Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιατι παρουσιαζει την γενετησια διαστροφη -παρεκκλιση ως μη βλαπτικη..

Βλαπτική για ποιον...; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σαν εσένα κι αν λένε κάτι διαφορετικό υποκρίνονται;
ok,μπορει να μην υποκρινονται αλλα τοτε έχουν άγνοια και έχουν υποκυψει στην πλυση "προοδευτικη" εγκεφαλου που γινεταιθ στα ΜΜΕ και γενικα στην κοινωνια...Διαλεξτε και παρετε...παντως πραγματικα ανοιχτα-ελευθερα μυαλα δεν είναι,αφου δεν βλεπετε ή δεν παραδεχεστε την αληθεια περα απο το πολιτικως ορθο -περι διαφορετικοτητας και σεξουαλικων επιλογων:/:


Βλαπτική για ποιον...;
Πρωτα για τον ίδιο τον άνθρωπο-ψυχολογικα και σωματικα,οι αυτοκτονιες στην ελβετια -και όχι μονο- πχ που δεν έχει τοσο ρατσισμο είναι 8 φορες πανω στους γκευ απο τους κανονικους άνδρες....Οι άνθρωποι είναι διχασμενοι με τον εαυτο τους και το φυλο τους και πραγματικα υποφερουν...
και μετα βλαπτει και μακροπροθεσμα την κοινωνια...όπως και καθε άλλη αρρωστια,ψυχολογικη ή σωματικη που εξαπλωνεται όταν δεν αντιμετωπιζεται με ρεαλισμο ανοιχτα ματια και αποτελεσματικοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν επιχειρηματολογείς σωστά καλό μου. Τόσες ερωτήσεις σου έχουμε κάνει και μία απόδειξη δε βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ok,μπορει να μην υποκρινονται αλλα τοτε έχουν άγνοια και έχουν υποκυψει στην πλυση "προοδευτικη" εγκεφαλου που γινεταιθ στα ΜΜΕ και γενικα στην κοινωνια...Διαλεξτε και παρετε...παντως πραγματικα ανοιχτα-ελευθερα μυαλα δεν είναι,αφου δεν βλεπετε ή δεν παραδεχεστε την αληθεια περα απο το πολιτικως ορθο -περι διαφορετικοτητας και σεξουαλικων επιλογων:/:

Άρα είτε υποκρινόμαστε, είτε έχουμε υποστεί πλύση εγκεφάλου.
Να κάνεις εσύ λάθος είναι ανήκουστο!

Τι να πω, δεν έχει νόημα να επιχειρηματολογήσω. Τόσες φορές το έχω κάνει, και εγώ και τα υπόλοιπα κατ'εσέ πρόβατα, σε διάφορα θέματα που βρίσκονται εδώ μέσα. Διάβασε τα.

Πρωτα για τον ίδιο τον άνθρωπο-ψυχολογικα και σωματικα,οι αυτοκτονιες στην ελβετια -και όχι μονο- πχ που δεν έχει τοσο ρατσισμο είναι 8 φορες πανω στους γκευ απο τους κανονικους άνδρες....Οι άνθρωποι είναι διχασμενοι με τον εαυτο τους και το φυλο τους και πραγματικα υποφερουν...
και μετα βλαπτει και μακροπροθεσμα την κοινωνια...όπως και καθε άλλη αρρωστια,ψυχολογικη ή σωματικη που εξαπλωνεται όταν δεν αντιμετωπιζεται με ρεαλισμο ανοιχτα ματια και αποτελεσματικοτητα...
Δεν είπε κανείς ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι ευτυχισμένοι σήμερα.
Όσο υπάρχουν άνθρωποι σαν εσένα στην κοινωνία, που θεωρούν τη σεξουαλικότητα των ομοφυλόφιλων ασθένεια, προφανώς και θα είναι δυστυχισμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ok,μπορει να μην υποκρινονται αλλα τοτε έχουν άγνοια και έχουν υποκυψει στην πλυση "προοδευτικη" εγκεφαλου που γινεταιθ στα ΜΜΕ και γενικα στην κοινωνια...Διαλεξτε και παρετε...παντως πραγματικα ανοιχτα-ελευθερα μυαλα δεν είναι,αφου δεν βλεπετε ή δεν παραδεχεστε την αληθεια περα απο το πολιτικως ορθο -περι διαφορετικοτητας και σεξουαλικων επιλογων:/:


Πρωτα για τον ίδιο τον άνθρωπο-ψυχολογικα και σωματικα,οι αυτοκτονιες στην ελβετια -και όχι μονο- πχ που δεν έχει τοσο ρατσισμο είναι 8 φορες πανω στους γκευ απο τους κανονικους άνδρες....Οι άνθρωποι είναι διχασμενοι με τον εαυτο τους και το φυλο τους και πραγματικα υποφερουν...
και μετα βλαπτει και μακροπροθεσμα την κοινωνια...όπως και καθε άλλη αρρωστια,ψυχολογικη ή σωματικη που εξαπλωνεται όταν δεν αντιμετωπιζεται με ρεαλισμο ανοιχτα ματια και αποτελεσματικοτητα...

Κατάλαβα νομίζω τον τρόπο σκέψης σου...
Με λίγα λόγια πιστεύεις ότι
υφιστάμεθα μία μορφή προπαγάνδας από τα ΜΜΕ τα οποία μας "μπουκώνουν" με προοδευτικές, κατ εσέ, απόψεις και κατα συνέπεια δεν είμαστε ελεύθεροι να διαμορφώσουμε τη δική μας άποψη. Αυτό δεν λες; :)
Κι όμως, εδώ είναι που κάνεις το λάθος. Γιατί η "αλήθεια", δεν είναι κατ ανάγκη αυτή που ασπάζεσαι εσύ. Αυτή είναι προφανώς η δική σου αλήθεια, αυτό που ισχύει για σένα... Μα αυτό λέγεται κάπως αλλιώς- λέγεται γνώμη (σου) και είναι υποκειμενική. :)
Δε γίνεται λοιπόν να βαφτίζεις αλήθεια τη δική σου γνώμη, και να προσπαθείς να πείσεις όλους τους άλλους ότι έχουν λάθος.

Πάμε στο κομμάτι που λες ότι βλάπτουν. Εδώ εγώ δε βλέπω καμία απάντηση (σου, πάλι) που να είναι τεκμηριωμένη- απλά σκόρπια επιχειρήματα, απο δω κι από κει. Αυτοκτονίες στην Ελβετία 8 φορές πάνω για τους ομοφυλόφιλους; Δεν το χω ξανακούσει. :worry:
Μα και αλήθεια να είναι, γιατί το αποδίδεις ντε και καλά στην ομοφυλοφιλική τους φύση; Άλλοι παράγοντες δηλαδή, που θα μπορούσαν να οδηγήσουν κάποιον σ αυτό το σημείο, δεν πιστεύεις πως υπάρχουν; Θεωρείς ότι όλο κι όλο το πρόβλημα που μπορεί να έχει ένας ομοφυλόφιλος, είναι ότι ...είναι ομοφυλόφιλος;! Η λογική σου μπάζει από κάπου, συγγνώμη που σου το λέω :worry:
Οι άνιθρωποι αυτοί δεν είναι καθόλοι "διχασμένοι με τον εαυτό τους και με το φύλο τους", είναι, στις περισσότερες περιπτώσεις, απογοητευμένοι από μια κοινωνία που δεν ανέχεται τη διαφορετικότητά τους και τους θεωρεί ντροπή ή ακόμη χειρότερα, μίασμα...
Την κοινωνία τη βλάπτει επειδή...; Δε βλέπω κανέναν λόγο. Αυτό που βλέπω εγώ είναι παρωπίδες στα μάτια μερικών, που περα από το μέχρι τώρα "κοινώς αποδεκτό" αρνούνται πεισματικά να δουν κάτι άλλο.
Αυτό εσύ το ονομάζεις ελεύθερα ανοιχτά μυαλά; Θέλω να πιστεύω πως όχι. :)


Υγ. καλές γιορτές να έχεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν με ενδιαφερει τι κανουν μεσα στο σπιτι τους ας το "κανουν" και με αλογο αμα θελουν...
Αλλα προσωπικα ειμαι ΚΑΤΑ των γκει γαμων στην Ελλαδα...

Αλλο το τι κανει καποιος μεσα στο σπιτι του και αλλο το τι θελει να προωθησει στην κοινωνια...

Δεν είπε κανείς ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι ευτυχισμένοι σήμερα.
Όσο υπάρχουν άνθρωποι σαν εσένα στην κοινωνία, που θεωρούν τη σεξουαλικότητα των ομοφυλόφιλων ασθένεια, προφανώς και θα είναι δυστυχισμένοι.

Mε το μπαρδον αλλα χεστ*καμε αμα ειναι δυστυχισμενοι οι γκει...
Υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα να ασχοληθουμε απο το να ασχολουμαστε με το τι θελει ο καθε γκει μεσα στον τοπο για να νιωθει χαρουμενος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Η γνώμη μου για την ομοφυλοφιλία
είναι πως πρόκειται για πάθηση. - γενετική -

Όσο αφορά τους ομοφιλόφιλους,
όχι, δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους.



:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Δεν έχω τίποτα εναντίων των ομοφυλόφιλων.Κατά καιρούς είχα συνεργάτες ομοφυλόφιλους στην εργασία μου και οι περισσότεροι ήταν τύποι έξω καρδιά και με εξαιρετική αίσθηση χιούμορ!
Το μόνο που με ενοχλεί είναι όταν προσπαθούν κάποιοι απο αυτούς να μας πείσουν ότι ο δικός τους τρόπος ζωής είναι ο σωστός, και όλοι οι άλλοι εμείς είμαστε <<ξενέρωτοι>>!!!Αυτό και μόνο προκαλεί πολλές αντιδράσεις.Επίσης υπάρχουν ομοφυλόφιλοι που αισθάνονται ότι είναι ανώτεροι απο τους άλλους, λόγω ομοφυλοφιλίας, και έχουν πομπώδη συμπεριφορά, του τύπου Ε ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΜΕ ΕΙΜΑΙ gay! Λες και είναι κάτι το τόοοσο αξιοπρόσεκτο.
Γενικά δεν με αφορά τι κάνει ο κάθε άνθρωπος στην σεξουαλική του ζωή, ούτε και με ενοχλεί, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μην έχουν προκλητική συμπεριφορά, και να παραδεχτούν επιτέλους οτι δεν είναι ο gay τρόπος ζωής ο ιδανικός, αλλά ο straight κατα του οποίου ο άνθρωπος μπορεί να αποκτήσει παιδιά και οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr No

Νεοφερμένος

Ο Dr No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Swamps θα συμφωνήσω μαζί σου. Ουτε εγω εχω κατι με αυτα τα ατομα αλλα η συμπεριφορά ορισμενων εξ αυτων ειναι προκλητική και κατακριτεα. Ευτυχως ειναι η μειοψηφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Swamps θα συμφωνήσω μαζί σου. Ουτε εγω εχω κατι με αυτα τα ατομα αλλα η συμπεριφορά ορισμενων εξ αυτων ειναι προκλητική και κατακριτεα. Ευτυχως ειναι η μειοψηφια.
Δεν είναι όμως όλοι έτσι.Υπάρχουν και άνθρωποι gay πολύ χαμηλών τόνων ευτυχώς οι οποίοι δεν ενθαρρύνουν τον κάθε νέο άνθρωπο να ακολουθήσει το παράδειγμα τους.Αυτοί όμως είναι καλλιεργημένοι άνθρωποι, οι οποίοι γνωρίζουν καλά το τίμημα του να είσαι διαφορετικός απο την υπόλοιπη κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το μόνο που με ενοχλεί είναι όταν προσπαθούν κάποιοι απο αυτούς να μας πείσουν ότι ο δικός τους τρόπος ζωής είναι ο σωστός, και όλοι οι άλλοι εμείς είμαστε <<ξενέρωτοι>>!!!Αυτό και μόνο προκαλεί πολλές αντιδράσεις.Επίσης υπάρχουν ομοφυλόφιλοι που αισθάνονται ότι είναι ανώτεροι απο τους άλλους, λόγω ομοφυλοφιλίας, και έχουν πομπώδη συμπεριφορά, του τύπου Ε ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΜΕ ΕΙΜΑΙ gay! Λες και είναι κάτι το τόοοσο αξιοπρόσεκτο.
Γενικά δεν με αφορά τι κάνει ο κάθε άνθρωπος στην σεξουαλική του ζωή, ούτε και με ενοχλεί, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μην έχουν προκλητική συμπεριφορά, και να παραδεχτούν επιτέλους οτι δεν είναι ο gay τρόπος ζωής ο ιδανικός, αλλά ο straight κατα του οποίου ο άνθρωπος μπορεί να αποκτήσει παιδιά και οικογένεια.

Απορω που λες οτι οι ομοφυλοφιλοι αισθανονται οτι ειναι ανωτεροι απο τους αλλους. Εγω βλεπω ανθρωπους καταπιεσμενους που φοβουνται να δειξουν αυτο που ειναι λογω του κοινωνικου ρατσισμου που δυστυχως ακομα και σημερα ειναι αισθητος. Το μονο που θελουν να δειξουν ειναι οτι δε διαφερουν σε τιποτα απο τους ετεροφυλοφιλους εκτος του σεξουαλικου τους προσανατολισμου...
Ο ιδανικος τροπος ζωης για τον καθενα ειναι αυτος που τον εκφραζει και οχι το εαν θα κανει παιδια και οικογενεια. Ακομα και για πολλους ετεροφυλοφιλους ο σκοπος της ζωης τους διαφερει κατα πολυ απο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Θεωρώ οτι η ευτυχία είναι υποκειμενική και ο καθένας μπορεί να επιλέξει τι τον κάνει ευτυχισμένο. Το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του είναι προσωπική του επιλογή και φυσικά δεν πρέπει να κρίνεται από αυτήν, αλλά από το τι άνθρωπος είναι, τι χαρακτήρας, τη συμπεριφορά του, το τι προσφέρει στον κόσμο. Και αυτά δεν καθορίζονται από τη σεξουαλική του κατεύθυνση. Ή συμπεριφορά τους ναι, κάποιες φορές καθορίζεται από αυτό, αλλά μήπως σε αυτό φταίνε όλοι οι υπόλοιποι κι η αντιμετώπιση που έχουν; Η δράση φέρνει αντίδραση.

Θέλω όμως να θίξω και το άλλο: μήπως η απάντηση "δεν έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους" είναι εκ του ασφαλούς; Δηλαδή "μακριά από μένα κι ό,τι νά 'ναι"; Λέτε οτι δε θα θέλατε το παιδί σας να είναι ομοφυλόφιλο για να μην είναι δυστυχισμένο. Το θεωρώ λίγο υποκριτικό όλο αυτό. Χιλιάδες πράγματα θα έκαναν ένα παιδί δυστυχισμένο (μια αρρώστεια, μια αποτυχημένη ετεροφυλική σχέση, μια αποτυχία στην εργασία, μια κατεστραμμένη φιλία κλπ). Μπορούμε να προστατέψουμε το παιδί μας από όλες τις δυστυχίες; Όχι. Μπορούμε όμως να του δώσουμε τα εφόδια και τη δύναμη να τις αντιμετωπίσει. Τότε γιατί δε θα δεχόμασταν να είναι ομοφυλόφιλο; Μήπως γιατί καταστρέφει τα δικά μας σχέδια για τη ζωή του; Μήπως φοβόμαστε οτι θα κατηγορηθούμε οτι κάτι κάναμε λάθος; Και το πιο σημαντικό: γιατί προδικάζουμε οτι θα είναι δυστυχισμένο εφόσον είναι μια επιλογή του που για να την κάνει προφανώς το κάνει ευτυχισμένο;

Ένας άνθρωπος που μέσα του ξέρει τι θα τον κάνει ευτυχισμένο κι είναι πλήρως συνειδητοποιημένος με αυτό, δε θα αφήσει κανέναν εξωτερικό παράγοντα να τον επηρεάσει. Οπότε πρώτα από όλα οι γονείς θα πρέπει να στηρίξουν το παιδί τους σε αυτή του την απόφαση. Προσωπικά έχω φίλες λεσβίες που τις αγαπώ πολύ (μεγαλύτερες βέβαια). Δε με πειράζει καθόλου το τι κάνουν στο κρεβάτι τους γιατί η συμπεριφορά τους σε μένα είναι άψογη. Επίσης συμφωνώ πως ένα παιδί θα μεγάλωνε καλύτερα με δυο ομοφυλόφιλους γονείς που το αγαπάνε, παρά με δυο ετεροφυλόφιλους που τσακώνονται συνέχεια και το έχουν παρατημένο. Βέβαια αυτό είναι πολύ λεπτό θέμα για το τι πρότυπα θα πάρει το παιδί. Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα σε αυτό το ζήτημα, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη ενός παιδοψυχολόγου για να σχηματίσω άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λέτε οτι δε θα θέλατε το παιδί σας να είναι ομοφυλόφιλο για να μην είναι δυστυχισμένο. Το θεωρώ λίγο υποκριτικό όλο αυτό. Χιλιάδες πράγματα θα έκαναν ένα παιδί δυστυχισμένο (μια αρρώστεια, μια αποτυχημένη ετεροφυλική σχέση, μια αποτυχία στην εργασία, μια κατεστραμμένη φιλία κλπ). Μπορούμε να προστατέψουμε το παιδί μας από όλες τις δυστυχίες; Όχι. Μπορούμε όμως να του δώσουμε τα εφόδια και τη δύναμη να τις αντιμετωπίσει.

1. Ποιός σου είπε ότι θα θέλαμε για το παιδί μας μια αποτυχημένη ετεροφυλική σχέση, μια αποτυχία στην εργασία, μια κατεστραμμένη φιλία κλπ;
2. Σύμφωνα με την παρούσα κατάσταση της κοινωνίας, έχει τεράστια διαφορά να στεναχωρηθείς για λίγο καιρό λόγω μιας σχέσης, μιας αποτυχίας στην εργασία ή μιας κατεστραμμένης φιλίας από το να σε υποτιμούν και να σε κοροιδεύουν ΟΛΗ σου τη ζωή για κάτι που δεν επέλεξες.
3. Δεν είπε κανείς ότι θα πέταγε το παιδί του στον Καιάδα αν ήταν ομοφυλόφιλος. Είπαμε ότι δεν θα θέλαμε να είναι, όπως δεν θα θέλαμε να είναι και μύωψ για παράδειγμα. Ο καθένας θέλει για το παιδί του αυτό που θα το κάνει πιο ευτυχισμένο και θα του προκαλέσει τα λιγότερα δυνατά προβλήματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα το δεχτεί και δεν θα το αγαπήσει όπως κι αν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
1. Ποιός σου είπε ότι θα θέλαμε για το παιδί μας μια αποτυχημένη ετεροφυλική σχέση, μια αποτυχία στην εργασία, μια κατεστραμμένη φιλία κλπ;
2. Σύμφωνα με την παρούσα κατάσταση της κοινωνίας, έχει τεράστια διαφορά να στεναχωρηθείς για λίγο καιρό λόγω μιας σχέσης, μιας αποτυχίας στην εργασία ή μιας κατεστραμμένης φιλίας από το να σε υποτιμούν και να σε κοροιδεύουν ΟΛΗ σου τη ζωή για κάτι που δεν επέλεξες.
3. Δεν είπε κανείς ότι θα πέταγε το παιδί του στον Καιάδα αν ήταν ομοφυλόφιλος. Είπαμε ότι δεν θα θέλαμε να είναι, όπως δεν θα θέλαμε να είναι και μύωψ για παράδειγμα. Ο καθένας θέλει για το παιδί του αυτό που θα το κάνει πιο ευτυχισμένο και θα του προκαλέσει τα λιγότερα δυνατά προβλήματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα το δεχτεί και δεν θα το αγαπήσει όπως κι αν είναι.

1. Κανείς δε θα το ήθελε, δεν μπορείς όμως και να το εμποδίσεις.

2. Αυτό είπα και πιο πάνω, οτι ένας συνειδητοποιημένος άνθρωπος που ξέρει τι τον κάνει ευτυχισμένο δε θα αφήσει κανέναν να του χαλάσει την ευτυχία. Γιατί προδικάζεις οτι θα τον κοροϊδεύουν και θα τον υποτιμούν; Οι περισσότεροι εδώ είπαν οτι δεν έχουν πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους (και νομίζω αυτή είναι κι η πλειοψηφία). Αυτούς που τους ενοχλεί, πρόβλημα δικό τους, δε νομίζω οτι ο κάθε ομοφυλόφιλος που είναι ευτυχισμένος με την επιλογή του θα νοιαστεί με κάποιους (κομπλεξικούς κατ' εμέ) που δε συμφωνούν...

3. Συγκρίνεις δύο ανόμοια πράγματα και αντιμετωπίζεις την ομοφυλοφιλία σαν να είναι αρρώστεια φτου φτου μακριά από μας. Λες "Ο καθένας θέλει για το παιδί του αυτό που θα το κάνει πιο ευτυχισμένο". Κι εγώ σου λέω οτι οι άνθρωποι αυτοί είναι ευτυχισμένοι με την επιλογή τους αυτή, γιατί για αυτούς είναι κάτι το φυσιολογικό (εσύ είπες ομοφυλόφιλος γεννιέσαι, δε γίνεσαι). Οπότε προς τι το δράμα; Αυτοί είναι ευτυχισμένοι κι οι γονείς οφείλουν να είναι το ίδιο ευτυχισμένοι με το παιδί τους. Ή μήπως μας ξενίζει γιατί δεν επέλεξαν τη δική μας έννοια της ευτυχίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
1. Κανείς δε θα το ήθελε, δεν μπορείς όμως και να το εμποδίσεις.
Ωραία, τότε που ακριβώς διαφωνούμε;
Το ίδιο δεν λέω κι εγώ;
2. Αυτό είπα και πιο πάνω, οτι ένας συνειδητοποιημένος άνθρωπος που ξέρει τι τον κάνει ευτυχισμένο δε θα αφήσει κανέναν να του χαλάσει την ευτυχία. Γιατί προδικάζεις οτι θα τον κοροϊδεύουν και θα τον υποτιμούν; Οι περισσότεροι εδώ είπαν οτι δεν έχουν πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους (και νομίζω αυτή είναι κι η πλειοψηφία). Αυτούς που τους ενοχλεί, πρόβλημα δικό τους, δε νομίζω οτι ο κάθε ομοφυλόφιλος που είναι ευτυχισμένος με την επιλογή του θα νοιαστεί με κάποιους (κομπλεξικούς κατ' εμέ) που δε συμφωνούν...
Δεν το προδικάζω, το θεωρώ πιθανότερο, δεδομένης της κοινωνίας στην οποία ζούμε.
Και δυστυχώς, ο κόσμος που μπαίνει στο e-steki ή στο internet γενικότερα δεν είναι και πολύ αντιπροσωπευτικό δείγμα.
3. Συγκρίνεις δύο ανόμοια πράγματα και αντιμετωπίζεις την ομοφυλοφιλία σαν να είναι αρρώστεια φτου φτου μακριά από μας.
Αντιμετωπίζω την ομοφυλοφιλία σαν να είναι αρρώστια;;;;;;
Από που προκύπτει αυτό;;; Μήπως πρέπει να βάζω υπότιτλους σε οτιδήποτε λέω για να μην παρεξηγηθεί;
Αυτό που μου προσάπτεις το θεωρώ βαρύτατη προσβολή και θα έπρεπε να το στηρίξεις με επιχειρήματα πριν εκτοξεύσεις τέτοιες κατηγορίες ελαφρά την καρδία.:mad:
Λες "Ο καθένας θέλει για το παιδί του αυτό που θα το κάνει πιο ευτυχισμένο". Κι εγώ σου λέω οτι οι άνθρωποι αυτοί είναι ευτυχισμένοι με την επιλογή τους αυτή, γιατί για αυτούς είναι κάτι το φυσιολογικό (εσύ είπες ομοφυλόφιλος γεννιέσαι, δε γίνεσαι). Οπότε προς τι το δράμα; Αυτοί είναι ευτυχισμένοι κι οι γονείς οφείλουν να είναι το ίδιο ευτυχισμένοι με το παιδί τους. Ή μήπως μας ξενίζει γιατί δεν επέλεξαν τη δική μας έννοια της ευτυχίας;
Αντιφάσκεις. Από τη μια λες ότι ομοφυλόφιλος γεννιέσαι και δεν γίνεσαι (που συμφωνώ), από την άλλη ότι "είναι ευτυχισμένοι με την επιλογή τους αυτή" και "δεν επέλεξαν τη δική μας έννοια της ευτυχίας". Τελικά το επιλέγεις ή όχι;
Επί της ουσίας, σε ποιό δράμα αναφέρεσαι; Πότε ανέφερα ότι θα είναι "δράμα" για μένα να είναι το παιδί μου ομοφυλόφιλο; Μη διαστρεβλώνεις τα λόγια μου σε παρακαλώ. Είπα απλά ότι αν μπορούσα και έπρεπε να επιλέξω, δεν θα διάλεγα το παιδί μου να είναι ομοφυλόφιλο, ώστε να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να ευτυχησει στη δεδομένη κοινωνία. Σε μια άλλη κοινωνία, πιο open minded, δεν θα με ενδιέφερε καθόλου. Ούτε δράμα ούτε τίποτα αν είναι τελικά ομοφυλόφιλο, θεωρώ άλλα πράγματα πολύ σημαντικότερα (πχ δράμα για μένα θα ήταν να είναι βλάκας - και μη μου πεις ότι τα παρομοιάζω διότι ΔΕΝ τα παρομοιάζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω παράθεση στα λεγόμενα σου αλλά ως καινούρια είμαι και ολίγον τι άσχετη :P

Λοιπόν. Καταρχήν είπες οτι θα ήθελες το παιδί σου να μην είναι ομοφυλόφιλο όπως θα ήθελες να μην είναι μύωψ. Συγκρίνοντάς τα αυτά τα δύο, κι εφόσον η μυωπία είναι ασθένεια, δεν συνεπάγεται οτι θεωρείς και την ομοφυλοφιλία ασθένεια; Αν όχι, δικό μου λάθος, έτσι το κατάλαβα.

Όταν είπα επιλογή τους εννοούσα επιλογή τους να ακολουθήσουν την καρδιά τους και να αποδεχτούν οτι είναι ομοφυλόφιλοι με ό,τι αυτό συνεπάγεται (μιας κι υπάρχουν πολλοί που κρύβονται μια ζωή). Και μιας και το είπα αυτό, να σε ρωτήσω: θα προτιμούσες το παιδί σου να περάσει μια ζωή κρυμμένο στα πρότυπα της κοινωνίας όντας δυστυχισμένο για να μην το κοροϊδεύουν κι υποτιμούν (δικά σου λόγια) ή να παραδεχτεί οτι είναι ομοφυλόφιλος με κάποιες πιθανότητες κάποιοι όντως να μην το αποδεχτούν; Δε βλέπω να σχολιάζεις (και το λέω για τρίτη φορά) το γεγονός οτι ένας συνειδητοποιημένος άνθρωπος που θα είναι ευτυχισμένος με την επιλογή του να είναι ομοφυλόφιλος δε θα αφήσει κανέναν να του χαλάσει τη "ζαχαρένια". Γιατί εκεί είναι όλο το "ζουμί". Κατά πόσο εσύ ο ίδιος θα σέβεσαι τις επιλογές σου και θα κάνεις τα πάντα ώστε κανείς να μη στις στερήσει. Όσο για το δράμα που είπα, θέλω να πω οτι τα παρουσίασες με πολύ άσχημο τρόπο ("θα τον κοροϊδεύουν κι υποτιμούν σε όλη του τη ζωή"). Δε λέω οτι το 100% των ανθρώπων θα το δεχτούν, αλλά στη τελική ποιος νοιάζεται αν ένας άγνωστος σε κοροϊδέψει; Αν οι δικοί σου άνθρωποι, άνθρωποι που αγαπάς και σέβεσαι, το αποδέχονται, θα σε νοιάξει τι θα πουν οι τρίτοι;

Και τελικά εφόσον δε θέλετε το παιδί σας να είναι ομοφυλόφιλο, γιατί λέτε "δεν έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους"; Μήπως έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, με ενοχλεί όμως όταν την διδάσκουν στην T.V.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω παράθεση στα λεγόμενα σου αλλά ως καινούρια είμαι και ολίγον τι άσχετη :P
Πατάς το κουμπάκι "Παράθεση" κάτω από το ποστ. Έπειτα μπορείς να διαχωρίσεις την παράθεση σε επιμέρους κομμάτια αντιγράφοντας το start και end tag κατάλληλα. Αν εξακολουθείς να δυσκολεύεσαι ρώτα στο θέμα "Απορίες για τις λειτουργίες του e-steki". :)
Λοιπόν. Καταρχήν είπες οτι θα ήθελες το παιδί σου να μην είναι ομοφυλόφιλο όπως θα ήθελες να μην είναι μύωψ. Συγκρίνοντάς τα αυτά τα δύο, κι εφόσον η μυωπία είναι ασθένεια, δεν συνεπάγεται οτι θεωρείς και την ομοφυλοφιλία ασθένεια; Αν όχι, δικό μου λάθος, έτσι το κατάλαβα.
Πώς ακριβώς συνεπάγεται αυτό;
Την παρομοίωση την έκανα με την έννοια ότι είναι 2 πράγματα που δεν τα θεωρώ κακά, αλλά δεν θα ήθελα να τα έχει το παιδί μου, αν μπορούσα να διαλέξω. Προφανώς και δεν τα θεωρώ κατά τα άλλα ίδια.
Και μιας και το είπα αυτό, να σε ρωτήσω: θα προτιμούσες το παιδί σου να περάσει μια ζωή κρυμμένο στα πρότυπα της κοινωνίας όντας δυστυχισμένο για να μην το κοροϊδεύουν κι υποτιμούν (δικά σου λόγια) ή να παραδεχτεί οτι είναι ομοφυλόφιλος με κάποιες πιθανότητες κάποιοι όντως να μην το αποδεχτούν;
Φυσικά και όχι. Όπως έχω εκφράσει και σε άλλα θέματα, είμαι κατά του να κρύβουμε αυτό που είμαστε και να φοβόμαστε να εκφράσουμε κάποια διαφορετική στάση ζωής για να μην "πει" η κοινωνία. Η κοινωνία έχει πρόβλημα με οποιονδήποτε ξεφεύγει από το μέσο όρο, ακόμα και με τους πολύ έξυπνους για παράδειγμα.
Δε βλέπω να σχολιάζεις (και το λέω για τρίτη φορά) το γεγονός οτι ένας συνειδητοποιημένος άνθρωπος που θα είναι ευτυχισμένος με την επιλογή του να είναι ομοφυλόφιλος δε θα αφήσει κανέναν να του χαλάσει τη "ζαχαρένια". Γιατί εκεί είναι όλο το "ζουμί". Κατά πόσο εσύ ο ίδιος θα σέβεσαι τις επιλογές σου και θα κάνεις τα πάντα ώστε κανείς να μη στις στερήσει.
Δυστυχώς όσο κι αν έχουμε αποδεχτεί τον εαυτό μας και σε γενικές γραμμές δεν αφήνουμε κανέναν να "μας χαλάσει τη ζαχαρένια", πάντα υπάρχουν στιγμές που στεναχωριόμαστε, και αυτό είναι ανθρώπινο. Ακόμα και αν δεν στεναχωριέται που είναι ομοφυλόφιλος (και δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να στεναχωριέται γι'αυτό!) σίγουρα θα στεναχωριέται που η κοινωνία είναι όπως είναι και που γεννήθηκε τώρα και όχι στο μέλλον, όταν η κοινωνία θα έχει ανοίξει περισσότερο το μυαλό της. Και για διαφορά άλλα πράγματα που προκύπτουν από αυτό (βλ.τέλος του μηνύματος)
Όσο για το δράμα που είπα, θέλω να πω οτι τα παρουσίασες με πολύ άσχημο τρόπο ("θα τον κοροϊδεύουν κι υποτιμούν σε όλη του τη ζωή"). Δε λέω οτι το 100% των ανθρώπων θα το δεχτούν, αλλά στη τελική ποιος νοιάζεται αν ένας άγνωστος σε κοροϊδέψει; Αν οι δικοί σου άνθρωποι, άνθρωποι που αγαπάς και σέβεσαι, το αποδέχονται, θα σε νοιάξει τι θα πουν οι τρίτοι;
Πολλούς τους νοιάζει. Κακώς βέβαια, αλλά δεν μπορώ να προδικάσω ότι το παιδί μου δεν θα το ενδιαφέρει, όπως δεν μπορώ να προδικάσω και το σεξουαλικό προσανατολισμό του.
Και τελικά εφόσον δε θέλετε το παιδί σας να είναι ομοφυλόφιλο, γιατί λέτε "δεν έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους"; Μήπως έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε;
Απλός ρεαλισμός είναι, μπορεί εγώ να μην έχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, αλλά όταν τόσο μεγάλο ποσοστό της κοινωνίας έχει και τους κάνει τη ζωή πατίνι πολλές φορές δεν μπορώ να μην σκεφτώ καθόλου τι θα περάσει το παιδί μου αν τύχει να γεννηθεί ομοφυλόφιλο.
Και δεν είναι μόνο ότι κάποιος άγνωστος θα τους κοροιδέψει. Είναι ότι μπορεί να φάει ακόμα και ξύλο από κάποιον ομοφοβικό που θα τύχει να τον ερωτευτεί και να θελήσει να του εκφράσει τον έρωτα του (ιδίως αν είναι αγόρι).
Είναι ότι δεν θα μπορεί να περπατήσει χεράκι χεράκι με τον αγαπημένο του (αν είναι αγόρι) ή να φιληθούν δημόσια χωρίς να τους κοιτάνε όλοι περίεργα και να τους χαλάσουν τη βόλτα.
Είναι ότι δεν θα μπορούν να κάνουν δικό τους παιδί με το σύντροφο τους, όσο και να το θέλουν.
Και πολλά ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
μια χαρα παιδια ειναι οι ομοφιλοφιλοι κ πολλες φορες μαλιστα δε τουν καταλαβαινεις! ειχα παει σενα gay club (με να gay φιλο) και ειδα ΤΟΥΣ ΚΟΥΚΛΟΥΣ που αν τους εβλεπα το πρωι ουτε που θα πηγαινε το μυαλο μου! βεβαια ορισμενοι που το βρωντοφωναζουν απο μακρι αμε το τροπο που συμπεριφερονται και μιλανε και ντυνονται ε αυτο ειναι λιγο καπως και δε μαρεσει! δε το κατακρινω απλα δε κατηγορω και αυτους που τους δουλευουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
και μιλανε και ντυνονται ε αυτο ειναι λιγο καπως και δε μαρεσει! δε το κατακρινω απλα δε κατηγορω και αυτους που τους δουλευουν!!

Προφανώς έχεις μπερδέψει την ομοφυλοφιλία με την παρενδυσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top