Γενικές απορίες και προβλήματα σχετικά με την DSL

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
ΟΤΕnet και θα αλλάξει σύντομα γιατί με πονάει ο κ*λος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λοιπόν... αποφάσισα να βάλω στο σπίτι adsl τώρα που θα φύγω απ τη δουλειά που έχω την γρήγορη πρόσβαση γιατί σπίτι έχω μια φτωχή ISDN64
Σκέφτομαι να βάλω forthnet μιας που πάρα πολλά χρόνια έχω την forthnet για internet αλλά και για σταθερή τηλεφωνία και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένη. Παρόλα αυτά θα ήθελα την γνώμη σας βάση της εμπειρίας σας....
Forthnet ή κάποια άλλη και γιατί? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
επειδή και εγώ θέλω να βάλω adsl στο καινούριο σπίτι, κάθισα και έφτιαξα excel για σύγκριση τιμών. Καταρχάς, ενδιαφερόμουν για 384/128. Για αυτή την ταχύτητα η πιο φτηνή συνδρομή ήταν στο ΤΕΕ (43 ευρώ) και με 3 ευρώ πιο ακριβή η 384 onDSL Home (Conn-X). Όλα τα υπόλοιπα ξέφευγαν κατα πολύ στο μηνιαίο κόστος.

Έχω υπολογίσει και το πάγιο του ΟΤΕ και το ΦΠΑ.

Υπάρχει και η λύση της Vivodi, για αυτήν θα σου πουν τα άλλα μέλη, μιας και εγώ θέλω τηλέφωνο ΟΤΕ (βάζω γραμμη το Σάββατο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
επειδή και εγώ θέλω να βάλω adsl στο καινούριο σπίτι, κάθισα και έφτιαξα excel για σύγκριση τιμών. Καταρχάς, ενδιαφερόμουν για 384/128. Για αυτή την ταχύτητα η πιο φτηνή συνδρομή ήταν στο ΤΕΕ (43 ευρώ) και με 3 ευρώ πιο ακριβή η 384 onDSL Home (Conn-X). Όλα τα υπόλοιπα ξέφευγαν κατα πολύ στο μηνιαίο κόστος.

Έχω υπολογίσει και το πάγιο του ΟΤΕ και το ΦΠΑ.

Υπάρχει και η λύση της Vivodi, για αυτήν θα σου πουν τα άλλα μέλη, μιας και εγώ θέλω τηλέφωνο ΟΤΕ (βάζω γραμμη το Σάββατο).

Όχι δεν θέλω vivodi, θέλω οπωσδήποτε σταθερό και γω και μάλιστα για 384/128 ψάχνομαι
Χτές είδα λίγο στα πεταχτά τα νέα τιμολόγια....
η forthnet δίνει 3 μήνες + 1 δώρο (και το κιτ μαζί) με 109 ευρώ + Φ.Π.Α.

Αυτό σημαίνει ότι έρχεται τελικώς ο μήνας (για τους 4 μήνες) 27,25+Φ.Π.Α. = 32,43!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αν το πάμε έτσι, η On DSL Home 384, 12 μηνη συνδρομή είναι 203.9, τουτέστιν, 17 ευρώ χωρίς ΦΠΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αλλαξαν τις τιμές..τώρα που έβαλα τις καινούριες, ΤΕΕ και OnDSL στα 39 ευρώ το μήνα (όλα μέσα).
(To TEE δεν σε ενδιαφέρει όμως-για τα μη μέλη το κόστος είναι μεγαλύτερο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Εγώ είχα βάλει το dsl in a box του ΟΤΕ για 3 μήνες και είμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος, απλά γρήγορα και χωρίς πολλά πολλά. Τώρα αν δεν κάνω λάθος έχει πάει και στα 89ευρώ + ΦΠΑ. Και το βασικό είναι ότι καλύπτει όλα τα κόστη του dsl ακόμα και τον εξοπλισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
με τη forthnet δεν μπορώ να βγάλω άκρη για την ανανέωση συνδρομής! το 109 ευρώ που αντιστοιχούν σε 4 μήνες ουσιαστικά, θα τα ξαναπληρώσω για άλλους 4 μήνες ή μετά αλλάζει το rate?

Τουλάχιστον στο OTESHOP σου λέει και πόσο κοστίζει η ανανέωση συνδρομής (για το OnDSL Home), οπότε οι υπολογισμοί είναι πιο εύκολοι και η αναγωγή στο μήνα επίσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως ADSL in-a-box έχω παρει απο forthnet και είμαι αρκετά ευχαριστημένη :)
Αλλά αν το πάρεις πρέπει να ξέρεις οτι αν φύγεις απο forthnet πρέπει να ξαναβάλεις ADSL γραμμή με ο,τι αυτό συνεπάγεται (κόστος, χρόνο)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Γενικά ολα τα bundled πακέτα μέσω ΟΤΕ (ConnX activ8 InABox) εχουν την παρενέργεια να μήν μπορείς να κόψεις μόνο τον ISP αλλά να πρέπει να κόψεις και το DSL access απο τον ΟΤΕ για να πάς πάλι στον ΟΤΕ πληρόνωντας 2ο πάγιο ενεγροποιησης και περιμένοντας παλι 34*10^8 εργάσιμες. Το μόνο καλό αυτής της φάσης είναι οτι σου δίνει τον εξοπλισμο. Αν εστω σκέυτεσαι να αγοράσεις η ίδια εξοπλισμο μήν πάρεις πακέτο ΙΜΗΟ αλλά πάνε στον ΟΤΕ και ενεργοποιησε το DSL και μετά βρές τιμές για σκέτη σύνδεση ISP. Αμα δεν είσαι ευχαριστημένη στο τρίμηνο απάνω πας σε αλλον.
Απο τιμές ISPs τώρα πιό φτηνές είναι AltecNet και Teledome.
Υπάρχει και η λύση της Vivodi, για αυτήν θα σου πουν τα άλλα μέλη, μιας και εγώ θέλω τηλέφωνο ΟΤΕ
Μπορείς να έχεις τηλέφωνο ΟΤΕ με vivo (λέγεται shared LLU) είναι φτηνή και έχει καλό internet απο ότι ακούω, αλλά είναι τσίπηδες και έχουν αισχρό service και τη λογική να αρμέξουν τον πελάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μιας και σε λιγο καιρο θα ληγει η συνδρομη στο internet σκεφτηκα οτι ισως ειναι ευκαιρια να παω σε 512 ...

Λοιπον τι θα πληρωσω στον οτε για να μου βαλουν 512; Τι χρειαζεται να κανω; ενα απλο τηλεφωνημα φτανει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μια και ρωτας, να ρωτισω και εγω. Εχω μια γραμη αοριστου χρονου 384. Αμα θελισω να την κανω 512 τι διαδικασιες πρεπει να κανω και τι θα χρειαστει να πληρωσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Tην ίδια ερώτηση κάναμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Δεν πληρώνεις τίποτα. Ενα τηλεφώνημα στο 134 αρκεί. (Και για τους δυο σας)


Εγω σκέφτομαι να την κάνω 1Mbit τώρα που λήγει η HOL μου μιας και τρέχει μια προσφορά της Forthnet εκατόν τόσα ευρώ 3+3 μήνες η 1 Mbit.

Τα 32 ? του ΟΤΕ όμως με γα...νε:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δεν θα πληρωσω εγκατάσταση σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
δεν θα πληρωσω εγκατάσταση σωστά;


Οχι ρε συ. Ούτε τέλη εγκατάστασης ούτε ενεργοποίησης ούτε τίποτα. Για τι; Για το ήδη εγκατεστημένο μόντεμ σου ή την ήδη ενεργοποιημένη γραμμή σου; (υποθέτοντας οτι έχεις γραμμή από ΟΤΕ και οχι κανα Vivodi full llu ή Forthnet in a box, HOL Broadband pack κλπ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απο τον Ote εχω γραμμη ... τελειως ανεξάρτητη απο ISP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Νομιζα οτι λογο του οτι η δικια σου λειγει ενω εγω εχω αοριστου υσχιουν αλλα, τεσπα

Ωστε δεν πληρωνω τπτ! :clapup: Αλλα και παλι δεν ξερω αν αξιζει να δωσω $ παραπανω τον μηνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Νομιζα οτι λογο του οτι η δικια σου λειγει ενω εγω εχω αοριστου υσχιουν αλλα, τεσπα

Ωστε δεν πληρωνω τπτ! :clapup: Αλλα και παλι δεν ξερω αν αξιζει να δωσω $ παραπανω τον μηνα...
Τι 15 τι 19 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:

Ε ναι! Α και πολύ σοφό που έχεις δική σου γραμμή οτε και οχι πακέτο.:)


Άσχετο: Κρονάκο αν θέλεις να βγάλεις το σύμβολο ? πατάς μαζί τα Ctrl Alt και Ε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top