• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φακοί επαφής, γυαλιά ή διαθλαστική επέμβαση;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 59 31.9%
  • Φακοί επαφής

    Ψήφοι: 30 16.2%
  • Φοράω και τα 2

    Ψήφοι: 63 34.1%
  • Κανένα απο τα δύο

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Διαθλαστικές Επεμβάσεις

    Ψήφοι: 2 1.1%

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από [URL="https://www.e-steki.com/forum/member.php?u=184":
weak and powerless[/url]]εγώ έχω μπόλικη μυωπία

Δεν νομίζω να έχεισ 11.5 στο ένα ματι και στο άλλο 3.5 σαν και εμένα?Είμαι για τα πανηγυρια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Δεν νομίζω να έχεισ 11.5 στο ένα ματι και στο άλλο 3.5 σαν και εμένα?Είμαι για τα πανηγυρια!!!
Ήξερα μια κοπέλα με 8 στο ένα μάτι και 0 στο άλλο... :wacko:
Και το τραγικό ειναι οτι δεν την άφηναν οι γονεις της να βάλει φακούς :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Όσον αφορά τους φακούς επαφής πρέπει να είσαι πολύ ενημερωμένος. Υπάρχουν πολοί κίνδυνοι.Επίσης πρέπει να γνωρίζεις καλά πότε πρέπει γίνεται μια συντήρηση φακού (βιολογική)Να τους συντηρείς σωστά γιατί οι φακοί είναι επερευαισθητη και μολύνονται εύκολα.Υπάρχουν πολλών ειδών φακοι επαφής αλλά και διαφορετικά υλικα κατασκευής που διακρίνονται για τιν αποροφητικότητα δακρύων.Είναι απαραίτητο να τονίσω πως οι φακοί δεν είναι αυτό που λέμε παίξε γέλασε αλλά μπορούν να σου καταστρέψουν τα μάτια με την αλόγιστη χρηση.Πιό συγκεκριμένα τους φακούς μπορούμε να τους φοράμε μέχρι 7 ώρες το πολύ.Αυτό γιατί ο φακός για να διατηρηθεί μαλακός απορροφάει δακρυα επίσης ένας φακός αναλόγος το υλικό κατασκευής του δεν αφήνει το ματι να οξυγώνεται σωστά δημιουργώντας έτσι ποσοστά καταστροφής του κερατοειδούς κατι που δεν διορθώνεται και υστερα απο αυτό δεν μπορεις να κάνεις laser.Όσο περίεργο και αν σας φαίνεται οι γιατροί μας λένε πως είναι απαραίτητο να βάζουμε ταχτικά δάκρυα τύπου monodose χωρις συντηρητικα για την αποφυγη της καταστροφης του ματιού και για το ξέπλημα του απο μικρόβια.Η συχνοτητα όταν φορας φακούς είναι 1 φορα την ώρα.Όλα τα παραπάνω αν δεν τα προσέξεις μπορουν να σε φτάσουν στην ξυροφθαλμία του ματιού(έλλειψη δακρύων)με αποτέλεσμα (αναλόγως την ξυροφθαλμία)να φτάσ σε σημείο να μην μπορέσεις ποια να φορέσεις φακους και όποιος πάσχει από ξυροφθαλμία πρεπει να φοράει λιγότερες ώρες τους φακούς αφου δεν έχει κανονική ποσότητα δακρύων με αποτέλεσμα το μάτι να είαι ευάλοτο σε πολλές μολύνσης ειδικα το καλοκαίρι και την ανοιξη(όπως συμβαίνει σε εμένα)
Βέβαια οι φακοί επαφής έχουν και τα θετικά τους.Ένα απο αυτά είναι πως το οπτικό κέντρο δεν αλλαζει αφου ο φακός κινείται μαζι με το μάτι.Έτσι επιτυγχάνεται τέλει όραση κοιτώντας από οποιαδήποτε οπτική γωνία.Οι φακοί είναι θεραπεία για τα μάτια μειώνοντας την μυοπέια η βοηθάνε για να κρατηθεί σταθερή(θα καταλάβετε με το προηγούμενο πλεονεκτημα).Τέλος οι γιατροί τους συστήνουν ως θεραπεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
συμφωνώ με τον Dare-Devil

Εγώ δεν έχω πάντως κάποια πάθηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Εγώ δεν έχω πάντως κάποια πάθηση
Εσύ έχεις μυωπία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Οι 3μηνιαίοι φακοί πόσο κοστίζουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω και τα δύο ακριβώς για τους λόγους που είπε ο Dare.Αν τους φοράς για αρκετή ώρα τους νιώθεις σαν να κολλάνε κάπως στο μάτι.Αυτό μπορεί κανείς εύκολα να καταλάβει γιατί συμβαίνει αφήνοντάς τους έξω από το υγρό τους ή το μάτι για μερική ώρα:Θα τους δει να συρρικνώνονται και να σκληραίνουν επικίνδυνα.Αυτό οφείλεται στην έλλειψη του κατάλληλου υγρού.Παρ'όλα αυτα είναι απαραίτητοι σε διάφορες περιπτώσεις όπως για παράδειγμα όταν αθλείσαι.Στην θάλασσα δεν θα σας το συνιστούσα,γιατί γεμίζουν άλατα και θέλουν οπωσδήποτε καλό καθαρισμό μετά με το καθαριστικό υγρό.Εγώ έχω 6.75 και 7.25 και φοράω γυαλιά από 2α δημοτικού.Όταν πρωτοέβαλα τους φακούς στην 3η γυμνασίου μου φάνηκαν σωτηρία!Όμως τώρα έχουν αρχίσει να με κουράζουν.Γιαυτό όταν είμαι στο σπίτι κρατάω τα γυαλιά που είναι πιο ξεκούραστα.Βέβαια στους βαθμούς μου οι φακοί(για τα γυαλιά)είναι κάπως χοντροί, αλλά τώρα τελευταία ανακάλυψα ένα καινούριο είδος φακών που είναι ικανοποιητικά λεπτοί,και μπορείς συνδυάζοντας τους με έναν καλό σκελετό να δημιουργήσεις ένα όμορφο στυλ!Πάντως είναι σημαντικό πλεονέκτημα των φακών ότι μπορείς να δεις με ολόκληρο το μάτι σε αντίθεση με τα γυαλιά που το οπτικό σου πεδίο περιορίζεται από το μέγεθος του κρυστάλλου.Αυτό όμως που μετράει περισσότερο από όλα είναι η σωστή υγιεινή του ματιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Οι 3μηνιαίοι φακοί πόσο κοστίζουν?
Δεν έχω ακούσει τιποτα για τριμηνιαίους.Ωστόσο ξέρω για ημερίσιους μηνιαίους και ετήσιους.
Σύμφωνα με τα δικά μου τα μάτια (11.κατι στο αριστερο και 3.5 στο δεξι) οι ετησιοι μου κοστιζουν 120 ευρω και οι μηνιαιοι για 1 χρόνο (δηλ. 12 ζευγαρια φακων) 180 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Σου συστήνω μηνιαιους για την αποφυγη μολυνσεων!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Έχω 2 και στα 2 μάτια και φοράω και από τα 2.

Φοράω φακούς εδώ και 5,5 χρόνια. Ένας γιατρός μου είχε πει να μη τους φοράω πολλές ώρες την ημέρα π.χ. 10 όπως συνήθιζα. Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 2 χρόνια με ενοχλούν πιο σύντομα (από τη στιγμή που θα τους φορέσω) από ό,τι παλαιότερα. Έτσι έχω μαζί μου πάντα και τα γυαλιά.

Άλλα προβλήματα δε μου έχουν δημιουργήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlina

Νεοφερμένος

Η pavlina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Φοράω 17 χρόνια φακούς επαφής και θα συνεχίσω μέχρι τα βαθιά γεράματα (ευελπιστώ)! Δυστυχώς για τις μεγάλες μυωπίες δεν υπάρχουν χρωματιστοί φακοί. Λέιζερ δεν το σκέπτομαι προς το παρόν γιατί μάτι είναι αυτό, δεν το ρισκάρω. Βρίσκω τον Dare-Devil εξαιρετικά ενημερωμένο και μπράβο του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ούτε εγώ έχω τίποτα,βασικά έχω και πολύ καλή όραση(δεν το λέω εγώ μου το είχανε πει στο δημοτικό όταν μας έκαναν εκείνο το τεστ που διάβαζες τον πίνακα με τα μικρά και μεγάλα γράμματα απο μακρυα :D ).
Νομίζω ότι θα είναι και η αίσθηση που θα χάσω τλτ γιατί απο ακοή δεν πάμε καλά όλο τι είπες και τι είπες ρωτάω:D :D :D
Αν είχα κάποιο πρόβλημα θα προτιμούσα γυαλιά,πιστεύω πως ένας καλός σκελετός δίνει σοφιστικέ στυλ(ψωνάρα:P )Όταν ήμουν μικρή μου άρεσε να φοράω τα γυαλιά της μαμάς μου γιατί ένοιωθα ότι μου έδιναν τύπο(είχε ένα φοβερό ζευγάρι με ψιλό μωβ κοκκάλινο σκελετό) και κείνη μου φώναζε να τα βγάλω για να μη χαλάσω τα μάτια μου(μαλ*κιες μια χαρά είναι τα ματάκια μου τελικά κουφάθηκα απο τις φωνές της:mad: :mad: :P :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
εγώ ψη΄φίζω γυάλια, φορούσα φακούς παλαιότερα αλλά με κουραζέ το βάλε -βγάλε, όσο για μολύνσεις αμα προσέχεις δεν έχεις προβλημά, τώρα έχω καταλήξει σε ένα κοκκάλινοπ, ΄΄εχω 5,5 στο δεξί μάτι και 4,75 στο αριστερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω τίποτα ευτυχώς.Πάντως αν είχα μυωπία δε θα προτιμούσα φακούς επαφής αφού μπορούν να προκαλέσουν πολλά προβλήματα παρόλο που από άποψη αισθητικής είναι καλύτεροι από τα γυαλιά,δηλαδή είναι σαφώς πιο ωραίοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Φόρεσα τους φακούς!Απίστευτη αίσθηση!Τους συνήθισα εύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nantia

Νεοφερμένος

Η Nantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγω δυστυχως εχω μυωπια και φοραω γυαλια οχι συνεχεια μονο οταν ειμαι στον υπολογιστη,οταν βλεπω τηλεοραση και στο σχολειο.Προτιμω τους φακους επαφης επειδη ειναι πιο ωραιοι και δεν φαινονται σαν τα γυαλια....Βεβαια μπορει να προκαλεσουν πολλα προβληματα στα ματια αλλα νομιζω με αρκετη προσοχη κατα την χρηση τους δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Εγώ φοράω γυαλιά ακόμα.
Φακούς επαφής ο οφθαλμίατρος μου δεν μου επιτρέπει ακόμα να βάλω. λολ
Αν και μάλλον θα αηδίαζα, δεν μπορώ ούτε άλλους να βλέπω να βάζουν φακούς:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Συνήθως φοράω γυαλιά, κυρίως γιατί βαριέμαι όλη αυτή τη διαδικασία με τους φακούς (ειδικά το πρωί που ξυπνάω και βιάζομαι να πάω στη σχολή). Γενικά όμως προτιμάω τους φακούς γιατί δεν φαίνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina221

Νεοφερμένος

Η nina221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δυστυχώς έχω αστιγματισμό. Ευτυχώς δεν έχω τόσο πολύ ώστε να πρέπει να τα φοράω συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Έχω κάπου 2+ στο ένα μάτι, 3 στο άλλο (1,5 στο τρίτο, 5 στο τέταρτο λωλ) για μυωπία μιλάω πάντα... Φοράω γυαλιά γιατί είναι κουλ, τώρα νταξ, επιβιώνω και χωρίς υποστήριξη όταν πρέπει (πχ όταν βρέχει, δυστυχώς δεν εφευρέθηκαν ακόμα γυαλοκαθαριστηράκια για τις φορητές τζαμαρίες).
[smilie=1,44,32]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top