• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μικρές ιατρικές γνώσεις

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έκλεψα τον τίτλο από το Καγίρι και έφτιαξα την παραλλαγή... :angel:

Σκεφτόμουν λοιπόν ότι εγώ ως άζχετη από ιατρική, αμα έχω κάποια απορία τι κάνω; :S
Και τότε σκέφτηκα ότι στο στέκι υπάρχει κόζμος που θα ξέρει αυτό που εγώ δεν (θέλω να) ξέρω. (καλά την Whitedrum σκεφτόμουν και την QsLv, αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν κι άλλοι)

Καιρός να τους ξετινάξουμε στις ερωτήσεις... :D

Ερώτηση πρώτη κατάδική μου-
Τι είναι η χολή; Πού βρίσκεται; Τι κάνει; Σε τι χρησιμεύει;



(...αισθάνομαι ήδη πολύ ούφο, οπότε σε επόμενο ποστ θα σας πετάξω κάτι για πλοία να μην καταλάβετε Χριστό- xoxo :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Χολή=χοληδούχος κύστη

Τουτέστιν είναι κύστη. :P Απόσο ξέρω η χολή βρίσκεται πάνω στο συκώτι και περιέχει υγρά τα οποία καταλήγουν στο στομάχι και βοηθούν στην πέψη του λίπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Χολή=χοληδούχος κύστη

Τουτέστιν είναι κύστη. :P Απόσο ξέρω η χολή βρίσκεται πάνω στο συκώτι και περιέχει υγρά τα οποία καταλήγουν στο στομάχι και βοηθούν στην πέψη του λίπους.

Μήπως εννοείς πάνω από το συκώτι; Γιατί "πάνω στο"...; :hmm:
Ένα σχηματάκι θα βοηθούσε! :p

(ζντουφ)


Πωπωω για γιατρός έπρεπε να πάω! λολζ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Πάντως, πολύ ωραίο θέμα άνοιξες, νομίζω θα ενδιαφέρει πολλά μέλη εδώ. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.

(από https://el.wikipedia.org/wiki/Χοληδόχος_κύστη )
Αλλά στο βιβλίο Van De Graaff ανατομίας το δείχνει λίγο διαφορετικά :confused::
gallbl.jpg
:hmm:

ΥΓ. Το πρασινάκι είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Μικρές ιατρικές γνώσεις


Ένας στους δύο καρκίνους έχει επιγενετική βάση
και η σωστή διατροφή μπορεί να τον καταπολεμήσει.
Το μπρόκολο και το σκόρδο, ως πηγές αναστολέων
των αποακετυλασών, μας βοηθούν να κρατήσουμε
ενεργά τα γονίδια που καταστέλλουν τον καρκίνο
ανέφερε ο καθηγητής στο ΑΠΘ και διευθυντής
του Ινστιτούτου Βιοτεχνολογίας του ΕΚΕΤΑ
Αθανάσιος Τσαυτάρης.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Χολή=χοληδούχος κύστη

Τουτέστιν είναι κύστη. :P Απόσο ξέρω η χολή βρίσκεται πάνω στο συκώτι και περιέχει υγρά τα οποία καταλήγουν στο στομάχι και βοηθούν στην πέψη του λίπους.
Error, something error happens.

Χοληδόχος κύστη = η κύστη στην οποία αποταμιεύεται η χολή όταν το έντερο δε δουλεύει (όταν παύει η πέψη)

Χολή = αλκαλικό υγρό που εκκρίνεται από το ηπατικό παρέγχυμα και απελευθερώνεται στο δωδεκαδάκτυλο κατά τη διάρκεια της πέψης όπου βοηθά τη διάσπαση λιπιδίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Error, something error happens.

Χοληδόχος κύστη = η κύστη στην οποία αποταμιεύεται η χολή όταν το έντερο δε δουλεύει (όταν παύει η πέψη)

Χολή = αλκαλικό υγρό που εκκρίνεται από το ηπατικό παρέγχυμα και απελευθερώνεται στο δωδεκαδάκτυλο κατά τη διάρκεια της πέψης όπου βοηθά τη διάσπαση λιπιδίων.

Κατάλαβα. Ευχαριστώ :redface:

Πάντως οι εικονίτσες του Φοίβου με μπέρδεψαν ακόμα περισσότερο αναφορικά με το πού ακριβώς βρίσκεται η χολή μέσα στο σώμα :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Έχω μια απορία, άΖχετη με τα προηγούμενα:

Θέμα: Εγγυμοσύνη
1α. Αν θυμάμαι σωστά 3 μηνών είσαι όταν είσαι 14 εβδομάδων? Γιατί??? (και όχι 12 εννοώ)

1β. Γιατί το πρώτο τρίμηνο είναι πιο επικίνδυνο από τα υπόλοιπα? (γενικά ο κόσμος δεν το λέει το 1ο τρίμηνο μέχρι να "δέσει" το παιδί, έτσι το έχω ακούσει τουλ εγώ να λένε. Είναι κάποιο urban legend ή έχει βάση? Και αν ναι γιατί?)

1γ. Γνωρίζω μια γυναίκα που κάπνιζε κατά τη διάρκεια της εγγυμοσύνης της. (1-3 τσιγάρα την ημέρα από ότι ξέρω). Πόσο καταστροφικό είναι αυτό για το μωρό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Έχω μια απορία, άΖχετη με τα προηγούμενα:

Θέμα: Εγκυμοσύνη
1α. Αν θυμάμαι σωστά 3 μηνών είσαι όταν είσαι 14 εβδομάδων? Γιατί??? (και όχι 12 εννοώ)
Οι εβδομάδες μετράνε από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου.
Αν η τελευταία σου περίοδος ήταν 31 Ιουλίου, 31 Ιουλίου ξεκινάει η πρώτη εβδομάδα της κύησης. Ο μήνας ξεκινάει 10 μέρες μετά, δηλαδή μπαίνεις στον 1ο μήνα 10 Αυγούστου, στον 2ο μήνα 10 Σεπτεμβρίου κλπ.

1β. Γιατί το πρώτο τρίμηνο είναι πιο επικίνδυνο από τα υπόλοιπα? (γενικά ο κόσμος δεν το λέει το 1ο τρίμηνο μέχρι να "δέσει" το παιδί, έτσι το έχω ακούσει τουλ εγώ να λένε. Είναι κάποιο urban legend ή έχει βάση? Και αν ναι γιατί?)
Το πρώτο τρίμηνο είναι το πιο επικίνδυνο για αποβολές. Η συντριπτική πλειοψηφία των αποβολών και των παλίνδρομων κυήσεων συμβαίνουν τότε, οπότε για σιγουριά οι περισσότερες περιμένουν να περάσει το πρώτο τρίμηνο.

1γ. Γνωρίζω μια γυναίκα που κάπνιζε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της. (1-3 τσιγάρα την ημέρα από ότι ξέρω). Πόσο καταστροφικό είναι αυτό για το μωρό?
Το κάπνισμα είναι πολύ επικίνδυνο για το έμβρυο και το νεογέννητο, μέχρι 2 ετών περίπου. Το βιβλίο που διαβάζω για το θηλασμό λέει για παράδειγμα ότι μέχρι να γίνει 2 ετών το μωρό, τα κύτταρα των πνευμόνων δεν ανανεώνονται. Αν λοιπόν καταστραφούν κάποια κύτταρα εξ αιτίας του καπνού (που καταστρέφονται), το μωρό είναι καταδικασμένο να ξεκινήσει τη ζωή του με λιγότερα κύτταρα στους πνεύμονες.

Δεν ξέρω στα πόσα τσιγάρα αρχίζει η ζημιά, εγώ παζάρια δεν κάνω.
Μπροστά στο μωρό δεν θα καπνίσει ΚΑΝΕΙΣ.

Ενδεικτικά παραθέτω από in.gr

Το κάπνισμα
Το τσιγάρο δεν βλάπτει μόνο εσάς. Αυτό το ξέρετε ήδη, αλλά σίγουρα σκέφτεστε -όπως οι περισσότεροι από εμάς- ότι οι ασθένειες περνούν το κατώφλι των άλλων. Η συνήθεια όμως αυτή επηρεάζει με πολλούς τρόπους το μωράκι σας, γιατί το κάπνισμα:

  • Δημιουργεί κακής ποιότητας πλακούντα και τον φθείρει νωρίτερα από τη φυσιολογική... ημερομηνία λήξης του. Έτσι, αντί ο πλακούντας να λειτουργεί σαράντα εβδομάδες, στην περίπτωση που καπνίζετε ζει μόνο τριάντα έξι ή το πολύ τριάντα οκτώ. Αν δεν μπορείτε, λοιπόν, να απαρνηθείτε το τσιγάρο, τουλάχιστον μην το αποκρύψετε από το γιατρό σας. Πρέπει να είναι ενημερωμένος, για να παρακολουθεί την κατάσταση του πλακούντα
  • Αυξάνει σημαντικά (σχεδόν διπλασιάζει) τον κίνδυνο αποβολής
  • Περιορίζει την ανάπτυξη του εμβρύου. Αυτό συμβαίνει, γιατί τα προϊόντα της καύσης του τσιγάρου παράγουν ορισμένες ουσίες στο αναπνευστικό σύστημα, όπως το διοξείδιο του άνθρακα, το οποίο δεσμεύεται πιο εύκολα από την αιμοσφαιρίνη στο αίμα. Έτσι, αντί η αιμοσφαιρίνη να δεσμεύει μόρια οξυγόνου και να τα μεταφέρει στο έμβρυο για να αναπνέει, δεσμεύει διοξείδιο του άνθρακα, με αποτέλεσμα να φτάνει λιγότερο οξυγόνο στο παιδί, το οποίο τελικά θα γεννηθεί με μικρότερο βάρος από το κανονικό. Φανταστείτε το μωρό σαν ένα φυτό που δεν ποτίζεται καλά, δεν αναπτύσσεται κανονικά και μαραζώνει...
  • Διπλασιάζει σχεδόν το ενδεχόμενο ενός πρόωρου τοκετού
  • Είναι δυνατόν να προκαλέσει συγγενείς δυσπλασίες ή ανωμαλίες στο κεντρικό νευρικό σύστημα του παιδιού
  • Ενισχύει τον κίνδυνο θανάτου του παιδιού στην πρώτη εβδομάδα της ζωής του
  • Μια πρόσφατη έρευνα αποκάλυψε ότι ακόμα κι αν ένα παιδί από μητέρα καπνίστρια γεννηθεί τελικά γερό, μπορεί να παρουσιάσει μειωμένη ικανότητα μάθησης και προβληματική συμπεριφορά. Φαίνεται, δηλαδή, ότι ο καπνός από το τσιγάρο μακροπρόθεσμα θολώνει τις πνευματικές του δυνατότητες και αμβλύνει την ηθική του. Ίσως θεωρείτε το πόρισμα αυτής της μελέτης κάπως υπερβολικό. Τα επακόλουθα όμως του παθητικού καπνίσματος δεν σηκώνουν αμφισβήτηση
  • Η παρουσία σας σε χώρους καπνιστών -ακόμη κι αν δεν βάζετε το τσιγάρο στο στόμα σας- ενέχει κινδύνους όχι μόνο για εσάς αλλά και για το μικρό σας. Ο οργανισμός σας απορροφά μεγάλη ποσότητα νικοτίνης, που έχει εξίσου κακή επίδραση στην υγεία. Γι' αυτό, άλλωστε, τα παιδιά που μεγαλώνουν σε περιβάλλον καπνιστών έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να πάθουν κάποιο αναπνευστικό νόσημα σε σύγκριση με άλλα των οποίων οι γονείς δεν καπνίζουν. Αν, λοιπόν, δεν μπορείτε να κόψετε εντελώς το τσιγάρο, τουλάχιστον περιορίστε το στα πέντε τσιγάρα την ημέρα, ως ένδειξη σεβασμού στο πλασματάκι, το οποίο αναπνέει από το οξυγόνο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής απλό, το οποίο όμως ακόμα δεν έχω διαχωρίσει. Πότε κάποιος έχει ίωση, πότε γρίπη και πότε ένα κρύωμα; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω ότι
Η γρίπη είναι ίωση (υπάρχει πχ το αντιγριπικό εμβόλιο, που είναι δλδ εμβόλιο κατά της συγκεκριμένης ίωσης)
Και βάση του παιδιάτρου μου, δεν υπάρχει αυτό που λέμε "κρύωμα"
Οτι μην περπατάς ξυπόλητος γιατί θα "κρυώσεις"

Το μόνο που υπάρχει, είναι οι ιώσεις
Ιοί οι οποίοι μεταδίδονται κατά 90% από την αφή μας

Αν βγεις με βρεγμένο κεφάλι στα χιόνια, θα πάθεις ψύξη όχι κρύωμα
Το κρύωμα είναι κάτι σαν urban legend :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μήπως το γεγονός ότι κάποιος βγαίνει ελαφριά ντυμένος και αρρωσταίνει έχει να κάνει με το ότι το σώμα του δυσκολεύεται να καταπολεμήσει κάποιον ιό και παθαίνει τελικά ίωση;

Όταν σε κάποιον πονάει ο λαιμός και τρέχει η μύτη του, είναι απλά ένας ιός που έχει αυτά τα συμπτώματα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μήπως το γεγονός ότι κάποιος βγαίνει ελαφριά ντυμένος και αρρωσταίνει έχει να κάνει με το ότι το σώμα του δυσκολεύεται να καταπολεμήσει κάποιον ιό και παθαίνει τελικά ίωση;

Όταν σε κάποιον πονάει ο λαιμός και τρέχει η μύτη του, είναι απλά ένας ιός που έχει αυτά τα συμπτώματα; :worry:


Λοιπόν γιατρός βέβαια δεν είμαι αλλά ξέρω τα εξής σε γενικές γραμμές:

Η ίωση μπορεί να έχει πολλές μορφές, π.χ. απλή ατονία για πολλές μέρες, γαστρεντερικές διαταραχές χωρίς πυρετό, γαστρεντερικές διαταραχές με πυρετό, πονόλαιμο με ή χωρίς πυρετό, συνάχι, καταρροή με ή χωρίς οικογένεια .... συγγνώμη πυρετό ήθελα να πω, κλπ, κλπ

Η γρίπη είναι και αυτή ένα είδος ίωσης, νομίζω όμως κάπως πιο βαρύ και σύνθετο. Υπάρχουν βέβαια πάλι κι εδώ διάφορες μορφές, νομίζω όμως ότι κρατάει περισσότερο καιρό και έχει πιο βαριά συμπτώματα από τις απλές ιώσεις (αυτό θα ήθελα να μας το διευκρινίσει ένας γιατρός) ...ενίοτε η γρίπη αφήνει πίσω της και πτώματα, π.χ. κινέζικη γρίπη. :D

Τώρα το κρύωμα δεν ξέρω αν υπάρχει ή όχι, μάλλον τείνω να πιστέψω πως δεν υπάρχει ... βέβαια εγώ παλιά που είχα αποκτήσει μια ευαισθησία στο συνάχι .... όποτε καθόμουν σε ρεύμα, πάθαινα συνάχι... αλλά πάλι δεν ξέρω, γιατί έχω και μια συγγενή πάθηση της αλλεργικής ρινίτιδας, οπότε μάλλον δεν είμαι δείγμα αντιπροσωπευτικόν! :P
Μάλλον ο γιατρός της ΚουΕ έχει δίκαιο,.......... όμως θα σκεφτεί κανείς το εξής απλό, αν βγούμε στους 0 βαθμούς έξω και χιονίζει και μείνουμε πολύ ώρα χωρίς μπουφάν, ή αν περπατάμε χωρίς ομπρέλα στη βροχή και βραχούμε, πολύ όμως και δεν στεγνώσουμε ... γιατί αρρωσταίνουμε; Μήπως είναι από το σοκ που παθαίνει ο οργανισμός, λόγω διαφοράς θερμοκρασίας ... αυτό όμως τότε δεν είναι κρύωμα; :hmm:

Μπορεί να εξηγήσει κάποιος γιατρός;;;;

Αμάν ρε συ Φαντ.....τι ρωτάς κι εσύ;;; :P
Πες εκεί είμαι άρρωστος ... δε σου φτάνει, πρέπει να ξέρεις και από τι;;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Μήπως το γεγονός ότι κάποιος βγαίνει ελαφριά ντυμένος και αρρωσταίνει έχει να κάνει με το ότι το σώμα του δυσκολεύεται να καταπολεμήσει κάποιον ιό και παθαίνει τελικά ίωση;

Όταν σε κάποιον πονάει ο λαιμός και τρέχει η μύτη του, είναι απλά ένας ιός που έχει αυτά τα συμπτώματα; :worry:
Όταν βγαίνεις ελαφριά ντυμένος και έχει κρύο, προφανώς έχεις βγει από κάπου πιο ζεστά. Οι εναλλαγές θερμοκρασίας είναι επιβαρυντικές. Το κρύο είναι επιβαρυντικό όπως και η ζέστη -καθώς απειλεί την ισορροπία της σωματικής θερμοκρασίας και ο οργανισμός συσπειρώνεται, κοπιάζει δηλαδή για τη διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας. Μπορείς όμως να βγεις ελαφριά ντυμένος και να μην αρρωστήσεις, δεν είναι απαραίτητο σαφώς. Το οτι έχει κρύο έξω, το οτι μπαινοβγαίνεις σε μέρη με υψηλή θερμοκρασία και υγρασία (=συνάθροιση μικροβίων), η γενικότερη υγρασία του χειμώνα, η κόπωση και ένα σωρό άλλα μαζεύονται και έχουν σαν αποτέλεσμα το να αρρωστήσει κανείς (και αυτό πάλι δεν είναι απόλυτο).

Η γρίπη είναι συγκεκριμένος ιός. Κρύωμα = ίωση (όχι πάντα κάποια συγκεκριμένη). Πολλοί ιοί μεταδίδονται με σταγονίδια (φτέρνισμα φερ'ειπείν) και απ'εκεί μέσω του αέρα. Όταν πονάει ο λαιμός και τρέχει η μύτη συνήθως είναι κάποια ίωση του αναπνευστικού, και συνήθως αυτή η ίωση δεν είναι γρίπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πολύ ωραία! Και για πείτε μου λοιπόν, τι συμβαίνει στα παρακάτω:

  1. για να καταπολεμήσουμε την ίωση του αναπνευστικού (με λαιμό και μύτη), κάνει καλό να πίνουμε ζεστά ροφήματα; Αν είναι καυτά ροφήματα (όχι σε σημείο να σε κάψει σαφώς) κάνει περισσότερο κακό παρά καλό; Έχω ακούσει δηλαδή, ότι ευνοείς υποτίθεται την ανάπτυξη των ιών με την αυξημένη θερμοκρασία.
  2. Επίσης, για να πέσει ο πυρετός πρέπει να κάνουμε ζεστό ή κρύο μπάνιο;
  3. Γιατί όταν είμαστε άρρωστοι τρώμε λαπά, ή σούπα με μοσχαράκι καρότα σέλινο, ή κοτόσουπες;
  4. Όταν είμαστε άρρωστοι και δεν παίρνουμε φάρμακα, κάνουμε μακροχρόνια καλό στο ανοσοποιητικό μας;
  5. Γιατί το τσάι κάνει καλό όταν είμαστε άρρωστοι και γιατί το μέλι καταπραΰνει τον πονόλαιμο;
  6. Η γιαγιά μου όταν με πονάει ο λαιμός μου, με εντριβές με λάδι λίγο πάνω από τον καρπό του αντίστοιχου χεριού με την μεριά του λαιμού που με πονάει, καταφέρνει και φεύγει ο πονόλαιμος. Γιατί πετυχαίνει κάτι τέτοιο; :worry:

υγ: οι απορίες δεν είναι μόνο δικές μου, στις περισσότερες έχω δώσει εξήγηση, απλά θέλω κι άλλες γνώμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Πολύ ωραία! Και για πείτε μου λοιπόν, για να καταπολεμήσουμε την ίωση του αναπνευστικού (με λαιμό και μύτη), κάνει καλό να πίνουμε ζεστά ροφήματα; Αν είναι καυτά ροφήματα (όχι σε σημείο να σε κάψει σαφώς) κάνει περισσότερο κακό παρά καλό; Έχω ακούσει δηλαδή, ότι ευνοείς υποτίθεται την ανάπτυξη των ιών με την αυξημένη θερμοκρασία.

Επίσης, για να πέσει ο πυρετός πρέπει να κάνουμε ζεστό ή κρύο μπάνιο;

Γιατί όταν είμαστε άρρωστοι τρώμε λαπά, ή σούπα με μοσχαράκι καρότα σέλινο, ή κοτόσουπες;
1. Δεν είναι θεραπεία τα ζεστά ή κρύα ροφήματα. Είναι προσωρινή ανακούφιση.
Συνήθως υπάρχει υπεραιμία όταν υπάρχει πονόλαιμος. Άρα, ένα κρύο ρόφημα θα ανακουφίσει πιο αποτελεσματικά γιατί προκαλεί συστολή των αγγείων.
Ένα ζεστό ρόφημα προκαλεί μειωμένη αίσθηση πόνου μεταθέτοντας την αντίληψη του πόνου, και όσο πιο ζεστό τόσο πιο αποτελεσματικό.
Το κρύο θα ήταν θεωρητικά προτιμότερο, όμως στην πράξη κανένα από τα δυο άκρα δεν είναι δόκιμο.

2. Στην Πρώην Σοβιετική Ένωση τα υψηλά εμπύρετα τα αντιμετώπιζαν βάζοντας τον ασθενή σε μια μπανιέρα γεμάτη πάγο. Δεύτερος θερμοδυναμικός νόμος, κοινή λογική. Θερμικό σοκ στον οργανισμό, πολύ σκληροπυρηνική αντιμετώπιση.
Το πολύ ζεστό μπάνιο μάλλον περισσότερη δυσφορία προκαλεί (λόγω αγγειοδιαστολής και μεταφοράς θερμότητας) παρά βοηθάει στο να πέσει ο πυρετός.

3. Όταν κανείς έχει πυρετό, συνήθως το να φάει ένα βαρύ γεύμα θα τον ταλαιπωρήσει στη χώνεψη και ίσως επιβαρύνει λίγο το εμπύρετο. Σε φυσιολογικές συνθήκες ένα άτομο έχει κατά λίγα δέκατα °C αυξημένη θερμοκρασία κατά την πέψη. Έτσι συνίστανται εύπεπτα/ελαφριά γεύματα με σχετικά ουδέτερη συμπεριφορά στο στομάχι (π.χ. όχι λίπη γιατί θα γεμίσεις οξέα και θα νιώθεις άβολα). Πάντως, και μακαρονάδα ή παστίτσιο ή πατσά να φας, it's not the end of the world. Μπορείς κάλλιστα να τρως κανονικά όντας άρρωστος αν νιώθεις σε θέση να το κάνεις και δεν επιτάσσει διαιτολογικές αλλαγές η ασθένεια, αρκεί να ενυδατώνεσαι καλά.

(Πα να διαβάσω Βιοχημεία τώρα, λολ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω πόσο επικίνδυνες είναι οι πέτρες στη χολή. Αληθεύει πως η κληρονομικότητα αυξάνει πολύ τις πιθανότητες να τις αποκτήσεις; Αν δεν τις βγάλεις σύντομα κινδυνεύεις από κάτι; (πχ παγκρεατίτιδα; ) Αν τις βγάλεις πόσες είναι οι πιθανότητες να ξαναδημιουργηθούν; Και τέλος από τι δημιουργούνται ακριβώς;

(θενκ γιου :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Οι πέτρες στη χολή (χολόλιθοι) σχηματίζονται στη χοληδόχο κύστη και δεν είναι γνωστοί οι λόγοι που οδηγούν στη δημιουργία τους. Οι χολόλιθοι αποτελούνται κυρίως από χοληστερόλη και χολικά άλατα. Οι χολόλιθοι χοληστερόλης αποτελούν το 80% του συνόλου των χολόλιθων.

Οι πέτρες στη χολή μπορεί να έχουν πολύ μικρό μέγεθος όπως οι κόκκοι άμμου ή να φθάσουν το μέγεθος μιας μπάλας του γκολφ. Στη χοληδόχο κύστη μπορεί να σχηματιστούν μια μεγάλη πέτρα ή εκατοντάδες μικρές ή ακόμη οποιοσδήποτε άλλος συνδυασμός.

Οι χολόλιθοι μπορούν να αποφράξουν την κανονική ροή της χολής από τα χοληφόρα αγγεία του ήπατος και της χοληδόχου κύστης προς το έντερο.Η χοληδόχος κύστη είναι ένα όργανο σε σχήμα αχλαδιού που βρίσκεται κάτω από το δεξιό λοβό του ήπατος.

Στη χοληδόχο κύστη συγκεντρώνεται η χολή που παράγεται από το συκώτι. Μετά από το φαγητό, το υγρό αυτό διοχετεύεται προς το λεπτό έντερο και βοηθά την πέψη και την απορρόφηση των λιπαρών ουσιών. Όταν αφαιρεθεί η χοληδόχος κύστη η λειτουργία αυτή γίνεται απ' ευθείας από το συκώτι.

Οι πέτρες στη χολή είναι η κυριότερη αιτία προβλημάτων στη χοληδόχο κύστη. Το 90% των περιπτώσεων οξείας χολοκυστίτιδας οφείλονται σε χολόλιθους που αποφράσσουν τον κυστικό πόρο.

Εκτός από τους χολόλιθους, οι άλλες αιτίες οξείας χολοκυστίτιδας είναι οι μολύνσεις, οι τραυματισμοί, ο διαβήτης ή ακόμη η απόφραξη των χοληφόρων αγγείων από κάποιο όγκο. Οι χολόλιθοι είναι συχνότεροι στις γυναίκες, στους ηλικιωμένους και στα υπέρβαρα άτομα.

Τα συμπτώματα που προκαλούν οι πέτρες στη χολή είναι ανάλογα με αυτά που προκαλούν η καρδιακή προσβολή, η σκωληκοειδίτιδα, το έλκος στομαχιού ή δωδεκαδάκτυλου, η παγκρεατίτιδα, η ηπατίτιδα, η διαφραγματοκήλη. Έτσι είναι πολύ σημαντικό να γίνει η ακριβής διάγνωση.

Τα κυριότερα συμπτώματα της οξείας χολοκυστίτιδας, η οποία προκαλείται από πέτρες στη χολή στο 90% των περιπτώσεων, είναι τα ακόλουθα:

  1. Έντονος πόνος στο άνω δεξιό μέρος της κοιλιάς
  2. Επαναλαμβανόμενα οδυνηρά επεισόδια για μερικές ώρες μετά από το φαγητό. Τα μεγάλα και λιπαρά γεύματα προκαλούν συνήθως τέτοια οδυνηρά επεισόδια
  3. Πόνος που χειροτερεύει με τις βαθιές αναπνοές και που επεκτείνεται στο κάτω μέρος της δεξιάς ωμοπλάτης
  4. Η αναπνοή κόβεται λόγω πόνου κατά την εισπνοή. Όταν ο γιατρός βάζει το χέρι του εκεί που βρίσκεται η χοληδόχος κύστη κατά την εισπνοή του ασθενή, του προκαλεί πόνο που του κόβει την ανάσα (σημείο Murphy)
  5. Σκληρότητα των κοιλιακών μυών στο δεξί μέρος της κοιλιάς
  6. Ναυτία, εμετοί
  7. Πυρετός και ρίγος
  8. Ίκτερος (κίτρινο χρώμα στο δέρμα και στα μάτια) που δημιουργείται όταν οι πέτρες προκαλέσουν απόφραξη των αγγείων που μεταφέρουν τη χολή στο έντερο
  9. Φούσκωμα της κοιλιάς
Η διάγνωση βασίζεται στο ιστορικό, την κλινική εξέταση και το υπερηχογράφημα που είναι η συνηθέστερη εξέταση που γίνεται και επιβεβαιώνει τη διάγνωση.

Πηγή: medlook.net
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αν έχουμε στομαχόπονο τι παίρνουμε για να μας περάσει;
Έχω ακούσει ότι το γάλα κάνει καλό ή μήπως είναι αυτό που δεν πρέπει να πιούμε; :worry:

Επίσης να πω κάτι που έχω ανακαλύψει μόνη μου.
Αν έχω φάει τηγανητά το βράδυ ή οτιδήποτε με μαγιoνέζα, ξυπνάω τα χαράματα με τάση προς εμετό. Αν πιω ή ακόμα και αν μυρίσω λεμόνι μου περνάει στο λεπτό. Πως εξηγείται; Έχει να κάνει με το ph;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top