιες συνθηκες δουλευουν οι αστυνομικοι του τμηματος των Εξαρχειων? Εννοω τι μπορει να αντιμετωπιζει κανεις οταν βγανει για περιπολιες κ.ο.κ....σε αυτη την περιοχη...
2. Γνωριζουμε κατι περι το ποιον του θυτη? Ως ανθρωπο αλλα και ως επαγγελματια αστυνομικο?

1. λίγο πολύ, φανταζόμαστε
2. ναι, τα έχει γράψει παραπάνω ο Μάριος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πέτρο φίλε μου, μιλάμε για έναν άνθρωπο που έχει "εκπαιδευτεί" στη καταστολή βίας, ακόμη και σχετικά ανεκπαίδευτος να είναι ή ακόμη και άχρηστος στο να το κάνει, έχει όλα όσα χρειάζεται για να καταστείλει τη βία στην εξάρτηση του, γκλομπ, καπνογόνο, χειροβομβίδα κρότου και λάμψης...

Δύο εκπαιδευμένοι αστυνομικοί είναι σε θέση να τα βάλουν με 20 άτομα. Αυτή είναι η αναλογία, δες μια πορεία και δες πόσοι είναι οι διαδηλωτές και πόσοι οι ένστολοι.


Μη τρελαθούμε, αν ήθελε του τράβαγε μια με το κλομπ στα πόδια και τον άφηνε ξερό για ώρα.
Δυσκολεύομαι να φανταστώ 2 άτομα να τα βάζουν με 30. Η αναλογία μπορεί να είναι σωστή, αλλά αλλιώς δρουν 20 αστυνομικοί εξοπλισμένοι ειδικά για καταστολή εξεγέρσεων, οι οποίοι συνεργάζονται εναντίον 300 άτακτων κουκουλοφόρων πχ. Οκ τραβάει στον ένα μία με γκλομπ, στους υπόλοιπους που θα πέσουν πάνω του; Επίσης είδες ότι μια χειροβομβίδα κρότου δεν πτόησε κανέναν.

(υπενθυμίζω ότι όλα αυτά, μόνο στην περίπτωση που ισχύουν όσα λέει ο αστυνομικός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Και κάτι άλλο... πείτε ότι είστε στη θέση του αστυνομικού εσείς
θα βγάζατε πιστόλι έτσι ελαφρά τη καρδία ή πρώτα θα εξαντλούσατε όλους τους άλλους τρόπους;! :worry:
Εγώ κατα πάσα πιθανότητα θα εξαντλούσα τόσους τρόπους που στο τέλος θα την έτρωγα η ίδια. :confused:
(και αυτό αν υποθέσουμε ότι βρισκόταν ο αστυνομικός ανάμεσα σε 20-30 άτομα και όντως κινδύνευε, γιατί αυτό εγώ δεν το πιστεύω...)

Ναι βρε Καλυψω, αλλα εσυ εισαι 19 χρονων, δεν εχεις δει αυτα που εχει δει ο αστυνομικος, ουτε εχεις κανει την εκπαιδευση που εχει κανει εκεινος (με την εννοια οτι αποοσα ξερουμε, στην εκπαιδευση δεν τους λενε "Οι αναρχικοι ειναι φιλοι μας, προσπαθηστε να τους μιλησετε ομορφα" ;)).

Και κυριως, εσυ ιδεολογικα υποθετω εισαι πολυ πιο κοντα στα πιστευω του παιδιου παρα στου αστυνομικου, αρα δεν τον θεωρεις και επικινδυνο, κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Θα τιμωρηθεί και θα γίνει παραδειγματικά, δε νομίζω πως κανείς μας έχει διαφορετική άποψη.
Δεν τους πάιρνει να κάνουν κάτι άλλο.
Οργή λαού φωνή θεού λένε..

λολζ που θα έλεγε και ο αγαπητός Ρεμπεσκές, και εξηγούμαι:

από wikipedia για το Μιχάλη Καλτεζα:

O Μελίστας καταδικάστηκε πρωτόδικα σε δυόμισι χρόνια φυλάκιση με αναστολή και σε δεύτερο βαθμό αθωώθηκε στις 25/1/1990 από το Εφετείο, με δικηγόρο τον Αλέξανδρο Λυκουρέζο[6] καθώς του αναγνωρίστηκε ως ελαφρυντικό το ότι ήταν "εν βρασμώ ψυχής". Η αθώωσή του προκάλεσε νέα σοβαρά επεισόδια με κατάληψη του Πολυτεχνείου από δυνάμεις της αριστεράς και αναρχικούς.
Αν λοιπόν σκεφτούμε πως και ο δικός μας ήταν και εν βρασμώ ψυχής και σε αυτοάμυνα, τότε μάλλον πάσχα θα είναι έξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι βρε Καλυψω, αλλα εσυ εισαι 19 χρονων, δεν εχεις δει αυτα που εχει δει ο αστυνομικος, ουτε εχεις κανει την εκπαιδευση που εχει κανει εκεινος (με την εννοια οτι αποοσα ξερουμε, στην εκπαιδευση δεν τους λενε "Οι αναρχικοι ειναι φιλοι μας, προσπαθηστε να τους μιλησετε ομορφα" ;)).

Και κυριως, εσυ ιδεολογικα υποθετω εισαι πολυ πιο κοντα στα πιστευω του παιδιου παρα στου αστυνομικου, αρα δεν τον θεωρεις και επικινδυνο, κτλ...

Το τελευταίο πώς προκύπτει βρε Ινσόμνιακ; :)

Τέλος πάντων, υποτίθεται, όπως είπε ο Μπορατ, ότι οι αστυνομικοί είναι εκπαιδευμένοι, όχι φανατισμένοι ή φιλικά προσκείμενοι προς τους οποιουσδήποτε. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top