Εσείς τι θα κάνατε; Μεταπτυχιακό vs Εργασία

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Λοιπόν, έχουμε την παρακάτω περίπτωση...

Υποθέστε ότι είστε στην ηλικία μου και έχετε πιάσει δουλειά (άσχετη με αυτό που σπουδάσατε), σε μεγάλη εταιρία, που δε θα λέγατε όμως ότι σας αρέσει. Θεωρείστε ότι για πρώτη ουσιαστικά δουλειά, παίρνετε αρκετά καλά λεφτά (μετά και από τα bonus), έχετε και κάποιες επιπλέον παροχές. Επίσης, το ωράριο δεν είναι σταθερό (δλδ δεν είναι 9-5) και συχνά γίνονται μετακινήσεις (άρα, όχι σταθερός εργασιακός χώρος - δλδ μοιάζει σα να αλλάζεις δουλειά κάθε 3 μήνες - και αυτό το 3μηνο δεν είναι σίγουρο).

Επιπλέον, έστω ότι γίνεστε δεκτός/ή σε 2 Μεταπτυχιακά (το ένα δωρεάν, το άλλο 4000 ευρώ για ένα έτος). Το δωρεάν έχει άστατο ωράριο, δλδ άλλες μέρες 9-6, άλλες μέρες 12-3, δλδ τέτοιο ωράριο που δεν μπορείς να εργαστείς ούτε σε δουλειά 9-5! Το άλλο μεταπτυχιακό είναι κυρίως 6-9.

Εσείς τι θα κάνατε;;; Θα πηγαίνατε στο μεταπτυχιακό με το κόστος, που όμως δεν είναι και σίγουρο ότι και τότε θα μπορέσετε να είστε στη δουλειά (και λόγω ωραρίου, αλλά και λόγω της φύσης της δουλειάς που δε σας ταιριάζει καθόλου) ή θα πηγαίνατε στο δωρεάν μεταπτυχιακό και θα σταματούσατε τη δουλειά;

Να λάβετε υπόψη σας ότι αν πάτε στο δωρεάν μεταπτυχιακό (που διαρκεί 2 χρόνια), είναι δύσκολη η εργασία ακόμα και σε δουλειά 4ώρου, ενώ στο άλλο δε θα μπορείτε να συνεχίσετε τη γλώσσα που έχετε ξεκινήσει, αλλά θα μπορείτε να πιάσετε άλλη δουλειά (αν χρειαστεί) με ωράριο 9-5. Τα θέματα και των δύο μεταπτυχιακών είναι παρόμοια. (Άραγε πράγματι με ένα μεταπτυχιακό βρίσκεις δουλειά πιο εύκολα;) Παρόλο που η εταιρία που δουλεύετε είναι πολύ μεγάλη, σας έχουν πει ότι είναι δύσκολο να εξελιχθείτε, γιατί ο κύριος όγκος των θέσεων είναι πιασμένος και υπάρχει μια σταθερότητα στα πράγματα (άρα και σταθερός αριθμός θέσεων). Επίσης, το μόνο που σας κάνει να θέλετε να μείνετε στη δουλειά αυτή είναι τα χρήματα και το ότι σε περίπτωση διακοπής της, οι αποδοχές σας θα είναι πολύ χαμηλές.

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πιστευεις οτι αν διαλεξεις καποιο μεταπτυχιακο θα βρεις την δουλεια που θες; Για ποιο ακριβως λογο θελεις να κανεις το μεταπτυχιακο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Πιστευεις οτι αν διαλεξεις καποιο μεταπτυχιακο θα βρεις την δουλεια που θες; Για ποιο ακριβως λογο θελεις να κανεις το μεταπτυχιακο;

Έλα ντε... τόσο ασταθή που είναι τα πράγματα σήμερα δεν ξέρεις αν όλα αυτά που κάνεις θα σου χρησιμέψουν κάπου. Τέλος πάντων, το κάνω γιατί ΟΛΟΙ έχουν ένα πτυχίο και για εκειδίκευση. Όπως μου είχε πει και ένας καθηγητής μου, "χρειάζεται μεταπτυχιακό με εξειδίκευση σε κάτι, γιατί όλοι έχουν πτυχίο. Εσύ πώς θα ξεχωρίσεις;" Όχι πως δεν υπάρχουν και πολλοί με μεταπτυχιακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να σου θυμήσω ότι ο steve jobs και bill gates δεν εχουν καν πτυχιο!

Αν νιωθεις δυνατη, αν νιωθεις οτι μπορεις να πεισεις μια εταιρια οτι θα προσφερεις πολλα τοτε δεν το χρειαζεσαι ...

Παρε το ρισκο, ψαξε μια δουλεια που οχι μονο μπορεις την πας μπροστα και σε παει μπροστα αλλα μια δουλεια που θα σου αρεσει και μπορεις να ασχοληθεις με παθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemeng

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Λοιπόν...το μεταπτυχιακό, για να αποδόσει, πιστεύω οτι πρέπει να γίνει σε συνδυασμό με δουλειά, ή αφού πρώτα δουλέψει κανείς για 2-3 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πιστευεις οτι αν διαλεξεις καποιο μεταπτυχιακο θα βρεις την δουλεια που θες; Για ποιο ακριβως λογο θελεις να κανεις το μεταπτυχιακο;
Πολύ σωστή ερώτηση είναι τι περιμένεις ότι προσδοκάς από ένα μεταπτυχιακό. Όχι τι σου έχει πει η κοινωνία τι πρέπει να προσδοκάς

Να σου θυμήσω ότι ο steve jobs και bill gates δεν εχουν καν πτυχιο!

Αν νιωθεις δυνατη, αν νιωθεις οτι μπορεις να πεισεις μια εταιρια οτι θα προσφερεις πολλα τοτε δεν το χρειαζεσαι ...

Παρε το ρισκο, ψαξε μια δουλεια που οχι μονο μπορεις την πας μπροστα και σε παει μπροστα αλλα μια δουλεια που θα σου αρεσει και μπορεις να ασχοληθεις με παθος!
Καλά ωραίο παραμύθι αλλά στην Ελλάδα είσαι!


Τώρα έχοντας μεταπτυχιακό, δουλεύοντας περίπου 3 χρόνια αλλά και σιγκρίνοντας με φίλους με πτυχία ΤΕΙ,ΙΕΚ και διδακτορικά!
Μεταπτυχιακό = ΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ.
1)Αν το κάνεις για δουλειά μάλλον δεν θα δεις στο σύντομο χρονικό διάστημα το αντίκρισμα των λεφτών που σπατάλησες. (λεφτά που δεν πήρες επειδή δεν δούλευες αλλά + λεφτά που ξόδεψες)
2)Αν το κάνεις για τις επιπλέον γνώσεις τότε καλή φάση αλλά προσωπικά το δικό μου δεν μου πρόσφερε καμιά επιπλέον γνώση που θα μπορούσα να αποκομίσω από το internet σε περίπου 1 μήνα!
3)Αν το κάνεις για συνέχεια του φοιτηταριού και μπορείς τότε ασχολίαστο

Τα λέω αυτά γιατί δυο γνωστοί που έιχαν τελειώσει ΙΕΚ σε 1.5 χρόνο όταν εγώ έπιασα την πρώτη δουλειά με 700 αυτή τα παίρναν χρόνια και τότε έπαιρναν 1000€ ενώ μια γνωστή από τει μετο που έγινε κόπλα και αναγνωρίστηκε το πτυχίο έβγαζε 1000+ (καθαρά πάντα).
Μετά την θητεία εγώ έβγαζα 1000 (με ένα συνάδεκλφο 8 χρόνια εκεί και με ΙΕΚ και να κρατά την δουλειά να βγάζει 1300) αφού είχα αποφασίσει ότι αν δεν βρω με τουλάχιστον τόσα θα φύγω εξωτερικό και είχα πολύ τσαμπουκά!
3μήνες μετά με μια μυστήρια αλλαγή μπαμ μπαμ παίρνω περισσότερα όχι γιατί εχω μεταπτυχιακό όσο γιατί στο βιογραφικό μου φαίνονται κάποια καλά πράγματα για την ηλικία μου και οι εργοδότες φαίνεται να πληρώνουν την τεχνογνωσία και όχι το πτυχίο.
Τα λεφτά που θα πάρεις στην Ελλάδα είναι δυστυχώς ανάλλογα της εκπαιδευτική σου κλίμακας και των χρόνων που δουλεύεις ειδικά στο δημόσιο! Αν όμως βρεις εργοδότη που πληρώνει την γνώση και όχι το χαρτί τότε πτυχία-μεταπτυχιακά δεν έχουν καμιά σχέση! Και το λέω αυτό γιατί πτυχίο και μεταπτυχιακό μου καμιά σχέση με το επαγγελμά μου δεν έχουν. Μόνο το μεταπτυχιακό έκανε μια καλή δικτύωση στην προηγούμενη πόλη που έμενα!

Ίσως σε βάθος χρόνου τα πτυχία να αποδυκνύονται καθοριστικά για το μισθολόγιο αλλά προσωπικά πιο πολλά θα είχα βγάλει αν έκανα αυτό που ήξερα από το λύκειο,μεγαλύτερη προυπηρεσία θα είχα και περισσότερα πιστεύω θα έβγαζα! Οι γνώσεις του μεταπτυχιακού σε καμιά περίπτωση δεν καλύπτουν την εμπειρία την εργασίας. Και προσωπικά για μένα το μεταπτυχιακό ήταν μια διαιώνηση της φοιτητικής ζωής αλλά και μια κονεδομηχανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αν πιστευεις πως θα σε βοηθησει κάνε μεταπτυχιακο αν οχι καλυτερα μην κάνεις.
Πάιζει ρόλο σε τι τομέα είσαι, τι ειδικοτητα θες να κανεις
μην κάνεις μεταπτυχιακο επειδη κάνουν πολλοί αλλά επειδη θα σου προσφερει κάτι καλυτερο επαγγελματικα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά, όμως ποιος ξέρει το μέλλον τι θα φέρει;;; Με το σκεπτικό σου Demelene (που δε λέω ότι είναι λάθος) θα πρέπει να καθοδηγούνται τα παιδιά να μη σπουδάζουν π.χ..

Το θέμα είναι ΤΩΡΑ τι κάνουμε... Το κατά πόσο θα χρησιμέψει το μεταπτυχιακό δεν το ξέρω, ούτε και το πτυχίο καν... Αλλά περισσότερα εφόδια δε ζητάμε; Δηλαδή εσύ αν ήσουν στην περίπτωσή μου, πριν κάνεις το μεταπτυχιακό σου, θα επέλεγες τη δουλειά;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Με το σκεπτικό μου θα πρέπει τα παιδιά να έχουν αποφασίσει πρώτα γιατί θέλουν να σπουδάσουν και να μάθουν τέτοιες προσωρημένες γνώσεις και να μην το κάνουν γιατί έτσι ονειρεύονται οι γονείς, έτσι ονειρεύεται το κράτος για να μην έχει ανεργία και έτσι θέλουμε να είμαστε αιώνιοι φοιτητές ή να μην πηγαίνουμε τα αγοράκια θητεία!
Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός! Ακούς Ελλάδα????
Και εγώ δεν ήξερα και σε δυο περιπτώσεις 3ης λυκείου κάθησα και τα εξήγησα στα παιδιά και δεν θα έπρεπε να ήμουν εγώ αυτός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Με το σκεπτικό μου θα πρέπει τα παιδιά να έχουν αποφασίσει πρώτα γιατί θέλουν να σπουδάσουν και να μάθουν τέτοιες προσωρημένες γνώσεις και να μην το κάνουν γιατί έτσι ονειρεύονται οι γονείς, έτσι ονειρεύεται το κράτος για να μην έχει ανεργία και έτσι θέλουμε να είμαστε αιώνιοι φοιτητές ή να μην πηγαίνουμε τα αγοράκια θητεία!
Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός! Ακούς Ελλάδα????
Και εγώ δεν ήξερα και σε δυο περιπτώσεις 3ης λυκείου κάθησα και τα εξήγησα στα παιδιά και δεν θα έπρεπε να ήμουν εγώ αυτός!

18 χρονών είναι λίγο δύσκολο να αποφασίσεις τι θες να κάνεις στο μέλλον... ελάχιστοι ξέρουν από μικροί τι τους ταιριάζει...

Αλλά και πάλι... δεν απαντάς στο ερώτημά μου... το έβαλα για απαντήσεις πρακτικές και όχι θεωρητικές.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Nana δεν μπορώ να σου απαντήσω πρακτικά γιατί βλέποντας ποια τα πράγματα και μετά τις σπουδές στους διάφορους κλάδους δεν έχω εννιαία άποψη και φυσικά ποιά ξέρω και πολύ περισσότερα το τι μπορεί να σου προσφέρει ένα μεταπτυχιακό και τι όχι ανάλλογα με το μέλλον που επιδιώκεις!
Κανένας σε καμιά φάση δεν μπορεί να ξέρει τι ακριβώς θέλει και θα κάνει στο μέλλον ακριβώς αλλά κάποια πράγματα βοηθάνε! Και αν θελήσεις μετά σπουδές γίνεται (περίπου) και μετά με θεσμούς όπως το ανοιχτό πανεπιστήμιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Λοιπόν, έχουμε την παρακάτω περίπτωση...

Υποθέστε ότι είστε στην ηλικία μου και έχετε πιάσει δουλειά (άσχετη με αυτό που σπουδάσατε), σε μεγάλη εταιρία, που δε θα λέγατε όμως ότι σας αρέσει. Θεωρείστε ότι για πρώτη ουσιαστικά δουλειά, παίρνετε αρκετά καλά λεφτά (μετά και από τα bonus), έχετε και κάποιες επιπλέον παροχές. Επίσης, το ωράριο δεν είναι σταθερό (δλδ δεν είναι 9-5) και συχνά γίνονται μετακινήσεις (άρα, όχι σταθερός εργασιακός χώρος - δλδ μοιάζει σα να αλλάζεις δουλειά κάθε 3 μήνες - και αυτό το 3μηνο δεν είναι σίγουρο).

Επιπλέον, έστω ότι γίνεστε δεκτός/ή σε 2 Μεταπτυχιακά (το ένα δωρεάν, το άλλο 4000 ευρώ για ένα έτος). Το δωρεάν έχει άστατο ωράριο, δλδ άλλες μέρες 9-6, άλλες μέρες 12-3, δλδ τέτοιο ωράριο που δεν μπορείς να εργαστείς ούτε σε δουλειά 9-5! Το άλλο μεταπτυχιακό είναι κυρίως 6-9.

Εσείς τι θα κάνατε;;; Θα πηγαίνατε στο μεταπτυχιακό με το κόστος, που όμως δεν είναι και σίγουρο ότι και τότε θα μπορέσετε να είστε στη δουλειά (και λόγω ωραρίου, αλλά και λόγω της φύσης της δουλειάς που δε σας ταιριάζει καθόλου) ή θα πηγαίνατε στο δωρεάν μεταπτυχιακό και θα σταματούσατε τη δουλειά;

Να λάβετε υπόψη σας ότι αν πάτε στο δωρεάν μεταπτυχιακό (που διαρκεί 2 χρόνια), είναι δύσκολη η εργασία ακόμα και σε δουλειά 4ώρου, ενώ στο άλλο δε θα μπορείτε να συνεχίσετε τη γλώσσα που έχετε ξεκινήσει, αλλά θα μπορείτε να πιάσετε άλλη δουλειά (αν χρειαστεί) με ωράριο 9-5. Τα θέματα και των δύο μεταπτυχιακών είναι παρόμοια. (Άραγε πράγματι με ένα μεταπτυχιακό βρίσκεις δουλειά πιο εύκολα;) Παρόλο που η εταιρία που δουλεύετε είναι πολύ μεγάλη, σας έχουν πει ότι είναι δύσκολο να εξελιχθείτε, γιατί ο κύριος όγκος των θέσεων είναι πιασμένος και υπάρχει μια σταθερότητα στα πράγματα (άρα και σταθερός αριθμός θέσεων). Επίσης, το μόνο που σας κάνει να θέλετε να μείνετε στη δουλειά αυτή είναι τα χρήματα και το ότι σε περίπτωση διακοπής της, οι αποδοχές σας θα είναι πολύ χαμηλές.

Ευχαριστώ!

σόρρυ αλλά μπερδεύτηκα:redface: έχεις στάνταρ μια δουλειά και έχεις να επιλέξεις μεταξύ δύο μεταπτυχιακών ,ένα δωρεάν και ένα με κόστος 4000 το χρόνο. Αυτό αν κατάλαβα καλά:clapup: γνώμη μου να συνεχίσεις τη δουλειά για να βγάζεις τα έξοδα σου και να πάς στο μεταπτυχιακό με το βολικότερο ωράριο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οσον αφορα το μεταπτυχιακο θα σου λεγα να επιλεξεις αυτο που θα χει πιο ευελικτο ωραριο για να το συνδυασεις με δουλεια, αλλα ΜΟΝΟ αν σκοπευεις να συνεχισεις να δουλευεις, αλλιως αφου ειναι ιδιο το αντικειμενο δεν εχει νοημα να τα σκας κιολας (προφανως:p). Τωρα για το αγχος για τη δουλεια αν το πιανω σωστα, ειμαι της αποψης οτι μεχρι καποια ηλικια που ο καθενας μας ειναι σχετικα ελευθερος, χωρις υποχρεωσεις κτλ, πρεπει να αλλαζει οσες δουλειες μπορει. Οχι απο λοξα, αλλα αν δε σου αρεσει ως αντικειμενο, περιβαλλον, οτιδηποτε, το καπελακι σου στραβα μολις βρεις κατι καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
@giannisvitara & katerina: και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι.
@giannisvitara:είναι μπερδεμένη η κατάσταση. Έπρεπε να γράψω όλες τις παραμέτρους :)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
είμαι και εγώ σε παρόμοια φάση και σε καταλαβαίνω απόλυτα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abeja

Νεοφερμένος

Η abeja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Όντας μπερδεμένη στα δίχτυα αυτού του διλλήματος (και πολλών άλλων...:hmm:), βρέθηκα εδώ για να βρω απαντήσεις..
Και είμαι περίεργη για το ποιά απόφαση πήρες τελικά και εαν σου βγήκε σε καλό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι στο τελευταίο έτος ψυχολογίας και δεν ξέρω τι θέλω να γίνω όταν μεγαλώσω. Στην πραγματικότητα δε με τραβάει τίποτα αρκετά ώστε να μπω στην ψυχοφθόρα διαδικασία να το επιδιώξω. Υπάρχει κανείς που να αντιμετώπισε το ζήτημα; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Χα

Εγώ δουλεύω δύο χρόνια και συνεχίζω να μην ξέρω τι θέλω να γίνω όταν θα μεγαλώσω.

Και αποφάσισα να αφήσω τη ζωή να μου δίνει απαντήσεις, ως τώρα καλά τα πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το πρόβλημα με την σχολή σου Obscura (και το λέω λόγω του ότι έχω πολλούς φίλους από την αντίστοιχη σχολή του Καποδιστριακού με την οποία το δικό μου τμήμα μοιραζόταν τα περισσότερα μαθήματα) είναι ότι δύσκολα θα βρεις δουλειά χωρίς κάποια εξειδίκευση. Όταν τελειώνεις ψυχολογία έχεις ''γενικές γνώσεις'' κι είναι δύσκολο να σου προσφερθεί υπεύθυνη θέση σε κάποιο φορέα.

Καταρχάς, αφού δεν ξέρεις τι σου αρέσει το καλύτερο θα ήταν να ''δοκιμαστείς'' σε πολλά. Άσε τον επόμενο χρόνο σαν gap year και ψάξε την ιδέα του εθελοντισμού και της πρακτικής (μερικές φορές σε εκμεταλλεύονται, όμως υπάρχουν και καλές ευκαιρίες, γνωρίζω παιδιά που έκαναν αμισθί εργασία για 1 εξάμηνο σε ψυχιατρικά νοσοκομεία και απέκτησαν πολλές γνώσεις και εμπειρίες). Επίσης, να παρακολουθήσεις σεμινάρια διάφορων τομέων και να αποκτήσεις πιο εξειδικευμένη γνώση για τον καθένα (κάτι που θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις τι θες). Αν χρειάζεσαι κάποια χρήματα μπορείς να κάνεις κάποια ξέμπαρκη δουλειά part-time (πολλές μου φίλες απόφοιτοι ψυχολογίας την περίοδο που ψαχνόντουσαν δούλευαν σε γραμματείες, ΟΑΣΑ, τράπεζα και συνήθως ημιαπασχόληση).

Από εκεί και πέρα βλέπεις. Ψάξε τι προσφέρει το κάθε μεταπτυχιακό ή (και) εκπαίδευση σε ψυχοθεραπεία και μόλις νιώσεις έτοιμη ξεκίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω το πρόβλημα αυτό, Obscura.
Συμφωνώ με την ιδέα της Underwater για gap year, κι ήθελα να προσθέσω ότι μερικές φορές χρειάζοντια τέτοια πειράματα, ρίσκα αλλά και απογοητεύσεις για να πλησιάσουμε αυτό που ίσως θα νομίζουμε κάποια στιγμή ότι θα μας αρέσει.

Όλα καλά θα πάνε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top