Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Έχω μια απορία πάνω στο θέμα!

Υποθέτουμε οτι έχει ήδη τεθεί σε εφαρμογή ο νόμος περί πλήρης απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους και είμαι σε ένα μαγαζί και κάποιος από τα διπλανά τραπέζια καπνίζει! Εγώ το λέω στον σερβιτόρο, αυτός το λέει στον καπνιστή, αλλά ο καπνιστής αρνείται να το σβήσει! Φωνάζω τον υπεύθυνο και τον ενημερώνω! Ο υπεύθυνος, με την σειρά του, λέει στον καπνιστή να σβήσει το τσιγάρο, αλλά αυτός και πάλι αρνείται!

Εγώ τι κάνω τότε; Καλώ την αστυνομία; Και αν έρθει η αστυνομία, τι πρόκειται να γίνει; Θα τον αναγκάσουν να φύγει από το μαγαζί; Θα τον επιπλήξουν; Θα του επιβάλλουν πρόστιμο και θα φύγουν; Τι από όλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εγώ τι κάνω τότε; Καλώ την αστυνομία; Και αν έρθει η αστυνομία, τι πρόκειται να γίνει; Θα τον αναγκάσουν να φύγει από το μαγαζί; Θα τον επιπλήξουν; Θα του επιβάλλουν πρόστιμο και θα φύγουν; Τι από όλα;

Θα τον μπουγελώσουν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αυτό που το βρήκες;

Αν ισχύει, το βρίσκω πισωγύρισμα. Καμία αλλαγή δηλαδή και πλέον υπάρχει και η δυνατότητα όλο το μαγαζί να είναι για καπνίζοντες :worry:


Κάποια μαγαζιά θα έχουν τη δυνατότητα να είναι για καπνίζοντες και αυτά θα πρέπει να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις, θα υπάρχουν όμως πολλά περισσότερα που θα είναι για μη καπνιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν ειναι θεμα πισωγυρισματος. Ετσι ειναι διαμορφωμενος ο νομος για την απαγορευση του καπνισματος σε κλειστους δημοσιους χωρους.
Και στη Γερμανια π.χ ισχυουν ακριβως τα ιδια πραγματα, που το μετρο αυτο βρισκεται σε ισχυ ηδη απο το 2008. Αυτο με εκανε βασικα να ενημερωθω και να δω τι πραγματικα θα ισχυσει και στη χωρα μας.



Έχω μια απορία πάνω στο θέμα!

Υποθέτουμε οτι έχει ήδη τεθεί σε εφαρμογή ο νόμος περί πλήρης απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους και είμαι σε ένα μαγαζί και κάποιος από τα διπλανά τραπέζια καπνίζει! Εγώ το λέω στον σερβιτόρο, αυτός το λέει στον καπνιστή, αλλά ο καπνιστής αρνείται να το σβήσει! Φωνάζω τον υπεύθυνο και τον ενημερώνω! Ο υπεύθυνος, με την σειρά του, λέει στον καπνιστή να σβήσει το τσιγάρο, αλλά αυτός και πάλι αρνείται!

Εγώ τι κάνω τότε; Καλώ την αστυνομία; Και αν έρθει η αστυνομία, τι πρόκειται να γίνει; Θα τον αναγκάσουν να φύγει από το μαγαζί; Θα τον επιπλήξουν; Θα του επιβάλλουν πρόστιμο και θα φύγουν; Τι από όλα;

Εαν βρισκεσαι σε μαγαζι οπου ειναι ΜΟΝΟ για μη καπνιστες, θεωρω οτι λογω του οτι το προστιμο για το μαγαζι θα ειναι πολυ μεγαλο, αποκλειεται να δοθει το δικαιωμα για την οποια καταγγελια.
Αλλα εαν βρισκεσαι σε καταστημα, οπου νομιμως επιτρεπεται, τοτε ο,τι και να κανεις, δε θα εχει καμμια σημασια.


Θυμαμαι οτι καποιοι με κοροιδευαν οταν ελεγα πως θα ειναι καλο να υπαρχουν καταστηματα και για τους μεν και για τους δε και μαλιστα με ειχαν ειρωνευτει κιολας για τη φαεινη ιδεα μου:P:P
Σα δεν ντρεπεστε σκ@τοπαιδα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τώρα αυτό Neraida μέχρι πότε θα ισχύει;
Δηλαδή μπορώ να το καταλάβω να ισχύει από τον Ιούλιο αυτού του έτους μέχρι και την 1η μέρα του επόμενου, αφού δεν ήταν από την αρχή καθορισμένο να ισχύσει από τον Ιούλιο, αλλά αν η μορφή που περιγράφεις είναι νόμιμη, τότε κρίμα.

Αμάν με αυτά τα ημίμετρα, αμάν.

Δεν ενημερωθηκα περι συγκεκριμενης διαρκειας αυτων των μετρων. Πληροφορηθηκα οτι αυτη τη μορφη θα εχει.
Βασικα την αποψη μου τη γνωριζετε επι του θεματος και για να ειμαι ειλικρινης με ευχαριστησε ιδιαιτερα μια τετοια λυση και το οτι δεν ισχυει η κατ εμε φασιστικη καθολικη απαγορευση του καπνισματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Και ποια η διαφορά του από το νόμο που ψηφίστηκε και που ισχύει μέχρι τώρα, αλλά που ποτέ δεν εφαρμόστηκε; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μεχρι τωρα ισχυει απο οσο γνωριζω να υπαρχει η δυνατοτητα στον καθε καταστηματαρχη να εχει καποιο χωρο για μη καπνιζοντες, ο οποιος δεν ειναι διαχωρισμενος απο τον υπολοιπο χωρο.
Βασει αυτων:

1.Οσοι διαθετουν καταστημα εως 70 τ.μ., θα εχουν τη δυνατοτητα να αποφασισουν για το εαν θα εφαρμοστει το μετρο αυτο στο χωρο τους. Δηλαδη εαν θα ειναι για καπνιζοντες ή μη.
2.
Οσοι διαθετουν καταστηματα ανω των 100 τ.μ., θα μπορουν να διαμορφωσουν εναν κλειστο, διαχωρισμενο απο τον υπολοιπο χωρο, με επαρκεις εγκαταστασεις εξαερισμου, ωστε να φιλοξενουν οσους πελατες επιλεγουν να καπνισουν. Σε καμμια περιπτωση δε θα ξεπερνα το 20% του συνολικου εμβαδου.

...δε νομιζω οτι υπαρχει καποια σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δηλαδή τώρα (που δεν ισχύει αυτός ο νόμος) αν κάποιος απαγορεύσει το κάπνισμα στο κατάστημά του, είναι παράνομος;
Πάλι επιλογή του δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δηλαδή τώρα (που δεν ισχύει αυτός ο νόμος) αν κάποιος απαγορεύσει το κάπνισμα στο κατάστημά του, είναι παράνομος;
Πάλι επιλογή του δεν είναι;

Επισης απο οσο γνωριζω π.χ τα Σταρμπακς δεν επιτρεπουν εντος του καταστηματος το καπνισμα. Δεν ειναι παρανομος. Επιλογη του ειναι βεβαια.
Απλα μιλαει για καταστηματα μεχρι 70τμ οπου ο ιδιοκτητης θα εχει τη δυνατοτητα με μια αιτηση να διατηρει μαγαζι, οπου θα επιτρεπεται το καπνισμα εντος αυτου.
Απο κει και περα, οπως θα διαβασες, σε μεγαλυτερα των 100τμ θα ισχυει κατι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Οσοι διαθετουν καταστηματα ανω των 100 τ.μ., θα μπορουν να διαμορφωσουν εναν κλειστο, διαχωρισμενο απο τον υπολοιπο χωρο, με επαρκεις εγκαταστασεις εξαερισμου, ωστε να φιλοξενουν οσους πελατες επιλεγουν να καπνισουν. Σε καμμια περιπτωση δε θα ξεπερνα το 20% του συνολικου εμβαδου.

Δε βλέπω πουθενά "πρέπει, επιβάλλεται", με τον ίδιο τρόπο αναφέρεται και σε αυτών των τετραγωνικών καταστήματα.
Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να υπάρξει νόμος διατυπωμένος όπως τον αναφέρεις.

Θα μπορούσες να δείξεις και σε μας που το βρήκες;
Έψαξα και δε βρήκα κάτι σχετικό, μόνο πληροφορήθηκα για το διάλογο που θα λάβει χώρα στη Βουλή, τους υποστηρικτές και τους πολέμιους του μέτρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ηρω μου, ετσι εγω το εξεφρασα.
Απο οσο γνωριζω θα επιβαλλεται.
Αλλωστε "Κυριακη κοντη γιορτη". Συντομα θα δουμε και στην πραξη τι και πως θα γινει.
Διοτι λογω της ελληνικης νοοτροπιας μας αισθανομαι σιγουρη για το οτι θα γινουν πολλες παρατυπιες. Εδω ο Γερμανος, απο τους πλεον πειθαρχημενους λαους, και κανει
(περιστατικα που μου ειπαν οταν βρεθηκαν δικοι μου ανθρωποι στο Βερολινο), ποσο μαλλον ο Ελληνας. Κατι βεβαια που δε με βρισκει συμφωνη απο τη στιγμη που το μετρο αυτο θα ειναι ετσι διαμορφωμενο, ωστε να εξυπηρετει τους μεν και τους δε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Πριν λιγο καιρο αναρωτιομουν κατα ποσο το μετρο αυτο θα εχει τα αποτελεσματα που ευελπιστουν.

Αλλα οταν ισχυουν τα εξης παρακατω:
1.Οσοι διαθετουν καταστημα εως 70 τ.μ., θα εχουν τη δυνατοτητα να αποφασισουν για το εαν θα εφαρμοστει το μετρο αυτο στο χωρο τους. Δηλαδη εαν θα ειναι για καπνιζοντες ή μη
.
2.
Οσοι διαθετουν καταστηματα ανω των 100 τ.μ., θα μπορουν να διαμορφωσουν εναν κλειστο, διαχωρισμενο απο τον υπολοιπο χωρο, με επαρκεις εγκαταστασεις εξαερισμου, ωστε να φιλοξενουν οσους πελατες επιλεγουν να καπνισουν. Σε καμμια περιπτωση δε θα ξεπερνα το 20% του συνολικου εμβαδου.

....τσαμπα οι "φωνες" των μεν και των δε...:)

Ετσι ακριβως θα εφαρμοστει ο νομος. Εχει απολυτο δικιο. :)

Θυμαμαι οτι καποιοι με κοροιδευαν οταν ελεγα πως θα ειναι καλο να υπαρχουν καταστηματα και για τους μεν και για τους δε και μαλιστα με ειχαν ειρωνευτει κιολας για τη φαεινη ιδεα μου:P:P
Σα δεν ντρεπεστε σκ@τοπαιδα :P
Συγγνωμη που το λεω, αλλα ειναι οντως "χαζη" ιδεα. Το οτι την ιδια ιδεα ειχαν και οι φωστηρες της Βουλης για να δημιουργησουν παραθυρακι στον νομο, δεν μου λεει κατι. Και ειναι "φαεινη" για λογους οικονομικους, κοινωνικους, και εφαρμοσιμοτητας. Σε ο,τι απο αυτα θες περαιτερω εξηγηση, ευχαριστως να σου εξηγησω τι εννοω (τωρα βιαζομαι).

Βασικα την αποψη μου τη γνωριζετε επι του θεματος και για να ειμαι ειλικρινης με ευχαριστησε ιδιαιτερα μια τετοια λυση και το οτι δεν ισχυει η κατ εμε φασιστικη καθολικη απαγορευση του καπνισματος.

Καθολικη απαγορευση σε δημοσιους χωρους οπου επιβαλλεις τον καπνο σου και τις συνεπειες αυτου σε ατομα που δεν καπνιζουν. Επιβαλλεις λοιπον επιπτωσεις υγειας και αισθητικης που εσυ επελεξες (και εχεις εθιστει) σε καποιον ο οποιος δεν το επελεξε. Και σου φαινεται φασιστικο το να μην το κανεις; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συγγνωμη που το λεω, αλλα ειναι οντως "χαζη" ιδεα. Το οτι την ιδια ιδεα ειχαν και οι φωστηρες της Βουλης για να δημιουργησουν παραθυρακι στον νομο, δεν μου λεει κατι. Και ειναι "φαεινη" για λογους οικονομικους, κοινωνικους, και εφαρμοσιμοτητας. Σε ο,τι απο αυτα θες περαιτερω εξηγηση, ευχαριστως να σου εξηγησω τι εννοω (τωρα βιαζομαι).

Καθολικη απαγορευση σε δημοσιους χωρους οπου επιβαλλεις τον καπνο σου και τις συνεπειες αυτου σε ατομα που δεν καπνιζουν. Επιβαλλεις λοιπον επιπτωσεις υγειας και αισθητικης που εσυ επελεξες (και εχεις εθιστει) σε καποιον ο οποιος δεν το επελεξε. Και σου φαινεται φασιστικο το να μην το κανεις; :eek:

Δε χρειαζομαι περαιτερω επεξηγησεις, no worries...:)
Το εχω αναφερει ξανα Ινσο...
Το οτι θα υπαρχουν καταστηματα οπου θα μπορει να παει και ο καπνιστης χωρις να καταπιεζεται, για μενα ειναι αρκετο και συνετο. Το οτι σε μια αρκετα μεγαλη μεριδα ατομων αυτοι οι παραμετροι φανταζουν "χαζοι", ειναι σεβαστο, με τη διαφορα οτι προσωπικα δε συμμεριζομαι μια τετοια αποψη. Και χαιρομαι πολυ που ειχαν αυτη την ιδεα και καποιοι αλλοι, οσο και ημιμετρη να φανταζει. Εγω σαν καπνιστρια ειμαι ικανοποιημενη.
Απο εκει και περα ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του οσον αφορα στο που θα παει και που οχι, εφοσον θα υπαρχουν χωροι και για τους μεν και για τους δε. Που για μενα αυτο ειναι και το βασικο.
Ενιγοευι, αυτα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Προκειμένου να δοθεί χρόνος για να γίνει η αναγκαία διαφώτιση και να καλλιεργηθεί συνείδηση στο κοινό, ο ΔΗΣΥ εισηγείται ο νόμος να τεθεί σε ισχύ την 1η Αυγούστου 2010.
Η τοποθέτηση της εκπροσώπου της Νομικής Υπηρεσίας ότι ενδέχεται κάποιοι ιδιοκτήτες κέντρων αναψυχής να μετονομάσουν τις επιχειρήσεις τους σε ιδιωτικές λέσχες ή κάτι άλλο που δεν θα καλύπτεται από το νόμο, επέτεινε την ανησυχία των βουλευτών ότι η νομοθεσία θα είναι διάτρητη. Συμφώνησαν, λοιπόν με την εισήγηση του εκπροσώπου του Υπουργείου Δικαιοσύνης ότι θα πρέπει να διευρυνθεί ο κατάλογος με τους χώρους απαγόρευσης, καλύπτοντας, λέσχες, σφαιριστήρια και καφετερίες διαδικτύου.
Οι βουλευτές θα μελετήσουν τις δύο προτάσεις νόμου που έχουν ενώπιόν τους και θα τοποθετηθούν στην επόμενη συνεδρία της Επιτροπής.

https://www.sigmalive.com/simerini/news/local/96251

Επίσης στο ίδιο άρθρο αναφέρει το 75% του πληθυσμού είναι ΜΗ καπνιστές. Τέτοια επιβολή της μειοψηφίας έναντι στην πλειοψηφία πέρα για πέρα δημοκρατικό δεν είναι.
Ας αναθεωρήσουμε την έννοια του φασισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ηρώ, Ελλάδα και Κύπρος είναι διαφορετικά κράτη αν σχολιάζεις την αδυναμία του Υπουργείου Υγείας :P

Και αναφορικά με την καταπίεση, το ίδιο θλιβερή κατάσταση είναι να καταπιέζεται και το 25%

1.Οσοι διαθετουν καταστημα εως 70 τ.μ., θα εχουν τη δυνατοτητα να αποφασισουν για το εαν θα εφαρμοστει το μετρο αυτο στο χωρο τους. Δηλαδη εαν θα ειναι για καπνιζοντες ή μη.


Επειδή δεν κατάλαβα ο μαγαζάτορας θα μπορεί να κάνει το μαγαζί του για καπνίζοντες ή μη και θα δέχεται μια αποκλειστική κατηγορία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Φαντασμένε, τι καταπιέσεις συγκρίνεις; Τόσο το ποσοστό όσο και το θέμα υγείας δείχνει ότι οι μη καπνίζοντες θα 'πρεπε να έχουν μία άλφα προτεραιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
yes it is αλλα αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν σε χώρους διασκέδασης θα υπάρχουν καταστήματα όπου θα δέχονται καπνιστές και αν σε χώρο εργασίας θα υπάρχουν χώροι οι οι οποίοι θα είναι επιτρεπτοί για κάπνισμα.

Γιατί αν από εκεί όπου επιτρέπεται παντού το κάπνισμα στο τέλος απαγορεύεται παντού (όπως πολλοί θέλουν) με συγχωρείς δεν είναι δημοκρατικό μέτρο αλλά συσσωρευμένο κόμπλεξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αν μιλάμε για ολοκληρωτική απαγόρευση, οκ. Αλλά αν πρόκειται για το ποιος θα καταπιεστεί από τους δύο -όπως νόμιζα αρχικά ότι το εννοούσες- το θέμα είναι σαφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και αναφορικά με την καταπίεση, το ίδιο θλιβερή κατάσταση είναι να καταπιέζεται και το 25%

Επειδή δεν κατάλαβα ο μαγαζάτορας θα μπορεί να κάνει το μαγαζί του για καπνίζοντες ή μη και θα δέχεται μια αποκλειστική κατηγορία;

Εκεινος που διατηρει μαγαζι εως και 70τμ θα εχει τη δυνατοτητα με μια αιτηση προς καποια αρχη(Νομαρχια, Δημο, καπου τελος παντων) να ειναι και για καπνιζοντες, εαν το επιθυμει. Που σημαινει οτι εαν εγω επιλεξω να βρισκομαι σε ενα τετοιο μαγαζι και ειμαι καπνιστρια (δλδ επιθυμω να καπνισω), θα ειμαι τοσο νομιμη, οσο και ο ιδιοκτητης.

Το θεμα ειναι οτι θα υπαρχουν χωροι και για τους μεν και για τους δε.
Ολοι θα ειναι ικανοποιημενοι, κατι που για μενα σημαινει οτι η χρυση τομη υπαρχει, αρκει να υπαρχει θεληση και καλη προαιρεση.


Τέτοια επιβολή της μειοψηφίας έναντι στην πλειοψηφία πέρα για πέρα δημοκρατικό δεν είναι.
Ας αναθεωρήσουμε την έννοια του φασισμού.
Συγγνωμη, αλλα νομιζω οτι εχεις καταλαβει κατι λαθος. Σε ποια επιβολη της μειοψηφιας αναφερεσαι?!
Επιβολη της μειοψηφιας ονομαζεις την υπαρξη χωρων για καπνιζοντες οσο και για μη καπνιζοντες?!
Τι ειναι δημοκρατικο? Η καθολικη και ολοκληρωτικη απαγορευση του καπνισματος?!
Τελος παντων, προφανως αντιλαμβανομεθα το θεμα τελειως διαφορετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Στην Ελλάδα οι νόμοι υπάρχουν για να παραβιάζονται.Δεν υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστεί ο νόμος 100%.Κάποιοι θα καπνίζουν στην ζούλα και δεν θα τους λέει κανένας τίποτα.Ας τολμήσεις να πεις κάτι θα φάς και ξύλο, διότι ο άλλος θα έχει φρικάρει απο την έλλειψη νικοτίνης.Οι μη καπνιστές είναι καταδικασμένοι να αναπνέουν τον καπνό του άλλου τελείωσε.Εχω δυο χρόνια να καπνίσω, δυσκολεύτηκα πολύ να το κόψω, και κάποιες φορές ακόμα και μετα απο τόσο καιρό με πιάνει μανία να καπνίσω,αυτή η μανία μου γίνεται χειρότερη όταν είμαι σε χώρο που καπνίζουν, ενω όταν βρίσκομαι σε καθαρο περίβάλλον νιώθω καλύτερα.
Απο ότι γνωρίζω χρειάζεται πεντε χρόνια για να αποτοξινωθεί εντελως ο οργανισμός απο το τσιγάρο απαραίτητη προυπόθεση όμως είναι να βρίσκεσαι σε καθαρό χώρο, και όχι να καθαρίζουν οι πνεύμονες 1 βδομάδα και το Σάββατο που θα βγείς στο μπαρ να αναπνέεις καπνό που ισοδυναμεί με 100 πακέτα τσιγάρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top