Επαγγέλματα τέχνης (ζωγράφος, μουσικός, ηθοποιός)

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
εγω θελω να μαθω για τα επαγγελματα που εχουνε να κανουν με την τεχνη.ζωγραφος,μουσικος,ηθοποιος..........ποσο ευκολη ή δυσκολη μπορει να ειναι η καθημερινοτητα ενος καλλιτεχνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
εγω θελω να μαθω για τα επαγγελματα που εχουνε να κανουν με την τεχνη.ζωγραφος,μουσικος,ηθοποιος..........ποσο ευκολη ή δυσκολη μπορει να ειναι η καθημερινοτητα ενος καλλιτεχνη;

Κατ' αρχήν εξαρτάται από τις παράλληλες ενασχολήσεις ή απασχολήσεις του καθενός.
Πχ ένας ηθοποιός έχει συχνά πρόβες, μπορεί να διδάσκει σε κάποια σχολή ή να ακολουθεί ο ίδιος σεμινάρια. Αν είναι σε κάποιο θίασο, δουλεύει κυρίως τα βράδια.
Αντίστοιχα κι ο ζωγράφος, γλύπτης, μουσικός μπορεί να ασχολούνται με τη διδασκαλία. Ειδάλλως έχουν συνήθως ένα στούντιο/εργαστήριο, που νιώθουν σα χώρο εργασίας, και στο οποίο καταφεύγουν για να κάνουν πράξη κάποια ιδέα ή να αναζητήσουν έμπνευση.
Πολλές φορές περιφέρονται στην πόλη ή σε μουσεία, για την τριβή με το χώρο τους.

Εύκολη δεν είναι η καθημερινότητα, αλλά μικρές στιγμές δικαίωσης την κάνουν όμορφη: είτε μία ιδέα που υλοποιείται, είτε η συνάντηση με συναδέλφους και άτομα του χώρου σε εκθέσεις και συναντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
εγω θελω να μαθω για τα επαγγελματα που εχουνε να κανουν με την τεχνη.ζωγραφος,μουσικος,ηθοποιος..........ποσο ευκολη ή δυσκολη μπορει να ειναι η καθημερινοτητα ενος καλλιτεχνη;

Βασικά εγώ μπορώ να σε διαφωτίσω μόνο για το επάγγελμα του ηθοποιού καθώς τυχαίνει να έχω στο πολύ κοντινό μου κύκλο...:)

Δεν είναι ούτε όσο εύκολη, ούτε όσο λαμπερή δουλειά φαίνεται. Υπάρχει διαρκής ανασφάλεια, κυρίως ως προς το οικονομικό-ουσιαστικά οι ηθοποιοί μένουν άνεργοι 2 φορές τον χρόνο- και ειδικά αν δεν κάνεις τηλεόραση ή γενικά εμπορικές δουλειές και προσπαθείς να βγάλεις τα προς το ζειν μόνο με το θέατρο, είναι πολύ ζόρικο!:/: Δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλές δραματικές σχολές και οι απόφοιτοι αποροφούνται πολύ δύσκολα-και εκεί για να σε ζήσει σαν επάγγελμα πρέπει να κάνεις κάποιες καλλιτεχνικές παραχωρήσεις και να ασχοληθείς με διαφημίσεις, σπικάζ, κλπ
Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις, αλλά είναι λίγες...
Στα συν του επαγγέλματος είναι το ωράριο-όπως ειπώθηκε και πριν ακόμα και σε φουλ ωράριο με πρόβες και παραστάσεις τα πρωϊνά ο ηθοποιός είναι ελεύθερος να κάνει και άλλη δουλειά.
Βέβαια, αν έχει γυρίσματα για τηλεόραση τότε αναγκαστικά θα φάει όλο το πρωϊνό του εκεί, αλλά δεν θα χρειαστεί να έχει δεύτερη δουλειά αφου η τηλεόραση πληρώνει πολύ καλύτερα από το θέατρο...;)
Είναι αρρώστια το άτιμο αλλά έχει τα καλά του!! Είναι μεγάλη πολυτέλεια να μπορείς να κάνεις μια δουλειά που την αγαπάς, σε εκφράζει και σε εκτονώνει καλλιτεχνικά...και βέβαια, μην ξεχνάμε και το χειροκρότημα, έτσι;!:):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top