Θρησκεία και ιερείς: Εκπροσωπούν στ' αλήθεια το Θεό;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
kleftra συμφωνω μάζι σου αλλά,Αφού ο Χριστός τους όρισε ως συνεχιστή του έργο του την εκκλησία αυτό σημαίνει ότι η συνέχεια του έργο του είναι η σημερινή της μορφή. Δεν λέω ότι σημερινή μορφή έχει καμία σχέση με την αρχική ιδέα ή ότι συμφωνώ με την σημερινή μορφή της ιδέας αλλά όταν κρίνουμε κάτι , τουλάχιστον εγώ , δεν κρίνω με βάση την αρχή του μόνο ή την αρχική ιδέα. Και γενικά είμαι της άποψης ότι αν αναφερόμαστε στον Χριστιανισμό πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και την σημερινή κατάσταση.
Έχεις δίκιο ούτε εγώ κρίνω κάτι απο το πως ξεκίνησε,μιλώ για το πως κατέληξε.Απλώς το τονίζω αυτό(την διαφορά δλδ στην έννοια εκκλησία)γιατί έχω κουραστεί να θεωρεί ο κλήρος κι αρκετοί στενόμυαλοι πιστοί,ότι η εκκλησία έχει το αλάνθαστο γιατί επιτελεί θεάρεστο έργο.Μου θυμίζει τους "έλεω Θεώ ηγεμόνες"του μεσαίωνα.Η διδασκαλία και το νόημα του χριστιανισμού έχει καταλήξει μετά απο αιώνες σαν "χαλασμένο τηλέφωνο"που λέει ο πρώτος μια λέξη και στον τελευταίο φτάνει άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εκκλησία και Χριστιανισμός... Μάλιστα. :(

Για να δούμε πιο προσεκτικά και τα δύο...

Χριστιανισμός λέει η Εγκυκλοπαίδεια της Νέας Γενιάς, είναι ένα αποσχιστικό του Ιουδαϊσμού κίνημα, το οποίο κλπ κλπ. Δεν αναφέρει όμως το προφανές: Ο Χριστιανισμός πέθανε μαζί με το Χριστό. Ο φτωχός και πρώην ψαράς Πέτρος (1), δε μπορούσε βέβαια να αποτελέσει τον συνεχιστή του κινήματος. Τη λύση έδωσε ο τυχοδιώκτης Παύλος. Η Ιουδαία τότε ψυχορραγούσε. Οι (β)Ρωμαίοι του Τίτου έκαψαν και λεηλάτησαν την Ιερουσαλήμ, τολμώντας ακόμα να γκρεμίσουν εώς θεμελίων τον Δεύτερο Ναό του Σολωμόντα. Οι πιστοί βρέθηκαν εγκαταλελειμμένοι. Ο Πέτρος εκμεταλλέυτηκε αυτή τη κατάρρευση, και εμφανίστηκε σαν ...Ισαπόστολος, στους ανθρώπους που πρότερα εδίωκε. Σύντομα, επέβαλλε τις απόψεις του στο Πέτρο, και συμπλήρωσε τις απλές στη σύλληψη ιδέες του Χριστού -ο οποίος, απλά, ρητόρευε στις πλατείες- σε ένα εκτρωματικό σύστημα πίστεως, απόλυτα ταιριαστό των ανθρώπων που θα καλούντο να το υπηρετήσουν, σα το Χριστόδουλο καλή ώρα. Οπότε, θα μου επιτρέψετε στη συνέχεια να ονομάζω αυτό το κίνημα "Παυλισμό".


Η Εκκλησία τώρα. Η μεγαλύτερη εγκληματική και τρομοκρατική οργάνωση που έχει υπάρξει ποτέ. Μια συμμορία, από τα χαμηλότερα κλίμάκια εώς τον Πάτερ Φαμίλια. Ένας οργανισμός που πουλάει την Ελπίδα, όταν δεν τη ξεπουλάει. Που συνεργάζεται με τους Κρατούντες. Που τόλμάει τόσους αιώνες, να διακυρήττει με εμπύρειους λόγους το Μονοπώλιο της Αλήθειας. Ανευθυνοϋπεύθυνοι χρυσοντυμένοι παχύσαρκοι Εντολοδότες, του μοναδικού Θεού που λατρευούν οι άνθρωποι από την Απαρχή της δημιουργίας: Του Χρήματος. Και, αφηνόμεθα στα λερωμένα τους χέρια για καθοδήγηση, μπροστά στην αδυναμία μας να δεχτούμε τη φρίκη της πραγματικότητας, λες και ο θεός χρειάζεται μεσάζοντες για να φορολογούν τις προσευχές.

Ο θεός φταίει και για τα δύο. Ας μιλούσε όταν έπρεπε.



(1 ) Δεν έχω τίποτα με τους ψαράδες. Αρκεί να μην μετατρέπονται αυτονυκτί σε προφήτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes :
Ο θεός φταίει και για τα δύο. Ας μιλούσε όταν έπρεπε.    
Έγω σταθώ μόνο σε αυτό γιατί με όλα τα παραπάνω (σχεδόν) συμφωνώ ..... αλλά φοβάμαι πολύ ότι θα βγώ εκτός θέματος .... :worry:
Αν ο θεός μιλούσε όταν έπρεπε τότε θα είχε σαν αποτέλεσμα να επέμβει στην ζωή του ανθρώπου που αν δεχτούμε ότι ο χριστός είναι υιός του θεού ή τουλάχιστον ακολούθαγε το μονοπάτι που ο θέος ήθελε να ακολουθήσει η ανθρωπότητα τότε αυτό είναι ενάντια στα "πιστεύω" του μιας και θέλει την ανθρωπότητα να επιλέγει ελεύθερα τον δρόμο της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Μπαααα η Εκκλησία πλέον κοιτάει μόνο το οικονομικό της συμφέρον με όλα αυτά που γίνονται αυτό έχω καταλάβει :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τότε αυτό είναι ενάντια στα "πιστεύω" του μιας και θέλει την ανθρωπότητα να επιλέγει ελεύθερα τον δρόμο της!

Θα 'χες ανάψει μια ωραία πυρά, σε κάτι άλλες εποχές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παντελώς αδιαφόρο μου είναι , αυτό που έχω να πω πάντα θα το λέω και ας με αφορισουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Θα 'χες ανάψει μια ωραία πυρά, σε κάτι άλλες εποχές...

Nobody expects the Spanish Inquisition!!!!
[/πλακα]
Οχι, η συγκεκριμένη θέση (οτι ο Θεός δέν επεμβαίνει λόγω της ελευθερίας θέλησης του ανθρώπου) είναι αρκετά συμβατή με το δόγμα της εκκλησίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Καταπληκτική η παρατήρηση του Rempeskes σχετικά με τη διάκριση Χριστιανισμού και Παυλισμού. Πραγματικά ανάμεσα σε Παυλισμό και Πασταφαριανισμό δεν ξέρω τι να διαλέξω! :P

Quiz : Ποιος είπε την παρακάτω φράση;

Κι όταν κάνετε προσευχή μη γίνεστε σαν τους υποκριτές. Γιατί αγαπάνε μέσα στις συναγωγές και στις γωνιές των μεγάλων δρόμων να στέκουν και να προσεύχονται για να φανούν στους ανθρώπους. Αληθινά σας λέω έλαβαν την πληρωμή τους. Μονάχα εσύ όταν κάνεις προσευχή, μπες μέσα στο κελί σου και κλείνοντας την πόρτα προσευχήσου στον Πατέρα σου κρυφά. Κι ο Πατέρας σου βλέπει, και κρυφά θα σε ανταμείψει. Και στην προσευχή σας μη μωρολογάτε σαν τους υποκριτές, γιατί νομίζουν πως με την πολυλογία τους θα εισακουστούν. Μην τους μοιάσετε λοιπόν, γιατί ξέρει ο Θεός ο Πατέρας σας τι σας χρειάζεται πριν του το ζητήσετε. Λοιπόν έτσι εσείς να προσεύχεστε: Πατέρα μας εσύ μέσ' τα ουράνια... (κ.λπ. το Πάτερ ημών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Καταπληκτική η παρατήρηση του Rempeskes σχετικά με τη διάκριση Χριστιανισμού και Παυλισμού. Πραγματικά ανάμεσα σε Παυλισμό και Πασταφαριανισμό δεν ξέρω τι να διαλέξω! :P

Quiz : Ποιος είπε την παρακάτω φράση;

αυτό δεν είναι φράση.. αυτό είναι ολόκληρος στοίχος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ποίο το νόημα του quiz :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Μόλις απαντηθεί θα καταλάβεις, trust me! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Μόλις απαντηθεί θα καταλάβεις, trust me! :)


κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο.... στ. 5-8 (νομίζω? :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Μόλις απαντηθεί θα καταλάβεις, trust me! :)
Απαντήθηκε αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το νόημα του κουιζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Skeftomilos έχω την εντύπωση ότι το είπε ο Χριστός. Εννοείς ότι η μορφή και οι πράξεις της εκκλησίας είναι τελείως αντίθετες από όσα είπε ο Χριστός??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Yeap, πολύ σωστά, στο κατά Ματθαίο! :) Είναι η πιο χτυπητή αντίφαση που έχω εντοπίσει στο Χριστιανισμό μέχρι σήμερα. Πολύ συχνά βλέπω στο γεμάτο κόσμο λεωφορείο κάποιον να κάνει το σταυρό του καθώς περνάμε μπροστά από μια εκκλησία. Τότε σκέφτομαι με θλίψη ότι τιμά το Θεό του παραβιάζοντας με τον πιο κραυγαλέο τρόπο τις εντολές Του. :( Ωστόσο δεν πρόκειται για υποκρισία, αλλά για απόλυτη άγνοια.

Quiz 2 : Τι δεσμεύσεις εκ μέρους του πιστού συνεπάγεται η απαγγελία του Πάτερ ημών; Ή αλλιώς μεταφράστε σε κατανοητή γλώσσα το Πάτερ ημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από simboy:
Ναι ανακάλυψαν την φωτιά που δεν καίει και που είναι στην αρχή γαλαζοπράσινη και πάει σε όλο το χώρο στα κεφάλια των πιστών .....
Μπορεί να μισείς τους ιερείς αλλά μην ισοπεδώνεις τα πάντα .....


Επ'ουδενί λόγο δεν θα "φόρτωνα" συζητώντας για την πίστη του καθενός στον Θεό, στον Αλάχ ή οπουδήποτε. Αλλά, αλίμονο, μην προσπαθήσεις να μου παρουσιάσεις τους παπάδες (ποτέ δεν χρησιμοποιώ τη λέξη "ιερείς" γιατί με πιάνουν τα γέλια) άξιους να διδάσκουν τον λόγο Του Θεού. Αυτοί είναι πιο βρώμικοι και από την ίδια τη βρώμα (με απειρο-ελάχιστες εξαιρέσεις). Έχω άπειρες προσωπικές ιστορίες να σου πω και άλλες τόσες που έχω ακούσει από γνωστούς, εφημερίδες, τηλεόραση. Επομένως, μην μου λες εμένα για ισοπέδωση, γιατί ειλικρινά με βγάζεις έξω από τα ρούχα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
crazyhelen
Εξω από τα ρούχα σου ? είσαι ωραία τουλάχιστον ? :ppppp
Αγαπητέ άγνωστε ψηφιακέ φίλε :) επέτρεψέ μου να έχω και εγώ τις δικές μου απόψεις μιας και ξέρω ιερέα που επισκέπτετε φυλακές και που έχει γυρίσει στο μοναστήρι ξυπόλητος επειδή έδωσε τα παπούτσια του
Είπες μόνη σου βλέπω ότι θα περιμένεις όσο χρειαστεί για να αποδειχθεί ότι δεν είναι αλήθεια η αγιότητα και το άφθαρτο σώμα του Αγίου
Αρα εσύ περιμένεις απλά να αποδειχτεί η απιστία σου
Εμένα πάλι 1765 χρόνια μου αρκούν για να πεισθώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Επ'ουδενί λόγο δεν θα "φόρτωνα" συζητώντας για την πίστη του καθενός στον Θεό, στον Αλάχ ή οπουδήποτε. Αλλά, αλίμονο, μην προσπαθήσεις να μου παρουσιάσεις τους παπάδες (ποτέ δεν χρησιμοποιώ τη λέξη "ιερείς" γιατί με πιάνουν τα γέλια) άξιους να διδάσκουν τον λόγο Του Θεού. Αυτοί είναι πιο βρώμικοι και από την ίδια τη βρώμα (με απειρο-ελάχιστες εξαιρέσεις). Έχω άπειρες προσωπικές ιστορίες να σου πω και άλλες τόσες που έχω ακούσει από γνωστούς, εφημερίδες, τηλεόραση. Επομένως, μην μου λες εμένα για ισοπέδωση, γιατί ειλικρινά με βγάζεις έξω από τα ρούχα μου.

Οι εξεραισεις ειναι περισσοτερες...;) απλως αυτοι οι "σαπιοι" ειναι που φαινονται-ακουγονται περισσοτερο....:/:
Και ξαναμπες στα ρουχα σου!:P
Θα κρυωσεις!Χειμωνιασε!:P
Με εβγαλαν εμενα τις προαλλες και ημουν ενα Σαββατοκυριακο τεζα!:beating:
Πλακα κανω, μην παρεξηγηθεις ετσι;:redface:
Απλως για να ριξουμε λιγο τους τονους...:giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από vaguraw:
Και τελος μια ερωτηση.
Για πιο λογο τελευταια βλεπω ατομα να υπερηφανευονται οτι δεν πιστευουν πουθενα και να ειρωνευονται αυτους που δηλωνουν πιστοι σε κατι??
Πραγματικα δεν το καταλαβαινω και το βλεπω αρκετα συχνα.

Αυτα:):)

κατα την γνωμη επειδη οι φανατικοι τις εκκλησιας συνχνα κανουν πραξεις που μπορουν να προκαλεσουν γελιο. Ακομη και καμια φορα το ποσο κολλημενη ειναι ειναι αρκετο καποιος να ειναι περιφανος που δεν πιστευει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Μα ρε παιδια ελεος πια με τους κολλημενους.Ας τους αφησουμε στην ακρη.Με το να λεμε οτι "οι κολλημενοι εκεινο οι κολλημενοι το αλλο" γινομαστε εμεις κολλημενοι μου φενεται!!
Το να πιστευεις δεν σημαινει οτι ανηκεις σε μια μαζα ουτε και το να μην πιστευεις.Στο κατω κατω απ'οτι διδασκεται ο Χριστος παταξε τα κλισέ και ητανε φορεας ανανεωσης.Γιατι πρεπει να στιγματιζεται μια ιδεα απο τις πραξεις μερικων εκπροσωπων της??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top