Πόσο σημαντικές είναι οι εμπειρίες;

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Crazyhelen, μην κρίνεις τους άλλους σύμφωνα με τον εαυτό σου... η μαμά μου πριν παντρευτεί το μπαμπά μου δεν είχε καμία άλλη σχέση, και σε πληροφορώ ότι οι γονείς μου είναι από τα πιο αγαπημένα ζευγάρια που έχω γνωρίσει! Δεν υπάρχει κάποια έμφυτη ανάγκη σε όλους τους ανθρώπους να πάνε με όσο περισσότερους γίνεται! Αν είσαι ευτυχισμένος μέσα στη σχέση σου δεν έχεις κανένα λόγο να ζητάς "εμπειρίες" αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Crazyhelen, μην κρίνεις τους άλλους σύμφωνα με τον εαυτό σου... η μαμά μου πριν παντρευτεί το μπαμπά μου δεν είχε καμία άλλη σχέση, και σε πληροφορώ ότι οι γονείς μου είναι από τα πιο αγαπημένα ζευγάρια που έχω γνωρίσει! Δεν υπάρχει κάποια έμφυτη ανάγκη σε όλους τους ανθρώπους να πάνε με όσο περισσότερους γίνεται! Αν είσαι ευτυχισμένος μέσα στη σχέση σου δεν έχεις κανένα λόγο να ζητάς "εμπειρίες" αλλού.

Το αν είναι ευτυχισμένο ένα ζευγάρι, δεν μπορεί να το κρίνει κάποιος τρίτος και πολύ περισσότερο το παιδί του ζευγαριού.
Παρόλα αυτά, εύχομαι οι γονείς σου να είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ευτυχισμένοι, όπως λες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Το αν είναι ευτυχισμένο ένα ζευγάρι, δεν μπορεί να το κρίνει κάποιος τρίτος και πολύ περισσότερο το παιδί του ζευγαριού.
Παρόλα αυτά, εύχομαι οι γονείς σου να είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ευτυχισμένοι, όπως λες......
Σόρρυ αλλά το παιδί του ζευγαριού δεν είναι "τρίτος". Σίγουρα δεν μπορεί να το κρίνει το ίδιο καλά με αυτούς αλλά μπορεί να το κρίνει καλύτερα απο τον κάθε άλλο, ειδικά οταν είναι ενήλικο και δεν προσπαθούν να του ωραιοποιήσουν τα πράγματα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Crazyhelen, μην κρίνεις τους άλλους σύμφωνα με τον εαυτό σου... η μαμά μου πριν παντρευτεί το μπαμπά μου δεν είχε καμία άλλη σχέση, και σε πληροφορώ ότι οι γονείς μου είναι από τα πιο αγαπημένα ζευγάρια που έχω γνωρίσει! Δεν υπάρχει κάποια έμφυτη ανάγκη σε όλους τους ανθρώπους να πάνε με όσο περισσότερους γίνεται! Αν είσαι ευτυχισμένος μέσα στη σχέση σου δεν έχεις κανένα λόγο να ζητάς "εμπειρίες" αλλού.

Κι εμένα το ίδιο.... Είναι ευτυχισμένοι, δεν τους έχω δει ποτέ να τσακώνονται και να φωνάζουνε (προφανώς μικροτσακωμοί υπάρχουν) και φαίνονται ακόμη αγαπημένοι και δεμένοι ο ένας με τον άλλον. Κι αν δε μπορεί να ξέρει ένα παιδί που μένει μαζί με τους γονείς του στο ίδιο σπίτι τότε δε μπορεί να ξέρει κανένας άλλος.
Εγώ είμαι σε μια σχέση κάτι παραπάνω από ένα χρόνο τώρα. Δε λέω οτι σίγουρα θα παντρευτούμε ούτε κι ότι πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο(έτσι κι αλλιώς είμαι μικρή σε ηλικία για να σκέφτομαι κάτι τέτοιο). Δεν είχε προηγούμενη εμπειρία κανένας από τους δυό μας. Παρ' όλα αυτά σκέφτομαι οτι δεν έχω ανάγκη να κάνω άλλες σχέσεις απλά και μόνο για να γνωρίσω κάτι το εντελώς διαφορετικό. Και δεν έχω σκεφτεί να κάνω ποτέ σχέση μόνο για την εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι? Εμπειρίες εννοούμε ολοκληρωμένες σχέσεις ή ακόμα και αυτές που δεν "ολοκληρώθηκαν"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Τελικά τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο.... το αν θα κρατήσει μια σχέση των οποίων τα μέλη της δεν έχουν πολλές εμπειρίες εξάρταται από πολλά πράγματα...τον χαρακτήρα, τον κοινωνικό περίγυρο, τα ενδιαφέροντα, η ηλικία, η "ποιότητα" των εμπειριών (έστω και των λίγων) που έχουν ζήσει...πάντως εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.....
Το σίγουρο είναι πως την περισσότερη γνώση στην ζωή μας την αποκτούμε από τις εμπειρίες μας....σε όλα τα εππίπεδα....και αυτό είναι κάτι που το διαπιστώνω χρόνο με τον χρόνο....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
crazyhelen γιατί θεωρείς ότι τα πράγματα είναι τόσο χάλια σήμερα ή και παλαιότερα. Για να επιλέξω μία σύντροφο που να μου ταιριάζει δεν προϋποθέτει ότι έχω δοκιμάσει κ άλλες, ώστε να πάρω την καλύτερη. Αν ξέρεις τι ψάχνεις, τότε δεν χάνεσαι σε ανούσιες σχέσεις μέχρι να βρεθεί η σωστή. Αν πάλι κάποιος είναι πολύ μπερδεμένος κ δεν ξέρει τι θέλει έιναι φυσικό να αλλάζει συνέχεια συντρόφους μέχρι να (και αν) καταλήξει σε κάποιον.

Άρα είναι θέμα του καθενός και άρα δεν μπορούμε να γενικεύουμε προς όλους τους ανθρώπους. Είτε για σήμερα μιλάμε, είτε για παλαιότερες εποχές ο χαρακτήρας είναι αυτός που ορίζει το πως και πότε θα βρεθεί η/ κατάλληλος/η σύντροφος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Εγώ είμαι σε μια σχέση κάτι παραπάνω από ένα χρόνο τώρα. Δε λέω οτι σίγουρα θα παντρευτούμε ούτε κι ότι πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο(έτσι κι αλλιώς είμαι μικρή σε ηλικία για να σκέφτομαι κάτι τέτοιο). Δεν είχε προηγούμενη εμπειρία κανένας από τους δυό μας. Παρ' όλα αυτά σκέφτομαι οτι δεν έχω ανάγκη να κάνω άλλες σχέσεις απλά και μόνο για να γνωρίσω κάτι το εντελώς διαφορετικό. Και δεν έχω σκεφτεί να κάνω ποτέ σχέση μόνο για την εμπειρία.

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει κ με εμένα... Το ότι είμαστε μαζί δεν σημαίνει ότι θα παντρευτούμε κιόλας, αλλά ούτε ότι αυτό δεν θα γίνει κάποτε. Αν όλα πάνε καλά δεν βρίσκω τον λόγο να αλλαζω συντρόφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Χάνετε το νόημα..
Έμπειρίες είναι τα πάντα όχι μόνο το σεξ..

Για μένα είναι φιλοσοφικό. Για να διαλύσεις μια σχέση δε χρειάζεται απαραίτητα να πάει άσχημα ούτε να βαρεθείς ούτε τίποτα. Απλά να αναζητήσεις την τύχη σου και αλλού για να γνωρίσεις και άλλες καταστάσεις να ζήσεις και άλλες φάσεις.. για την αναζήτηση της απόλυτης αλήθειας (αν θέλετε και πιο μακροπρόθεσμα)

Δεν ξέρω αν έχετε δει την ταινία High Fidelity ή θυμάστε το τραγούδι του Ρακιντζή - Δικός σου για πάντα κάτι τέτοιο εννοώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Για να διαλύσεις μια σχέση δε χρειάζεται απαραίτητα να πάει άσχημα ούτε να βαρεθείς ούτε τίποτα. Απλά να αναζητήσεις την τύχη σου και αλλού για να γνωρίσεις και άλλες καταστάσεις να ζήσεις και άλλες φάσεις.

μα αυτό δεν το βρίσκεις λίγο ανώριμο; εκεί που όλα είναι μέλι γάλα, εσύ μπορείς να πεις στην κοπέλα σου: "όλα είναι πολυ όμορφα, τίποτα δεν πάει στραβά, ούτε σε βαρέθηκα, αλλά θέλω να γνωρίσω και άλλες εμπείρίες. οπότε χωρίζουμε..."

Προσωπικά το βρίσκω εγωιστικό και επιπόλαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν πιάνεις το πνεύμα μου αλλά δεκτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Εγώ το πιάνω και συνεφωνώ :D

μου χει συμβεί σε μικρότερη ηλικία...όσο μεγαλώνεις πάντως, κατασταλάζεις. Έτσι κι αλλιώς, σου παίρνει χρόνο να αναλογιστείς όλες τις εμπειρίες που έχεις μαζέψει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Στην ηλικία των 20 ετών, είναι απόλυτα φυσιολογικό να τα βλέπετε όλα αγγελικά πλασμένα! Έτσι τα έβλεπα και εγώ.

Δεν θα συνεχίσω την συζήτηση, διότι τελικά, ακόμα και εδώ, οι απαντήσεις είναι θέμα εμπειριών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Στην ηλικία των 20 ετών, είναι απόλυτα φυσιολογικό να τα βλέπετε όλα αγγελικά πλασμένα! Έτσι τα έβλεπα και εγώ.

Δεν θα συνεχίσω την συζήτηση, διότι τελικά, ακόμα και εδώ, οι απαντήσεις είναι θέμα εμπειριών!

Τα ίδια μου λέγανε κι όταν ήμουνα 10, τα ίδια όταν ήμουνα 15, τα ίδια τώρα που είμαι 20..... Τελικά, μήπως θα τα βλέπω μια ζωή όλα αγγελικά πλασμένα; Έτσι κι αλλιώς μεγαλύτερη σημασία έχει το πώς βλέπει κανείς τα πράγματα κι όχι το πώς είναι... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
:thumbsup: Ακριβώς! Το πως είναι ο κόσμος μας έχει άμεση σχέση με το πως τον βλέπουμε! Αν όλοι τον έβλεπαν θετικά, θετικός θα ήταν και αυτός.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Τα ίδια μου λέγανε κι όταν ήμουνα 10, τα ίδια όταν ήμουνα 15, τα ίδια τώρα που είμαι 20..... Τελικά, μήπως θα τα βλέπω μια ζωή όλα αγγελικά πλασμένα; Έτσι κι αλλιώς μεγαλύτερη σημασία έχει το πώς βλέπει κανείς τα πράγματα κι όχι το πώς είναι... :confused:

έχει μεγάλη διαφόρα απο τα 10 να πας στα 20 και απο το 20 να πας στα 30 αλλάζεις "κατηγορία", δεν το λέω υποτιμητικά αλλα είναι πολύ σημαντική δεκαετία καθώς ξεκινάς να δουλέυεις, να μένεις μόνος σου, να παντρέυεσαι ίσως και να κάνεις και παιδί, απο τα 30 και μετά έχεις πάλι ρουτίνα. Άσε που ξέρεις ότι μετά σε περιμένουν τα 40 τα 50 κτλ:( Αυτή μιας και είδα την ηλικία σου είναι η σημαντικότερη δεκατετία της ζωής σου και καμια σχέση το πως είναι στα 20 με το πως θα είσαι στα 30
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό που μου την δίνει ανέκαθεν στα fora είναι όταν οι απόψεις κάποιου κρίνονται με βάση την ηλικία του, ή μάλλον υποτιμώνται με βάση την ηλικία σου. Συγγνώμη παιδιά αλλά το "είσαι μικρός και δεν ξέρεις" το θεωρώ απαράδεκτο "επιχείρημα". Στα φόρα δεν θα έπρεπε να μετράει η ηλικία γιατί θα μπορούσαμε κάλλιστα να την κρύψουμε. Είναι σαν να εκμεταλλεύεστε λοιπόν κάτι που σας εμπιστευτήκαμε (μιας και δεν το βάλαμε κρυφό) για να μας "την πείτε". Είναι σωστό αυτο; Στην έκθεση το λέγαμε "επίθεση στο ήθος του αντιπάλου" και θεωρούνταν ο πιο απαξιωμένος τρόπος πειθούς (που μόνο οι πολτικοί τον εφαρμόζουν)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αυτό που μου την δίνει ανέκαθεν στα fora είναι όταν οι απόψεις κάποιου κρίνονται με βάση την ηλικία του, ή μάλλον υποτιμώνται με βάση την ηλικία σου. Συγγνώμη παιδιά αλλά το "είσαι μικρός και δεν ξέρεις" το θεωρώ απαράδεκτο "επιχείρημα". Στα φόρα δεν θα έπρεπε να μετράει η ηλικία γιατί θα μπορούσαμε κάλλιστα να την κρύψουμε. Είναι σαν να εκμεταλλεύεστε λοιπόν κάτι που σας εμπιστευτήκαμε (μιας και δεν το βάλαμε κρυφό) για να μας "την πείτε". Είναι σωστό αυτο; Στην έκθεση το λέγαμε "επίθεση στο ήθος του αντιπάλου" και θεωρούνταν ο πιο απαξιωμένος τρόπος πειθούς (που μόνο οι πολτικοί τον εφαρμόζουν)...


Κοίταξε, με εκνευρίζει κι εμένα πολύ να μου κοπανάνε την ηλικία μου ως κάποιο στοιχείο που θα έπρεπε να λάβω υπόψη για το τι θα κάνω και το τι θα πω και με το τι άτομα θα συναναστραφώ ή σε τι μέρη θα παω. Κάθε ηλικία όμως ίσως κάποιες στιγμές να προδίδεται στους άλλους μέσα στο φόρουμ ακόμα κι αν μη τη βάλεις φανερή. Προδίδεται από τον τρόπο που σκεφτόμαστε ή εκφραζόμαστε κλπ. Το θέμα είναι όμως εσυ τι κάνεις με αυτό τον εκνευρισμό που σου προκλήθηκε στην αρχή από αυτό που σου είπε ο άλλος "είσαι μικρός και δεν ξέρεις". Είσαι 23 και θα παλέψεις ντε και καλά να αποδείξεις οτι νοητικά είσαι 31 ή είσαι 23 αλλά βγάζεις αυτό το 31 προς τα έξω εντελώς φυσικότατα και λες στον εαυτό σου "Εγω έτσι σκέφτομαι, δεν εχω να αποδείξω κάτι, όσοι το δουν και με εμπιστευτούν θα είναι οι κερδισμένοι".;

Όσον αφορά το θέμα μας, ναι πιστεύω οτι οι εμπειρίες είναι σημαντικές διότι σε αλλάζουν σαν άνθρωπο. Άσχετα αν είναι πολλές και αρνητικές, σε εξοπλίζουν με τα απαραίτητα εφόδια ώστε να δεις τη ζωή με ενα διαφορετικό και ώριμο μάτι. Οι άνθρωποι ως όντα είναι αδύναμοι ψυχικά να ανταπεξέλθουν ο ενας στον άλλο και χρειάζονται stimulant-ενέσεις που είναι η εμπειρία, για να μειωθεί αυτή η αδυναμία. Δε θα εξαλειφθεί ποτέ. Αυτή είναι η ανθρώπινη φύση. Είμαστε περίεργοι να ανακαλύψουμε νεα μονοπάτια στη ζωή μας, έχουμε την ιδιότητα να επιθυμούμε να μας συνοδεύει όσο το δυνατόν ωραιότερος σύντροφος, έχουμε την ιδιότητα να επιβεβαιωνόμαστε τακτικά στο αντίθετο φύλο.... Ολα αυτά τα ανθρώπινα αδύναμα αλλά φυσιολογικά χαρακτηριστικά, ομαλοποιούνται με τις εμπειρίες.

Κι εμένα μ' έχει χωρίσει μια πρώην μου μετά από 3 χρόνια σχέσης γιατί ήθελε εμπειρίες. Ναι είναι άσχημο να το ακούς από τον άλλο αυτό, φυσικά και σε μειώνει αφάνταστα όταν στο λέει αυτό γιατί αν ένιωθε οτι είχε δίπλα του το τέλειο έτερο ήμισυ, δε θα πέταγε τέτοια κουβέντα. Γιατί όμως την πέταξε; Γιατί είναι αδύναμος χαρακτήρας και αναγκαστικά μέσω του κύκλου της ζωής πρέπει να δυναμώσει. Δεν μπορεί να αντέξει το βάρος της ψυχικής ωριμότητας με τον δύσκολο τρόπο (επιλογή πάνω στην ηλικία που αλλάζει ο χαρακτήρας, κάτι σαν αυτοθυσία ενα πράγμα) και έτσι διαλέγει τον εύκολο τρόπο για να ωριμάσει (την εμπειρία). Απλά αυτός που άκουσε τέτοιο μαργαριτάρι απ το πρώην έτερο ήμισυ του, πρέπει να το χωνέψει οτι πρέπει να αρχίσει ξανά το ψάξιμο και μάλιστα να πιάσει πιο ώριμα ψάρια αυτή τη φορά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αυτό που μου την δίνει ανέκαθεν στα fora είναι όταν οι απόψεις κάποιου κρίνονται με βάση την ηλικία του, ή μάλλον υποτιμώνται με βάση την ηλικία σου. Συγγνώμη παιδιά αλλά το "είσαι μικρός και δεν ξέρεις" το θεωρώ απαράδεκτο "επιχείρημα". Στα φόρα δεν θα έπρεπε να μετράει η ηλικία γιατί θα μπορούσαμε κάλλιστα να την κρύψουμε. Είναι σαν να εκμεταλλεύεστε λοιπόν κάτι που σας εμπιστευτήκαμε (μιας και δεν το βάλαμε κρυφό) για να μας "την πείτε". Είναι σωστό αυτο; Στην έκθεση το λέγαμε "επίθεση στο ήθος του αντιπάλου" και θεωρούνταν ο πιο απαξιωμένος τρόπος πειθούς (που μόνο οι πολτικοί τον εφαρμόζουν)...

Τι σχέση έχει αυτό που γράφεις ρε Λια με αυτό που γράφω εγώ? Το ίδιο είναι το μεταβατικό στάδιο ενός ατόμου απο τα 10 στα 20 και απο τα 20 στα 30 ? Σε κάποια πράγματά παίζει η ηλικία ρόλο καθαρά στο θέμα εμπειρίας
Γενικά το να είσαι μικρός η μεγάλος έχει τα καλά και τα κακά του σίγουρα όσο πιο μεγάλος είναι τόσες περισσότερες εμπειρίες έχεις καθαρά επειδή ζεις περισσότερο διάστημα, αλλα ούτε την νοημοσύνη σας αμφισβειτεί κανές ούτε τίποτα. Ας σταματήσει πια αυτο το κομμάτι με το να θεωρείτε κάποια άτομα ότι σας υποτιμάμε λόγο ηλικιάς στην τελική η πλειοψηφία είναι σε νεαρές ηλικίες εδω μέσα αν δεν λογαριάζαμε τις απόψεις σας δεν θα γράφαμε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό που λέω Γιαννη και μάλλον δεν έγινα αντιληπτή είναι οτι δεν πρέπει να κρινόμαστε απο τις ηλικίες, θετικά ή αρνητικά γιατι απλούστατα θα μπορούσαμε να τις έχουμε κρυφές! Είναι κάτι που σας εμπιστευόμαστε όταν τις βάζουμε φανερές και είναι λάθος να το χρησιμοποιείτε ακόμα κι αν έχετε δίκιο για την εκάστοτε ηλικία!
Το αν είναι διαφορετικός ή όχι ο άνθρωπος ανάλογα με την ηλικία και τα υπόλοιπα που λες δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που λέω! Εγώ δεν έθιξα το θέμα αν έχετε δίκιο ή όχι αλλά αν είναι σωστό ή όχι να το χρησιμοποιείτε. Και μπαι δε γουει, ναι το "είσαι μικρός, δεν ξέρεις, κι εγώ αυτά έλεγα στην ηλικία σου" το θεωρώ υποτιμητικό και ότι αυτός που το λέει με υποτιμά λόγω της ηλικίας μου. Και κάτι τέτοια με κάνουν να σκέφτομαι "βρε δεν την κρύβω όπως έκανε ο Πάνος να μην μπορούν να λένε τέτοια;" (τουλάχιστον αυτοί που δεν την ξέρουν απο πριν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top