Ας φτιάξουμε ενα widget!

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,874 μηνύματα.
Widgets : Μικρά προγραμματάκια που προβάλλουν διάφορες πληροφορίες; (έτσι για να μην υπάρχουν απορίες)

Ποιός μπορεί να μου φτιάξει ενα ωραίο Widget που θα προβάλλει σε στυλ συνεχώς κινούμενων κάθετων χαρακτήρων (πχ την πράσινη βροχή του Μάτριξ) οποιεσδήποτε πληροφορίες αρκεί να τις προβάλλει στο Ancient αλφάβητο σαν αυτό που έχω στην υπογραφή μου;

Γιοστάου στο επισόδειο του ατλάντις 2-14 με την Κάρτερ, εκεί στο tablet pc που κρατάει ο McKay έχει ενα τέτοιο στυλάκι αν δεις εσυ που βλέπεις ατλάντις όπως κι εγω!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλη σαν ιδεα ... αλλα πιστευω οχι και τοσο χρήσιμο ... παντως αν βρεθει καποιος που να ξερει και να θελει να το κανει, θα ειχα πολυ την περιεργεια να δω το αποτελεσμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DirectX

Νεοφερμένος

Ο DirectX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλημέρα! Λοιπόν έφτιαξα κάτι που ομοιάζει με αυτό που θέλεις, παραθέτω snapshot για να πάρεις μια ιδέα (είναι beta βέβαια και δεν υπόσχομαι ότι θα το ολοκληρώσω), οι πληροφορίες που παρουσιάζονται, ως κάθετοι χαρακτήρες από κάτω προς τα επάνω, αφορούν την διαθέσιμη μνήμη του Λ.Σ.


Ο φόντος, το χρώμα του background, και το τρικ με τις περσίδες στους φόντους θα μπορούν να ρυθμισθούν από τον χρήστη.

Ο φόντος που χρησιμοποιώ εδώ είναι ο μοντέρνος Εβραϊκός (Αραμαϊκός) ο οποίος έχει κάποια κοινά σημεία με τον φόντο του Matrix μιας και αναφέρθηκες σε αυτό.

Αν μπορείς υπόδειξε μου που μπορώ να κατεβάσω το font που θες και χρησιμοποιείς στην υπογραφή σου για να βελτιστοποιήσω (εάν χρειάζεται) τις ρουτίνες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DirectX

Νεοφερμένος

Ο DirectX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ολοκλήρωσα το πρόγραμμα, την ανάπτυξη του οποίου βρήκα εξαιρετικά διασκεδαστική καθώς ξεφεύγει από την πεπατημένη των Windows εφαρμογών! Το λογισμικό είναι συμβατό με κάθε γραμματοσειρά αν και συστήνεται η χρήση φόντων mono-space (γνωστών ως fixed) για καλύτερα οπτικά αποτελέσματα.

Ακολουθεί ένα ενδεικτικό screenshot με γραμματοσειρά τύπου Atlantis Ancient, όπως την κατέβασα από ένα fan-site της ομώνυμης σειράς:


Το memwidget μπορείτε να το κατεβάσετε από το www.geocities.com/unosedai/memwidget.zip σε μορφή zip, όπου συμπεριλαμβάνεται και το απαραίτητο disclaimer (readme.txt).

Ελπίζω να φανεί διασκεδαστικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
WOW!!!! :alljumpy:
Μου έπεσε το σαγόνι... Ειλικρινά... Τόσο γρήγορα βρε??? Respect τρελό :worship: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μπραβο DirectX ... Δεν περίμενα να ασχοληθει καποιος ... μια και απαιτεί αρκετο χρόνο ... ξανα μπραβο :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,874 μηνύματα.
TAAAAAAAAAAAAAAAAAAAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:worship: :worship: :worship: :worship:

Τι έγινε εδω πέρα ρε παιδιά; Ο άνθρωπος είναι μάστορας!!! Εγω εχω τη γραμματοσειρά Ancient Virtual 0,60 και όποτε θέλεις στη δίνω!!!!!!:clapup: :clapup: :clapup: :clapup:

Είσαι άπαιχτος!!!

Ω πω πω! Την έβαλα τώρα! ΤΡΕΛΟ!!!!!!!!!!!! ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙ!!!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DirectX

Νεοφερμένος

Ο DirectX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ! :redface:
Χαίρομαι που σας άρεσε!

Μάλιστα προσπάθησα να ακολουθήσω κατά γράμμα την περιγραφή του φίλου Valder για την εμφάνιση των χαρακτήρων αφού ομολογώ πως έχω δει μόλις 2 - 3 επεισόδια από την σειρά, νομίζω στην Ε.Τ.3., αν δεν την μπερδεύω με κάποια άλλη παρόμοια (ο πρωταγωνιστής ήταν ο γνωστός Hercules)! :hmm:

Να είστε καλά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top