• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μικρές ιατρικές γνώσεις

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν έχουμε στομαχόπονο τι παίρνουμε για να μας περάσει;
Έχω ακούσει ότι το γάλα κάνει καλό ή μήπως είναι αυτό που δεν πρέπει να πιούμε; :worry:

Επίσης να πω κάτι που έχω ανακαλύψει μόνη μου.
Αν έχω φάει τηγανητά το βράδυ ή οτιδήποτε με μαγιoνέζα, ξυπνάω τα χαράματα με τάση προς εμετό. Αν πιω ή ακόμα και αν μυρίσω λεμόνι μου περνάει στο λεπτό. Πως εξηγείται; Έχει να κάνει με το ph;

Αν έχεις στομαχόπονο επειδή έχεις φάει βαριά, ένα ποτήρι κοκα κόλα βοηθάει πραγματικά παρα πολύ... Εμένα πάντως με είχε βοηθήσει όταν το είχα πάθει και μου είπαν να πιω ένα ποτήρι- σε λίγα λεπτά είχε περάσει. :)

Αυτό με το λεμόνι δεν ξέρω κι εγώ να το εξηγήσω αλλά αλήθεια ισχύει- θυμάμαι όταν ήμουν μικρή, όποτε είχα τάση για εμετό μου έδιναν να μυρίσω μαντηλάκια Hondos Center και πέρναγε.
Βέβαια μπορεί να έκανα και τον συνειρμό με το κατάστημα :angel::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αν έχεις στομαχόπονο επειδή έχεις φάει βαριά, ένα ποτήρι κοκα κόλα βοηθάει πραγματικά παρα πολύ... Εμένα πάντως με είχε βοηθήσει όταν το είχα πάθει και μου είπαν να πιω ένα ποτήρι- σε λίγα λεπτά είχε περάσει. :)
Λέω για την περίπτωση που δεν έχεις φάει βαριά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λέω για την περίπτωση που δεν έχεις φάει βαριά :P

Δεν έχεις φάει βαριά ή δεν έχεις φάει καθόλου;
Γιατί στην δεύτερη περίπτωση μάλλον προσπαθεί να σου πει ότι θέλει να φάει :episthmoniko_ufos: :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δεν έχεις φάει βαριά ή δεν έχεις φάει καθόλου;
Γιατί στην δεύτερη περίπτωση μάλλον προσπαθεί να σου πει ότι θέλει να φάει :episthmoniko_ufos: :angel:
Δεν έχω φάει βαριά. (τελεία, τη βλέπεις; ):P
Δόκτορά μου εσύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε αγνοώ επιδεικτικά. :pfff::P


Να ρωτήξω κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα, υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες τροφές που είναι πιο δύσκολες στην πέψη; Περα από τον παράγοντα ηλικία (στα 60 μου φαντάζομαι δεν θα μου είναι και τόσο εύκολο να χωνέψω τον μουσακά :p) και τον παράγοντα κληρονομικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Στην οικογένειά μου θεωρείται ότι το να δαγκώνεις λεμόνι σταματάει την τάση προς εμετό.
Ίσως η γεύση και μυρωδιά του όξινου λεμονιού δίνει την ψευδαίσθηση στον οργανισμό ότι πραγματοποιήθηκε εμετός και άρα δε χρειάζεται να ξανακάνεις, απλά μαντεύω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μία άλλη απορία- η αλλεργία με ποιες μορφές μπορεί να εμφανιστεί;
Πέρα από εξανθήματα και κοκκινίλες που είναι αυτά που μου έρχονται πρώτα στο μυαλό. :redface: Γίνεται να περάσει μόνη της ή θα πρέπει να χορηγηθεί κάποιο φάρμακο; Η ..ένταση της αλλεργίας, το πόσο βαριά θα είναι τα συμπτώματά της, από τι μπορεί να εξαρτάται;


δεν ξέρω τους ιατρικούς όρους, σχωράτε με :X
ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Το περιεχόμενο τις καρύδας μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ορός σε περίπτωσης που γίνουν κάποιοι σαν τους lost λέμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Στην οικογένειά μου θεωρείται ότι το να δαγκώνεις λεμόνι σταματάει την τάση προς εμετό.
Ίσως η γεύση και μυρωδιά του όξινου λεμονιού δίνει την ψευδαίσθηση στον οργανισμό ότι πραγματοποιήθηκε εμετός και άρα δε χρειάζεται να ξανακάνεις, απλά μαντεύω :hmm:
Urban legend. :confused:

Μία άλλη απορία- η αλλεργία με ποιες μορφές μπορεί να εμφανιστεί;
Πέρα από εξανθήματα και κοκκινίλες που είναι αυτά που μου έρχονται πρώτα στο μυαλό. :redface: Γίνεται να περάσει μόνη της ή θα πρέπει να χορηγηθεί κάποιο φάρμακο; Η ..ένταση της αλλεργίας, το πόσο βαριά θα είναι τα συμπτώματά της, από τι μπορεί να εξαρτάται;


δεν ξέρω τους ιατρικούς όρους, σχωράτε με :X
ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ...
Η αλλεργία μπορεί να εμφανιστεί με πολλούς, πολλούς τρόπους. Εξανθήματα, καταρροή, οιδήματα, πεπτικές διαταραχές, κτλ. και υπάρχει μεγάλη ποικιλία στις εκτάσεις και τις εντάσεις των αλλεργιών.

Συνήθως η αντιμετώπιση των αλλεργιών είναι συμπτωματική και όχι αιτιολογική, π.χ. χορήγηση αντιισταμινικών, δηλαδή αντιμετωπίζεις τα συμπτώματα που προκύπτουν και μειώνεις την επαφή με το αλλεργιογόνο. Και αυτό γιατί είναι δύσκολο να "πείσεις" τον οργανισμό ότι αυτό στο οποίο αντιδρά δεν είναι επικίνδυνο γι'αυτόν (ουσιαστικά αλλεργία = false alarm).

Γίνεται να περάσει μόνη της, πολλές φορές κατά διαστήματα ο οργανισμός θεωρεί κάτι μη παθογόνο (π.χ. τη ντομάτα) για παθογόνο, αντιδρά το ανοσοποιητικό και δημιουργείται αλλεργία, αλλά μετά από λίγο καιρό παρέρχεται η έκκρυθμη ανοσολογική δραστηριοποίηση.

Υπάρχει βέβαια διαφορά μεταξύ αλλεργίας και δυσανεξίας (π.χ. κάποιος που δε μπορεί να πέψει τη λακτόζη δε θα μπορέσει ποτέ να το κάνει, λόγω έλλειψης ενζύμου και εξ'ού η δυσανεξία στο γάλα). Επίσης υπάρχουν ποικίλες συμπεριφορές, και ενίοτε κάποιο άτομο είναι αλλεργικό δια βίου σε κάτι.

Η ένταση της αλλεργίας εξαρτάται πχ, από τη δόση του αλλεργιογόνου. Κοινή λογική, αν κάποιος είναι αλλεργικός στις ντομάτες και φάει ένα καφάσι θα ταραχτεί περισσότερο απ'ότι αν έτρωγε ένα τέταρτο ντομάτας. Κάποιες αλλεργίες είναι λάιτ, υπάρχουν αλλεργίες που έχουν εντονότατη αντίδραση. Π.χ. έστω κάποιος που είναι αλλεργικός στην πενικιλίνη. Ενδέχεται να κάνει αναφυλακτικό σοκ και να πεθάνει ακόμα ακόμα.

Το περιεχόμενο τις καρύδας μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ορός σε περίπτωσης που γίνουν κάποιοι σαν τους lost λέμε
Ναι, διότι είναι θεωρητικά αποστειρωμένο, καθώς παράγεται μέσα στον καρπό και δεν έρχεται σε επαφή με εξωτερικούς παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά ποιος μπορεί να με ενημερώσει λίγο για τη ρινίτιδα; Και για τη σχέση της με την ιγμορίτιδα.... ΔΕ μιλάω για αλλεργική ρινίτιδα...

Ρωτάω γιατί τον τελευταίο καιρό αρρωσταίνω πιο συχνά και μάλιστα με ένα στούμπωμα στη μύτη. Συγκεκριμένα με "καίει" στο βάθος του ρινικού, σχεδόν στο λαιμό, αλλά το φλέγμα δεν πάει ούτε από τη μία ούτε από την άλλη, δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά και σε κάποια φάση ερεθίζεται κι ο λαιμός μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Παιδιά ποιος μπορεί να με ενημερώσει λίγο για τη ρινίτιδα; Και για τη σχέση της με την ιγμορίτιδα.... ΔΕ μιλάω για αλλεργική ρινίτιδα...

Ρωτάω γιατί τον τελευταίο καιρό αρρωσταίνω πιο συχνά και μάλιστα με ένα στούμπωμα στη μύτη. Συγκεκριμένα με "καίει" στο βάθος του ρινικού, σχεδόν στο λαιμό, αλλά το φλέγμα δεν πάει ούτε από τη μία ούτε από την άλλη, δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά και σε κάποια φάση ερεθίζεται κι ο λαιμός μου.
Γιδάκι , γιατί λες πως ΔΕΝ μιλάς για αλλεργική ρινίτιδα αλλά απλώς για ρινίτιδα ? Στο έχει πει κάποιος γιατρός , προσωπικά δεν ξέρω να υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δύο.
Έχω χρόνια αλλεργική ρινίτιδα και πολύ συχνά κάνω ιγμορίτιδες .
Ξέρω ότι σχετίζονται , το πως , δεν γνωρίζω να στο εξηγήσω , θα το πω πολύ εκλαικευμένα επειδή προφανώς υπάρχει μια γενικότερη "ευαισθησία" της περιοχής .
Αν αρρωσταίνεις συχνά τον τελευταίο καιρό , επίσης αν έχεις μόνιμα συνάχι ή φτέρνισμα ή ξερόβηχα καλό θα ήταν να επισκεφτείς έναν παθολόγο ή ωριλά για αρχή , και ίσως με κάποιο αντισταμινικό να σου περάσει .
Αν όμως έχεις διαπιστώσει κάποια αντίδρασή σου σε διάφορα π.χ. αρώματα , απορρυπαντικά , στα λουλούδια κλπ και γενικότερα τα συμπτώματα δεν υποχωρούν , καλό θα ήταν να επισκεφτείς έναν αλλεργιολόγο ή και πνευμονολόγο. Οι δύο αυτές ειδικότητες έχουν μια κόντρα στο ποιός είναι πιο αρμόδιος για τις αλλεργίες στο λέω από προσωπική μου πείρα.
Μια πρακτική λύση που έχω να σου προτείνω , την οποία και οι γιατροί μου την έχουν προτείνει , είναι να κάνεις πλύσεις με αλατόνερο ή με φυσιολογικό ορό. Βάζοντας τα δηλαδή από τη μύτη και , ή θα τα καταπιείς ή θα τα φτύσεις ( το αλατόνερο εννοώ , προς αποφυγή παρεξηγήσεων :P).
Κάνει πολύ καλό και ξεμπλοκάρει όλο το σύστημα , δεν είναι τυχαίο που οι γιατροί προτείνουν στους πάσχοντες από αλλεργική ρινίτιδα πολλά μπάνια στη θάλασσα και "εισπνοές " θαλασσινού νερού από τη μύτη .
Ότι άλλο θες και μπορεί να το ξέρω ρώτησέ με , επίσης να πω πως δεν είμαι γιατρός κι αν είπα κάποια ανακρίβεια ας με διορθώσει όποιος είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ευχαριστώωωωω!!
Λέω ότι δεν είναι αλλεργική, γιατί ποτέ μου δεν είχα αλλεργίες, ούτε άλλαξε κάτι στο περιβάλλον μου, που θα μπορούσε να με επηρεάσει. Γενικά το ότι ερεθίζεται και ο λαιμός μου, κάτι που οδηγεί σε πυρετό και χάλια λαιμό αργότερα, μου δείχνει ότι είναι κάτι εξωτερικό και όχι αλλεργία.

Πήρα αλατόνερο και όντως είναι πολύ καλό. Βέβαια ακόμα δε μου έχει περάσει τελείως, αν και παίρνω και κάποια κανονικά φάρμακα... Τι έπαθε ο οργανισμός μου φέτος;; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

μικρή γοργόνα

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι που έχει όμως σχέση με ορθοπεδικό. μια ξαδέρφη μου, 13 χρονών, γέρνει κάπως το κεφάλι της προς τ' αριστερά κι ο αριστερός της ώμος είναι λιγο πιο ανασηκωμένος. επίσης δεν μπορεί να πάει το κεφάλι της προς τα πίσω. οι γονείς της την πήγαν σε 2 ορθοπεδικούς, βγάλανε ακτίνες κι ο ένας τους είπε ότι είναι ρεβόκρανο ή κάπως έτσι κι ο άλλος ότι είναι εξάρθρωμα-υπερξάρθρωμα. τώρα θα πρέπει να κάνει αξονική κ μαγνητική. δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι αυτό που έχει αλλά θα ήθελαν οι γονείς της να ξέρουν αν υπάρχει θεραπεία σ' αυτές τις περιπτώσεις. τους έχω πει για το "μαγικό κ παντός προβλήματος" forum κ τους υποσχέθηκα ότι θα ρωτήσω.
σας ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι που έχει όμως σχέση με ορθοπεδικό. μια ξαδέρφη μου, 13 χρονών, γέρνει κάπως το κεφάλι της προς τ' αριστερά κι ο αριστερός της ώμος είναι λιγο πιο ανασηκωμένος. επίσης δεν μπορεί να πάει το κεφάλι της προς τα πίσω. οι γονείς της την πήγαν σε 2 ορθοπεδικούς, βγάλανε ακτίνες κι ο ένας τους είπε ότι είναι ρεβόκρανο ή κάπως έτσι κι ο άλλος ότι είναι εξάρθρωμα-υπερξάρθρωμα. τώρα θα πρέπει να κάνει αξονική κ μαγνητική. δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι αυτό που έχει αλλά θα ήθελαν οι γονείς της να ξέρουν αν υπάρχει θεραπεία σ' αυτές τις περιπτώσεις. τους έχω πει για το "μαγικό κ παντός προβλήματος" forum κ τους υποσχέθηκα ότι θα ρωτήσω.
σας ευχαριστώ
έχω πάθει ρεβόκρανο 3 φορές αλλά με αυτά που έγραψες δεν καταλαβαίνω τι έπαθε η ξαδέρφη σου. Πόσο καιρό έχει που γέρνει το κεφάλι αριστερά, ανέκαθεν; Ή ξαφνικά το έπαθε; Μήπως μετά από κάποια απότομη κίνηση; Πονάει όταν πάει να γυρίσει τον λαιμό της; Της συνέστησαν να φορέσει κολάρο; Της έκανε μασάζ ο ορθοπεδικός για να δει αν βελτιώνεται;

Εγώ ούτε ακτίνες έκανα, ούτε αξονική ούτε μαγνητική.
Φόρεσα κολάρο για καμιά εβδομάδα και έκανα μερικές φυσιοθεραπείες και έγινα περδίκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρή γοργόνα

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
ευχαριστώ Palladin. δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες. έχει περίπου ένα χρόνο που παραπονέθηκε για το κεφάλι της από τον ανεμιστήρα που είχαν στην τάξη. στην αρχή νόμιζαν για ψύξη. φόρεσε για λίγο καιρό κολάρο (μαλακό), τώρα ο ένας γιατρός είπε ότι θα χρειαστεί να φορέσει το σκληρό, ο άλλος είναι κατά του κολάρου :wacko: κ της είπαν να πάρει απαλλαγή από την γυμναστική.
δεν γνωρίζω κατι παραπάνω. τι είναι το ρεβόκρανο? κάτι σαν πιάσιμο που θεραπεύεται με φυσιοθεραπείες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ένα χρόνο; OMG, είναι πάρα πολύ!
Κοίτα, δεν είμαι ειδικός, αυτό που είχα πάθει εγώ είναι ότι είχε πάθει τράβηγμα ένας μυς που περνάει από τον λαιμό και λέγεται στερνοκλειδομαστοειδής μυς. Αυτό το κατάλαβε ο γιατρός κάνοντας μασάζ στον συγκεκριμένο μυ και βλέποντας ότι με το μασάζ υπήρχε βελτίωση (αν και ήταν επώδυνο). Το ρεβόκρανο είναι αυτό που περιγράφεις, ότι δηλ. το κεφάλι έγερνε προς τον έναν ώμο και πονούσε ΠΟΛΥ όταν προσπαθούσα να το φέρω στην σωστή του θέση. Εμένα το κολάρο και οι φυσιοθεραπείες με βοήθησαν πολύ.

Μια που οι γνώμες των ορθοπεδικών διίστανται, μήπως να πάρετε και μία τρίτη γνώμη;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρή γοργόνα

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
θα τα μεταφέρω στους γονείς της για να το ψάξουν. η μαμά της έχει προσέξει ότι κάθε φορά που την τρίβει, πονάει έντονα σ' ένα σημείο πίσω από το αυτί, πού ακριβώς δεν ξέρω.(μήπως είναι ο μυς που ανέφερες?)
πάντως σ' ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα το γράψω εδώ γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα
και ...δεν θέλω να το κάνω θέμα

οι άντρες να μη διαβάσετε :pfff:


Λοιπόν, δεν πίστευα πως θα το έλεγα ποτέ αυτό, αλλά θέλω να έρθει επιτέλους η περίοδός μουυ :X Εδώ και 9 χρόνια, έχω σταθερό κύκλο και μου έρχεται ακριβώς την ίδια μέρα κάθε μήνα. Ακόμα και την ώρα ξέρω στο περίπου :S
Και έχει αργήσει... 14 μέρες! Παρα παρα παρρρα πολύ :worry:

Πιθανότητα εγκυμοσύνης δεν υπάρχει, κρύωμα δεν πιστεύω να είναι- για μπάνιο στη θάλασσα δεν έχω πάει ακριβώς γι αυτό το λόγο

Υπάρχει περίπτωση η περίοδος να καθυστερεί λόγω του φαρμάκου που παίρνω για την αλλεργία;
Ή λόγω στενοχώριας/ άγχους;...
Ή γίνεται απλά, στο άσχετο, να αλλάζει ο κύκλος; Και πόσες μέρες πρέπει να περιμένω πριν επισκεφθώ τον αγαπημένο γιατρό, αν είναι το τελευταίο; :S
(δεν θέλω να πάω στο γιατρό αν μπορώ να το αποφύγω- δεν μ αρέσουν οι γιατροί. κλαψ :()

ουφ, χελπ πληηζζ :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χωρις πολλα λογια και σαφως χωρις καμμια διαθεση ανησυχιας, θα σου προτεινα να κλεισεις ενα ραντεβου αμεσα με τον/την γυναικολογο σου...
Η αληθεια ειναι οτι η καθυστερηση σου διαρκει ενα σεβαστο διαστημα ημερων, το οποιο θεωρω οτι δυσκολα δικαιολογειται απο καποιο κρυωμα, αγχος, στενοχωρια...Περι φαρμακου, δεν εχω ιδεα...
Βασικα το καλυτερο που εχεις να κανεις, ειναι να μιλησεις,
τουλαχιστον τηλεφωνικα, με το γυναικολογο σου και κατοπιν να πας και για μια εξεταση, εστω ρουτινας...
Προσωπικα αποφευγω επισης τους ιατρους (δε θυμαμαι καν ποτε ηταν η τελευταια φορα που πηγα π.χ σε παθολογο), αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση, θα τον ειχα ηδη επισκεφθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πιστεύω πως έχει σχέση με το άγχος και τπτ άλλο, γι αυτό και το άφησα. Για κάποιες μέρες είχε πρηστεί λίγο η κοιλιά μου, αλλά μετά έφυγε αυτό και η περίοδος δεν ήρθε ποτέ...

Θα την πάρω τηλ το πρωί. Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top