Θεία Δικαιοσύνη. Είναι ο θεός δίκαιος;

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Πώς μπορεί ο καλός και πανάγαθος Θεούλης να επιτρέπει να χάνονται εν ριπή οφθαλμου οι ζωές τόσων αθώων (βλέπε Λονδίνο εχθες) και όλοι αυτοί που προκαλούν αυτές τις τόσο δυσάρεστες καταστάσεις να βρίσκονται στα σπιτάκια τους, αραχτοί και απλά να παίρνουν ένα θλιμμένο ύφος όταν αντιληφθούν τις κάμερες? Πού είναι η δικαιοσύνη Του, πού είναι το μεγαλείο Του? Πότε επιτέλους θα κριθούν όλοι αυτοί οι δολοφόνοι? Στην Δευτέρα Παρουσία? Μέχρι τότε .... ζήσε Μάη μου.....


Σημείωση editor: Το παρόν θέμα έχει προέλθει από διάσπαση του θέματος "Πιστεύετε στο Θεό;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
Πώς μπορεί ο καλός και πανάγαθος Θεούλης να επιτρέπει να χάνονται εν ριπή οφθαλμου οι ζωές τόσων αθώων (βλέπε Λονδίνο εχθες) και όλοι αυτοί που προκαλούν αυτές τις τόσο δυσάρεστες καταστάσεις να βρίσκονται στα σπιτάκια τους, αραχτοί και απλά να παίρνουν ένα θλιμμένο ύφος όταν αντιληφθούν τις κάμερες? Πού είναι η δικαιοσύνη Του, πού είναι το μεγαλείο Του? Πότε επιτέλους θα κριθούν όλοι αυτοί οι δολοφόνοι? Στην Δευτέρα Παρουσία? Μέχρι τότε .... ζήσε Μάη μου.....
Αυτά είναι πράξεις ανθρώπων,όπως και τα καλά όποτε συμβαίνουν.Μην μπερδευόμαστε η ερώτηση είναι αν υπάρχει ανώτερη δύναμη όχι κατα πόσο επεμβαίνει αυτή η δύναμη στην ανθρώπινη ζωή.Μην νομίζεις ότι είμαι ιδιαίτερα θρήσκο άτομο και στα γράφω αυτά,κάθε άλλο.Απλώς δεν μπορώ την αντιμετώπιση του στυλ "Πώς μπορεί ο καλός και πανάγαθος Θεούλης να επιτρέπει να γίνεται το τάδε ή το δείνα".Η ζωή δεν είναι δίκαιη ούτε στρωμένη με ροδοπέταλα.Όλοι κάποια στιγμή πληρώνουμε για τις πράξεις μας είτε αυτό είναι θεία δίκη είτε η ίδια η ζωή τα φέρνει έτσι.Κανείς πάντως δεν μένει ατιμώρητος αυτό το πιστεύω.Όπως επίσης πιστεύω πως για όλα τα δεινά της ανθρωπότητας υπέυθυνη είναι η αλαζονεία του ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
Οπότε καταλήγουμε ότι ο "Θεός" είναι μια ανθρώπινη επινόηση, προκειμένου ο άνθρωπος να αντλει δύναμη για να μπορεί να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες της ζωής? Έχει βάση αυτή η σκέψη, αν και εμένα το μυαλό μου προχωράει λίγο πιο κάτω... Μήπως ο Θεός είναι πράγματι μια ανθρώπινη επινόηση προκειμένου οι "ανώτεροι άρχοντες" (αναφέρομαι στους κληρικούς και σε όλο το παπαδαριό) της Εκκλησίας, να μπορούν να κουμαντάρουν τη δύναμη του πλήθους προς όφελός τους? Μήπως ο Θεός, είναι η δύναμη του νου μας, αλλά αν το αντιληφθούμε αυτό, θα χαλάσουμε τα σχέδια και την καλοπέραση πολλών?
Τι έγινε διάβασες το "Κώδικα Ντα Βίντσι"πρόσφατα; :lol:Δεν πιστεύω στον κλήρο και αν γράψω την άποψη μου για αυτόν ελέυθερα μάλλον θα κοπεί εκ της διευθύνσεως.Το μόνο που έχω να σου γράψω είναι πως στο όνομα του Θεού(του οποιουδήποτε Θεού)έχουν συγκαληφθεί οι μεγαλύτερες αυθαιρεσίες και τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ιστορίας.Κάποτε λεηλατούσαν και σκότωναν αδιάκριτα οι "ελέω Θεώ ηγεμόνες"σήμερα "κυβερνούν"και ορίζουν το σωστό και το λάθος οι "ελέω Θεώ παπάδες".Κι όμως ο άνθρωπος έχει ανάγκη να πιστέψει,στο θαύμα,στην σωτηρία,στην θεία δίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το θέμα Θεότητα έχει περάσει την γνώμη κάπιου στους πιστούς. Η kleftra έχει απόλυτο δίκιο. Στις μουσουλμανικές χώρες η θρησκεία απαγορέυει το χοιρινό, ο πραγματικός λόγος που "το λέει" η θρησκεια τους είναι γιατί λόγο του εξαιρετικά ξερου και ζεστού κλίματος η κατανάλωση χοιρινού για πολλά χρόνια κυρίως αρκετές δεκαετίες πριν αποτελούσε βασικό λόγο θανάτου. Πολλά πράγματα που είναι "αμαρτία" απλά έχουν μπεί σε όλες τις θρησκείες για να εξυπηρετίσουν καπιους σκοπούς. Δεν νομίζω για παράδειγμα να ασχολήθηκε ο Χριστός την μεγάλη εβδομάδα με το ενημερώσει τους Απόστολους τι να τρωνε και τι να μην την Μεγάλη Εβδομάδα, πότε να νυστέυουν και φυσικά το πιό πρόσφατο να μην πηγένουν σινεμά κ.α Υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
Πώς μπορεί ο καλός και πανάγαθος Θεούλης να επιτρέπει να χάνονται εν ριπή οφθαλμου οι ζωές τόσων αθώων (βλέπε Λονδίνο εχθες) και όλοι αυτοί που προκαλούν αυτές τις τόσο δυσάρεστες καταστάσεις να βρίσκονται στα σπιτάκια τους, αραχτοί και απλά να παίρνουν ένα θλιμμένο ύφος όταν αντιληφθούν τις κάμερες? Πού είναι η δικαιοσύνη Του, πού είναι το μεγαλείο Του? Πότε επιτέλους θα κριθούν όλοι αυτοί οι δολοφόνοι? Στην Δευτέρα Παρουσία? Μέχρι τότε .... ζήσε Μάη μου.....
Χμμμ όπως είπε η κλέφτρα αύτες είναι ανθρώπινες πράξεις και το αν ο Θεούλης επεμβαίνει σε αυτές , τις ανθρώπινες πράξεις, είναι άλλο θέμα. Πάντως προσωπίκα πρότιμω να γίνονται όλα αύτα πάρα να μην είμαι ελευθέρος , ψυχικά , άνθρωπος.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Αυτά είναι πράξεις ανθρώπων,όπως και τα καλά όποτε συμβαίνουν.Μην μπερδευόμαστε η ερώτηση είναι αν υπάρχει ανώτερη δύναμη όχι κατα πόσο επεμβαίνει αυτή η δύναμη στην ανθρώπινη ζωή.Μην νομίζεις ότι είμαι ιδιαίτερα θρήσκο άτομο και στα γράφω αυτά,κάθε άλλο.Απλώς δεν μπορώ την αντιμετώπιση του στυλ "Πώς μπορεί ο καλός και πανάγαθος Θεούλης να επιτρέπει να γίνεται το τάδε ή το δείνα".Η ζωή δεν είναι δίκαιη ούτε στρωμένη με ροδοπέταλα.Όλοι κάποια στιγμή πληρώνουμε για τις πράξεις μας είτε αυτό είναι θεία δίκη είτε η ίδια η ζωή τα φέρνει έτσι.Κανείς πάντως δεν μένει ατιμώρητος αυτό το πιστεύω.Όπως επίσης πιστεύω πως για όλα τα δεινά της ανθρωπότητας υπέυθυνη είναι η αλαζονεία του ανθρώπου.

Όλοι κάποια στιγμή πληρώνουμε τις πράξεις μας, αλλά πες μου, ποιές πράξεις πληρώνει ένα νεογέννητο που δεν μπόρεσε να κρατηθεί στη ζωή βγαίνοντας από την κοιλιά της μάνας του? Και γιατί στις δύσκολες καταστάσεις της ζωής μας σχεδόν πάντα αναζητάμε την βοήθεια του Θεού και πιστεύουμε πώς για την δικιά μας περίπτωση θα επέμβει? Άρα πιστεύουμε ότι η Θεία Δύναμη μπορεί να επηρρεάσει την ανθρώπινη ζωή, γιάυτό και την αναζητάμε.
Σαφώς και η ζωή δεν είναι στρωμένη με ροδοπέταλα, αλλά δεν μπορεί η χριστιανική Εκκλησία να μιλά για έναν Θεό Δίκαιο, Πανάγαθο και Ευεργέτη. Ο Θεός που μας παρουσιάζουν οι Διαθήκες δεν έχει καμία σχέση με αυτό που βιώνουμε καθημερινά. Ο Θεός Τιμωρός, που μας δικάζει και μας καταδικάζει για τις εν ζωή αμαρτίες μας δεν είναι ο Ένας Θεός Πατέρας Παντοκράτορας. Δυστυχώς.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
Όλοι κάποια στιγμή πληρώνουμε τις πράξεις μας, αλλά πες μου, ποιές πράξεις πληρώνει ένα νεογέννητο που δεν μπόρεσε να κρατηθεί στη ζωή βγαίνοντας από την κοιλιά της μάνας του? Και γιατί στις δύσκολες καταστάσεις της ζωής μας σχεδόν πάντα αναζητάμε την βοήθεια του Θεού και πιστεύουμε πώς για την δικιά μας περίπτωση θα επέμβει? Άρα πιστεύουμε ότι η Θεία Δύναμη μπορεί να επηρρεάσει την ανθρώπινη ζωή, γιάυτό και την αναζητάμε.
Σαφώς και η ζωή δεν είναι στρωμένη με ροδοπέταλα, αλλά δεν μπορεί η χριστιανική Εκκλησία να μιλά για έναν Θεό Δίκαιο, Πανάγαθο και Ευεργέτη. Ο Θεός που μας παρουσιάζουν οι Διαθήκες δεν έχει καμία σχέση με αυτό που βιώνουμε καθημερινά. Ο Θεός Τιμωρός, που μας δικάζει και μας καταδικάζει για τις εν ζωή αμαρτίες μας δεν είναι ο Ένας Θεός Πατέρας Παντοκράτορας. Δυστυχώς.....
Με τίποτα δεν εννοούσα ότι πλήρωσαν για τις πράξεις τους τα θύματα.Έγραψα κι άλλα μνμ μετά απο αυτό που παραθέτεις.Και όπως είπα και με άλλα λόγια όσα μας παρουσιάζονται απο τα διάφορα βιβλία της πίστης(ευαγγέλια κλπ)γραφτήκαν απο ανθρώπους.Δεν νομίζω ότι ο οποιοσδήποτε Θεός επιφύλλασε για τους ανθρώπους μια ζωή χαρισάμενη,αλλιώς θα τους κρατούσε στον παράδεισο ή στο αντίστοιχο της κάθε θρησκείας όπου δεν θα υπήρχε πόνος και τα αγαθά θα βρίσκονταν σε αφθονία χωρίς να χρειαστεί αν κοπιάσεις για αυτά.Κι αν σταθούμε στην χριστιανική θρησκεία ο ίδιος ο Χριστός έζησε μια ζωή με πόνο κι αδικία.Τέλος το κομμάτι που παραθέτεις "ο Ένας Θεός Πατέρας Παντοκράτορας"είναι η αρχή του συμβόλου της πίστεως(το Πιστεύω) ή αλλιώς το διάταγμα που υπογράφτηκε και συντάχτηκε από τον Μ.Κωνσταντίνο και την αυλή του. Δηλαδή και πάλι ανθρώπινα παραμυθάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Viktoria

Νεοφερμένος

Η Viktoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παλιότερα ήμουνα πολύ θρήσκο άτομο(στα 14-15). Μετά από κάποια πράγματα που έχω ζήσει και έχω δει,δηλώνω αγνωστικίστρια και θεωρώ ότι όλα αυτά που έχουν καθιερωθεί και πιστεύουμε όσον αφορά το Θεό είναι δημιουργήματα των ανθρώπων. Επίσης δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο Θεός,αν είναι όπως τον φανταζόμαστε,θα επέτρεπε τόση αδικία και τόση δυστυχία.Γενικότερα,μου φαίνεται λίγο μοιρολατρικό όταν πεθαίνει κάποιος να λέμε "ήταν θέλημα θεού".Για μένα,ο Θεός δε θα άφηνε ένα παιδάκι ή μια μάνα να πεθάνει. Αυτό που ονομάζουμε Θεός για μένα ειναι η τύχη.Ωστόσο, επειδή ο άνθρωπος από τη φύση του έχει ανάγκη να πιστεύει κάπου,αλλά και επειδή εννοείται ότι σε τέτοια θέματα δε μπορεί να είναι κανείς σίγουρος, δε μπορώ να είμαι απόλυτη και να πω ότι δεν υπάρχει Θεός.Οπότε ψηφίζω "μπορεί".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Πώς μπορεί ο καλός και πανάγαθος Θεούλης να επιτρέπει να χάνονται εν ριπή οφθαλμου οι ζωές τόσων αθώων (βλέπε Λονδίνο εχθες) και όλοι αυτοί που προκαλούν αυτές τις τόσο δυσάρεστες καταστάσεις να βρίσκονται στα σπιτάκια τους, αραχτοί και απλά να παίρνουν ένα θλιμμένο ύφος όταν αντιληφθούν τις κάμερες? Πού είναι η δικαιοσύνη Του, πού είναι το μεγαλείο Του? Πότε επιτέλους θα κριθούν όλοι αυτοί οι δολοφόνοι? Στην Δευτέρα Παρουσία? Μέχρι τότε .... ζήσε Μάη μου.....

Για μένα προσωπικά είσαι λαθος.Πιστεύω ότι ο θεός μας έδωσε μυαλό για να ζήσουμε.Τα προβλήματα σε αυτόν τον κόσμο θα τα λύσουμε με την λογική που μας έδωσε αυτό το κάτι.Ενοχλούμαι όταν ακούω από πολλούς αχ ο θεός μας εγκατέλειψε.Δεν μας εγκατέλειψε μας εδωσε μυαλό για να ζήσουμε μόνη μας.Όλα εύκολα τα θέλουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Πώς μπορεί ο καλός και πανάγαθος Θεούλης να επιτρέπει να χάνονται εν ριπή οφθαλμου οι ζωές τόσων αθώων (βλέπε Λονδίνο εχθες) και όλοι αυτοί που προκαλούν αυτές τις τόσο δυσάρεστες καταστάσεις να βρίσκονται στα σπιτάκια τους, αραχτοί και απλά να παίρνουν ένα θλιμμένο ύφος όταν αντιληφθούν τις κάμερες? Πού είναι η δικαιοσύνη Του, πού είναι το μεγαλείο Του? Πότε επιτέλους θα κριθούν όλοι αυτοί οι δολοφόνοι? Στην Δευτέρα Παρουσία? Μέχρι τότε .... ζήσε Μάη μου.....

γι αυτο
και για αλλα πολλα
οχι.
δεν πιστευω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Δε καταλαβαίνω το σκεπτικό αυτό.
Δηλαδή, τι νόημα θα είχε αν ήταν όλα ιδανικά; Δε θα υπήρχε αρμονία και δε θα είχαμε βούληση (όχι ότι τώρα που την έχουμε δεν την ελέγχουν κάποιοι επιτήδιοι).
Εγώ πιστεύω σε μια ανώτερη δύναμη γιατί πιστεύω ότι όλοι οι νόμοι χρειάζονται έναν ή περισσότερους νομοθέτες για να υπάρξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αυτό που λέει ο DarK_HumOuR είναι στην ουσία το έσχατο επιχείρημα του "άθεου": Η μόνη δικαιολογία που έχει ο Θεός για τα δεινά αυτού του κόσμου είναι ότι δεν υπάρχει.

@xmavidis: Ότι οι νόμοι χρειάζονται νομοθέτη λογικό ακούγεται. Ότι οι νομοθέτες εμφανίζονται ξαφνικά από το τίποτα ή υπάρχουν από πάντα, αυτό δεν ακούγεται λογικό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πάντως θεωρώ λίγο φασιστικό το να μας βαφτίζουν σε τέτοια ηλικία που να μη μπορούμε να έχουμε σχηματίσει άποψη καθώς κ για πολλούς άλλους λόγους
ο λογος της βαφτισης ειναι οτι το μωρο γενιεται αμαρτολο και αμα δεν το βαφτισεις θα καταληξει να καιγεται στη κολαση.

το μωρο

που δεν εχει παρει καν δυο ανασες

ειναι αμαρτολο

btw, οι γυναικες ειναι αμαρτολες ετσι και αλλιος. Ναι ενταξι η παναγια εφτυσε το κακοσπορι κτλ κτλ αλλα αμα εχουν περιοδο δεν κανει να μπουν στην εκλησια θα τη μοληνουν.

ζωα
τα περι επιλογων λιγα μου λενε, κυριος γιατι θα μπορουσαμε να εχουμε ελευθερια βουλησης ΚΑΙ να μην βιαζουν/κομματιαζουν/παιθαινουν απο πεινα παιδακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
@epote
Με τα σχολια που κανεις στο 1ο quote σου συμφωνω και εγω.Αυτα ειναι καταλοιπα μιας κομπλεξικης κοινωνιας.Μην ξεχνας ομως πως στην διδασκαλια του χριστου λεει πως δεχτηκε γυναικες και παιδια κοντα του παρα την μεχρι τοτε παραδοση που τους ηθελε "κατωτερους".
Το να μην επιτρεπετε λογο περιοδου να πανε γυναικες στην εκκλησια το θεωρω και εγω απιστευτη βλακεια.

Για το 2ο quote.

Δεν το βλεπω ετσι το πραμα.Το να πιστευεις καπου σε καμια περιπτωση δεν σημαινει αποποιηση ευθυνων.Με ποια λογικη θα σημαινε?
ο ανθρωπος ειναι απολυτα υπευθυνος για τις πραξεις ειτε πιστευει στον Χριστό ειτε στον Ροναλντινιο.Τωρα αν καποιος λεει το αντιθετο δεν φταει ο Χριστός ή ο Ροναλντινιο αλλα ο ιδιος ο ανθρωπος.
Δεν θεωρω ομορφο να λες οτι λυπασαι καποιους ανθρωπους επειδη εχουν ακολουθησει κατι στην ζωη τους.Εχω γνωρισει ατομα που πιστευουν στον Χριστο και δεν ειναι καθολου οπως τους περιγραφεις.

Για το τελευταιο quote σου!
τα περι επιλογων λιγα μου λενε, κυριος γιατι θα μπορουσαμε να εχουμε ελευθερια βουλησης ΚΑΙ να μην βιαζουν/κομματιαζουν/παιθαινουν απο πεινα παιδακια
Σε αυτο και εγω προβληματιζομαι ακετα ..απλα σκεψου οτι τα περι επιλογων δεν αναφερονται μονο σε σενα αλλα και στον διπλανο σου που μπορει να ειναι το μεγιστο ρεμαλι και να βιαζει κοριτσακια 12 χρονων!!Δεν φταιει ο θεος γιαυτο αλλα το ρεμαλι.Βεβαια θα μου πεις γιατι δεν τον αποτρεπει?Εδω δεν μπορω να σου δωσω καποια ικανοποιητικη απαντηση εκτος απο το οτι η μοιρα του κοσμου καθοριζεται απο τον ιδιο!Ετσι το βλεπω το πραμα παντως.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Σε αυτο και εγω προβληματιζομαι ακετα ..απλα σκεψου οτι τα περι επιλογων δεν αναφερονται μονο σε σενα αλλα και στον διπλανο σου που μπορει να ειναι το μεγιστο ρεμαλι και να βιαζει κοριτσακια 12 χρονων!!Δεν φταιει ο θεος γιαυτο αλλα το ρεμαλι.Βεβαια θα μου πεις γιατι δεν τον αποτρεπει?Εδω δεν μπορω να σου δωσω καποια ικανοποιητικη απαντηση εκτος απο το οτι η μοιρα του κοσμου καθοριζεται απο τον ιδιο!Ετσι το βλεπω το πραμα παντως.
- ο θεος ειναι παναγαθος και παντοδυναμος
- στον κοσμο υπαρχει κακο
- ο θεος θα μπορουσε να κανει κατι για να μην υπαρχει κακο
---------
ειτε ο θεος δεν μπορει να κανει κατι για να μην υπαρχει κακο (= δεν ειναι παντοδυναμος)
ειτε ο θεος δεν ΘΕΛΕΙ να κανει κατι για να μην υπαρχει κακο (= δεν ειναι παναγαθος)

επισις

- ο θεος ειναι παντογνωστης
- ο θεος ξερει τι εγινε, τι γινεται και τι θα γινει
- ο θεος ξερει τι θα κανεις σε μια ωρα απο τωρα
------------
δεν εχεις ελευθερη βουλιση αλλα κινησε βαση ενος προκαθορισμενου σχεδιου που ουτε ο θεος δεν μπορει να αλαξει (αρα ουτε αυτος δεν εχει ελευθερη βουληση) γιατι αν το αλαξει παει να πει οτι δεν ειναι παντογνωστης (Δεν ηξερε οτι θα αλαξει-εκτος αν το ηξερε οποτε παλι ειναι προκαθορισμενο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ερώτηση πάνω στην ελεύθερη βούληση...

Γιατί ο Θεούλης αφήνει νεογέννητα να πεθαίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Ερώτηση πάνω στην ελεύθερη βούληση...

Γιατί ο Θεούλης αφήνει νεογέννητα να πεθαίνουν;
Χμ σκέψου μόνο ότι αυτά τα νεογέννητα δεν γεύονται την κακία του κόσμου αυτού και φεύγουν αθώα όπως ήρθαν..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Ερώτηση πάνω στην ελεύθερη βούληση...

Γιατί ο Θεούλης αφήνει νεογέννητα να πεθαίνουν;

Πως το συγκλίνεις αυτό με την ελεύθερη βούληση;
Η απάντηση μου αφορούσε την ελεύθερη βούληση του ατόμου.
Εσύ προφανώς αναφέρεσαι στην βούληση του Θεού(με την έννοια ότι τα αφήνει να πεθαίνουν και δεν τα σώζει)
Αυτό ρωτάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiria

Νεοφερμένος

Η Sotiria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Σωστό...................
Άσε που και που γεννιούνται κάποια παιδιά, οι γονείς τους είναι ανίκανοι να τα μεγαλώσουν.......
Σκέψου όμως και το άλλο...
Δεν ξέρω αν είχες δει στις ειδήσεις ένα μωράκι που η μάνα του το είχε τυλίξει σε μια σακούλα και το είχε ρίξει στην θάλασσα...
Αυτό το βρήκαν δεν θυμάμαι ποιοι όμως, σε μια παραλία και το μωράκι τώρα χαίρει άκρας υγείας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
φεύγουν αθώα όπως ήρθαν

Και οι γονείς?

Η απάντηση μου αφορούσε την ελεύθερη βούληση του ατόμου.

Υπάρχουν άτομα χωρίς ελεύθερη βούληση - αυτό λέω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top