Προτιμάτε cinema ή σπίτι και dvd;

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν είμαι ιδιαίτερα Fun ούτε του ενός ούτε του άλλου.....
Προτιμώ άλλου είδους διασκεδάσεις.......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αν πρέπει να επιλέξω ένα από τα δύο, θα διαλέξω μάλλον το σπίτι. Αλλα γενικά κι εγώ προτιμώ να διασκεδάζω αλλιώς.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
κι εμεις πηραμε home cinema στο σπιτι για να βλεπουμε τις ταινιες μας και να γουσταρουμε...δεν παμε πια σινεμα.. ασε που βγαινει και πιο ακριβα και δεν μ αρεσει να παω να κλεινομαι μεσα σε μια αιθουσα... στο σπιτι χιλιες φορες...;)

Γιατί στο σπίτι πάλι κλεισμένη μέσα δεν είσαι? :worry: Και μάλιστα σε ένα χώρο που τον ζεις κάθε μέρα? Για να πας σινεμά θα βάλεις και το ρουχαλάκι σου και θα περιποιηθείς και λίγο παραπάνω τον εαυτό σου...Θα βγεις δηλαδή από αυτά που κάνει κανείς καθημερινά και θα κάνεις κάτι λίιγο διαφορετικό. ;) :)
Φυσικά γούστα είν' αυτά και ο καθένας έχει δικαίωμα σε ότι του αρέσει καλύτερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Το σπίτι μάλλον είναι καλύτερα για τη συγκεκριμένη φάση γιατί μπορείς να δεις άνετα μία ταινία, να μιλάς όποτε θες, να διακόψεις επίσης, να απαντήσεις σε κανά κινητό, να διακόψεις την ταινία και να την συνεχίσεις οποτε θες, δεν ψάχνεις για να παρκάρεις. Αρκεί μην κλεινόμαστε μόνιμα στο σπίτι γιατί κι αυτό δεν είναι λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Γιατί στο σπίτι πάλι κλεισμένη μέσα δεν είσαι? :worry: Και μάλιστα σε ένα χώρο που τον ζεις κάθε μέρα? Για να πας σινεμά θα βάλεις και το ρουχαλάκι σου και θα περιποιηθείς και λίγο παραπάνω τον εαυτό σου...Θα βγεις δηλαδή από αυτά που κάνει κανείς καθημερινά και θα κάνεις κάτι λίιγο διαφορετικό. ;) :)
Φυσικά γούστα είν' αυτά και ο καθένας έχει δικαίωμα σε ότι του αρέσει καλύτερα. :)

αν θελω να βγω isilieil μου δεν θα παω σινεμα... προτιμω χιλιες φορες να παω για καφε...για φαγητο...για οτιδηποτε εκτος απ το να παω να κλειστω μεσα σε μια αιθουσα και να μη το απολαυσω στην τελικη...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Για να πας σινεμά θα βάλεις και το ρουχαλάκι σου και θα περιποιηθείς και λίγο παραπάνω τον εαυτό σου...Θα βγεις δηλαδή από αυτά που κάνει κανείς καθημερινά και θα κάνεις κάτι λίιγο διαφορετικό. ;) :)
Ασχετό λίγο με το θέμα. Ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση σε αυτό που λες αν και το έχω ξανακούσει.Δεν μπορώ να καταλάβω την απόλαυση του
θα βάλεις και το ρουχαλάκι σου και θα περιποιηθείς και λίγο παραπάνω τον εαυτό σου
Εγώ αυτό το θεωρώ τμήμα της ταλαιπωρίας του να πας προς το cinema,όχι δλδ ότι με επηρεάζει.Απλά Isiliel δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται η ευχαρίστηση στην διαδικασία αυτή.Αλλά αυτά είναι θέμα ανθρώπου και χαρακτήρα.

Τωρά σχετικά με την προτίμηση, για μένα κανένα καλό home cinema δεν μπορεί να αντικαταταστήσει μια καλή αίθουσα, αλλά και όλες οι ταινίες δεν εκμεταλεύονται αυτή τη διαφορά και συνεπώς δεν αποσβαίνουν το εισητήριο.
Πέρα από τις αδιαμβησβήτητες τεχνικές διαφορές εγώ βλέπω τον εαυτό μου να έχει αρχίσει να σκέφτεται και τα παρακάτω

Ένα καλό που έχει το cinema όμως είναι ότι παλουκώνεσαι να δεις την ταινία και δίνεις την δυνατότητα να σου μεταφέρει ο ποιητής αυτά που θέλει αν έχει κάτι δλδ, σε αντίθεση με το σπίτι όπου αυτή η παραπάνω ελευθερία καμιά φορά δεν σε αφήνει καθώς σε βγάζει από την ατμόσφαιρα

Ένα δεύτερο καλό που έχει το cinema για μένα είναι το γεγονός ότι δεν πιάνω τον εαυτό μου να μασουλάει διαρκώς, κυρίως γιατί θα ενοχλώ τον κόσμο όπως με ενοχλούν και αυτοί αλλά και το γεγονός ότι όταν ξεκινήσει μετά δεν υπάρχει επιλογή και δυνατότητα για μασούλημα.Σπίτι όμως, υπάρχει και το pause.

Όμως όπως και να το κάνουμε σε ρυθμούς δουλειάς στο σπίτι υπάρχει και το pause και resume την άλλη μέρα όταν η ταινία μπάζει νερά και τα μάτια κλείνουν ή ένας καφές είναι πιο ενδιαφέρον.Και στην τελική υπάρχει και το DELETE και οκ δεν πειράζει να είναι καλά το μουλαρομηχάνημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ο κινηματογράφος γενικότερα έχει μία μαγεία και κάποιες ταινίες την αξίζουν αυτή και καλό είναι να μη χάνεται. Το μόνο άσχημο είναι οτι κατα τη διάρκεια της ταινίας υπάρχουν χιλιάδες πράγματα που σου αποσπάνε τη προσοχή και δεν σε αφήνουν να παρακολουθήσεις, απο τον 'κάφρο' που έχει όρεξη να βγάλει τα κόμπλεξ του ακόμα μία φορά πάνω στους άλλους μέχρι το ζευγαράκι που είχες την ατυχία να κάθεσαι δίπλα του και είναι ένα βήμα πριν τον οργασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Και τα δύο φτάνει να είναι καλό το θέαμα, πάντος καμιά φορά με φρικάρει λίγο το σινεμά λόγο βαβούρας την ώρα του σινεμά(ιδικά σε θρίλερ) και με αποσύντονήζουν, άλλα ταινία ειναι πάντα ταινία και δεν την χάνω ποτέ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Σπίτι και πάλι σπίτι! Κάνεις ο,τι θέλεις, τρως ο,τι θέλεις, λες ο,τι θέλεις, είναι σαφώς πιο φθηνό και βέβαια η παρέα πολλές φορές είναι πολύ πιο καλή από το dvd :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Mα γιατι μερικοι οταν τους δινεις 2 επιλογες επιλεγουν την τριτη ; Και μαλιστα θεωρουν οτι ειναι αμοιβαια αποκλειομενες ; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
DVD στο σπίτι χωρίς δεύτερη σκέψη...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
dvd στο σπίτι είναι προτιμότερο.. είσαι πιο χαλαρά και μπορείς να νιώσεις σαν να είσαι σε σινεμά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
DvD στο σπίτι με καλή παρέα και το subwoofer στο full!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr No

Νεοφερμένος

Ο Dr No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Σπίτι dvd. Περαν του οτι μπορεις να ξαναδεις μια σκηνη αν θες δεν πληρωνεις και τα μαλια σου για εισιτηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
πωπω θυμάμαι που είχε πέσει μια έκθεση με τέτοιο θέμα στα εγγλέζικα και είχα περάσει! :D

δέχομαι συνχαρητήρια! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Χθές έτυχε να δω μια ταινία στο DVD, το Majestic με τον Jim Carrey, όπου ένας από τους πρωταγωνιστές λέει τα εξής για μια κινηματογραφική αίθουσα που πρόκειται να αναπαλαιώσουν:

Harry Trimble: That's why we call it The Majestic. Any man, woman, child could buy their ticket, walk right in. Here they'd be, here we'd be. "Yes sir, yes ma'am. Enjoy the show." And in they'd come entering a palace, like in a dream, like in heaven. Maybe you had worries and problems out there, but once you came through those doors, they didn't matter anymore. And you know why? Chaplin, that's why. And Keaton and Lloyd. Garbo, Gable, and Lombard, and Jimmy Stewart and Jimmy Cagney. Fred and Ginger. They were gods. And they lived up there. That was Olympus. Would you remember if I told you how lucky we felt just to be here? To have the privilege of watching them. I mean, this television thing. Why would you want to stay at home and watch a little box? Because it's convenient? Because you don't have to get dressed up, because you could just sit there? I mean, how can you call that entertainment, alone in your living room? Where's the other people? Where's the audience? Where's the magic? I'll tell you, in a place like this, the magic is all around you. The trick is to see it.

Αν και βλέπω αρκετές ταινίες στο σπίτι, η μαγεία του κινηματογράφου δε συγκρίνεται με τίποτα! :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
πωπω θυμάμαι που είχε πέσει μια έκθεση με τέτοιο θέμα στα εγγλέζικα και είχα περάσει! :D

δέχομαι συνχαρητήρια! :P
μπεεεε!:P

σπιτι, dvd.
μου αρεσει η ανεση του σπιτιου...:rolleyes:...(η τεμπελα μιλαει :P).
Αν και θα συμφωνησω: στο cinema, "the magic is all around you".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
πωπω θυμάμαι που είχε πέσει μια έκθεση με τέτοιο θέμα στα εγγλέζικα και είχα περάσει! :D

δέχομαι συνχαρητήρια! :P

στα εΝγκλέζικα παιζίμ;; μπράβο! :D


μμμμ... και τα δύο μ αρέσουν
λατρεύω να βλέπω στο πισι ταινίες παλιές ή ταινίες που δε χαρακτηρίζονται ακριβώς μπλοκμπάστερ- συνήθως αυτές δεν παίζονται στο σινεμα ή έχουν παιχτεί πολλά πολλά χρόνια πριν, κάτι εποχές που προτιμούσα να βλέπω τη "φαντασία" και τον "βασιλιά των λιονταριών" στο βιντεο :angel:
μου αρέσει να τις βλέπω και να τις σταματάω όποτε θέλω- κακό συνήθειο, αλλά πάντα κάτι τυχαίνει και πρέπει να τις κόψω στη μέση και να δω μετά το υπόλοιπο - ή όταν θέλω να ξανακούσω κάτι να το γυρίζω και να ξαναβλέπω τη σκηνή (αυτό συμβαίνει όταν είμαι αφηρημένη και θυμηθώ ή σκεφτώ κάτι άσχετο-σχετικό με την ταινία, ενώ την παρακολουθώ...)

Από την άλλη, θα πάω σινεμα για να δω κάποια ταινία που μου έκανε εντύπωση όταν είδα το τρειλερ ή από περιέργεια να δω γιατί πάνε όλοι, αν πάνε να τη δουν :D
Γενικά μάλλον δεν δίνω πολλή σημασία στα εφέ ή το ντολμπι σαράουντ, μα απορροφώμαι από την ίδια την ταινία, οπότε δεν ξεχωρίζω και πολύ το σινεμά από το dvd
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
I'll tell you, in a place like this, the magic is all around you. The trick is to see it.

Αν και βλέπω αρκετές ταινίες στο σπίτι, η μαγεία του κινηματογράφου δε συγκρίνεται με τίποτα! :yes:
Συμφωνώ πως στον κινηματογράφο είναι άλλη η "μαγεία" αλλά δεν έχει να κάνει με τίποτα το εξωπραγματικό ή με το γεγονός ότι υπάρχουν άλλα άτομα γύρω σου.

Όπως το βλέπω εγώ, έχει να κάνει με το μέγεθος της οθόνης και το πολύ καλό ηχοσύστημα, που πετυχαίνουν να σε αποσπάσουν από τα πάντα γύρω σου και να υπάρχεις εσύ και η ταινία. Ακόμα και άδεια να είναι η αίθουσα η αίσθηση είναι η ίδια. Με ένα καλό home cinema και φρέσκα ποπ κορν λοιπόν, ο κινηματογράφος δεν λέει τίποτα.Ειδικά στην περίπτωση που δεν έχει διάλειμμα όπως γίνεται στα περισσότερα. Άλλωστε η ταινία διαδραματίζεται το 1951, όπου τότε η τηλεόραση ήταν όντως "little box" ;). Αν κάποιος διαφωνεί τότε μάλλον πάει να δει τον κόσμο και όχι την ταινία :P

Ένα επιχείρημα υπέρ αυτού που λέω είναι το γεγονός ότι όλους τους ενοχλεί αν οποιοσδήποτε θεατής κάνει την παρουσία του αισθητή κατά τη διάρκεια προβολής, είτε μιλώντας, είτε γελώντας, είτε παίζοντας με το κινητό. Όλοι ενοχλούνται όταν θέλουν να παρακολουθήσουν μια ταινία και κάποιος τους αποσπά.

Από τη στιγμή που δεν έχω λοιπόν home cinema, αν η ταινία στηρίζεται και στα εφέ, σίγουρα το cinema είναι μονόδρομος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μαλλον θα προτιμουσα σπιτι και ντιβιντι με αυτους που εγω θα ηθελα, παρα στο σινεμα, που περιεργως με παιρνει σχεδον παντα ο υπνος. Αυτο που μονο χαιρομαι σαν μικρο παιδι οταν ειμαι στο σινεμα ειναι το ολο στορυ με τα ποπ κορν, τις καραμελες και τα ζαχαρωτα που γεμιζω ενα ολοκληρο σακουλι κ.ο.κ και μασουλαω κατα τη διαρκεια της ταινιας...
Ομως, η καλη παρεα, ενα καλο κρασι και η συζητηση μετα περι της ταινιας με αποζημιωνουν τα μαλα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 20 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top