Η χρησιμότητα των ξένων γλωσσών στον επαγγελματικό τομέα

germa

Νεοφερμένος

Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ξέρω πολύ καλά γαλλικά γιατί είναι η πρώτη μου γλώσσα. Τώρα μαθαίνω αγγλικά γιατί είναι απαραίτητα. Αργότερα ίσως ισπανικά. Αντίθετα δε μαθαίνω γερμανικά γιατί έχουν πάψει να υφίστανται εκτός Ευρώπης (κανένας δε μαθαίνει) και γιατί μιλιούνται παγκοσμίως μόνο σε δύο χώρες. Είναι και τρομερά δύσκολα. Νομίζω ότι το μέλλον είναι οι γλώσσες που σχετίζονται με τα λατινικά. Δηλ. αγγλικά, γαλλικά και ισπανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ξέρω πολύ καλά γαλλικά γιατί είναι η πρώτη μου γλώσσα. Τώρα μαθαίνω αγγλικά γιατί είναι απαραίτητα. Αργότερα ίσως ισπανικά. Αντίθετα δε μαθαίνω γερμανικά γιατί έχουν πάψει να υφίστανται εκτός Ευρώπης (κανένας δε μαθαίνει) και γιατί μιλιούνται παγκοσμίως μόνο σε δύο χώρες. Είναι και τρομερά δύσκολα. Νομίζω ότι το μέλλον είναι οι γλώσσες που σχετίζονται με τα λατινικά. Δηλ. αγγλικά, γαλλικά και ισπανικά.

Σε λένε και germa :D τρομάρα σου. Το 1/3 της Ευρώπης μιλάει γερμανικά. Οι περισσότερες χώρες στην Ευρώπη που έχουν ως μητρική τα γερμανικά (όχι μόνο δυο όπως είπες, αλλά και μεγάλα τμήματα άλλων χωρών) και ως υποχρεωτική δεύτερη γλώσσα όλη η κεντρική Ευρώπη. Ακόμα έχουν το πάνω χέρι στην αγορά εργασίας, στις σπουδές θεωρητικής κατεύθυνσης τα καλύτερα Πανεπιστήμια και η πιο χρήσιμη γλώσσα και σε τεχνικές σπουδές. Τι εννοείς έχουν πάψει να υφίστανται εκτός Ευρώπης και σένα τι σε νοιάζει ; Στην Αμερική ζεις ή στον Καναδά; Τα ισπανικά είναι απλά μια μόδα, θα χάσεις τον καιρό σου. Το πολύ πολύ να σε βοηθήσουν να βρεις καμμιά γκόμενα πιο εύκολα γιατί έχουν ένα κόλημα τα κορίτσια με τα ισπανικά. :P Γαλλικά ποιοί μιλάνε ; Απομεινάρι μιας εποχής που η κοπέλα μάθαινε απαραιτήτως γαλλικά και πιάνο, και άχρηστα στην αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germa

Νεοφερμένος

Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τα γερμανικά είναι άχρηστα στην αγορά εργασίας γιατί προτιμούν γκασταρμπάιτερς - δηλαδή έλληνες που έχουν δουλέψει στη Γερμανία - μετανάστες και είναι πολύ φθηνότερο δυναμικό από τους Έλληνες που μιλάν ελληνικά. Ο αριθμός των Γαλλόφωνων ανά τον κόσμο αυξάνει. Η Γαλλία ήταν πρωταθλήτρια γεννήσεων στην Ευρώπη τα τελευταία χρόνια - ενώ αντίθετα ο πληθυσμός της Γερμανίας μειώνεται. Δεν έχεις παρά να ψάξεις στο Wikipedia ή στο Wiktionary για την Γαλλική γλώσσα. Η σελίδα του Francostas στο Βικιλεξικό τα λέει όλα και έχει παραπομπές. Οι εργαζόμενοι Έλληνες που χρησιμοποιούν Γαλλικά είναι πάρα πολύ. Μη με βάζεις να κάνω συγκρίσεις γιατί έχω πείρα. Το πως ονομάζομαι είναι δικαίωμά μου και δεν είμαι υποχρεωμένος να το εξηγήσω. Τα ισπανικά έχουν πολλαπλάσιους χρήστες των γερμανικών. Πριν 2 χρόνια οι γερμανόφωνοι χρήστες ήταν διπλάσιοι των γαλλόφωνων - τώρα όμως οι γαλλόφωνοι χρήστες είναι περισσότεροι κατά εκατομμύρια των γερμανόφωνων. Δες το internetworldstats για top ten languages. Θα δεις πόσο αυξάνουν και τα ισπανικά και το συνολικό πληθυσμό ανά γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Germa μου, διαφωνώ σε κάθε σημείο που αναφέρεις.
Άλλωστε, ζώντας σε γερμανόφωνο μέρος μπορώ να μιλήσω με πολύ μεγάλη ασφάλεια και σε διαβεβαιώ ότι τα γερμανικά είναι πολύ σημαντική γλώσσα. Δεν ξέρω πού σημειώθηκαν οι περισσότερες γεννήσεις, αλλά κάποια πράγματα μετριούνται πιο ποιοτικά κι όχι ποσοτικά.

Τα ισπανικά και τα κινέζικα είναι οι πιο ευρέως ομιλούμενες γλώσσες, αλλά αν δε σκοπεύεις να δουλέψεις σε πολυεθνική που να εμπορεύεται με τη Λατινική Αμερική ή off shore στο Hong Kong ή τη Shanghai, η Ευρώπη χαμογελά στη γνώση γερμανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germa

Νεοφερμένος

Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Οι ίδιοι οι Ευρωπαίοι στο Ευροβαρόμετρο θεωρούν τα Γαλλικά ως σημαντικότερη γλώσσα. Τα γερμανικά είναι χρήσιμα μόνο στις χώρες γύρω από τη Γερμανία και την Αυστρία. Η Ελβετία έχει κυρίως γερμανικές διαλέκτους. Εγώ όμως δεν είμαι Τσέχος. Στην Ισπανία ή στην Αγγλία, στην Ιταλία ή τη Ρουμανία τα γερμανικά χρησιμοποιούνται από καθόλου έως ελάχιστα. Τα 2/3 του ευρωπαικού εμπορίου διακινούνται μέσω της Γαλλίας. Μάλλον τα γερμανικά μιάζουν με μόδα γιατί δεν έχουν υπόβαθρο. Στις δε άλλες ηπείρους όλοι μαθαίνουν αγγλικά, γαλλικά ή πορτογαλλικά. Και στην Ελληνική τηλεόραση για να δεις γερμανική ταινία πρέπει να περιμένεις πολύ καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι να πω, διαφωνώ με τις πηγές σου και επιμένω ότι οι αμερικανικές εταιρίες συνεργάζονται πολύ με γερμανικές ή έχουν παραρτήματα στο Αμβούργο, Βερολίνο, Μόναχο, κλπ. Αντίστοιχα μεγάλη αναμφισβήτητη δύναμη είναι η ελβετική (τράπεζες κλπ).
Στην τελική, με τα αγγλικά πας παντού, πλέον τα επαγγελματικά περιβάλλοντα είναι πολυεθνικά με κοινή γλώσσα επικοινωνίας τα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germa

Νεοφερμένος

Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Οι πηγές μου είναι το Υπουργείο εξωτερικών. Αν θέλεις μπορείς να ψάξεις τη σελίδα χρήστη francostas στο Βικιλεξικό. Εκεί ο φίλος μου έχει ένα σωρό links για τη χρήση των Γαλλικών και τη σημασία τους. Νομίζω ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιούμε λινκς γι αυτό και δε το γράφω. Αλλά αν γράψεις το francostas σε ένα search engine όπως το google θα το βρεις εύκολα. Μετά συζητάμε αν θέλεις. Τώρα - συγνώμη - έχω αρχίσει να κουράζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν απαγορεύονται τα λινκς, μπορείς να παραθέσεις την πηγή σου (κατά προτίμηση επίσημη κι όχι κάποιου ατόμου, γιατί καλό είναι να 'ναι έγκυρη) χρησιμοποιώντας αυτό το κουμπί
.

Είδα το προφίλ του κυρίου αυτού, δεν ξέρω τις πηγές του και το ότι τα γαλλικά ομιλούνται σε πολλές χώρες της Αφρικής δε μου λέει κάτι. Είδα ότι γενικά είναι υπέρμαχος της εκμάθησης της γλώσσας αυτής, αλλά δεν είδα κάτι που να αναιρεί τα δικά μου επιχειρήματα.

Καλή ξεκούραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν αξίζει καν η απάντηση σε ένα άτομο που απ'ότι φαίνεται εκτός από λάθος στοιχεία, δεν έχει και χιούμορ. Δεν με ένοιαξε καθόλου το όνομά σου, αστειάκι με το germa (το username σου) και το germania έκανα. 'Οσο για τα στοιχεία σου φυσικά και είναι ανυπόστατα όπως λέει το Γίδι. Θα'χεις κάποιο λόγο να μισείς τους γερμανομαθείς και τη Γερμανία επειδή δεν μπορείς να τους φτάσεις που είναι και θα είναι πρώτοι σε όλα. Σου θυμίζω τι έχει πει κάποιος μεγάλος διαννοούμενος "Ο Αμερικάνος έχει φαίνεσθαι και δεν έχει είναι", "Ο Ρώσος έχει είναι και δεν έχει φαίνεσθαι". ''Ο Γερμανός έχει και είναι και φαίνεσθαι". Δεν καταλαβαίνω την εμπάθειά σου και το ρατσισμό αυτό. 'Ολες οι γλώσσες έχουν υπόβαθρο. Δοτική πτώση έχουν τα γερμανικά και δεν έχουν υπόβαθρο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
500 εκατομμύρια γαλλόφωνοι
άλλα τόσα ισπανόφωνοι ανά τον κόσμο. Strangelove μπορείς να αγαπάς όποια γλώσσα θέλεις (πχ τα γερμανικά). Αλλά μήπως υπερβάλλεις λιιιιιιιγοοοοοο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
500 εκατομμύρια γαλλόφωνοι
άλλα τόσα ισπανόφωνοι ανά τον κόσμο. Strangelove μπορείς να αγαπάς όποια γλώσσα θέλεις (πχ τα γερμανικά). Αλλά μήπως υπερβάλλεις λιιιιιιιγοοοοοο;;;

H ερώτηση δεν θα'πρεπε να είναι αν υπερβάλλω λίγο, αλλά αν εσύ έχεις διαβάσει τί έγραψα. 'Οχι ποιά είναι η ισχυρότερη γλώσσα στον κόσμο, αλλά ποιά είναι η κυρίαρχη γλώσσα στην Ευρώπη, αυτό έγραψα, και ποιά χώρα είναι η ηγετική δύναμη της Ευρώπης αυτή τη στιγμή. Το νούμερο 1 στην Ευρώπη, όχι στον κόσμο, είναι η Γερμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Κόψε κάτι. Είδες τι έπαθε η Deutsche Bank σήμερα...

Η Ουκρανία και η Γαλλία είναι 1,5 με 2 φορές μεγαλύτερες.....................



σε έκταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Κόψε κάτι. Είδες τι έπαθε η Deutsche Bank σήμερα...

Ναι, η Deutsche Bank είναι η όλη ιστορία.... Τι λες φίλε μου; Ολόκληρη χρηματοπιστωτική κρίση είχαμε που διέλυσε όλο τον πλανήτη, και μιλάμε για τα αυτονόητα-κορυφές του παγόβουνου; Στην Αμερική έγινε της τρελής με τα MBS, η Deutsche Bank στη Γερμανία θα γλύτωνε; Τι MBS στο Αμέρικα, τι ομόλογα στο Ντόιτσλαντ, ούνα φάτσα ούνα ράτσα... Ή μήπως όλη η επισφαλής απαίτηση ήταν -ένα χαρτοφυλάκιο- από το Γερμανικό Δημόσιο για να πούμε ότι καταρρέει η Γερμανική Οικονομία; (Τώρα κηνυγάει 6 δίς το Γ.Δ μέσω 10-ετών ομολόγων, εδώ ναι αν εστίαζες, ναι τα σκατώσανε...) Να χαρώ εγώ μια όποια τράπεζα άμα καμουφλάρεται έτσι από τον μη συστηματικό κίνδυνο... Άμα είμαστε πιό γνώστες εμείς γιατί δεν πάμε να τους ανοίξουμε τα μάτια τότε;

Και ξεφύγαμε από το θέμα, απλά θα το λήξω λέγοντας κάτι σχετικό/άσχετο. Στην επιστήμη μου (Χρημ/κή), μαζί με τα Αγγλικά είναι και τα Γερμανικά σημαντικά, και βλακεία μου που δεν τα έμαθα τα τελευταία, κάτι που θα αλλάξει απ' του χρόνου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντα εξαρτάται από τον τομέα που ενδιαφέρει τον καθέναν αλλα και τη χωρα. Αλλα ας μη λέμε ότι τα ισπανικά είναι χρήσιμα για την Ευρώπη έτσι γενικά, θα αρχίσω να μασάω τις κοτσίδες μου. Λατρεύω τη γλώσσα, αλλα τη βλέπω σα χρήσιμο εργαλείο μονο σε συνάρτηση με συγκεκριμένους κλάδους και χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και τι σημαίνει αυτό για τη χρησιμότητα της γλώσσας; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.

Κάποιο έρωτα έχεις με το Παρίσι εσύ, δεν εξηγείται αλλιώς (και δεν σε αδικώ, έχω πάει 2 φορές, καλά ήταν), όμως το λίνκι σου έχει ένα https:// παραπάνω. Το actual link είναι **οκ το διόρθωσε το Γιδάκι**

Δεν έχει σχέση με το θέμα μας όμως αυτό που παραθέτεις, παρόλαυτά σε βοηθάω να πεις αυτό που τελοσπάντων θέλεις να πεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ. Μ'αρέσει το Παρίσι αλλά δεν είμαι και ξετρελαμένος γιατί γενικά είμαι δύσκολο άτομο.
https://www.smh.com.au/news/news/fra...ist-destination/2008/06/06/1212259084235.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ. Μ'αρέσει το Παρίσι αλλά δεν είμαι και ξετρελαμένος γιατί γενικά είμαι δύσκολο άτομο.
https://www.smh.com.au/news/news/fra...ist-destination/2008/06/06/1212259084235.html

Aυτό λέει αυτό :
France still world's top tourist destination


Ε και ; Δεν βλέπω τη σχέση με το θέμα μας. Και η Ελλάδα είναι πρώτη ναυτιλιακή δύναμη, αυτό πάει να πει ότι τα ελληνικά είναι δημοφιλής και χρήσιμη γλώσσα στην αγορά εργασίας ; Μόνο στα Πανεπιστήμια και στους κύκλους των διανοοούμενων. Τα γερμανικά αντίθετα γίνονται όλο και περισσότερο της πιάτσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι ο νοών νοείτο. Είναι μόνο της πιάτσας. Συμφωνώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top