Ζευγάρια ζητούν να υιοθετήσουν μέσω youtube

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Χμ! Για 9 μήνες συζητάτε , οι γονείς μου ήταν 9 χρόνια παντρεμένοι ώσπου υιοθέτησαν εμένα , αφού βέβαια πέρασαν τα πάνδεινα και οι δύο με γιατρούς , χλευασμούς και ειρωνίες από τα σόγια , στεναχώριες και αγωνίες.
Για μένα δεν υπάρχουν κριτήρια επιλογής γονέων τι είναι οι άνθρωποι αυτοκίνητα να διαλέξεις κυβικά ? Δεν υπάρχουν τέλειοι γονείς , όπως δεν υπάρχουν τέλειοι άνθρωποι .
Συνήθως όσοι καταφεύγουν στην υιοθεσία είναι πλάσματα που αγαπούν πολύ , τουλάχιστον αυτό μου δίδαξε η προσωπική μου πείρα , οι γονείς μου ήταν οι πιο υπέροχοι άνθρωποι στον κόσμο , μοναδικοί , ανεπανάληπτοι και επιτρέψτε μου να πω έτη φωτός μπροστά σε νοοτροπία και στάση ζωής από πολλούς βιολογικούς γονείς φίλων μου .( Ξέρω ότι τα έχω ξαναγράψει εδώ μέσα αλλά συμπαθάτε με είμαι πολύ ευαισθητοποιημένη με το συγκεκριμένο θέμα )
Το ίδιο θετική είναι και η γνώμη μου για γονείς άλλων υιοθετημένων παιδιών που έχω γνωρίσει .
Φυσικά δεν αποκλείω και κάποιες ακραίες περιπτώσεις ανθρώπων που δεν είναι άξιοι ούτε καναρίνι να φροντίσουν , αλλά σαρπράιζ , πολλοί από δαύτους έχουν παιδιά δια της φυσικής οδού .
Σίγουρα το βίντεο ξενίζει για τα δικά μας δεδομένα αυτή τη στιγμή , μπορεί σε λίγα χρόνια να παγιωθεί και εδώ αυτός ο τρόπος εύρεσης παιδιού προς υιοθέτηση .
Εδώ παγιώθηκαν εκπομπές όπου ξεφτιλίζονται οικογένειες , γάμοι , αδέλφια με ερωτήσεις του τύπου : πιστεύεις ότι η γκόμενά σου σε κεράτωσε με τον πατέρα σου ?
Στο βίντεο ενός νέου ζευγαριού που αναζητά να νιώσει ότι πιο ιερό και όμορφο θα κολήσουμε ? άλλωστε οι αμερικάνοι είναι γνωστοί βιντεομανείς , η σημαία με χάλασε στο ντεκόρ αλλά εντάξει , δεν το σκηνοθέτησαν κι οι αδελφοί Κοέν για να έχω απαιτήσεις.
Νομίζω πως το σκεπτικό της Νεράιδας ήταν αρνητικό προς αυτό το βίντεο με το ίδιο σκεπτικό που θα ήταν αρνητικό απέναντι σε κάποιον που βγάζει στο γιουτούμπι βίντεο πως ψάχνει γυναίκα ή άντρα , αναλόγων προσόντων .
Όπως και να έχει στην απελπισία του κανείς πολλά μπορεί να κάνει και μακάρι όλοι μας να μη βρεθούμε ποτέ σε αυτή την ψυχοφθόρα θέση .

@ Μόνος αν κατάλαβα καλά είσαι αντίθετος στην υιοθεσία παιδιού ενώ η μητέρα ζει , σε περιπτώσεις που το θέλει και της το παίρνουν με τη βία σωστά ? Εκεί φαντάζομαι δεν υπάρχει άνθρωπος που θα διαφωνήσει .
Επίσης καταλαβαίνω πως υπονοείς ότι η πολιτεία δεν κάνει τίποτα για τις ανήλικες μητέρες/οικογένειες ή χαμηλών εισοδημάτων μητέρες /οικογένειες , που θέλουν ναι μεν να κρατήσουν το παιδί τους , αλλά δεν μπορούν λόγω των συνθηκών γι αυτό υπάρχει ευτυχώς η ιδιωτική πρωτοβουλία , μπορεί να μη φτάνει αλλά είναι ότι πιο σημαντικό υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα εξ όσων γνωρίζω.
https://www.unborn.gr/unborn1/unborn/index.php

Το μόνο σίγουρο για μένα είναι πως το ορφανοτροφείο πρέπει να είναι η έσχατη λύση και αισθάνομαι πολύ ευλογημένη που δεν το βίωσα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Για κάποιους το εγχείρημα είχε ευτυχισμένο τέλος:



Τρεις μήνες μετά υιοθέτησαν και εδώ είναι με το γιο τους, 8 μήνες μετά τη δημοσίευση του προηγούμενου βίντεο:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
To θεμα δεν ειναι η απογνωση ενος ζευγαριου που δε μπορει να κανει παιδια.
Αλλά το οτι απο τη μια εχουν λαχταρα να υοθετησουν, απο την αλλη ομως δε φαινεται να θελουν και οποιοδηποτε παιδακι απο τα εκατονταδες χιλιαδες που ειναι ορφανα και δεν μεγαλωνουν καν με συγγενεις. Θελουν να διαλεξουν και "καλο" παιδακι, οπότε συμφερει να αυτοδιαφημιστουν. Και ακριβως επειδη θα κανουν και τουμπες, το βιντεο-αυτοδιαφημιση ειναι βεβαιο οτι δε θα ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα! Υπαρχει κανεις απο σας που θα εδινε το παιδι του γι αυοθεσια, ή που σαν υπαλληλος της υπηρεσιας υοθεσιας, θα εδινε ενα παιδι στηριζομενη μονο σε ενα βιντεο ;

Και με τοσα ορφανα που υπαρχουν, συγνωμη, αλλά δε χρειαζεται να προβληθει κανείς και απορω για οσους μου εβαλαν αρνητικες ψηφους. Τα ορφανα ειναι πολυ περισσοτερα απο τα ζευγαρια που δε μπορουν να τεκνοποιησουν. Βρεχει ορφανα. Δε χρειαζεται να "διαγωνιστει" καποιο ζευγαρι για να "βρει" ενα. Εκτος αν θελει ενα απο τα "καλα"...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Λόριεν, αυτό είναι το δικό σου συμπερασμα. Τα ορφανά παιδάκια που βρίσκονται σε ορφανοτροφεία για να δωθούν για υιοθεσία υπάρχουν άπειρες γραφειοκρατίες και τεράστιος χρόνος αναμονής. Φαντάζομαι (δεν είμαι και σίγουρη) ότι όλοι αυτοί οι γονείς που φτιάχνουν βιντεάκια στο youtube και όπου αλλού, πιθανόν να είναι ήδη στις λίστες των ορφανοτροφείων και απλά ίσως να δοκιμάζουν και άλλους τρόπους μήπως και καταφέρουν να αποκτήσουν ένα παιδάκι γρηγορότερα. Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με "καλά" και "κακά" παιδάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Έχετε σκεφτεί ότι ίσως να μην πληρούν της προϋποθέσεις για να υιοθετήσουν ένα παιδί?
Μπορεί να είναι η μοναδική λύση για αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αλλά το οτι απο τη μια εχουν λαχταρα να υοθετησουν, απο την αλλη ομως δε φαινεται να θελουν και οποιοδηποτε παιδακι απο τα εκατονταδες χιλιαδες που ειναι ορφανα και δεν μεγαλωνουν καν με συγγενεις.

Από πού βγήκε αυτό το συμπέρασμα; Στις Η.Π.Α. απ ότι γνωρίζω γίνεται έλεγχος πολλών παραγόντων έχρι να δοθεί ένα παιδί σε μία οικογένεια, γιατί να μην χρησιμοποιήσουν όλα τα μέσα που κατέχουν για να το καταφέρουν αυτό; Επειδή δεν τους συναισθάνεσαι δεν σημαίνει ότι τα κίνητρά τους είναι λιγότερο αγνά ή ότι η επιθυμία τους είναι λιγότερο έντονη. Το ότι ασχολούνται μκε υπερβάλοντα ζήλο ορισμένες φορές (προφίλ υιοθεσίας στο youtube στην προκειμένη) δεν σημαίνει ότι είναι εξαιρετικά επιλεκτικοί, αλλά ότι θέλουν απεγνωσμένα ένα παιδάκι. Με όλα αυτά που γίνονται καθημερινά, αναφορικά με κακοποιήσεις παιδιών, ως κοινωνικός λειτουργός εσύ θα δεχόσουν να δώσεις ένα ορφανό παιδάκι σε μια οικογένεια που δεν δείχνει ιδαίτερο ενδιαφέρον να προβληθεί η καθημερινότητά της; Μπορεί να είναι εγκληματίες και ανώμαλοι, με το ίδιο ποσοστό πιθανότητας που είμαστε όλοι, γιατί να είναι κατακριτέα όμως αυτή τους η προσπάθεια;

Υπαρχει κανεις απο σας που θα εδινε το παιδι του γι αυοθεσια, ή που σαν υπαλληλος της υπηρεσιας υοθεσιας, θα εδινε ενα παιδι στηριζομενη μονο σε ενα βιντεο ;

Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι η συγκεκριμένες οικογένειες έχουν μόνο ένα βίντεο για να προβάλλουν την επιθυμία τους να υιοθετήσουν ένα παιδάκι; Παράλογο μου φαίνεται και δεν πιστεύω ότι οι προσπάθειες τους στηρίχτηκαν μόνο στο youtube.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και με τοσα ορφανα που υπαρχουν, συγνωμη, αλλά δε χρειαζεται να προβληθει κανείς και απορω για οσους μου εβαλαν αρνητικες ψηφους. Τα ορφανα ειναι πολυ περισσοτερα απο τα ζευγαρια που δε μπορουν να τεκνοποιησουν. Βρεχει ορφανα. Δε χρειαζεται να "διαγωνιστει" καποιο ζευγαρι για να "βρει" ενα. Εκτος αν θελει ενα απο τα "καλα"...:mad:

Μια διευκρίνηση, που ίσως δικαιολογεί το βίντεο ή ανάλογα που θα προβληθούν.
Στους "πρωταγωνιστές" πριν λίγες μέρες (το πέτυχα τυχαία) είχε θέμα για τα εγκαταλελλειμμένα παιδιά στο "Αλεξάνδρα" (και αλλού απλά εκεί λέει εγκαταλείπονται τα περισσότερα στην Ελλάδα). Σε κάποια φάση μιλούσε κάποια υπεύθυνη σε ένα κέντρο (δεν θυμάμαι λεπτομέριες συγχωρείστε με, αλλά με το ζόρι κρατούσα τα μάτια μου ανοιχτά για να το παρακολουθήσω) η οποία είπε το εξής και μου "έμεινε" (δηλώνω άσχετη από περιπτώσεις υιοθεσίας):
(ελεύθερη μεταφορά του διαλόγου)
Θεοδ.: Υπάρχει μια φήμη που λέει ότι το "Αλεξάνδρα" δυσχαιρένει τις διαδικασίες υιοθεσίας
Κυρία: Όχι αυτό δεν ισχύει, κάνουμε ότι μπορούμε καλύτερο αλλά έχουμε περίπου 200 αιτήσεις το χρόνο και δίνονται 30-40 παιδιά για υιοθεσία κάθε χρόνο
Θεοδ: Μα υπάρχουν τόσα παιδάκια εδώ γύρω(!)
Κυρία: τα παιδάκια αυτά έχουν κάποιο πρόβλημα. Κάποια είναι με σύνδρομο down ή κάποια άλλα έχουν προβλήματα όπως τους λείπει κάποιο δάχτυλο, ή έχουν δερματοπάθειες.
Θεοδ.: Αν υποθέσουμε ότι έρχεται ένα ζευγάρι και σας ζητάει να υιοθετήσει χωρίς όρους
Κυρία: Αν δεν έχει πρόβλημα να υιοθετήσει ένα παιδάκι με πρόβλημα, (δλδ υιοθεσία χωρίς όρους), τότε οι διαδικασίες είναι πολύ γρήγορες και σε 1 χρόνο περίπου θα μπορούν να πάρουν το παιδάκι σπίτι τους.

Στο βίντεο της Obscura οι γονείς βρήκαν γιο μέσα σε 3 μήνες. Στα γραφειοκρατικά γρανάζια για να υιοθετήσεις ένα παιδί με κάποια αναπηρία/πρόβλημα χρειάζεσαι ένα χρόνο (και θεωρείται και γρήγορο! Αναρωτιέμαι αν έχεις και "απαιτήσεις" υγείας πόσο να παίρνει?).

Ίσως να είναι μια εξήγηση...
(προσωπικά δεν μπορώ να αποφασίσω "πως" μου φαίνεται βέβαια ένας τέτοιος τρόπος αναζήτησης!:hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δε χρειαζεται να "διαγωνιστει" καποιο ζευγαρι για να "βρει" ενα. Εκτος αν θελει ενα απο τα "καλα"...:mad:
Ποια είναι τα "καλά" ;
Τι είναι το παιδί ωρέ Lorien ποικιλία ντομάτας;:P

edit: Οκ κατάλαβα από το ποστ της Αθηνάς παραπάνω ότι μάλλον εννοούσες τα υγιή παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil:
(προσωπικά δεν μπορώ να αποφασίσω "πως" μου φαίνεται βέβαια ένας τέτοιος τρόπος αναζήτησης!:hmm:)

Βασικά Αθηνούλα έχω την εντύπωση πως θα μπορούσαμε να τους καταλάβουμε λίγο, μόνο αν βρισκόμασταν στην κατάσταση που είναι εκείνοι...
Το να κάνεις παιδιά είναι από τις μεγαλύτερες ευτυχίες στον κόσμο- ίσως και η μεγαλύτερη για πολλούς :) , και είμαι σίγουρη πως καμία από εμάς δεν έχει καν σκεφτεί την πιθανότητα να μην μπορεί να τεκνοποιήσει στο μέλλον, είτε εκείνη είτε ο σύντροφός της. Κι όμως, δεν είναι καθόλου σπάνιο αυτό- γνωρίζω δύο περιπτώσεις από τον στενό μου κύκλο που δεν μπορούν να κάνουν παιδάκι και ήταν πρόθυμες να υποστούν μία σειρά από τεχνητές γονιμοποιήσεις οι οποίες δεν ευδοκίμησαν και να περάσουν μήνες ολόκληρους στο κρεβάτι γι αυτό το λόγο. Και πάλι δεν έχασαν την ελπίδα τους και προσπάθησαν ξανα και ξανα.
Μία τέτοια γυναίκα ή ένα τέτοιο ζευγάρι, που έχουν δοκιμάσει τα πάντα, που έχουν υποστεί μία τόσο μεγάλη ταλαιπωρία για να έχουν αυτό που κανονικά από τη φύση μας είμαστε προικισμένοι να έχουμε, τη δυνατότητα της αναπαραγωγής, και έχουν τόσα πολλά αποθέματα αγάπης να δώσουν, όταν πλέον φτάσουν στο να αποφασίσουν πως θέλουν να υιοθετήσουν
θα στηρίξουν όλες τις ελπίδες τους εκεί. Γιατί αν δεν γίνει κι αυτό, τότε δεν θα υπάρχει τίποτα άλλο που μπορούν να κάνουν...

Αν τα σκεφτούμε λοιπόν όλα αυτά και μπούμε για λίγο στη θέση τους, ίσως μπορέσουμε να τους καταλάβουμε σε έναν ελάχιστον βαθμό. :)


πς. δεν πάει σε σενα συγκεκριμένα, απλά πήρα αφορμή από το σχόλιό σου για να γράψω αυτά που σκεφτόμουν- ελπίζω να είναι οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Εκτος αν θελει ενα απο τα "καλα"...:mad:

Τόσο παράλογο είναι να θέλει κάποιος ένα υγιές νεογέννητο; Επειδή δηλαδή δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν δε πρέπει να έχουν περιθώριο επιλογών; Όσοι δηλαδή δεν έχουν το σθένος να μεγαλώσουν ένα παιδί με αναπηρία τα θέλουν όλα δικά τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λόριεν, αυτό είναι το δικό σου συμπερασμα. Τα ορφανά παιδάκια που βρίσκονται σε ορφανοτροφεία για να δωθούν για υιοθεσία υπάρχουν άπειρες γραφειοκρατίες και τεράστιος χρόνος αναμονής. Φαντάζομαι (δεν είμαι και σίγουρη) ότι όλοι αυτοί οι γονείς που φτιάχνουν βιντεάκια στο youtube και όπου αλλού, πιθανόν να είναι ήδη στις λίστες των ορφανοτροφείων και απλά ίσως να δοκιμάζουν και άλλους τρόπους μήπως και καταφέρουν να αποκτήσουν ένα παιδάκι γρηγορότερα. Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με "καλά" και "κακά" παιδάκια.
Ναι δικη μου υποθεση ειναι, δεν εχω ψαξει το θεμα. Ομως αφου δεμευονται απο το συστημα και τη διαδικασια επιλογης, τοτε το βιντεο που αποσκοπει ακριβως ; :hmm:

Έχετε σκεφτεί ότι ίσως να μην πληρούν της προϋποθέσεις για να υιοθετήσουν ένα παιδί?Μπορεί να είναι η μοναδική λύση για αυτούς.
Σωστο, αλλά, αν δεν τις τηρουν, πως θα τους βοηθησει το βιντεο ; Στο ebay θα το παρουν ; Μαυρο ; :P

Από πού βγήκε αυτό το συμπέρασμα; Στις Η.Π.Α. απ ότι γνωρίζω γίνεται έλεγχος πολλών παραγόντων έχρι να δοθεί ένα παιδί σε μία οικογένεια, γιατί να μην χρησιμοποιήσουν όλα τα μέσα που κατέχουν για να το καταφέρουν αυτό;
ο ελεγχος και η γραφειοκρατια που υπαρχει, (και καθυστερει κιολας τη διαδικασια) ειναι μαλλον αρκετος για να κρινει αν ειναι οι γονεις καταλληλοι. Το βιντεακι μοιαζει "φτηνή" προσπαθεια, δε ξερω.

Επειδή δεν τους συναισθάνεσαι δεν σημαίνει ότι τα κίνητρά τους είναι λιγότερο αγνά ή ότι η επιθυμία τους είναι λιγότερο έντονη. Το ότι ασχολούνται μκε υπερβάλοντα ζήλο ορισμένες φορές (προφίλ υιοθεσίας στο youtube στην προκειμένη) δεν σημαίνει ότι είναι εξαιρετικά επιλεκτικοί, αλλά ότι θέλουν απεγνωσμένα ένα παιδάκι. Με όλα αυτά που γίνονται καθημερινά, αναφορικά με κακοποιήσεις παιδιών, ως κοινωνικός λειτουργός εσύ θα δεχόσουν να δώσεις ένα ορφανό παιδάκι σε μια οικογένεια που δεν δείχνει ιδαίτερο ενδιαφέρον να προβληθεί η καθημερινότητά της; Μπορεί να είναι εγκληματίες και ανώμαλοι, με το ίδιο ποσοστό πιθανότητας που είμαστε όλοι, γιατί να είναι κατακριτέα όμως αυτή τους η προσπάθεια;
Θεωρω οτι αν καποιος εχει τοσο ζηλο και θεληση να υοθετησει, ειναι λιγο υποκριτικο να παρουσιαζει την τελεια εικονα γονεων,...αλλά να μην θελει ξενο παιδακι, ή καποιο παιδακι που εχει καποιο εστω μικρο προβλημα. Γιαυτο.

Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι η συγκεκριμένες οικογένειες έχουν μόνο ένα βίντεο για να προβάλλουν την επιθυμία τους να υιοθετήσουν ένα παιδάκι; Παράλογο μου φαίνεται και δεν πιστεύω ότι οι προσπάθειες τους στηρίχτηκαν μόνο στο youtube.
Δεν ειπα ποτε κατι τετοιο..

Τόσο παράλογο είναι να θέλει κάποιος ένα υγιές νεογέννητο; Επειδή δηλαδή δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν δε πρέπει να έχουν περιθώριο επιλογών; Όσοι δηλαδή δεν έχουν το σθένος να μεγαλώσουν ένα παιδί με αναπηρία τα θέλουν όλα δικά τους;
Το απαντησα παραπανω. Σχετιζεται με το τι εικονα παρουσιαζουν για τον εαυτο τους.

Επισης παραθετω :

"How long will you have to wait?
The waiting time for adoption depends on many things. First of all the adoption waiting time depends on the type of adoption prospective parents choose. For example, if a couple choose private adoption, it is likely to be focused on their geographical area. They may choose to search on their own or through an agency. If they are fortunate to find a birth mother, their wait could be quite short. It will take time to complete the legal paperwork but the adoptive parents could possibly have their baby or child in less than a year.
Waiting time for adoption depends largely on the type of child. If prospective adoptive parents are working with an adoption agency in North America and are seeking a healthy newborn baby, their wait time could be eight years. However if a couple are willing to accept the responsibility of a baby or child with special needs, they may not have to wait too long. If prospective adoptive parents choose to adopt a child with special needs, the baby or child can be placed almost immediately.
" πηγη


Kαι μια ερωτηση : γιατι το 1-2 χρονια μας φαινεται τραγικη αναμονη ; 9μηνο θα θελε με γεννα. Αρα ο παραπανω χρονος αναμονης ειναι 3-15 μηνες. Παιδι θα υοθετησει, δε παραγγελνει βηματοδοτη. Δε θα παθει κατι το ζευγος αν περιμενει λιγο. Ετσι κι αλλιως το μεσοδιαστημα καλο κανει για να προετοιμαστουν ακομα περισσοτερο.Παντως ομολογω πως δεν ηξερα οτι αργει τοσο πολυ η διαδικασια. Πρεπει να επισπευτει. Υπολογιζονται περιπου 100 εκατομμυρια ορφανα στη Γη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Σωστο, αλλά, αν δεν τις τηρουν, πως θα τους βοηθησει το βιντεο ; Στο ebay θα το παρουν ; Μαυρο ; :P

Απλά έχω την εντύπωση ότι αν μια μητέρα θέλει να δώσει το παιδί της για υιοθεσία μπορεί να επιλέξει μόνη της τους θετούς γονείς άρα εκεί δεν θα έχουν πρόβλημα αν δεν πληρούν της προϋποθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εννοεις πως μπορει οποιαδηποτε μανα να δωσει για υοθεσια το παιδι της σε ενα ζευγαρι που διαλεξε, χωρις να παρεμβαινει κανείς ; Δλδ χωρις χασομερι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εννοεις πως μπορει οποιαδηποτε μανα να δωσει για υοθεσια το παιδι της σε ενα ζευγαρι που διαλεξε, χωρις να παρεμβαινει κανείς ; Δλδ χωρις χασομερι ;

E ναι, τι θα της πουν?? όχι δεν σε αφήνουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Χωρις παρεμβαση κρατους ; χωρις χαρτουρα ; χωρις να τσεκαρει καποιος 3ος αν ειναι καταλληλοι ; Εν τελει , χωρις αναμονη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ειλικρινά λοριέν δεν ξέρω, λογικά πάλι κάποια διαδικασία θα θέλει.

Αλλά ξέρεις τι με πονά? Να βλέπω ''γνωστούς καλλιτέχνες'' που τους έχουμε δει όλοι μας να είναι μέσα στης καταχρήσεις να έχουν υιοθετημένα παιδιά και άλλους που φαίνονται να είναι άξιοι κ κατάλληλη για υιοθεσία αλλά λόγο χρημάτων να τους στερούν αυτήν την χαρά, αλλά αν αυτή η μάνα έμενε έγκυος θα την έλεγχε κανείς, να δει αν είναι κατάλληλη να γίνει μάνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
(λόριεν
τόνος στο "ο" )

Συμφωνω μαζι σου απλα ρωτησα γιατι τοτε θα εξαλειφοταν σε αυτες τις περιπτωσεις εστω, η αναμονη για την οποια συζητουσαμε πιο πριν.

Το σιγουρο ειναι οτι ειναι πολυ αργη η διαδικασια. Και αδικη μερικες φορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
(λόριεν
τόνος στο "ο" )

Συμφωνω μαζι σου απλα ρωτησα γιατι τοτε θα εξαλειφοταν σε αυτες τις περιπτωσεις εστω, η αναμονη για την οποια συζητουσαμε πιο πριν.

Το σιγουρο ειναι οτι ειναι πολυ αργη η διαδικασια. Και αδικη μερικες φορες.

To ξέρω αλλά έτσι έχει συνηθίσει το μυαλουδάκι μου κ έτσι θα σε λέει.:D

Το κυρίως θέμα για αυτούς νομίζεις είναι το πόσο θα διαρκέσει η διαδικασία? ή το αν θα σφίξουν στην αγκαλιά τους ένα παιδί?? Αν πιστεύουν ή και αν έχουν δεί άλλους να το κάνουν δεν νομίζεις ότι έστω κ λίγο αυτό τους γεμίζει με ελπίδες? Πιστεύεις ειλικρινά ότι αυτό το κάνουν για τον χρόνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε ξερω, ετσι ειπαν καποια παιδια εδω. Εγω νομιζω το κανουν για οπουδηποτε βοηθησει. Απλά αναρωτιεμαι 1.αν εχει νοημα, 2. ειναι οσο καλοι γονεις αυτοπαρουσιαζονται, 3.εχουν εξαντλησει άλλους τροπους να υοθετησουν εστω παιδακι απο αλλο κρατος, ή με καποιο προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Καλέ μου Λοριεν καταλαβαίνω τις ενστάσεις σου άλλωστε όπως προανέφερα κι εμένα δεν είναι της αισθητικής μου και του σκεπτικού μου το εν λόγω βίντεο όμως ας είμαστε επιεικείς πρώτον με ανθρώπους που δεν μπορούμε να μπούμε αυτή τη στιγμή στη θέση τους και δεύτερον σε ένα λαό που έχει συνηθίσει πάρα πολύ , ότι ζει να το μεταφέρει στην κάμερα .Πλέον νομίζω πως έχουμε γίνει και μεις έτσι τώρα πια.
Δεν ξέρω κατά πόσον είναι φτηνή προσπάθεια όπως ανέφερες σίγουρα όμως είναι απελπισμένη κι αυτό μου φτάνει για να μην το κρίνω .

Ας ξεκαθαρίσουμε τώρα μερικά πράγματα όσον αφορά τις υιοθεσίες στην Ελλάδα κι όχι στη μακρινή Αμερική όπου τα ζευγάρια αναμένουν 3-15 μήνες .
Στην Ελλάδα η αναμονή αγγίζει τα 5 – 7 έτη και το λέω με πάσα σιγουριά γιατί το θέμα υιοθεσία επειδή με αφορά προσωπικά το παρακολουθώ όπου κι αν το δω σε εκπομπές , εφημερίδες , δίκτυο κλπ.

Στην Ελλάδα και το τονίζω η αντιστοιχία είναι τραγική έχουμε πολύ λίγα παιδιά για υιοθεσία και πολλές υποψήφιες οικογένειες , αυτός δεν είναι βέβαια ο μόνος λόγος καθυστέρησης μιας υιοθεσίας είναι και το νομικό καθεστώς που ακόμα και μετά τη βελτίωσή του παραμένει γραφειοκρατικό και χρονοβόρο . Δείτε εδώ : https://www.disabled.gr/lib/?p=9857
Και εδώ : https://www.enet.gr/online/online_obj?pid=77&tp=T&id=45606920
Καθώς επίσης και εδώ : https://www.konstandaras.gr/corpsite/display/dsp_Entity.asp?EN_ID=680

Πάρα πολλές φορές έχει αναφερθεί το πρόβλημα έλλειψης παιδιών για υιοθεσία καθώς και το τεράστιο γραφειοκρατικό πρόβλημα που επικρατεί σε ουκ ολίγες εκπομπές και συνεντεύξεις .
Ιδού και ο νόμος όπως αυτός τροποποιήθηκε που δυστυχώς ελάχιστα έχει βοηθήσει τελικά
https://www.ministryofjustice.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=1089

Αν λάβουμε υπόψιν μας και το γεγονός ότι ένα ζευγάρι για να καταλήξει στην απόφαση της υιοθεσίας θα έχει φτάσει τουλάχιστον στην ηλικία των 35-37 περίπου ετών αφού πρώτα θα έχει αποκλείσει κάθε άλλη πιθανότητα με ιατρικές μεθόδους.
Μια και πλέον από στατιστικές ο μέσος όρος ηλικίας γάμου είναι γύρω από τα 30 έτη , αν κάνουμε λοιπόν τις απλές αυτές προσθέσεις καταλαβαίνουμε σε ποια ηλικία φτάνει κανείς για να λάβει το πολυπόθητο δώρο ζωής.


Την ευθύνη της υιοθεσίας όσον αφορά το κράτος στην Ελλάδα έχει μόνο το ίδρυμα Μητέρα για το οποίο ουκ ολίγες καταγγελίες περί χρηματισμών έχουμε ακούσει . Γνωρίζω επίσης και από την δική μου περίπτωση τις αφηγήσεις των γονιών μου για τα χρήματα που τους ζήτησαν . Όσον αφορά βέβαια εμένα αφού όλα είχαν φτάσει λίγο πριν τις υπογραφές ζήτησε χρήματα εκβιαστικά και η βιολογική μου μητέρα από τους θετούς μου γονείς , για την ακρίβεια όχι η ίδια αλλά ο τότε σύντροφός της και μετέπειτα σύζυγός της αλλά αυτό είναι μια άλλη πικρή ιστορία που ενδειαφέρει τη παρούσα συζήτηση μόνο ως μια γεύση για το πόσες άλλες πιέσεις ψυχολογικές και οικονομικές μπορεί να βιώσει ένας άνθρωπος που ζητάει το πιο απλό πράγμα στον κόσμο , να γίνει γονιός .


Ο δεύτερος δρόμος είναι οι ιδιωτικές υιοθεσίες στις οποίες γίνεται ακόμα μεγαλύτερο πλιάτσικο , κυκλώματα δικηγόρων γιατρών σε συνεργασία κυρίως με χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ και αθίγγανους.
Για να μη μιλήσουμε για τις εικονικές γέννες που πραγματοποιούνται καθημερινά στα μαιευτήρια για να ολοκληρώσει ο μεγαλομαιευτήρ εκείνη τη ριμαδοπισίνα στο Ζούμπερι και ο μεγαλοδικηγόρος τον εκτελωνισμό της Πόρσε του ( όρσε του ).
Κι όλα αυτά εις γνώσιν των κρατικών φορέων , αλλά μη τα λέμε πολύ φωναχτά διότι η πατρίς κοιμάται , κρίμα είναι να τη ξυπνήσουμε .
Όλα τούτα ενισχύουν σε κανέναν την πεποίθηση πως έχουμε πάρα πολλά ορφανά ??? Απλοί κανόνες προσφοράς και ζήτησης είναι δυστυχώς και εδώ .

Σαν κατακλείδα να πω ότι οι πιο πολλοί άνθρωποι φυσικά θα ήθελαν ένα υγιές παιδί αλλιώς οι γυναίκες ακόμα και νεαρής ηλικίας δε θα έκαναν τόσο εκτενή ιατρικό έλεγχο του εμβρυου ούτε θα υπόκειντο σε αμνιοπαρακέντηση για τυχόν γενετικές ανωμαλίες , ούτε βέβαια θα προέβαιναν σε έκτρωση αφού διαπιστωνόταν κάποιο πρόβλημα.
Προσωπικά διαφωνώ , έχω αναπτύξει την άποψή μου στο θέμα της έκτρωσης επʼ αυτού μια και για μένα κάθε ζωή είναι ένα μοναδικό δώρο .
Θα ήταν ενδιαφέρον να είχαμε μια έρευνα σε αντιστοιχία βιολογικούς με θετούς γονείς πόσοι από τους μεν και πόσοι από τους δε , θα δεχόντουσαν ένα παιδί με νοητική στέρηση ή άλλες σωματικές ή πνευματικές νόσους.

Αντιγράφω επί λέξη :

<< Στο «Μητέρα» οι μισές υιοθεσίες που έγιναν μέσα στο 2006 αφορούσαν παιδιά με ιδιαιτερότητες. Πέρυσι οι αιτήσεις υιοθεσίας έφτασαν τις 155 και τελικά ικανοποιήθηκαν 30. Στο Αναρρωτήριο Πεντέλης, φιλοξενούνται σήμερα 34 παιδιά έως 6 ετών. Το 2006 από τη συγκεκριμένη μονάδα κοινωνικής φροντίδας έγιναν 15 υιοθεσίες και φέτος άλλες 10.

2003 473
2004 492
2005 603
2006 636 >>

Δείτε εδώ :
https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=141467

Έχω μια υποψία πως το ποσοστό στους θετούς γονείς θα ήταν μεγαλύτερο αν κρίνω από την μητέρα μου ( αλλά και από άλλες οικογένειες που γνωρίζω ) που αν είχε τη δυνατότητα θα υιοθετούσε τουλάχιστον άλλα 10 παιδιά , τα μισά εκ των οποίων θα ήταν σίγουρα με προβλήματα . Άλλωστε πολύ συχνά στο σπίτι μας φιλοξενούσαμε τέτοια υπέροχα πλάσματα μέσα από τα οποία ντράπηκα που είμαι αρτιμελής και τόσο ανάξια μπροστά στις δικές τους δυνατότητες και αποθέματα ψυχής .

Η ενσυναίσθηση είναι μεγάλη υπόθεση καλό είναι πριν κρίνουμε να μπούμε στη θέση του άλλου όσο μακρινή και απίθανη κι αν μοιάζει αυτή η περίπτωση
Θα μου επιτρέψετε να κλείσω με την αγαπημένη φράση της μητέρας μου όταν συναναστρεφόταν ανθρώπους σκληρόκαρδους και απόλυτους .
- Α, δεν είναι τίποτα μου έλεγε πάσχουν από τη γνωστή πάθηση .
- Ποια πάθηση ? τη ρωτούσα
- Τη σκληρότητα των ευτυχισμένων ανθρώπων.




Είναι μια πάθηση από την οποία και η Μελιώ έχει πολλές φορές νοσήσει .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top