Η θέση της γυναίκας στο Χριστιανισμό

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μια παρατηρηση...Αναφερθηκε πιο πριν οτι παλαιοτερα δεν επετρεπαν στις γυναικες οταν ειχαν περιοδο να μπαινουν στην εκκλησια γιατι θεωρουντα "ακαθαρτες"-"βρωμικες" για τον οικο του Θεου.
Δεν θα πω αν ισχυει ή οχι.Το εχω ακουσει και το εχω διαβασει και ο ιδιος.
Απλως σε περιπτωση που δεν το ξερει καποιος παλαιοτερα οι κοπελες-γυναικες οταν ειχαν περιοδο δεν υπηρχαν (ή ακομα και οταν υπηρχαν τις αγοραζε ενα τρομερα μικρο ποσοστο) οι σερβιετες οπως τι ξερουμε τωρα.(Για ταμπον δεν το συζηταμε...ηδη πολυ πιο απλα πραγματα ηταν taboo τοτε!)
Οι κοπελες χρησιμοποιουσαν "πανιά"!(εξου και η γνωστη βρισια!)
Τα πανια αυτα οταν μουσκευαν απο το αιμα (και δεν μιλαμε για αιμα σαν αυτο που τρεχει αν κοπεις) εβγαζαν μια πολυ εντονη δυσοσμια.
Ενας λογος (για να μην πω ο μονος λογος,γιατι στην ζωη μου δεν μου αρεσει να ειμαι απολυτος) ηταν οτι σε εναν χωρο οπως η εκκλησια οπου υπαρχει εντονος συνωστμος (και ειδικα στις ορθοδοξες που ειναι και μικρες σε μεγεθος εν αντιθεση με τις καθολικες), οι συνθηκες για τους υπολοιπους δεν θα ηταν και οι καλλιτερες.
Τωρα θα μου πειτε "μα καλα!και ολες την ιδια μερα θα ειχαν;"
Δεν αντιλεγω, απλως αναφερω μια επιπλεον εξηγηση γιατι δεν επιτρεποταν.Αλλο εαν εγω συμφονω με αυτο ή οχι!Τωρα τι λενε οι παπαδες...
Για του λογου το αληθες εαν εχεται καποιον γνωστο που να ηταν και καθηγητης σε σχολειο "θυλεων" (το βιασα; ) ρωτηστε εαν οντως υπηρχε εντονη δυσοσμια εκεινες τις μερες και ειδικα προς το καλοκαιρι.
(καλοκαιρι=ζεστη->κλειστος χωρος οπου λογο κεριων και κοσμου επικρατει υπερβολικη ζεστη).
Επαναλαμβανω οτι το παραπανω δεν το αναφερω για να δικαιολογησω κανεναν (εδω δεν το κανω για τον εαυτο μου), απλως και μονο σαν μια αλλη -οχι υποθετικη- εκδοχη.
(Και ναι η θεση της γυναικας τοτε δεν ηταν αυτη που της αρμοζε)

Σημείωση editor: Το παρόν θέμα έχει προέλθει από διάσπαση του θέματος "Πιστεύετε στο Θεό;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μα δεν σε αποτρεπει απο το να το κανεις απλα ξερει οτι δεν θα το κανεις!
τι *δεν* καταλαβαινεις απο αυτο που σου λεω?

αν ο θεος ΞΕΡΕΙ οτι θα κανεις κατι, συμβαινουν δυο πραγματα

1)εχεις επιλογη να κανεις κατι αλλο - οποτε ο θεος δεν *ηξερε* οτι θα το κανεις αλλα ΥΠΕΘΕΤΕ οτι θα το κανεις
2)δεν εχεις επιλογη να κανεις κατι αλλο - οποτε δεν εχεις ελευθερη βουλιση

δεν ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβεις.

μαριε:

καλα δεν ειναι ΤΟΣΗ πολυ η αιμοραγια...

και ναι δεν ειναι αιμα ιδιο με αυτο αν κοπεις ειναι γεματο με θρεπτικα συστατικα για να ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΑΙΔΙ

και κατι παρμενο απο τον Karl Popper:

εγω αν δω ενα θαυμα (η μου μιλισει ο θεος κτλ κτλ) θα παραδεχτω οτι εκανα λαθος και θα πιστεψω.

εσυ τι χρειαζεσαι για να παραδεχτεις οτι εκανες λαθος και να σταματησεις να πιστευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Βρε καλε μου epote (ωραιο nik by the way!:D ) με το παραπανω ποστ δεν ηθελα να πω οτι ειναι ακαθαρτο ή οτιδηποτε.Δεν ηταν δηλαδη μπηχτη οτι οταν οι γυναικες εχουν περιοδο ειναι..βρωμικες!
Αλλοιμονο εαν ποτε ελεγα κατι τετοιο,εμμεσα ή αμεσα!:/: :vava:
Απλως το εγραψα σαν μια αλλη προσεγγιση του θεματος.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Δε μπορώ να καταλάβω τις γυναίκες που ασπάζονται το χριστιανισμό. Τη θρησκεία που θεωρεί τη γυναίκα κατώτερη και τη μειώνει σε κάθε ευκαιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
2) Δε μπορώ να καταλάβω τις γυναίκες που ασπάζονται το χριστιανισμό. Τη θρησκεία που θεωρεί τη γυναίκα κατώτερη και τη μειώνει σε κάθε ευκαιρία.


δεν νομίζω πως υπάρχει θρησκεία που στην ΠΡΑΞΗ να μην μειώνει την γυναικα και την κοινωνικη της θέση. Ο λόγος είναι πολύ απλός: η κοινωνία (=ομάδα ανθρώπων) αντικαθρεφτίζεται στο δημιούργημά της: την θρησκεία :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
2) Δε μπορώ να καταλάβω τις γυναίκες που ασπάζονται το χριστιανισμό. Τη θρησκεία που θεωρεί τη γυναίκα κατώτερη και τη μειώνει σε κάθε ευκαιρία.
Υπάρχουν πολλές γυναίκες που αποδέχονται αυτόν το ρόλο που τους κληροδοτείται. Ή άλλες που τον στηρίζουν φανατικά (γιατί τις βολεύει πχ). Και νταξ, για να είναι η θέση της γυναίκας έτσι όπως είναι, μάλλον είναι πολλές που έχουν τέτοιες απόψεις, έχουν συμβιβαστεί, έχουν αναγκαστεί, ή θεωρούν πως είναι μάταιο να μπουν στον κόπο να αντιδράσουν...

MonaXoS: +1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
δεν νομίζω πως υπάρχει θρησκεία που στην ΠΡΑΞΗ να μην μειώνει την γυναικα και την κοινωνικη της θέση. Ο λόγος είναι πολύ απλός: η κοινωνία (=ομάδα ανθρώπων) αντικαθρεφτίζεται στο δημιούργημά της: την θρησκεία :/:

Συμφωνώ με αυτή την παρατήρηση. Η κοινωνία είναι συγκοινωνούν δοχείο με τη θρησκεία. Κυρίως ο Χριστιανισμός, ο Ιουδαισμός και ο Ισλαμισμός υποβάθμισαν την γυναίκα. Ο ύστερος Χριστιανισμός το πνεύμα του οποίου εκφράζεται πολύ καλά από τις επιστολές του Παύλου έχει αναφορές όπως ''γυναίκες να υποτάσεστε στους άντρες σας'' και παρόμοιες προτροπές και νουθεσίες, αλλά ο Παύλος δεν εκφράζει τις ρίζες του Χριστιανισμού όπως έχουμε ήδη πει, ούτε την ουσία του Χριστιανισμού. Αυτή είναι μια κοινά αποδεκτή άποψη πλέον. Ο Χριστός όμως θεωρούσε τις γυναίκες ισότιμες με τους άντρες για να μην αναφερθούμε σε αρχέγονες θρησκείες, παγανιστικές, που όχι μόνο ισότιμες τις θεωρούσαν, αλλά και ανώτερες των ανδρών. Τότε, στις μητριαρχικές κοινωνίες η γυναίκα ήταν Θεά, Βασίλισσα, Ιέρεια. Τα διάφορα ημερολόγια δεν ήταν ηλιακά αλλά σεληνιακά, και στη θέση των αρσενικών Θεών υπήρχαν γυναίκες Θεές. Αρκετοί ερευνητές πιστεύουν ότι το ''κακό'' ξεκίνησε όταν εισέβαλαν οι Ινδοευρωπαίοι στην Ευρώπη από την Ανατολή φέρνοντας την πίστη στον πόλεμο, στην βία, στον άντρα θεό, στο σύμβολο του αλόγου κοκ. Τότε άρχισε να παραμερίζεται η λατρεία της Θεάς -Μητέρας και την αντικατέστησε η λατρεία του Θεού-Πατέρα. Από το μακρυνό παρελθόν είχαμε αποκοπεί πολλούς αιώνες. Στις συγχρόνες κοινωνίες επαναβιώνουν πίστεις και κοσμοθεωρίες και θρησκευτικές πεποιθήσεις των χαμένων μητριαρχικών εποχών που η γυναίκα ήταν Θεά. 'Ολο και περισσότερα θρησκευτικά και φιλοσοφικά ρεύματα επαναγεννιούνται που ζωντανεύουν εκείνες τις αρχέγονες αντιλήψεις για τη γυναίκα, απλά δεν περιγράφονται φανερά στους κόλπος των επίσημων θρησκειών. Η επαναβίωση του παγανισμού επιφυλάσσει άλλη θέση για τη γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η επαναβίωση του παγανισμού επιφυλάσσει άλλη θέση για τη γυναίκα.
Ποια όμως;;; Διότι ο,τιδήποτε "επαναβιώνει", δεν είναι απαραίτητα "αληθινό". Και όπως ειπώθηκε(έστω, "κατά πάσα πιθανότητα"!) από τον Ιησού Χριστό:" Γνωρίστε την αληθεια και η αλήθεια θα σας ελευθερώσει". Εξάλλου οι όποιες "επαναβιώσεις", αν μπορούν πράγματι να συμβούν,θα αφορούν τον όλο άνθρωπο και όχι μόνον( και "αναλυτικά") τα "εξ ων συντείθεται μέρη". Η μήπως η "ιστορία", μπορεί να "μετανοιώσει", κατά την "επανάληψή" της;
Είμαστε όλοι, λίγο πολύ, γεννήματα της "δια πίστεως πατρότητας". Το "DNA" μας δεν χρειαζόταν να είναι σώνει και καλά γνωστό, για να γίνουμε "τριών ετών" και να ξεκινήσουμε την "κοινωνική ζωή" μας με "πίστη", είτε στον επίγειο πατέρα μας είτε στον επουράνιο(ανάλογα με τα ιστορικά και προσωπικά δεδομένα του καθένα). Το "αδυνάτο σημείο" του "προ-DNA" συστήματος των ανθρώπινων γενικά σχέσεων, και όσο μπορούμε να σταθμίσουμε ιστορικά και με βεβαιότητα την αρχή αυτού του "συστήματος"[ακαδημαϊκά τοποθετείται στη "Βαβυλώνα"] ήταν η "θέση της γυναίκας". Και ποια ήταν αυτή η τόσο διακριτή θέση της γυναίκας, όλο αυτό το ιστορικό διάστημα; Φυσικά το γεγονός, ότι μόνον αυτή θα μπορούσε να γνωρίζει αληθινά, την πατρότητα των παιδιών της. Τη γνώση της αυτή η γυναίκα, σαν μέλος της κοινωνίας ανθρώπων, κατά τα φαινόμενα και τις εικόνες που μας άφησε η ιστορική εκείνη περίοδο, θα την "πλήρωνε ακριβά". Γιατί, σε τελική ανάλυση, η "πολύτιμη" για ένα "σύστημα" γνώση δίνει "εξουσία", που κατά την περίοδο της "διαπίστεως πατρότητας", δεν γινόταν παρά να τη διαχειριστεί στην "Αγορά", ο Πατήρ:επίγειος τε και επουράνιος!
Αναμφίβολα διανύουμε περίοδο, όπου η θέση της γυναίκας ήδη θεσμικά έχει γίνει "ισότιμη" εκείνης του άνδρα. Πλην όμως, η "μετα-DNA" πίστη των ανθρώπων γενικά, φαίνεται να επηρεάζεται σφόδρα, από ένα πραγματιστικό ερώρημα που εκπέμπουν τα εργαστήρια της Βιοτεχνολογίας:" Είναι απαραίτητο το σεξ;" (προφανώς για τη "δημιουργία" ενός παιδιού). Αν λοιπόν η οποιαδήποτε "επαναβίωση" οποιουδήποτε παγανισμού, θα πρέπει να θέτει και να απαντά, π.χ. σε τέτοιου είδους ερωτήματα, εκτιμά κανείς αναγκαστικά, ότι δεν επιφυλάσσεται "αλλή θέση στη γυναίκα", αλλά μάλλον, άλλη θέση γενικά του "όλου ανθρώπου", στις προτεραιότητες της "σήμερον ζωντανής Αυθεντίας": του λεγόμενου "Τραπεζικού Κριτηρίου". Τα "εορτοδάνεια" δίνονται από το "σύστημα", αδιακρίτως φύλου και "σεξουαλικών προτιμήσεων": ο νοών νοείτω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ποια όμως;;; Διότι ο,τιδήποτε "επαναβιώνει", δεν είναι απαραίτητα "αληθινό". Και όπως ειπώθηκε(έστω, "κατά πάσα πιθανότητα"!) από τον Ιησού Χριστό:" Γνωρίστε την αληθεια και η αλήθεια θα σας ελευθερώσει".

'Ο,τι έχει υπάρξει κάποτε ήταν αληθινό, άρα και η επαναβίωσή του στις μέρες μας είναι αληθινή.
Ποιά απ'όλες τις αλήθειες να γνωρίσουμε όμως, αυτό είναι ένα βασικό ερώτημα, αφού η αλήθεια δεν είναι μία.

Εξάλλου οι όποιες "επαναβιώσεις", αν μπορούν πράγματι να συμβούν,θα αφορούν τον όλο άνθρωπο και όχι μόνον( και "αναλυτικά") τα "εξ ων συντείθεται μέρη". Η μήπως η "ιστορία", μπορεί να "μετανοιώσει", κατά την "επανάληψή" της;

Δεν διαφωνώ ότι οι αλλαγές και οι αναπροσαρμογές αφορούν συνολικά το ανθρώπινο είδος, και εύχομαι η εκκλησιαστική ιστορία κυρίως, που περιγράφει και την κοσμική, πολιτική εξουσία, κάποτε να μετανοιώσει για τις διδαχές και τα δόγματά της για τα φύλα και τις κοινωνίες ανθρώπων.

Γιατί, σε τελική ανάλυση, η "πολύτιμη" για ένα "σύστημα" γνώση δίνει "εξουσία", που κατά την περίοδο της "διαπίστεως πατρότητας", δεν γινόταν παρά να τη διαχειριστεί στην "Αγορά", ο Πατήρ:επίγειος τε και επουράνιος!

Θραύσματα από έναν τόπο που απέριψα
σκέψεις δανεισμένες από ένα παλιό σύστημα,

συνεχίζουν να εισβάλλουν στην τωρινή μου
κατάσταση,
άσκοπες περιπλανήσεις με φέρνουν πίσω
στο βουδιστικό Κολοράντο
Ποτέ ο 'Αθως δεν ήταν πιο κοντά μου,
δεν χρειάζομαι εικόνες για να ταξιδέψω
από την Αλεξάνδρεια ως τις χαράδρες
του Θιβέτ.

Νικόλαος Κάλας


Ποτέ εορτοδάνεια και ποτέ ερωτοδάνεια. 'Η όλα ή τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menace82

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ο ύστερος Χριστιανισμός το πνεύμα του οποίου εκφράζεται πολύ καλά από τις επιστολές του Παύλου έχει αναφορές όπως ''γυναίκες να υποτάσεστε στους άντρες σας'' και παρόμοιες προτροπές και νουθεσίες,

Γιατί παπαγαλίζετε; Έχειτε πιάσει όλοι την καραμέλα αλλά δεν διαβάζει κανένας σας όλο το κείμενο! Συν τοις άλλοις, αν πιάσεις μία πρόταση από ένα κείμενο, μπορείς να της δώσεις ότι σημασία θέλεις. Σε ολόκληρο το κείμενο, όμως, δεν μπορείς να προσδώσεις ότι σημασία θέλεις.... Κανονικά, θα έπρεπε να συμπεριλάβω ολόκληρο το κείμενο των επιστολών, γιατί πάλι μπορεί να δώσει ο καθένας ότι σημασία θέλει στα παρακάτω. Επίσης, έχετε κατά νουν το πολιτισμικό επίπεδο των αποδεκτών.

Προς Κορινθίους Α'

7:3-7
Στην γυναίκα του πρέπει να αποδίδει ο άνδρας το συζυγικό του χρέος, το ίδιο και η γυναίκα στον άνδρα της. Η γυναίκα δεν εξουσιάζει το σώμα της η ίδια, άλλα ο άνδρας της, παρομοίως και ο άνδρας δεν εξουσιάζει το σώμα του ο ίδιος, αλλά η γυναίκα του. Μην στερείτε ο ένας τον άλλο, παρά μόνο πρόσκαιρα και έπειτα από κοινή συμφωνία για να αφοσιωθείτε στην νηστεία και την προσευχή. Μετά όμως πρέπει πάλι να σμίγετε για να μην πέφτετε σε πειρασμούς του σατανά, εξαιτίας της αδυναμίας σας. Αυτά που λέω δεν είναι δεσμευτικά, γιατί δεν θέλω να σας επιβάλλω κάτι. Φυσικά θα προτιμούσα όλοι οι άνθρωποι να είναι όπως εγώ. Ο καθένας όμως έχει το δικό του χάρισμα από τον Θεό, ο ένας έτσι, ο άλλος αλλιώς.

Προς Κολοσσαείς,

3:18-20

Οι γυναίκες, να υποτάσσεστε στους άνδρες σας, όπως ταιριάζει σ'εκείνες που πιστεύουν στον Κύριο. Οι άνδρες, να αγαπάτε τις γυναίκες σας και να μην φέρεστε σε αυτές σκληρα. Τα παιδιά να υπακούτε τους γονείς σας στο καθετί, γιατί αυτό ευχαριστεί τον Κύριο.

Πολύ μισογυνισμός.... Πώπωπω παιδάκι μου :P

Σε πρωτη φαση αδιαφορω γιατι εμεις φτιαχνουμε στην ουσια τον κοσμο κι εμεις τον ζουμε. Γτ να με απασχολει καποιος που δημιουργησε (και καλα) και τωρα κρινει;
Που να δεις το νέο σύμπαν που δημιούργησα! Τέλειο! :P

Προτιμω να ξερω οτι η φυση υπαρχει απο μονη της (διοτι αυτη ευθυνεται για μας) παρα να εχω ενα βαρος παραπανω (ανθρωπος<---φυση<----θεος).

Άρα είναι θέμα προτιμήσεών σου, και όχι ουσιαστικής έρευνας.

Γιατι να υπαρχει απο παντα ο θεος κι οχι η φυση; Τον θεο ποιος τον εφτιαξε; (χοντρικα παντα τα παραπανω)

Γιατί το σύμπαν (ή η φύση αν προτιμάς) εξαρτάται από τον χρόνο Το σύμπαν αποτελείται από ύλη/ενέργεια (χώρος) άρα και χρόνο. Το σύμπαν ξεκίνησε κάποτε. Το σύμπαν "κάποτε" δεν υπήρχε. "Κάποτε" δεν υπήρχε χρόνος άρα ούτε χώρος. Ο Θεός, από την άλλη, δεν αποτελείται από ύλη, άρα δεν επηρεάζεται από τον χρόνο. Ο Θεός "προϋπήρχε" του χρόνου και αυτό τον κάνει άπειρο. Ο Θεός είναι άναρχος (χωρίς αρχή) και ατελής (χωρίς τέλος) λόγω του ότι δεν αποτελείται από την ύλη του χωροχρόνου. Το σύμπαν είχε αρχή και θα έχει τέλος.
(Τα χρονικά τα έχω βάλει σε αυτάκια, γιατί δεν ισχύουν κανονικά εάν δεν "υπάρχει" :P χρόνος!)

Δε το χω φιλοσοφησει και πολυ το θεμα βεβαια. Ας μην μιλησω για θρησκειες και ειδικα για την δικια μας γιατι θα παθω τπτ βραδιατικα.

Γιατί να μην μιλήσεις/φιλοσοφήσεις; Ο Μαρκήσιος Ντε Σαντ (ακούς Great Chaos; :P) προσπαθούσε να μάθει, με έναν εριστικό τρόπο (απολαυστικό, κατά την γνώμη μου), γιατί πιστεύει ο κόσμος αυτό που πιστεύει. Ποτέ δεν πήρε ικανοποιητικές απαντήσεις γιατί δεν ήξερε κανένας γιατί πιστεύει αυτό που πιστεύει. Εάν δεν ερευνήσεις, δεν πρόκειται να μάθεις. Εκτός και αν είναι αποκλειστικά θέμα προτιμήσεών σου, οπότε εκεί πάω "πάσο"...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το ότι προτρέπει τους άντρες να μην πικραίνουν τις γυναίκες δεν λέει τίποτα απ'τη στιγμή που την ίδια ώρα τις προτρέπει να τους υπακούνε. Aυτά είναι τα κολπάκια του συστήματος. 'Αμα δεν πικραίνεις τον δούλο σου, τον καλοπιάνεις να τον κρατάς περισσότερο μαζί σου. Επίσης παραλείψατε να πείτε ότι παρακάτω προτρέπει και τους δούλους να υπακούνε τους κυρίους τους. Και ποιός ο λόγος να υπακούνε και τα παιδιά τους γονείς τους όταν αυτά είναι τρεις φορές πιο εξελιγμένα ψυχοπνευματικά και βιολογικά απ'ότι εκείνοι ; Και ποιός ο λόγος να υπακούει ένα παιδί την μητέρα του ή τον πατέρα του όταν εκείνη είναι καθίκι ; Εγώ δεν παπαγαλίζω τίποτα, μιλάω και γράφω πηγαία. Η εποχή εκείνη ανήκει στην Σπηλαιολογία και μην προσπαθείτε να κερδίσετε την συμπάθεια του Chaos με αναφορές στον Μαρκήσιο, γιατί εσείς οι πολύ ορθόδοξοι είστε ικανοί να φορέσετε καλιμαύκι ακόμα και τον Chaos :D Θα σας στείλω και τους δυο να κάνετε παρέα στον νεοιδρυθέντα σύλλογο των αμαζόνων που παρέθεσε ο bisbirikos, προσοχή λοιπόν γιατί τότε δεν σας σώζει τίποτα όταν τους ξυπνήσετε το αντικαπιταλιστικό τους μένος και νοιώθουν την απειλή της λόγχης σας να απειλεί το σταυρικό λαχταριστό κορμί τους:D. Και θα'χει πλάκα να τα βρείτε και μ'αυτές, γιατί κάπου αλλού ο Παύλος σας μιλάει και για την υπεροχή της παρθενίας : ''Είναι καλόν εις τον άνθρωπον, είτε άνδρας είτε γυναίκα, να μένει έτσι, δηλαδή άγαμος και παρθένος''. Να δω σφιχταγκαλιασμένο τον Μαρκήσιο, τον Παύλο και τις αντικαπιταλιστικές παρθένες αμαζόνες και τι στον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Ειδικα με τον Χριστιανισμο εχω πολυ κακες σχεσεις. Οταν μου λεει ο Ιωαννης οτι στην εκκλησια μονο μπορω να βρω τον Θεο ενω ειναι πανταχου παρων και μας νοιαζεται (αλλα απ' την αλλη ζει ο Μπους και παιδια στο Ιρακ πχ εχουν πεθανει ΑΔΙΚΑ),οτι στην εκκλησια ο αντρας πρεπει να ερχεται με παρουσα την ψυχη και η γυναικα "ομοιως αλλα με κοσμια εμφανιση" ενω απο την αλλη ο Χριστος διδαξε την αγαπη και την ισοτιμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Γιατί παπαγαλίζετε; Έχειτε πιάσει όλοι την καραμέλα αλλά δεν διαβάζει κανένας σας όλο το κείμενο! Συν τοις άλλοις, αν πιάσεις μία πρόταση από ένα κείμενο, μπορείς να της δώσεις ότι σημασία θέλεις. Σε ολόκληρο το κείμενο, όμως, δεν μπορείς να προσδώσεις ότι σημασία θέλεις....
Ε όχι και να προσπαθήσεις να μας πείσεις ότι ο Παύλος δεν ήταν μισογύνης, έλεος:hehe:
Ας βάλω κι εγώ ολόκληρο ένα κομμάτι, επίσης από την επιστολή προς Κορινθίους, σχετικά με το ότι οι γυναίκες πρέπει να καλύπτουν το κεφάλι τους (όπως οι μουσουλμάνες) όταν προσεύχονται. Ευτυχώς δεν τηρήθηκε.

H θέση του άντρα και της γυναίκας στην Eκκλησία
[SIZE=-1] 3Aλλά θέλω να ξέρετε επίσης πως η Kεφαλή του κάθε άντρα είναι ο Xριστός, και κεφαλή της γυναίκας ο άντρας, και κεφαλή του Xριστού ο Θεός. 4Kάθε άντρας, που έχει καλυμμένο το κεφάλι του, όταν προσεύχεται ή μιλάει από το Λόγο του Θεού, ντροπιάζει την Kεφαλή του, το Xριστό. 5Eπίσης κάθε γυναίκα, που προσεύχεται ή μιλάει από το Λόγο του Θεού με ακάλυπτο το κεφάλι της, ντροπιάζει την κεφαλή της, δηλαδή τον άντρα της, γιατί είναι ακριβώς το ίδιο μʼ εκείνη που έχει το κεφάλι της ξυρισμένο. 6Kι αν επιμένει μια γυναίκα να μη βάζει κάλυμμα στο κεφάλι της, τότε ας το ξυρίσει κιόλας. Aφού όμως είναι ντροπή για τη γυναίκα να κουρεύει ή να ξυρίζει το κεφάλι της, ας βάζει κάλυμμα. 7O άντρας, αντίθετα, δεν έχει την υποχρέωση να καλύπτει το κεφάλι του, γιατί είναι εικόνα και δόξα του Θεού, ενώ η γυναίκα είναι δόξα του άντρα. 8Γιατί, βέβαια, δε δημιουργήθηκε ο άντρας από τη γυναίκα, αλλά η γυναίκα από τον άντρα. 9Kι επίσης, γιατί δε δημιουργήθηκε ο άντρας για τη γυναίκα, αλλά η γυναίκα για τον άντρα. 10Γιʼ αυτό έχει την υποχρέωση η γυναίκα να έχει πάνω στο κεφάλι της ένα σύμβολο, πως είναι κάτω από εξουσία, γιατί αυτό ταιριάζει στην παρουσία των αγγέλων. 11Ωστόσο, σύμφωνα με την τάξη που έθεσε ο Kύριος, ούτε ο άντρας είναι ανεξάρτητος από τη γυναίκα, ούτε η γυναίκα ανεξάρτητη από τον άντρα. 12Γιατί, όπως ακριβώς η γυναίκα προέρχεται από τον άντρα, έτσι και ο άντρας γεννιέται μέσω της γυναίκας, και όλα ανεξαίρετα προέρχονται από το Θεό.
13Bγάλτε συμπέρασμα από σας τους ίδιους: Tαιριάζει στη γυναίκα να προσεύχεται στο Θεό με ακάλυπτο το κεφάλι της; 14Ή μήπως ούτε και η φυσική εμφάνιση δε σας διδάσκει πως αν διατηρεί μακριά μαλλιά ο άντρας, χάνει την εκτίμησή του από τους άλλους; 15H γυναίκα, απεναντίας, όταν διατηρεί μακριά μαλλιά τονίζει την αξιοπρέπειά της, γιατί τα μαλλιά έχουν δοθεί στη γυναίκα ως κάλυμμα. 16Aν, όμως, έχει κανείς διάθεση για φιλονικίες, εμείς τέτοια συνήθεια δεν έχουμε, μα ούτε και οι εκκλησίες του Θεού.





[/SIZE]Αυτά εσύ δηλαδή δεν τα θεωρείς μισογυνισμό, ε; :whistle:


Και συνεχίζει λίγες σελίδες παρακάτω:

Όπως και σε όλες τις εκκλησίες των πιστών, οι γυναίκες σας θα πρέπει να σιωπούν μέσα στις εκκλησίες, γιατί δεν έχει παραχωρηθεί σ' αυτές το δικαίωμα να μιλούν. Aντίθετα, όπως και ο νόμος ορίζει, πρέπει να υποτάσσονται. Aκόμα κι όταν θέλουν κάτι να μάθουν, ας ρωτούν τους άντρες τους στο σπίτι τους, γιατί είναι ανάρμοστο να μιλούν οι γυναίκες στην εκκλησία.
:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menace82

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ειδικα με τον Χριστιανισμο εχω πολυ κακες σχεσεις. Οταν μου λεει ο Ιωαννης οτι στην εκκλησια μονο μπορω να βρω τον Θεο ενω ειναι πανταχου παρων και μας νοιαζεται (αλλα απ' την αλλη ζει ο Μπους και παιδια στο Ιρακ πχ εχουν πεθανει ΑΔΙΚΑ),οτι στην εκκλησια ο αντρας πρεπει να ερχεται με παρουσα την ψυχη και η γυναικα "ομοιως αλλα με κοσμια εμφανιση"

Στο θέμα του αδίκου "θανάτου", ο ίδιος ο Ιησούς δίνει απάντηση. Επίσης, από πότε η κοσμιότητα είναι κακή; Ξεχνάς τι παθαίνουμε στην θέα ενός πανέμορφου στήθους ή ποδιού; Άντε να παρακολουθήσεις την λειτουργία μετά! :P

Ε όχι και να προσπαθήσεις να μας πείσεις ότι ο Παύλος δεν ήταν μισογύνης, έλεος:hehe:
Ας βάλω κι εγώ ολόκληρο ένα κομμάτι, επίσης από την επιστολή προς Κορινθίους, σχετικά με το ότι οι γυναίκες πρέπει να καλύπτουν το κεφάλι τους (όπως οι μουσουλμάνες) όταν προσεύχονται.

Δηλαδή το θέμα του μισογυνισμού είναι εάν θα προσεύχονται οι γυναίκες με κεκαλυμμένη την κεφαλή ή όχι;

Ευτυχώς δεν τηρήθηκε.

Αλλά, δυστυχώς, όταν κάποιος πάει για συνέντευξη για δουλειά, πρέπει να φοράει επίσημο/σοβαρό ένδυμα

Αυτά εσύ δηλαδή δεν τα θεωρείς μισογυνισμό, ε; :whistle:

Προς Κορινθίους Α'
7:3-7
Το έχω γράψει 2-3 ποστ πριν.

α. Ξεχνάς την κοινωνική κατάσταση της τότε εποχής: Άνδρες = κυρίαρχο/έξυπνο ον - Γυναίκες = Ιδιοκτησία του ανδρός/ανόητες/μόνο για παιδιά κάνουν.
β. Παρανόηση: Διαβάζω ένα τμήμα/παράγραφο, χωρίς να λαμβάνω υπ'όψιν μου το υπόλοιπο κείμενο και το κοινό στο οποίο απευθύνεται.

Φυσικά, δεν τίθεται θέμα μισογυνισμού σε όποιον δεν βαριέται να διαβάσει όλες τις επιστολές και να τις συνδυάσει.
Αλλά ποιός θα κάτσει να ασχοληθεί με "αυτά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δηλαδή το θέμα του μισογυνισμού είναι εάν θα προσεύχονται οι γυναίκες με κεκαλυμμένη την κεφαλή ή όχι;

Οποιαδήποτε ταξική ή κοινωνική διάκριση έναντι των γυναικών αποτελεί μορφή σωβινισμού. Τα επιχειρήματα με τα οποία προσπαθεί να στηρίξει τις απαράδεκτες θέσεις του είναι από σαθρά έως επικίνδυνα, άλλωστε χρησιμοποιήθηκαν ανά τους αιώνες για να δικαιολογήσουν τον παραγκωνισμό των γυναικών σε δευτερεύοντες ρόλους και τη στέρηση πολιτικών ή κοινωνικών ελευθεριών.

Ας το δούμε: Κεφαλή του άντρα είναι ο Χριστός και άρα όταν ο άντρας προσεύχεται με καλυμένη την κεφαλή, τότε ντροπιάζει την κεφαλή του, το Χριστό.
Κεφαλή της γυναίκας είναι ο άντρας και άρα όταν η γυναίκα προσεύχεται με ακάλυπτη την κεφαλή, τότε ντροπιάζει την κεφαλή της, τον άντρα. Παράλογο;;; Μπα δεν απάντησε κανείς, άρα λογικό.:P
Όσο για τις κοινωνικές συνθήκες δεν αποτελούν πειστικό επιχείρημα, αφού ο Χριστός ήρθε για να ανατρέψει τα μέχρι τότε πιστεύω, όπως είπε και ο ίδιος, μάλιστα χαρακτηριστικά τόλμησε να υποστηρίξει εμμέσως τη μοιχαλίδα και είπε ότι η Βασιλεία των Ουρανών ανήκει στις πόρνες και τους τελώνες, αντιθέτως ο πλούσιος δεν περνά με κανένα τρόπο στη Βασιλεία αυτή. Υποτίθεται ότι ο Παύλος έπρεπε ν' ακολουθήσει το δρόμο του Κυρίου, όχι να κάνει συμβιβασμούς με το κοινωνικό κατεστημένο για να εδραιώσει μια θρησκεία.

Φαίνεται ότι ο τρόπος που επιχειρηματολογεί ο Παύλος έχει επίσης επηρεάσει και τους πνευματικούς του επιγόνους στο φόρουμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

menace82

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Το ότι προτρέπει τους άντρες να μην πικραίνουν τις γυναίκες δεν λέει τίποτα απ'τη στιγμή που την ίδια ώρα τις προτρέπει να τους υπακούνε. Aυτά είναι τα κολπάκια του συστήματος. 'Αμα δεν πικραίνεις τον δούλο σου, τον καλοπιάνεις να τον κρατάς περισσότερο μαζί σου. Επίσης παραλείψατε να πείτε ότι παρακάτω προτρέπει και τους δούλους να υπακούνε τους κυρίους τους.

"Κι όπως ο παπάς κι ο φεουδάρχης βάδιζαν πάντα χέρι με χέρι, έτσι και ο παπαδίστικος σοσιαλισμός βαδίζει χέρι με χέρι με το φεουδαρχικό σοσιαλισμό...Ο χριστιανικός σοσιαλισμός δεν είναι παρά ο αγιασμός που μ' αυτόν ο παπάς ευλογεί το θυμό του αριστοκράτη."
Το ξέχασες αυτό! Είναι το αγαπημένο μου :P

Και ποιός ο λόγος να υπακούνε και τα παιδιά τους γονείς τους όταν αυτά είναι τρεις φορές πιο εξελιγμένα ψυχοπνευματικά και βιολογικά απ'ότι εκείνοι ;

Χαρδαβελλικός; Μπράβο!

Υ.Γ. Αν δεν έχεις σχέση με το "άθλημα", άστο. Μπορεί να τραυματιστείς... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Τι σημασια εχει να πιστευεις στο θεο, αν δεν πιστευεις σε σενα πρωτα απ'ολα;

ο χριστιανισμος θεωρω ειναι η θρησκεια που σε βοηθαει να πιστεψεις στον ευατο σου και να τα βρεις με αυτον... γιατι ειναι η θρησκεια της ισοτητας, που δεν κανει διακρισεις σε αντρες γυναικες, κοινωνικες-ταξικες και σου παρεχει την ελευθερη βουληση να κρινεις μονος σου τι θεωρεις πρεπον και τι οχι... γνωμη μου ειναι οτι η θρησκεια σε βοηθα να βρεις τον ευατο σου οχι να τον χασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίσυφος

Νεοφερμένος

Ο Σίσυφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Love Angel θα διαφωνήσω. Με όλο το σεβασμό, αν θεωρείς πως πιστεύεις σε μία θρησκεία ισότητας, τότε αυτή η θρησκεία ΔΕΝ είναι ο χριστιανισμός. Και γιατί το λέω αυτό?
Πολύ απλά επειδή το ιερό βιβλίο του χριστιανισμού, η Βίβλος, που κάθε χριστιανός πρέπει να ακολουθεί πιστά - για να θεωρείται χριστιανός, μόνο ηθικό δεν είναι.
Θα ήθελα να σε παραπέμψω σε αυτό το website, για να καταλάβεις τι εννοώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Love Angel θα διαφωνήσω. Με όλο το σεβασμό, αν θεωρείς πως πιστεύεις σε μία θρησκεία ισότητας, τότε αυτή η θρησκεία ΔΕΝ είναι ο χριστιανισμός. Και γιατί το λέω αυτό?
Πολύ απλά επειδή το ιερό βιβλίο του χριστιανισμού, η Βίβλος, που κάθε χριστιανός πρέπει να ακολουθεί πιστά - για να θεωρείται χριστιανός, μόνο ηθικό δεν είναι.
Θα ήθελα να σε παραπέμψω σε αυτό το website, για να καταλάβεις τι εννοώ...
εριξα μια συντοη ματια στο site που μου προτεινες αλλα θα διαφωνισω με το τροπο που οριζει καποια πραματα... τι θα πει ο Θεος σκοτωσε το Μωηση?? πρωτη φορα τακουω αυτο το πραμα... επισης η βιβλος δεν ειναι βασισμενη σε αληθινα γεγονοτα... η καινη διαθηκη απεικονιζει τα δεδομενα κ τα προτυπα της εποχης και το τι διδαξε ο ιησους χριστος...και μεσα σαυτα ηταν η ισοτητα και η ελευθερια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίσυφος

Νεοφερμένος

Ο Σίσυφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εριξα μια συντοη ματια στο site που μου προτεινες αλλα θα διαφωνισω με το τροπο που οριζει καποια πραματα... τι θα πει ο Θεος σκοτωσε το Μωηση?? πρωτη φορα τακουω αυτο το πραμα...
επισης η βιβλος δεν ειναι βασισμενη σε αληθινα γεγονοτα... η καινη διαθηκη απεικονιζει τα δεδομενα κ τα προτυπα της εποχης και το τι διδαξε ο ιησους χριστος...και μεσα σαυτα ηταν η ισοτητα και η ελευθερια...

Όπα για μισό λεπτό. Λες ότι η Βίβλος δεν είναι βασισμένη σε αληθινά γεγονότα, ενώ η καινή διαθήκη είναι?! Μόλις έκανες δύο τεράστια λάθη:
1. Ενημερωτικά, η καινή διαθήκη ΕΙΝΑΙ μέρος της βίβλου.
2. Αν δεν θεωρείς αληθινά μερικά γεγονότα της βίβλου τότε τι σόι χριστιανή είσαι ? :hmm: Τι είναι αυτό, επιλεκτική θρησκεία?

Όσο για το site που σου πρότεινα, δίπλα σε κάθε πρόταση υπάρχουν δύο αριθμοί. Ο αριθμός του κεφαλαίου και του/των στίχων του αντίστοιχου βιβλίου. Για παράδειγμα αν ανατρέξεις στο βιβλίο "Έξοδος" της Π.Δ, στο κεφάλαιο 4, και στους στίχους 24-26, θα δεις οτι πράγματι ο Θεός ζήτησε να θανατωθεί ο Μωυσής επειδή ο υιός του δεν είχε κάνει περιτομή:
24 Ενώ δε ο Μωϋσής ήτο εν τη οδώ, εν τω καταλύματι, συνήντησεν αυτόν ο Κύριος και εζήτει να θανατώση αυτόν.
25 Και λαβούσα η Σεπφώρα λιθάριον κοπτερόν, περιέτεμε την ακροβυστίαν του υιού αυτής, και έρριψεν εις τους πόδας αυτού, λέγουσα, Βεβαίως νυμφίος αιμάτων είσαι εις εμέ.
26 Και απήλθεν απ' αυτού· η δε είπε, Νυμφίος αιμάτων είσαι ένεκα της περιτομής.
Άρα όπως κατάλαβες η λίστα αυτή δεν είναι ψεύτικη, αλλά αναφέρεται όντως σε πράγματα γραμμένα στην Βίβλο!!!!
Και μάλιστα αν κάνεις αναζήτηση το όνομα 'Jesus' , θα δεις πόσο "ανοιχτόμυαλος" :rolleyes: ήταν πραγματικά ο Χριστός σύμφωνα με τα Ευαγγέλια και τα υπόλοιπα ιερά βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top