Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βέβαια,και,δυστυχώς, η γυναίκα τραβάει συνήθως το ζόρι και σε σωματικό επίπεδο -αν θεωρηθεί η περίοδος της εγκυμοσύνης ζόρι- και σε επίπεδο ανατροφής.
αν???? ΑΝ?????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
αν???? ΑΝ?????????

Για πολλές είναι μια ευχάριστη περίοδος,και τα όποια ζόρια αμελητέα. Αυτό εννοώ.
Δεν έχω μείνει έγκυος. Δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παρ'ότι ούτε εγώ έχω μείνει ποτέ έγκυος, δε νομίζω πως το να αλλάζει εντελώς το σώμα σου και το πως το επί 9 μήνες οι ορμόνες σου στηνουν χορό είναι αμελητέο...Σίγουρα το να φέρνεις ένα παιδί στον κόσμο είναι ωραίο συναίσθημα, αλλά οι δυσκολίες δεν παύουν να υπάρχουν(φαντάζομαι...)...!

Τέσπα, επειδή είμαι καινούρια στο θέμα, δηλώνω υπέρ της έκτρωσης, υπό ορισμένες, όμως, συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Π
Συμπέρασμα,αν θέλει το παιδί ο πατέρας,έχει απόλυτο δίκιο να απαιτήσει να γεννηθεί. Θα προτιμούσα να είχα μόνο πατέρα παρά καθόλου γονείς.
Κατ'αρχήν συμφωνώ πως ίσως και να έπρεπε να λαμβάνουμε υπόψην τη γνώμη των ανδρών στο θέμα έκτρωση...Αλλά ποιός θα εγγυηθεί στην κοπελιά πως αυτός ο άνδρας δε θα αλλάξει γνώμη μέσα στους επόμενους εννέα μήνες?Αν δηλαδή αυτός, αφού θα χει περάσει το χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο η έκτρωση είναι επιτρεπτή, αποφασίσει πως "δεν είναι έτοιμος να γίνει πατέρας" τί γίνεται??Η κοπέλα είναι "υποχρεωμένη να μεγαλώσει ένα παιδί που δεν ήθελε εξ' αρχής??Είναι πολύ λεπτό το όλο θέμα, αλλά για μένα την τελευταία κουβέντα την έχει η γυναίκα....Αυτή άλλωστε θα τραβήξει το μεγαλύτερο ζόρι..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει ότι σε αυτό το θέμα συχνά όταν ποστάρουν άντρες υπάρχουν αντιπαραθέσεις. Τελικά μάλλον, εμείς οι γυναίκες θεωρούμε την έκτρωση μια δική μας υπόθεση στην οποία έστω και υποσυνείδητα δεν θέλουμε να εμπλέκονται άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ωστόσο σέβομαι την επιλογή της γυναίκας να αφήσει απ'έξω τον πατέρα..
Υπάρχουν μερικοί που απλώς δεν αξίζουν να γίνουν πατέρες..
Αλλά άν αξίζουν??

Όπως και υπάρχουν γυναίκες που δεν αξίζουν. Οκ.

Πολύ θα ήθελα να ξέρω που οφείλονται οι αρνητικές ψήφοι. Φωτίστε με παρακαλώ. Είπα κάτι παράλογο?? Επειδή το σώμα είναι δικό μας είναι και το παιδί δικό μας?? Χάρη κάνουμε στον πατέρα?? Ο πατέρας που θέλει και αγαπάει το παιδί του έχει λιγότερο δίκιο απ'τη μητέρα που θέλει κι αγαπάει το παιδί της? Ο ρατσισμός σ'όλο του το μεγαλείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Απ'τη μία δηλαδή κατηγορούμε τον πατέρα όταν αρνείται το παιδί του,κι απ'την άλλη όταν το θέλει εκείνος κι εμείς όχι δε του εκχωρούμε το δικαίωμα της πατρότητας? Με ποιό δικαίωμα? Μαζί του το κάναμε ή με τον εαυτό μας??
Πολύ άδικο για έναν άντρα.
Φανταστείτε να είχαν οι άντρες μήτρα,να έμεναν έγκυοι, και να έριχναν το παιδί παρά τη θέληση μας. Γελοίο παράδειγμα,αλλά πραγματικά και οι άντρες γονείς είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ώπα! Εδώ είμαστε....αρχισες να απομυθοποιείς κάποια κοινά μυστικά! Πρέπει να παραδεχτούμε ότι η γυναίκα νοώθει λιγάκι σαν...θεός τεκνοποιώντας! Ε....πολύ θέλει μετά να ακολουθήσει η μωρία που της εξασφαλίζει την.... θεοποίηση της; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
:worry:

H εγγυμοσύνη είναι ένα βάσανο τρελό που αλί και τρισαλί σε όποια το περνάει.

Όποια από την άλλη το περνάει διακατέχεται από ...μωρία μιας και νομίζει ότι γίνεται ...θεός...:worry::worry::worry::worry:

Τόχουμε χάσει λίγο το νόημα μου φαίνεται ή φταίει το προχωρημένο της ώρας και άλλα διαβάζω άλλα καταλαβαίνω??? :worry::worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αντιλαμβάνομαι ότι δεν κατανοούν όλοι, όσα διαβάζουν, δεν είναι όμως αυτό....δικό μου πρόβλημα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απ'τη μία δηλαδή κατηγορούμε τον πατέρα όταν αρνείται το παιδί του,κι απ'την άλλη όταν το θέλει εκείνος κι εμείς όχι δε του εκχωρούμε το δικαίωμα της πατρότητας? Με ποιό δικαίωμα? Μαζί του το κάναμε ή με τον εαυτό μας??
Πολύ άδικο για έναν άντρα.
Φανταστείτε να είχαν οι άντρες μήτρα,να έμεναν έγκυοι, και να έριχναν το παιδί παρά τη θέληση μας. Γελοίο παράδειγμα,αλλά πραγματικά και οι άντρες γονείς είναι.
Εσύ δλδ δεν θα έριχνες ένα παιδί ενώ δεν το θες, μόνο και μόνο γιατί θα το ήθελε εκείνος; Και αν μετά από 4 μήνες εκείνος άλλαζε γνώμη και σου έλεγε πως δεν το θέλει τελικά τι θα έκανες; :confused:

Daemon οι χαρακτηρισμοί (γενικά) δεν βοηθούν σε μια συζήτηση. Τα επιχειρήματα μόνο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Λογική είναι ο ιδιαίτερος τρόπος που σκέφτεται κάποιος, αν αντιπροσωπεύεις την...κοινή λογική εσύ αγαπητή evil.....γιατί να μην θέσεις και τα πλαίσια;:)

Και ναι, οι χαρακτηρισμοί δεν βοηθούν την όποια συζήτηση γενικά και αυτό ισχύει για τα....7000 τόσα μέλη, καμμιά αντίρρηση! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν το έγραψα γι' αυτό, το έγραψα για να υποδηλώσω πως για σας ήταν "απλά" μια πράξη απόλαυσης, ενώ οι συνέπειές της αντανακλούν μόνο στις γυναίκες.
Οι οποίες συνέπειες όμως έρχονται από μια μεγαλύτερη απόλαυση για την εξισορρόπηση των πραγμάτων.

Γιαυτό πάντως ζητάω να μου ξεκαθαρίσετε πως βλέπετε γενικότερα τη δυνατότητα εγκυμοσύνης που έχετε. Ως ευλογία ή ως κατάρα; Δεν δέχομαι τις εξαιρέσεις με κακές εγκυμοσύνες κτλ, αλλά τον κανόνα.

Και απαντάω για να συνεχίσω την κουβέντα. Ως τώρα στην μικρή αυτή μου ηλικία (:P) έχω καταλάβει ότι η εγκυμοσύνη είναι ευλογία για την γυναίκα, ένα χάρισμα. Είναι κάτι για το οποίο υπερτερείτε από τον άντρα και ίσως για αυτό σε άλλους τομείς υπερτερεί αυτός. Εφόσον όμως έχετε αυτό το χάρισμα, θα πρέπει να δέχεστε αναντίρρητα και τα αρνητικά αυτού, τα οποία εξισορροπούν πάλι την κατάσταση. Σε αυτά είναι και η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη.

Εφόσον λοιπόν στα μάτια μου, η εγκυμοσύνη ή οι παρενέργειες της έκτρωσης, είναι αποτέλεσμα των συνεπειών ενός χαρίσματος, δεν μπορείτε να τα χρησιμοποιείτε για να μας πείσετε ότι έχετε περισσότερο λόγο σε ότι έχει να κάνει με αυτά. :)
Πως ακριβώς υπάρχει ισότητα στην άδεια εγκυμοσύνης; Πως ειναι ποτέ δυνατόν να υπάρξει άλλωστε αφού μόνο η γυναίκα είναι έγκυος! Εκτός κι αν πάλι εννοείς κάτι που δεν καταλαβαίνω..
Εννοώ, όπως είπα παραπάνω, ότι παρόλο που έχετε το χάρισμα της εγκυμοσύνης, το παρουσιάζετε συνεχώς σαν κάτι αρνητικό ακριβώς για να κερδίσετε περισσότερα και να "εξισορροπήσετε" τα πράγματα σε σχέση με τους άντρες, παραβλέποντας το γεγονός ότι είναι από μόνα τους ισορροπημένα. Κάτι που δείχνει εν μέρει πλεονεξία/απληστία :)
Όσο το παιδί είναι μες στη μήτρα μου, είναι κομμάτι του σώματός μου. Προφανώς δεν είναι μόνο δικό μου, έχει βιολογικό υλικό και από κάποιον άλλον άνθρωπο. Αλλά μόνο αυτό. Και με δεδομένο πως βασικα μιλάμε για έμβρυο, ούτε καν για παιδί, μάλλον μέχρι να γεννηθεί θεωρείται βασικά σαν είναι τ
Τι άλλο υπάρχει δηλαδή εκτός από το μισό βιολογικό υλικό; Το γεγονός ότι τρώει από το φαγητό σου; Δηλαδή αν σας ταΐζουμε εμείς, θα αξίζουμε το μισό μωρό; :P
Εγω ενα πραγμα θα πω...Οποια αγορακια δε θελουν
Σταμάτησα να διαβάζω εδώ. Αγοράκια; Δηλαδή το ότι ένας άντρας δεν θέλει (υποθέτω) να κρατήσει το παιδί, σημαίνει ότι είναι αγοράκι; Καταλήγουμε δηλαδή σε αυτό που είπα, ότι όσοι έχουν αντίστοιχες απόψεις με τις δικές μου, είναι... ανώριμοι; :confused:
Η φίλη μου, ετών 28 έχει εδώ και κάτι μήνες σχέση...
Εμεινε έγκυος πριν από 15 εβδομάδες από ατύχημα κι επειδή ο φίλος της, της έδωσε "Εγγυήσεις" για την υπευθυνότητα του και επειδή της είπε ότι θέλει το παιδί πάρα πολύ, αποφάσισε... να το κρατήσει
Θα ήταν ένα ωραίο παραμύθι αν ο τύπος ΤΩΡΑ, δεν αποφάσιζε ΞΑΦΝΙΚΑ ότι τελικά έκανε λάθος και δε μπορεί.... :/: ΤΩΡΑ που η άλλη δε μπορεί να κάνει έκτρωση :/:
Κρίμα.

Αλλά τι συμπέρασμα βγάζουμε με αυτό; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βρε συ Φαν, τώρα σοβαρά δεν βλέπεις που είναι το παράλογο στο να υποχρεώσεις μια γυναίκα να ρίξει ένα παιδί που θέλει ή να το κρατήσει ενώ δεν το θέλει, επειδή είσαι ο βιολογικός του πατέρας; Προφανώς στην πρώτη περίπτωση, η γυναίκα δεν θα πρέπει μετά να ζητήσει καμία οικονομική υποστηρίξη (εκτός από αναγνώριση πατρότητας) και προφανώς στην δεύτερη, ο άντρας θα αδικηθεί κατάφωρα.. Αλλά πως αλλιώς μπορεί να γίνει δλδ; Και που βλέπεις την πλεονεξία/απληστία στο ότι νομίζω πως μόνο εγώ μπορώ να αποφασίζω ΤΕΛΙΚΑ τι θα κάνω στο σώμα μου (ναι, οκ, θα το συζητήσω πριν, αλλά οπωσδήποτε την τελική απόφαση θα την πάρω μόνη μου).

Και σε όλα αυτά δεν έχει σημασία αν η εγκυμοσύνη είναι ευλογία ή όχι. Γιατί νομίζω οι περισσότερες γυναίκες θα σου απαντούσαν πως είναι μεν ευλογία, αλλά δεν είναι και βόλτα στο λούνα παρκ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Εσύ δλδ δεν θα έριχνες ένα παιδί ενώ δεν το θες, μόνο και μόνο γιατί θα το ήθελε εκείνος; Και αν μετά από 4 μήνες εκείνος άλλαζε γνώμη και σου έλεγε πως δεν το θέλει τελικά τι θα έκανες; :confused:

Daemon οι χαρακτηρισμοί (γενικά) δεν βοηθούν σε μια συζήτηση. Τα επιχειρήματα μόνο :)

Ούφ! Εγώ λέω τι θεωρώ λογικά σωστό!
Αν μια γυναίκα δε σέβεται το γεγονός ότι το ανθρώπινο έμβρυο είναι κατα το ήμισυ προιόν και του ανδρικού σώματος,ας το ρίξει να ησυχάσουμε!
Εγώ πάλι δε θα το έριχνα αν αγαπούσα ελάχιστα το παιδί μου και ακόμα πιο ελάχιστα εκείνον που με το να κοιμηθεί μαζί μου,δημιούργησε την πιθανότητα να γίνουμε γονείς,και μάλιστα είχε την ωριμότητα να θελήσει να αναλάβει την ευθύνη του αντί να πεί ''κατα λάθος ήταν,ας το πετάξουμε στον κουβά'' όπως κατηγορούμε συχνά τους άντρες οτι κανουν σ'αυτές τις περιπτώσεις.
Και επίσης,δε θα χρειαζόμουν να μπώ σάυτό το δίλλημα αν θα σεβαστώ η οχι την επιθυμία ενός πατέρα,γιατί κατ'αρχήν εγώ ως μητέρα, δε θα έριχνα το δικό μου παιδί. Μου φαίνεται μάλιστα παράλογο,να φτάσω σε σημείο να με παρακαλάει ο σύντροφός μου να κρατήσω το παιδί, να έχω στήριξη απο τον πατέρα,να έχω το παιδί και να μη θέλω να γίνω μητέρα!! Τεσπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σαφώς και δεν μπορώ να την υποχρεώσω στην τελική της πράξη, απλά ζητάω να καταλάβει ότι έχουμε την ίδια βαρύτητα λόγου στο θέμα. Αν αυτή το αγνοήσει αυτό, τότε είναι η ΑΠΟΛΥΤΗ υπεύθυνη για ό,τι ακολουθήσει. Δεν μπορεί ούτε να ζητήσει χρήματα, αλλά ούτε καν την οποιαδήποτε άλλη συμμετοχή μου, ούτε να θεωρηθεί ότι ο άντρας εγκατέλειψε την γυναίκα, ούτε ότι πρέπει να την αποκαταστήσει.

Συμπερασματικά, σαφώς και έχετε το πάνω χέρι, αλλά καταχρηστικά. Μη λαμβάνοντας υπόψιν το γεγονός ότι έχουμε ίσο δικαίωμα στην απόφαση, μας αδικείτε και το να μας κατηγορείτε κι από πάνω για αποποίηση ευθυνών, ε είναι πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ένα τελευταίο σχόλιο από εμένα στο θέμα και....αποχωρώ, γιατί δεν θέλω να καταντήσω σαν "κατίνα" που διαιωνίζει το κουνούπι και καταπίνει (αμάσητη) την γκαμήλα!
Άλλο το να κατατάσεις σε μια κατηγορία ένα συγκεκριμένο πρόσωπο και άλλο να προσδιορίζεις μια κατηγορία προσώπων ! (όχι επι...ματαίω)
Επίσης, τα πράγματα δεν είναι ΠΟΤΕ άσπρα-μαύρα, υπάρχει και το...γκρί! Και όσο πιο γρήγορα το αντιληφθούν οι "επιφορτισμένες" με την διαιώνιση του είδους, τόσο το καλύτερο για όλους μας!

Καλό σας βράδι (και ήθελα σήμερα να κοιμηθώ νωρίς) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Κρίμα.

Αλλά τι συμπέρασμα βγάζουμε με αυτό; :worry:


ότι πήρε μια απόφαση πιεσμένη από κάποιον ο οποίος τελικά την παρατάει μόνη της
κι ότι αν δεν υπήρχε αυτός να της πει ότι "εγώ το θέλω το παιδί" τώρα δε θα ήταν αυτή ΜΟΝΗ ΤΗΣ με ένα μωρό στην κοιλιά της
Δλδ τώρα από αυτόν να μην ζητήσει χρήματα? Σορρυ αλλά εγώ από ένα τέτοιο τύπο θα έπαιρνα και τα σώβρακα.
Και δεν ξέρω γιατί αναφερόμαστε συνεχώς στο οικονομικό.
Δεν είπε καμία εδώ μέσα ότι ο άλλος δε θα θέλει το παιδί και θα τον εκβιάσει και θα το κρατήσει και μετά θα του ζητάει και λεφτά.
Είναι και θέμα αξιοπρέπειας στο φινάλε...

Επίσης δεν είδα και καμία να το παίζει Θεά επειδή έχει το χάρισμα να γεννάει
Δεν καταλαβαίνω πραγματικά πως προκύπτουν τέτοια συμπεράσματα

Αυτό όμως που είναι πραγματικά ξεκάθαρο, είναι ότι για κάποιους ανθρώπους (άντρες και γυναίκες) είναι πάρα πολύ δύσκολο να καταλάβουν, να αντιληφθούν, πόσο σοβαρή είναι μια εγκυμοσύνη/τοκετός και πόσο πολύ αλλάζει τη ζωή μιας γυναίκας, είτε κρατήσει αυτή το παιδί στο τέλος είτε όχι.

Φαντάζομαι ότι κάπως έτσι προκύπτουν και κάποιες απόψεις του στυλ "είναι έγκυος και νομίζει τώρα ότι θα με σέρνει απ τη μύτη" όταν η άλλη κοντεύει να πηδήξει απ το μπαλκόνι έχοντας της ορμόνες της να κάνουν πάρτυ
Κάποιες γυναίκες βέβαια θα έρθει η στιγμή που θα καταλάβουν αυτό που λέω και αν το θυμηθούν θα χαμογελάσουν
Για τους άντρες μόνο στεναχωριέμαι που νομίζουν ότι όλο αυτό είναι ένα "κόλπο" μιας γυναίκας για να έχει την προσοχή τους και για να περνιέται.... θεά :/:


ΥΓ Ο άντρας ο οποίος θα μπλέξει σε μια κατάσταση του στυλ "δεν θέλω το παιδί αλλά θα το πληρώνω γιατί με τρέχει η γκόμενα" δεν είναι άμοιρος ευθυνών... "ας πρόσεχε" που έμπλεκε... δλδ δεν την βλέπεις την άλλη ότι γενικώς είναι συμφεροντολόγα? ή σε στράβωσε η ξανθιά ανταύγεια και τα δίμετρα πόδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αναστασία κάπου είδα ότι έγραψες ότι δεν μπορώ να συγκρίνω την έκτρωση με την καισαρική. (βαριέμαι να το ψάξω και να κάνω παράθεση:P)
Σαφώς και έχουν διαφορά ψυχολογική καθαρά, αλλά δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο. Αν το δεις τελείως ρεαλιστικά και ψυχρά πιο πολύ σε ταλαιπωρεί μια εγκυμοσύνη με φυσιολογικό τοκετό ή μη, παρά μια άμβλωση.

Κατά τα άλλα δεν μπορώ να ακούω ότι δεν είμαστε ίσοι επειδή εμείς υποφέρουμε, εμείς πονάμε, εμείς το κουβαλάμε μέσα μας, εμείς δενόμαστε περισσότερο μαζί του, εμείς, εμείς, εμείς..
Ναι αυτός στο παράδειγμα σου είναι ένα ανεύθυνο κάθαρμα.
Κι εγώ μπορώ να σου φέρω ένα παράδειγμα που η γυναίκα επειδή γνώριζε ότι ο σύντροφός της ήθελε ένα παιδί, έμεινε έγκυος και δεν του το αποκάλυψε αλλά προχώρησε σε άμβλωση με δική της απόφαση 2 φορές.
Άλλη μία ευθυνόφοβη.. so?

Αν έμενα έγκυος σε σοβαρή σχέση τώρα θα το κρατούσα. Αν δεν το ήθελε θα προσπαθούσα να τον πείσω, αν δεν το κατάφερνα δε θα ήταν η σχέση μου τόσο σοβαρή όσο την είχα εγώ στο μυαλό μου και εκείνος δε θα με αγαπούσε όσο νόμιζα ότι το έκανε.
Το παιδί του δε θα το ήθελα ούτε και εκείνον.

Είμαι υπέρ της έκτρωσης υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Δεν τάσσομαι τόσο υπέρ της έκτρωσης όσο σε αυτό το θέμα έγινα. Και αυτό γιατί πολύ απλά από την "πλευρά στην οποία βρίσκομαι" ακούω αδικίες και παραλογισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Απ τη στιγμή όμως που η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ και ο ΤΟΚΕΤΟΣ είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δική μου υπόθεση

ε βεβαια ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δικη σου υποθεση.

αντε και το μαιευτηρα σου

αντε και του αντρα σου που σε πηγε στο νοσοκομειο

αντε και του αντρα σου που σε φροντιζε τοσο καιρο

και σου εφερνε φαγητο

και δεν σε αφηνε να ΠΑΙΘΑΝΕΙΣ απο την αδυναμια σου να κανεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ για να φροντισεις τον εαυτο σου (απολυτα δικαιολογημενο φυσικα!)

αλλα ναι ειναι αποκλειστικα δικη σου υποθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top