Τι είναι αυτό που κάνει τον Άντρα;

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Άνδρας: Αυτό το πλάσμα που έχει το ανδρικό μόριο

Γυναίκα: Αυτό το πλάσμα που δεν έχει το ανδρικό μόριο

τα υπόλοιπα σε μεγάλο βαθμό είναι κοινωνικές κατασκευές :p

edit: Θα πείτε ότι απαντώ με ταυτολογία (άντρας αντρικό μόριο) αλλά όλοι και όλες ξέρουμε τι εννοώ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Σκεφτείτε ένα άλογο που πρέπει να το δαμάσεις. Έτσι είναι και μια σημερινή σύγχρονη γύναικα. Θέλει κάποιον να αναλάβει τα ηνία που θα έχει αυτοπεποίθεση, δύναμη να αντέξει τις δυσκολίες να μην πέσει κάτω και θα μείνει σταθερός πάνω καβαλάρης και έτσι θα έχει καταφέρει να κερδίσει την εμπιστοσύνη και τότε θα κατέβει και θα το χαιδέψει τρυφερά αφού το ηρέμησε και το δάμασε δείχνοντας του ότι το σέβεται και το αγαπά και τότε θα του είναι πιστός συνοδοιπόρος για παντα..

και επειδη ειμαστε 'σερνικοι και τα παμε καλα με τη μηχανολογια, φτιαχνουμε ενα αυτοκινητο που δεν χεζοβολαει ολο το κοσμο, δεν τσιναει, δεν κλωτσαει και κανει παντα αυτο που του λες.

τα υπόλοιπα σε μεγάλο βαθμό είναι κοινωνικές κατασκευές :p

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ, ΟΙΣΤΡΟΓΩΝΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θες να μου πεις ότι δεν χρησιμοποιούσες ως τώρα αυτή τη λέξη ή θες να δεις πως εγώ την χρησιμοποιώ; :worry:

Εγώ τη χρησιμοποιώ για κάποιον που μοιάζει με άντρα, έχει έντονα και αδρά χαρακτηριστικά, δεν την είχα σκεφτεί ποτέ ως ορισμό του Άνδρα. Υπ' αυτήν την έννοια, μου φαίνεται θολός, νεφελώδης και αβέβαιος.

Να, για του λόγου το αληθές:

Κατά τα άλλα ο Σεργιανόπουλος ήταν αρκετά αρρενωπός, τουλάχιστον μέσω της τηλεόρασης.

Ήταν gay, δεν ήταν; Ήταν και αρρενωπός ταυτόχρονα. Έχω διαβάσει σε "προσωπικές" αγγελίες, ότι διάφοροι gay ψάχνουν για σύντροφο που να είναι αρρενωπός. Είναι Άντρες αυτοί κατά τη γνώμη σου; Σίγουρα αν πούμε ότι είναι Άντρες, ερχόμαστε σε αντίφαση με το κριτήριο της αποκλειστικά ετεροφυλοφιλικής σεξουαλικής επιλογής.

Ε λοιπόν ΑΝΤΡΑΣ είναι αυτός που θα κάνει μια γυναίκα να μην νιώθει οτι κουβαλάει στους ώμους της το σύμπαν , θα είναι δίπλα της να την κάνει να νιώθει ασφάλεια νιώθοντας την υπεροχή του και την δύναμη του να την αγκαλιάζει γλύκα και τρυφερά..

Εδώ έχουμε μια προσπάθεια ορισμού της έννοιας του Άντρα, όμως κατά τούτο τον ορισμό, ο Άντρας είναι ετεροπροσδιοριζόμενος, δηλαδή ορίζεται όχι σε σχέση με τον εαυτό του, αλλά σε σχέση με μια γυναίκα. Δεν τον θεωρώ λοιπόν ικανοποιητικό.

Σκεφτείτε ένα άλογο που πρέπει να το δαμάσεις. Έτσι είναι και μια σημερινή σύγχρονη γύναικα. Θέλει κάποιον να αναλάβει τα ηνία που θα έχει αυτοπεποίθεση, δύναμη να αντέξει τις δυσκολίες να μην πέσει κάτω και θα μείνει σταθερός πάνω καβαλάρης και έτσι θα έχει καταφέρει να κερδίσει την εμπιστοσύνη και τότε θα κατέβει και θα το χαιδέψει τρυφερά αφού το ηρέμησε και το δάμασε δείχνοντας του ότι το σέβεται και το αγαπά και τότε θα του είναι πιστός συνοδοιπόρος για παντα...:)

Αν το δει αυτό φεμινίστρια, θα σε τσουρουμαδήσει καημένη μου...

Παρομοιάζεις τη γυναίκα με ζώο και μάλιστα "Άλογο", δηλαδή αυτό που δεν έχει λογική! Βάζεις τον άντρα να της περνάει καπίστρι και να την καβαλήσει! Την κάνεις δηλαδή υποζύγιό του! Απαιτείς να την "δαμάσει", δηλαδή να την κάνει να του δείξει υποταγή! Εντελώς φαλλοκρατικές αντιλήψεις υποκρύπτονται πίσω από αυτές τις απόψεις, μου φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτός είναι ο άντρας που όλοι οι άλλοι θα πουν πως είναι gay. :P
Εδώ έχουμε μια προσπάθεια ορισμού της έννοιας του Άντρα, όμως κατά τούτο τον ορισμό, ο Άντρας είναι ετεροπροσδιοριζόμενος, δηλαδή ορίζεται όχι σε σχέση με τον εαυτό του, αλλά σε σχέση με μια γυναίκα. Δεν τον θεωρώ λοιπόν ικανοποιητικό.

Στην πραγματικότητα όλοι είμαστε ετεροπροσδιοριζόμενοι και καλούμαστε να υπηρετήσουμε τα χαρακτηριστικά που περιγράφουν -χωρίς να μπορούν απόλυτα να καθορίσουν- το φύλο μας.
Ακούστηκαν στη συζήτηση πολλά και διάφορα που πρέπει να έχει ένας άντρας για να είναι Άντρας, ακόμη κι αν τα ίδια μπορεί να τα συναντήσει κανείς και σε μια γυναίκα. Γιατί όχι.
Το ζητούμενο είναι το άτομο να βρίσκεται σε αρμονία με τα χαρακτηριστικά που διαθέτει...

Άκουσα κάποτε να λέγεται πως "ποιητής είναι εκείνος που αγαπά να είναι".
Με τον ίδιο τρόπο για μένα, "άντρας είναι εκείνος που αγαπά να είναι".

Δε σας κάλυψα, αλλά δε πειράζει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κατά τη βόλτα μου μέσα στα θέματα, συνάντησα έναν ακόμη αφορισμό περί του άνδρα:
Απλα ειναι αδικο, ανανδρο και δειλο να υπαρχουν ανδρες που αφηνουν τη γυναικα να αποφασισει για το αν το εμβριο θα γεννηθει ή όχι.

Πόσο δύσκολα ορίζεται το τι σημαίνει Άντρας και αντίθετα πόσο εύκολα χρησιμοποιείται η λέξη "Άνανδρος".

Άνδρας είναι ο ΧΥ ε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
νομίζω ότι δεν κατάφερα να σας κάνω να καταλάβετε τι ήθελα να πω.. δεν πειράζει.. α και Great νόμιζα αν έθιξα τις φεμινίστριες τι να γίνει?? εγώ πάντως άλλα εννοούσα και τα λόγια μου, ήταν εντελώς αλληγορικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μία διαφορετική προσέγγιση...

Δεν είναι ελληνικό φαινόμενο, αλλά σε παγκόσμια κλίμακα τα αγοράκια, πριν ακόμα μάθουν να λένε σωστά τ' όνομά τους απλώνουν τα δάχτυλα ή ένα μαρκούτσι, φωνάζοντας «μπαμ». Θες η τεστοστερόνη, θες η ιδιοτροπία της φύσης, που θέλει τον αρσενικό να φυλάει τη σπηλιά και να σκοτώνει το μαμούθ, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Επειδή, μάλιστα, η ισχύς είναι ηδονή, οι αρσενικοί στο πέρασμα του χρόνου φρόντισαν να τη χρησιμοποιούν για το νερό του γείτονα, τη γυναίκα του, τη γη του, τη σοδειά του, εσχάτως δε για ένα ζεϊμπέκικο ή για μια θέση πάρκινγκ.

Δεν θα κολλήσω στο γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια οι αρσενικοί έχουν βάλει και τις γυναίκες μαζικά στον χορό της βλακώδους ισχύος, αλλά το αναφέρω για τους λάτρεις του αντίλογου, που θα τους έρθει στον νου.

Επίσης, σαν αψίκορος από χαρακτήρα καταλαβαίνω καθέναν που τού 'ρχεται να κάνει τόπι στο ξύλο ή και να σκοτώσει πλήθος τσαμπουκαλήδων εξουσιαστών, καταχραστών εξουσίας, γλειφτών, αντικοινωνικών τομαριών, απλώς ηλιθίων, ψευτών, θρασύτατων κλεφτών, παράνομων του δρόμου, που καταδυναστεύουν την ατομική και κοινωνική ζωή όλων, μετατρέποντάς την με τη βία τους σε καθημερινή ζούγκλα.

Το κακό είναι, που όσο περισσότεροι άνθρωποι συγκεντρώνονται μαζί τόσο μεγαλώνει η βιαιότητα, γιατί μειώνεται ο ατομικός ζωτικός χώρος και ο ένας εισβάλλει στον χώρο του άλλου.

Το καλό είναι, που όσο περνάνε τα χρόνια τόσο περισσότεροι από το ανθρώπινο είδος χρησιμοποιούν αυτό που λέμε κοινή λογική πιο συχνά από όσο τα εξαρτημένα αντανακλαστικά τους.

[...]

Η τεστοστερόνη, που λέγαμε, είναι ένα δώρο της φύσης για να προστατεύει τον άντρα, τη γυναίκα, να αναπαράγει το είδος και να σκορπάει την ευτυχία του έρωτα. Αμα την ξοδεύεις αλλιώς, μπορεί να προκαλεί και μαλάκυνση.
Το παραπάνω αποτελεί κομμάτι ενός πολιτικού άρθρου, γι αυτό και παρέθεσα μόνο αυτό. :)

πηγή: ΕΝΕΤ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Ετσι ευνουχισμος απο μικρα μην τυχων και εχουν τεστοστερονουχες συμπεριφορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ τη χρησιμοποιώ για κάποιον που μοιάζει με άντρα, έχει έντονα και αδρά χαρακτηριστικά, δεν την είχα σκεφτεί ποτέ ως ορισμό του Άνδρα. Υπ' αυτήν την έννοια, μου φαίνεται θολός, νεφελώδης και αβέβαιος.
[...]
Ήταν gay, δεν ήταν; Ήταν και αρρενωπός ταυτόχρονα. Έχω διαβάσει σε "προσωπικές" αγγελίες, ότι διάφοροι gay ψάχνουν για σύντροφο που να είναι αρρενωπός. Είναι Άντρες αυτοί κατά τη γνώμη σου; Σίγουρα αν πούμε ότι είναι Άντρες, ερχόμαστε σε αντίφαση με το κριτήριο της αποκλειστικά ετεροφυλοφιλικής σεξουαλικής επιλογής.
Σαφώς και ήταν αρρενωπός και είμαι σίγουρος ότι αρκετές γυναίκες θα έλεγαν όταν τον έβλεπαν "Τι Άντρας!", μέχρι να φτάσουν στο σημείο να πουν "κρίμα που είναι gay". Οπότε ναι, αυτό που υποδυόταν, ήταν ένας Άντρας και τον έκανε καλά. :)
Θεωρείς και εσύ ότι αυτό που υποδυόταν ήταν Άντρας; Και αν ναι, τι τον κάνει έτσι; Αυτά τα χαρακτηριστικά δεν ψάχνουμε; Το μεγαλύτερο μέρος του γυναικείου πληθυσμού δεν συμφωνεί ότι στην σειρά που έπαιζε ήταν και πολύ Άντρας; Ε δεν μπορεί, κάποια χαρακτηριστικά έχει εμφανισιακά και στην συμπεριφορά που τον κάνανε να δείχνει έτσι.

Το ότι ένας gay υποδυόταν τον Άντρα τον πολλά βαρύ και ασήκωτο σε μια σειρά, δεν τον κάνει και τον ίδιο Άντρα. Αν θες όμως, δέχομαι ότι κάθε αρσενικό, είναι Άντρας, μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Άρα για μένα τον άσχετο από τα κοσμικά, ο Σεργιανόπουλος, ήταν Άντρας, μέχρι που έμαθα τις σεξουαλικές του προτιμήσεις και σταμάτησα να το πιστεύω.

Συμφωνώ ότι από μόνη της η έννοια αρρενωπότητα δεν αρκεί για να περιγράψει τον Άντρα, αμφιβάλλει όμως κάποιος ότι είναι κάτι που δεν λείπει από τον Άντρα; Ένα απαραίτητο αλλά όχι τελεσίδικο χαρακτηριστικό του; Είναι ένα βήμα και αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Άρα για μένα τον άσχετο από τα κοσμικά, ο Σεργιανόπουλος, ήταν Άντρας, μέχρι που έμαθα τις σεξουαλικές του προτιμήσεις και σταμάτησα να το πιστεύω.
τελικά είναι εντελώς υποκειμενικό το θέμα.
Εγώ ακόμα κι όταν έμαθα τις σεξουαλικές του προτιμήσεις τον θεωρούσα Άντρα.
Σταμάτησα να τον θεωρώ όταν έμαθα τα περί ναρκωτικών και πληρωμένου έρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ ακόμα κι όταν έμαθα τις σεξουαλικές του προτιμήσεις τον θεωρούσα Άντρα.
Πετύχαμε διάνα! :D
Πες μας λοιπόν τι ήταν αυτό που σε έκανε να τον θεωρείς άντρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
1. Ξέρει πότε να σε 'ανεβάζει' όταν είσαι down!
Δεν ζούμε στα στούντιο του χόλιγουντ ούτε στα πλατώ των friends. Ακόμα και οι άντρες νιώθουμε 'down' αλλά δεν μας βλέπετε να κλαψουρίζουμε γι'αυτό. Πήγαινε στην κουζίνα και μαγειρέψτε μου κάτι. Έτσι θα νιώσετε και την χαρά της δημιουργίας


2. Θα προσπαθήσει να μυρίσει τα μαλλιά σου, αλλά εσύ πάντα θα τον καταλαβαίνεις.
Αν ο 'τέλειος' άντρας πάει να κάνει κάτι τέτοιο, το πιθανότερο είναι να τρέχετε όλοι μαζί στο νοσοκομείο για αλλεργικό σοκ. Έχετε στουμπώσει στις τρίχες σας τόσα χημικά όπου τις κάνουν την τρίτη αιτία καρκινογενέσεων.

3. Σε στηρίζει,αλλά θα σέβεται και την ανεξαρτησία σου.
Με άλλα λόγια θα σε ξελασπώνει από την γενικότερη αποτυχία που λέγεται Η ΖΩΗ ΣΟΥ , αλλά δεν θα το λέει στις φίλες σου


4. Θα σου δίνει το τηλεκοντρόλ σε βραδιά champions league
Καλύτερα να με παλουκώσουν, κορνιτοποιήσουν, τραχειοτομήσουν και να μου δώσουν να πιω ένα βαρέλι με μυξοίδημα από το να χάσω την Barca!

5. Θα έρχεται από πίσω και θα σε αγκαλιάζει.
Αυτό είναι πολύ gaaaaaayyyyy. Σαν διαφήμιση γιαουρτιού με μηδέν λιπαρά και καθόλου γεύση. Έρχεται η τύπισσα ντυμένη στα λευκά και ο ερμαφρόδιτος φίλος της την αγκαλιάζει από πίσω. Συγχαρητήρια μ*λ*κα, το μεσημέρι θα φας γιαούρτι με μούσκλι. ΜΠΛΙΑΧ.


6. Θα παίζει με τα μαλλιά σου.
Μόνο αν εσύ παίξεις με τις τρίχες της πλάτης του.

7. Το χέρι του θα βρίσκει πάντα το δικό σου.
Δες τα πιτσουνάκια. Μα δεν είναι τοοοοοοόσο ρομαντικό? ΟΧΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Είναι γελοίο. Μόνο οι λεσβίες κρατιούνται χεράκι χεράκι. Έτσι κρατιόμαστε μόνο σε συναυλίες της ΚΝΕ για την ειρήνη στην τελευταία κ*λ*χώρα στο χάρτη που βαριόταν να πολεμήσει για την ανεξαρτησία της και πληρώνουμε εμείς για την ανοικοδόμηση της. Οι άντρες δεν πάνε σε συναυλίες της ΚΝΕ. Αν είσαι άντρας και πας, μπορείς να παραδώσεις τους όρχεις σου στην έξοδο και να συμπληρώσεις τα απαραίτητα έγγραφα αλλαγής φύλου γιατί είσαι μια λεσβία εγκλωβισμένη στο σώμα ενός πίθηκου.


8. Θα είναι γλυκούλης όταν πραγματικά θα θέλει κάτι.
Πίπες. Όταν εγώ θέλω κάτι, απλά φωνάζω προς την κουζίνα.

9. Θα σου προσφέρει πολλά χαλαρωτικά μασάζ.
Συμφωνώ,αν περιλαμβάνει τις ρόγες της και το στόμα μου.


10. Θα χορεύει μαζί σου,ακόμα και αν νιώθει χαζούλης.
Το θέαμα ενός άντρα χορευτή μπορεί να παρομοιαστεί με εκείνο της κοπέλας που τρέχει γυμνή και με ανοιχτές πληγές ενώ από πίσω της αχνίζει ακόμα η Χιροσίμα!!! Είμαστε άντρες. Δεν μπορούμε να χορέψουμε. Δεν είμαστε γονιδιακά προγραμματισμένοι. Είναι σαν να προσπαθεί μια γυναίκα να οδηγήσει. Απλά επικίνδυνο.

11. Θα αντιδρά τόσο γλυκά όταν θα τον χτυπάς και θα πονάει πραγματικά.
Ισότητα. Μια λέξη όπου ποτέ δεν υπήρξε τόσο επιλεκτική. Όταν το κάνουν οι γυναίκες, είναι παιχνίδι, όταν το κάνει ο άντρας, είναι περιοριστικά μέτρα και διατροφή.


12. Θα οδηγήσει 5 ώρες για να σε δει 1.
Αχεμ ... Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω ότι αυτή είναι η μεγαλύτερη μ*λ*κία που μπορεί να κάνει κάποιο αρσενικό. Αν περάσεις 5 ώρες μέσα σε ένα αυτοκίνητο για να δεις μια γκόμενα, θα καταλήξεις τόσο βρόμικος στον τελικό σου προορισμό όπου εκείνη θα σε χωρίσει. Εσύ τότε θα κάνεις άλλες πέντε ώρες για να γυρίσεις ώστε στο τέλος τα βακτήρια θα έχουν φτάσει μέχρι το εσωτερικό φλοιό του εγκεφάλου και θα πεθάνεις από ανεύρυσμα.

13. Θα σε κοιτάζει έντονα.
Στην πραγματικότητα κοιτάζουμε την ώρα να σας πηδήξουμε. Μπορεί κατά τύχη ο καλός Θεός-γυναίκα να σας έχει δώσει μεγάλα βυζιά ή ωραίο κώλο και εσείς δεν τα έχετε καταστρέψει με το να κουραδιάζετε όλη μέρα πάνω από ένα φτυάρι, θάβοντας γκόμενους. Καλύτερα να σας πάρουμε έναν καθρέφτη για να ασχολείστε με το μόνο πράγμα που πραγματικά αγαπάτε.


14. Θα σε παίρνει τηλέφωνο χωρίς λόγο.
Ή ακόμα καλύτερα, δεν θα του γκρινιάζω χωρίς λόγο γιατί πολύ απλά επιβεβαιώνει την ανασφάλεια μου και ταυτόχρονα μπορώ να τον ελέγξω. Χώρια που στην γκομενοχώρα μου θα έχω κάτι να ασχολούμαι και να γεμίζω την ώρα, αφού η κενή μου ύπαρξη ποτέ δεν ασχολήθηκε με κάτι εποικοδομητικό που να της δίνει κίνητρο για να ζει.
Κάπου εδώ ο αγαπητός Maddox παραδίδει τα όπλα και πάει να βάλει το πουλί του στο φούρνο, πράγμα λιγότερο επώδυνο από αυτό που πέρασε διαβάζοντας τις μπουρδολογίες. Αλλά εμείς δεν παραδίδουμε τα όπλα και σας παραθέτουμε και τα υπόλοιπα.

15. Ποτέ δεν ξεμένει από αγάπη.
Πράγμα που σημαίνει ότι όταν εσύ ξεμένεις, μπορείς να αισθάνεσαι ασφάλεια γιατί θα κατανοήσει τους λόγους που τον χωρίζεις, ακόμα και αν δεν τους καταλαβαίνεις και εσύ η ίδια


16. Είναι αστείος,αλλά ξέρει και πότε να είναι σοβαρός.
Με άλλα λόγια, να είναι ο προσωπικό σου γελωτοποιός αλλά σε κοινή θέα να μην τραβάει τα βλέμματα πάνω του και να δείχνει περισσότερο πνευματώδη προσωπικότητα από εσένα. Κάτι ανάμεσα σε δονητή και Πανούση.

17. Είναι σοβαρός,αλλά ξέρει και πότε να είναι αστείος.
Ο Πανούσης πήρε τον δονητή και έρχεται να σου επιτεθεί


18. Κάνει υπομονή όταν θα καθυστερείς να ντυθείς.
Η τεχνολογία μας έχει προσφέρει πολλά επιτεύγματα. Μέσα σε αυτά είναι κάτι που το ξέρουν καταπληκτικά οι γυναίκες. Δεν είναι άλλο από το τηλέφωνο. Όταν λοιπόν η γκόμενα αρχίσει να ετοιμάζεται, μπορεί να με πάρει τηλέφωνο και να με ειδοποιήσει. Έτσι μπορώ να πάω για μπάλα με τους φίλους μου, να γυρίσω σπίτι, να κάνω το μπανάκι μου, να βάλω καμιά τσοντούλα, να ξυριστώ, να ντυθώ και μετά να πάω από εκεί και να μου αρχίσει τις κλασικές ερωτήσεις δίχως σωστή απάντηση. Δεν ξέρω τι ταιριάζει με τα παπούτσια!Δεν ξέρω τι σκουλαρίκια να φορέσεις και σίγουρα πέρα από κάθε αμφιβολία, δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει αν κάποια άλλη θα φοράει τα ίδια ρούχα με εσένα!!!

19. Θα χαμογελάει συχνά.
Αυτό όντως το κάνουμε, αλλά με τους φίλους μας. Ξέρεις, είναι τα άτομα που δεν προσπαθούν να επιβληθούν πάνω μας και δεν μας περνάνε τις ανασφάλειες τους. Επίσης κάποια στιγμή της ημέρας βγάζουν και τον σκασμό για να ακούσουν τον συνομιλητή τους και για να χαμογελάσουν μαζί του και όχι πάνω του!


20. Κανονίζει ρομαντικά ραντεβουδάκια και κάνει πράγματα που δεν συνηθίζει, μόνο και μόνο επειδή σημαίνουν κάτι σε εσένα.
Πληρώνουμε τον λογαριασμό, πλένουμε τα πιάτα, ανάβουμε τα κεριά και μαζεύουμε τα τραπεζομάντιλα. Μήπως πρέπει να σας αλλάζουμε και τις σερβιέτες?

21. Σε εκτιμά.
Ολόκληρη η δαρβινική θεωρία δεν χαίρει πλήρης εκτίμησης, πόσο μάλλον το αρχικό κεφάλαιο που λέγεται γυναίκα.


22. Βοηθά τους γύρω του.
Όπως τις φίλες σου, τους γονείς σου, τον πρώην σου που θέλει ακόμα να σε πηδήξει, την αδερφή σου που ξεπήδησε από τις εικονογραφίες του Αρκά και τους άλλους που του έχεις βάλει γύρω του.

23. Σου δίνει ένα φιλάκι πριν φύγει το πρωί
Για να αποφύγει τον πονοκέφαλο από την μουρμούρα στο κινητό,την ζαλάδα που επέρχεται και το τροχαίο που θα στοιχίσει την ζωή του, ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ. Χώρια που ο λογαριασμός είναι στο όνομα του.


24. Τραγουδά, ακόμα και αν δεν μπορεί.

25. Έχει μια δημιουργική αίσθηση του χιούμορ.
Έχει μια δημιουργική αίσθηση του χιούμορ σε απλές λεξούλες και εικονογραφημένα ώστε να τα καταλαβαίνεις.


26. Κόβει το κάπνισμα, το ποτό και τα ναρκωτικά, γιατί σε αγαπάει τόσο πολύ και αυτό του δίνει δύναμη.
Μετά γίνεται νευρικός, εσύ νιώθεις πιεσμένη δίπλα του και χωρίζετε. Ύστερα ξεκινάει το κάπνισμα,τα ναρκωτικά, το ποτό, τις πουτάνες, τα χαρτιά, τον σοδομισμό, κολλάει AIDS και πεθαίνει, πράγμα που εσύ ποτέ δεν ενδιαφέρθηκες να μάθεις γιατί είσαι με τον καινούργιο αποστειρωμένα ξενέρωτο ξερακιανό,έτοιμη να του απομυζήσεις κάθε νέα δημιουργική ενέργεια σαν βδέλλα εγκεφάλου.


Αυτός είναι λοιπόν ο πλήρης κατάλογος που δεν θα δείτε σε καμιά Σουπερ-Κατερίνα. Όταν αγαπητοί αναγνώστες συναντήσετε ένα αρσενικό που συνδυάζει τις παραπάνω αρετές, ρωτήστε τον:
Γιατί ;;;;;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πετύχαμε διάνα! :D
Πες μας λοιπόν τι ήταν αυτό που σε έκανε να τον θεωρείς άντρα. :)
ουφ, είναι λίγο ακαθόριστο.
μάλλον συμφωνώ με την michelle.
"άντρα" θεωρώ όποιον έχει χρωμοσώματα ΧΥ και αυτοπροσδιορίζεται ως άντρας.
Άντρα θεωρώ όποιον είναι "άντρας" και "Άνθρωπος".

Τώρα το τι είναι "Άνθρωπος" είναι κι αυτό μεγάλη κουβέντα, αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αντρογύναικα: Γυναίκα που η σωματική της διάπλαση παραπέμπει σε άντρα. Ντύνεται άχαρα και η στάση της είναι άγαρμπη και ατσούμπαλη χωρίς θηλυκότητα.
Θα μου πείτε γιατί το γράφω αυτό ενώ δεν ειπώθηκε κάτι.. σκέψεις που με βοηθάνε να ορίσω τον ανδρισμό. Αλλά καταλήγω στο ότι δεν μπορώ να ορίσω τη θηλυκότητα.

Αρρενωπός είναι αυτός που έχει υψηλά επίπεδα τεστοστερόνης ή τουλάχιστον αυτός ο οποίος μορφολογικά έχει πιο "άγρια" χαρακτηριστικά.
"Πωπω τι άντρας" δε θα έλεγα για κάποιον οποίος κάνει χαριτωμενιές και ναζάκια.
Δίνω περισσότερες πιθανότητες να το πω για κάποιον σωματικά δυνατό και τριχωτό (προέκυψε γιατί σκέφτηκα πως ένας σπανός πχ δε θα μου το έβγαζε)


Τα υπόλοιπα του στυλ να είναι συνεπής, υπεύθυνος να μετράει ο λόγος και τα λοιπά δε με αγγίζουν γιατί τα θεωρώ εξίσου σημαντικά και στα 2 φύλα και δεν είναι ιδιότητες που διαφοροποιούν κανένα από τα δύο.

Επίσης αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να πω το ίδιο για έναν 19 - 20χρονο.
Βιολογικά είναι άντρας. Παίζει ρόλο η εμπειρία στις γυναίκες και ο αέρας που βγάζει κάποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Πετυχημένος άντρας είναι αυτός που βγάζει περισσότερα λεφτά απʼ όσα μπορεί να ξοδέψει η γυναίκα του. Πετυχημένη γυναίκα είναι αυτή που βρήκε έναν τέτοιο άντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Τι είναι τελικά αυτό που κάνει ένα αρσενικό, Άντρα;

Το γιαπι , το πηλοφορι , το μυστρι :D

δεν νομιζω πως ενα αρσενικο το κανει Αντρα ενα συγκεκριμενο χαρακτηριστικο.ουτε πως ολοι οι αντρες εχουν συγκεκριμενα χαρακτηριστικα. Αντρας ειναι αυτος που εχει μια φιλοσοφια ζωης, πορευεται με καποιες αξιες και ιδανικα και δεν τα προδιδει ποτε και για κανεναν λογο. ειναι αυτος που ειναι παντα εκει για τους φιλους του και την οικογενεια του, που φερεται σαν κυριος σε ολες τις γυναικες (ειτε ειναι γυναικες της μιας βραδυας ειτε η γυναικα της ζωης του), που δεν δισταζει να γελασει, να φωναξει, να κλαψει...τον κοιτας στα ματια και βλεπεις μεσα στην ψυχη του...εχει καρδια μικρου παιδιου αλλα μπορεις παντα να βασιστεις πανω του...ο αντρας πρεπει να ειναι αρχηγος.κι ας μην ειναι παντα στα φανερα...να μπορει να διωχνει τις φοβιες του με χιουμορ και να αναγνωριζει τα λαθη του με σοβαροτητα, να εχει τη δυναμη να στεκεται ορθιος και να ξεκινα παλι απο την αρχη ακομα και εκει που οι αλλοι τον θεωρουν ‘τελειωμενο’ , να ξερει πως επιτρεπεται να πεσει αλλα επιβαλεται να σηκωθει...
ολα αυτα και ακομα περισσοτερα κανουν τον ΑΝΤΡΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Πετυχημένος άντρας είναι αυτός που βγάζει περισσότερα λεφτά απʼ όσα μπορεί να ξοδέψει η γυναίκα του. Πετυχημένη γυναίκα είναι αυτή που βρήκε έναν τέτοιο άντρα.
:eek:

Εξωφρενικό. Το ανωτέρω με εκμηδενίζει γραμμένο ακόμα και με παιγνιώδη διάθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ρε παιδια, ρητο ειναι , ατακα χιουμοριστικη που ειχε πει η ηθοποιος Λάνα Τέρνερ :




https://www.lanaturner.org/lana-turner-quotes

..αμεσως φορτωσατε με αρνητικες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ρε παιδια, ρητο ειναι , ατακα χιουμοριστικη που ειχε πει η ηθοποιος Λάνα Τέρνερ :




https://www.lanaturner.org/lana-turner-quotes

..αμεσως φορτωσατε με αρνητικες..

:eek:

Εξωφρενικό. Το ανωτέρω με εκμηδενίζει γραμμένο ακόμα και με παιγνιώδη διάθεση.

Η δική μου αντίληψη του χιούμορ δεν αντιδρά σε κάτι τέτοια αστεία, είπε η σκυλιασμένη λεσβία και απεχώρησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΑ(ΠΖ)....JIM

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πιστευω φιλοι μου οτι στην εποχη μας δεν υπαρχει μια καπια ειδικη συνταγη που κανει των ανδρα . Τα πραγματα εχουν αλλαξει .:hmm: Πιστευω οτι η διατηρηση των παλιων αξιων κανει των νεο αντρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top