Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

giorgos

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Με σιγουριά μπορώ να πω οτι η φιλία δεν έχει φύλο...όταν και αν βρείς την αδερφή ψυχή σου είτε ειναί στο φύλο σου είτε όχι δεν έχει και τόση σημασία...σημασία έχει ο άνθρωπος..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunshine_9

Νεοφερμένος

Η sunshine_9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Συμφωνω πως η φιλια δεν εχει φυλο!
Απολαμβανω την φιλια και την παρεα των αντρων φιλων απλα πιστευω πως ειναι ενα επιπεδο πιο δυσκολο γιατι υπαρχει το ερωτικο στοιχειο,ισως οχι παντα, αλλα νομιζω πως υποβοσκει γενικα.
Πολλων ανθρωπων οι σχεσεις εχουν προκυψει απο φιλιες, δεν ειναι τυχαιο αυτο, οπως και πολλες φιλιες εχουν χαλασει γιατι αυτο το κατι παραπανω βγηκε στην επιφανεια και για οποιονδηποτε λογο δεν κατεληξε σε ευτυχισμενο τελος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι θέμα ανθρώπων και προθέσεων και από τις δύο πλευρές. :)

:clapup:συμφωνώ απολυτα με τη Σιμπς.
Λία μου,κι εγώ όσες φορές είχα θεωρήσει αγόρια κολλητούς,τους έλεγα τα προσωπικά μου,και ξαφνικά βρισκόμουν μπλεγμένη μαζί τους...χαχαχα δεν ξέρω γιατί,ίσως ήταν απλά γιατί κάτι υπήρχε από πριν ερωτικό και δεν το καταλαβαίναμε.
σίγουρα όμως όπως εμπιστεύεσαι ένα κορίτσι για φίλη,αλλο τόσο και παραπάνω ίσως μπορείς να εμπιστευτείς ένα αγόρι,αφού εδώ δεν παίζει ο παράγων ζήλεια που καταστρέφει συνήθως τις γυναικείες φιλίες στο τέλος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newyork

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nancy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αν είναι να υπάρξει φιλία τότε δεν παίζει ρόλο το φύλλο.
Εξάλλου η φιλία δημιουργήτε μέσα από διάφορες καταστάσεις,όπως μια σχέση που μπορεί να έχει τελειωσει και να έχουν μείνει φίλοι.
Εμένα τυχαίνει ο καλυτερος μου φίλος να είναι αγόρι.Δεν είχα ποτε κάτι μαζί του και δεν θα έχω.
Πιστεύω ότι η φιλία αξίζει παραπάνω από μια περιστασιακή σχεση....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Nα κάνω και εγώ μια θεόχαζη, πλην λογική, ερώτηση...:worry:
Με ποια λογική να μην υπάρχει πραγματική φιλία ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα;; Για να μην υπάρχει το ερωτικό στοιχείο; Και άντε και κάποιος αποφασίζει να έχει φίλους μόνο του ίδιου φίλου, ποιος του διασφαλίζει ότι ο κολλητός του π.χ δεν είναι κρυφομοφυλόφυλος και το κρύβει;;; Εεεεεε...:hmm:

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι παράλογο να είσαι επιφυλακτικός σε άτομα του αντίθετου φύλου την στιγμή που στην πραγματικότητα δεν ξέρεις από που θα σου 'ρθει!!

Γενικά, νομίζω πως όλα είναι θέμα χειρισμών...με τον καλύτερο μου φίλο, τον οποίο ξέρω από τα 4 μου νιώθω πολύ πιο άνετα απ'ότι με την ίδια μου την αδερφή και μπορώ να συζητήσω μαζί του τα πάντα. :)
Όταν κάποιον τον δεις από την αρχή φιλικά είναι αδύνατον μετά να σου προκύψει κάτι άλλο, εκτός και αν δεν τον έβλεπες και εντελώς φιλικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
συμφωνώ η φιλία δεν έχει φυλο... υπάρχει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας ..αλλάσ αυτήν την περίπτωση πιστεύω ότι θα υπάρξει έστω και μια στιγμή που ο ένας από τους δυο θα νιώσει λίγο διαφορετικά και θα νιώθει περισσότερα από φιλία.μπορεί ο αλλός να μην τα μάθει ποτέ και να του περάσουν τα αισθήματα αλλά μια τέτοια στιγμή πιστεύω ότι θα υπάρξει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathisg27

Νεοφερμένος

Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μέχρι πρίν κάτι χρόνια δεν, όχι, τώρα ναι, το νιώθω πώς ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chris663

Νεοφερμένος

Ο chris663 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ισως να εχουμε παρερμηνευσει τη φιλια με το σεχ..
εχω μια φιλη 18 χρονια τωρα που πραγματικα
ειμαστε σαν οι καλιτεροι φιλοι..πριν 4-5 χρονια κατω απο <καποιες>
συνθηκες μοναξιας βρεθηκαμε και οι 2 σε ενα σπιτι τελειως μονοι οπου και...
καναμε ερωτα.Ειλικρινα ηταν η καλιτερη μου φορα!!!εγινε με τοσο παθος
που δεν το πιστευα!!!
συμπερασμα ουτε που ξαναεγινε ποτε κατι και οταν το κουβεντιασαμε καταληξαμε πως
ηταν κατι σαν αποθημενο και απ τους 2 μας..Φυσικα δεν κλονιστικε η φιλια μας σε καμοια περιπτωση...αυτη τωρα ειναι παντρεμενη εγω αρραβωνιασμενος....ειναι μονο σαν μια γλυκια αναμνηση.
ΥΓ. οταν συνεβη ειμασταν ελευθεροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

ΟΧΙ όσο αφορά αυτά που πιστεύω και έχω ζήσει εγώ...

Αν υπήρχε δεν θα έβαζαν συνέχεια τα προσωπικά τους, τις γυναικείες ζήλειες, τις πονηριές κλπ...κλπ... πάνω από αυτό που ορίζεται ως "πραγματική φιλία"...

Η ώρα είναι 21.45 ... Από τις 6 το απόγευμα περιμένω μία "φίλη μου" να με πάρει τηλ. για να βγούμε με κάποιες φίλες της...
Φυσικά δεν πρόκειται να πάρει. Θα με πάρει αύριο να μου πει ότι γνώρισε κάποιον...και έτσι και γιουβέτσι και κοκορέτσι... Γνωστή η συμπεριφορά... Φίλοι μόνο όποτε μας συμφέρει...

Τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια... Βάρεμα έγινε... :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

ΟΧΙ όσο αφορά αυτά που πιστεύω και έχω ζήσει εγώ...

Αν υπήρχε δεν θα έβαζαν συνέχεια τα προσωπικά τους, τις γυναικείες ζήλειες, τις πονηριές κλπ...κλπ... πάνω από αυτό που ορίζεται ως "πραγματική φιλία"...

Η ώρα είναι 21.45 ... Από τις 6 το απόγευμα περιμένω μία "φίλη μου" να με πάρει τηλ. για να βγούμε με κάποιες φίλες της...
Φυσικά δεν πρόκειται να πάρει. Θα με πάρει αύριο να μου πει ότι γνώρισε κάποιον...και έτσι και γιουβέτσι και κοκορέτσι... Γνωστή η συμπεριφορά... Φίλοι μόνο όποτε μας συμφέρει...

Τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια... Βάρεμα έγινε... :down:


Η φίλη σου προφανώς δεν είναι φίλη, γιατί αν ήταν, θα έβαζε εσένα που σε ξέρει τόσα χρόνια πιο πάνω από τον χ τυχαίο που γνώρισε το απόγευμα σε κάποιο μπαρ και της ζήτησε να βγούνε. Σε αυτό που λες το πρόβλημα εντοπίζεται στις προτεραιότητες που βάζει κάποιος στη ζωή του (πχ φίλοι πάνω από γκομενικά) και στο αν μία γυναίκα θα έχει σωστή συμπεριφορά απέναντι σε έναν άνδρα, φίλο της. Η συγκεκριμένη βάζει άλλα πράγματα πιο πάνω και όχι τους φίλους.
Αλλά και πάλι βλέπω ότι γενικεύεις, όπως και στο άλλο θέμα- όλες οι γυναίκες σε έχουν απογοητεύσει;.. :worry::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ΝΑΙ! Προσωπικα παντα κολλητους αγορια ειχα... ακομα κ τωρα στη σχολη με αγορια κανω κυριως παρεα κ με μια κοπελα! Μονο με τον εναν κολλητο ειχε γινει κατι... κ αυτο ηταν εξαιρεση! γενικα οταν εισαι φιλοσ εισαι φιλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N@ta

Νεοφερμένος

Η N@ta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως υπαρχει πραγματικη φιλια αναμεσα σε εναν αντρα και μια γυναικα.Βεβαια απο οτι ξερω οι περισσοτεροι αντρες δεν εχουν την ιδια αποψη. Παντως εγω προσωπικα παρολο που εχω δυο πολυ καλες φιλες πιστευω πως τα παω πιο καλα με τα αγορια.Συννενοουμαστε πιο καλα,απλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goddess

Νεοφερμένος

Η Goddess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ με τον κολλητό μου είμαστε φίλοι από τότε που γεννηθήκαμε καθώς μέναμε σε διπλανά διαμερίσματα. Πάντα αναγνωρίζαμε την εξωτερική ομορφιά ο ένας του άλλου, αλλά ποτέ δεν υπέβοσκε κάτι περισσότερο από αδελφική φιλία και αγάπη. Είμαστε φίλοι και πάντα θα είμαστε. Εχουμε περάσει διάφορες καταστάσεις μαζί και απογοητεύσεις και μοναξιές, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για να αλλάξεις την σχέση σου με τον άλλον. Αντίθετα ήρθαμε πιο κοντά ψυχικά, γιατί οι πραγματικοί φίλοι σε νιώθουν και είναι πάντα κοντά σου άσχετα αν είναι άνδρες ή γυναίκες. Και αφού εγώ βρήκα πραγματική φιλία με άτομο του αντίθετου φύλλου γιατί να μην μπορεί να το βρεί και κάποιος άλλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
πολυ απλα δεν γινεται. Το πολυ-πολυ να παραμεινουν πραγματικοι φιλοι μεχρι να βγαλουν τα ματια τους οπως εκανε ο chris663 με τη "φιλεναδα" του και να κρατησετε μια καλη αναμνηση απ'το παρελθον. Ισως θελει και φοβερη συναισθηματικη ωριμωτητα για να καταφερεις κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
πολυ απλα δεν γινεται. Το πολυ-πολυ να παραμεινουν πραγματικοι φιλοι μεχρι να βγαλουν τα ματια τους οπως εκανε ο chris663 με τη "φιλεναδα" του και να κρατησετε μια καλη αναμνηση απ'το παρελθον. Ισως θελει και φοβερη συναισθηματικη ωριμωτητα για να καταφερεις κατι τετοιο.


τοτε ίσος την έχουμε γιατι στο βεβαιώνω κι εγώ από τότε που γεννηθήκαμε είμαστε Φίλοι.
και φίλος δεν ειναι να ρίχνεσε στο κρεβάτι και να λες μετά περασα μια γλυκιά στιγμή και θα την θυμάμαι, αλλα είμαστε φίλοι.
Φίλος είναι επι 31 χρόνια να σου γραφει και να μην βρίσκεις την ώρα να ανοίξεις το γράμμα , να ξέρεις ότι και να γίνει έχεις να ακουμπήσεις πάνω του, να πάσχεις από κάτι σοβαρό και ο άλλος να σε αγκαλιάσει πραγματικά, να γεννα η φίλη σου και ν απαρατήσεις την δουλειά σου να τρέξεις, να κλαίει και να ξέρεις χωρίς να σου πει τι έχει...
Δοξάζω κι ευχαριστώ το Θεό που με έχει κάνει τοσο τυχερό άνθρωπο.
Ναι υπάρχουν τέτοιες φιλίες. αρκει να το θέλουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
τοτε ίσος την έχουμε γιατι στο βεβαιώνω κι εγώ από τότε που γεννηθήκαμε είμαστε Φίλοι.
και φίλος δεν ειναι να ρίχνεσε στο κρεβάτι και να λες μετά περασα μια γλυκιά στιγμή και θα την θυμάμαι, αλλα είμαστε φίλοι.
Φίλος είναι επι 31 χρόνια να σου γραφει και να μην βρίσκεις την ώρα να ανοίξεις το γράμμα , να ξέρεις ότι και να γίνει έχεις να ακουμπήσεις πάνω του, να πάσχεις από κάτι σοβαρό και ο άλλος να σε αγκαλιάσει πραγματικά, να γεννα η φίλη σου και ν απαρατήσεις την δουλειά σου να τρέξεις, να κλαίει και να ξέρεις χωρίς να σου πει τι έχει...
Δοξάζω κι ευχαριστώ το Θεό που με έχει κάνει τοσο τυχερό άνθρωπο.
Ναι υπάρχουν τέτοιες φιλίες. αρκει να το θέλουμε...

Εισαι τυχερος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Είναι σαν να με ρωτάει κάποιος τα αυτονόητα . Σαφέστατα ναι ! Έχω φίλους άντρες και κολλητό (δεν μου πολυαρέσει η έκφραση αλλά τη χρησιμοποιώ για να γίνω κατανοητή ) εδώ και 17 χρόνια . Δεν θέλησα ποτέ τίποτα ερωτικό ούτε εκείνοι , και να προκύψει κάτι ερωτικό ανάμεσα σε δυο φίλους δεν αναιρεί όλη την έννοια της φιλίας.

Νομίζω , χωρίς να είμαι απόλυτη , πως οι άνθρωποι που δεν πιστεύουν στη φιλία ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα δεν πιστεύουν γενικά στη φιλία , συνήθως βάζουν το ερωτικό στοιχείο ψηλότερα στη ζωή τους ή έχουν μάθει μόνο να ερωτοτροπούν και δυστυχώς δεν είχαν την ευτυχία να βιώσουν μια τόσο δυνατή και ιδιαίτερη σχέση όπως αυτή μπορεί να αναπτυχθεί από άτομα διαφορετικού φύλου .

Ας μου επιτραπεί να πω , πως τα άτομα που δεν έχουν φίλους και από τα δύο φύλα δεν θα μπορούν να έχουν μια ισσοροπημένη αντίληψη για το εγώ τους και για την έννοια του <<άλλου>> , και θα θεωρούν πάντα το άλλο φύλο ή πιθανό ερωτικό στόχο ή εχθρό.

Κατ' εμέ όπως μπορώ να μην έχω ερωτικά αισθήματα για τον αδελφό μου ή για τα ξαδέλφια μου το ίδιο ισχύει και για όσους θεωρώ φίλους μου . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria_Maimou

Νεοφερμένος

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δε ξέρω γιατί αλλά παρ'όλο που έχω πολλούς φίλους δεν πιστεύω στην φιλία του αντίθετου φύλου. Παλιά πίστευα...Ίσως πλέον να μην πιστεύω επειδή τώρα που άρχισα να κάνω περισσότερο παρέα με αγόρια τα μισά αρχίζουν να με βλέπουν αλλιώς και δημιουργουνται προβλήματα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Η φιλία μεταξύ άνδρα και γυναικας (το να πετύχει) ειναι καθαρά προσωπικό στοιχημα των δυο εμπλεκομένων.

Η διαχείρισή της επαφιεται στους προσωπικούς κώδικές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάνια9018

Νεοφερμένος

Η Τάνια9018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μμμμ... αυτό ειναι δυσκολούτσικο θεματάκι...καθώς δεν μπορείς να είσαι ποτέ απόλυτος για κάτι!
Προσωπικά ΝΑΙ πιστεύω στη φιλία μεταξύ των δύο φίλων, αφού μέχρι τώρα δεν μου την έχει φέρει ποτέ κανένας φίλος μου και όταν πραγματικά θα θέλω να μιλήσω και να βγάλω, απ' ότι καταλαβαίνεται, τα ενδόμυχα μυστικά μου θα τρέξω -κυριολεκτικά- στο κολλητό μου!
Αλλά απο την άλλη μεριά άλλη σχέση φιλίας αποκτά κανείς με άτομο διαφορετικού φύλου και άλλη με του ίδιου.Έτσι νομίζω... Διαφορετικά πράγματα θα συζητήσεις με τον έναν και διαφορετικά με τον άλλο όπως αντίστοιχα και εμπειρίες. Κατ' αυτό το τρόπο συνδέεσαι με ξεχωριστό τρόπο!
Άρα θα καταλήξω στο συμπέρασμα πως είναι ανάλογα με τα άτομα και τη χημεία που επικρατεί ανάμεσά τους. Αν μπορεί κάποιος να υποστηρίξει την έννοια της φιλίας είναι το ζήτημα και όχι το φύλο του... ίσως να μη παίζει και κανένα ρόλο...ίσως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top