Tομείς της ψυχολογίας

*[mZz_lpnk]*

Νεοφερμένος

Η *[mZz_lpnk]* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γειά σας!
Καταρχήν, είμαι καινούργιο μέλος και δεν είμαι σίγουρη αν το θέμα έχει ξαναγίνει στο παρελθόν.Είμαι 14 ετών και σκέφτομαι σοβαρά εδώ και αρκετούς μήνες να ακολουθήσω το επάγγελμα του ψυχιάτρου. Έχω διαβάσει αρκετά βιβλία του Ίρβιν Γιάλομ και με ενδιαφέρει γενικά αρκετά το θέμα.Θα ήθελα να μου πείτε ποιοι είναι οι τομείς της ιατρικής(ξέρω ότι ένας από αυτού είναι η υπαρξιακη) καθώς και την πορεία που θα έπρεπε να ακολουθήσω.Ακόμη, θα
προτιμούσατε έναν ψυχολόγο από έναν ψυχίατρό;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εννοείς ποιοι είναι οι τομείς της ψυχιατρικής φαντάζομαι και όχι της ιατρικής. Δεν υπάρχουν τομείς, υπάρχουν διαφορετικές μεθοδολογίες ψυοθεραπείας. Ο Γιάλομ για παράδειγμα είναι υπαρξιακός ψυχοθεραπευτής, πράγμα που σημαίνει πως η μέθοδος που ακολουθεί στις ατομικές και ομαδικές ψυχοθεραπείες που κάνει είναι επικεντρωμένη στα υπαρξιακά ερωτήματα της ζωής, υπό το σκεπτικό πως τα περισσότερα από τα συμπεριφορικά προβλήματα πηγάζουν από αυτά. Άλλες γνωστές μέθοδοι είναι η ψυχοδυναμική (εν μέρει η υπαρξιακή ψυχοθεραπεία θεωρείται παρακλάδι της ψυχοδυναμικής), η γνωστική-συμπεριφορική ψυχοθεραπεία, η ανθρωποκεντρική ή ακόμη και ένα κράμα όλων αυτών.

Αν θες να γίνεις ψυχίατρος (=ιατρικός κλάδος = δικαίωμα να γράφεις ΚΑΙ συνταγές) θα πρέπει να πας Ιατρική και αργότερα να πάρεις ως ειδίκευση την Ψυχιατρική. Αν θες απλά να γίνεις ψυχοθεραπευτής όπως ο Γιάλομ (άσχετα αν αυτός είναι και ψυχίατρος) μπορείς εναλλακτικά να κάνεις πρώτο πτυχίο Ψυχολογία και αργότερα μεταπτυχιακό ειδίκευσης στην Ψυχοθεραπεία (ή στην Κλινική Ψυχολογία στην οποία θα έρθεις σε επαφή με αρκετές διαφορετικές μεθόδους ψυχοθεραπείας και μπορείς να επιλέξεις αυτή με την οποία ταιριάζεις περισσότερο).

Τώρα όσον αφορά τις γνώμες μας περί του ποιον προτιμάμε περισσότερο ανάμεσα στον ψυχίατρο ή ψυχολόγο, υπάρχει ήδη θέμα, οπότε καλύτερα ρίξε μια ματιά εκεί :)

Υ.Γ. Αν θες να μάθεις κάποιες περισσότερες λεπτομέρειες για τους διάφορους τομείς της Ψυχολογίας που ανέφερα πιο πάνω ρίξε μια ματιά και σε αυτό το post μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*[mZz_lpnk]*

Νεοφερμένος

Η *[mZz_lpnk]* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ok θα τα κοιτάξω!
ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και για τις πληροφορίες που μου έδωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valina

Νεοφερμένος

Η valina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καλησπερα!
να ρωτησω κατι και εγω?σπουδαζω ηδη ψυχολογια αλλα ανακαλυψα οτι θελω να προχωρησω περα απο τον κλαδο αυτο...σε περισσσοτερο ιατρικους κλαδους!μπορω να σπουδασω (πλεον) με καποιον τροπο νευροψυχιατρικη ή ψυχιατρικη ή κατι παρομοιο;με κατατακτηριες στην ιατρικη μαλλον;ή μηπως με καλυπτουν σπουδες πανω στην κλινικη ψυχολογια;μεταπτυχιακα ισως;

πηρα το θαρρος να ρωτησω γιατι ειδα οτι γνωριζεις αρκετα!Ισως ειναι περιπλοκα αυτα που ρωταω αλλα βλεπεις ακομα ψαχνομαι καθως νομιζα οτι απλα σπουδαζεις ψυχολογος και τελειωσε αλλα τελικα το θεμα εχει ακομα...''μελλον''!!!ευχαριστω εκ των προτερων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Για να εισχωρήσεις στο χώρο της ιατρικής από την ψυχολογία είναι λίγο εξαιρετικά δύσκολο αν όχι αδύνατο αλλά και ολίγον άτοπο. Αν νοιώθεις ότι η ιατρική σε τραβάει περισσότερο ο "ευκολότερος" δρόμος είναι να ξαναδώσεις Πανελλαδικές.

Υποψιάζομαι εν πάση περιπτώσει πού το πας και έχω να πω πως μετά το πρώτο πτυχίο μπορείς να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό στην κλινική ψυχολογία αν σ' ενδιαφέρει η παθολογία της συμπεριφοράς και η ψυχοθεραπεία ή στη νευροψυχολογία/ψυχοφυσιολογία αν ενδιαφέρεσαι για τη φυσιολογία τελοσπάντων. Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι να περιμένεις γιατί είσαι ακόμα στην αρχή των σπουδών σου. Σιγά σιγά μέσα από την τριβή θα αναδειχθούν οι τομείς που σε γοητεύουν περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valina

Νεοφερμένος

Η valina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καλημερα!

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση αρχικα και για το ενδιαφερον...εχω καταληξει στην νευροψυχολογια αλλα θελω να φτασω στο επιπεδο που ανεφερε παραπανω ο φιλος (να ''συνταγογραφω φαρμακα'').....ο μονος τροπος για την ιατρικη ειναι οι πανελληνιες;οι κατατακτηριες μετα το πρωτο πτυχιο ειναι ανεφικτες;δεν με απασχολει το ποσα χρονια θα σπουδαζω....αρκει να φτασω εκει που θελω γιαυτο ρωταω ,γιατι οι πανελληνιες θεωρω οτι θα μου στερησουν και το πρωτο πτυχιο σωστα;:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
τι λες μωρε που θα σου στερησουν το πρωτο πτυχιο?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
^^Αχά, πώς σου ήρθε κάτι τέτοιο;!

Ο ψυχίατρος μονάχα μπορεί να γράψει συνταγές και για να γίνει ψυχίατρος κανείς πρέπει να τελειώσει ιατρική πρώτα. Πολλοί ψυχίατροι έπειτα κάνουν εκπαίδευση στην ψυχοθεραπεία και αυτό μάλλον προσεγγίζει καλύτερα αυτό που έχεις κατα νου. Για κατατακτήριες δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά γνωρίζω ότι ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και οι θέσεις παίζονται στο 9.9 και στο 10. Αλλά να τελειώσεις ψυχολογία και μετά να μπεις ιατρική και έπειτα ψυχιατρική είναι λίγο άκυρο, από την άποψη... τι τη θες την ψυχολογία τότε; :P Άσε που είναι μία αμιγώς θεωρητική σχολή και τα μαθήματα ουδεμία σχέση έχουν με την ιατρική (φαντάσου από θεωρητική, χωρίς να έχεις ιδέα από χημεία/βιολογία, να περάσεις ιατρική). Αν το μόνο σου μέλλημα είναι ότι ως ψυχολόγος δεν μπορείς να συνταγογραφείς φάρμακα τότε αυτό αντισταθμίζεται από το ευρύτερο υπόβαθρο που θα έχεις και σου λέω, σε τρία χρόνια από τώρα μπορεί να σκέφτεσαι τελείως διαφορετικά για το αντικείμενο και να αλλάξει ριζικά η επιστημονική σου άποψη περί παθολογίας και φαρμάκων. Περίμενε ή αν πια το όνειρο ζωής σου ήταν η ιατρική (ελπίζω να μην πέφτεις στην παγίδα του κύρους και της άσπρης ρόμπας γιατί αυτό είναι μία μάλλον ανώριμη αντίληψη) δώσε πανελλήνιες το 2010.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valina

Νεοφερμένος

Η valina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καταλαβα καταλαβα....

οχι δεν παρασυρομαι απο το status quo του κλαδου απλα στη σχολη που ειμαι υπαρχει γενικοτερα μια κατευθυνση ''κλινικη'' των μαθηματων και γοητευτηκα ιδιαιτερα απο το μαθημα της νευροψυχολογιας ετσι και αρχισα να ψαχνω τι μπορω να κανω εγω απο εδω και περα...κατεληξα στην ψυχιατρικη λογω του εργου αυτου καθαυτου...η ιατρικη να πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει..αλλωστε γιαυτο και δεν ακολουθησα τετοια κατευθυνση...απλα μαλλον ειναι η μονη οδος για τον κλαδο που συζηταμε....το ενδιαφερον ηταν και θα ειναι επικεντρωμενο στη ψυχολογια καθαρα-ηταν η πρωτη επιλογη μου εξαλλου-απλα θελω να εισχωρησω στο κλινικο της κομματι με καθε κοστος χρονου....

χιλια ευχαριστω για τις πληροφοριες και τον χρονο σας....απελπιστηκα καπως αλλα ο επιμενων νικα λενε...:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
καλησπερα!
να ρωτησω κατι και εγω?σπουδαζω ηδη ψυχολογια αλλα ανακαλυψα οτι θελω να προχωρησω περα απο τον κλαδο αυτο...σε περισσσοτερο ιατρικους κλαδους!μπορω να σπουδασω (πλεον) με καποιον τροπο νευροψυχιατρικη ή ψυχιατρικη ή κατι παρομοιο;με κατατακτηριες στην ιατρικη μαλλον;ή μηπως με καλυπτουν σπουδες πανω στην κλινικη ψυχολογια;μεταπτυχιακα ισως;

πηρα το θαρρος να ρωτησω γιατι ειδα οτι γνωριζεις αρκετα!Ισως ειναι περιπλοκα αυτα που ρωταω αλλα βλεπεις ακομα ψαχνομαι καθως νομιζα οτι απλα σπουδαζεις ψυχολογος και τελειωσε αλλα τελικα το θεμα εχει ακομα...''μελλον''!!!ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Γεια σου Valina :)

Τελειώνοντας Ψυχολογία δεν μπορείς αυτόματα να εισαχθείς σε ιατρικό πρόγραμμα ειδίκευσης (π.χ. ψυχιατρική), καθώς απαιτείται να έχεις τελειώσει Ιατρική. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν πολλά άλλα ενδιαφέροντα μεταπτυχιακά προγράμματα που ίσως σε ενδιαφέρουν. Για παράδειγμα εγώ σε λίγους μήνες τελειώνω το μεταπτυχιακό μου στις Νευροσυμπεριφορικές Επιστήμες, ένα πρόγραμμα που μου έδωσε την ευκαιρία να έρθω σε επαφή με την λειτουργία του ΚΝΣ και ιδιαίτερα του εγκεφάλου, αλλά και την λειτουργία του οργανισμού ακόμη και σε επίπεδο κυττάρων. Αν θα ηθελες να ακολουθήσεις ερευνητική καριέρα πάνω στον κλάδο της Νευροψυχολογίας τότε ένα πρόγραμμα Νευροεπιστημών όπως το δικό μου είναι αυτό που σου ταιριάζει. Αν από την άλλη προτιμάς πιο εφαρμοσμένους κλάδους με μια ιατρική χροιά τότε σίγουρα θα σου πρότεινα να συνεχίσεις στην Νευροψυχολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valina

Νεοφερμένος

Η valina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καλησπερα!

ευχαριστω παρα πολυ για την κατατοπιση μαλλον αυτο μου ταιριαζει...με βοηθουν πολυ οι πληροφοριες σου...ναι νομιζω οτι αυτος ο κλαδος με συναρπαζει περισσοτερο απο την κλασσικη μεθοδο του ''ασθενης στον καναπε''....

καλη επιτυχια παρεπιπτοντως,κουραγιο και καλη συνεχεια....χιλια ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ για την κατατοπιση μαλλον αυτο μου ταιριαζει...με βοηθουν πολυ οι πληροφοριες σου...ναι νομιζω οτι αυτος ο κλαδος με συναρπαζει περισσοτερο απο την κλασσικη μεθοδο του ''ασθενης στον καναπε''....

δεν υπαρχει αυτο το πραγμα, ειναι απλα η χολιγουντιανη εκδοση της διαδικασιας των ελευθερων συνηρμων της ψυχαναλιτικης προσεγγισης (η οποια με τη σειρα της ειναι μια μουφα και μιση αλλα λεμε τωρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valina

Νεοφερμένος

Η valina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγω μεχρι στιγμης σε ψυχοθεραπευτες αυτο συναντησα....εχει αλλαξει κατι???μουφα η ψυχαναλυτικη προσεγγιση??? νομιζω οτι αποτελει δεδομενη πορεια για καθε ψυχοθεραπευτη(ως δομικο μοντελο τουλαχιστον στην αρχη της δουλειας του)......κανω λαθος?συντηρειται καποιο αλλο μοντελο σημερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Υπάρχει η ψυχοδυναμική προσέγγιση που σε πολλές εκδοχές της διαφέρει αρκετά από την παραδοσιακή ψυχανάλυση. Αλλά πλέον οι περισσότεροι επίδοξοι ψυχοθεραπευτές στρέφονται στη γνωστική-συμπεριφορική προσέγγιση (ή την ανθρωπιστική, ή τη συστημική ή τελοσπάντων παίρνουν στοιχεία από όλες) που απέχει αρκετά από το χολιγουντιανό στερεότυπο και επιπλέον, αμφιβάλλω αν θα πρότεινε κανείς σε άτομο που αντιμετωπίζει προβλήματα να απευθυνθεί σε ψυχαναλυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
valina:

Η (φρουδικη) ψυχαναλυση ειναι ο καλυτερος τροπος να βγαλεις φραγκα.

Δυο φορες τη βδομαδα απο μια ωρα των 70-150 ευρω για 2-4 χρονια για να δεις αποτελεσματα.

Ητοι 800ε το μηνα ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΠΕΛΑΤΗ για 2-4 χρονια βγαζει ο μεσος ψυχαναλυτης.

Και προσεξε οσες μελετες εχουν γινει δειχνουν οτι η ψυχαναλυση ειναι ακριβως ιδια με το πλασιμπο οσον αφορα τα θεραπευτικα αποτελεσματα της.

Ερμηνευτικα δε ειναι μη διαψευσιμη αρα ΔΕΝ ειναι καν επιστιμη.

Ασε που εχει μηδενικη προβλευτικη αξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valina

Νεοφερμένος

Η valina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
πιστευω πως αυτη η αποψη ειναι πολυ καταριπτικη αν σκεφτουμε τη συμβολη του φρόυντ...

:hmm:τι σε κανει να πιστευεις οτι μονο η αμοιβη ειναι στα ενδιαφεροντα του μελλοντικου ψυχολογου;
:hmm:δηλαδη κριτηριο για την επιλογη της ψυχοθεραπευτικης προσεγγισης ειναι η αμοιβη;
:hmm:ειναι ηθικο αυτο για εναν επιδοξο ψυχοθεραπευτη;

δεν ξερω αλλα νομιζω πως δεν ανηκω σε τετοιες κατηγοριες...προσωπικα την θεωρω επιστημη...εξαλλου το σπουδαζω...αλλα οπως και να'χει εγω θα επελεγα την γρηγοροτερη και αποτελεσματικοτερη μεθοδο....αυτη που τελοςπαντων θα εκρινα εγω οτι εχει επικεντρο τον ασθενη και οχι την αμοιβη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ε εντάξει, στη σχολή δε σπουδάζεις ψυχανάλυση. Υπάρχει ένα μάθημα για τους ψυχοδυναμικούς κι έπειτα στα μαθήματα κλινικής και αναπτυξιακής για κάθε φλέγον ζήτημα υπάρχει και μία αναφορά στη γνώμη των φροϋδικών, ακριβώς επειδή εκτιμάται η συμβολή του Freud. Από 'κει και πέρα, αυτό δε σημαίνει ούτε ότι η κλινική ψυχολογία περιστρέφεται γύρω από αυτόν, ούτε ότι είμαστε υποχρεωμένοι να ασπαστούμε αυτήν την προσέγγιση (ή οποιαδήποτε προσέγγιση!). Εξάλλου στην πορεία θα δεις δριμύτατη κριτική από πολλές πηγές για την ψυχανάλυση, τις αδυναμίες της στην κλινική πράξη και την αντιεπιστημονικότητά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
valina:

η συμβολη του φροιδ ηταν στο γεγονος οτι εβαλε την επιστιμονικη μεθοδο στην ψυχολογια αλλα συγνωμη, δεν μπορεις να παρεις στα σοβαρα μια θεωρια που εξηγει την ψυχοσυνθεση της γυναικας με βαση την ζηλια του ανδρικου μοριου ουτε την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ως συγκρουση του εγω με το υπερεγω, απλα δεν γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αν θες να γίνεις ψυχίατρος (=ιατρικός κλάδος = δικαίωμα να γράφεις ΚΑΙ συνταγές) θα πρέπει να πας Ιατρική και αργότερα να πάρεις ως ειδίκευση την Ψυχιατρική. Αν θες απλά να γίνεις ψυχοθεραπευτής όπως ο Γιάλομ (άσχετα αν αυτός είναι και ψυχίατρος) μπορείς εναλλακτικά να κάνεις πρώτο πτυχίο Ψυχολογία και αργότερα μεταπτυχιακό ειδίκευσης στην Ψυχοθεραπεία (ή στην Κλινική Ψυχολογία στην οποία θα έρθεις σε επαφή με αρκετές διαφορετικές μεθόδους ψυχοθεραπείας και μπορείς να επιλέξεις αυτή με την οποία ταιριάζεις περισσότερο).

Τι σχέση έχει ακριβώς η ψυχολογία με την ψυχοθεραπεία; Σε τι βαθμό ένας ψυχολόγος προσφέρει ψυχοθεραπεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Τι σχέση έχει ακριβώς η ψυχολογία με την ψυχοθεραπεία; Σε τι βαθμό ένας ψυχολόγος προσφέρει ψυχοθεραπεία;

Ένας απόφοιτος ψυχολογίας δεν είναι σε καμία περίπτωση εκπαιδευμένος να προσφέρει ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία είναι εφαρμοσμένη κλινική ψυχολογία (κλινική ψυχολογία σημαίνει εξατομικευμένη ψυχολογία και έχει να κάνει κατά κύριο λόγο με την παθολογία. Είναι ίσως ο πιο δημοφιλής κλάδος της ψυχολογίας αλλά σίγουρα όχι ο μοναδικός). Αν θέλει ένας ψυχολόγος να γίνει ψυχοθεραπευτής οφείλει να λάβει μεταπτυχιακή εκπαίδευση στον τομέα της κλινικής ψυχολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top