Γενική συζήτηση για τα antivirus

Ποιο Antivirus χρησιμοποιείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
  • avast!

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • AVG Anti-Virus

    Ψήφοι: 2 8.0%
  • Avira

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • BitDefender

    Ψήφοι: 3 12.0%
  • ClamAV / ClamWin

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows Defender

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Kaspersky

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ESET

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • Norton

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Άλλο (διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Κανένα (διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)

    Ψήφοι: 4 16.0%
  • Panda Antivirus

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αυτό το καιρό και εγώ το nod32 έχω και κάνει χρυσές δουλειές.

Αρχική Δημοσίευση από S1RHC:
Το 2ο PC τρέχει Norton Systemworks 2005 αλλά και αυτό θα πάρει πόδι... σπαστικό, crashάρει όλη την ώρα, και τρώει πολύ μνήμη

Οντως..παλιά ειχα το system works 2004.Καλή δουλειά έκανε δν μπορώ να πω όμως όχι και τέλεια αλλά όπως είπες τρώει μήμη και κρασάρει εύκολα (τουλαχιστον για μένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DirectX

Νεοφερμένος

Ο DirectX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τα αρχαία χρόνια το κλασσικό Scan & Clean της McAfee το οποίο ήταν εκπληκτικό μέχρι την έκδοση 2 όπου αν θυμάμαι καλά ενώθηκαν τα ξεχωριστά εκτελέσιμα σε ένα οπότε γύρισα σε F-Prot, εξαιρετικό (με κάποια μικρά bugs) και με μια ενδιαφέρουσα βιβλιοθήκη με περιγραφές και τεχνικές λεπτομέρειες ιών.

Στα Windows αρχικά το Virus-Scan της McAfee (η λογική συνέχεια του Scan & Clean) το οποίο άλλαξα για το Norton AntiVirus, το οποίο ξεφορτώθηκα γιατί ήταν βαρύ & ασήκωτο, οπότε σήμερα δουλεύω το freeware AVAST και εάν εξαιρέσουμε ότι είναι λίγο νευρικό, είμαι ικανοποιημένος.

Υ.Γ.
Επίσης τον καιρό του DOS 6 χρησιμοποιούσα και το DOS anti-virus (δεν θυμάμαι πια το όνομα του πρέπει να ήταν όμως μια ειδική έκδοση του Central Point Anti-Virus; μπορεί να κάνω λάθος..) το οποίο πέραν από το φιλικό interface του, διατηρούσε hash signatures κάθε αρχείου οπότε σε περίπτωση τροποποίησης δεδομένων ενημέρωνε κατάλληλα τον χρήστη.
Σε παλαιότερες εκδόσεις DOS 5 το ..Carmel Anti-Virus (;) το οποίο ήταν από τα πρώτα που μπορούσε να θωρακίσει ένα εκτελέσιμο με την προσθήκη κώδικα για τον έλεγχο του πριν εκτελεσθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εχεις σκεφτει να δοκιμασεις το nod32;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DirectX

Νεοφερμένος

Ο DirectX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλή χρόνια!
Για να είμαι ειλικρινής δεν το γνωρίζω πέρα από κάποια διαφημιστικά σε ορισμένα περιοδικά, τώρα αν προσφέρει δωρεάν updates όπως και το AVAST γιατί όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Eιχα τον Norton πο ενα συμιο και μετα ομως τον ειχα απλα για να λεω οτι ειχα antivirus μια και τον εκανα συνεχια discard λογο του οτι ητανε τοσο βαρυς. Καπια στιγμη κατευασα τον Avg και εχω αυτον μεχρι και σημερα. Αλλα και που τον εχω καθετε εκει περα... Απλα για αμα χρηαστει ποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DirectX:
Καλή χρόνια!
Για να είμαι ειλικρινής δεν το γνωρίζω πέρα από κάποια διαφημιστικά σε ορισμένα περιοδικά, τώρα αν προσφέρει δωρεάν updates όπως και το AVAST γιατί όχι.
38E κανει η αδια για ενα χρονο ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πήρα το Mcafee καλό φαίνετε και όντως μου καθάρισε το pc μου. Κρατάω βέβαια το Adware και το Zone Alarm. Κάποια στιγμή θα το επεκτήνω και σε spy-remover!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Kaspersky personal pro
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Γενικά εγώ με το Norton δεν έχω προβλήματα.Μόνο που τώρα τελευταία την έχουν δει "όλα-σε-ένα" και το NAV 2006 έχει μέσα και firewall-antispam κλπ.Αυτό με ενοχλεί λίγο γιατί εγώ χρησιμοποιώ το ZoneAlarm Firewall και το Norton κάνει interferance...Αν κλείσεις όμως το Norton Real time protection για ίντερνετ που λειτουργεί σαν firewall είναi όλα οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έγινε ενα μικρο σπλιτ ... Περισσότερα εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlina

Νεοφερμένος

Η pavlina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αρχικά είχα Norton και τώρα Kaspersky Personal
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Norton Antivirus:|.Καλό είναι κάνει τη δουλειά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αvast.;)
To norton μου εσπασε τα νευρα μην πω τιποτα αλλο και πηρε τον Πουλοπουλο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Το κατέβασα τελικά να το δω το Nod32 δεν είναι και άσχημο βέβαια σαν περιβάλλον πιο πολύ μου αρέσει το νόρτον αλλά θα προτιμήσω σίγουρα κάτι που είναι πολύ καλύτερο παρα ένα ωραιότερο περιβάλλον;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
μέχρι πριν από λίγες μέρες είχα το norton. Έφαγε πόρτα όμως. Τώρα έχω το nod32 και είμαι ευχαριστημένος. Το μόνο που μου τη σπάει είναι πως δεν κόβει τα Pop-up παράθυρα και τις διαφημίσεις από τα site, όπως το πολύ καλό norton internet security...

Τεσπά! Είμαι καλά με το nod32
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το μόνο που μου τη σπάει είναι πως δεν κόβει τα Pop-up παράθυρα και τις διαφημίσεις από τα site, όπως το πολύ καλό norton internet security
Βασικά το internet security δεν είναι (μονο) antivirus αφου κάνει τέτοια. Είναι ενα firewall/popup blocker/antivirus 3 σε 1. Υπάρχουν άλλα πράγματα που κάνουν πολύ καλύτετα αυτές τις δουλειες (να σου προτείνω πχ firefox με adblock για κορυφαία διαχείρηση διαφημήσεων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Μόλις έφαγε σουτ το antivir XP μου την έσπασε με τα update του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Μόλις έφαγε σουτ το antivir XP μου την έσπασε με τα update του..
οντως ... εχει τα update του ειναι πολυ μεγαλα και ετσι και δεν εχεις adsl δεν λεει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έχω dsl αλλά με νευρίασε το υφάκι του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εχει και υφακι ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top