SPSS: Απορίες, συμβουλές κτλ

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
ρε παιδιά πρέπει νακάνω στατιστική ανάλυση για την πτυχιακή μου και δεν έχω ιδέα΄από που ναρχίσω... τι να πρωτοκάνω; έχω το πρόγραμμα spss αλλα μου φαίνεται βούνο...
συσχέτιση; παλινδρόμηση; μέσοι όροι; παραγοντική ανάλυση;
μόνο σε μένα ακούγονται κινέζικα;;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aaradbei

Νεοφερμένος

Η aaradbei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κοίτα, βασικά το πρόγραμμα το διδασκόμασταν στα δυο πρωτα εξάμηνα της σχολης και συγκεκριμένα το spss12..μην πανικοβάλλεσα ι:worry: ..μάθε τα βασικα (μέσος όρος, συσχέτιση μεταξύ ποιοτικών μεταβλητών, διάμεσος κλπ) και τα τεστ συσχετισης μεταξυ μεταβλητων ειδικά τα independent sample T- test και ANOVA (οταν παιζει συσχετιση μεταξυ πολλων διαφορετικων μεταβλητων). για παλλινδρομηση λογικα θα πας Analyze > Regression..

Αυτά..τώρα ψιλοχλωμό να χρειαστείς κάτι πολύ εξειδικευμένο..αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο πες μου...;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Κοίτα, βασικά το πρόγραμμα το διδασκόμασταν στα δυο πρωτα εξάμηνα της σχολης και συγκεκριμένα το spss12..μην πανικοβάλλεσα ι:worry: ..μάθε τα βασικα (μέσος όρος, συσχέτιση μεταξύ ποιοτικών μεταβλητών, διάμεσος κλπ) και τα τεστ συσχετισης μεταξυ μεταβλητων ειδικά τα independent sample T- test και ANOVA (οταν παιζει συσχετιση μεταξυ πολλων διαφορετικων μεταβλητων). για παλλινδρομηση λογικα θα πας Analyze > Regression..

Αυτά..τώρα ψιλοχλωμό να χρειαστείς κάτι πολύ εξειδικευμένο..αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο πες μου...;) :)

ευχαριστωωω! αυτά τα ξέρω το θέμα είναι να τα υλοποιήσω στον υπολογιστή και να κάνω πιο μικρούς πίνακες ή έτσι τουλάχιστον μου είπαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πραγματικά μήπως με το EXCEL ή μια ACCESS θα ήταν πιο εύκολο?
Αλλά μην σε μπερδεύω αν το έχεις αποφασίσει!

Επειδή ξέρω γιατί το θες, νομίζω το spss είναι πολύ βαριά επαγγελματική εφαρμογή για αυτό που θες και τα μπλέκει πολύ!
Πάντως να σε βοηθήσω στο spss δεν ξέρω. Απλά το λέω μήπως το spss είναι too much.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γι'αυτό που το θες, είναι σίγουρα too much. το excel σε υπερκαλύπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
κ γω νομίζω οτι το spss είναι toooooo much! αλλά οι ψωνάρες καθηγητές της ψυχολογίας, μόνο με spss δουλεύουν και την πληρώνουμε εμείς.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Οι ψωνάρες καθηγητές σας παίζει και να μην ξέρουν excel παρεπιτπώντος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απορία:
SPSS.png

Από τα στοιχεία (αυτά που είναι με κίτρινο χρώμα) του πίνακας συμπεραίνουμε ότι η εξίσωση της ευθείας των ελαχίστων τετραγώνων είναι η y=611,514x-3869,546. Σωστά;

Όμως γιατί στο διάγραμμα η ευθεία τέμνει τον y'y σε θετικό y και όχι στο -3869,546 ... :confused:

Έχω καταλάβει κάτι λάθος; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πώς τη βρήκες την κίτρινη στήλη Πάνο; :)

Από ό,τι θυμάμαι, για να βρεις εξίσωση ευθείας στα ελάχιστα τετράγωνα πρέπει να πάρεις κάτι τύπους που έχει έτοιμους, ή μπορείς από τη γραφική παράσταση παίρνοντας δύο σημεία που δεν είναι τα πειραματικά σου (τουλαχ αυτό ίσχυε για την Εργαστηριακή Φυσική που έκανα εγώ- το δικό σου δεν ξέρω τι μάθημα είναι) και που βρίσκονται πάνω στην ευθεία. Αυτά θα πρέπει να σου επαληθεύουν την εξίσωση y=ax+b. Λύνεις το σύστημα των εξισώσεων και βρίσκεις τα a,b -και τα αντικαθιστάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πώς τη βρήκες την κίτρινη στήλη Πάνο; :)
Είναι το output από το SPSS συγκεκριμένα από το Analyze -> Regression -> Curve Estimation.

Απλά με βάση αυτά που ξέρω για το SPSS είτε ο πίνακας είναι λάθος αφού το δεύτερο Β είναι άκυρο επειδή το διάγραμμα δείχνει ότι η ευθεία τέμνει τον y'y σε άλλο σημείο και όχι στο -3869,546 είτε το διάγραμμα είναι λάθος. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είναι το output από το SPSS συγκεκριμένα από το Analyze -> Regression -> Curve Estimation.

Απλά με βάση αυτά που ξέρω για το SPSS είτε ο πίνακας είναι λάθος αφού το δεύτερο Β είναι άκυρο επειδή το διάγραμμα δείχνει ότι η ευθεία τέμνει τον y'y σε άλλο σημείο και όχι στο -3869,546 είτε το διάγραμμα είναι λάθος. :worry:

Δεν ξέρω να σου πω κάτι παραπάνω, γιατί εμείς τα κάναμε όλα αυτά με την παραδοσιακή μέθοδο :P (ούτε καν Excel, τις περισσότερες φορές)

Αλλά μήπως τα στοιχεία που του έχεις δώσει δεν είναι σωστά κάπου; Γιατί πρόκειται για κάτι αρκετά απλό και μου φαίνεται περίεργο να το βγάζει λάθος. Δεν το ξανακοιτάς; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolissg4

Νεοφερμένος

Ο tolissg4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ μέσα από ένα ήδη τυχαίο δείγμα που εχώ παρει στο spss πως μπορώ να το εξάγω σε πίνακα?
Ειδικότερα, έχω ένα δείγμα μεγέθους 3000 και εγώ έχω πάρει τυχαίο δείγμα μεγέθους 100. Πως μπορώ αυτό το δείγμα να το εξάγω από το SPSS???
A αυτό είναι το κύριο ερώτημά μου..



Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Σημείωση:
Τα μηνύματα 12 έως 14 προέρχονται από το θέμα "Spss βοήθεια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
μήπως μιλάς για το ''select cases'';Μετά νομίζω μπορείς να ονομάσεις τα select cases ως νέα μεταβλητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolissg4

Νεοφερμένος

Ο tolissg4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγώ θέλω να βγάλω συγκεκριμένα στο word το νέο δείγμα μεγέθουσ ν=100..
Πως το κάνω αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carlyn24

Νεοφερμένος

Η Carlyn24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε κάποιο δείγμα μια απάντηση σε μια ερώτηση δεν επιλεγεί από κανένα άτομο του δείγματος. Γίνεται στον πίνακα συχνοτήτων να φανεί αυτό; δηλαδή ότι η συχνότητα είναι μηδέν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ath77

Νεοφερμένος

Η ath77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Έχω να επεξεργαστώ μία έρευνα στο spss. Λόγω έλλειψης χρόνου δε μου δίνεται η δυνατότητα να διαβάσω όλο το manual του spss. Θέλω όμως να κάνω το εξής: Έχοντας τις 2 μεταβλητές (φύλο και ηλικία) θέλω ελέγξω τις συχνότητες εμφάνισης (και των δύο) σε κάποιες ερωτήσεις. π.χ. οι γυναίκες ηλικίας 19-24 με τι συχνότητα απάντησαν στην ερώτηση Β1 το Ναι; γνωρίζει κανένας από εσάς αν γίνεται; Και πώς; Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.
Μη φανταστείς ότι ξέρω καλά spss,αλλά από αυτά που έχουμε κάνει στη σχολή,αν θυμάμαι καλά,πας στο analyze,descriptive statistics,frequencies,βάζεις τη μεταβλητή που θες και πας στο settings αν θες διάμεσο,μέση τιμή,τεταρτημόρια,κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας που γνωρίζει αυτήν την περίοδο αυτό το πρόγραμμα, ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top