Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι;

Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά και Καλά! Εδώ και πολύ καιρό μου έχει καρφωθεί αυτή η ερώτηση στο μυαλό και δεν έχω καταφέρει να βρω απάντηση...Γι'αυτό είπα να ανοίξω ένα νέο θέμα (το πρώτο μου!) για να ακούσω και τις δικές σας απόψεις πάνω σε αυτό...

Τι είναι τελικά προτιμότερο;Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι; Να έχεις να δώσεις ή να μπορείς να λάβεις αγάπη,ενδιαφέρον και γενικά αισθήματα;:worry:

Το ερώτημα αυτό, φυσικά, έχει νόημα όταν μπορεί να ισχύει ένα μόνο από τα δύο σκέλη...Γιατί αν μπορούν να ισχύουν και τα δύο, τότε φυσικά δεν υπάρχει δίλημμα!:hmm:

Λοιπόν, περιμένω διάφορες απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα, ώστε κάποια στιγμή να καταφέρω να σχηματίσω κι εγώ μια γνώμη...:hmm:

(Δεν βρήκα κάτι παρόμοιο. Αν υπάρχει κλείστε το!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
βασικά πιστεύω πως είναι λίγο χαζούλικο (χωρίς παρεξηγηση ε!) να βαζεις το μυαλό σου τέτοια διλήμματα. η πρόκληση κατ' εμέ ειναι να μπορείς να αγαπάς και ταυτόχρονα να προσπαθείς να γίνεσαι αγαπητός! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Ξέρεις η ζωή δεν είναι πάντα ίδια για όλους τους ανθρώπους... Και πίστεψέ με κάποιες φορές, αυτό το θεωρητικό ερώτημα γίνεται real life! Σαφώς ο στόχος είναι να ισχύουν και τα δύο κάθε φορά σε οποιουδήποτε είδους σχέση, αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα! Και αν μη τι άλλο αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να μάθω ποιο από τα δύο συναισθήματα είναι πιο σημαντικό για τον κάθε άνθρωπο. Το να έχει μέσα του αγάπη να δώσει στον άλλον (ακόμα κι αν δεν έχει ανταπόκριση) ή να λαμβάνει πολλή αγάπη (ακόμα κι αν ο ίδιος δεν μπορεί να την ανταποδώσει);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
σίγουρα δεν συμβαίνουν και τα δυο σε οποιαδήπωτε σχέση.
λοιπόν, αφού κατάλαβα τον συλλογισμό σου, πιστεύω πως πιο σημαντικό ειναι να μπορείς να δώσεις αγάπη και ας μην την λαμβάνεις πίσω. σίγουρα θα πληγωθείς απο την αδιαφορία των αλλων, αλλα προσωπικά προτιμώ να πληγώνομαι παρά να είμαι μια παγοκολώνα. αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Να αγαπάς. Τότε νιώθεις γεμάτος. Όταν απλά αγαπιέσαι δεν νιώθεις το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
-Να αγαπάς δε λέει τίποτα.
-Να αγαπιέσαι λέει κάτι.
-Να αγαπάς και να αγαπιέσαι λέει πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Αν θέλεις να νιώσεις τη ζωή αληθινά, παίρνε και δίνε αγάπη χωρίς "λογική". Η αγάπη χαρίζει όλες τις μεταμορφώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θέλεις να νιώσεις τη ζωή αληθινά, παίρνε και δίνε αγάπη χωρίς "λογική". Η αγάπη χαρίζει όλες τις μεταμορφώσεις.

Στο ιδιο συμπερασμα καταληγουμε βασικα αλλα με διαφορετικα λογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τι είναι τελικά προτιμότερο;Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι;


Λολ
προτιμότερο είναι να γίνονται ταυτόχρονα,
αν και έχει συμβεί να αγαπάμε και οι δύο το ίδιο άτομο
(εκείνη.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gabriela

Νεοφερμένος

Η Gabriela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για μένα η αληθινή αγάπη είναι να αγαπάς και να αγαπιέσαι!
Να παίρνεις και να δίνεις αγάπη........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Τι είναι τελικά προτιμότερο;Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι;
μια πρώτη σκέψη:

Αν για σένα είναι σημαντικότερο νʼ αγαπάς κάποιον από το να αγαπιέσαι από αυτόν, αλλά και για κείνον είναι σημαντικότερο να σʼ αγαπά από το να αγαπιέται από εσένα, τότε τι θα γίνει; Θα τσακωθείτε για το ποιος αγαπά περισσότερο ποιον;;:P Όχι βέβαια, ούτε καν τίθεται θέμα…

Πρόβλημα έχουμε σε άλλες περιπτώσεις, όπως, π.χ., για σένα να είναι σημαντικότερο να αγαπιέσαι από αυτόν, όπως και γιʼ αυτόν να είναι σημαντικότερο να αγαπιέται από εσένα. Όσο πιο ακραία είναι αυτή η περίπτωση, τόσο πιθανότερο γίνεται να τα χαλάσετε για το ποιος ή ποια αγαπιέται λιγότερο...

Τέλος πάντων, με τα παραπάνω παραδείγματα κινήθηκα κάπως απλοϊκά και ακραία για να γίνει πιο κατανοητό αυτό που θέλω να πω. Δεν υπάρχει απάντηση standard. Όπως και να' χει, πάντα θα χρειαζόμαστε και άλλους ανθρώπους να μας αγαπούν, ώστε να παίρνουμε ενέργεια για να προσφέρουμε κι εμείς αγάπη προς τα έξω…. Το ενδιαφέρον για μένα είναι στον τρόπο που ο καθένας από εμάς μπορεί να αποκτά από μόνος του μια τέτοια ενέργεια (μέσω του τρόπου που αντιλαμβάνεται τα πράγματα, μέσω της τέχνης, της φαντασίας του...), χωρίς να εξαρτάται αποκλειστικά από τη συνδρομή των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τι είναι τελικά προτιμότερο;Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι; Να έχεις να δώσεις ή να μπορείς να λάβεις αγάπη,ενδιαφέρον και γενικά αισθήματα;:worry:
Προτιμότερο είναι να είσαι ικανός να νιώσεις την αγάπη γύρω σου,
είτε αυτή τη δίνεις, είτε την εισπράττεις.
Το να μπορείς να δώσεις, για μένα, είναι εξίσου σημαντικό με το να μπορείς να λάβεις, γιατί το τελευταίο προυποθέτει ότι ξέρεις και να δίνεις.
:)

Δεν δέχομαι ότι υπάρχει κάποιος άνθρωπος που δεν μπορεί να δώσει αγάπη...
Απλά ίσως να μην έχει μάθει τον τρόπο να το εκφράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το ένα χωρίς το άλλο δεν υπάρχει... αλλά αν πρέπει από κάπου να ξεκινήσω θα έλεγα ότι αν αγαπάς... αποκλείεται να μην αγαπιέσαι

Αν μη τι άλλο... αγάπα τον εαυτό σου και θα αγαπιέσαι σίγουρα!
Φαντάζομαι βέβαια ότι δεν είναι αυτό το ζητούμενο αλλά... ότι δίνουμε σε αυτή τη ζωή, αυτό εισπράττουμε... μοιράζεις αγάπη? θα λάβεις αγάπη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Sorry Για το συνεχόμενο ποστ αλλά....
υπάρχει στο φιλοσοφικό κομμάτι ένα θέμα για την δύναμη της αγάπης... αν είναι δυνατότερη η αγάπη που προσφέρουμε ή η αγάπη που εισπράττουμε...
Όσοι ενδιαφέρεστε...

Η Δύναμη της Αγάπης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
προσωπικα οταν εισπρατω αγαπη, "ενστικτωδως" την επιστρεφω διπλασια.
οταν δινω αγαπη μου επιστρεφεται και με το παραπανω.
οποτε δεν με ενδιαφερει να ζυγισω τι ειναι πιο βαρυ.....να αγαπαω ή να με αγαπουν.μου αρεσει απλως που ειμαι σε θεση να γευτω και τα δυο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arial

Νεοφερμένος

Η Arial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ωραία όλα τα παραπάνω αλλά εμένα μου ακούγονται πολύ θεωρητικά όλα αυτά...:confused: Φαντάζομαι ότι η Marmaths θα είχε κάτι πιο πρακτικό και συγκεκριμένο στο μυαλό της αλλά αδυνατώ να φανταστώ τι! Έτσι όλα αυτά ίσως δεν καλύπτουν το θέμα... Βέβαια μπορεί και να κάνω λάθος αλλά το καλύτερο θα ήταν να μας πει εκείνη αν ικανοποιήθηκε ή αν θα ήθελε να μας πει περισσότερα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Ωραία όλα τα παραπάνω αλλά εμένα μου ακούγονται πολύ θεωρητικά όλα αυτά...:confused: Φαντάζομαι ότι η Marmaths θα είχε κάτι πιο πρακτικό και συγκεκριμένο στο μυαλό της αλλά αδυνατώ να φανταστώ τι! Έτσι όλα αυτά ίσως δεν καλύπτουν το θέμα... Βέβαια μπορεί και να κάνω λάθος αλλά το καλύτερο θα ήταν να μας πει εκείνη αν ικανοποιήθηκε ή αν θα ήθελε να μας πει περισσότερα.;)

Δίκιο έχεις! Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να ακούσω και γενικές γνώμες περί αγάπης αλλά αυτό που με εκανε να ανοίξω αυτό το θέμα ήταν πολύ συγκεκριμένο!
Αυτό είναι το εξής δίλημμα:Αν βρίσκεσαι ανάμεσα σε δύο ανθρώπους από τους οποίους τον έναν αγαπάς πραγματικά αλλά δεν ξέρεις πόσο ισχυρά είναι τα δικά του συναισθήματα, ούτε μπορείς με κάποιον τρόπο να μάθεις και ο άλλος είναι ένας άνθρωπος που μπορεί να σου δώσει τα πάντα μαζί με την αγάπη του αλλά εσύ δεν νιώθεις για εκείνον το ίδιο, τι κάνεις; Τι επιλέγεις δηλαδή;
Να είσαι σε μια σχέση στην οποία έχεις να δώσεις πολλά ή σε μία που λαμβάνεις πολλά αλλά δεν έχεις την δυνατότητα να τα ανταποδώσεις;

Αυτά, εν ολίγοις!Δεν ξέρω αν δεν έχω γίνει κατανοητή αλλά δεν μπορώ να το εκφράσω καλύτερα. Είναι πάντως κάτι πολύ πρακτικό και συγκεκριμένο και δύσκολο όταν συμβαίνει στη ζωή κάποιου...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arial

Νεοφερμένος

Η Arial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αυτό είναι το εξής δίλημμα:Αν βρίσκεσαι ανάμεσα σε δύο ανθρώπους από τους οποίους τον έναν αγαπάς πραγματικά αλλά δεν ξέρεις πόσο ισχυρά είναι τα δικά του συναισθήματα, ούτε μπορείς με κάποιον τρόπο να μάθεις και ο άλλος είναι ένας άνθρωπος που μπορεί να σου δώσει τα πάντα μαζί με την αγάπη του αλλά εσύ δεν νιώθεις για εκείνον το ίδιο, τι κάνεις; Τι επιλέγεις δηλαδή;
Να είσαι σε μια σχέση στην οποία έχεις να δώσεις πολλά ή σε μία που λαμβάνεις πολλά αλλά δεν έχεις την δυνατότητα να τα ανταποδώσεις;
Κατ' αρχήν, στην πρώτη περίπτωση δεν νομίζω ότι μπορούμε να μιλήσουμε για "σχέση", αφού ούτε ξέρεις, ούτε μπορείς να μάθεις τι γίνεται με εκείνον.:(:(
Άρα το δεύτερο μάλλον είναι μονόδρομος (ίσως και τρώγοντας να ανοίξει η όρεξη!). Πάντως το μόνο βέβαιο είναι ότι η ζωή είναι μεγάλη και συνεχώς ανοίγονται νέες πόρτες... Μπορεί να βρεις κάποιον που να τα συνδιάζει και τα δύο! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Να αγαπιέσαι........:huglove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GreekCthulhu

Νεοφερμένος

Ο GreekCthulhu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δίκιο έχεις! Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να ακούσω και γενικές γνώμες περί αγάπης αλλά αυτό που με εκανε να ανοίξω αυτό το θέμα ήταν πολύ συγκεκριμένο!
Αυτό είναι το εξής δίλημμα:Αν βρίσκεσαι ανάμεσα σε δύο ανθρώπους από τους οποίους τον έναν αγαπάς πραγματικά αλλά δεν ξέρεις πόσο ισχυρά είναι τα δικά του συναισθήματα, ούτε μπορείς με κάποιον τρόπο να μάθεις και ο άλλος είναι ένας άνθρωπος που μπορεί να σου δώσει τα πάντα μαζί με την αγάπη του αλλά εσύ δεν νιώθεις για εκείνον το ίδιο, τι κάνεις; Τι επιλέγεις δηλαδή;
Να είσαι σε μια σχέση στην οποία έχεις να δώσεις πολλά ή σε μία που λαμβάνεις πολλά αλλά δεν έχεις την δυνατότητα να τα ανταποδώσεις;

Αυτά, εν ολίγοις!Δεν ξέρω αν δεν έχω γίνει κατανοητή αλλά δεν μπορώ να το εκφράσω καλύτερα. Είναι πάντως κάτι πολύ πρακτικό και συγκεκριμένο και δύσκολο όταν συμβαίνει στη ζωή κάποιου...:(

Myrtle να υποθέσω ότι βρίσκεσαι ανάμεσα σε δύο τύπους και θες να επιλέξεις? Well, στο ερωτημα σου - αν πρεπει να ξεκινησουμε απο κάπου - θεωρω ότι πρεπει να μας πεις ακριβώς τι εννοείς με την λέξη "αγαπη" για να κατευθυνθούμε αναλόγως. Απ'την άλλη αν θες την ταπεινη γαμιστερή γνώμη μου, θα δώσεις μόνη σου την απάντηση σε αυτό. Ότι και να σου πει τώρα ο καθένας μας από εδω θα είναι βάση των εμπειριών του και των αντιλήψεων του, οπότε θα μετρήσει για σένα όσο η σόλα για την αγελάδα: δηλαδή καθόλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top