Υπάρχει ομορφιά στη Δημιουργία του Κόσμου;

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ναι..πιστεύω στον Θεό ...μόνο και μόνο βλέποντας την ατέλειωτη ομορφιά του σύμπαντος και τις απίστευτες δυνάμεις του ανθρώπου...Δεν μπορώ να φανταστώ οτι όλα αυτά τα θαυμαστά γίνανε εντελώς τυχαία μετά απο μια μεγάλη έκρηξη...Η τυχαία δημιουργία θα μπορούσε να εξηγήσει δημιουργία καταστάσεων αναγκαιότητας για να συνεχίσει να διατηρείται το σύμπαν....εδώ όμως δεν έχουμε απλώς μια μηχανή προηγμένης τεχνολογίας αλλά κυρίως έναν κόσμο γεμάτο ομορφιά και άρα με υψηλή αισθητική...κι αυτό μόνο σαν προιόν μιας ανώτερης διάνοιας μπορώ να το κατανοήσω.:)

Σημείωση editor: Το παρόν θέμα έχει προέλθει από διάσπαση του θέματος "Πιστεύετε στο Θεό;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά πού είναι όλη αυτή η ομορφιά που βλέπετε; Στη συνεχή φθορά και το θάνατο; Σε ένα σύμπαν γεμάτο μαύρες τρύπες που τρώει την ουρά του; Στην ανθρώπινη τεχνολογία που μας στοιχίζει υγεία; Στη γρίππη των πτηνών; Στην τέχνη που λέει μόνο ψέμματα; Στον υιό του ανθρώπου που μας επισκέφθηκε και τον εκτελέσαμε; Στις άμορφες πέτρες των βουνών; Στο πράσινο που γίνεται κίτρινο; Στον μετεωρίτη που θα πέση στη γη και προσπαθούμε να τον βομβαρδίσουμε να μη μας αφανίση; Στην ατέλεια των πάντων; Σε ένα δημιουργό το ίδιο ατελή όπως και τα δημιουργήματά του;
Στο ότι δεν υπάρχει κάτι σταθερό να στηριχτούμε να κινήσουμε τη γη;
Στη παραίσθηση της συνείδησης που ονομάζουμε πραγματικότητα;
Πού είναι το άφθαρτο που ψάχνω; Που είναι το αδιαφιλονίκητα ωραίο χωρίς σύγκριση;
Η διαδικότητα που ζούμε αποτελείται από το κακό και από το άσχημο απείρως διαιρεμένα. Το καλό και το όμορφο το ψάχνουμε όλοι μανιωδώς και ο ευρών αμοιφθήσεται.
Εδώ γεννηθήκαμε παραπληροφορημένοι από διαφημιστικά φυλλάδια ότι και καλά η ζωή στη γη θα είναι παρά-δωσω-ς. Ξεκινάμε τη ζωή έχοντας ξεχάσει τα πάντα και έχοντας υπογράψει συμβόλαιο αορίστου χρόνου. Μας κρατάνε αιχμάλωτους με ψευτιές και απειλές και υποσχέσεις... μας ρίχνουν ένα κομμάτι χαράς που και που να μη τα πάρουμε και τινάξουμε τον πλανήτη στον αέρα.
Όλο το δημιούργημα είναι άξιο του δημιουργού του. Εύκολα φαντάζομαι έναν δημιουργό τόσο κακό και διεστραμμένο όσο και ο χειρότερος άνθρωπος. Μια φύση που τρώει τα παιδιά της, ένας κόσμος του οποίου πόλεμος πατήρ πάντων.
Θα μου πείτε γιατί εισαι ακόμα εδώ; Περιμένω με ελπίδα να βγώ ψεύτης, να δω το έργο μέχρι τέλους, να εκπληρώσω το συμβόλαιο και να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου.
Την ομορφιά που βλέπετε σας την χαρίζω, είναι άξιά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
Συγγνώμη αλλά πού είναι όλη αυτή η ομορφιά που βλέπετε; Στη συνεχή φθορά και το θάνατο; Σε ένα σύμπαν γεμάτο μαύρες τρύπες που τρώει την ουρά του; Στην ανθρώπινη τεχνολογία που μας στοιχίζει υγεία; Στη γρίππη των πτηνών; Στην τέχνη που λέει μόνο ψέμματα; Στον υιό του ανθρώπου που μας επισκέφθηκε και τον εκτελέσαμε; Στις άμορφες πέτρες των βουνών; Στο πράσινο που γίνεται κίτρινο; Στον μετεωρίτη που θα πέση στη γη και προσπαθούμε να τον βομβαρδίσουμε να μη μας αφανίση; Στην ατέλεια των πάντων; Σε ένα δημιουργό το ίδιο ατελή όπως και τα δημιουργήματά του;
Στο ότι δεν υπάρχει κάτι σταθερό να στηριχτούμε να κινήσουμε τη γη;
Στη παραίσθηση της συνείδησης που ονομάζουμε πραγματικότητα;
Πού είναι το άφθαρτο που ψάχνω; Που είναι το αδιαφιλονίκητα ωραίο χωρίς σύγκριση;
Η διαδικότητα που ζούμε αποτελείται από το κακό και από το άσχημο απείρως διαιρεμένα. Το καλό και το όμορφο το ψάχνουμε όλοι μανιωδώς και ο ευρών αμοιφθήσεται.
Εδώ γεννηθήκαμε παραπληροφορημένοι από διαφημιστικά φυλλάδια ότι και καλά η ζωή στη γη θα είναι παρά-δωσω-ς. Ξεκινάμε τη ζωή έχοντας ξεχάσει τα πάντα και έχοντας υπογράψει συμβόλαιο αορίστου χρόνου. Μας κρατάνε αιχμάλωτους με ψευτιές και απειλές και υποσχέσεις... μας ρίχνουν ένα κομμάτι χαράς που και που να μη τα πάρουμε και τινάξουμε τον πλανήτη στον αέρα.
Όλο το δημιούργημα είναι άξιο του δημιουργού του. Εύκολα φαντάζομαι έναν δημιουργό τόσο κακό και διεστραμμένο όσο και ο χειρότερος άνθρωπος. Μια φύση που τρώει τα παιδιά της, ένας κόσμος του οποίου πόλεμος πατήρ πάντων.
Θα μου πείτε γιατί εισαι ακόμα εδώ; Περιμένω με ελπίδα να βγώ ψεύτης, να δω το έργο μέχρι τέλους, να εκπληρώσω το συμβόλαιο και να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου.
Την ομορφιά που βλέπετε σας την χαρίζω, είναι άξιά σας.

Κυνόφιλε έχεις δίκιο σε αυτές τις παρατηρήσεις που κάνεις...και σε όλα αυτά συμφωνώ κι εγώ.Φυσικά την ομορφιά δεν την βλέπω στην καταστροφή αλλά στο αντικείμενο της,σε αυτό που καταστρέφουμε.Και παρότι η ομορφιά αυτή τείνει να εξαφανιστεί...υπάρχουμε, όπως λές κι εσύ, κάποιοι που συνεχίζουμε να την ψάχνουμε και να την αναζητούμε....εεε κι αυτή η αναζήτηση είναι απο μόνη της μια ομορφιά.Παρα τη γενικότερη καταστροφή και καταστροφολογία έχουμε την δύναμη να αναζητούμε (και στο βαθμό που μπορούμε) να επιλέγουμε κάτι το διαφορετικό,μπορούμε αν μη τι άλλο...τουλάχιστον να ονειρεύομαστε...κι αυτό είναι ομορφιά.Αυτά που γράφεις φίλε μου...είναι μια ομορφιά, η απογοήτευση και η απελπισία ταυτόχρονα που εκφράζεις για όλη αυτήν την ασχήμια προσδιορίζει μια ομορφιά.Άν ζούσαμε σε έναν παράδεισο με άνωθες εντολές ...για ηρεμία,γαλήνη,τάξη κτλ τότε δε θα μιλούσαμε ακριβώς για ομορφιά αλλά μάλλον για μονοτονία και φασισμό.Το ότι μπορούν να εκφράζονται και οι δυο απόψεις...όπως κι αν εκφράζονται...κάνει τελικά την ομορφιά πιο ευδιάκριτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
Συγγνώμη αλλά πού είναι όλη αυτή η ομορφιά που βλέπετε; Στη συνεχή φθορά και το θάνατο; Σε ένα σύμπαν γεμάτο μαύρες τρύπες που τρώει την ουρά του; Στην ανθρώπινη τεχνολογία που μας στοιχίζει υγεία; Στη γρίππη των πτηνών; Στην τέχνη που λέει μόνο ψέμματα; Στον υιό του ανθρώπου που μας επισκέφθηκε και τον εκτελέσαμε; Στις άμορφες πέτρες των βουνών; Στο πράσινο που γίνεται κίτρινο; Στον μετεωρίτη που θα πέση στη γη και προσπαθούμε να τον βομβαρδίσουμε να μη μας αφανίση; Στην ατέλεια των πάντων; Σε ένα δημιουργό το ίδιο ατελή όπως και τα δημιουργήματά του;
Στο ότι δεν υπάρχει κάτι σταθερό να στηριχτούμε να κινήσουμε τη γη;
Στη παραίσθηση της συνείδησης που ονομάζουμε πραγματικότητα;
Πού είναι το άφθαρτο που ψάχνω; Που είναι το αδιαφιλονίκητα ωραίο χωρίς σύγκριση;
Η διαδικότητα που ζούμε αποτελείται από το κακό και από το άσχημο απείρως διαιρεμένα. Το καλό και το όμορφο το ψάχνουμε όλοι μανιωδώς και ο ευρών αμοιφθήσεται.
Εδώ γεννηθήκαμε παραπληροφορημένοι από διαφημιστικά φυλλάδια ότι και καλά η ζωή στη γη θα είναι παρά-δωσω-ς. Ξεκινάμε τη ζωή έχοντας ξεχάσει τα πάντα και έχοντας υπογράψει συμβόλαιο αορίστου χρόνου. Μας κρατάνε αιχμάλωτους με ψευτιές και απειλές και υποσχέσεις... μας ρίχνουν ένα κομμάτι χαράς που και που να μη τα πάρουμε και τινάξουμε τον πλανήτη στον αέρα.
Όλο το δημιούργημα είναι άξιο του δημιουργού του. Εύκολα φαντάζομαι έναν δημιουργό τόσο κακό και διεστραμμένο όσο και ο χειρότερος άνθρωπος. Μια φύση που τρώει τα παιδιά της, ένας κόσμος του οποίου πόλεμος πατήρ πάντων.
Θα μου πείτε γιατί εισαι ακόμα εδώ; Περιμένω με ελπίδα να βγώ ψεύτης, να δω το έργο μέχρι τέλους, να εκπληρώσω το συμβόλαιο και να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου.
Την ομορφιά που βλέπετε σας την χαρίζω, είναι άξιά σας.

Γιατί τόση ζοφερότητα;
Την ομορφιά ακόμη και μέσα σε όλα αυτά που περιγράφεις εγώ μπορώ να την διακρίνω.Μήπως κοιτάς σε λάθος πλευρά;Μήπως ψάχνεις το "μεγάλο κι αληθινό" αγνοώντας το μικρό που σε προσπερνάει;
Υπάρχει ομορφιά και καθρεφτίζεται αβίαστα στο χαμόγελο ενός μωρού,στα γέλια και το αγκάλιασμα των φίλων,στα δάκρυα συγκίνησης μιας μάνας,στους ανθρώπους που απλώνουν το χέρι να βοηθήσουν έναν άγνωστο(ναι ευτυχώς υπάρχουν τέτοιοι ακόμα) και σε πολλά αλλα που μας περνούν απαρατήρητα.Κι αν σου φαντάζουν ανόητα και παιδαριώδη είναι κι αυτά μέρος της διμιουργίας.Εγώ εκεί την διακρίνω στην αγάπη με όποιο τρόπο κι αν αυτή εκφράζεται.
Κι αν τα όσα περιγράφεις είναι περα ως πέρα αληθινά μην ξεχνάς ότι ο άνθρωπος είναι ικανός για τα καλύτερα και τα χειρότερα κι ότι αναφέρεσαι μόνο στη μια όψη του νομίσματος.
Ναι ο κόσμος μας είναι ο χειρότερος δυνατός όμως αλήθεια τι κερδίζουμε με το να είμαστε πεσιμιστές και να παραδινόμαστε στη μοίρα μας;
Λυπάμαι που ζω σε ένα κόσμο που αυτοκαταστρέφεται,λυπαμαι που δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να το αλλάξω,πιο πολύ όμως θα λυπόμουν αν μετά απο 22 χρόνια που θα έφτανα στην ηλικία σου(το παρακάτω το γράφω χωρίς καμμία διάθεση να σε προσβάλλω προσωπικά) μηδένιζα τα πάντα περιμένοντας απλώς να "αναχωρήσω" χωρίς να έχω πάρει τίποτα θετικό μαζί μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
Συγγνώμη αλλά πού είναι όλη αυτή η ομορφιά που βλέπετε; Στη συνεχή φθορά και το θάνατο; Σε ένα σύμπαν γεμάτο μαύρες τρύπες που τρώει την ουρά του; Στην ανθρώπινη τεχνολογία που μας στοιχίζει υγεία; Στη γρίππη των πτηνών; Στην τέχνη που λέει μόνο ψέμματα; Στον υιό του ανθρώπου που μας επισκέφθηκε και τον εκτελέσαμε; Στις άμορφες πέτρες των βουνών; Στο πράσινο που γίνεται κίτρινο; Στον μετεωρίτη που θα πέση στη γη και προσπαθούμε να τον βομβαρδίσουμε να μη μας αφανίση; Στην ατέλεια των πάντων; Σε ένα δημιουργό το ίδιο ατελή όπως και τα δημιουργήματά του;
Στο ότι δεν υπάρχει κάτι σταθερό να στηριχτούμε να κινήσουμε τη γη;
Στη παραίσθηση της συνείδησης που ονομάζουμε πραγματικότητα;
Πού είναι το άφθαρτο που ψάχνω; Που είναι το αδιαφιλονίκητα ωραίο χωρίς σύγκριση;
Η διαδικότητα που ζούμε αποτελείται από το κακό και από το άσχημο απείρως διαιρεμένα. Το καλό και το όμορφο το ψάχνουμε όλοι μανιωδώς και ο ευρών αμοιφθήσεται.
Εδώ γεννηθήκαμε παραπληροφορημένοι από διαφημιστικά φυλλάδια ότι και καλά η ζωή στη γη θα είναι παρά-δωσω-ς. Ξεκινάμε τη ζωή έχοντας ξεχάσει τα πάντα και έχοντας υπογράψει συμβόλαιο αορίστου χρόνου. Μας κρατάνε αιχμάλωτους με ψευτιές και απειλές και υποσχέσεις... μας ρίχνουν ένα κομμάτι χαράς που και που να μη τα πάρουμε και τινάξουμε τον πλανήτη στον αέρα.
Όλο το δημιούργημα είναι άξιο του δημιουργού του. Εύκολα φαντάζομαι έναν δημιουργό τόσο κακό και διεστραμμένο όσο και ο χειρότερος άνθρωπος. Μια φύση που τρώει τα παιδιά της, ένας κόσμος του οποίου πόλεμος πατήρ πάντων.
Θα μου πείτε γιατί εισαι ακόμα εδώ; Περιμένω με ελπίδα να βγώ ψεύτης, να δω το έργο μέχρι τέλους, να εκπληρώσω το συμβόλαιο και να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου.
Την ομορφιά που βλέπετε σας την χαρίζω, είναι άξιά σας.

Εχώ και εγώ μια τάση να τα βλέπω όλα μαυρά αλλά υπάρχουν στην ζωή μου, αν και είμαι σίγουρος στην ζωή ΟΛΩΝ, πολύ ομορφές στιγμές; Θέλεις να σου φέρω μερικά παραδείγματα;
- Το φλερτ; Υπάρχει άραγε ποιο όμορφο παιχνίδι, παιχνίδι που να σε γεμίζει;
- Να είσαι ερωτευμένος. Νομίζω ότι δεν χρείαζονται σχόλια εδώ.
- Μια βόλτα με την κόπελα σου, ξεχνάς κάθε τι σε απασχολεί, παίρνεις ενεργεία να αντιμετωπίσεις τα πάντα, ακόμη και τον θεο.
- Μια σκέψη. Μπορεις μέσω την σκέψη να ζήσεις σε εναν κόσμο όπως τον θες εστω και για λίγο.

Ηταν μόλις 4 π.χ. απο τα νιοστή που υπάρχουν. Μην πτωίσε, ακόμη και μια στογόνα απο κλάμα δεις να πεφτεί, κοιτα να δείς μήπως είναι από κάποιο "τριαντάφυλλο" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Σας παρακαλώ δεχτήτε όλοι τις ευχαριστίες μου!
Η καλωσύνη, η υπενθύμιση, η αγάπη σας είναι πράγματι όμορφα!
Έχω ξεχάσει πάρα πολλά και μου τα υπενθυμίζετε! :loveangel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Χαίρομαι που έχουμε μέλη σαν τον kynofilo ανάμεσα μας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι αυτό το ποστ θα κατέληγε να βγάζει κάτι τόσο ζεστό κι ανθρώπινο μέσα απο την ανωνυμία.............:hug: :hug:
Και για να μην ξεφεύγω απο το θέμα μάλλον όλοι μας γίναμε σήμερα "μικροί θεοί";)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunwing

Νεοφερμένος

Η sunwing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Στη μυγδαλιά που ο Καζαντζάκης (ο δύσ***** Καζαντζάκης) της ζήτησε να μιλήσει για το Θεό και κείνη άνθισε!
Εκεί τη βλέπω την ομορφιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Είναι τόσο μεγάλη η έννοια του Θεού, η κατανόησή του, που το ανθρώπινο μυαλό είναι πολύ μικρό για να τη χωρέσει...
Θέλω να πιστεύω και νομίζω ότι καταφέρνω και πιστεύω στο Θεό, αλλά υπάρχουν και στιγμές που αμφισβητώ την ύπαρξή του. Μέσα στη ζωή μου όμως έχω αισθανθεί την παρουσία του αρκετές φορές και σε δύσκολες και σε όμορφες στιγμές και διαπιστώνω όλο και περισσότερο ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο. Τίποτα. Καταρχήν σκεφτείτε τα πολύ απλά καθημερινά πραγματάκια: Κοιτάξτε την ομορφιά του κόσμου μας (και όχι την ασχήμια για την οποία είμαστε υπεύθυνοι εμείς και μόνο εμείς)...Πώς είναι δυνατόν να είναι τόσο τέλεια όλα; Πώς φρόντισε μόνη η Φύση και έχουμε τον Ήλιο τη μέρα και μας φωτίζει και δίνει ζωή, πώς έχουμε τη νύχτα το Φεγγάρι και τα αστέρια και δεν είμαστε στο κατασκόταδο; Πώς είναι τόσο όμορφη η φύση, τα λουλούδια, τα ζώα;; Όλα παραείναι τέλεια για να μην τα έχει φτιάξει κάποιος Θεός έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Aayla:
Πώς είναι δυνατόν να είναι τόσο τέλεια όλα; Πώς φρόντισε μόνη η Φύση και έχουμε τον Ήλιο τη μέρα και μας φωτίζει και δίνει ζωή, πώς έχουμε τη νύχτα το Φεγγάρι και τα αστέρια και δεν είμαστε στο κατασκόταδο; Πώς είναι τόσο όμορφη η φύση, τα λουλούδια, τα ζώα;; Όλα παραείναι τέλεια για να μην τα έχει φτιάξει κάποιος Θεός έτσι...

Σόρυ που απαντάω τώρα, απλά έτυχε να ξαναδω το θέμα, διαβάζοντας τις τελευταίες απαντήσεις.

Πάνω σε αυτό που λες Aayla, σκέψου πόσοι άλλοι δισεκατομμύρια πλανήτες υπάρχουν που δεν έχουν αυτή την τελειότητα. Σκέψου πως κατοικούμε στον μόνο γνωστό σε εμάς πλανήτη ο οποίος παρουσιάζει τέτοιου είδους ζωϊκή και φυτική ανάπτυξη. Μπορεί απλά να "έτυχε". Εάν οι συνθήκες δεν ήταν τέτοιες δεν θα είχε αναπτυχθεί τίποτα.

Θα συμφωνούσα στον τρόπο που πας να "αποδείξεις" την ύπαρξη του Θεού εάν οι περισσότεροι πλανήτες ήταν έτσι. Τότε θα μπορούσα να σκεφτώ: "Ε, τι διάολο, τυχαίο είναι που όλα είναι τόσο τέλεια;" Αλλά εφόσον μόνο ένας παρουσιάζει αυτού του είδους την τελειότητα τότε μπορώ να το ερμηνεύσω και με την τύχη, χωρίς βέβαια να αποκλείω αμέσως την θεϊκή παρέμβαση. Απλά δεν είναι η απόδειξη που ψάχνω...:worry:

Βέβαια από την άλλη η αρμονία είναι σε όλο το σύμπαν.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θα απαντισω και εγω τωρα μια και το ειδα. Δεν φτιαχτικαν η συνθικες με βαση τι χρειαζομαστε εμεις αλλα εμεις βασιστικαμε στης συνθικες που υπαρχουν.
Μερα και νυχτα εχουμε οπως ολοι οι πλανιτες. Αστερια υπαρχουν επειδη υπαρχουν ηλιοι εκατομυρια ετη φωτος μακρια και το φεγγαρι ειναι απλα ενας φυσικος δορυφορος. Και να μην υπαρχε ομως δεν θα ειμασταν στο κατασκωταδω γιατι θα ειχαμε την ικανοτιτα να δουμε και σε πιο σκωταδι. Η φυση απο που και ως που ειανι "τοσο ομρφη" σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι.

Και με βαση αυτα που ειπε ο μοναχος, δεν διαφωνω, αλλα μπορει καπου, εκατομιρια διςεκατομια η και περισσοτερα ετη φωτος μακρια να υπαρχουν πολιτισμοι οι οπιοι οχι απλα να ειναι ανεπτιγμενη αλλα να εχουν εποικινονια μεταξυ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Συμφωνώ Κρόνε... Εγώ μάλιστα είμαι σίγουρος ότι υπάρχει και άλλη ζωή στο σύμπαν, βάσισμένος στις πιθανότητες και στην πραγματικότητα ότι δεν κατέχουμε την απόλυτη γνώση και άρα μπορεί να μας ξεφεύγουν άλλες συνθήκες που μπορεί να δημιουργήσουν ζωή. Δηλαδή οι νόμοι που ισχύουν εδώ, μπορεί να μην ισχύουν εκεί, και άρα να ψάχνουμε με λάθος τρόπο... Αλλά και να υπάρχει και άλλη ζωή, και αυτή είναι η εξαίρεση του κανόνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Η φύση είναι τόσο τέλεια επειδή την έφτιαξε ο Θεός σωστά; Τον Θεό ποιος τον έφτιαξε και είναι τόσο τέλειος; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
επειδή είναι θεός έκανε και τον εαυτό του μόνος του τέλειο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
επειδή είναι θεός έκανε και τον εαυτό του μόνος του τέλειο :P

Ναι αλλά έχω ακούσει ότι αυτός ο κύριος με τα μούσια υπήρχε από πάντα πώς γίνεται αυτό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από lost_in_space:
Η φύση είναι τόσο τέλεια επειδή την έφτιαξε ο Θεός σωστά; Τον Θεό ποιος τον έφτιαξε και είναι τόσο τέλειος; :hmm:

Ενα απο τα πιο σωστα που εχω ακουσει!

@MonaXoS με τον ιδιο τροπο σκευτομαι και εγω και πιστευω επεισης οτι υπαρχει και αλλου ζωη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Σε αυτά τα φιλοσοφικά ερωτήματα, αμφιβάλω αν θα βρει ποτέ μια σίγουρη απάντηση ο άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εκεί που απέτυχε η φιλοσοφία και η θρησκεία μένει να δούμε αν θα τα καταφέρει η επιστήμη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Aayla:
Είναι τόσο μεγάλη η έννοια του Θεού, η κατανόησή του, που το ανθρώπινο μυαλό είναι πολύ μικρό για να τη χωρέσει...
Πώς είναι τόσο όμορφη η φύση, τα λουλούδια, τα ζώα;; Όλα παραείναι τέλεια για να μην τα έχει φτιάξει κάποιος Θεός έτσι...

Δες σε κανενα ντοκιμαντερ της ΝΕΤ λιονταρια να τρωνε ζωντανο κανενα μικρο ελαφακι και μετα συζηταμε παλι περι "... ομορφιας της φυσης ..." :P ,εκτος και εννοεις "αγρια ομορφια" :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top