Ποιο φύλο έχει περισσότερο χιούμορ;

Ποιο φύλο έχει περισσότερο χιούμορ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 100)
  • Άνδρες

    Ψήφοι: 59 59.0%
  • Γυναίκες

    Ψήφοι: 5 5.0%
  • Εξίσου

    Ψήφοι: 36 36.0%

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
οΙ ΆΝΔΡΕς ΕΊΝΑΙ !απο ότι έχω δει με τα ματια μου...
Μα αυτο είναι η μεγιστη μορφη του χιουμορ...όχι τα χαζογελα της παρεας...

Για μένα πάλι "υψιστη" μορφή χιούμορ είναι εκείνο που εμπεριέχει μια λεπτή ειρωνία, τέτοια που "σφάζεις" τον άλλο με το γάντι χωρίς να μπορεί να σου πει κουβέντα (αν βέβαια καταφέρει να το ... αντιληφθεί ευθύς εξαρχής :)

Άρα, μήπως να πάμε στο άλλο θρεντ και να αναζητήσουμε πρώτα "τι είναι χιούμορ?" και μετά να αναρωτηθούμε ποιός το έχει και ποιός όχι? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Και τα δύο φύλα εξ' ίσου πιστεύω.. είναι θέμα ανθρώπου και ποιότητας χιούμορ!+1 στην Αθηνά.
Επίσης είναι και θέμα παρέας. Άλλο χιούμορ θα χρησιμοποιήσεις όταν βγαίνεις με τους κάφρους, άλλο στην κοριτσοπαρέα. Αρκεί σε όλες τις περιπτωσεις το χιούμορ σου να είναι αληθινό και όχι απλά για να προκαλέσεις εντύπωση (attention whore mode sucks).
Τέλος είναι και το χιολυμορ της δουλειάς. Π.χ., αν πεις αστείο για web design σε κάποιον που δεν ασχολείται με το αντικείμενο, λογικό είναι να μη γελάσει, ενώ κάποιος που καταπιάνεται να το βρει αστείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απο τη ζωη μου (και σχολεια ,γυμνασια λυκεια κλπ),ελαχιστα -για να μη πω κανενα κοριτσι με πραγματικο έξυπνο χιουμορ δεν έχω δει..Ενω έχω δει αρκετα αγορια...Άστο forum, τι έχετε δει? απο την προσωπικη καθημερινη εμπειρια ΄...Μηπως οι γυναικες υπερτερουν?Τελος παντων ποιες διαφορες ως προς το χιουμορ έχουν τα δυο φυλα?

Κατ αρχάς μου λες σε παρακαλώ τι ορίζεις εσύ ως χιούμορ και να πάρουμε αυτό ως σημείο αναφοράς. :) Το χιούμορ δεν είναι απλά ατάκες που είναι μεν έξυπνες, αλλά μπορεί κάλλιστα να θεωρηθούν και κρύες- αυτό πάει ανάλογα με τον "αποδέκτη", αυτόν που ακούει το αστείο και μπαίνει στη διαδικασία να το αξιολογήσει.
Επίσης... Γιατί γενικεύεις; :confused: Από πού και ως πού οι γυναίκες δεν έχουν χιούμορ; Μπορεί να έχουν διαφορετική αίσθηση του χιούμορ, ναι, αυτό το δέχομαι, αλλά πραγματικά έχω ακούσει ατάκες από γυναίκες που με είχαν αφήσει στον τόπο. :D Πιστεύω πραγματικά ότι είναι θέμα χαρακτήρα και στάσης ζωής, όπως αναφέρθηκε και κάπου παραπάνω.
Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα, από την καθημερινή σου ζωή, το οποίο να πείθει για αυτά που λες; Γιατί πραγματικά βλέπω ότι έχεις μια άποψη, την οποία υπερασπίζεσαι με πάθος, χωρίς όμως ουσιαστικά να τη στηρίζεις κάπου... :redface: Συγγνώμη κιόλας


View attachment 3429


Αυτη είναι η ερευνα...

ναι αλλα αυτο είναι το πραγματικο χιουμορ..Τα άλλα που λες είναι απλα ευθυμη διαθεση..Πιο λαιτ καταστασεις..Εγω μιλαω για τον ταλαντουχο χιουμοριστα,αυτον που το έχει μεσα του και κανεις τις παρεες συνεχως να γελανε με το έξυπνο χιουμορ του..


.Δεν μιλαω για τα γελακια και την καθημερινη πλακα που μπλεκεται και με κουτσομπολιο και βρωμολογα σοκιν ..Μιλαμε για το ανωτερο είδος γελιου,το καθαρο ατοφιο ,αυτο των μεγαλων κωμικων.....και αυτο κατα τη γνωμη μου το έχουν περισσοτερο οι άνδρες...Οι γυναικες απλα είναι ευθυμες και γελανε με διαφορα πραγματα..Άλλο να γελας εύκολα και άλλο να έχεις χιουμορΚαμια σχεση,(είναι ίσως και αντιστροφως αναλογα)!θελετε να το ξαναπω?Να το ξεκαθαρισουμε,μιλαμε για το πραγματικο πηγαιο χιουμορ ή για την πλακιτσα και τα γελακια και το χοντρο και ανωριμο συχνα εφηβικο χιουμορ τυπου "ΑΜΑΝ"?

Θα σου πω ένα παράδειγμα, από την δική μου ζωή και αν μπορείς βρες μου μία εξήγηση, γιατί ούτε εγώ το έχω καταλάβει. :redface: Ήμουν με τον πρώην φίλο μου και έναν κολλητό του, και κάθονταν και έβλεπαν έναν Αμερικανό κωμικό και είχαν λυθεί στα γέλια. Εγώ είχα πάρει ένα περιοδικό και διάβαζα, επειδή το χιούμορ του δεν μου έκανε κάποια ιδιαίτερη εντύπωση, παρότι πολύ γνωστός. Γυρνάνε και μου λένε- μα καλά, δε σ αρέσει;! Τους λέω, όχι.:redface: Αυτό τώρα σημαίνει, ότι δεν έχω καμία αίσθηση του χιούμορ ή απλά ότι δεν γελάω με τα ίδια πράγματα, έχω δηλαδή διαφορετική αίσθηση του χιούμορ;
Και αν οι γυναίκες γελάνε με το παραμικρό, εγώ γιατί δε γέλασα τότε; :worry: Μάλλον δεν κατάλαβα το αστείο- υποθέτω...


Άρα εσύ δε ρωτάς "ποιο φύλο έχει περισσότερο χιούμορ", αλλά "αν οι καλύτεροι strand-up comedians είναι άνδρες ή γυναίκες".


Κρίμα, γιατί η έρευνα που παραθέτεις βασίστηκε σε απλούς πολίτες.

:thumbup:

οΙ ΆΝΔΡΕς ΕΊΝΑΙ !απο ότι έχω δει με τα ματια μου...
Μα αυτο είναι η μεγιστη μορφη του χιουμορ...όχι τα χαζογελα της παρεας...


Οι άνδρες μπορουν και τσαλακωνονται πιο εύκολα απο τις γυναικες ως παιδια,ενω οι γυναικες(ειδικα οι "ωραιες")σπανια..Οι γυναικες είναι υπερβολικα συντηρητικες ως φυλο(σταθερες ,πιο ώριμες αισθηματικα, κατα βαθος μανες ) για να έχουν πραγματικο χιουμορ....Τους λειπει η παιδικη ανωριμοτητα αλλα και φαντασια του άνδρα..Οι πιο εμπειρες γυναικες λενε ότι όλοι οι άνδρες είναι κατα βαθος παιδια...


Ακριβως!Οι γυναικες ούτε που έπιασαν κατι αστειο με το μυαλο τους,,,Σκεφτηκαν σαν μανες,,"προσεχε παιδακι μου για τι θα κρυωσεις!)Οι άντρες προσπαθησαν τουλαχιστον...ο ρολος της μανας στη γυναικα αφαιρει μεγαλο μερος της παιδικοτητας αρα και της αισθησης του χιουμορ...και οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα...

Έχεις αποφασίσει να προσκολληθείς στην άποψη που έχεις... :worry: ΚΑΙ είσαι και προκατειλλημένος. Δες το λίγο και από την άλλη πλευρά, δεν είναι όλα απόλυτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πολλες φορες είναι δικαιολογια ομως.Ανθρωποι που πραγματικα δεν εχουν αισθηση του χιουμορ,και θα σου πουν :απλα εχω διαφορετικη αισθηση του χιουμορ !Δεν είναι όλα τοσο φλου...υπαρχουν ατομα με περισσοτερη και άλλα με λιγοτερη αισθηση του χιουμορ,άλλα πιο έξυπνο χιουμορ ,άλα πιο ηλιθιο...Μερικες φορες κρυβομαστε πισω απο τη διαφορετικοτητα(που υπαρχει δεν αντιλεγω..),και αυτο δεν είναι καλο...

Κοινως όταν δεν γελασεις με καποιο πραγματικα αστειο ανθρωπο,υπαρχει περιπτωση και να εχεις λιγοτερη αισθηση του χιουμορ...Αυτο το ενδεχομενο το αποκλειετε?Και σαφως υπαρχουν γυναικες (ηθοποιοι και απλοι ανθρωποι) με χιουμορ ,απλα οι άνδρες είναι περισσοτεροι και καλυτεροι,(όπως στα περισσοτερα αθληματα οι άνδρες έχουν μεγαλυτερες επιδοσεις,κατι αναλογο...Ελπιζω να καταλαβατε κατι απο όλα αυτα που είπα....είμαι τοσο παραλογος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Άγγελε... για να καταλάβω τη λογική σου...

Ένα παράδειγμα... οι ΑΜΑΝ έκαναν μια χιουμοριστική εκπομπή.

Αν σε κάποιον δεν άρεσε τι θα σήμαινε

α) ότι οι ΑΜΑΝ δεν έχουν χιούμορ?
β) ότι το άτομο που δεν του αρέσουν οι ΑΜΑΝ δεν έχει χιούμορ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Όχι, δεν έχει φύλο imo.
Αν όμως έχει στατιστικώς, τότε έχει να κάνει με τα επικρατέστερα μηνύματα που δέχονται τα δύο φύλα από την κοινωνία όσο μεγαλώνουν και σχετίζονται με τον τρόπο συμπεριφοράς τους. :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κοινως όταν δεν γελασεις με καποιο πραγματικα αστειο ανθρωπο,υπαρχει περιπτωση και να εχεις λιγοτερη αισθηση του χιουμορ...Αυτο το ενδεχομενο το αποκλειετε?Και σαφως υπαρχουν γυναικες (ηθοποιοι και απλοι ανθρωποι) με χιουμορ ,απλα οι άνδρες είναι περισσοτεροι και καλυτεροι,(όπως στα περισσοτερα αθληματα οι άνδρες έχουν μεγαλυτερες επιδοσεις,κατι αναλογο...Ελπιζω να καταλαβατε κατι απο όλα αυτα που είπα....είμαι τοσο παραλογος?

Και ποιος το κρίνει αυτό; :confused:

Νόμιζα ότι είναι υποκειμενικό το τι και ποιον θεωρεί αστείο ο καθένας μας...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Συμφωνώ με το point της Res. Δεν υπάρχει αντικειμενικά "καλό" και "κακό" χιούμορ. Πρόκειται για μια έννοια καθαρά υποκειμενική. Η κοινωνία επιβάλλει κάποια πρότυπα, αλλά δεν τα ακολουθούν όλοι 100%.
Θα φέρω το πολύ απλό παράδειγμα: εγώ λατρεύω το χιούμορ των Monty Python, το θεωρώ απίστευτα εγκεφαλικό και το απολαμβάνω με όλη μου την καρδιά. Πολλοί συμφωνούν μαζί μου. Αλλά υπάρχουν άλλοι τόσοι και περισσότεροι που δεν εντοπίζουν κάτι το αστείο στις ταινίες τους και τους θεωρούν κρύους. Δεν μπορείς να πεις ότι ο ένας ή ο άλλος έχει καλύτερο ή χειρότερο χιούμορ, απλώς έχουν χιούμορ διαφορετικού τύπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εγώ τώρα αναρωτιέμαι, οι gay έχουν χιούμορ?
περισσότερο έχουν οι gay ή οι λεσβίες;:wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
εγώ τώρα αναρωτιέμαι, οι gay έχουν χιούμορ?
περισσότερο έχουν οι gay ή οι λεσβίες;:wacko:
Οι bi, έχουν αρκετό και για τους δύο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Προσωπικά έχω γνωρίσει και αρκετούς άντρες και αρκετές γυναίκες με χιούμορ. Κατά τη γνώμη μου, τέτοιες συγκρίσεις μόνο το σεξισμό προάγουν.

γιατι οποτε συγκρινει καποιος τα δυο φυλα (και ειδικοτερα οταν ευνοει τους αντρες η συγκριση) μιλαμε για σεξισμο? υποτιθεται εχουμε ισοτητα. και ναι, συμφωνω πως σε γενικες γραμμες οι αντρες εχουν περισσοτερο χιουμορ απο τις γυναικες.σπανια σε μια παρεα 'η ψυχη της παρεας να ειναι γυναικα! και οχι δεν προαγω τον σεξισμο τωρα...οι αντρες ειναι αυτοι που δεν δισταζουν να τσαλακωσουν την εικονα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πες τα μεγαλε!
όταν ακουγεται ότι οι γυναικες τα καταφερνουν καλυτερα απο τους άνδρες,ΠΟΤΕ δεν έχουν πει γυναικα σεξιστρια(ούτε αντιδρουν)!η συγκριση δεν είναι σεξισμος(αυτες οι ξενοφερτες νεοηλιθιες εις-ισμος λεξεις είναι πολυ της μοδας...)

αν πει μια γυναικα σε μια παρεα ή στην τηλεοραση ότι οι άνδρες είναι μονο για να κατεβαζουν τα σκουπιδια ή ότι είναι άχρηστοι,η αντιδραση το πολυ να είναι κανενα χαλαρο χαμογελο(ακομα και απο τους άνδρες συχνα,αυτη είναι πιο μεγαλη ξεφτιλα)!αν πει ένας άνδρας ότι οι γυναικες είναι μονο ια να πλενουν πιατα θα δεχτει μαζικη επιθεση,ως φαλλοκρατης ρατσιστης-μη πω και μηνυση στην αμερικη- ....

οι αντρες ειναι αυτοι που δεν δισταζουν να τσαλακωσουν την εικονα τους..

οι πιο χιουμοριστες γυναικες κωμικες ηθοποιοι πχ είναι και πιο άσχημες τυχαιο είναι?
Η Δημητρα Παπαδοπουλου πχ είναι κακασχημη..εξαιρετικα σπανια έχω δει εμφανησιμη γυναικα να έχει πολυ χιουμορ!άποψη μου βεβαια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
ενω ο woody allen βρε παιδι μου η ομορφια η ιδια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
σπανια σε μια παρεα 'η ψυχη της παρεας να ειναι γυναικα! και οχι δεν προαγω τον σεξισμο τωρα...οι αντρες ειναι αυτοι που δεν δισταζουν να τσαλακωσουν την εικονα τους...

Ε λογικό είναι να τσαλακώνουν την εικόνα τους. Οι γυναίκες έλκονται από άντρες που έχουν ΚΑΙ χιούμορ (εκτός από προσωπικότητα). Πως αλλιώς θα τις ρίξουν; Μόνο με τη Φεράρι;

Αντίθετα οι άντρες προτιμούν την εξωτερική εμφάνιση περισσότερο από μια πνευματώδη γυναίκα χωρίς να το αποκλείουν βέβαια (πάντα). Και χιούμορ να έχει η γυναίκα δεν θα προσέξεις αυτό trust me

Οπότε ο καθένας προσαρμόζεται

Ο Δαρβίνος τα είπε 150 χρόνια πριν :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Τελικα εγω ειμαι ο περιεργος. Οχι μονο τυχαινει να εχω κοπελα ψυχη της παρεας (την οποια ασχημη δε λες) αλλα προτιμω και κοπελες με χιουμορ που "τσαλακωνουν την εικονα τους".
Πρεπει να συμβουλευθω ειδικο:'(

Αγγελε ποιους θεωρεις καλυτερους κωμικους? Η εναν τεσπα, απλα για να καταλαβω περιπου σε ποιο ειδος κωμωδιας αναφερεσαι γιατι μπερδευτηκα με οσα προαναφερθηκαν :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Πως αλλιώς θα τις ρίξουν; Μόνο με τη Φεράρι;

Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχουν γυναίκες που..."ρίχνονται" λόγω ferrari!!! :hmm:
Αν είναι ποτέ δυνατόν :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχουν γυναίκες που..."ρίχνονται" λόγω ferrari!!! :hmm:
Αν είναι ποτέ δυνατόν :eek:

εχεις χιουμορ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αγγελε ποιους θεωρεις καλυτερους κωμικους? Η εναν τεσπα, απλα για να καταλαβω περιπου σε ποιο ειδος κωμωδιας αναφερεσαι γιατι μπερδευτηκα με οσα προαναφερθηκαν

Δεν είμαστε απολυτοι,απλα οι περισσοτεροι και καλυτεροι κωμικοι είναι συνηθως άνδρες..
και επιστημονικα καπου είχα διαβασει ότι κατα μεσο όρο οι γυναικες είναι περισσοτερο φτιαγμενες εγκεφαλικα για να δεχονται και αντιδρουν στο χιουμορ(πιο δεκτικες στο να γελανε δηλαδη..),ενω οι άνδρες για να το δημιουργουν..
απλα περισσοτερες φορες θα ακουσεις γυναικες να γοητευονται και να θελουν άνδρες με χιουμορ,απο το αντιθετο...
η Καρεζη και η βουγιουκλακη πχ ήταν πανεμορφες και πολυ καλες στο χιουμορ...για να πω και μια αντιθετη περιπτωση...
οι καλυτεροι και περισσοτεροι κωμικοι συγγραφεις και ηθοποιοι απο την αρχαιοτητα μεχρι σημερα είναι άνδρες και όχι γυναικες..το χιουμορ έχει τη ριζα του στην παιδικοτητα-συναισθηματικη ανωριμοτητα,κατα τις γυναικες,κατι που υπερισχυουν συγκριτικα οι άνδρες..άποψή μου....
οι σατυροι και ο Διονυσος στην αρχαιοτητα ήταν άνδρες,και απο εκει ξεκινησε η κωμωδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχουν γυναίκες που..."ρίχνονται" λόγω ferrari!!! :hmm:
Αν είναι ποτέ δυνατόν :eek:

Αν είχες Φεράρι θα το πίστευες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δεν θα ελεγα παντως πως οι ανδρες δεν γοητευονται απο το γυναικειο χιουμορ. Απο τη στιγμη που δε βλεπεις μια κοπελα σαν ενα κομματι κρεας, σε γοητευει καθε της χαρη, ειτε χιουμορ λεγεται αυτο ειτε οποιοδηποτε πνευματικο προιον.

Υπαρχουν γυναικες κωμικοι που ειναι ομορφες. Εριξα μια προχειρη ματια για stand- up comedians γυναικες κι αρκετες ηταν εμφανισιμες. Η οπως αυτες που παραθετεις εσυ (αν και δν μ αρεσει ως κωμικος η βιουγιουκλακη αλλα γουστα ειναι αυτα ) ειναι εμφανισιμες. Δεν θα ηταν καλο να ειμαστε απολυτοι γιατι αν το παμε ετσι ποσοι εμφανισιμοι αντρες κωμικοι υπαρχουν σε σχεση με μη εμφανισιμους;
Με ενοχλει ο υπαινιγμος που υποβοσκει, οτι οι γυναικες ειναι φτιαγμενες για να ειναι ομορφες και οι αντρες για να ειναι εξυπνοι...
Τελος ατομα με την υψηλοτερη πνευματικη ωριμοτητα εχουν υπαρξει πατερες της κωμωδιας. Δεν ειναι λιγο υποτιμητικο να τους ονομαζουμε ανωριμους επειδη κατεκτησαν τα εδαφη της κωμωδιας?
Ηταν ο τσαπλιν ανωριμος οταν μεσα απο απιστευτα κωμικες σκηνες απεδιδε τραγικοτατους αλληγορισμους?
Ή οι monty python που ασκουσαν σουρεαλιστικη κριτικη στα παντα με φαινομενικα χαζες σκηνες?
Ή ο αλλεν οταν μιλουσε για το σεξ και το θεο?
Ή {τοποθετηστε κωμικο και σκηνη εδω}...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top