Symbian 9 VS Windows Mobile 5

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Η μάχη αυτή μεταφράζεται και σε: Smartphone VS PPC.
Σε symbian (sub)forums κράζουνε τα PPC και σε PPC (sub)forums τα Symbian οπότε είπα να ανοίξω και εδώ ένα θέμα να δω τι έχετε να μου πείτε..

Εγώ μόνο symbian έχω παλέψει αρκετά. Μετράει ότι είναι χρόνια στο χώρο σε αντίθεση με την m$ που κάνει τα πρώτα της βήματα, έχει το μεγαλύτερο μέρος της πίτας στην αγορά (κάπου 80%) και είναι open λειτουργικό. Έχει ξεπεράσει τις παιδικές ασθένειες. Έχει δύσκολο development σε "περίεργη" C++. Αντίθετα στα Windows Mobile 5 μπορείς με το .NET 2 compact framework να κάνεις πολύ γρήγορα πολλά πράγματα στο κινητό (μέχρι και SQL SERVER Mobile Edition υπάρχει - ακόμα περιμένουμε το περίφημο port της MySQL στο Symbian).

Καλημέρεζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν ειναι οτι ιδιο πραγμα , τουλαχιστον για εμενα. Τα symbian ειναι κινητα ένω τα Windows mobile 5 ειναι PDA (ή εκτος και αν μιλαμε για την smartphone edition)

Για εμενα κακως γινονται τετοια vs μιας και το καθενα κανει καλα αυτο που ειναι ... Τα πρωτα ειναι κινητα τηλεφωνα, τα δευτερα Αντζέντες (όσο σκλήρο και αν ακούγεται αυτό, έτσι ειναι τα πράγματα)

Βεβαια εχουν ξεφυγει παρα πολυ απο τον δρομο τους αλλα βαδίζουν σε διαφορετικα μονοπάτια. Δεν εχουν κοινη φιλοσοφια, μονο κοινες (καποιες) δυνατότητες.

Βεβαια καποιος που τα θελει για gadget και τα 2 θα ειχε ενδιαφερον να τα αγορασει.. Βεβαια αυτο ειναι αλλο ενα θεμα .

Για παραδειγμα, εγω δεν θα μπορουσα με τπτ να φανταστω τον ευατο μου με ενα symbian και αυτο γιατι χρειαζομαι οσο το δυνατον περισσοτερο ευχρηστη και καλη περιήγηση σε σιτε ... αλλα θελω να μπορω να κραταω οσο πιο ευκολα μπορω σημειωσεις και να εχω αμεση προσβαση σε διαφορα χρησιμα (για εμενα) εγραφα. Αν ειχα symbian μονο η ζωη μου θα γινονταν δυσκολη ... (το εχω δοκιμασει με sx1)

Βεβαια τα PocketPC δεν θα μπορεσουν ποτε να πετυχουν το απολυτα ευχρηστο τηλεφωνο, μιας και πολλες φορες πραγματα που τα κανεις με 2 κλικ στα συνηθισμενα κινητα εδω χρειαζεται παρα πανω κλικ δλδ παραπανω χρονο. Για παραδειγμα δοκιμαστε να να καλεσετε τον τηλεφωνητη. Σε ενα απλο κινητο χρειαζεται απλως να πατησουμε το 1 για 1sec ... Στα PocketPC ... πρεπει να ανοιξουμε την οθονη μετα start->phone ...

Για δοκιμαστε ομως με ενα symbian κινητο να κρατησετε την υλη που θα εχετε για εξετασεις την ωρα που την λεει ο καθηγητης ...

Δεν μπορω να πω τι ειναι πιο καλλιτερο μιας και ειναι για διαφορετικο κοινο.

Εγω αυτη την στιγμη ειμαι με ενα SE k700 και με ενα dell x51v και δεν εχω κανενα παραπονο μιας και το καθενα το χρησιμοποιο για αυτο που ειναι

Υ.γ.: με τον ορο Symbian δεν περιλαμβανω τα UIQ μιας και για εμενα ειναι μια αλλη ιστορια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ναι αλλά εγώ τα συμπεριλαμβάνω τα UIQ μιας και σκέφτομαι το P990 :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγω θεωρω οτι τα uiq οτι δεν αξιζουν γιατι προσπαθησαν να συνδιασουν 2 διαφορετικες συσκευες... Δεν αξιζουν μια ... Δεν υπαρχει πλουσια (& αξιολογη) συλλογη απο προγραμματα ... Και γενικα δεν υπαρχει κατι που το εχει το UIQ και να μην το εχει το PPC ...

*Το λειτουργικο των PPC ειναι πιο παλιο απο αυτο της symbian ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εγω θεωρω οτι τα uiq οτι δεν αξιζουν γιατι προσπαθησαν να συνδιασουν 2 διαφορετικες συσκευες... Δεν αξιζουν μια ... Δεν υπαρχει πλουσια (& αξιολογη) συλλογη απο προγραμματα ... Και γενικα δεν υπαρχει κατι που το εχει το UIQ και να μην το εχει το PPC ...

*Το λειτουργικο των PPC ειναι πιο παλιο απο αυτο της symbian ;)
Να πω με μια μικρη επιφυλαξη, οτι κανεις λαθος...Το symbian βασιστηκε στο λειτουργικο της psion, EPOC. Γι'άυτο και τα πρωτα smartphone της nokia ηταν τα communicator. Γιατι πηραν με ελαχιστες μετατροπες το λειτουργικο της EPOC επανω που προοριζοταν για συσκευες με πληκτρολογιο...

Η αναπτυξη του ξεκινησε απο την δεκαετια του 80( δυο εκδοσεις) και εγινε γνωστο απο το 1991 ως το 1998 ως SIBO (τριτη εκδοση του). Το 97 βγηκε η 32bit εκδοση οπου στην εκδοση 5 to 1999-2000 εμφανιστηκε στο Ericsson R380 (αν θυμαμαι καλα ειχε touch screen) Αλλα δεν ηταν "ανοιχτο" λειτουργικο και μετεπειτα τα Nokia 9100 και 9110. Ηταν η περιοδος της κοινοπραξιας(1998) που εφερε την 6η εκδοση του ,γνωστη ως Symbian OS 6.0 που μπηκε στο Nokia 9210 το 2001. Μετα την ιστορια την ξερετε ;)

Δηλαδη μεχρι να βγαλει η MS τα CE στις αρχες των 90s και να φτασει σημερα στα Mobile η Psion ειχε δωσει ηδη τρεις εκδοσεις στην αγορα και με αρκετες συσκευες μπορω να πω, μιας και θεωρουνταν η καλυτερη εταιρεια στον χωρο. Τεχνογνωσια και εμπειρια που δεν πηγε χαμενη απο την κοινοπραξια.

Symbian! Κανει τα τηλεφωνα μας καλυτερα ,χωρις να ξενιζει απο τον αρχαρειο μεχρι τον απαιτητικο χρηστη. Και οι wm χρηστες κοροιδευουν τις εφαρμογες που χρησιμοποιουμε. Αλλα ποτε δεν μου ειπε κανενας τι χρησιμοποιει στο ppc του :hmm: Ουτε τις καλυτερες οθονες εχουν ουτε τα καλυτερα χαρακτηριστικα σε αναλογια διαστασεων...

edit: Και να σημειωσω κατι περι "περιεργης" C++... Μπορειτε να προγραμματισετε σε OPL, Python, Visual Basic , Simkin, Perl, J2ME, Personal Java Ορεξη να υπαρχει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το θεμα με την Psion δεν το σχολιαζω... Για εμενα ηταν μια πολυ σημαντικη εταιρια ... μας διαδαξε πολλα αλλα πλεων ειναι παρελθον
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Symbian! Κανει τα τηλεφωνα μας καλυτερα ,χωρις να ξενιζει απο τον αρχαρειο μεχρι τον απαιτητικο χρηστη. Και οι wm χρηστες κοροιδευουν τις εφαρμογες που χρησιμοποιουμε. Αλλα ποτε δεν μου ειπε κανενας τι χρησιμοποιει στο ppc του :hmm: Ουτε τις καλυτερες οθονες εχουν ουτε τα καλυτερα χαρακτηριστικα σε αναλογια διαστασεων...
Συγγνωμη αλλα πες μου λιγο... Υπαρχουν παρόμοια προγράμματα με τα παρακάτω;
eSQL, OneStone Math,Math Xpander, Dos Emulator.


Τεσπα αν εσυ θεωρεις αξιολογη την συλογη προγραμμάτων για symbian τοτε μπραβο σου ... Αλλα προσωπικά δεν έχω δει κανεναν γιατρό να εχει υλικό σε symbian αλλα απεναντίας εχω δει να εχει PDA ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το θεμα με την Psion δεν το σχολιαζω... Για εμενα ηταν μια πολυ σημαντικη εταιρια ... μας διαδαξε πολλα αλλα πλεων ειναι παρελθον

Συγγνωμη αλλα πες μου λιγο... Υπαρχουν παρόμοια προγράμματα με τα παρακάτω;
eSQL, OneStone Math,Math Xpander, Dos Emulator.


Τεσπα αν εσυ θεωρεις αξιολογη την συλογη προγραμμάτων για symbian τοτε μπραβο σου ... Αλλα προσωπικά δεν έχω δει κανεναν γιατρό να εχει υλικό σε symbian αλλα απεναντίας εχω δει να εχει PDA ;)
Μιλας για κατι σαν το Mimer SQL Mobile που εχει βγει εδω και καιρο για UIQ και ειναι σε beta για series 60?
Ή το Mathz για γραφιματα. (Οχι 3D ομως).
Τον Dos Emulator Τι να τον κανω? :confused: Θεωρεις τις Dos εφαρμογες σοβαρες? Μονο για παιχνιδια μου ερχεται στον νου, αλλα εχω παιξει και το loom με emulator στο P900.

Οσο για τους γιατρους...Ετυχε να δεις εναν γιατρο με PDA. Εγω συνηθως τους βλεπω με laptop και τους πιο προχωρημενους με ενα 3G symbian smartphone διπλα ως modem για ασυρματη προσβαση :D

Ο,τι και να λεμε το καθε λειτουργικο στοχευει σε δικια του κατηγορια ανθρωπων. Παντως η MS ζηλευει και θελει να γινει symbian στη θεση της symbian. Αλλα εδω στα pc μετα απο 20 χρονια εγινε φιλικη με τον απλο χρηστη. Στα smartphone ειναι ακομα noob...Οχι οτι δεν εχει τα λεφτα να φτασει τη Nokia . Αλλα δεν εχει την εξιδεικευση που εχει η nokia που την κληρονομησε και απο την Psion στο να φτιαχνει φιλικα κινητα, με μικρες ενεργιακες και επεξεργαστηκες αναγκες. Μεγαλη διαφορα στο να φτιαχνεις το hardware σου για το software σου απο το να δανιζεις το software και να θετεις τα standar στο hardware που ειναι δουλεια αλλων. Μολις τωρα εχει 3G η εκδοση WM. Τι να το κανω το ppc/hpc αν δεν εχει αξιοπρεπεις gsm/gprs/3G δυνατοτητες για να μπορω να στελνω /λαμβανω τα αρχεια μου και τη δουλεια μου on the road. Οταν τελειοποιηθουν σε αυτον τον τομεα θα τρεχουν να εφαρμοσουν και την επομενη τεχνολογια που θα εχει εμφανιστει στα symbian smartphone.
Τα windows mobile εχουν ενα μεγαλο bug...Ειναι για λιγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Ο,τι και να λεμε το καθε λειτουργικο στοχευει σε δικια του κατηγορια ανθρωπων. Παντως η MS ζηλευει και θελει να γινει symbian στη θεση της symbian. Αλλα εδω στα pc μετα απο 20 χρονια εγινε φιλικη με τον απλο χρηστη. Στα smartphone ειναι ακομα noob...Οχι οτι δεν εχει τα λεφτα να φτασει τη Nokia . Αλλα δεν εχει την εξιδεικευση που εχει η nokia που την κληρονομησε και απο την Psion στο να φτιαχνει φιλικα κινητα, με μικρες ενεργιακες και επεξεργαστηκες αναγκες. Μεγαλη διαφορα στο να φτιαχνεις το hardware σου για το software σου απο το να δανιζεις το software και να θετεις τα standar στο hardware που ειναι δουλεια αλλων. Μολις τωρα εχει 3G η εκδοση WM. Τι να το κανω το ppc/hpc αν δεν εχει αξιοπρεπεις gsm/gprs/3G δυνατοτητες για να μπορω να στελνω /λαμβανω τα αρχεια μου και τη δουλεια μου on the road. Οταν τελειωποιηθουν σε αυτον τον τομεα θα τρεχουν να εφαρμοσουν και την επομενη τεχνολογια που θα εχει εμφανιστει σταsymbian smartphone.

Αυτά πιστεύω και εγώ και γέρνουν τη ζυγαριά μου υπέρ του P990.. Αν όμως είναι πανάκριβο και αργήσει όσο ακούγεται προσφάτως τότε.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Αυτά πιστεύω και εγώ και γέρνουν τη ζυγαριά μου υπέρ του P990.. Αν όμως είναι πανάκριβο και αργήσει όσο ακούγεται προσφάτως τότε.. :(
Αν κανει δηλαδη 800? θα ειναι πολλα για τα χαρακτηριστηκα του?
Θα βγει και πιο lite εκδοση απο την SE. Κατι ως P950. Λεμε τωρα :whistle:

Αλλα εγω περιμενω τα νεα communicator απο την nokia και τον διαδοχο του 7710 με πλεον series 60 απο την ενοποιημενη πλατφορμα 60/90 :devil:

Παντως αν η Nokia εγκαταληψει το symbian πιστεψε με η επομενη κινηση της θα ειναι σε linux. Φανταζεσαι? Φιλικοτητα του series GUI Της nokia με open source λειτουργικο. Χαρα οι linuxαδες :D Αρα παλι τα Windows θα ειναι πισω (και γιατι το λεω αυτο? Θα εχει υποστηριξη το linux απο μια απο τις μεγαλυτερες εταιρειες στον κοσμο! Τι καλυτερο για μια μεγαλη κοινοτητα οπως αυτη του linux. Δες τη αποδοχη που ειχε το 770...) . Μην πω για τις εφαρμογες που θα βγουνε...

Αλλα και στο τωρα να μεινουμε. Το κλιμα δεν ειναι ασχημο για τη symbian οσο ειναι η Nokia απο πισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

User83

Νεοφερμένος

Ο User83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Επίσης symbian open source, το οποίο του δίνει αρκετά +, έχει την περισσότερες εταιρίες να το χρησιμοποιούν και να το υποστηρίζουν, και στον τομέα του phone είναι αιώνες μπροστά...Α και καλό θα ήταν κάποιος που δεν έχει και τα δύο και εφαρμογές και για τα δύο να μην συγκρίνει λέγοντας: "προγράμματα σαν τα μπλα μπλα μπλα έχει το symbian?". Και το UIQ έχει άπειρες εφαρμογές και πολύ πιο φτηνές...Α είναι και κλάσεις πιο ελαφρύ ως λογισμικό από αυτό της M$ και πιο σταθερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Πράγματι soft reset και τέτοια κουλά δεν έχει το symbian + του ότι κολλάει πολύ σπάνια.

Αλλά 800 ευρώ είναι πολλά ρε γμτ :(
Το 9100 κάνει 600 ευρώ (μην κοιτάτε στην ACE HELLAS που κάνει 749..).
Αν τελικά βγει το 2ο τρίμηνο του 2006 είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ 800..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Πράγματι soft reset και τέτοια κουλά δεν έχει το symbian + του ότι κολλάει πολύ σπάνια.
Εγω προσωπικα ποτε δεν χρειαζονταν να κανω το PPC μου soft reset ...

@songless_bird τι θελεις να πεις οτι GPRS σε WM δεν ειναι αξιοπρεπες.

ΑΑ να σας θυμισω ποια εβαλλε πρωτη wifi υποστήριξη; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εγω προσωπικα ποτε δεν χρειαζονταν να κανω το PPC μου soft reset ...

@songless_bird τι θελεις να πεις οτι GPRS σε WM δεν ειναι αξιοπρεπες.

ΑΑ να σας θυμισω ποια εβαλλε πρωτη wifi υποστήριξη; :)
Ειναι αξιοπρεπεστατο, τουλαχιστον οταν εμεις (symbianακιδες) παιζαμε με 3G ;)

Σκοπος δεν ειναι μονο να βαλεις wi-fi πρωτη. Ποτε βαλανε τα ppc ΒΤ? Καμερα? Μου ειναι αδιαφορο. Το θεμα ειναι να το κανουν και καλα. Τα symbian ειχαν προβλημα συγχρονισμου . Νομιζεις οτι το αφησε ετσι η Symbian? Μηπως ενσωματωσε σε συνεργασια με την MS το δικο της πρωτοκολλο? :D

Παντως τα symbian με 333Mhz αντιστοιχουν σε ενα ppc με 533 cpu. Και δεν ειναι θεμα hardware αλλα του σπαταλου software της MS. Μεγαλη cpu μεγαλη μπαταρια για αυτονομια= μεγαλος ογκος. Ογκος που θα χρησιμευε για την ενσωματωση κατι αλλου πχ gps.

Βγαζω το καπελο στου κατασκευαστες που καταφερνουν να δαμασουν το λειτουργικο της MS. Το μονο που ζηλεψα σε ppc ειναι η sdio που ενσωματωνουν μερικα μοντελα. Ειναι τοσο πολυχρηστικη που μου θυμισε pcmcia slot. Μεχρι και tv tuner θα βγαλουν για αυτη :D Αλλα οταν η nokia ανακοινωνει το N92 με DVB-H :clapup: αυτο δεν μοιαζει πρωτοποριακο. Το symbian εχει την σωστη φιλοσοφια. Λειτουργικο για μικρες συσκευες. Φραση που τα λεει ολα για αυτονομια, φορητοτητα, λειτουργικοτητα...
Η MS με τα 2005 μπηκε στον σωστο δρομο. Πριν ειχε την "λαθος" φιλοσοφια. Προσπαθησε να φερει το pc στα χερια μας. Με ολα τα κακα που εχει αυτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τεσπα ... Δεν το συνεχιζω ... Το ενα ειναι το μηλο και το αλλο ειναι το αχλάδι... Δλδ μονο με την πρωτη ματια μοιάζουν ... αν τα προσεξει κανεις ομως θα δει ποσο διαφέρουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τεσπα ... Δεν το συνεχιζω ... Το ενα ειναι το μηλο και το αλλο ειναι το αχλάδι... Δλδ μονο με την πρωτη ματια μοιάζουν ... αν τα προσεξει κανεις ομως θα δει ποσο διαφέρουν ;)
Ακριβως!! Τα WM ειναι για λιγους , που θελουν την απολυτη συμβατοτητα με το pc τους και τη δουλεια τους σε αυτο. Ενω το symbian δεν το ενδιαφερει να δειχνει τα "δοντια" του συνεχεια. Πες το marketing αλλα η nokia καταφερε να περασει ενα λειτουργικο συστημα στην αγορα και στον απλο χρηστη χωρις να τον τρομαξει. Εδωσα στη μανα μου το 3230 για 3 μερες και να δεις τι καλα που τα καταφερε να το συνδεσει με το pc , να μεταφερει τις επαφες της, φωτο ,βιντεο και παιχνιδια. Εγω μονο της ειπα " Να το καλωδιο. Να και το pc suite" "Ολα ειναι στα ελληνικα". Δεν την μπερδεψα με εφαρμογες, δεν της χρειαζονται. Αν και αυτα τα απλα ,ειχα αμφιβολια αν θα τα καταφερνε μια γυναικα που ξερει μονο να ανοιγει το pc μου για να δει μηπως τραβηξε καταλαθος τιποτα οταν καθαριζει και δεν ανοιγει :D

Αν της εδινα ενα ppc δεν θα τα εβγαζε περα ουτε με το stylus για να το χειριστει...Μην πω να παρει και τηλεφωνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Ακριβως!! Τα WM ειναι για λιγους , που θελουν την απολυτη συμβατοτητα με το pc τους και τη δουλεια τους σε αυτο. Ενω το symbian δεν το ενδιαφερει να δειχνει τα "δοντια" του συνεχεια. Πες το marketing αλλα η nokia καταφερε να περασει ενα λειτουργικο συστημα στην αγορα και στον απλο χρηστη χωρις να τον τρομαξει. Εδωσα στη μανα μου το 3230 για 3 μερες και να δεις τι καλα που τα καταφερε να το συνδεσει με το pc , να μεταφερει τις επαφες της, φωτο ,βιντεο και παιχνιδια. Εγω μονο της ειπα " Να το καλωδιο. Να και το pc suite" "Ολα ειναι στα ελληνικα". Δεν την μπερδεψα με εφαρμογες, δεν της χρειαζονται. Αν και αυτα τα απλα ,ειχα αμφιβολια αν θα τα καταφερνε μια γυναικα που ξερει μονο να ανοιγει το pc μου για να δει μηπως τραβηξε καταλαθος τιποτα οταν καθαριζει και δεν ανοιγει :D

Αν της εδινα ενα ppc δεν θα τα εβγαζε περα ουτε με το stylus για να το χειριστει...Μην πω να παρει και τηλεφωνο...
Στο πρωτο μερος συμφωνω ... αλλα δεν συμφωνω στο τελος τα CE εμοιαζουν υπερβολικα με τα Windows, το μονο που πρεπει να μαθεις ειναι το activesync
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Τι μανάδες έχετε ρε παιδιά; :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Στο πρωτο μερος συμφωνω ... αλλα δεν συμφωνω στο τελος τα CE εμοιαζουν υπερβολικα με τα Windows, το μονο που πρεπει να μαθεις ειναι το activesync
Νομιζεις οτι η μανα μου ξερει απο windows? :D To κουμπι "εναρξη" δεν το εχει χρησιμοποιησει ποτε. Της εχω μια συντομευση για το pc suite στην επιφανεια. Το pc το ανοιγει/κλεινει απο το πληκτρολογιο με ενα κουμπι... Και καμια φορα αν το εχω βαλει να κλεισει και εχω φυγει και κολλησει αν δεν πιανει νορμαλ shutdown της εχω πει να κραταει 5 sec το κουμπι απο το κουτι και ας κλεισει "ξερα".

Το 3230 το αντιμετωπισε ως τηλεφωνο. Ενα ppc ομως?...

emufear μια φυσιολογικη 45αρα νοικοκυρα μανα εχω :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ε τοτε η μανα σου σιγουρα δεν χρειαζεται ενα PPC ... :) τεσπα δεν θα βγαλουμε ακρη ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ε τοτε η μανα σου σιγουρα δεν χρειαζεται ενα PPC ... :) τεσπα δεν θα βγαλουμε ακρη ...
Ουτε symbian χρειαζεται αλλα της ειναι πιο ευκολο :)

Φυσικα και δεν θα βγαλουμε ακρη. Νομιζεις οτι ειναι η πρωτη διαμαχη που γινεται σε forum και δεν καταληγει πουθενα? :P

Το μονο προβλημα ειναι οτι symbian 9 συσκευη δεν εχει βγει στην αγορα ακομη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top