Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και ας μην ξεχναμε οτι τις περισσοτερες φορες ο αντρας καθ'ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν το εχει συνειδητοποιησει καλα καλα οτι γινεται πατερας...ποσο μαλλον στην αρχη οταν τιθεται επι ταπητος το θεμα εγκυμοσυνης.
Α γεια σου! Σα να μου φαίνεται ότι δικαιολογείς κάπως τον τυπά που ανέφερε πιο πριν η ΚουΕ ε;

Το γεγονός λοιπόν ότι είναι στο σώμα σας, σας κάνει να συνειδητοποιήσετε πιο γρήγορα τι συμβαίνει. Αυτό δεν σας κάνει απαραίτητα πιο σωστές για δέκτες του παιδιού.
Εαν αυτος θελει να εχει δικαιωματα πανω στο παιδι που γεννηθηκε, να τα εχει αφου εχει αποφασισει να το αναγνωρισει κ.ο.κ., αλλα να ξερεις, μαζι με τα δικαιωματα πανε πακετο και οι υποχρεωσεις.
Δεν θέλει να έχει απλά δικαιώματα, αλλά ΙΣΑ δικαιώματα. Και πες μου εσύ, ποιες γυναίκες οι οποίες δέχτηκαν να κρατήσουν ένα παιδί, ενώ ο σύντροφος τους το αρνήθηκε, το έκαναν μόνες τους τελικά θα δεχτούν να έχουν ίσα δικαιώματα πάνω σε αυτό το παιδί και οι πρώην (λογικά) σύντροφοί τους. ΚΑΜΙΑ! Γιατί λοιπόν να δεχτεί κάποιος να υπογράψει αναγνώριση; Για την φουκαριάρα τη μάνα του; :P
Φάνταγκο, καμία δεν νομίζω πως είπε πως το έμβρυο είναι μόνο δικό της.
Κι όμως. Θέλεις να σου κάνω quote; :P
Προφανώς το έμβρυο όμως βρέθηκε εκεί επειδή και οι δύο συνέβαλλαν.
Συνέβαλλαν εξίσου; Ή θα μας πείτε ότι η γυναίκα κατέβαλε περισσότερη προσπάθεια και ενέργεια;
ευκολοαπόδεικτο και αδιαμφισβήτητο γεγονός πως ο συγκεκριμένος άντρας είναι ο πατέρας αυτού του παιδιού.
Είναι όντως ευαπόδεικτο. Την υπογραφή τι την θέλετε; Για τα μάτια του κόσμου; :confused:
Με δεδομένο λοιπόν πως όταν γεννηθεί κανείς δεν θα αμφισβητεί πως η μητέρα του είναι αυτή που το γέννησε, γιατί ο νόμος να δίνει στους άντρες περιθώρια για μη αναγνώριση;
Α ναι ξέχασα. Μετά τη γέννα πρέπει πάλι να επαναφέρουμε την ισότητα... :worry:
Δλδ αν εσείς κυοφορούσατε κι εμείς όχι, θα σου άρεσε να μη μπορείς να διασφαλίσεις για το παιδί σου την μητρότητά του;
Δλδ αν ΜΟΝΟ εμείς κυοφορούσαμε, θα σου άρεσε να παίρνουμε ΜΟΝΟ εμείς τις αποφάσεις; :confused:
(Έχω αρχίσει να κουράζομαι πραγματικά. Ίσως να μην έπρεπε, αλλά για μένα αυτά είναι τόσο πολύ αυτονόητα που πραγματικά δεν ξέρω τι δεν μπορείς να καταλάβεις!)
Εγώ να δεις... Και εγώ έχω να απαντάω και σε 15 κιουρίες, εσείς μόνο σε έναν άξεστο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και πέραν τούτου, αν ένας άντρας μπλέξει με κάποια η οποία θα μείνει έγκυος για να τον καπαρώσει, δεν είναι υποχρεωμένος να μείνει μαζί της και μπορεί να συνεχίσει τη ζωούλα του μια χαρά. Μια γυναίκα που έμπλεξε όμως με έναν καραγκιόζη, ο οποίος αποφασίζει ότι τελικά δεν το θέλει, μένει με το παιδί και με όλες τις υποχρεώσεις αυτού.
Που ακριβώς είναι η ομοιότητα;;;
Πρώτον, αν ο άντρας δεν το θέλει το παιδί, αλλά πληρώνει διατροφή, δεν συνεχίζει μια χαρά τη ζωούλα του, δουλεύει για κάποιον άλλο που ΔΕΝ ήθελε, όσο σκληρό και αν ακούγεται αυτό.

Η ομοιότητα έγκειται στο ότι όπως λέτε και εσείς, και στις δύο περιπτώσεις, θα έχουμε λάθος επιλογή συντρόφου. :)
Και στις δύο περιπτώσεις όμως υπάρχει κάποια (έστω και ελάχιστη) κάλυψη για την γυναίκα. Για τον άντρα όμως;
Και επίσης κάτι άλλο ... ακριβώς επειδή δεν μπορούμε ανά πάσα στιγμή να ξεφορτωθούμε ένα παιδί και το ξέρουμε αυτό, όταν αποφασίζουμε αν θα το κρατήσουμε, το κάνουμε συνειδητά και δεν αλλάζουμε γνώμη μετά... άρα δεν παίζει μετά να πούμε ότι τελικά το κρατήσαμε επειδή δεν είχαμε άλλη επιλογή.
Εσείς πάλι έχετε την πολυτέλεια να αλλάξετε γνώμη, όπως βλέπεις.
Δε μου λες κάτι καινούριο, το ίδιο ακριβώς λέω. Γιαυτό ακριβώς λέω ότι αυτό από μόνο του, δεν σας κάνει πιο άξιες (όπως είπαν κάποιες)
Και, για να μην παρεξηγούμαι, ξαναλέω: σαφώς και έχει και ο άντρας δικαιώματα, σαφώς και το παιδί ανήκει και στους δύο, σαφώς είναι μια απόφαση που θα πρέπει να την λαμβάνουν από κοινού .... αλλά κανένας δεν μπορεί να υποχρεώσει τον άλλο. Άρα η γυναίκα από την πλευρά της έχει το δικαίωμα να αποφασίσει, αν θα συνεχιστεί ή όχι η κύηση, και ο άντρας έχει την πολυτέλεια όπως βλέπουμε, να αλλάξει γνώμη και να μην είναι παρών.
Όλα καλά ως εδώ, συμφωνούμε. Αλλά:
Θα μου πεις, ναι αλλά αν ζητάει διατροφή;;;
Ας πρόσεχε ο άντρας, αν δεν ήθελε παιδιά να λάμβανε τα μέτρα του ... ή και η γυναίκα, αν δεν ήταν σίγουρη γι' αυτόν!
Ε ας πρόσεχε και η γυναίκα λοιπόν, όφουυυυυ :P
Και τέλος πάντων ρε παιδί μου, τι σόι παντελόνια φοράτε, αν δεν μπορείτε να αναλάβετε τις ευθύνες σας, έστω και για κάποιο λάθος σας. Γιατί μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είναι λάθος και των δύο, μην τρελαθούμε δεν είμαστε μωρά .... δεν μένεις έγκυος από τον κρίνο!

Και δεν στα λέω προσωπικά όλα αυτά...
Συμφωνώ ότι κάποιος ο οποίος έδινε εγγυήσεις αρχικά και μετά άλλαξε άποψη οριστικά, είναι πολύ λάθος. Είναι σίγουρο ότι άλλαξε οριστικά άποψη όμως; Όπως είπες και εσύ, ο άντρας έχει αυτή τη δυνατότητα και μπορεί να εξωτερικεύει και την οποιαδήποτε σκέψη του προς αυτή την κατεύθυνση. Η γυναίκα, δεν το κάνει, γιατί δεν μπορεί καν να το διανοηθεί. Αυτό δεν σημαίνει ότι αν μπορούσε, δεν θα το έκανε. :)

Θα κάνω ένα διάλειμμα, δεν νομίζω ότι θα απαντήσω σε άλλα posts σύντομα. Μη νομίζετε δηλαδή ότι σας γράφω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Α γεια σου! Σα να μου φαίνεται ότι δικαιολογείς κάπως τον τυπά που ανέφερε πιο πριν η ΚουΕ ε;

Το οτι καταλαβαινω οτι ισχυει κατι τετοιο δε σημαινει οτι αυτο τον δικαιολογει κιολας. Κακως ισχυει και η πλακα ξερεις ποια ειναι, καποιοι δεν προσπαθουν να αντιληφθουν τι εχει συμβει.
Και τον τυπο στον οποιο αναφερθηκε η ΚΕ δεν τον σχολιασα, διοτι η αποδοση ενος χαρακτηρισμου με αρνητικη εννοια ειναι το λιγοτερο που μπορει να του προσαψει καποιος. Για μενα ειναι αναξιος οποιουδηποτε χαρακτηρισμου και αρνουμαι να τον πιασω καν στο στομα μου...

Το γεγονός λοιπόν ότι είναι στο σώμα σας, σας κάνει να συνειδητοποιήσετε πιο γρήγορα τι συμβαίνει. Αυτό δεν σας κάνει απαραίτητα πιο σωστές για δέκτες του παιδιού.

Ε μα τι θες να γινει τωρα?! Ο αντρας γενναει και η γυναικα τικτει. Να αλλαξουμε τους νομους της φυσης?!

Δεν θέλει να έχει απλά δικαιώματα, αλλά ΙΣΑ δικαιώματα. Και πες μου εσύ, ποιες γυναίκες οι οποίες δέχτηκαν να κρατήσουν ένα παιδί, ενώ ο σύντροφος τους το αρνήθηκε, το έκαναν μόνες τους τελικά θα δεχτούν να έχουν ίσα δικαιώματα πάνω σε αυτό το παιδί και οι πρώην (λογικά) σύντροφοί τους. ΚΑΜΙΑ! Γιατί λοιπόν να δεχτεί κάποιος να υπογράψει αναγνώριση; Για την φουκαριάρα τη μάνα του; :P

Εαν το αρνηθηκε στην αρχη και μετεπειτα με την αναγνωριση του παιδιου θελει να εχει ισα δικαιωματα ας τα εχει...Αρκει να μην ξεχνα και τις υποχρεωσεις του....Ειπαμε, αυτα πανε πακετο. Η γυναικα που δε θα δεχτει απο τον πρωην της να ειναι μερος της ζωης του παιδιου τους, εφοσον εκεινος πλεον το θελει, θα το κανει απο εγωισμο και χαζομαρα και δεν ειναι σωστο. Τλχ εγω ετσι το αντιλαμβανομαι.



Είναι όντως ευαπόδεικτο. Την υπογραφή τι την θέλετε; Για τα μάτια του κόσμου; :confused:

Πρωτος απ ολους θα επρεπε να τη θελει ο πατερας του παιδιου...Παιδι εχει στον κοσμο, δεν εσπειρε ρεβυθια. Οπως και να ηρθε στη ζωη, το παιδι αυτο υπαρχει, ειναι φακτ .-


Δλδ αν ΜΟΝΟ εμείς κυοφορούσαμε, θα σου άρεσε να παίρνουμε ΜΟΝΟ εμείς τις αποφάσεις; :confused:

Ρε συ Φαν, δεν καταλαβαινεις οτι δεν ειναι ενα θεμα στο οποιο ανταγωνιζομεθα τα δυο φυλα.
Η κατασταση εχει ως εχει. Καλως ή κακως τον τελευταιο λογο τον εχει η γυναικα, διοτι εκεινη το "κουβαλαει".


Εγώ να δεις... Και εγώ έχω να απαντάω και σε 15 κιουρίες, εσείς μόνο σε έναν άξεστο ;)

Το πτωμα σας εχει κανει μεγαλη ζημια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γραφεις "Γιαυτό ακριβώς λέω ότι αυτό από μόνο του, δεν σας κάνει πιο άξιες (όπως είπαν κάποιες)"

Ξερεις για ποιο λογο ειμαστε ισως πιο αξιες?
Διοτι υπαρχουν πολλοι περισσοτεροι τετοιοι "πατεραδες" απο οσο θα επρεπε να υπηρχαν. Και εννοω τους παρακατω που ανεφερες.
"Πρώτον, αν ο άντρας δεν το θέλει το παιδί, αλλά πληρώνει διατροφή, δεν συνεχίζει μια χαρά τη ζωούλα του, δουλεύει για κάποιον άλλο που ΔΕΝ ήθελε, όσο σκληρό και αν ακούγεται αυτό."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ θα πω μόνο τρία πράγματα ακόμα και θα προσπαθήσω να μη ξαναγράψω γιατί προφανώς δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουμε.

1. Αν ΜΟΝΟ εσείς κυοφορούσατε, μπορεί να μη μου άρεσε που θα παίρνατε ΜΟΝΟ εσείς τις αποφάσεις, αλλά θα καταλάβαινα πως ΜΟΝΟ έτσι μπορεί να γίνει, αφού ΜΟΝΟ για το δικό σας σώμα θα μιλάγαμε. Για χιλιοστη φορά, ποτέ δεν είπε κανείς πως είναι δίκαιο αυτό, απλώς έτσι είναι!

2. Η ισότητα δεν μπορεί να υπάρξει σε άνισες καταστάσεις. Αυτό δεν αλλάζει την ύπαρξη της πατρότητας όμως. Δες αν θες, ξανά το παράδειγμα που σου παρέθεσα στο ΥΓ πιο πάνω.

3. Τα αδιαμφισβήτητα γεγονότα επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να μην επικυρώνονται και νομικά. Αν δλδ δεν αναγνωρίσει κάποιος το παιδί του, δεν είναι παιδί του;

4. Η ζωούλα των αντρών συνεχίζεται κανονικά, ακόμα κι αν πρέπει να δουλεύουν πιο πολύ, πίστεψέ με. Πολύ πιο εύκολα βρίσκει γυναίκα ένας άντρας με παιδί από άλλο γάμο (που συνήθως δεν το 'χει μαζί του συνέχεια, αφού μένει με την μαμά), παρά μια γυναίκα σε αντίστοιχη θέση. Εκτός αν για σένα η ποιότητα ζωής μετριέται ΜΟΝΟ από το πόσα σου μένουν καθαρά στη τσέπη αφού πληρώσεις όλες τις υποχρεώσεις σου. Και για του λόγου το αληθές, αρκει να κοιτάξεις γύρω σου πως είναι μερικά χωρισμένα ζευγάρια με παιδί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εαν θελει να μεινει εγκυος, μπορει, οσες προφυλαξεις και να παρθουν? Συγγνωμη, αλλα εδω σε τι ακριβως αναφερεσαι? Στην εξαπατηση? Π.χ. παιρνω αντισυλληπτικα χαπια, αλλα στην ουσια λεω ψεματα?
Φυσικα και δεν υπαρχουν 100% σιγουρες προφυλαξεις. Ειτε τυχαια, ειτε με εξαπατηση.
Μπορει μια γυναικα να εχει μιλησει με το συντροφο της και οι δυο να εχουν καταληξει στο οτι δεν ειναι ετοιμοι για ενα παιδι, αλλα με το που θα τυχει κατι τετοιο η ψυχολογια ειτε του ενος εκ των δυο, ειτε και των δυο να αλλαξει επ αυτου...
Εγω το μονο που ευχομαι, ειναι τα παιδια να ερχονται σε αυτους που πραγματικα τα θελουν...
Η ψυχολογια μπορει να αλλάξει, αλλά αυτο δε σημαινει οτι ειναι ετοιμοι για μια τετοια κινηση οπου αλλαζουν τελειως οι ζωες.
Τι ακριβώς μπορώ να συζητήσω; Αφού παίρνεις σαν δεδομένο πως δεν είμαστε έντιμες κι ευθείς και πως ό,τι κι αν λέμε, πάντα μπορεί να αλλάξουμε γνώμη. Άρα κάθε μη έκτρωση με βάση αυτό το δεδομένο συνιστά και εκβιασμό προς τον άντρα. Ε τι να πω εγώ λοιπόν;
Σε μη-εκτρωσεις οπου ο αντρας δεν το ηθελε, τι άλλο μπορει να συμβαινει δλδ ; Ανωριμοτητα που δεν καταλαβαινει τις συνεπειες και συνθηκες και ακολουθει τυφλα το μητρικο ενστικτο ;

Και σε όλα αυτά δεν έχει σημασία αν η εγκυμοσύνη είναι ευλογία ή όχι. Γιατί νομίζω οι περισσότερες γυναίκες θα σου απαντούσαν πως είναι μεν ευλογία, αλλά δεν είναι και βόλτα στο λούνα παρκ..
Συγνωμη τιθελατε δλδ ; Και ευλογια και να εχετε το μοναδικο προνομιο της δημιουργιας ζωης, ...και να ειναι σαν τριπακι απο 1ης ποιοτητας μαριχουανα ; Ειπαμε, καθετι καλο, εχει και τα μειονεκτηματα του.

Ισο δικαίωμα στην απόφαση...Αν "αναγκάσεις" μια γυναίκα που δεν θέλει ένα παιδί να το κρατήσει...που είναι το ίσο δικαιωμα στην απόφαση?
Αναπόφευκτα σε μια περίπτωση οπου 2 άνθρωποι διαφωνούν για το πως να προχωρήσουν (με μια εγκυμοσύνη στην περίπτωση που συζητάμε) η απόφαση που θα παρθεί θα παρθεί από τον έναν από τους 2. Δεν είναι προφανές ότι θα ληφθεί από αυτον που επηρεάζεται αμεσότερα και περισσότερο? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνετε....
Αυτο ειναι σα να λετε : ε η φυση μας εκανε ενα ωραιο δωρο...αλλά εχει και μειονεκτηματα, οπότε ...θα την πληρωσει το αλλο φυλλο ! Τοτε να μας αποζημειωνετε για υπερταση (γκρινια), παθησεις προστατη, αλωπεκία, εγκεφαλικα και καρδιακα προβληματα :P

Βρε Φαν, το αν ο άντρας θέλει το παιδι ή όχι, δεν αλλάζει το γεγονός πως είναι πατέρας αυτού του παιδιού! Γιατι λοιπόν η γυναίκα να μην επιδιώξει τουλάχιστον την αναγνώρισή του από εκείνον; Ας μη συμμετέχει πουθενά αλλού, ας μη το βλέπει αν δεν θέλει, ας μη πληρώνει τίποτα, παιδί του όμως θα συνεχίσει να είναι, θέλει, δεν θέλει! Τι δεν καταλαβαίνεις;
Και τοτε γιατι εχει τοση σημασια να δεχθει οτι ειναι δικο του ; Σιγουρα με την αναγνωριση δεν ερχονται και "παρελκόμενα" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
γιατι η κωλοκοινωνία που ζούμε, φροντίζει να γράφει στα χαρτιά του παιδιού "αγνώστου πατρός" κι όχι "του Μήτσου που δεν δέχτηκε να είναι πατέρας"

γιαυτό είναι σημαντική η αναγνώριση
γιατί ο πατέρας δεν είναι άγνωστος ΠΟΤΕ, όμως φροντίζουν να "ξεφτυλίζουν" με δύο λέξεις μια γυναίκα η οποία αποφάσισε δυναμικά να μην κάνει έκτρωση
Γιατί το όνομα του πατέρα προφυλάσσεστε με τη λέξη "άγνωστος" την ίδια ακριβώς στιγμή που με τον ίδιο τρόπο η γυναίκα κατατάσσεται σαν "ιερόδουλη"
Μόνο μια ιερόδουλη θα μπορούσε να πει "δεν ξέρω ποιος είναι ο πατέρας, είναι αγνώστου πατρός"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αφού αποφάσισε δυναμικά να κάνει έκτρωση, θα έπρεπε να έχει λάβει όλους τους παράγοντες υπόψιν. Αν πραγματικά έχει ξεπεράσει όλα τα άλλα προβλήματα και της μένει μόνο αυτό, τότε δεν θα την ένοιαζε. Ας συνεχίσει για λίγο να είναι δυναμική, άλλωστε αυτοί που θα το μάθουν θα είναι οι γιατροί και όσοι κάνουν τα γραφειοκρατικά. Όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Aρνούμαι να κάνω παραθέσεις απλά αρνούμαι :P

Και αρχίζω....

Σε 7352920 διαβάζω ότι ναι...μένει έγκυος...εμείς δεν θέλουμε...σκάσε την διατροφή... Λες και όλοι όσοι ανέλαβαν τις ευθύνες τους πληρώνουν πάντα διατροφή.... έλεος με την διατροφή... Μπορώ να αναφέρω χιλιάδες παραδείγματα νόμιμων-αναγνωρισμένων παιδιών που γεννήθηκαν και σε γάμο...οι γονείς χώρισαν και αυτή η διατροφή που έχει γίνει καραμέλα δεν έρχεται ποτέ...και σκάσε κι άλλα λεφτά στο δικηγόρο για τα νόμιμα δικαιώματα....

Επιπλέον οι γυναίκες που κρατάνε το παιδί ακόμα κι αν ο πατέρας αντιτίθεται δεν είναι "οι κακές που θέλουν να τυλίξουν τον άντρα" και επειδή δεν το κατάφεραν σκάσε (&(_)&%$ την διατροφή....

Και αφού αφήσω την διατροφή....(σοζ αλλά μου βάρεσε άσχημα)
Θα πιάσω το πόσο κακιές...πονηρές κλπ είμαστε που χρησιμοποιούμαι την εγκυμοσύνη εναντίον σας...όποια απόφαση κι αν πάρουμε που δεν συμφωνήσετε εμείς είμαστε οι κακιές.....δεν θέλετε το παιδί...σας εκδικούμαστε που το κρατάμε...θέλετε το παιδί δεν σας δίνουμε σημασία και το ρίχνουμε....

Το θέμα για εμένα είναι το εξής...και θα μιλήσω προσωπικά....
Η εγκυμοσύνη είναι ευλογία...είναι δώρο...είναι χάρισμα (πείτε όπως το θέλετε)...αλλά για να είναι όλα τα παραπάνω για εμένα πρέπει να είναι συνειδητή επιλογή και των δύο.... Να θέλουν και οι δύο και να πιστεύουν ότι ήρθε η ώρα να γίνουν γονείς.... simple as that....

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δημιουργεί προβλήματα.... Και ναι τα προβλήματα κατά κύριο λόγο τα έχει η γυναίκα.... Μην μου πείτε ότι η κοινωνία μας είναι ανοιχτόμυαλη και αποδέχεται την ανύπαντρη μάνα με τον άγνωστο πατέρα.... και όλα βαίνουν καλώς.... ή μη μου πείτε ότι η κοινωνική πρόνοια είναι τόσο αναπτυγμένη και βοηθάει της μητέρες...ή ότι οι εργοδότες καταλαβαίνουν απόλυτα τι σημαίνει μονογονεική οικογένεια...μεταξύ μας...δεν τους νοιάζει....αυτοί πληρώνουν και απαιτούν...
Και άντε πήγαινε...εσύ και ο οποιοσδήποτε εσύ και εξήγησε ότι θα λείψεις από την δουλειά επειδή το μωρό είναι άρρωστο και περίμενε να σε καταλάβει 100%...

Και ότι γίνεται στο δικό μου σώμα με αφορά....Δεν είναι η εγκυμοσύνη βόλτα στο λούνα παρκ και δεν σκοπεύω να την κάνω για την πλάκα μου ή για την εμπειρία μου ή απλά μου έτυχε....

Και δεν σημαίνει ότι θα μείνεις έγκυος πάντα από τον έρωτα της ζωής σου...ατυχήματα συμβαίνουν....γι'αυτό προσέχουμε για να έχουμε....
Αλλά αν μας κάτσει η στραβή θεωρώ δικαίωμα μου να έχω το πρώτο και το τελευταίο λόγο....

Δεν γίνεται εσείς να μπείτε στην θέση μας και ούτε εμείς στην δικιά σας....
Και αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό....

Ξέρω...ξέρω ήμουν απότομη αλλά I couldn't help it :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
γιατι η κωλοκοινωνία που ζούμε, φροντίζει να γράφει στα χαρτιά του παιδιού "αγνώστου πατρός" κι όχι "του Μήτσου που δεν δέχτηκε να είναι πατέρας"

γιαυτό είναι σημαντική η αναγνώριση
γιατί ο πατέρας δεν είναι άγνωστος ΠΟΤΕ, όμως φροντίζουν να "ξεφτυλίζουν" με δύο λέξεις μια γυναίκα η οποία αποφάσισε δυναμικά να μην κάνει έκτρωση
Γιατί το όνομα του πατέρα προφυλάσσεστε με τη λέξη "άγνωστος" την ίδια ακριβώς στιγμή που με τον ίδιο τρόπο η γυναίκα κατατάσσεται σαν "ιερόδουλη"
Μόνο μια ιερόδουλη θα μπορούσε να πει "δεν ξέρω ποιος είναι ο πατέρας, είναι αγνώστου πατρός"
Γιατι φιλη μου αναστασια σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει καποιοs να αποδειξει επισημα την πατροτητα του παιδιου. Εαν δεν το αναγνωρισει ο φυσικοs του πατεραs θα επρεπε μετα να επιληφθει η δικαιοσυνη κατι που θα δημιουργουσε προβλημα καθημερινηs συμφορησηs στα δικαστηρια με αναβολεs και κοντρα αναβολεs η καθε ξεχωριστη υποθεση. Επειτα θα επρεπε να γινει και η λεγομενη εξεταση dna ισωs και πανω απο μια φορα για να αποδειχθει η πατροτητα του παιδιου. Ολη αυτη η διαδικασια ειναι χρονοβορα πολυδαπανη και το κρατοs δεν εχει αυτην την δυνατοτητα οπωs φαινεται να ανταποκριθει στιs απαιτησειs που θελει η αλλαγη αυτηs τηs νομοθεσιαs. Εχειs απολυτο δικαιο παντωs να οργιζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αφού αποφάσισε δυναμικά να κάνει έκτρωση, θα έπρεπε να έχει λάβει όλους τους παράγοντες υπόψιν. Αν πραγματικά έχει ξεπεράσει όλα τα άλλα προβλήματα και της μένει μόνο αυτό, τότε δεν θα την ένοιαζε. Ας συνεχίσει για λίγο να είναι δυναμική, άλλωστε αυτοί που θα το μάθουν θα είναι οι γιατροί και όσοι κάνουν τα γραφειοκρατικά. Όχι;


Όταν ακούω τέτοιες απόψεις,εύχομαι πραγματικά τα παιδιά να τα αποκτούσαν οι άντρες. Ένα επίθετο θα δώσει,δεν είναι τίποτα. Η ελάχιστη απαίτηση του παιδιού δηλαδή. Τα παρελκόμενα,μια γυναίκα που έχει αξιοπρέπεια και λίγη ανωτερότητα,απλά δε θα τα ζητήσει.
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Φυσικα και δεν υπαρχουν 100% σιγουρες προφυλαξεις. Ειτε τυχαια, ειτε με εξαπατηση.Η ψυχολογια μπορει να αλλάξει, αλλά αυτο δε σημαινει οτι ειναι ετοιμοι για μια τετοια κινηση οπου αλλαζουν τελειως οι ζωες.
Σε μη-εκτρωσεις οπου ο αντρας δεν το ηθελε, τι άλλο μπορει να συμβαινει δλδ ; Ανωριμοτητα που δεν καταλαβαινει τις συνεπειες και συνθηκες και ακολουθει τυφλα το μητρικο ενστικτο;

Καταλαβαίνεις πως το έμβρυο είναι στο δικό ΜΟΥ σώμα; Και πως δεν μπορώ να υποχρεωθώ να κάνω ένα χειρουργείο (που πιθανά να μη μου επιτρέψει να κάνω άλλα παιδιά) αν δεν το θέλω; Και γιατί δλδ αποκλείεται απλώς να αλλάξει η ψυχολογία και πρέπει να κρύβονται άλλα από πίσω; Δλδ πραγματικά εξοργίζομαι όταν νιώθω πως έχετε τέτοια άποψη για το σύνολο του γυναικείου πληθυσμού! Ναι οκ, υπάρχουν και τέτοιες, αλλά απ' όσα διαβάζω, καταλαβαίνω πως θεωρείτε ΔΕΔΟΜΕΝΟ πως μια γυναίκα που δεν κάνει έκτρωση ενώ ο πατέρας δεν θέλει το παιδί, το κάνει μόνο και μόνο για να κερδίσει κάτι άλλο! Το γεγονός πως μπορεί πχ να είναι 30, να μη θέλει να ρισκάρει επιπλοκές από την έκτρωση, να θεωρεί πως μπορεί να το μεγαλώσει και μόνη της, αποκλείεται ε; :confused: Να μη θέλει στο φινάλε να σκοτώσει αυτό το πλάσμα που είναι ΚΑΙ παιδί της!


Αυτο ειναι σα να λετε : ε η φυση μας εκανε ενα ωραιο δωρο...αλλά εχει και μειονεκτηματα, οπότε ...θα την πληρωσει το αλλο φυλλο ! Τοτε να μας αποζημειωνετε για υπερταση (γκρινια), παθησεις προστατη, αλωπεκία, εγκεφαλικα και καρδιακα προβληματα :P

Τι ακριβώς πληρώνετε είπαμε αν απλά αναγνωρίσετε ένα παιδί; :confused:
Και η λογική σου μπάζει. Οι γυναίκες, αν ήταν έτσι, πρέπει να ζητήσουν αποζημίωση και για την οστεοπόρωση, την περίοδο και τις ημικρανίες. :P
Και τοτε γιατι εχει τοση σημασια να δεχθει οτι ειναι δικο του ; Σιγουρα με την αναγνωριση δεν ερχονται και "παρελκόμενα" ;

Νομικά μπορείς να ζητήσεις και διατροφή αργότερα αν θες. Πρακτικά οι διατροφές που επιδικάζονται είναι της πλάκας (περίπου 300 ευρώ).
Το θέμα με την αναγνώριση όμως δεν έγκειται εκεί. Έγκειται στην ηθική πλευρά του θεμάτος και στο ότι υπάρχουν και διάφοροι άλλοι λόγοι που είναι καλό ΝΟΜΙΚΑ να είναι γνωστός ο μπαμπάς του παιδιου. Τον πιο απλό θα σου πω.. εκείνος κάνει άλλο παιδί. Θα είναι αυτόματα αδερφάκι του. Και μη μου πεις τώρα τι σημασία έχει αυτό..

Γιατι φιλη μου αναστασια σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει καποιοs να αποδειξει επισημα την πατροτητα του παιδιου. Εαν δεν το αναγνωρισει ο φυσικοs του πατεραs θα επρεπε μετα να επιληφθει η δικαιοσυνη κατι που θα δημιουργουσε προβλημα καθημερινηs συμφορησηs στα δικαστηρια με αναβολεs και κοντρα αναβολεs η καθε ξεχωριστη υποθεση. Επειτα θα επρεπε να γινει και η λεγομενη εξεταση dna ισωs και πανω απο μια φορα για να αποδειχθει η πατροτητα του παιδιου. Ολη αυτη η διαδικασια ειναι χρονοβορα πολυδαπανη και το κρατοs δεν εχει αυτην την δυνατοτητα οπωs φαινεται να ανταποκριθει στιs απαιτησειs που θελει η αλλαγη αυτηs τηs νομοθεσιαs. Εχειs απολυτο δικαιο παντωs να οργιζεσαι.

Η αναγνώριση πατρότητας γίνεται στα δικαστήρια εκουσίας δικαιοδοσίας που σημαίνει πως δεν καθυστερεί πολύ (περίπου ένα χρόνο, με μια αναβολή). Το δικαστήριο διατάζει να διεξαχθεί εξέταση dna κι αν ο πατέρας αρνηθεί, η άρνησή του συνάγεται ως παραδοχή της πατρότητας. Τελεία.
Αφού αποφάσισε δυναμικά να κάνει έκτρωση, θα έπρεπε να έχει λάβει όλους τους παράγοντες υπόψιν. Αν πραγματικά έχει ξεπεράσει όλα τα άλλα προβλήματα και της μένει μόνο αυτό, τότε δεν θα την ένοιαζε. Ας συνεχίσει για λίγο να είναι δυναμική, άλλωστε αυτοί που θα το μάθουν θα είναι οι γιατροί και όσοι κάνουν τα γραφειοκρατικά. Όχι;

Το εξηγείς αυτό λίγο περισσότερο. Αν κάνει έκτρωση σε τι να συνεχίσει να είναι δυναμική; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Το εξηγείς αυτό λίγο περισσότερο. Αν κάνει έκτρωση σε τι να συνεχίσει να είναι δυναμική; :redface:
Αν ΔΕΝ κάνει έκτρωση και είναι δυναμική για αυτό το λόγο, τότε ας συνεχίσει να είναι για λίγο ακόμα δυναμική και να μην την απασχολεί το τι θα πουν οι άλλοι, οι οποίοι άλλοι στην χειρότερη να είναι το νοσοκομείο στο οποίο γέννησε. Οι υπόλοιποι του περιβάλλοντος της θα ξέρουν την αλήθεια και δεν θα έπρεπε να την ενδιαφέρει κανένας άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Tο να μην κάνει έκτρωση δεν είναι θέμα δυναμισμού, είναι θέμα θέλω και προτεραιοτήτων. Και μη ξεχνάς πως το να δηλώνεται ως αγνώστου πατρός δεν έχει τόσο αντίκτυπο στην ίδια, όσο στο παιδί, που όπως μπορείς να φανταστείς, είναι πιθανό να αντιμετωπιστεί διαφορετικά από την κοινωνία. Επιπλέον η αναγνώριση δεν σημαίνει καν πλέον πως πρέπει να έχει και το επιθετό του, μπορεί να έχει της μητέρας του. Απλά θα είναι ο Γιαννάκης το γένος τάδε του τάδε κι όχι ο Γιαννάκης το γένος αγνώστου. Δλδ τι τραγικό βρίσκεις σε αυτό τη στιγμή που ο τάδε είναι ΟΝΤΩΣ ο μπαμπάς του, έστω βιολογικά και μόνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Tο να μην κάνει έκτρωση δεν είναι θέμα δυναμισμού, είναι θέμα θέλω και προτεραιοτήτων.
Δεν κατάλαβα που κόλλησες, σχολίασα αυτό:
γιατί ο πατέρας δεν είναι άγνωστος ΠΟΤΕ, όμως φροντίζουν να "ξεφτυλίζουν" με δύο λέξεις μια γυναίκα η οποία αποφάσισε δυναμικά να μην κάνει έκτρωση
Και μη ξεχνάς πως το να δηλώνεται ως αγνώστου πατρός δεν έχει τόσο αντίκτυπο στην ίδια, όσο στο παιδί, που όπως μπορείς να φανταστείς, είναι πιθανό να αντιμετωπιστεί διαφορετικά από την κοινωνία. Επιπλέον η αναγνώριση δεν σημαίνει καν πλέον πως πρέπει να έχει και το επιθετό του, μπορεί να έχει της μητέρας του. Απλά θα είναι ο Γιαννάκης το γένος τάδε του τάδε κι όχι ο Γιαννάκης το γένος αγνώστου. Δλδ τι τραγικό βρίσκεις σε αυτό τη στιγμή που ο τάδε είναι ΟΝΤΩΣ ο μπαμπάς του, έστω βιολογικά και μόνο;
Ενώ το ότι αποφάσισε η μάνα να μεγαλώσει ένα παιδί χωρίς πατέρα, δεν έχει αντίκτυπο για το παιδί. Αλλά ξέχασα... οι άντρες δεν "το 'χουν" άρα είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν το ίδιο μας κάνει. Ας ξέρει όμως ο κόσμος με τη βούλα ποιανού είναι το παιδί, γιατί αλλιώς θα περάσει δύσκολα χρόνια...

Αν η γυναίκα αποφασίσει να κρατήσει μόνη της το παιδί, δεν έχει καμία σημασία αν ο πατέρας βάλει την υπογραφή του. Αν θέλετε μπορείτε να λέτε ποιανού είναι και αν έχει τα κότσια ο πατέρας ας το αρνηθεί. :)

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Σαφώς και αν ο πατέρας νοιάζεται πραγματικά για την μητέρα, ακόμα και αν δεν θέλει το παιδί, θα είναι εκεί και θα την στηρίξει, θα αναγνωρίσει το παιδί και όλοι θα είναι ευτυχισμένοι. Αν χρειάζεται κιόλας και μπορεί, θα δίνει και την οικονομική του στήριξη. Αν πάλι η θέλω_να_γίνω_μάνα σύντροφος νοιάζεται πραγματικά για τον δεν_θέλω_να_γίνω_πατέρας σύντροφό της και το ίσως_έρθω_στον_κόσμο παιδί της, τότε δεν θα φέρει στον κόσμο ένα παιδί το οποίο με τη γέννηση του θα έχει αυτήν την άρνηση γύρω του.

Παρόλα αυτά οι γυναίκες, φαίνεται ότι παρασέρνονται τόσο πολύ από το μητρικό τους ένστικτο, που δεν υπολογίζουν καθόλου τον άντρα σε όλο αυτό, αλλά ούτε βάζουν πάντα (σημαντικό αυτό) την λογική τους να δουν αν αυτό που θέλουν να κάνουν είναι το σωστό. Άλλωστε, τόση ώρα δεν είχαμε κολλήματα του στυλ "δεν θέλω να σκοτώσω την ψυχή που έχω μέσα μου", αλλά "δεν θέλω να κάνω κακό στο σώμα μου", "δεν θέλω να κάνω χειρουργείο", "εγώ γεννάω το μωρό εγώ αποφασίζω". Δεν είναι κάπως εγωιστικό λοιπόν όλο αυτό;

Μάλιστα, όχι μόνο είναι εγωιστικό, αλλά κατηγορείται και ο άντρας που δεν λαμβάνει τις ευθύνες του, άσχετα αν το πιθανότερο είναι ότι οι ίδιες, έχουν παραγκωνίσει όλες τις υπόλοιπες δικές τους, τα υπόλοιπα θέλω τους, την υπόλοιπη ζωή τους. Κατηγορείται που δεν τις ακολουθεί σε αυτήν την δραματική αλλαγή ζωής.

Δεν είναι ότι δεν σας καταλαβαίνω, σας καταλαβαίνω απόλυτα. Απλά διαφωνώ. Γιαυτό δεν έχει νόημα να συνεχίσω να ανακυκλώνω τα όσα τόση ώρα λέω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Η αναγνώριση πατρότητας γίνεται στα δικαστήρια εκουσίας δικαιοδοσίας που σημαίνει πως δεν καθυστερεί πολύ (περίπου ένα χρόνο, με μια αναβολή). Το δικαστήριο διατάζει να διεξαχθεί εξέταση dna κι αν ο πατέρας αρνηθεί, η άρνησή του συνάγεται ως παραδοχή της πατρότητας. Τελεία.
Τοτε που ειναι το προβλημα μηπωs στο οτι και μετα την αναγνωριση του παιδιου ο φυσικοs πατεραs του παιδιου εαν το θελησει δεν θα αναφερεται το ονομα του σε δημοσιο εγγραφο ωs πατεραs του ιδιου του παιδιου: Εξηγησε μου εαν θελειs αναστασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η Αναστασία δύσκολο να σου εξηγήσει, δεν ήταν καλή στα νομικά :P
Η Κωνσταντίνα πάντως έχει να σου πει πως δεν νομίζει πως υπάρχει επιλογή για τον μπαμπά που αναγνώρισε ένα παιδί ως δικό του να μη φαίνεται στα δημόσια έγγραφα ως μπαμπάς του.

Φανταγκο, σχεδόν με έπεισες. Αλλά εγώ όσο έγραφα αναφερόμουν σε γυναίκες που κάνουν παιδί σε μεγάλη σχετικά ηλικία και οι οποίες, ναι μεν θα προτιμούσαν να του παρέχουν κανονική οικογένεια, νιώθουν όμως πως ίσως δεν έχουν ποτέ ξανά παρόμοια ευκαιρία και αποφασίζουν πως το "ατύχημα" αυτό δεν πρέπει να πάει χαμένο. Εννοείται πως σε κάθε περίπτωση θα ήταν καλύτερο να είχαν και την στήριξη του άντρα, εννοείται πως δεν είστε διακοσμητικοί, απλώς μερικές φορές τα πράγματα απλώς δεν έρχονται όπως θα έπρεπε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
γιατι η κωλοκοινωνία που ζούμε, φροντίζει να γράφει στα χαρτιά του παιδιού "αγνώστου πατρός" κι όχι "του Μήτσου που δεν δέχτηκε να είναι πατέρας"

γιαυτό είναι σημαντική η αναγνώριση
γιατί ο πατέρας δεν είναι άγνωστος ΠΟΤΕ, όμως φροντίζουν να "ξεφτυλίζουν" με δύο λέξεις μια γυναίκα η οποία αποφάσισε δυναμικά να μην κάνει έκτρωση
Γιατί το όνομα του πατέρα προφυλάσσεστε με τη λέξη "άγνωστος" την ίδια ακριβώς στιγμή που με τον ίδιο τρόπο η γυναίκα κατατάσσεται σαν "ιερόδουλη"
Μόνο μια ιερόδουλη θα μπορούσε να πει "δεν ξέρω ποιος είναι ο πατέρας, είναι αγνώστου πατρός"
Αν ειναι μονο γιαυτο τοτε συμφωνουμε.

Σε 7352920 διαβάζω ότι ναι...μένει έγκυος...εμείς δεν θέλουμε...σκάσε την διατροφή... Λες και όλοι όσοι ανέλαβαν τις ευθύνες τους πληρώνουν πάντα διατροφή.... έλεος με την διατροφή... Μπορώ να αναφέρω χιλιάδες παραδείγματα νόμιμων-αναγνωρισμένων παιδιών που γεννήθηκαν και σε γάμο...οι γονείς χώρισαν και αυτή η διατροφή που έχει γίνει καραμέλα δεν έρχεται ποτέ...και σκάσε κι άλλα λεφτά στο δικηγόρο για τα νόμιμα δικαιώματα....
Το ποσοι δεχονται να πληρωσουν την διατροφη ειναι ασχετο. Εδω λεμε αν πρεπει παντα να ζητειται. Και σιγα μην εχεις χιλιαδες παραδειγματα :P

Επιπλέον οι γυναίκες που κρατάνε το παιδί ακόμα κι αν ο πατέρας αντιτίθεται δεν είναι "οι κακές που θέλουν να τυλίξουν τον άντρα" και επειδή δεν το κατάφεραν σκάσε (&(_)&%$ την διατροφή....
Γενικευεις ενω εγω μιλησα πολυ συγκεκριμενα...

Και αφού αφήσω την διατροφή....(σοζ αλλά μου βάρεσε άσχημα)
Θα πιάσω το πόσο κακιές...πονηρές κλπ είμαστε που χρησιμοποιούμαι την εγκυμοσύνη εναντίον σας...όποια απόφαση κι αν πάρουμε που δεν συμφωνήσετε εμείς είμαστε οι κακιές.....δεν θέλετε το παιδί...σας εκδικούμαστε που το κρατάμε...θέλετε το παιδί δεν σας δίνουμε σημασία και το ρίχνουμε....
Παλι γενικευεις. Υπαρχει καποιος λογος που δεν τοποθετεισαι στο συγκεκριμενο που εθιξα ;

Για τα υπολοιπα που λες Vkey, δλδ τα θελετε ολα. Απο τη μια οταν κατι ειναι υπερ σας "ε τι να κανουμε ετσι ειναι η φυση", και απο την αλλη, "γιατι να μην εχω ταυτοχρονα και δουλεια και καριερα και και και "....

Και ότι γίνεται στο δικό μου σώμα με αφορά....Δεν είναι η εγκυμοσύνη βόλτα στο λούνα παρκ και δεν σκοπεύω να την κάνω για την πλάκα μου ή για την εμπειρία μου ή απλά μου έτυχε....
Αληθεια, αν τοσο πολυ σας φοβιζει η εκτρωση τοτε γιατι κανετε σεξ, αφου ασφαλης μεθοδος αντισυλληψης περαν της αποχης, δεν υπαρχει ; Καντε σεξ μονο με αυτον που θα παντρευτειτε ρε παιδια...:/:

Καταλαβαίνεις πως το έμβρυο είναι στο δικό ΜΟΥ σώμα; Και πως δεν μπορώ να υποχρεωθώ να κάνω ένα χειρουργείο (που πιθανά να μη μου επιτρέψει να κάνω άλλα παιδιά) αν δεν το θέλω;
Καταλαβαινεις οτι ακριβως επειδη ειναι στο δικο σου σωμα οφειλεις να εισαι υπευθυνη και να μην μπεις σε τετοια κατασταση ποτε ; Και αν τυχει και μπεις, να κανεις εκτρωση με το χαπι μεσα στις πρωτες μερες και να μη φτασει σε χειρουργειο ;

Και γιατί δλδ αποκλείεται απλώς να αλλάξει η ψυχολογία και πρέπει να κρύβονται άλλα από πίσω; Δλδ πραγματικά εξοργίζομαι όταν νιώθω πως έχετε τέτοια άποψη για το σύνολο του γυναικείου πληθυσμού! Ναι οκ, υπάρχουν και τέτοιες, αλλά απ' όσα διαβάζω, καταλαβαίνω πως θεωρείτε ΔΕΔΟΜΕΝΟ πως μια γυναίκα που δεν κάνει έκτρωση ενώ ο πατέρας δεν θέλει το παιδί, το κάνει μόνο και μόνο για να κερδίσει κάτι άλλο! Το γεγονός πως μπορεί πχ να είναι 30, να μη θέλει να ρισκάρει επιπλοκές από την έκτρωση, να θεωρεί πως μπορεί να το μεγαλώσει και μόνη της, αποκλείεται ε; :confused: Να μη θέλει στο φινάλε να σκοτώσει αυτό το πλάσμα που είναι ΚΑΙ παιδί της!
Κάνεις γενικευση, εγω μιλησα πιο ειδικα. Και συμπεριελαβα και την απλη αλλαγη της ψυχολογιας και οχι δολο. Επομενως λαμβανοντας ολα αυτα υποψιν, αφου μπορει μια γυναικα να μην το κανει απο δολο αλλά απλα να φοβαται τυχον επιπλοκες ή οτι θα αλλαξει η ψυχολογια της και θα το κρατησει, τοτε ειτε πρεπει να παιρνει το μεγιστο των προφυλαξεων, ειτε πρεπει να μην κανει σεξ με διεισδηση!

Και η λογική σου μπάζει. Οι γυναίκες, αν ήταν έτσι, πρέπει να ζητήσουν αποζημίωση και για την οστεοπόρωση, την περίοδο και τις ημικρανίες. :P
Αυτα που αναφερεις αφενος ειναι πιο ακακα, αφεταιρου υπαρχουν κι αλλα για τους αντρες :P

Έγκειται στην ηθική πλευρά του θεμάτος και στο ότι υπάρχουν και διάφοροι άλλοι λόγοι που είναι καλό ΝΟΜΙΚΑ να είναι γνωστός ο μπαμπάς του παιδιου. Τον πιο απλό θα σου πω.. εκείνος κάνει άλλο παιδί. Θα είναι αυτόματα αδερφάκι του. Και μη μου πεις τώρα τι σημασία έχει αυτό..
Δε θα σου πω. Θα σε ρωτησω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
'Εγραψα...
Ισο δικαίωμα στην απόφαση...Αν "αναγκάσεις" μια γυναίκα που δεν θέλει ένα παιδί να το κρατήσει...που είναι το ίσο δικαιωμα στην απόφαση?
Αναπόφευκτα σε μια περίπτωση οπου 2 άνθρωποι διαφωνούν για το πως να προχωρήσουν (με μια εγκυμοσύνη στην περίπτωση που συζητάμε) η απόφαση που θα παρθεί θα παρθεί από τον έναν από τους 2. Δεν είναι προφανές ότι θα ληφθεί από αυτον που επηρεάζεται αμεσότερα και περισσότερο?
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνετε....

Πως από αυτό που έγραψα κατέληξες στο....
Αυτο ειναι σα να λετε : ε η φυση μας εκανε ενα ωραιο δωρο...αλλά εχει και μειονεκτηματα, οπότε ...θα την πληρωσει το αλλο φυλλο ! Τοτε να μας αποζημειωνετε για υπερταση (γκρινια), παθησεις προστατη, αλωπεκία, εγκεφαλικα και καρδιακα προβληματα :P

Πάμε πάλι...Αν μια γυναίκα μείνει έγκυος, ο σύντροφος της δεν το θέλει κι εκείνη το κρατήσει με μόνη "απαίτηση" την αναγνώριση του παιδιού από τον πατέρα (ούτε διατροφές, ούτε επισκέψεις, ούτε ευθύνες ουτε τίποτα) έχουμε πρόβλημα? Φαντάζομαι όχι. Διότι και οι 2 καταλήγουν να έχουν εκπληρωσει τα "θελω" ή "δεν θελω" τους.
Τωρα αν η γυναίκα απαιτεί κι άλλα είναι ένα άλλο θέμα συζήτησης και σίγουρα δεν έχει να κάνει με το ποιανού η γνώμη θα έπρεπε να βαρύνει περισσότερο σε περίπτωση διαφωνίας.
Αν μια γυναίκα μείνει έγκυος και δεν το θέλει ενώ ο πατέρας το θέλει...δεν είναι ένα σκαλάκι πιο πάνω η γνώμη της γυναίκας? Τι θα γίνει θα την υποχρεώσει να κάνει κάτι που δεν θέλει???

Πραγματικά στο θέμα δεν καταλαβα πως μπλέχτηκαν διατροφες, δικαστικοί αγώνες και όλα τα άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Πραγματικά στο θέμα δεν καταλαβα πως μπλέχτηκαν διατροφες, δικαστικοί αγώνες και όλα τα άλλα...

Ειναι θεμα του πως ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΑ απαιτουν οι γυναικες την ισοτητα...και πως πρακτικα εχει γινει.

Οι αντρες απεναντι στη ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ τον εχουν φαει, δεν ειμαστε ισοι εχουμε σαφως λιγοτερα δικαιοματα και πολυ περισοτερες υποχρεωσεις απο οτι οι γυναικες.

Βεβαια επι της ουσιας και στην πραξη αυτο δεν γινεται, αλλα μιλαμε θεωρητικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top