Βοήθεια για επίμονη προσπάθεια του υπολογιστή για σύνδεση με άλλο δίκτυο.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το λάπτοπ της μητέρας μου έχει αποθηκευμένες τις ρυθμίσεις για την otenet ondsl σύνδεση που χρησιμοποιεί στο γραφείο, τις λίγες φορές το χρόνο που τη χρειάζεται.
Γενικά συνδέεται μόνο από το σπίτι, με lan...
Ωστόσο πολλές φορές εμφανίζεται το παράθυρο προσπάθειας σύνδεσης με την άλλη, κάτι που είναι ανεξήγητο, εκνευριστικό, και κάνει την υπάρχουσα σύνδεση να κολλάει, μέχρι να κλείσει το παράθυρο αυτό.

Γιατί γίνεται αυτό και γιατί δε βρίσκω πώς να το απενεργοποιήσω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί windows μιλάμε; Για ethernet ή wifi ;

Πάντως αν κατάλαβα καλά χρειάζεται να συνδέεται συχνά σε δυο διαφορετικά router. Η εύκολη λύση είναι να ανοίξετε το DHCP και στα δυο router μια άλλη λύση είναι να χρησιμοποιήσετε κάποιο πρόγραμμα που αναλαμβάνει να δημιουργήσει networks profiles. Ωστόσο δεν ξέρω κάποιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μήπως είναι προεπιλεγμένη αυτή η σύνδεση και γιαυτό; Δοκίμασε να πας: έναρξη > ρυθμίσεις > συνδέσεις δικτύου (διπλό κλικ) > δεξί κλικ στην σύνδεση που ανοίγει συνεχώς > ακύρωση ορισμού ως προεπιλεγμένης.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θενξ παιδιά! Θοδωρή το έκανα, και όντως μέχρι τώρα δεν έχει κάνει κάτι η άλλη σύνδεση. Λες να 'ταν το πρόβλημα;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Απλά υπόθεση ήταν, δεν μου έχει τύχει, αλλά έχει λογική. Κάνεις κάτι που θέλει internet και τα Windows βλέπουν ότι η προεπιλεγμένη δεν είναι ανοιχτή και προσπαθούν να συνδεθούν. Ελπίζω όντως να είναι αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα ρωτησω και εγω κατι...
Ελπιζω μονο να καταλαβετε γιατι θα τα πω ιδιαιτερα μπακαλιστικα...
Εγω πριν την dsl ειχα απλη συνδεση...αλλα η μαμακια ειναι οτι αρκετα συχνα πεταγεται το παραθυρο της απλης συνδεσης και προσπαθει να συνδεθει. Εδω και πολλους μηνες μου εχει σπασει τα νευρα γιατι πεταγεται συνεχεια και θα πρεπει να το κλεινω....
Παντως προεπιλεγμενη συνδεση δεν ειναι η συγκεκριμενη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
2008-12-20_1232.png

Δοκίμασε το παραπάνω. Την καρτέλα αυτή θα την βρεις στα Internet Options (από πίνακα ελέγχου ή ΙΕ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μπορείς να την διαγράψεις κιόλας αν δεν σου χρειάζεται. Τότε σίγουρα δεν θα σε ξαναενοχλήσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χμμμ, Πανο, αυτο εχω τικαρισμενο...να μη γινεται ποτε κληση συνδεσης...ελα μου ομως που γινεται....

Φαν, δε θελω να τη διαγραψω, διοτι φορες που κρασαρει η ντιεςελ μου ειναι χρησιμη...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Θυμάμαι έστω στα ΧΡ στα Network Connections είχε για κάθε σύνδεση το εικονιδιάκι της. Αν κάνεις δεξί κλίκ στο δικό της και disable (όποτε τη χρειάζεσαι Enable) μήπως πιάσει; Εικασία κάνω, δεν έχω τη λύση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Στο δεξι κλικ δεν εχω μια τετοια επιλογη....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Στο δεξι κλικ δεν εχω μια τετοια επιλογη....:worry:

Ναι το κοίταξα στο νετ τώρα και είδα ότι μόνο αυτού του τύπου οι συνδέσεις δεν έχουν τέτοια επιλογή στο δεξί κλικ (οι άλλες έχουν). Παρόλαυτά σου βρήκα αυτό:

By default, the AutoDial feature in Windows XP connects the user to the Internet automatically when an Internet site is accessed on the local computer. Although this feature works well for most users, sometimes you want to control dial–up connections manually.

To turn off AutoDial follow these steps
1.
Open Control Panel, and then click Performance and Maintenance.

2.
Click Administrative Tools, and then double–click Services.

3.
Double–click Remote Access Auto Connection Manager.

4.
Click Stop to shutdown the service, then set the Startup type at Disabled, and then click OK.


Now your computer will never try to automatically dial up an Internet connection. To connect to the Internet manually, use whatever Internet connection you specified in Network Connections.


Πηγή: Microsoft
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
"Remote Access Auto Connection Manager. "

Αυτο στα ελληνικα ποιο ειναι?
Για να μην κλεισω αλλο αντι αλλου....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
"Remote Access Auto Connection Manager. "

Αυτο στα ελληνικα ποιο ειναι?
Για να μην κλεισω αλλο αντι αλλου....:redface:

Κάτι με Αυτόματη σύνδεση απομακρυσμένης πρόσβασης, λογικά. Διελυσα και το μηχάνημα με τα ΧΡ γαμώτι να σε βοηθούσα καλύτερα!:(:mad:

Έλα αγάπη, είναι αυτό: "υπηρεσία Διαχείρισης σύνδεσης απομακρυσμένης πρόσβασης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κάτι με Αυτόματη σύνδεση απομακρυσμένης πρόσβασης, λογικά. Διελυσα και το μηχάνημα με τα ΧΡ γαμώτι να σε βοηθούσα καλύτερα!:(:mad:

Α ωραια, αυτο καταλαβα και πηγα να πειραξω:)

Εκανα διακοπη στην κατασταση υπηρεσιας και στον τυπο εκκινησης πατησα "ανενεργος"..:)
Αρκουν αυτα, ναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Α ωραια, αυτο καταλαβα και πηγα να πειραξω:)

Εκανα διακοπη στην κατασταση υπηρεσιας και στον τυπο εκκινησης πατησα "ανενεργος"..:)
Αρκουν αυτα, ναι?

Έτσι λένε αυτοί εκεί! Πιστεύω πως αξίζει να δούμε αν πιάσει, εξάλλου η πηγή είναι κατευθείαν η "μαμά" των Windows. Για να δούμε τι θα δούμε...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση οτι διορθωθηκε!:)
Θενκ γιου ολλ γκαις!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top