Τον απέλυσαν επειδή έχει AIDS.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
«Κατ' απαίτηση συναδέλφων του»
Στον Αρειο Πάγο υπόθεση απόλυσης εργαζομένου που ήταν φορέας του ΑΙDS

Μια υπόθεση σπάνια για τα ελληνικά δικαστικά χρονικά καλείται να συζητήσει την Τρίτη ο Αρειος Πάγος. Εταιρεία ζητεί να αναιρεθεί η απόφαση που δικαιώνει πρώην εργαζόμενο σε αυτήν, ο οποίος απολύθηκε λόγω του γεγονότος ότι είναι φορέας του ιού του ΑΙDS.
Η εταιρεία, μάλιστα, επικαλείται ότι εξαναγκάστηκε να λάβει αυτή την απόφαση έπειτα από τις συνεχείς αντιδράσεις και διαμαρτυρίες των συναδέλφων του, οι οποίοι δεν ήθελαν να βρίσκονται και να εργάζονται στον ίδιο χώρο με αυτόν, σε μια προσπάθεια να κατευναστούν τα πνεύματα.
Σύμφωνα με πληροφορίες που επικαλείται Το Βήμα, οι αιτιάσεις της εταιρείας, η οποία υποστηρίζει ότι κακώς θεωρήθηκε καταχρηστική η εν λόγω απόλυση, έχουν πείσει κατ' αρχάς τον αρεοπαγίτη ο οποίος έχει αναλάβει την εισήγηση της υπόθεσης στο τμήμα εξέτασης των υποθέσεων που αφορούν τις εργατικές διαφορές.
Το Πρωτοδικείο, όπως αργότερα και το Εφετείο, στο οποίο προσέφυγε σε δεύτερο βαθμό η εταιρεία, δέχτηκαν ότι η απόλυση ήταν καταχρηστική. Στον απολυμένο φορέα του ΑΙDS επιδικάστηκε αποζημίωση 7.500 ευρώ, μαζί με τα δικαστικά έξοδα.
Δεν γινόταν όμως λόγος, παρ' όλη την περί του αντιθέτου συνήθη πρακτική των δικαστηρίων, για επαναπρόσληψη του θιγόμενου από την καταχρηστική απόλυση στην επιχείρηση.


Δεκαέξι χρόνια μετά την ταινία Φιλαδέλφια κι εδώ δεν μπορούμε να δουλέψουμε μαζί με ένα συνάνθρωπο που αρρώστησε... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δεκαέξι χρόνια μετά την ταινία Φιλαδέλφια κι εδώ δεν μπορούμε να δουλέψουμε μαζί με ένα συνάνθρωπο που αρρώστησε... :(


Έσεις τι θα κάνατε?
Πως θα αντιδρούσατε...
Με το χέρι στην καρδιά ε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε θα με ένοιαζε.-
Θα πρόσεχα, αλλά θα μου ήταν αδιανόητο να επιδιώξω την απόλυσή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
OK συμφωνώ.

Αν αύριο ο γείτονας σου στο γραφείο σου έλεγε ότι είναι ασθενής, τι αντιμετώπιση θα είχε από σένα?

Θα πρόσεχα τι σημαίνει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θα πρόσεχα σημαίνει ότι θα παρατηρούσα αν είναι ο ίδιος προσεκτικός. Είχαμε ένα συνάδελφο (σημείωση: γραφείο αρχιτεκτονικής. Μακέτες, κοπίδια, διαβήτες) που όλο κοβόταν.
Πρόσεχα σημαίνει επίσης ότι στην πράξη θα είναι αλλιώς. Θα ξαφνιαστώ. Αλλά σίγουρα δε θα τον αποκόψω.
Αν μου το έλεγε αύριο, θα τον ρωτούσα αν είναι φορέας ή αν έχει αρρωστήσει, αν κάνει αγωγή, κλπ, αλλά καθαρά από ενδιαφέρον για τον ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
βρησκω υπερβολικη την αντιδραση τους.
αλλα δε ξερω πως θα αντιδρουσα εγω...
οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεει...
βεβαια στις μερες μας ξερουμε πως ο HIV δε μεταδιδεται με τη χειραψια κλπ...
οποτε απο τη στιγμη που δε θα κανα sex μαζι του, δε θα χρησιμοποιουσα το ξυραφακι του, δε θα χρισιμοποιουσα την ιδια βελονα με αυτον δε νομιζω οτι θα υπηρχε κινδυνος... εδω και μ ετο φιλι δε μπορουν να αποδειξουν οτι μεταδιδεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πάντως εγώ κρατώ μια επιφύλαξη γιατί δε γνωρίζω τί συνέβη σε αυτό το γραφείο και ζήτησαν οι συνάδελφοί του να απολυθεί. Δηλαδή δεν γνωρίζω αν η μοναδική αιτία ήταν ή ασθένειά του ή υπήρχαν και άλλα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα φοβόμουν μόνο αν είμασταν χειρούργοι, όχι μόνο για μένα αλλά και για τους ασθενείς του/της. Από τη στιγμή που δεν είμαι χειρούργος, αλλά μια ταπεινή web designer/developer, δεν βρίσκω πώς θα μπορούσα να κολλήσω, οπότε δεν βρίσκω και λόγο να φοβάμαι να δουλεύω μαζί του/της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Πάντως εγώ κρατώ μια επιφύλαξη γιατί δε γνωρίζω τί συνέβη σε αυτό το γραφείο και ζήτησαν οι συνάδελφοί του να απολυθεί. Δηλαδή δεν γνωρίζω αν η μοναδική αιτία ήταν ή ασθένειά του ή υπήρχαν και άλλα πράγματα.


αν υπηρχαν αλλα προβληματα περαν της αρρωστειας του ,τοτε ας μην την επικαλλουσαν ως λογο απολυσης και ας περιοριζονταν στους αλλους λογους,που σημαινει οτι θα τον εντιμετωπιζαν ως ομοιο τους,ισαξιο τους κι οχι ως λεπρο.

οι φορεις του aids ,μεχρι να εκδηλωθει η ασθενεια (οποτε εχουν και οι ιδιοι προβληματα στο να δουλεψουν)μπορουν να εχουν μια καθολα φυσιολογικη ζωη ακολουθωντας την αγωγη και κανοντας τις απαραιτητες εξετασεις.

εαν βρισκομουν στην συγκεκριμανη εταιρεια ειτε ως απλη συναδελφος ειτε ως διοικηση θα φροντιζα να μοιρασω ενημερωτικα φυλλαδια σχετικα με την ασθενεια του aids και θα ημουν υπερ της απολυσης οποιουδηποτε λειτουργουσε ρατσιστικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν μου κάνει εντύπωση που οι συνάδελφοί του επιθυμούσαν να απολυθεί - εδώ άλλοι αποφεύγουν ακόμα και τους καρκινοπαθείς. Ούτε νομίζω κανένα δικαστήριο να αποφανθεί υπέρ της επαναπρόσληψης, για τον ίδιο λόγο.
Μήδε είναι ρεαλιστικό να "ενημερωθούν" οι υπόλοιποι ή να απολυθούν οι ενάντιοι.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η τακτική της επιχείρησης. Βγάζουν μπροστά τους συναδέλφους του απολυθέντος για να μην του πληρώσουν αποζημίωση. Τι να πω, ίσως έπρεπε ενάντια σε εκείνους να κάνει τη μήνυση, και αν κέρδιζε να αναγκάζονταν οι υπόλοιποι να του σφίξουν το χέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Το κράτος πρόνοιας και δικαίου όπως πάντα είναι μόνο όροι κατ ευφημισμόν!
Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να θεσπιστεί στους "κοινωνικά καταδικασμένους"
φορείς του aids, είναι ένα επίδομα οικονομικό, εφ όρου ζωής!
'Αλλωστε η καταβολή του δεν θα τραβήξει ιδιαίτερα πολλά χρόνια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Υπάρχει επίδομα ανιάτων, και καταβάλλεται χωρίς απαιτούμενα ασφάλισης.




Υγ.

'Αλλωστε η καταβολή του δεν θα τραβήξει ιδιαίτερα πολλά χρόνια....

Τι κάφρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Υπάρχει επίδομα ανιάτων, και καταβάλλεται χωρίς απαιτούμενα ασφάλισης.




Υγ.



Τι κάφρος.

Γνωρίζεις κάποιον φορέα που εισπράττει επίδομα; Αν ναι, δηλώνω ανημέρωτος!
Κάφρος όμως είναι αυτός που αδυνατεί να κατανοήσει την συγκαλυμένη ειρωνεία...

μεγάλος όμως...;)

κι επειδή οι διευκρινήσεις κρίνονται πλέον απαραίτητες πριν καταφύγουμε σε...εικόνες προφορικής διδασκαλιας, αναφερόμουν στην πάγια τακτική των αρμόδιων υπηρεσιών του κράτους-μπανανία που περιμένουν πρώτα να πεθάνει ο άρρωστος και μετά....να του εγκρίνουν το (όποιο) επίδομα!
Αυτά μήπως και αποτινάξω τον χαρακτηρισμό του...κάφρου απο κάτι αητόπουλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
To IKA, σχεδόν επτακόσια ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Μήδε είναι ρεαλιστικό να "ενημερωθούν" οι υπόλοιποι ή να απολυθούν οι ενάντιοι.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η τακτική της επιχείρησης. Βγάζουν μπροστά τους συναδέλφους του απολυθέντος για να μην του πληρώσουν αποζημίωση. Τι να πω, ίσως έπρεπε ενάντια σε εκείνους να κάνει τη μήνυση, και αν κέρδιζε να αναγκάζονταν οι υπόλοιποι να του σφίξουν το χέρι.


εννοειται οτι το να μοιρασω φυλλαδια το ειπα ειρωνικα ,διοτι θεωρω απαραδεκτο να εισαι τοσο ανενημερωτος και επισης ειπα υπερ της απολυσης των ρατσιστων ακριβως με το ιδιο ειρωνικο τονο διοτι ρε γμτ,επιτελους ας μην αποδεχομαστε ετσι απλα τον φοβο για ο,τιδηποτε δεν γνωριζουμε.

η τακτικη της εταιρειας δεν μου κανει καθολου εντυπωση,αναμενομενη......υπαρχουν ανθρωποι που εχουν σπουδασει την λαμογια κι εξαλλου ο στοχος ειναι παντα το κερδος.


και σιγα εαν κερδιζε μην του εσφιγγαν το χερι.ειναι φορεας ο ανθρωπος λεμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
To IKA, σχεδόν επτακόσια ευρώ.


Πως είσαι Γιάννη; -κουκιά σπέρνω...
Αν γνωρίζεις προσωπικά κάποιον φορέα (aids) να εισπράττει το επίδομα ρώτησα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν γνωρίζεις προσωπικά κάποιον φορέα (aids) να εισπράττει το επίδομα ρώτησα....

Νταξ βρε καρδούλα μου, "φορέας" είπες "επίσημος" κατάλαβα.
Και όχι, δε γνωρίζω ούτε εναν φορέα που να εισπράττει.






και σιγα εαν κερδιζε μην του εσφιγγαν το χερι.ειναι φορεας ο ανθρωπος λεμε!

Γι' αυτό ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως νομίζω πως το πρόβλημα είναι η έλλειψη παιδείας στην χώρα μας. Αν ξέραμε πως το AIDS δεν είναι συνάχι και δεν κολλάει εύκολα θα είχαμε άλλη αντιμετώπιση. Είναι τόσο υποκριτικό να φοβόμαστε τον συνάδελφο όταν με την λογική αντιλαμβανόμαστε ότι πολλές φορές ο διπλανός μας στο μετρό ήταν φορέας αυτής ή άλλης ασθένειας.

Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα και για να είμαι πιο συγκεκριμένη έχω συνεργαστεί με φορείς του AIDS, έχω μοιραστεί τουαλέτες, έχω φάει. Και δεν έπαθα κάτι.:P

Όσον αφορά το επίδομα δεν ξέρω, όλοι όμως οι φορείς παίρνουν δωρεάν τα φάρμακά τους. Το να λέμε για καθυστέρηση του επιδόματος περιμένοντας να πεθάνει ο ασθενής είναι χαζό, καθώς στον δυτικό κόσμο το AIDS είναι πια χρόνια ασθένεια κι είναι αρκετά δύσκολο κάποιος που παίρνει θεραπεία να πεθάνει σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aids ειναι , οχι ο ιος ebola πια...Οκ κανεις δε θα ηταν απολυτως ανετος, αλλά αν ειμαστε ενημερωμενοι, μπορουμε επειτα να προτασουμε την συμπονοια μας, οχι να απομακρυνουμε τον κοσμο. Η εταιρεια φυσικα, ως αρρωστη οντοτητα που ειναι, απλα σκεφτεται οτι μπορει να πεσει η αποδοση της λογω του προσωπικου της που κανει ενστασεις, οπότε διαλεγει τον πιο γρηγορο τροπο να το λυσει, κιας μην ειναι ο μονος ή ο καλυτερος ή ο ανθρωπινος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως, επειδή έχει δίκιο η Εδάδ, πόσοι άλλοι, εκτός από εμάς, θα συνέχιζαν κανονικά δίπλα σε έναν ασθενή του AIDS; Από τους συναδέλφους σας, ποιοι θα τον αντιμετώπιζαν κανονικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top