Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Dr, τα κορίτσια που τα υπερπροστατεύει-περιορίζει ο μπαμπάς τους έχεις δει πώς γίνονται? Ήρεμα από φόβο στην αρχή, θηρία ανήμερα στη συνέχεια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω κάνει σχέση με μεγάλη διαφορά ηλικίας, αλλά δεν κατακρίνω καποιον που έχει. Εχω όμως ένα φίλο 41 χρονών και θα παντρευτεί μια κυρία 60. Και όμως είναι αλήθεια. Είναι και οι δύο ελεύθεροι, συζούν 5 χρόνια και το αποφάσισαν. Ηταν ολομόναχοι στη ζωή, τα λιγοστά προσωπα από την οικογένεια τους μένουν μακριά, και δεν ξέρω αν θα το μάθουν ποτέ. Νομίζουν ότι απλά είναι συγκάτοικοι. Αγαπιούνται, αλλά έξω το κρύβουν λόγο κοινωνικών αντιδράσεων. Τι να κάνουμε να τους κρεμμάσουμε; Τα παιχνίδια της ζωής που λένε και δεν τα ορίζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως ο κύριος λόγος που τέτοιες σχέσεις με μεγάλη διαφορά ηλικίας χαλούν, είναι οι αντιδράσεις του περιβάλλοντός τους. Γιατί οι έξω από το ζευγάρι δε μπορούν να συλλάβουν, πώς γίνεται δύο άνθρωποι που απέχουν τόσο πολύ ηλικιακά, άρα βρίσκονται σε "άλλη φάση", να έχουν μία σχέση ουσιαστική, να θέλουν ο ένας τον άλλο, να αγαπιούνται, να επικοινωνούν. Κι όμως, για να προχωρήσεις σε μία σχέση, οποιαδήποτε σχέση- αφήνω έξω τον παράγοντα ηλικία-, αυτά δεν είναι τα πρώτα που υποτίθεται πως έχεις βρει στον άλλο; Σημαίνει πως κάτι είδες σε αυτόν, που σε κάνει να πιστεύεις πως it will work. :)

Για μένα δεν έχει σημασία ούτε αν δύο άνθρωποι έχουν 10, 20 ή 30 χρόνια διαφορά, ούτε αν είναι από διαφορετικό background, ούτε τίποτα- αν στα μάτια του άλλου δεις ότι είναι αυτό που θες, τότε δεν θα έπρεπε να δίνεις σημασία σε τίποτα από αυτά που ακούς. Πιστεύω πως καθένας μας ξέρει τι είναι καλό γι αυτόν, και δεν θα έπρεπε να ακούει τι λένε οι έξω, που στην πραγματικότητα δεν μπορούν ποτέ να ξέρουν τι συμβαίνει μέσα στο ζευγάρι, ούτε το πώς αυτό λειτουργεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Για μένα δεν έχει σημασία ούτε αν δύο άνθρωποι έχουν 10, 20 ή 30 χρόνια διαφορά, ούτε αν είναι από διαφορετικό background, ούτε τίποτα- αν στα μάτια του άλλου δεις ότι είναι αυτό που θες,

για μένα η ηλικία παίζει μεγάλο ρόλο αν και όχι τόσο όσο το background (κοινωνικό, μορφωτικό, ιδεολογικό, ακόμα και θρησκευτικό φιλοσοφική στάση απέναντι στη ζωή). Στα μάτια του να δεις ότι είναι αυτό που θες δεν αρκεί. Ζεις μαζί και μετά και καταλαβαίνεις ότι αλλού είναι η ουσία, το background είναι πολύ ουσιαστικό για να συνυπάρχετε ως ζευγάρι πέρα του σεξουαλικού, να μπορείτε να κάθεστε στην πολυθρόνα και να μην βαριέστε, να συναρπάζει ο ένας με το μυαλό του άλλου και να μην ζηλεύει ο ένας τον άλλο ή να νοιώθει κατώτερος. Τα χρήματα και η κοινωνική τάξη δεν παίζουν ρόλο, αλλά η κοινωνική στάση ζωής και οι πνευματικές στάσεις παίζουν τεράστιο ρόλο. Το ιδεολογικό υπόβαθρο επίσης, και δυστυχώς αυτά δεν αλλάζουν στον άλλο. Πολύ δυστυχώς. Δεν μπορείς να είσαι εχθρικός με τους πιστούς και η γυναίκα σου να κάνει το σταυρό της όταν ακούει καμπάνες να χτυπάνε, ούτε να θες να τρέχεις 1 χιλιόμετρο τη μέρα κι εκείνη να της αρκεί να βγαίνει μια φορά το μήνα και με πολύ ζόρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
για μένα η ηλικία παίζει μεγάλο ρόλο αν και όχι τόσο όσο το background (κοινωνικό, μορφωτικό, ιδεολογικό, ακόμα και θρησκευτικό φιλοσοφική στάση απέναντι στη ζωή). Στα μάτια του να δεις ότι είναι αυτό που θες δεν αρκεί. Ζεις μαζί και μετά και καταλαβαίνεις ότι αλλού είναι η ουσία, το background είναι πολύ ουσιαστικό για να συνυπάρχετε ως ζευγάρι πέρα του σεξουαλικού, να μπορείτε να κάθεστε στην πολυθρόνα και να μην βαριέστε, να συναρπάζει ο ένας με το μυαλό του άλλου και να μην ζηλεύει ο ένας τον άλλο ή να νοιώθει κατώτερος. Τα χρήματα και η κοινωνική τάξη δεν παίζουν ρόλο, αλλά η κοινωνική στάση ζωής και οι πνευματικές στάσεις παίζουν τεράστιο ρόλο. Το ιδεολογικό υπόβαθρο επίσης, και δυστυχώς αυτά δεν αλλάζουν στον άλλο. Πολύ δυστυχώς. Δεν μπορείς να είσαι εχθρικός με τους πιστούς και η γυναίκα σου να κάνει το σταυρό της όταν ακούει καμπάνες να χτυπάνε, ούτε να θες να τρέχεις 1 χιλιόμετρο τη μέρα κι εκείνη να της αρκεί να βγαίνει μια φορά το μήνα και με πολύ ζόρι.


Το ότι ενδεχομένως να μη συμμερίζεσαι κάποια από τα πιστεύω ή τις συνήθειες του άλλου, δε σημαίνει ότι αυτό θα χαλάσει τη σχέση. Ίσα ίσα, για μένα μπορεί να σου μάθει πολλά το να είσαι με ένα άτομο που δεν είστε ίδιοι- πρώτα πρώτα το σεβασμό στη διαφορετικότητα και τον χώρο του άλλου. Ούτε χρειάζεται να είσαι όλη μέρα με τον άλλο και να σας αρέσουν τα ίδια ακριβώς πράγματα.
Λέω πως, το να υπάρχουν κάποια πράγματα στα οποία να διαφέρεις από εκείνον, δεν σε απομακρύνει απαραίτητα, αλλά πολλές φορές σε φέρνει και πιο κοντά, γιατί απολαμβάνετε μαζί αυτά που αρέσουν και στους δύο, αλλά και χωριστά αυτά που αρέσουν στον καθένα. :)

Από εκεί και περα, δεν πιστεύω πως θα σε τραβήξει κάποιος με τον οποίο δεν έχεις πράγματα να συζητήσεις ή θεωρείς ότι δεν σε καταλαβαίνει. Αναφερόμουν σε σχέσεις με διαφορά ηλικίας, που έχουν βαθύτερο λόγο ύπαρξης και δεν είναι απλά μία επιπόλαια επιλογή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zzzzz

Νεοφερμένος

Η zzzzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εχω σχεση με αντρα 16 χρονια μεγαλυτερο μου και ειλικρινα εχουμε τοσα κοινα πραγματα που δεν ειχα ποτε με εναν συνομιλικο.Ειναι λαθος τα νουμερα να καθοριζουν μια σχεση,ετσι πιστευω τωρα τουλαχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Μπορεί να του βγάλει περισσότερη προστατευτικότητα, αν είναι μικρή διαφορά ηλικίας. Ο άντρας δεν νοιώθει πάντα καλά όταν βρίσκει κάποια που του θυμίζει τη μαμά του. 'Οσο μαμά είναι, τόσο λιγότερο ερωτική είναι μια γυναίκα. Δεν μπορεί να σε κυνηγάει από πίσω και να σου λέει πρόσεχε μην κρυώσεις να φορέσεις παλτό κάθε 5 λεπτά ή να εκδηλώνει κάθε λεπτό την υπέρμετρη μητρική αγωνία και τις απίστευτες τάσεις εξάρτησης και προσκόλησης. Αυτό κουράζει έναν άντρα με ισχυρή προσωπικότητα πάρα πολύ. Τον ξενερώνει τελείως να βλέπει τόσο αδύναμη μια γυναίκα. Το θέμα έχει τίτλο ''Σχέσεις με διαφορά ηλικίας", όχι σχέσεις με τεράστια διαφορά ηλικίας. Δεν μιλάμε για παιδεραστές, μιλάμε για λογικές διαφορές ηλικίας. Σε αυτή την περίπτωση πιστεύω ότι το ντουέτο μεγαλύτερος άντρας - μικρότερη γυναίκα (κορίτσι) είναι πιο υγιής σχέση από το ανάποδο γιατί στον άντρα η προστατευτικότητα και οι τάσεις καθοδήγησης δεν βγαίνουν τόσο κουραστικά και ψυχαναγκαστικά όσο στη γυναίκα, ούτε με τόση ανασφάλεια μην τον εγκαταλείψει κάποια μέρα. Kαι μικρό αγοράκι να νοιώθεις πάλι, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχεις ανεπτυγμένη προσωπικότητα. 'Εχετε δει πως αντιδρούν τα αγόρια που τους πιέζει πολύ η μαμά τους για να τους περιορίσει την προσωπικότητα ; Γίνονται άγρια θηρία κάποια στιγμή. Μακρυά από μαμάδες.
Όλα αυτά μου φαίνονται λίγο κλισέ γιατρέ μου..... Γυναίκες/ μαμάδες, αντρές/ μπαμπάδες... όλα τα κλισέ που θα'ταν όμορφο να ξεφεύγαμε από αυτά και οι γυναίκες και οι άντρες. Γιατί πως το κοριτσάκι που ανέχεται την προστατευτικότητα γίνεται το άλλο φοβερό κλισέ "η γυναίκα είναι αυτή που κρατάει το σπίτι... τον άντρα... κλπ κλπ"
Αγρια θηρία? Θες να πεις ότι δεν έχεις δει αιώνιους μαμάκηδες και μπούληδες?
Όλα τα είδη συνυπάρχουν στον ανθώπινο καμβά......
για μένα η ηλικία παίζει μεγάλο ρόλο αν και όχι τόσο όσο το background (κοινωνικό, μορφωτικό, ιδεολογικό, ακόμα και θρησκευτικό φιλοσοφική στάση απέναντι στη ζωή). Στα μάτια του να δεις ότι είναι αυτό που θες δεν αρκεί. Ζεις μαζί και μετά και καταλαβαίνεις ότι αλλού είναι η ουσία, το background είναι πολύ ουσιαστικό για να συνυπάρχετε ως ζευγάρι πέρα του σεξουαλικού, να μπορείτε να κάθεστε στην πολυθρόνα και να μην βαριέστε, να συναρπάζει ο ένας με το μυαλό του άλλου και να μην ζηλεύει ο ένας τον άλλο ή να νοιώθει κατώτερος. Τα χρήματα και η κοινωνική τάξη δεν παίζουν ρόλο, αλλά η κοινωνική στάση ζωής και οι πνευματικές στάσεις παίζουν τεράστιο ρόλο. Το ιδεολογικό υπόβαθρο επίσης, και δυστυχώς αυτά δεν αλλάζουν στον άλλο. Πολύ δυστυχώς. Δεν μπορείς να είσαι εχθρικός με τους πιστούς και η γυναίκα σου να κάνει το σταυρό της όταν ακούει καμπάνες να χτυπάνε, ούτε να θες να τρέχεις 1 χιλιόμετρο τη μέρα κι εκείνη να της αρκεί να βγαίνει μια φορά το μήνα και με πολύ ζόρι.
Καλά τώρα εγώ όχι δεν συμμερίζομαι αυτή την άποψη (δεν λέω δεν συμφωνώ γιατί ο καθένας χαίρεται αλλοιώς μέσα στη σχέση του και δεν έχω δικαίωμα να έχω άποψη για κανενός την σχέση) αλλά 23 χρόνια ζω το ακριβώς ανάποδο... ψηφίζουμε άλλα... εγώ καπνίζω εκείνος όχι... εγώ ήρεμη αυτός αγχώδης... εγώ αμφισβητίας αυτός πιστός. Και μου φαίνεται ο πιο ενδιαφέρον, ξεχωριστός, σημαντικός άνθρωπος στην ζωή μου που μου'χει ανοίξει τους ορίζοντες μου, που με έχει κάνει να εκτιμήσω πράγματα που αλλοιώς δεν θα εκτιμούσα ποτέ. Γιατί η αγάπη ανοίγει το πεδίο για συννενόηση, και κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

escaflowne

Νεοφερμένος

Ο escaflowne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Για μένα στη σήμερον ημέρα δεν γίνεται να ξεκινήσει μια σχέση Μιας κοπελας και ενός ανδρα με πολύ μεγάλη διαφορά ηλικίας εκτος εαν μπαίνουν στην μέση τα λεφτά η το "ξελόγιασμα".
Τι μπορει να τραβηξει μια κοπελα για παραδειγμα 20 - 25 χρονων απο έναν ανδρα 50.
Ολα αυτα περι της γοητειας τα θεωρώ μπαρούφες.Για να ξεκινήσεις μια σχέση με τετοια διαφορα πρεπει πρώτα να σε τραβήξει κατι σωστα?
και αυτο το κατι που θα σου κανει το click κυρια μου λοιπον εαν ΔΕΝ ειναι τα κλειδιά της φερραρι (λέω εγώ τώρα) οι το αρμανι κοστουμι τότε τι είναι?
Μήπως οι μπυροκοιλια? ή οι απαγορευμένες κινήσεις που ειπε ο γιατρος για να μην πάθει λουμπαγκο?
Μια κοπελα στα 20 της δεν έχει ζείσει τιποτα ακομα αρα δεν μπορει να πει πως τα βρήκε ολα σε έναν τετοιο ανθρωπο...δεν ειναι λογικο γιατι δεν ξερει ακομα τι ειναι αυτο που μπορει να του λειπει...

Η άποψη μου παίδες ειναι πως τοσο μεγάλες διαφορές ηλικίας δεν είναι φυσιολογικές και πως λόγο τούτων ο κόσμος παει κατα διαόλου.
Εαν σε μια κοπέλα η και άνδρα ετσι? (οτι ειπα παραπάνω ισχύει και για τα δύο φυλα) δεν αρέσει η δυναμηκότητα και η νεανική ομορφιά του αντιθετου φύλου της παρόμοιας ηλικιας τοτε και πάλι ξεφεύγουμε απο το φυσιολογικό. Ο πιτσιρικάς μπορει να μην μπορεί να προσφέρει ολα τα υλικα αγαθά αλλα εχει άλλες χαρες. Αγαπάει αλλιώς, σκέφτεται αλλιως...
Και στην τελική...ο 40αρης θα έχει κάποιο λόγο που θα είναι μόνος του μεχρι να γνωρίσει εσενα ( το εσένα ειναι γενικο πάντα).

Αυτά τα λίγα...( εαν σκοτωσα τον τρόπο που εγραφα είναι απο την έλειψη ύπνου :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΗΤΣΑΚΙ

Νεοφερμένος

Η ΜΗΤΣΑΚΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εχω σχεση με αντρα 16 χρονια μεγαλυτερο μου και ειλικρινα εχουμε τοσα κοινα πραγματα που δεν ειχα ποτε με εναν συνομιλικο.Ειναι λαθος τα νουμερα να καθοριζουν μια σχεση,ετσι πιστευω τωρα τουλαχιστον.
Κ εγω εχω γνωρισει καποιον αρκετα μεγαλυτερο δεν υπαρχει σχεση αλλα ενδιαφερον κ απο τις 2 πλευρες, νομιζω οτι εκεινος δισταζει να κανει κατι επειδη ειμαι μικροτερη κ εγω δεν ξερω πως να κινηθω δεν ειχα ποτε σχεση. Το θεμα ειναι οτι εχω κολλησει με τον τυπο κ δεν ξερω τι να κανω, με εχει γοητευσει η ωριμοτητα του η σοβαροτητα κ το ποσο συγκροτημενος ειναι κ ξερει τι θελει.Κ απο συζητησεις εχω βρει πολλα κοινα. Τωρα οι συνομιλικοι μου φαινονται πολυ μικροι κ χωρις κανενα ενδιαφερον , απ την αλλη επειδη δε γινεται τιποτα εχω φρικαρει κ δεν ξερω τι να κανω. . .:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μητσάκι, η ηλικία σου είναι αυτή που είναι. Μπορεί να βρήκες κάποιον, ο οποίος -κυρίως λόγω ηλικίας- σε έχει γοητεύσει, αλλά μην αποκόβεσαι από τους δικούς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μητσάκι, η ηλικία σου είναι αυτή που είναι. Μπορεί να βρήκες κάποιον, ο οποίος -κυρίως λόγω ηλικίας- σε έχει γοητεύσει, αλλά μην αποκόβεσαι από τους δικούς σου.

Γιδάκι νομίζω εννοεί ότι δεν βρίσκει ενδιαφέρον σε συνομιλήκους της, ώστε να κάνει σχέση με αυτούς- όχι σε επίπεδο φιλικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, το ξέρω. Εγώ γενικά μιλάω, εννοώντας ότι η γοητεία που ασκεί πάνω μας ένας μεγαλύτερος άνθρωπος ή μία νέα κατάσταση, μας κάνει να μην μπορούμε να δούμε τις ποιότητες του κύκλου όπου ανήκουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι, το ξέρω. Εγώ γενικά μιλάω, εννοώντας ότι η γοητεία που ασκεί πάνω μας ένας μεγαλύτερος άνθρωπος ή μία νέα κατάσταση, μας κάνει να μην μπορούμε να δούμε τις ποιότητες του κύκλου όπου ανήκουμε.

Βασικά καταλαβαίνω τι λέει το Μητσάκι...
Είναι και στον άνθρωπο- αν ο κύκλος σου είναι τρεις λαλούν και δύο χορεύουν :D, το οποίο είναι οκ για φίλους/γνωστούς/παρέα, κι εσύ θες κάτι άλλο σε επίπεδο σχέσης, είναι φυσικό να μην σε καλύπτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα βρει κανείς αυτό που τον καλύπτει σε μεγαλύτερες ηλικίες. Το λέω γιατί έχω περάσει ακριβώς το ίδιο και μετάνιωσα που χάθηκα από τους δικούς μου. Έστω κι αν τελικά άλλαξα παρέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zzzzz

Νεοφερμένος

Η zzzzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
""Και στην τελική...ο 40αρης θα έχει κάποιο λόγο που θα είναι μόνος του μεχρι να γνωρίσει εσενα ( το εσένα ειναι γενικο πάντα).""

Συγνωμη escaflown,αλλα νομιζω πως εχεις αδικο.Ποσοι αντρες μεχρι τα 30-35 τους κανουν αστατη ζωη σημερα?Αν οχι ολοι ..οι περισσοτεροι!!!Το θεωρεις περιεργο λοιπον ενας 40αρης να θελει να φτιαξει την ζωη σ'αυτην την ηλικια?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα βρει κανείς αυτό που τον καλύπτει σε μεγαλύτερες ηλικίες. Το λέω γιατί έχω περάσει ακριβώς το ίδιο και μετάνιωσα που χάθηκα από τους δικούς μου. Έστω κι αν τελικά άλλαξα παρέες.

Εννοείται πως όχι- δεν σου δίνονται εγγυήσεις για τίποτα. :)
Πάντως δεν είπα ότι αφήνεις τους φίλους σου, απλά ότι ψάχνεις για κάποιον έξω από τον φιλικό σου κύκλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλυψούδι, βγαίνουμε εκτός θέματος και λέμε το ίδιο. Αυτό που ήθελα να πω στην Μητσάκι ήταν ότι το ότι βρήκε κάποιον που τη γοήτευσε, και το ότι αυτός είναι μεγαλύτερος, δε σημαίνει ότι όλοι οι συνομήλικοί της (όπως η ίδια το θέτει) είναι αδιάφοροι και βαρετοί. Κοινώς, ας μη γενικεύει ότι οι συνομήλικοί της είναι βαρετοί.
Αν δε γίνει κάτι με αυτόν το μεγαλύτερο, ας μη νιώσει ότι βρίσκεται σε αδιέξοδο, γιατί απλούστατα υπάρχουν αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια, και όχι, αυτές δεν είναι μόνο 10 χρόνια μεγαλύτερές μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zzzzz

Νεοφερμένος

Η zzzzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κ εγω εχω γνωρισει καποιον αρκετα μεγαλυτερο δεν υπαρχει σχεση αλλα ενδιαφερον κ απο τις 2 πλευρες, νομιζω οτι εκεινος δισταζει να κανει κατι επειδη ειμαι μικροτερη κ εγω δεν ξερω πως να κινηθω δεν ειχα ποτε σχεση. Το θεμα ειναι οτι εχω κολλησει με τον τυπο κ δεν ξερω τι να κανω, με εχει γοητευσει η ωριμοτητα του η σοβαροτητα κ το ποσο συγκροτημενος ειναι κ ξερει τι θελει.Κ απο συζητησεις εχω βρει πολλα κοινα. Τωρα οι συνομιλικοι μου φαινονται πολυ μικροι κ χωρις κανενα ενδιαφερον , απ την αλλη επειδη δε γινεται τιποτα εχω φρικαρει κ δεν ξερω τι να κανω. . .:/:

Μη βιαζεσαι γι'αυτη την σχεση,αν ειναι να κατσει θα κατσει.Το σιγουρο ειναι παντως πως μπορει οντως να δισταζει επειδη ειναι μεγαλυτερος σου αρκετα.Κανε τον να νιωθει ανετα μαζι σου,για να εκδηλωσει καλυτερα τα συναισθηματα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Nα ξεκαθαρισουμε κατι : Ωριμοτητα και ηλικια εχουν στατιστικά σημαντικη συσχετιση. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα (σημερα) και σε οποιον αρεσει. Το πόση σχεση εχουν δεν ειναι γνωστο. Και σιγουρα δεν ειναι ο μοναδικος παραγοντας. Αλλα μην πεταμε ενα σκετο "οι εμπειριες μετρανε", γιατι ναι, μετρανε...αλλά ρε φιλε ο 30 χρονος ειναι πολυ απιθανο να εχει λιγοτερες απο τον 25χρονο ή 20χρονο κ.ο.κ! Επομενως παλι επηρεαζεται απο την ηλικια.

Μια 30άρα πίστεψε με δεν θέλει με τίποτα να πάιξει.
Εγώ τουλάχιστον προσωπικά βρήκα στον 21χρονο, αυτό που δεν βρήκα στον 25άρι μήτε στον 38άρι. Απλά και όμορφα είναι ο άνθρωπος μου και με αυτό τον άνθρωπο 21χρονο ναι θα κάνω οικογένεια και ας σου φένεται εσένα περίεργο.!!!:worry::hmm:
Αυτον τον ρωτησες αν θελει οικογενεια απο τα 21 του ; Κι αν πει ναι, εισαι απολυτως σιγουρη οτι σε 10 χρονια δε θα θελει κατι αλλο γιατι θα διαπιστωσει οτι δεν εχει κανει αυτα που ηθελε στη ζωη και εβγαλε ριζες πολυ νωρις ;

Ούτε η ομορφιά αντιστοιχεί πάντα σε ηλικία. Μια τριαντάρα με όμορφα χαρακτηριστικά σίγουρα θα είναι κλάσεως ανώτερη από μια 20άρα με άσχημα.
Αυτο ειναι λιγο σα να λεμε : καλυτερα να μουν πλουσιος παρα ασχημος :P

Επίσης εγώ δεν έχω δει να ωριμάζουν γρηγορότερα οι γυναίκες (στο σύνολο τους), σε σημείο που έχω αρχίσει να το θεωρώ αυτό urban legend. :P
Ε μην αρχιζεις ακομα, προωρο ειναι.

Η εμπειρια παντως δειχνει, οτι οι περισσοτερες επιτυχημενες σχεσεις με διαφορα ηλικιας, ειναι με μεγαλυτερο αντρα. Από 5 εως 20 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Συμφωνω με τον escaflowne, η μεγαλη διαφορα ηλικιας παραπεμπει σε οικονομικα κριτηρια, ή σε αναγκη για πατρικο προτυπο. Θα πει κανεις ο ερως χρονια δε κοιτα, κ να αναρωτηθει αν απαγορευεται μια νεαρη κοπελα να κανει σχεση με πολυ μεγαλυτερο. Η απαντηση ειναι: εξαρταται απο το κινητρο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top