Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
E ναι λοιπον, ειμαι κακομαθημενο παιδακι που κοιταει την παρτη του και θελει να καπνισει τη στιγμη που θελει και οχι καποια αλλη. Θελω να καπνισω με τον καφε μου, μετα το φαγητο και γενικα οταν ειμαι με παρεα...:) Νταξ?!:)
Θα τα πουμε οταν τεθει σε ισχυ πια το μετρο...:)
Να σαι καλα...επιτελους εχω και ταμπελακι!:whistle::redface:...βρε ουστ μεσημεριατικα:P

Εχμ, οκ- μακράν το πιο εγωιστικό ποστ που έχω διαβάσει :confused:

Ας το παίξουμε όλοι μαζί πεντάχρονα λοιπόν, γιατί κι εγώ είμαι κακομαθημένο παιδάκι που κοιτάει την πάρτη του και δε γουστάρω (αν προτιμάς) ο άλλος να καπνίζει μέσα στη μούρη μου τη στιγμή που έχω βγει έξω για να διασκεδάσω. Και μη μου πεις ότι δεν θα είναι μες στη μούρη μου, τη στιγμή που ο χώρος είναι κλειστός και ο αέρας ανανεώνεται κάθε φορά που ανοίγει η πόρτα να μπουν τρία άτομα! :worry:
Να καπνίσεις όσο θέλεις, κι εσύ και ο όποιος- εμένα το ίδιο μου κάνει :redface:, η δική μου υγεία δεν επιβαρύνεται καθόλου με το αμάουντ των τσιγάρων που καπνίζεται εσείς, αρκεί εγώ να μην εισπνέω τον καπνό σας "γιατί έτσι σας αρέσει"...

Και συγγνώμη για το ύφος, αλλά στο ύφος απαντάω με ύφος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τελος, βρες εσυ μια μεση λυση που να λειτουργει μεσα στα πλαισια της κοινωνιας, και θα τη δεχτουμε ολοι μας. Οπως ομως ανεφερα ηδη, δεν υπαρχει. Η παρουσα ειναι αποτυχημενη, και το να επιλεγει ο καθενας αν θα ειναι το μαγαζι του καπνιστων ή μη ειναι ακομα χειροτερη για ευνοητους λογους.

Εγω γιατι αυτο δεν το αντιλαμβανομαι....Απο ποια αποψη θα ειναι χειροτερη...? Ο καθενας θα ειναι κυριος του εαυτου του και θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι...Η χρυση τομη υπαρχει...απλα δε θελουμε να τη βρουμε...
Ναι ειναι βλαβερο για τη δικη μου υγεια, αλλα και των γυρω μου, αλλα δεν ειμαι και απο τα ατομα που κανουν εστω και ενα πακετο τσιγαρα την ημερα...απλα μου αρεσει οταν ειμαι με παρεα για καφε, ποτο ή φαγητο να κανω τσιγαρο...ειναι συνηθεια και για την ωρα κατι που μου αρεσει...Δε δε θα σου μιλησω περι προσωπικων ελευθεριων, διοτι το θεωρω χαζο και μακαρι να μην το ειχα δοκιμασει και ακομα περισσοτερο να μη μου αρεσε...
Εγω ειμαι διατεθημενη να μπορω να πηγαινω σε συγκεκριμενα μαγαζια, εσυ γιατι δεν εισαι? Για ποιο λογο δεν ειναι κατι τετοιο εφικτο? Επειδη οι επιχειρηματιες βασει του οτι οι περισσοτεροι καπνιζουν , θα επιλεξουν κατα κυριο λογο να εχουν μαγαζια για καπνιζοντες? Επειδη οι παρεες θα χωρισουν...? Ποιος ο λογος...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Εγω γιατι αυτο δεν το αντιλαμβανομαι....Απο ποια αποψη θα ειναι χειροτερη...? Ο καθενας θα ειναι κυριος του εαυτου του και θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι...Η χρυση τομη υπαρχει...απλα δε θελουμε να τη βρουμε...
Ναι ειναι βλαβερο για τη δικη μου υγεια, αλλα και των γυρω μου, αλλα δεν ειμαι και απο τα ατομα που κανουν εστω και ενα πακετο τσιγαρα την ημερα...απλα μου αρεσει οταν ειμαι με παρεα για καφε, ποτο ή φαγητο να κανω τσιγαρο...ειναι συνηθεια και για την ωρα κατι που μου αρεσει...Δε δε θα σου μιλησω περι προσωπικων ελευθεριων, διοτι το θεωρω χαζο και μακαρι να μην το ειχα δοκιμασει και ακομα περισσοτερο να μη μου αρεσε...
Εγω ειμαι διατεθημενη να μπορω να πηγαινω σε συγκεκριμενα μαγαζια, εσυ γιατι δεν εισαι? Για ποιο λογο δεν ειναι κατι τετοιο εφικτο? Επειδη οι επιχειρηματιες βασει του οτι οι περισσοτεροι καπνιζουν , θα επιλεξουν κατα κυριο λογο να εχουν μαγαζια για καπνιζοντες? Επειδη οι παρεες θα χωρισουν...? Ποιος ο λογος...?

Γιατι αυτο που σου ζητησα ειναι μια κοινωνικως αποδεκτη λυση! Το να χωρισεις τα μαγαζια σε καπνιστων και μη καπνιστων, θα εχει το αποτελεσμα:

1) Να διαχωριζονται οι παρεες. Μικρο προβλημα λες; Το να διαχωριζονται τα ζευγαρια; Τι να κανω δηλαδη εγω που η κοπελα μου καπνιζει και εγω οχι; Να βγαινουμε ξεχωριστα; Να το χωρισουμε στη μεση και τις μισες φορες να πηγαινουμε στα μεν και τις μισες οχι; Και γιατι να υποκειμαι εστω και τις μισες φορες κατι που μου κανει κακο. Θα ηταν σαν να επαιρνε ναρκωτικα και τις μισες φορες να μ αναγκαζε να παιρνω και εγω, απλα και μονο γιατι ειναι εθισμενη αυτη. Και στην περιπτωση που ολοι οι φιλοι μου εκτος απο μενα καπνιζουν; Να αρχισω και εγω λες; Να βρω καινουργια παρεα;

2) Οι μαγαζατορες αναλογα με τον τυπο μαγαζιου που εχουν, και την πελατεια τους να διαχωριζουν το μαγαζι τους. Ετσι, πχ δεν θα βρεις μπουζουκια για μη καπνιστες. Ξαναρωταω: Θα εχουμε αντιστροφο ρατσισμο προς καποιον που ΔΕΝ καπνιζει, με μονο λογο να ικανοποιησουμε τον εθισμο καποιων;

3) Υποθετω οτι ειναι αντισυνταγματικο να μην βαζεις καποιον στο μαγαζι σου με κριτηριο το αν καπνιζει ή οχι.

Επισης, εχεις δει πουθενα στον κοσμο να εφαρμοζεται αυτο το μοντελο που (δεν) προτεινεις; Γιατι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εχμ, οκ- μακράν το πιο εγωιστικό ποστ που έχω διαβάσει :confused:

Ας το παίξουμε όλοι μαζί πεντάχρονα λοιπόν, γιατί κι εγώ είμαι κακομαθημένο παιδάκι που κοιτάει την πάρτη του και δε γουστάρω (αν προτιμάς) ο άλλος να καπνίζει μέσα στη μούρη μου τη στιγμή που έχω βγει έξω για να διασκεδάσω. Και μη μου πεις ότι δεν θα είναι μες στη μούρη μου, τη στιγμή που ο χώρος είναι κλειστός και ο αέρας ανανεώνεται κάθε φορά που ανοίγει η πόρτα να μπουν τρία άτομα! :worry:
Να καπνίσεις όσο θέλεις, κι εσύ και ο όποιος- εμένα το ίδιο μου κάνει :redface:, η δική μου υγεία δεν επιβαρύνεται καθόλου με το αμάουντ των τσιγάρων που καπνίζεται εσείς, αρκεί εγώ να μην εισπνέω τον καπνό σας "γιατί έτσι σας αρέσει"...

Και συγγνώμη για το ύφος, αλλά στο ύφος απαντάω με ύφος :)


Εχεις την εντυπωση οτι και εγω που καπνιζω αρεσκομαι στο να βρισκομαι σε ενα μαγαζι που εχει αποπνικτικη ατμοσφαιρα ή στο να φυσαει καποιος τον καπνο του μες τη μουρη μου? Σαφως και δε συμβαινει κατι τετοιο...Επιλεγω να πηγαινω σε μαγαζια που θα ειναι υποφερτη η ατμοσφαιρα και οταν ενοχληθω απο τον καπνο καποιου επειδη το εχει αφησει στο τασακι και ερχεται ολος πανω μου πχ να του κανω παρατηρηση, αλλα δεν τον πιανω και απο το λαιμο...κανεις δε θελει να ενοχλησει τον αλλο...Σε αυτο που θεωρω πως εχουν δικιο, τα ατομα που δεν καπνιζουν, ειναι οτι δεν υπαρχουν χωροι που να απογορευεται το καπνισμα...
Ενιγουει...εγω βλεπω λυση που αλλοι δε θελουν να δουν...και απλα δεν ειμαι απολυτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προσωπικά δεν με ενοχλεί ο άλλος να καπνίζει, ακόμα και δίπλα μου να κάθεται (ε αρκεί να φυσά τον καπνό απ την άλλη :redface:)- έχω φίλους πολύ κοντινούς μου που για ένα ποτό να βγούμε θα καπνίσουν τουλάχιστον πέντε. Και πρέπει να είναι και από τα βαριά...
Αυτό που με ενοχλεί είναι να βγαίνουν συνέχεια οι (όποιοι) καπνιστές και να λένε ότι θίγονται και ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται για τα δικά τους δικαιώματα. Κάτσε ρε φίλε... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για ποιο λογο δεν ειναι κατι τετοιο εφικτο? Επειδη οι επιχειρηματιες βασει του οτι οι περισσοτεροι καπνιζουν , θα επιλεξουν κατα κυριο λογο να εχουν μαγαζια για καπνιζοντες? Επειδη οι παρεες θα χωρισουν...? Ποιος ο λογος...?

3. Το να χωρισουν τους χωρους τα μαγαζια, ειναι δυσκολο πρακτικα, αλλά ας πουμε οτι παταμε ενα κουμπακι και αυριο ειναι ολα ετοιμα......Πως θα ειστε παντα με την παρεα σας, αφου οι μισοι θα καπνιζουν και οι αλλοι οχι ; Αρα παλι θα πατε ολοι σε ενα απο τα 2 sections του μαγαζιου. Αρα παλι οι μισοι παραπονουμενοι. Κοφτε το το ρημαδι ! Κι αν δε θελετε, μην εχετε και την απαιτηση να θεωρειτε ΑΘΛΟ το να βγειτε να το κανετε εξω, αμα τοσο πολυ δε μπορειτε να περιμενετε. (κατα τα αλλα, περι εθισμου, η μαριχουανα μας μαρανε ! )

Επιλεγω να πηγαινω σε μαγαζια που θα ειναι υποφερτη η ατμοσφαιρα και οταν ενοχληθω απο τον καπνο καποιου επειδη το εχει αφησει στο τασακι και ερχεται ολος πανω μου πχ να του κανω παρατηρηση, αλλα δεν τον πιανω και απο το λαιμο...
Και ο μη καπνιστης που θα παει ;

Ενιγουει...εγω βλεπω λυση που αλλοι δε θελουν να δουν...και απλα δεν ειμαι απολυτη...
Η λυση σου ακομα και τελεια να εφαρμοστει (...εχουμε καιρο ακομα γιαυτο), ειπαμε γιατι δεν ειναι πρακτικη. Ποιος δε θελει να δει αραγε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γιατι αυτο που σου ζητησα ειναι μια κοινωνικως αποδεκτη λυση! Το να χωρισεις τα μαγαζια σε καπνιστων και μη καπνιστων, θα εχει το αποτελεσμα:

1) Να διαχωριζονται οι παρεες. Μικρο προβλημα λες; Το να διαχωριζονται τα ζευγαρια; Τι να κανω δηλαδη εγω που η κοπελα μου καπνιζει και εγω οχι; Να βγαινουμε ξεχωριστα; Να το χωρισουμε στη μεση και τις μισες φορες να πηγαινουμε στα μεν και τις μισες οχι; Και γιατι να υποκειμαι εστω και τις μισες φορες κατι που μου κανει κακο. Θα ηταν σαν να επαιρνε ναρκωτικα και τις μισες φορες να μ αναγκαζε να παιρνω και εγω, απλα και μονο γιατι ειναι εθισμενη αυτη. Και στην περιπτωση που ολοι οι φιλοι μου εκτος απο μενα καπνιζουν; Να αρχισω και εγω λες; Να βρω καινουργια παρεα;

2) Οι μαγαζατορες αναλογα με τον τυπο μαγαζιου που εχουν, και την πελατεια τους να διαχωριζουν το μαγαζι τους. Ετσι, πχ δεν θα βρεις μπουζουκια για μη καπνιστες. Ξαναρωταω: Θα εχουμε αντιστροφο ρατσισμο προς καποιον που ΔΕΝ καπνιζει, με μονο λογο να ικανοποιησουμε τον εθισμο καποιων;

3) Υποθετω οτι ειναι αντισυνταγματικο να μην βαζεις καποιον στο μαγαζι σου με κριτηριο το αν καπνιζει ή οχι.

Επισης, εχεις δει πουθενα στον κοσμο να εφαρμοζεται αυτο το μοντελο που (δεν) προτεινεις; Γιατι;;



Τωρα τι μου λες? Οτι θα χωρισουν οι παρεες? Ενω εσυ πιστευεις με την καθολικη απαγορευση δε θα γινει...? Θεωρεις οτι η πλειοψηφια των καπνιστων θα βγαινει, οπως συνηθιζε...? Τραστ μι πως οχι...Γι αυτο μιλησα για μεση λυση...και ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του...
Ενω ειναι ακρως δημοκρατικο και συνταγματικο το να απαγορευεται το καπνισμα σε κεντρα διασκεδασης, που ειναι για ολους και για καπνιστες και για μη, μια ουσια που ειναι καθ ολα νομιμη...


Ενιγουει...προσωπικη θεση ειναι...μην τρελλαινεστε...δεν αλλαζει κατι επειδη εγω εχω ενστασεις...:)

Και ναι ειμαι αρκετα εγωιστρια σε καποια πραγματα, σορρυ...:redface: Μ' αρεσει, τι να κανουμε?!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και ο μη καπνιστης που θα παει ;

Η λυση σου ακομα και τελεια να εφαρμοστει (...εχουμε καιρο ακομα γιαυτο), ειπαμε γιατι δεν ειναι πρακτικη. Ποιος δε θελει να δει αραγε ;

Χει...Δημο...γιουχου....δε μιλαω για μαγαζια μοιρασμενα σε δυο και καλα χωρους, οπως ισχυει σε καποια σημερα ...
Μιλαω για χωρους (μαγαζια) οπου επιτρεπεται το καπνισμα και για χωρους που δεν επιτρεπεται...
Και συγγνωμη δλδ, εσυ δεν καπνιζεις...εχεις παει ποτε σε καποιο μαγαζι που εχει χωρο και για μη καπνιζοντες? Τι εχει γινει? Δεν το συζητας και μετα καπου καταληγεις με την παρεα σου? Θελεις νομο για να μπορεις να αποφασισεις τι θα κανεις με τους φιλους σου? Χαιρομαι παντως που κανεις απο τους φιλους μου δε με εχει υποχρεωσει να κατσω σε χωρο μη καπνιζοντων...
Πφφφ.....ενιγουει...δεν απανταω σε κατι παραπανω..αντε πολλα ειπα και σημερα...δε βγαινει πουθενα...δεν μπορω να σας κανω να δειτε κατι που δε θελετε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τωρα τι μου λες? Οτι θα χωρισουν οι παρεες? Ενω εσυ πιστευεις με την καθολικη απαγορευση δε θα γινει...? Θεωρεις οτι η πλειοψηφια των καπνιστων θα βγαινει, οπως συνηθιζε...? Τραστ μι πως οχι...Γι αυτο μιλησα για μεση λυση...και ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του...
Bρε Neraida το έχεις δει στην πράξη πως λειτουργεί;
Μην καταδικάζεις κάτι που είναι για καλό.:)
Στο λέω γιατί είμαι καπνίστρια και το έχω δει. Βρισκόμουν στην Ιταλία επί 2 μήνες και βγαίναμε σχεδόν καθημερινά για ποτό και φαγητό. Δε μου δημιούργησε πρόβλημα το ότι έβγαινα για 5 λεπτά έξω να κάνω ένα τσιγάρο και μια χαρά απολάμβανα το ποτό μου και την παρέα. Φρόντιζα να βγαίνω και με κάποιον άλλον που κάπνιζε και δεν ξεροστάλιαζα ούτε ένιωθα παρακατιανός.
Απεναντίας ευχόμουν κάτι τέτοιο να εφαρμοστεί και στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Χει...Δημο...γιουχου....δε μιλαω για μαγαζια μοιρασμενα σε δυο και καλα χωρους, οπως ισχυει σε καποια σημερα ...
Μιλαω για χωρους (μαγαζια) οπου επιτρεπεται το καπνισμα και για χωρους που δεν επιτρεπεται...
Αυτο ειναι μεση λυση δηλαδη ; Πιστευεις οτι θα χωριζουν οι παρεες ; Ας παρουμε και τις 2 περιπτωσεις :

1. Αν χωριζουν, δεν ειναι αποδεκτο γιατι που ειναι η κοινωνικα αποδεκτη λυση, και πως θα περνας καλα αμα λειπουν οι μισοι.
2. Αν δε χωριζουν, θα γινει αυτο που ειπα πριν. Ειτε θα πηγαινουν ολοι μαζι στους καπνιζοντες , ή ολοι μαζι στους μη. Θα το κανουν ολες οι παρεες αυτο ευκολα και εναλλαξ πιστευεις ; Δε νομιζω αφου οι καπνιστες δεν αντεχουν να μη καπνισουν...

Αρα που ειναι η "μεση λυση" που "δε θελουμε να δουμε" ; :worry:

Και συγγνωμη δλδ, εσυ δεν καπνιζεις...εχεις παει ποτε σε καποιο μαγαζι που εχει χωρο και για μη καπνιζοντες? Τι εχει γινει?
Ναι. Δεν ειχε καμια διαφορα απο το χωρο καπνιζοντων. Δεν εχω πετυχει ακομα μαγαζι με ξεχωριστους χωρους που ο ενας να ειναι πραγματικα καθαρος.
Δεν το συζητας και μετα καπου καταληγεις με την παρεα σου? Θελεις νομο για να μπορεις να αποφασισεις τι θα κανεις με τους φιλους σου? Χαιρομαι παντως που κανεις απο τους φιλους μου δε με εχει υποχρεωσει να κατσω σε χωρο μη καπνιζοντων...
Η παρεα μου στην πλειοψηφια δεν καπνιζει. Και αν καποιος καπνιζει μεχρι στιγμης απλα υποχωρουμε οι μη καπνιζοντες. Τι να συζητησω ; Αφου οπου και να παμε χαλια αερα εχει. Δε θα μου πει ο νομος τι να κανω, αλλα με περιοριζει στο που να παω.

να απαγορευεται το καπνισμα σε κεντρα διασκεδασης, που ειναι για ολους και για καπνιστες και για μη, μια ουσια που ειναι καθ ολα νομιμη...
Κακως ειναι νομιμη η ουσια υπο αυτες τις συνθηκες, αν θες το πω αλλιως. Ας φτιαξουν ολες τις συνθηκες πρωτα, και μετα ας την νομιμοποιησουν. Αλλα βλεπεις ειναι και το χρημα στη μεση. Γιατι ομως μεχρι να φτιαξουν τα πραγματα, να πρεπει να βλαπτονται και οι μη καπνιστες ;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γενικα παει...αλλα μην το παρεις ως απειλη...διοτι δεν ειναι...:)
ΑΠλα και εγω μαζι με εσας θελω να δω τι θα ισχυει ουσιαστικα μετα την απαγορευση...γιατι κατι μου λεει εντονως οτι μαγαζια οπου θα μπορω να καπνιζω, θα βρω....:)

Θα σου πω αυτό που είδα στην Ιρλανδία όταν είχα πάει... Ναι, τότε είχα βρει ΕΝΑ μαγαζί στο οποίο επιτρεπόταν το κάπνισμα...Οκ.. ναι θα μπορείς να βρεις so?

Bρε Neraida το έχεις δει στην πράξη πως λειτουργεί;
Μην καταδικάζεις κάτι που είναι για καλό.:)
Στο λέω γιατί είμαι καπνίστρια και το έχω δει. Βρισκόμουν στην Ιταλία επί 2 μήνες και βγαίναμε σχεδόν καθημερινά για ποτό και φαγητό. Δε μου δημιούργησε πρόβλημα το ότι έβγαινα για 5 λεπτά έξω να κάνω ένα τσιγάρο και μια χαρά απολάμβανα το ποτό μου και την παρέα. Φρόντιζα να βγαίνω και με κάποιον άλλον που κάπνιζε και δεν ξεροστάλιαζα ούτε ένιωθα παρακατιανός.
Απεναντίας ευχόμουν κάτι τέτοιο να εφαρμοστεί και στην Ελλάδα.

couldn't agree more. Τουλάχιστον όπως το έζησα στις χώρες που είχε εφαρμοστεί το μέτρο και το είδα να λειτουργεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι καπνιστής
Και ως γνωστόν, στα πλαίσια της παρέας, ο εκάστοτε καπνιστής φυσάει τον καπνό προς τα δεξία, προς τ’ αριστερά, προς τα πάνω κλπ…αποπνέοντας μία ψευδαίσθηση ευγένειας ("δεν εκπνέω στα μούτρα σου"), και το γεγονός ότι ο καπνός διαχέεται στα πέριξ της παρέας (άρα ως ένα βαθμό στα μούτρα σου καταλήγει ) περνάει στα ψιλά, όταν μάλιστα το μυαλό μας είναι στην κουβεντούλα και στο πόσο καλά περνάμε.

Τέλος πάντων…εντάξει…θέλω να σταθώ στο ότι το θέμα του σεβασμού στο μη καπνιστή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες τελικά και όχι μονάχα απ’ την προσωπική κουλτούρα του κάθε καπνιστή ή μη καπνιστή.
Πόσοι απ’ την παρέα καπνίζουν και πόσοι όχι;; Σχετικά με το θέμα ποιες οι απόψεις και οι συμπεριφορά των καπνίζοντων και μη που ανήκουν στην παρέα; Συναντιέστε συχνά σε κλειστό χώρο ώστε να σας προβληματίσει περισσότερο το θέμα;; Μήπως είναι τέτοια η ατμόσφαιρα στην παρέα ώστε το θέμα να περνάει στα ψιλά;; Κι αν είναι τέτοια η ατμόσφαιρα, εσύ ο συνειδητός αντικαπνιστής πόσες φορές νιώθεις αναγκασμένος να "την τρως στη μάπα";; Κι εάν η συμμετοχή σε μια μεγάλη παρέα είναι περιστασιακή, τότε ο καπνιστής συγγενής ή κολλητός σου, με τον οποίο έρχεσαι συχνότερα σ’ επαφή, αρκείται σε 7 - 10 τσιγαράκια την ημέρα ή θέλει από πακέτο και πάνω;;

Η δική μου η αίσθηση είναι ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα εμφανίζεται όταν ένα πολύ κοντινό σου πρόσωπο, με το οποίο έρχεσαι συχνά σ’ επαφή, καπνίζει σα φουγάρο, ενώ εσύ όχι, ή το αντίστροφο. Δεν υποτιμώ το θέμα του καπνίσματος στα μαγαζιά, αλλά από τη δική μου εμπειρία νομίζω ότι περνάει κάπως "στα ψιλά". Και τείνω να συμφωνήσω με όσους λένε ότι δύσκολα θα εφαρμοστεί αυτό το μέτρο. Οι περισσότερο εκφράζουν παράπονα περισσότερο επειδή ο πατέρας τους καπνίζει πολύ μέσα στο σπίτι, ο εραστής τους καπνίζει, η ερωμένη τους καπνίζει και τα σχετικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως η αλήθεια είναι πως οι καπνιστές σπάνια δέχονται να πάνε σε χώρο μη καπνιστών. Προσωπικά δεν το έχω δεχτεί ποτέ :redface:
Συνεπώς έχουν δίκιο. Μόνο αν απαγορευτεί εντελώς το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, υπάρχει μια ελπίδα να γλιτώσουν οι μη καπνιστές. Και με δεδομένο πως το κάπνισμα α) απαιτεί ενέργεια, β) βλάπτει και άλλους που δεν καπνίζουν και απλά κάθονται δίπλα σου, είναι παράλογο να ζητάμε να υπάρχει διαχωρισμός στους χώρους απλά. Αυτό φαίνεται ήδη πως δεν λειτουργεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
το σκεφτομαι το ξανασκεφτομαι μου ειναι εμενα προσωπικα πολυ δυσκολο να φανταστω σε αυτη τη χωρα στεκια καφετεριες και κεντρα νυχτερινης διασκεδασης στα οποια το καπνισμα θα απαγορευεται!!!!
τα κερδη απο τους φορους του τσιγαρου που εισερχονται καθε μερα μηνα και χρονο στα ταμεια του κρατους ειναι υπερογκα!!! και σεβαστα(γι αυτους)
θυμηθητε την ιστορια με τα τσιγαρα leader και next ο,80 και 1,00 ευρω αν δεν με απατα η μνημη μου το κρατος εκεινο το διαστημα μεσα σε μολις σχεδον 2,5 μηνες εχασε απο τα ταμεια πανω απο 20 δις ευρω οποτε και γι αυτο μετα επεβαλε αυξηση στις 2 συγκεκριμενες αυτες μαρκες τσιγαρων...
δεν εχω προβλημα(παρολο που ειμαι καπνιστης και μαλιστα φανατικλας) με την απαγορευση του καπνισματος σε δημοσιους χωρους (μα πραγματικα σιγουρα αυτο θα γινει????)

μονο τα αποτσιγαρα πεταμενα στους δρομους..αυτο μονο θα με ενοχλει(αυτο σιγουρα θα γινει αν εφαρμοστει αυτος ο νομος!!!)
αφου τα πετανε και τωρα που τα πραγματα ακομα δεν ειναι ακομα ζορικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εγώ δε είμαι καπνιστής και ο καπνός δε με ενοχλεί καθόλου, συμφωνώ με τα μέτρα χώρων για καπνιστές και μη.
Για την επερχόμενη απαγόρευση συμφωνώ επίσης αν και καλό θα είναι να υπάρχει χώρος για καπνιστές, και αυτοί άνθρωποι είναι αλλά σίγουρο προτεραιότητα έχουν οι μη καπνιστές.
Υπάρχουν άνθρωποι που δε αντέχουν τον καπνό καθόλου και έχουν το δικαίωμα να μην ενοχλούνται από τους καπνιστές σε δημόσιους χώρους.

Γνωρίζω καπνιστές που το σέβονται και δε καπνίζουν αν βλέπουν ταμπελίτσα ή σε κλειστούς χώρους από απλό σεβασμό στους άλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αντωνη, αν και υφιστανται τα ερωτηματα που κανεις, αμφιβαλλω αν το θεμα ειναι αν καπνιζει ενας κολλητος μας ή ο/η συντροφος μας, και δεν ειναι τοσο, το οτι πας καπου να διασκεδασεις και αναμεσα στα μορια μονοξειδιου του ανθρακα εχει και μερικα οξυγονο και αζωτο. Στο σπιτι σου με τα ατομα σου μπορεις πιο ευκολα να αποφυγεις τον καπνο ή να σε σεβαστουν. Και οι ποσοτητες ειναι πιο μικρες.

τα κερδη απο τους φορους του τσιγαρου που εισερχονται καθε μερα μηνα και χρονο στα ταμεια του κρατους ειναι υπερογκα!!! και σεβαστα(γι αυτους)
θυμηθητε την ιστορια με τα τσιγαρα leader και next ο,80 και 1,00 ευρω αν δεν με απατα η μνημη μου το κρατος εκεινο το διαστημα μεσα σε μολις σχεδον 2,5 μηνες εχασε απο τα ταμεια πανω απο 20 δις ευρω οποτε και γι αυτο μετα επεβαλε αυξηση στις 2 συγκεκριμενες αυτες μαρκες τσιγαρων...
Αυτο σε καμια περιπτωση δεν ειναι κριτηριο για να μην προσπαθουμε να περιορισουμε το καπνισμα. Καταρχην αυτα τα εσοδα δε ξερεις αν πανε για το κρατος ή μπαινουν σε αλλες τσεπες (το 2ο μαλλον). Δευτερον, δε θα μπουμε σε διαδικασια να συγκρινουμ ευγεια με λεφτα. Τριτον, υπαρχουν και πολλα εξοδα λογω ασθενειων με αιτιο το καπνισμα. Τεταρτον, αν θελουν και λεφτουδακια, ας βαλουν κι αλλους φορους στα τσιγαρα, μπας και το μετριασουν λιγο και μερικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αντωνη, αν και υφιστανται τα ερωτηματα που κανεις, αμφιβαλλω αν το θεμα ειναι αν καπνιζει ενας κολλητος μας ή ο/η συντροφος μας, και δεν ειναι τοσο, το οτι πας καπου να διασκεδασεις και αναμεσα στα μορια μονοξειδιου του ανθρακα εχει και μερικα οξυγονο και αζωτο. Στο σπιτι σου με τα ατομα σου μπορεις πιο ευκολα να αποφυγεις τον καπνο ή να σε σεβαστουν. Και οι ποσοτητες ειναι πιο μικρες.

Κοίταξε…παίζει και η συχνότητα επαφής με τα συγγενικά πρόσωπα, όπως και ο τρόπος ζωής μιας οικογένειας της οποίας κάποια μέλη καπνίζουν. Εάν τα μέλη μια οικογένειας γουστάρουν να συγκεντρώνονται στο σαλόνι και να παρακολουθούν t.v επί ώρες ολόκληρες, τότε όσο να’ ναι ένα προβληματάκι θα υπάρξει. Εάν το κάθε μέλος συνηθίζει να περνάει τον περισσότερο καιρό του μέσα στο δωμάτιό του, τότε είναι ελεύθερο να ντουμανιάσει το δικό του χώρο χωρίς να ενοχλεί κανέναν. Εάν οι γονείς δουλεύουν πολλές ώρες μακριά απ’ το σπίτι …εάν…εάν…δεν έχει νόημα να αναφέρει κανείς περιπτώσεις. Στο θέμα της οικογένειας ίσως να υπάρχει ένας μεγάλος βαθμός υποκειμενισμού, πάντως στο θέμα των ερωτικών σχέσεων νομίζω ότι υπάρχει εμφανές πρόβλημα. Και δε μιλάμε τώρα για 4,6,7 τσιγάρα την ημέρα. Νομίζω ότι σπάνια θα συναντήσει κανείς καπνιστή που να κάνει μόνο τόσα. Εγώ, π.χ, που απ’ τη φύση μου δεν έχω ροπή στο υπερβολικό κάπνισμα, κάνω 1 πακέτο ανά 2 ημέρες...στην καλύτερη περίπτωση.

Σχετικά με τα μαγαζιά, στέκομαι πάλι σ’ αυτό που είπα στην αρχή, μιας και το βλέπω να επαληθεύεται πολλές φορές. Το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στην κουβέντα, το χαβαλέ και γενικότερα σε όλη αυτή η θαλπωρή της παρεΐστικης ατμόσφαιρας, κι έτσι η όποια δυσαρέσκεια για τον καπνό περνάει στο ντούκου. Ειδικά εάν μιλάμε για ανοιχτούς χώρους (π.χ το καλοκαίρι), το πράγμα γίνεται πιο…"εύκολο."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πριν λιγο καιρο αναρωτιομουν κατα ποσο το μετρο αυτο θα εχει τα αποτελεσματα που ευελπιστουν.

Αλλα οταν ισχυουν τα εξης παρακατω:
1.Οσοι διαθετουν καταστημα εως 70 τ.μ., θα εχουν τη δυνατοτητα να αποφασισουν για το εαν θα εφαρμοστει το μετρο αυτο στο χωρο τους. Δηλαδη εαν θα ειναι για καπνιζοντες ή μη
.
2.
Οσοι διαθετουν καταστηματα ανω των 100 τ.μ., θα μπορουν να διαμορφωσουν εναν κλειστο, διαχωρισμενο απο τον υπολοιπο χωρο, με επαρκεις εγκαταστασεις εξαερισμου, ωστε να φιλοξενουν οσους πελατες επιλεγουν να καπνισουν. Σε καμμια περιπτωση δε θα ξεπερνα το 20% του συνολικου εμβαδου.

....τσαμπα οι "φωνες" των μεν και των δε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αυτό που το βρήκες;

Αν ισχύει, το βρίσκω πισωγύρισμα. Καμία αλλαγή δηλαδή και πλέον υπάρχει και η δυνατότητα όλο το μαγαζί να είναι για καπνίζοντες :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τώρα αυτό Neraida μέχρι πότε θα ισχύει;
Δηλαδή μπορώ να το καταλάβω να ισχύει από τον Ιούλιο αυτού του έτους μέχρι και την 1η μέρα του επόμενου, αφού δεν ήταν από την αρχή καθορισμένο να ισχύσει από τον Ιούλιο, αλλά αν η μορφή που περιγράφεις είναι νόμιμη, τότε κρίμα.

Αμάν με αυτά τα ημίμετρα, αμάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top