Ελληνοφοβία - εθνοφοβία

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ναι...με τη Φινλανδια την τριτη χωρα με ελευθερα οπλα μετα την αμερικη....πριν λιγο καιρο,ενα παιδι καθαρισε ανθρωπους μπουκαροντας σε σχολειο....
τι πολιτισμενοι ανθρωποι...
τα ναρκωτικα ειναι πολυ πιο διαδεδομενα στα σχολεια απο οτι εδω...
ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ...!:hmm:

https://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6106570.stm





επισης ειναι οι πρωτοι ή δευτεροι σε αυτοκτονιες στον κοσμο..
οποτε δεν μπορει να ειναι οι πιο πολιτισμενοι,....
αν η κοινωνια σου λειτουργει πιο σωστα απο τις υπολοιπες του κοσμου ,δεν εχεις τις περισσοτερες αυτοκτονιες στον κοσμο...

Καμία κοινωνία δεν είναι τέλεια. Είναι όμως καλύτερο να ζεις στη Φινλανδία παρά στην Ελλάδα και καλύτερα στην Ελλάδα παρά στη Μποτσουάνα. Ξέρεις στη Μποτσουάνα έχουν λιγότερα κρούσματα καρκίνου απ' ότι σε κάθε ανεπτυγμένη χώρα. Πήζουν όμως στο AIDS και στη χολέρα. Ας βλέπουμε τα πράγματα σφαιρικά. Όσο για τις αυτοκτονίες παίζουν ρόλο και πολιτιστικοί παράγοντες (βλ. Ιαπωνία).

-Πότε αρχίζει αυτή η ιστορία και για ποιους είναι κοινή; Τι σημαίνει «κοινή ιστορία»;
(Προσωπικά πάντως, κι ανεξάρτητα αν είμαι ιστορικό προϊόν κάποιας ιστορίας «κατʼ ευθείαν ελληνικής», πολύ θα το ʽθελα να ήμουν Έλληνας, αλλά είμαι «Νεοέλληνας». Αυτό σημαίνει, ότι από παιδί διδάχθηκα, περισσότερο «Παλιά Διαθήκη» παρά Όμηρο, Πλάτωνα, Αριστοτέλη, Τραγωδούς και λοιπούς μορφωμένους Έλληνες. )
-Δεν διδάχθηκα σωστά την Ελληνική Γλώσσα , κατά τα χρόνια της «υποχρεωτικής εκπαίδευσης», γιʼ αυτό συνεχίζω να τη μαθαίνω ακόμη.
-Όσο για τη θρησκεία, είμαι μπερδεμένος: ποια από όλες τις αιρέσεις που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά, μπορεί να θεωρηθεί «ακραιφνώς ελληνική»; Υπάρχει ¨ελληνική θρησκεία»; Κι αν ναι, γιατί είναι ελληνική; Μα από την άλλη, γνωρίζουμε ότι οι Έλληνες ήταν ειδωλολάτρες; Είναι θρησκεία η ειδωλολατρία; Αν ναι, τότε ο ΟΠΑΠ είναι στις μέρες μας, κάτι πιο σπουδαίο κι απʼ τον λεγόμενο «Ναό του Σολομώντος»!
-Τώρα με το θέμα της καταγωγής, προτιμώ να εφαρμόσω το γνωστό ελληνικό «τα εν οίκω, μη εν δήμω». Που και πως να μάθω, αν κάποιος απʼ τους αρχαίους προγόνους του προσωπικού γενεαλογικού μου δένδρου, δεν είχε έστω κάποιο ριζίδιο από κανένα Ολύμπιο( εννοείται, Θεό) ή δεν προέκυψε από κάποιο πχ ελληνοπερσικό νταβαντούρι, για να είμαι σίγουρος ότι έχω «ελληνική καταγωγή»;
-Ένα τρόπος ίσως θα ήταν να καλοεξετάσω κάποιες «κοινές αντιλήψεις», μα βρίσκεις εύκολα στην Ελλάδα «κοινές αντιλήψεις»; (Έξω απʼ αυτήν, είνʼ αλήθεια, συνάντησα πολλές, αλλά με ανθρώπους άλλων καταγωγών!).
[FONT=&quot]Τέλος, έβαλα δίπλα-δίπλα, έναν «μέσο Έλληνα», έναν «μέσο Φιλανδό» και έναν «μέσο Μαδαγασκαρέζο» και είδα, ότι και οι τρεις ήταν αδιάφοροι, για την καταγωγή τους![/FONT]

Δηλαδή για εσένα δεν υπάρχουν έθνη ;;;;;????? :confused:
Το να λες ότι δε θα έπρεπε να υπάρχουν έθνη, αν και θα διαφωνήσω, το καταλαβαίνω. Αλλά να υποστηρίζουμε ότι δεν υπάρχουν έθνη νομίζω είναι εθελοτυφλία. Σαφώς και υπάρχουν Έλληνες, (Σλαβο)μακεδόνες (ΔΕΝ είναι ψεύτικο έθνος), Κούρδοι, Τσετσένοι, Ιρλανδοί.
Ρώτα καλύτερα κανέναν Θιβετιανό, Κούρδο, Τσετσένο ή Παλαιστίνιο, θα σε διαφωτίσουν καλύτερα.
Σίγουρα η έννοια του έθνους είναι ασαφής, οι απαρχές του κάθε έθνους καλύπτονται από την αχλύ του μύθου, αυτό όμως δεν το κάνει λιγότερο πραγματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
η έννοια του έθνους είναι ασαφής, οι απαρχές του κάθε έθνους καλύπτονται από την αχλύ του μύθου
Exμ... Νόμιζα ότι έννοιες όπως "έθνος", "εθνική ταυτότητα" και "αυτοπροσδιορισμός" είναι σύγχρονες (...σχετικά.) :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δηλαδή για εσένα δεν υπάρχουν έθνη ;;;;;????? :confused:
...

Δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο. Έθνη υπήρξαν και υπάρχουν, όπως υπάρχουν και ποτάμια: ποτέ όμως ένα ποτάμι δεν είναι σταθερά το ίδιο. Εξάλλου, εδώ στην Ελλάδα, κάποτε θα έπρεπε να ξεκαθαριστεί: οι Νεοέλληνες θα είναι, ή Χριστιανοί (άρα "μη έθνος") ή Έλληνες( άρα "μη Εβραίοι"= εθνικοί). Δεν γίνεται να είναι από όλα. Έτσι γίνονται απλά, ιστορικά ψευδεπίγραφα, ένός σκόπιμου εξουσιαστικού αχταρμά( εκλεκτικισμού). Με λιγότερα λόγια, σαν κοινωνία, έχουμε πρόβλημα (ιστορικής) ταυτότητας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thecure

Νεοφερμένος

Η thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Οσων αφορα τους αρχαιους ελληνες φιλοσοφ.
εννοω οτι με το που αναφερεις ενα ονομα τετοιο , αμεσως κατηγοριοποιησαι ως φασιστας. οχι απο ολλους , αλλα απο πολλους που ξερω.
Τωρα ρεμπεσκε αν δε καταλαβαινεις τι θελω να πω η το θεωρεις μπουρδα δε χρειαζεται να συζητησω μαζι σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Kαλά μην τσαντίζεσαι από τώρα, έχω πολύ πιο άγριες προσβολές για την συνέχεια...:tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...η μήπως είναι σοβαρά και τα ερωτήματα "ελληνοφοβία;" και "εθνοφοβία;"
Ποιος φοβάται τους Έλληνες, αν όχι μόνον οι ίδιοι οι "Νεοέλληνες"( ίσως και μερικοί θεοπάλαβοι "ορθόδοξοι Εβραίοι"); Τι να φοβηθείς από το " έθνος", αφού αυτό το ίδιο είναι κατασκεύασμα φοβίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
...η μήπως είναι σοβαρά και τα ερωτήματα "ελληνοφοβία;" και "εθνοφοβία;"

Από τα παραδείγματα που έγραψα, νομίζω ότι ναι, είναι σοβαρά. Με το φαινόμενο δεν ασχολούμαι μόνο εγώ, αλλά κι άλλοι στο εξωτερικό.

Ποιος φοβάται τους Έλληνες, αν όχι μόνον οι ίδιοι οι "Νεοέλληνες"( ίσως και μερικοί θεοπάλαβοι "ορθόδοξοι Εβραίοι"); Τι να φοβηθείς από το " έθνος", αφού αυτό το ίδιο είναι κατασκεύασμα φοβίας;

Απόψεις όπως αυτή είναι -συγγνώμη Νωέα- σίγουρα απλουστευτικές, όχι ψύχραιμες και προσωπικά με θίγουν. Είναι κάτι ανάλογο με το να λέμε ότι το εργατικό κίνημα ήταν μια απάτη και τίποτα περισσότερο από την επιθυμία των εργατών να γίνουν αυτοί αφεντικά. (Είχε μια τέτοια παράμετρο το εργατικό κίνημα αλλά ήταν κάτι πολύ περισότερο από αυτό).

Υπάρχει μια συνέχεια των Ελλήνων από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα. Συνέχεια που είναι κυρίως πολιτιστική-γλωσσική-συνειδησιακή και όχι κατ' ανάγκην προς τα πάνω. Το Ελληνικό έθνος είχε και περιόδους παρακμής (όπως σήμερα). Και όπως σωστά είπατε είναι σαν το ποτάμι, είναι μια ροή συνεχής, όχι όμως και ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Απόψεις όπως αυτή … προσωπικά με θίγουν.

αν είναι έτσι, οφείλω να σου ζητήσω ειλικρινά συγνώμη. Ελπίζω να δέχεσαι, ότι δεν ήταν στις προθέσεις μου!


Υπάρχει μια συνέχεια των Ελλήνων από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.


ασφαλώς, μόνον που, παρακάμπτοντας το σκόπελο του ρατσισμού, της εθνοκαπηλείας και γενικά των σχετικών «αιματηρών συνδρόμων» της ιστορίας, θεωρώ ότι η φίλη μου Σαρλότ στην Κοπεγχάγη, που μελετούσε στο Πανεπιστήμιο «ελληνισμό», είναι πιο κοντά στους Έλληνες(εννοώ τους «αρχαίους», φυσικά!), από όσο εγώ ή ακόμη, αν θες, ο σημερινός Νομάρχης π.χ της Θεσσαλονίκης.
Εν πάσει περιπτώσει, μου είναι αδύνατο να μην ταυτίζω «ελληνισμό» με «παιδεία» (δύο , αν θέλεις, «συγκοινωνούντα δοχεία» της ιστορίας του ανθρώπινου πολιτισμού), κάτι που στην Ελλάδα, που έφτιαξαν, ο Κόδριγκτον, οι Τρικούπηδες, ο Σκόμπυ και οι λογής –λογής ιθαγενείς (της Ελλάδας) κοτζαμπάσηδες( ξέρεις, Μαυροκορδάτοι, Πετρομπέηδες κ.π.!) σπανίζει ιστορικά! Το «ελληνικό έθνος», θα μπορούσα να το δεχθώ, μόνον στις οικουμενικές του διαστάσεις. Διαφορετικά, είναι μία ιστορικό γεωγραφική σέκτα, βολική μέχρι πρόσφατα, στις κατά συνθήκη αλήθειες της «διεθνούς διπλωματίας». Ο ελληνισμός είναι πλέον μία κατάκτηση του παγκόσμιου πολιτισμού και όχι κληροδότημα ενός σύγχρονου ταλαιπωρημένου, αλλά και τόσο απαίδευτου λαού!

Υ.Σ. : Η Ελλάδα είναι κάτι, που μπορεί και να "πεθάνει", ο ελληνισμός όμως, όχι, όσο τουλάχιστον θα υπάρχει ανθρωπότητα (και ουμανισμός)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
αν είναι έτσι, οφείλω να σου ζητήσω ειλικρινά συγνώμη. Ελπίζω να δέχεσαι, ότι δεν ήταν στις προθέσεις μου!





ασφαλώς, μόνον που, παρακάμπτοντας το σκόπελο του ρατσισμού, της εθνοκαπηλείας και γενικά των σχετικών «αιματηρών συνδρόμων» της ιστορίας, θεωρώ ότι η φίλη μου Σαρλότ στην Κοπεγχάγη, που μελετούσε στο Πανεπιστήμιο «ελληνισμό», είναι πιο κοντά στους Έλληνες(εννοώ τους «αρχαίους», φυσικά!), από όσο εγώ ή ακόμη, αν θες, ο σημερινός Νομάρχης π.χ της Θεσσαλονίκης.
Εν πάσει περιπτώσει, μου είναι αδύνατο να μην ταυτίζω «ελληνισμό» με «παιδεία» (δύο , αν θέλεις, «συγκοινωνούντα δοχεία» της ιστορίας του ανθρώπινου πολιτισμού), κάτι που στην Ελλάδα, που έφτιαξαν, ο Κόδριγκτον, οι Τρικούπηδες, ο Σκόμπυ και οι λογής –λογής ιθαγενείς (της Ελλάδας) κοτζαμπάσηδες( ξέρεις, Μαυροκορδάτοι, Πετρομπέηδες κ.π.!) σπανίζει ιστορικά! Το «ελληνικό έθνος», θα μπορούσα να το δεχθώ, μόνον στις οικουμενικές του διαστάσεις. Διαφορετικά, είναι μία ιστορικό γεωγραφική σέκτα, βολική μέχρι πρόσφατα, στις κατά συνθήκη αλήθειες της «διεθνούς διπλωματίας». Ο ελληνισμός είναι πλέον μία κατάκτηση του παγκόσμιου πολιτισμού και όχι κληροδότημα ενός σύγχρονου ταλαιπωρημένου, αλλά και τόσο απαίδευτου λαού!

Υ.Σ. : Η Ελλάδα είναι κάτι, που μπορεί και να "πεθάνει", ο ελληνισμός όμως, όχι, όσο τουλάχιστον θα υπάρχει ανθρωπότητα (και ουμανισμός)!

Δεκτή είναι η συγγνώμη μιας και στο γραπτό λόγο που δεν υπάρχει η γλώσσα του σώματος, οι εκφράσεις του προσώπου, η παρεξήγηση είναι πολύ εύκολη. Σε αρκετά σημεία συμφωνώ μαζί σου, αν και οι απόψεις σου μ' έχουν μπλέξει λίγο! Τι ακριβώς πρεσβεύεις; Έχεις κάποια <<συγγένεια>> με κάποια ιδεολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεκτή είναι η συγγνώμη ... Τι ακριβώς πρεσβεύεις; Έχεις κάποια <<συγγένεια>> με κάποια ιδεολογία;

Εργάζομαι( με τον εαυτό μου), για να μην καταλήγω "μονολιθικός". Τις περισσότερες φορές (ακόμη), δεν τα καταφέρνω...
- Θεωρώ ότι η "Κοινωνία" που προέκυψε, από την κατάρρευση της "ρωμαϊκής αυτοκρατορίας"( με την "Γαλλική Επανάσταση", και με όλες τις μέχρι σήμερα παραδρομές της ("Υπαρκτός Σοσιαλισμός", Φασισμός κλπ),είναι ταξικά διαρθρωμένη. Συνεπώς τα συνθήματα, όπως "Ελευθερία - Ισότης- Αδελφότης" ή "Ψωμί- Παιδεία- Ελευθερία", εκφράζουν στοιχειώδεις προϋποθέσεις, για να θεωρείται ( η Κοινωνία), στοιχειωδώς πολιτισμένη και δημοκρατική.
-Ασπάζομαι την κριτική θεώρηση της ιστορίας και της ανθρώπινης εξέλιξης, που διαβλέπει στον ουμανιστικό σοσιαλισμό, ως τη λογική πρόταση των γήινων πραγμάτων σήμερα και προς το επιστημονικά προβλέψιμο μέλλον.
-Δεν θα τολμούσα να εντάξω τον εαυτό μου κάπου, ως σχετικά (έστω) συνεπή μαθητή κάποιας από τις κλασικές πολιτικές, φιλοσοφικές και εν γένει "πνευματικές"(συμπεριλαμβανομένων και των "θρησκευτικών") σχολές σκλεψεις. Χωρίς να με γοητεύει ο εκλεκτικισμός-συγκρητισμός, οι περιστάσεις το έφεραν να φοιτήσω στο "μαρξιστικό χώρο", να ανακάμψω στο "μεταφυσικό" και συνεχίζω, μέχρι να συνατήσω τον "χώρο", όπου μπαίνουν τα λιγότερα εμπόδια στην "αναζήτησ της αλήθειας"...

ειδικα με τους τουρκους δεν εχουμε σχεση σαν φυλη..ειμαστε τελειως ξενες φυλες που απλα συγκατοικησαμε για μερικους αιωνες..αυτοι ειναι μογγολοι απογονοι των ουνων και εμεις -απο οτι ξερουμε μεχρι τωρα-εχουμε ερθει απο τον καυκασο ,απο οπου ηρθαν και τα άλλα ευρωπαικα φυλα κατι αιωνες μετα..
να μου πειτε οτι μοιαζουμε πολυ στους αρμενηδες,ή στους καυκασιους γενικα,ναι ,αλλα όχι και με τους μογγολους...
εννοειται βεβαια οτι όλοι μοιαζουμε ως homo sapiens, ανθρωποι δηλαδη...

-Δεδομένου ότι δεν το έχω και σίγουρο, ότι στο αίμα μου δεν ρέουν και μογγολικά γονίδια, θα μου επιτρέψεις να σου επισημάνω, ότι αναφέρόμενος στους "Μογγόλους", δίνεις την εντύπωση ενός ρατσιστή τύπου "Χρυσής Αυγής" (για να μην πω τίποτα πιο ¨αρχαίο"). Φυσικά, σου αναγνωρίζω, φίλε μου, το ακαταλόγιστο λόγω άγνοιας και ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εγω ενα εχω να πω..Πας μη Ελλην βαρβαρος..ετσι Αγγελε??:D

Κάψιμο ελληνικών σημαιών

Μα αυτος που καει την ελληνικη σημαια δεν εχει προβλημα μονο με το ελληνικο κρατος αλλα γενικοτερα με την εννοια κρατος..

Κάψιμο/βανδαλισμοί συγκεκριμένων βιβλιοπωλείων

Οπως το βιβλιοπωλειο του βουλευτης μας Αδωνη?? Εγω προσωπικα αυτο το καψιμο το χαρηκα..

Αλλαγή σχολικών βιβλίων προκειμένου να λησμονηθεί/παραποιηθεί η ιστορία μας

Μην τα λες αυτα σε δημοσιο φορουμ..Αυτα τα κανουν οι κακοι σιωνιστες που εχουν βαλει στο ματι την ενδοξη πατριδα μας..Αμα το δουν μπορει να σου κανουν κακο..;)

Η συγκάλυψη από τα ΜΜΕ επιθέσεων οργανωμένων ομάδων μεταναστών εναντίον Ελλήνων

Ποτε επιτεθηκε οργανωμενη ομαδα μεταναστων ελληνες λογω φυλου??

Η συγκάλυψη από τα ΜΜΕ συγκεντρώσεων ή πορειών πατριωτικού περιεχομένου

Τις συγκεντρωσεις πατριωτικου χαρακτηρα πχ για τη Μακεδονια οχι μονο δεν τις συγκαλειψαν τα ΜΜΕ αλλα τις προβαλαν ιδιαιτερα..Τωρα αν πατριωτες ενοεις τη χρυση αυγη παω πασο..

Η (συνειδητή; ) αδιαφορία των αρχών για την ανεξέλεγκτη είσοδο λαθρομεταναστών (αλήθεια πόσους μπορούμε να ενσωματώσουμε; )

Ακου εκει που θελουν αυτοι οι αλητες να παρατησουν τις ρημαγμενες τους ζωες στις πατριδες τους και να ψαξουν ενα καλυτερο μελλον σε αλλες χωρες..ελεος..Εμεις δεν θα το καναμε ποοτε αυτο..Να παμε μαζικα σε αλλη χωρα για αναζητηση ενος καλυτερου αυριο..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από jrot6:
Μην τα λες αυτα σε δημοσιο φορουμ..Αυτα τα κανουν οι κακοι σιωνιστες που εχουν βαλει στο ματι την ενδοξη πατριδα μας..Αμα το δουν μπορει να σου κανουν κακο..;)

Έτσι θα αισθανόσουν , εάν οι δικοί σου κατάγονταν από τη Σμύρνη και η καταστροφή αυτής της πόλης σε ένα σύγχρονο βιβλίο ιστορίας διαστρευλωνόταν τόσο πολύ; Δεν είπαμε να προκαλούν συναισθήματα βαθειάς θλίψης ή πατριωτισμού, αλλά όχι και "συνωστισμός" η σφαγή τόσων ανθρώπων. Ξέρω, έχουν γραφτεί πολλές ανακρίβειες, αλλά αυτή ήταν εξόφθαλμη μπαρούφα.
Επίσης, αν αυτός που καίει την σημαία έχει πρόβλημα με το κράτος, γνωρίζει πώς με αυτή του την κίνηση δεν καταφέρνει απολύτως τίποτα; Καμία αλλαγή; Τότε γιατί το κάνει; Απόγνωση; Και νομίζει πώς έτσι θα εκτονωθεί; Προσωπικά δεν είδα ποτέ την αγανάκτηση των συμπολιτών μου από καύσεις σημαιών. Το βρίσκω χαζό, δεν θα μου έκανε εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Εγω ενα εχω να πω..Πας μη Ελλην βαρβαρος..ετσι Αγγελε??:D



Μα αυτος που καει την ελληνικη σημαια δεν εχει προβλημα μονο με το ελληνικο κρατος αλλα γενικοτερα με την εννοια κρατος..



Οπως το βιβλιοπωλειο του βουλευτης μας Αδωνη?? Εγω προσωπικα αυτο το καψιμο το χαρηκα..

Εφόσον επικροτείς ενέργειες όπως π.χ. να καίμε το βιβιοπωλείο οποιουδήποτε η άποψη δε μας αρέσει, δε βρίσκω το νόημα να σου απαντήσω, αν και θα είχα πολλά να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Έτσι θα αισθανόσουν , εάν οι δικοί σου κατάγονταν από τη Σμύρνη και η καταστροφή αυτής της πόλης σε ένα σύγχρονο βιβλίο ιστορίας διαστρευλωνόταν τόσο πολύ; Δεν είπαμε να προκαλούν συναισθήματα βαθειάς θλίψης ή πατριωτισμού, αλλά όχι και "συνωστισμός" η σφαγή τόσων ανθρώπων. Ξέρω, έχουν γραφτεί πολλές ανακρίβειες, αλλά αυτή ήταν εξόφθαλμη μπαρούφα.

Εγω δεν ειπα οτι τα βιβλια της ιστοριας ειναι σωστα..Αλλα οπως κανουν λαθος για το θεμα της σμυρνης, ετσι ακριβως κρυβουν πχ και πολλες σφαγες Ελληνων..Η δεν παρουσιαζουν τον επεκτατικο πολεμο της ελλαδας στη μικρα ασια οπως εγινε..

Επίσης, αν αυτός που καίει την σημαία έχει πρόβλημα με το κράτος, γνωρίζει πώς με αυτή του την κίνηση δεν καταφέρνει απολύτως τίποτα; Καμία αλλαγή; Τότε γιατί το κάνει; Απόγνωση; Και νομίζει πώς έτσι θα εκτονωθεί; Προσωπικά δεν είδα ποτέ την αγανάκτηση των συμπολιτών μου από καύσεις σημαιών. Το βρίσκω χαζό, δεν θα μου έκανε εντύπωση.

Αν παμε με τη λογικη αν καθε πραξη καταφερνει κατι θα σου απαντησω οτι και με τη βια πχ θα σου πει ο αλλος οτι δεν καταφερνεις τιποτα.Μετα θα γυρισει ο αλλος και θα σου πει οτι και με τις ειρηνικες πορειες δεν καταφερνεις τιποτα..Με αλλα λογια ας μην κανουμε τιποτα επειδη δεν καταφερνουμε τιποτα..

Εφόσον επικροτείς ενέργειες όπως π.χ. να καίμε το βιβιοπωλείο οποιουδήποτε η άποψη δε μας αρέσει, δε βρίσκω το νόημα να σου απαντήσω, αν και θα είχα πολλά να πω.

Δεν ειναι οτι δεν μου αρεσει απλα η αποψη του..Ειναι οτι οι αποψεις του ειναι παραληρημα ρατσισμου και εθνικισμου..Επικυνδυνα πραγματα δλδ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Εγω δεν ειπα οτι τα βιβλια της ιστοριας ειναι σωστα..Αλλα οπως κανουν λαθος για το θεμα της σμυρνης, ετσι ακριβως κρυβουν πχ και πολλες σφαγες Ελληνων..Η δεν παρουσιαζουν τον επεκτατικο πολεμο της ελλαδας στη μικρα ασια οπως εγινε..
Συμφωνώ μαζί σου, αν και εγώ ήμουν αρκετά τυχερή ώστε να διδαχθώ ιστορία από καθηγητές που έβλεπαν πέραν ενός κειμένου και με συνδυαστική σκέψη μελετούσαν περισσότερο τις ιστορικές πηγές, σύγχρονες του κάθε συμβάντος. Δεδομένου ότι υπάρχουν και ιστορικές πηγές αλλά και άνθρωποι εν ζωή ακόμα που έζησαν καταστροφές και αισθάνθηκαν την απώλεια και έγιναν πρόσφυγες στην ίδια τους τη χώρα, τότε πιστεύω ότι μπορώ να υποπτεύομαι συνομοσιολογίες που υποδαυλίζουν το μαρτύριο αυτών των ανθρώπων. Τα κριτήρια της κίνησης δεν έχω κατανοήσει ακόμα αλλα για μένα μετράει περισσότερο το αποτέλεσμα, δεδομένου ότι αυτά θα διδαχθούν και οι επόμενες γενιές, σχηματίζοντας λανθασμένη αποψη για τα συγκεκριμένα γεγονότα.



Αν παμε με τη λογικη αν καθε πραξη καταφερνει κατι θα σου απαντησω οτι και με τη βια πχ θα σου πει ο αλλος οτι δεν καταφερνεις τιποτα.Μετα θα γυρισει ο αλλος και θα σου πει οτι και με τις ειρηνικες πορειες δεν καταφερνεις τιποτα..Με αλλα λογια ας μην κανουμε τιποτα επειδη δεν καταφερνουμε τιποτα..
συγκρίνεις ανόμοια φίλε jrot6. Η βία εμπλέκει ανθρώπους και τους ζημιώνει τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά. Οι ειρηνικές πορείες ευαισθητοποιούν πολύ κόσμο (εκτός πολιτικής), κινητοποιεί άλλους και έχει πάντα κάποιο αποτέλεσμα, ευαισθητοποίησης και παρακίνησης. Ας πούμε, γνωρίζοντας ότι ως σύγχρονοι Έλληνες έχουμε κάνει έναν απέραντο βόθρο διαφθοράς και παράνοιας την χώρα μας, δεν θα μπορούσα να κάψω σημαία. Για τον ίδιο λόγο που ανέλυσε και παραπάνω η thecure αν είδες την απάντησή της περί σημαινόμενου. Δεν θα μπορούσα να κάψω σημαία πρωτίστως επειδή θα το έβρισκα ανούσιο (ας κρατήσω το zippo-έλαιο για να ανάβω τσιγάρα σε καμια καφετέρια ας πούμε).


Δεν ειναι οτι δεν μου αρεσει απλα η αποψη του..Ειναι οτι οι αποψεις του ειναι παραληρημα ρατσισμου και εθνικισμου..Επικυνδυνα πραγματα δλδ..

Άρα , όποιου οι απόψεις δεν μας αρέσουν , είμαστε συγκαταβατικοί με το κάψιμο της περιουσίας του και το μέσον έκφρασής του (βιβλία); Τότε γυρίζουμε σε ένα άλλο είδος σύγχρονου μεσαίωνα. Δεν θα μείνει ρουθούνι αν σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο μισαλλόδοξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Άρα , όποιου οι απόψεις δεν μας αρέσουν , είμαστε συγκαταβατικοί με το κάψιμο της περιουσίας του και το μέσον έκφρασής του (βιβλία); Τότε γυρίζουμε σε ένα άλλο είδος σύγχρονου μεσαίωνα. Δεν θα μείνει ρουθούνι αν σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο μισαλλόδοξα.

Ε τοτε καλα κανανε οι Γερμανοι και δεν αντιδρασανε απεναντι στον Χιτλερ..Και αν υπαρξει ενας νεος χιτλερ στο μελλον να μην αντιδρασουμε επειδη θα γυρισουμε στο μεσαιωνα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ε τοτε καλα κανανε οι Γερμανοι και δεν αντιδρασανε απεναντι στον Χιτλερ..Και αν υπαρξει ενας νεος χιτλερ στο μελλον να μην αντιδρασουμε επειδη θα γυρισουμε στο μεσαιωνα..

εντάξει ρε παιδιά ηρεμήστε, κι εγώ μακάκες τους θεωρώ όλους αυτούς, Γεωργιάδηδες, Πλεύρηδες, Βελόπουλους αλλά όχι και να συγκρίνουμε με τον Χίτλερ. Ο Χίτλερ ήταν απείρως καλύτερος, πιο διαβασμένος και εξυπνότερος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πως γίνεσαι νεοναζί όταν καις βιβλία ακροδεξιών ιδεών;
Άρα , όποιου οι απόψεις δεν μας αρέσουν , είμαστε συγκαταβατικοί με το κάψιμο της περιουσίας του και το μέσον έκφρασής του (βιβλία); Τότε γυρίζουμε σε ένα άλλο είδος σύγχρονου μεσαίωνα. Δεν θα μείνει ρουθούνι αν σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο μισαλλόδοξα.
επειδη βαριεμαι να σου απαντησω,σου βαζω ετοιμη την αψογη απαντηση της δεσποινιδος WhiteDrum....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από jrot6:
Ε τοτε καλα κανανε οι Γερμανοι και δεν αντιδρασανε απεναντι στον Χιτλερ..Και αν υπαρξει ενας νεος χιτλερ στο μελλον να μην αντιδρασουμε επειδη θα γυρισουμε στο μεσαιωνα..

Πάλι συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις. Συγκρίνεται η απήχηση του Hitler στους Γερμανούς εκείνης της χρονικής περιόδου και οι βλέψεις του με τις απόψεις ενός θρησκόληπτου ακροδεξιού; Το βιβλιοπωλείο του συγκεκριμένου κυρίου ήταν η περιουσία του, είτε αυτό αρέσει σε κάποιους είτε όχι. Εκνευρίζομαι και εγώ με ακραίες απόψεις αλλά δεν καταπατώ την περιουσία του άλλου, πόσο μάλλον να την καταστρέψω. Και ποιός σε κάνει να νομίζεις ότι η καύση του βιβλιοπωλείου των ιδεών του θα σταματήσει τις όποιες κινήσεις και βλέψεις που μπορεί να έχει; Αν δεν υπάρχει αντίλογος, δεν εκτιμάται σωστά η μέση οδός σε αντιπαράθεση με τις ακραίες απόψεις. Τον φιμώνουν, άρα βλέπουν έναν μονόδρομο. Αν κάποιος θεωρεί τον συγκεκριμένο κύριο τόσο επικίνδυνο όσο τον Herr Adolf Hitler που προκάλεσε μια τεράστια πληγή στην Ευρώπη, βλέπει τέρατα και φαντάσματα που δεν υπάρχουν. Με την ίδια λογική ας κάψουμε και τα γραφία ακραίων αριστερών παρατάξεων ώστε να εξαλειφθούν τελείως τα άκρα και να φιμώσουμε τους εκπροσώπους τους. Δυστυχως ή ευτυχώς κανείς δεν έχει το δαικαίωμα να φιμώσει κανέναν όσο μπαρούφες ή όσο "επικίνδυνες" και αν θεωρεί τις ιδέες του. Αυτό θα το κρίνει η πλειοψηφία (και το κρίνει με το χαμηλό ποσοστό ψήφων, αλλά αυτό με τις ψήφους είναι άλλο παρανοϊκό θέμα) και όχι μια μερίδα ατόμων που θεωρούν θεμιτή την καταστροφή της γραπτής μορφής των ιδεών ενός ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
@Άγγελος: Σε βρίσκω λίγο εθνικιστή ή είναι απλά ιδέα μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top