Τι είναι αυτό που κάνει τον Άντρα;

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
Τι είναι τελικά αυτό που κάνει ένα αρσενικό, Άντρα;



Το να προσφέρει χωρίς να ζητά ανταλλάγματα.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.


Το να προσφέρει χωρίς να ζητά ανταλλάγματα.




και γιατί δεν κάνει την γυναίκα δηλαδή;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Για μένα άνδρας είναι οποιοσδήποτε έχει χρωμοσώματα ΧΥ και αυτοπροσδιορίζεται ως τέτοιος (δηλαδή εκτός από όσους έχουν δυσφορία με το φύλο τους και επιθυμούν να αλλάξουν).
Ομοίως, γυναίκα για μένα είναι όποια έχει χρωμοσώματα ΧΧ και αυτοπροσδιορίζεται ως τέτοια.
Τι είναι δηλαδή το φύλο, τιμητικός χαρακτηρισμός που αποκτάται μετά από κόπο; Αν είναι δυνατόν.
Σαφώς.
Γελοιωδώς, το φύλο έχει αναχθεί σε αξίωμα, φορτισμένο εννοιολογικά. Το φύλο είναι ιδιότητα, χαρακτηριστικό. Αναρωτιέμαι πόσα χρόνια θα χρειαστώ για να συμβιβαστώ με τον τόσο έντονο, μανιακό, επίμονο χρωματισμό μιας ιδιότητας, που κατ'εμέ είναι τόσο ουδέτερη όπως το να είναι κανείς μαύρος ή άσπρος. Το φύλο δεν είναι τιμή, ούτε βραβείο, ούτε κατάκτηση, ούτε μειονέκτημα, ούτε κοινωνική παραχώρηση. Progress your considerations, please.

Φυλετικές γενικευτικές κατηγοριοποιήσεις, π.χ. εκφράσεις και κατατάξεις του τύπου "αντρίκειο" ή "γυναικουλίστικο" (σημειώσατε τη χροιά του κάθε χαρακτηρισμού), μου προκαλούν πεπτικές διαταραχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
"άνδρας" είναι αυτός που όταν θα σκάσει η κεραμίδα ... θα την αντιμετωπίσει με αξιοπρέπεια και κυρίως χωρίς να λακίσει ή να μετατοπίσει την ευθύνη αλλού. Οποιουδήποτε φύλλου και αν είναι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
και γιατί δεν κάνει την γυναίκα δηλαδή;;


γιατι η γυναικα γεννηθηκε για να ζηταει ανταλλαγματα!


ελα τωρα,παρεδεξου το!δεν υπαρχουν στιγμες που θες να φωναξεις:ΘΕΕ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
θα συμφωνήσω.
απλώς, κακώς κατά τη γνώμη μου, το περιεχόμενο της λέξης "ανδρεία" ταυτίστηκε με τη λέξη για το αρσενικό.
Σαφώς.
Φυλετικές γενικευτικές κατηγοριοποιήσεις, π.χ. εκφράσεις και κατατάξεις του τύπου "αντρίκειο" ή "γυναικουλίστικο" (σημειώσατε τη χροιά του κάθε χαρακτηρισμού), μου προκαλούν πεπτικές διαταραχές.
Μπορεί πλέον, οι έννοιες αυτές να μην έχουν ξεκάθαρο φύλο. Κανείς όμως δεν μπορεί να αρνηθεί, ότι όταν δημιουργήθηκαν, οι ρόλοι ήταν πολύ πιο ξεκάθαροι και διαφοροποιημένοι. Πχ, ο άντρας ο ιππότης που θα πολεμήσει το δράκο και η γυναίκα η ναζιάρα πριγκίπισσα που θα περιμένει να την σηκώσει στα χέρια ο ιππότης και να την πάει στην κάμαρα τους.

Εφόσον λοιπόν ο όρος ανδρεία δημιουργήθηκε για να περιγράφει πράξεις γενναιότητας που έκαναν οι άντρες, λογικό είναι να πηγάζει από το άνδρας.

Τώρα το αν πλέον πρέπει να ταυτίζονται οι όροι αυτοί με το αντίστοιχο φύλο, δεν έχει νόημα, γιατί όπως είπαμε κοινωνικά τα φύλα συγχέονται. :)

Το θέμα μας όμως είναι άλλο επαναλαμβάνω και συγκεκριμένα το θεωρητικό του τι καταλαβαίνει κάποιος ακούγοντας πχ την έκφραση "Πωπω τι άντρας...". Υπάρχουν απαντήσεις επί του θέματος λοιπόν ή θα ασχολούμαστε πάλι με το αν έχει βάση το θέμα ή όχι; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Το θέμα μας όμως είναι άλλο επαναλαμβάνω και συγκεκριμένα το θεωρητικό του τι καταλαβαίνει κάποιος ακούγοντας πχ την έκφραση "Πωπω τι άντρας...". Υπάρχουν απαντήσεις επί του θέματος λοιπόν ή θα ασχολούμαστε πάλι με το αν έχει βάση το θέμα ή όχι; :confused:


αμα το θετεις ετσι........."αντρας" ειναι ο ντομπρος ανθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Το θέμα μας όμως είναι άλλο επαναλαμβάνω και συγκεκριμένα το θεωρητικό του τι καταλαβαίνει κάποιος ακούγοντας πχ την έκφραση "Πωπω τι άντρας...". Υπάρχουν απαντήσεις επί του θέματος λοιπόν ή θα ασχολούμαστε πάλι με το αν έχει βάση το θέμα ή όχι; :confused:

Πωπω τι άντρας ..... Χμμμμμμ ναι ...να σου πω την αλήθεια, εγώ όσες φορές το έχω πει αυτό, δεν ξέρω ή μάλλον δεν μπορώ να προσδιορίζω τι με ώθησε να το πω! :P Είναι κάτι απροσδιόριστο, μια αίσθηση ότι ένα αρσενικό μπήκε στον χώρο .... έτσι απλά! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αυτό ψάχνουμε όμως ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Μπα, η ciby μάλλον εννοεί τι είναι αυτό που κάνει το αρσενικό ελκυστικό/γοητευτικό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Οι γυναίκες είναι πλέον αυτάρκεις, δεν εξαρτώνται οικονομικά από τους άντρες.

Εξαρτωνται συναισθηματικα ομως.

Τι μένει λοιπόν για αυτούς?

Σεξ και ησυχια! Οι γυναικες ειναι ανεξαρτητες και δυναμικες, οποτε κανουμε σεξ και δεν μας πριζουν τα @@ μετα γιατι ειναι ανεξαρτητες και δυναμικες και δεν μας χρειαζονται.

oh no wait...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ο ανδρικοs καθωσπρεπισμοs τα τελευταια 20 χρονια εχει υποστει βαναυσο ευνουχισμο απο μεριαs του γυναικειου φυλου,και αυτο οφειλεται στο γεγονοs στην ματαιοδοξια απο μεριαs του ασθενουs φυλου να κατακτησουν αμιγωs κεκτημενα δικαιωματα του ανδρικου φυλου κοινωνικα και εργασιακα δημιουργονταs οπωs ηταν φυσικο συγχυση στουs καθοριμενουs ρολουs ανδρων και γυναικων οπωs υπηρχαν εδω και χιλιαδεs χρονια με αποτελεσμα ολοs ο ανδρικοs πληθυσμοs ο μονοs χαμενοs σε αυτη την υποθεση να υποστει κριση ταυτοτηταs αφου το γυναικειο φυλο ξαφνικα απο κομπαρσοs μετατραπηκε σε κυνηγο και το ανδρικο φυλο απο κυνηγοs σε κομπαρσοs.Η ολη δυναμικη δε ηταν τετοια και απο την αλλη η ολιγωρια απο μεριαs του ανδρικου πληθυσμου να κρατηση εστω τα προσχηματα ηταν απο ανεπαρκηs ωs παθητικη που εφερε τα σημερινα αποτελεσματα και απο την αλλη να ακουs υποκριτικα απορημενο τον γυναικειο πληθυσμο να ψαχνει τα αιτια του γιατι δεν υπαρχουν αληθινοι ανδρεs σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Έχει ενδιαφέρον το συγκεκριμένο σημείο. Ουσιαστικά η γυναίκα τείνει να πάρει χαρακτηριστικά που μέχρι τώρα θεωρούνταν αντρικά. Η φεμινίστρια επίσης, ζητάει ο άντρας να πάρει χαρακτηριστικά που μέχρι πριν κάμποσο καιρό θεωρούνταν γυναικεία. Λογικό είναι να σκεφτεί κάποιος ότι όσον αφορά τους κοινωνικούς ρόλους, στην προοδευτική κοινωνία μας πλησιάζουμε στην εξαφάνιση της διαφορετικότητας των φύλων.

Τι μένει τελικά να μας διαχωρίζει; Μάλλον οι ρόλοι που μας έδωσε αρχικά η φύση δηλαδή το ότι η γυναίκα τεκνοποιεί και ο άντρας γονιμοποιεί. Ακόμα και αυτό όμως με τη βοήθεια της επιστήμης, αργότερα μπορεί να αλλάξει. Μέχρι τότε όμως μπορούμε να δεχτούμε ότι Άντρας είναι αυτός που επιζητεί να διαιωνίσει το είδος του ή ακούγεται πολύ φαλλοκρατικό αυτό;

Αρσενικά είναι όλοι όσοι έχουν το ΧΥ χρωμόσωμα, κανείς δεν το αρνείται αυτό. Άντρας όμως είναι αυτός που ψάχνει την Γυναίκα και μόνο αυτήν.

Άποψη μου που ελπίζω να μην προσβάλει κανέναν. :)
Στα πλαίσια του ανθρώπινου πνευματικού πολιτισμού (δίκαιο - όχι ό,τι αφορά τη ΦΥΣΗ) ο οποίος θέλει τα δύο φύλα ίσα και ουδέτερα ("άνθρωποι", όχι άντρας & γυναίκα / αγόρι και... παιδί) ως προς την κοινωνία, θεωρώ ότι αυτή η έννοια δε θα έπρεπε να υπάρχει και να εκφράζεται ως "τιμητική" που συνδέεται με ένα εκ των δύο φύλων.
Γι' αυτό κι εγώ τη χρησιμοποιώ μόνο για κάποιες ειδικές / υποκειμενικές περιπτώσεις ενώ παράλληλα έχω ορίσει και το χαρακτηρισμό "Γυναίκα / Γυναικάρα" ως ισότιμό (αλλά διαφορετικό) του "Άντρας".

Αν ακούσω λοιπόν από μια γυναίκα "Πωπω Άντρας", δε θα το εκλάβω ως γενική αλήθεια αλλά ως μια δική της ιδέα και θα καταλάβω τι θέλει να πει. Επίσης αν ακούσω τον χαρακτηρισμό "Γυναίκα" από άντρα, θα καταλάβω τι θέλει να πει (και είμαι σίγουρος ότι δεν θα αναφέρεται σε ετεροφυλοφιλία της).
Τα ίδια ισχύουν και αν τα ακούσω από ομοφυλόφιλους άντρες και γυναίκες.

Διαφωνώ επίσης με την άποψη "αφού γυναίκα = άντρας σε σχεδόν όλες τις εκδοχές της έννοιας Άντρας τότε μας μένει το ένα και μοναδικό χαρακτηριστικό στο οποίο διαφέρουν τα φύλα: η ετεροφυλοφιλία".
Το να ελκύεται ένα αρσενικό από ένα θηλυκό ασφαλώς και είναι το συνηθέστερο. Αποδεδειγμένα όμως όχι κανόνας.

Να προσθέσω επίσης και αυτό το post μου όπου περιγράφω πότε θεωρώ ότι ο άλλος "είναι" αναμφισβήτητα για τον εαυτό του (= είναι βιολογικά + το νιώθει) - αν πιστεύει στον όρο. Τα αντίστοιχα και για τις γυναίκες. Πω πω μπέρδεμα... :D

Έχω την εντύπωση ότι αυτή η πιο "εξ ορισμού υποκειμενική" αντίληψη είναι πιο δίκαιη και εξαλείφει την "κρίση" της έννοιας, δίνοντας της έτσι αντικειμενικό ορισμό. Η κοινωνία προχωράει, οι ορισμοί που δημιουργήθηκαν κατά βάση από αυτή και τις αντιλήψεις της περί ρόλων αναθεωρούνται ή χάνονται στο χρόνο.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Τι θα σας έκανε να χαρακτηρίσετε έναν άνδρα ως άνανδρο; Τι είναι αυτό που κάνει ένα αρσενικό, να είναι περισσότερο άνδρας από έναν άλλο; Ισχύει κατά τη γνώμη σας μια τέτοια διάκριση;

Άνανδρος θα ήταν αυτός που δε θα είχε λόγο τιμής. Μπορώ να δώσω παραδείγματα αλλά ΄στους ορισμούς δεν είμαι καλή.:(

Κάνε την ερώτηση πιο συγκεκριμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Είναι περίεργο, σχεδόν κωμικό.
Αμφιβολία γύρω από την ισχύ του ανδρισμού.
Έχοντας αρσενικό φαινότυπο, οφείλει κανείς να αποδείξει οτι είναι νοηματικά αρσενικός.
Για τις γυναίκες, παραδόξως, δεν τίθεται ερώτημα. Είναι κάτι σαν αυταπόδεικτη αλήθεια.

Ένας άντρας ενδέχεται να κάνει κάτι, και να αμφισβητηθεί η ιδιότητά του ως άντρας.
Μια γυναίκα κάνει οτιδήποτε, και δεν αμφισβητείται η ιδιότητά της ως γυναίκα.

Σε αυτό συμφωνώ. Θα μπορούσε να είναι κωμικό, συχνά όμως και για πολλούς παίρνει τραγικές διαστάσεις.
Το αποδίδω, απλοϊκά, σε μια υποννοούμενη, σχεδόν αόριστη θεώρηση, του ανδρισμού ως τιμής και της γυναικείας ιδιότητας ως κάτι αποφευκτέον. Η αυξημένη αξία του ανδρισμού -τον καθιστά ευκόλως θιγόμενο και δυσκόλως κερδιζόμενο, τοιουτοτρόπως. Η ιδιότητα του θήλεος είναι δοθείσα και θεωρούμενη εξ'αρχής λήξασα ως απόδοση.

Είμαι σχεδόν offtopic, ζητώ συγγνώμη για την παρέκκλιση.

Μου κάνει εντύπωση, επειδή αυτό που εγώ θεωρώ ως τη μεγαλύτερη δύναμη του θηλυκού προτύπου, το ότι δεν αμφισβητείται δηλαδή ακόμη και από ηθικώς επιλήψιμα παραστρατήματα, εδώ παρουσιάζεται ως διάκριση εναντίον των γυναικών. Κι όμως, με βάση τις παρατηρήσεις ψυχολόγων και σεξολόγων, αυτή ακριβώς είναι η κυριότερη αιτία πρόκλησης άγχους στους άνδρες, που καταλήγει σε μεγάλα ποσοστά σε στυτικές δυσλειτουργίες και πρόωρη εκσπερμάτιση, ή και επιθετική συμπεριφορά. Το θηλυκό είναι αυταπόδεικτο. Ακόμη και η λέξη "Πουτάνα", με την οποία συχνά χαρακτηρίζονται με σεξιστικό τρόπο οι γυναίκες, μπορεί να στερεί από μια γυναίκα την ηθική της υπόσταση, όχι όμως και τη θηλυκότητά της. Η λέξη "Άνανδρος" ή "Πούστης", αφαιρεί τόσο την ηθική υπόσταση, όσο και την αναγνώριση του φύλου από έναν άντρα.

Ακόμη, διάβασα και άκουσα πολλούς να λένε πως εάν ένας άντρας έχει πάει έστω και μια φορά με άντρα παύει να είναι άντρας, όμως ποτέ δεν άκουσα κανέναν ή καμμία να λέει πως μια γυναίκα που πήγε έστω και πολλές φορές με άλλη γυναίκα, παύει να είναι γυναίκα. Κι αυτό για υποβίβαση του γυναικείου φύλου θα παρουσιαστεί τώρα;

Το αντρικό πρότυπο πάλι, είναι προϊόν εκμάθησης και ορισμού. Δεν στέκεται καλά στα πόδια του, όπως φαίνεται και από τη μέχρι τώρα συζήτηση και πολλοί λένε πως δεν υπάρχει. Κι όμως, η κοινωνία συνεχίζει ν' απαιτεί από τα αρσενικά της "να είναι άντρες". Αν το πρότυπο όντως δεν στέκει και δεν αντιστοιχεί σε κάτι το φυσικό, τότε η επιβολή του θα πρέπει πρωτίστως να θεωρείται ως καταπίεση του ανδρικού φύλου κι όχι του γυναικείου.

Αρσενικά είναι όλοι όσοι έχουν το ΧΥ χρωμόσωμα, κανείς δεν το αρνείται αυτό. Άντρας όμως είναι αυτός που ψάχνει την Γυναίκα και μόνο αυτήν.

Άποψη μου που ελπίζω να μην προσβάλει κανέναν. :)

Είσαι λοιπόν της άποψης πως ο Άντρας ορίζεται από τις σεξουαλικές του επιλογές. Εγώ πάλι έχω ακούσει, για παράδειγμα, κάποιους άντρες που ψάχνουν συνεχώς τις γυναίκες και μόνο αυτές να χαρακτηρίζονται ως "πέφτουλες", "λιγούρηδες" και άλλα καθόλου τιμητικά για έναν άντρα. Κι αυτούς εάν τους ρωτήσεις θα σου πουν πως ψάχνουν απεγνωσμένα για τη Γυναίκα και δεν την έχουν βρει ακόμη. Συνεπώς το να ενδιαφέρεται κάποιος άνδρας αποκλειστικά για τις γυναίκες δεν τον κάνει Άντρα, όχι τουλάχιστον στα μάτια των περισσοτέρων. Δεν πιστεύω πως είναι επαρκές ή ασφαλές κριτήριο.

Φυλετικές γενικευτικές κατηγοριοποιήσεις, π.χ. εκφράσεις και κατατάξεις του τύπου "αντρίκειο" ή "γυναικουλίστικο" (σημειώσατε τη χροιά του κάθε χαρακτηρισμού), μου προκαλούν πεπτικές διαταραχές.

Εάν δεν ήταν τόσο ξαφνικές κι απότομες οι πεπτικές διαταραχές σου, ίσως θα προλάβαινες να προσέξεις πως το πρώτο είναι Αντρίκιο, αρμόζει δηλαδή σε άνδρα και όχι σε αντράκι, ενώ το δεύτερο είναι Γυναικουλίστικο, αρμόζει δηλαδή σε γυναικούλα, όχι σε γυναίκα. Συνεπώς η αρνητική χροιά του δεύτερου χαρακτηρισμού δεν είναι σεξιστικού χαρακτήρα, αλλά εντάσσεται στο γενικότερο προσδιορισμό "Άνθρωποι κι ανθρωπάκια", "Γυναίκες και γυναικούλες". Η λέξη "αντράκι", επίσης αποδίδεται με αρνητικό τρόπο στους άνδρες. Ακόμη, η λέξη Γυναίκα αποδίδεται τιμητικά στο θηλυκό φύλο, όπως και το Άντρας στο αρσενικό. Δεν βλέπω το λόγο πεπτικών σου διαταραχών και μένει να σου συστήσω δραμαμίνες...

Πολλοί γράψατε πως ο όρος "Άντρας" δεν υφίσταται κι αν υφίσταται θα πρέπει να καταργηθεί. Κι όμως, μέσα σ' αυτό το ίδιο φόρουμ, έχει ακουστεί πως οι μαμάκηδες βουτυρομπεμπέδες δεν είναι άντρες, ακόμη κι αν είναι αποκλειστικά ετεροφυλόφιλοι. Πόσες φορές το έχω ακούσει αυτό στην πράξη να λέγεται για χιλιάδες χαρακτηριστικά των αντρών; Εθελοτυφλούμε ή έτσι εύκολα αντιπαρερχόμαστε μια δύσκολη ερώτηση, πείθοντας τον εαυτό μας ότι απλά δεν ισχύει;

Θα ρωτήσω λοιπόν το εξής: Τι ωφελεί να έχει ένας άντρας χρωμοσώματα ΧΥ και ν' αυτοπροσδιορίζεται ως άνδρας, σε περίπτωση που η πλειοψηφία της κοινωνίας τον χαρακτηρίζει, λόγω κάποιων ηθικών ή σεξουαλικών επιλογών του ως "μη Άντρα"; Θα αισθάνεται άνετα ένας τέτοιος άνδρας μέσα σ' αυτήν την κοινωνία, θα βρίσκει εύκολα γυναίκα που να τον διαλέξει, θα τα έχει καλά με τον εαυτό του;

Η άρνηση της ερώτησης, δεν αποτελεί απάντηση φίλοι μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Πάντως από μία άλλη οπτική γωνία, αναρωτιέμαι. Είναι τελικά "τιμή" όλα αυτά για το αντρικό φύλο;
Ως γνωστών, τέτοιου είδους "ειδικές" αντιλήψεις για τα φύλα ξεκινάνε συνήθως από την οικογένεια (μητέρα & πατέρα)...

Είναι γενικά παραδεκτό ότι από τη στιγμή που κάποιος γεννιέται σε μία συντηρητική κοινωνία (άλλωστε αυτή είναι η πηγή των στερεότυπων) με την ιδιότητα του αρσενικού, του προσδίδονται ένα σωρό υποχρεώσεις που στη γυναίκα δεν προσδίδονται (όλα τα παραδείγματα που έχουν αναφερθεί παραπάνω περί του ένας άντρας είναι Άντρας όταν... ). Και όταν ένας άντρας κρίνεται "λιγότερο" Άντρας, θεωρείται κατώτερος / στιγματίζεται από την κοινωνία.
Αυτά τα μηνύματα περνιούνται στο παιδί - παραδόξως - και από τα δύο φύλα. Και από τη μάνα που θέλει τον γιόκα της... Άντρα αλλά και από τον πατέρα.
Γιατί όμως κανείς από τους δύο (πατέρας - μητέρα) δεν εκφράζει παράπονο για αυτές τις επιπλέον "υποχρεώσεις" που προσδίδονται στο αγόρι;
Η γυναίκα έτσι και κριθεί περισσότερο "Άντρας" από τον άντρα της, τον έχει διασύρει στο περιβάλλον της, επειδή ανέκαθεν κανείς δεν είχε καμία απαίτηση από αυτή (ούτε άντρας, ούτε γυναίκα).
Ποιός κατά βάθος λοιπόν σε μία τόσο συντηρητική κοινωνία έχει την πλεονεκτική θέση; :hmm:

Όλες αυτές οι υποχρεώσεις, περισσότερο με ηθικούς Νόμους μου κάνουν, που δίνουν "φόρα" στο αρσενικό να έχει κάποια πολύ προσδιορισμένη συμπεριφορά και ρόλους στην κοινωνία.

Βέβαια, δεν ξεχνάω ότι υπάρχουν και φαλλοκρατικές κοινωνίες με αντίστοιχο συντηρητισμό, που ασκούν πολύ άμεση ψυχολογική και σωματική βία στις γυναίκες. Πολύ ανταγωνισμός ρε παιδί μου :hmm:

Αρχική Δημοσίευση από Great_Chaos:
Θα ρωτήσω λοιπόν το εξής: Τι ωφελεί να έχει ένας άντρας χρωμοσώματα ΧΥ και ν' αυτοπροσδιορίζεται ως άνδρας, σε περίπτωση που η πλειοψηφία της κοινωνίας τον χαρακτηρίζει, λόγω κάποιων ηθικών ή σεξουαλικών επιλογών του ως "μη Άντρα"; Θα αισθάνεται άνετα ένας τέτοιος άνδρας μέσα σ' αυτήν την κοινωνία, θα βρίσκει εύκολα γυναίκα που να τον διαλέξει, θα τα έχει καλά με τον εαυτό του;

Η άρνηση της ερώτησης, δεν αποτελεί απάντηση φίλοι μου...
Πάντως βλέπουμε ότι υπάρχουν και άντρες που "δε γουστάρουν" τις γυναίκες που έχουν "αντρική" συμπεριφορά / που δεν είναι "θηλυκές". :hmm:
Οι περισσότεροι ψάχνουν το "αντίθετό" τους για να αυτοεπιβεβαιώνονται /συμπληρώνονται (ο άντρας να επιβεβαιώνει αυτό που ορίζει η κοινωνία ως αρρενωπότητα και η γυναίκα αυτό που της ορίζεται ως θηλυκότητα).

Είναι μάλλον ανάλογα την κοινωνία και θαρρώ ότι βαδίζουμε προς το καλύτερο όσον αφορά αυτό το θέμα. Ξεθωριάζοντας ο όρος "Άντρας" επιτυγχάνεται καλύτερη ισοτιμία στην κοινωνία, όχι μόνο των αντρών αλλά και των γυναικών (αυξάνεται η κοινωνική αποδοχή των επιλογών και των δύο).

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οι γυναίκες είναι πλέον αυτάρκεις, δεν εξαρτώνται οικονομικά από τους άντρες

Εξαρτωνται συναισθηματικα ομως.

Ενω οι αντρες ποτε! Τς τς τς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Είναι γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια, η έννοια του ανδρισμού διέρχεται μία γενικευμένη κρίση.

Όπως και η έννοια της θηλυκότητας. Αν πάς να βάλεις κυλινδρο σε τρίγωνο δεν μπαίνει, το μάθαμε από μωρά αυτό, παίζοντας με τα ξύλινα παιχνιδάκια

Υ.Γ. Οι γυναίκες σήμερα εχουν την τάση να προβάλουν περισσότερο το τρίγωνο τους παρά τον κύλινδρο τους.

(ο ορισμος του άντρα αργότερα, αφού ειπωθούν κι άλλες γνώμες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ξεθωριάζοντας ο όρος "Άντρας" επιτυγχάνεται καλύτερη ισοτιμία στην κοινωνία, όχι μόνο των αντρών αλλά και των γυναικών (αυξάνεται η κοινωνική αποδοχή των επιλογών και των δύο). -petros

Αχ αυτό το ξεθώριασμα του άντρα .... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Γιατρέ,σήμερα ξέχασα να δηλώσω δημόσια ότι είμαι άντρας.
Είναι σοβαρό;:hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top