Θεία Δικαιοσύνη. Είναι ο θεός δίκαιος;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δηλαδή ολόκληρος θεός δεν μπορούσε να λύσει το πρόβλημα του χώρου; Και στην τελική ήταν ανάγκη να είναι τόσο βίαια η λύση που διάλεξε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δηλαδή ολόκληρος θεός δεν μπορούσε να λύσει το πρόβλημα του χώρου; Και στην τελική ήταν ανάγκη να είναι τόσο βίαια η λύση που διάλεξε;


Κοιταξε, δεν είναι θέμα βιαιώτητας είναι ότι κάποιες ασθένιες δεν υπήραν, η καταστάσεις τις έφεραν, τι φταίει ο θεός αν κάποιοι ρήχνουν πυρινικά; ή αν βάζουν υπερβολικά φυτοφάρμακα; ή ταίζουν τα χορτοφάγα κρέας; δεν νομίζεις ότι είναι αυτό βούληση; :hmm:

Οσοι π.χ. έχουν Καρκίνο υποφέρουν απο τις χειμιοθεραπίες πιό πολλύ απο ότι την ασθένεια, είναι δικαίωμα των ανθρώπωννα επιλέξουν νομίζω πώς θέλουν να πεθάνουν, ή ένα τροχαίο είναι φταίξιμο του θεού; όταν ο άλλος τρέχει διαολεμένος και γίνετε κομμάτια απο την σύγκρουση;

Καταλαβένω απόλυτα αυτά που λές κατανοώ και την άποψη σου και μπράβο σου για ότι επιλέγεις αλλα αν κάτι δεν μας αρέσει τα ρίχνουμε στον θεό και άν κάτι μας αρέσει λέμε ότι εμείς το καταφεραμε; μήπως υπερβάλετε λίγο με το ζήτημα θεός;

προσωπικά είμαι χριστιανη ορθόδοξη αλλα και εμένα με ενοχλούν οι παπάδες, με ενοχλεί η καμάνα το πρωί, με ενοχλεί αυτος ο γάμος εκκλησίας κράτους και ΄γω νευριάζω και ξέρεις γιατί; γιατί κατάντησαν τον άνθρωπο να μησεί την θρησκεία ή άν ΄πιστέυει να μην ξέρει γιατί πιστέυει... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kedros

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Interior designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Τότε γιατί ο Θεός των χριστιανών δημιούργησε τον θάνατο, τον πόνο, τις αρρώστιες, τον Διάβολο;




Υ.γ.: ΑΑΑ το βρήκα! Για να κατανοούμε την καλύτερα την αξία της Αγάπης! :P :clapup:

Παναγιώτη !!! Και πάνω απ όλα , Άνθρωπε ( με άλφα κεφαλαίο ). Ωραία παρατήρηση αλλά μικροπρέπειες απο ένα ανθρώπινο μυαλό. Τι ωραία που είναι να ρίχνεις τα ζάρια στο τραπέζι χωρίς όμως να ξέρεις οτι οι εξάρες που νόμιζες ήταν άσσοι τελικά.

Τον θάνατο και όλα τα παραπάνω τα δημιουργούν οι ανθρώποι όπως και η εκμετάλευση των κακουχιών μας για να μας στρέψουν προς τις διάφορες θεότητες.

Αν θέλεις και ο καθένας να λέει πως είναι νοήμον ον τότε δε χρειάζεται κανέναν να τον φοβήσει και να τον αποτρέψει να πιστεύει σε κάποιον θεό είτε λέγεται Χριστός είτε άΧριστος.
Όλες οι υπόλοιπες παρατηρήσεις είναι κουβέντα να γίνεται. Σκέψου πρώτα πριν παρατηρήσεις, μας βλέπουν και μικρά παιδειά και δη μεγαλύτεροι!! Ας μη το χαλάσουμε και αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κέδρε, ο Επίκουρος απαντάει σε σένα:


"Είναι ο Θεός πρόθυμος να σταματήσει το Κακό, μα μη ικανός? Τότε δεν είναι Παντοδύναμος.
Είναι ο Θεός ικανός να σταματήσει το Κακό, μα απρόθυμος? Τότε είναι Κακόβουλος.
Είναι ο Θεός και ικανός και πρόθυμος να σταματήσει το Κακό? Τότε από που προέρχεται αυτό?
Είναι ο Θεός ούτε ικανός ούτε πρόθυμος να σταματήσει το Κακό? Τότε γιατί τον αποκαλούμε Θεό?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συγνώμη, για την φθορά του Ανθρώπου στο χρόνο, είναι υπεύθυνος ο άνθρωπος; Δηλαδή ο θεός μας έκανε στην αρχή Vampires; :devil: Μετά όμως τι έγινε; Φάγαμε το μύλο ... και πέσαμε; Κάτι σαν τον Νικολάκη στο "H πόλοι των αγγέλων"; ή σαν τον ΓΔ του ΧΑ; :P :P :P

Δεν νομίζετε ότι στις παραπάνω θεωρίες περί τις "απόψεις" του θεού, δεν υπάρχει έστω και μια πινελιά ορθολογισμού;

Σαφώς και διακωμωδώ και υπεραπλουστεύω κάποια πράγματα, ωστόσο αυτό δεν γίνεται με διάθεση χλευασμού, αντιθέτως με διάθεση να τονίσω την έλλειψη ορθολογισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κέδρε, ο Επίκουρος απαντάει σε σένα:


"Είναι ο Θεός πρόθυμος να σταματήσει το Κακό, μα μη ικανός? Τότε δεν είναι Παντοδύναμος.
Είναι ο Θεός ικανός να σταματήσει το Κακό, μα απρόθυμος? Τότε είναι Κακόβουλος.
Είναι ο Θεός και ικανός και πρόθυμος να σταματήσει το Κακό? Τότε από που προέρχεται αυτό?
Είναι ο Θεός ούτε ικανός ούτε πρόθυμος να σταματήσει το Κακό? Τότε γιατί τον αποκαλούμε Θεό?"
:: Τι είναι "κακό", για τον "Θεό";;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kedros

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Interior designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κέδρε, ο Επίκουρος απαντάει σε σένα:


"Είναι ο Θεός πρόθυμος να σταματήσει το Κακό, μα μη ικανός? Τότε δεν είναι Παντοδύναμος.
Είναι ο Θεός ικανός να σταματήσει το Κακό, μα απρόθυμος? Τότε είναι Κακόβουλος.
Είναι ο Θεός και ικανός και πρόθυμος να σταματήσει το Κακό? Τότε από που προέρχεται αυτό?
Είναι ο Θεός ούτε ικανός ούτε πρόθυμος να σταματήσει το Κακό? Τότε γιατί τον αποκαλούμε Θεό?"

Aγαπητέ μου συνομιλητη, όποιου τα λόγια κι αν ενστερνίζεσαι - όποιον κι αν μου παρουσιάζεις ως ρήτορα ή σοφιστή - ένα να ξέρεις! Εσύ χρησιμοποιείς τα λόγια τους ή τους ίδιους επομένως εγώ απαντώ σε σένα και μόνο.
Μην ξεχνάς οτι τον καιρό του Επίκουρου άστραφτε και όλοι κλείνονταν στα σπίτια τους γιατί θεωρούσαν οτι ο θεός Δίας τα είχε πάρει στο κρανίο ( όπως λένε οι νέοι εδώ και πολλά χρόνια ) όσο για το οτι ο Επίκουρος είναι πιο έξυπνος απο εσένα και κάθε έναν που χρησιμοποιεί τα λόγια του για να αποστομώσει τους συνομιλητές του, να ξέρεις φίλε μου οτι και ο Επίκουρος θελημένα ή αθέμητα ήταν ένα μικρό κομμάτι στο κακό που λέγετε '' εκκλησία και ιερείς της '' μιας και με τις απόψεις του ήταν ικανός να δράσει θετικά ή χειρότερα δε αρνητικά στα φτωχά μυαλά του λαού.

Και κάτι τελευταίο γιατί παρεξήγησες. Δεν μίλησα για Επίκουρο ούτε για το αν ο θεός είναι παντοδύναμος ή αδύναμος. Μίλησα για αγάπη και οτι οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ με την ΑΓΑΠΗ φτιάχνουν όμορφους κόσμους. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Τότε γιατί ο Θεός των χριστιανών δημιούργησε τον θάνατο, τον πόνο, τις αρρώστιες, τον Διάβολο;




Υ.γ.: ΑΑΑ το βρήκα! Για να κατανοούμε την καλύτερα την αξία της Αγάπης! :P :clapup:

Δεν κατάλαβα κάτι...
Γιατί σε ποιά θρησκεία δεν υπάρχουν όλα αυτά???
Πες μου να ξέρω...
Υπάρχει περίπτωση μήπως κάποιος να μείνει αθάνατος, να μην πονέσει, να μην αρρωστήσει???
Τι με λες τωρα??????? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Aγαπητέ μου συνομιλητη, όποιου τα λόγια κι αν ενστερνίζεσαι - όποιον κι αν μου παρουσιάζεις ως ρήτορα ή σοφιστή - ένα να ξέρεις! Εσύ χρησιμοποιείς τα λόγια τους ή τους ίδιους επομένως εγώ απαντώ σε σένα και μόνο.
Μην ξεχνάς οτι τον καιρό του Επίκουρου άστραφτε και όλοι κλείνονταν στα σπίτια τους γιατί θεωρούσαν οτι ο θεός Δίας τα είχε πάρει στο κρανίο ( όπως λένε οι νέοι εδώ και πολλά χρόνια ) όσο για το οτι ο Επίκουρος είναι πιο έξυπνος απο εσένα και κάθε έναν που χρησιμοποιεί τα λόγια του για να αποστομώσει τους συνομιλητές του, να ξέρεις φίλε μου οτι και ο Επίκουρος θελημένα ή αθέμητα ήταν ένα μικρό κομμάτι στο κακό που λέγετε '' εκκλησία και ιερείς της '' μιας και με τις απόψεις του ήταν ικανός να δράσει θετικά ή χειρότερα δε αρνητικά στα φτωχά μυαλά του λαού.

Eπειδή και εγώ είμαι ένα φτωχό μυαλό του λαού, που εύκολα παρασύρομαι από λαοπλάνους :worry: σαν τον Επίκουρο, ρωτώ γιατί η Εκκλησία (...και του Χριστού) χρησιμοποιούσε τον όρο "επικούρειος" για να πει "άθεος"? :confused:

Υγ. Και κάτι ακόμα. Όταν μπουμπούνιζε δεν έλεγαν "ο Δίας θύμωσε" μα "ο Δίας θα εκσπερματώσει".


Μίλησα για αγάπη και οτι οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ με την ΑΓΑΠΗ φτιάχνουν όμορφους κόσμους. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.
Σαφέστατα! :) Ο θεός πού μπαίνει στην εξίσωση?


Για να αγαπησει καποιος δυνατα πρεπει να τον εχουν αγαπησει εξισου...εαν εχεις παρει ..μπορεις να δωσεις κιολα...
Το νόημα της αγάπης είναι ο αλτρουισμός. Όχι τα ανταλλάγματα.

Τουλάχιστον ο Χριστός δεν ζήτησε κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η Συμπαντική Νόηση έφτιαξε τον άνθρωπο.

Του έδωσε υλική υπόσταση, συνάμα όμως και μια σπίθα Νόησης, κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν. Η ασθένεια οφείλεται στην αλληλεπίδρασή του με το περιβάλλον και τους μικροοργανισμούς (ιούς, βακτήρια, πρωτόζωα, μύκητες). Ας μην ξεχνούμε ότι ο πλανήτης ανήκει στα βακτήρια. Αν δεν υπήρχαν βακτήρια δεν θα υπήρχε και άνθρωπος. Είναι λοιπόν το απαραίτητο τίμημα που πληρώνουμε για την ύπαρξή μας σ' αυτήν την υλική διάσταση. Επίσης, όσο κι αν εμάς μας φαίνεται "κακό", έχουν κι οι άλλοι οργανισμοί το δικαίωμα ύπαρξης και άρα δεν είναι παράδοξο που εμείς αποτελούμε ξενιστές τους. Ο άνθρωπος διδάσκεται πως δεν είναι παρά ένας, έστω υψηλός, κρίκος μέσα στην αλυσίδα της ζωής. Ο "ορθολογισμός" που διδάσκει το αντίθετο, είναι παραλογισμός!

Του έδωσε τη μετάλλαξη, ώστε να έχει τη δυνατότητα ποικιλομορφίας και συνεπώς εξελικτικής προσαρμογής. Μαζί, ως παρελκόμενο, του έδωσε και τη γενετική ανωμαλία, αναγκαίο τίμημα που πληρώνουμε για την εξέλιξή μας.

Από την άλλη, του έδωσε ένα εξαιρετικό ανοσοποιητικό σύστημα, ικανό να καταπολεμήσει έναν τεράστιο αριθμό παθογόνων, αλλά και να διατηρήσει ισορροπία με τον ακόμη μεγαλύτερο αριθμό συμβιωτικών βακτηρίων που κουβαλά μέσα του. Του έδωσε και τεράστιες ικανότητες αυτοΐασης, για όσους έχουν την πίστη και τη θέληση να τις κινητοποιήσουν, για όσο δηλαδή το Θέλημα για ζωή, είναι ισχυρότερο από το Θέλημα για "μετάβαση".

Του έδωσε το θάνατο, ώστε ν' αναγεννάται κι έτσι να ξεπερνά την αναπόφευκτη φθορά της ύλης και την πανδαμάτορα Εντροπία του Σύμπαντος και να εξελίσσει τη νόησή του, γιατί το παρόν σύμπαν πιθανότατα περιέχει και άλλες διαστάσεις πέραν αυτής που βιώνουμε. Του έδωσε επίσης το θάνατο, ο οποίος ταυτίζεται με την έννοια της "Φυσικής Επιλογής", ώστε να εξελίσσεται, όχι ως άτομο αλλά ως ανθρωπότητα, συνεπώς να προσαρμόζεται καλύτερα στο περιβάλλον του κι έτσι ο άνθρωπος που υπάρχει σήμερα (εγώ ή εσείς) να είναι περισσότερο βιώσιμος και να ζει καλύτερα και περισσότερο από πριν.

Του έδωσε τον πόνο, ώστε να μάθει ν' αποφεύγει όσα είναι επικίνδυνα γι' αυτόν. Για παράδειγμα, όταν σε σπάνιες γενετικές ανωμαλίες, μωρά γεννιούνται χωρίς να έχουν την αίσθηση του πόνου, κατατρώγουν τα χείλη τους και τη γλώσσα τους, όπως και τα δάκτυλά τους, γι' αυτό τους αφαιρούν τα δόντια!!! Του έδωσε και τις ενδορφίνες, ως φυσικά αναλγητικά που εκκρίνονται στον εγκέφαλο σε περίπτωση ακραίου πόνου, σε σημείο που ο υπέρτατος πόνος ν' αποτελεί για κάποιους υπέρτατη ηδονή, ή τρόπο για μετακίνηση του "σημείου συναρμογής" κατά Καστανέντα.

Όλα εν σοφία εποίησε και τα παραπάνω αποτελούν πορίσματα της βιολογίας και όχι της θεολογίας, συνεπώς διακατέχονται από ορθολογισμό.

Ταυτόχρονα, του έδωσε τη Σκέψη και τη Συνείδηση, καθώς και το Αυτεξούσιο, ώστε να μπορεί να δοκιμάσει, να πειραματιστεί, να αμαρτήσει, ν' αναζητήσει τη Γνώση (κι όχι τις γνώσεις) και τελικά ν' αποφασίσει τι είναι αυτό που πρέπει να κάνει και τι όχι. Αν η Αλήθεια δινόταν "καθ' υποβολήν" δεν θα είχε καμία αξία, αφού έτσι θα καταργούσε ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά της, την Ελευθερία, συνεπώς θα αυτοκαταργήτο ως Αλήθεια.

Η έννοια της Αγάπης δεν είναι εύκολα κατανοητή στον παρόντα κόσμο. Ο άνθρωπος θεωρεί κάτι κακό, επειδή δεν έχει τη γνώση και τη συναίσθηση του απώτερου αποτελέσματος, ούτε μπορεί ν' αποδεχτεί το θάνατο, επειδή είναι εγκλωβισμένος στον μικρόκοσμο του εγωισμού. Είμαστε αναπόσπαστα μέρη μιας συμπαντικής ενότητας με όλα τα πλάσματα ή τα αντικείμενα αυτού του κόσμου. Όσο διαχωρίζουμε τον εαυτό μας από αυτά, υποφέρουμε πνευματικά και ο κόσμος υποφέρει μαζί με μας. Η έλλειψη φθοράς, ασθένειας, θανάτου και ψυχικής οδύνης θα προϋπέθετε ένα σύμπαν σταθερό, ακίνητο, χωρίς δυνατότητα εξέλιξης. Φαίνεται ότι το ανώτερο "Καλό", εμπεριέχει αναπόσπαστα την έννοια της Εξέλιξης ή αλλιώς "Προσαρμογής".



Πράγματι θαυμάσια η ερώτηση του Νωέως: Τι είναι "κακό", για τον "Θεό";;; Η παραπάνω απάντησή μου, κινείται σε αυτό το κλίμα.

Κατά τ' άλλα: Πιστεύω πως η ποίηση είναι πάνω από την επιστήμη, αφού ένα ποίημα δεν χάνει την αξία του για χιλιάδες χρόνια, ενώ ένα επιστημονικό πόρισμα έχει πεπερασμένη ζωή, μέχρι η επιστήμη ν' ανακαλύψει κάτι νέο και να το καταργήσει.

Τέλος, πιστεύω πως αν δεν δώσεις αγάπη, δεν μπορείς να πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
:: Τι είναι "κακό", για τον "Θεό";;;
...Εμένα με τρελλαίνει η σκέψη πως Θεός υπάρχει μα αδιαφορεί.
Αυτός ο θεός δεν αξίζει μια δεκάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Εμένα με τρελλαίνει η σκέψη πως Θεός υπάρχει μα αδιαφορεί.
Αυτός ο θεός δεν αξίζει μια δεκάρα.
Συμφωνώ, αν είναι έτσι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
γκντουπππππ!!!!!
Χριστο δεν καταλαβα!:confused:

Οτι είναι τόσοι πολλοι οι άνθρωποι στην γή που καμιά φορά δεν νοιάζετε ο θεός για μικρά προβλήματα μέσα στα εκατομύρια, απο ότι κατάλαβα;)

...Εμένα με τρελλαίνει η σκέψη πως Θεός υπάρχει μα αδιαφορεί.
Αυτός ο θεός δεν αξίζει μια δεκάρα.

Με συγχωρείς ρεμπεσκέ μου αλλα επιδή πιστέυω σε Αυτόν τον θεό που "αδιαφορεί", είναι σαν να με προσβάλεις λίγο, εμένα ή την νοημοσύνη μου, υπάρχουν άνθρωποι που πιστέυουν σε "Αυτόν τον θεό που δεν αξίζει δεκάρα", όπως λές, μην τα ισοπεδόνουμε όλα σε παρακαλώ, δηλαδή εμέις που πιστέυουμε τι είμαστε χαζοι; που πιστέυουμε το τίποτα όπως μπορεί να λές;

Ξέρω ότι πολλοι απο εδώ συμφωνούν αλλα ας μην χαρακτηρίζουμε τώρα, σε παρακαλώ, εξάλου εγώ ρωτώ εσύ νοιάζεσε περίσσοτερο για τους ανθρώπους απο Εκείνον; στο φινάλε φινάλε αφού δεν πιστέυεις σε θεούς και δέμονες να αρχίσεις να νοιάζεσε εσυ για τους ανθρώπους που μπορείς επίσεις να βοηθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Με συγχωρείς ρεμπεσκέ μου αλλα επιδή πιστέυω σε Αυτόν τον θεό που "αδιαφορεί", είναι σαν να με προσβάλεις λίγο, εμένα ή την νοημοσύνη μου, υπάρχουν άνθρωποι που πιστέυουν σε "Αυτόν τον θεό που δεν αξίζει δεκάρα", όπως λές, μην τα ισοπεδόνουμε όλα σε παρακαλώ, δηλαδή εμέις που πιστέυουμε τι είμαστε χαζοι; που πιστέυουμε το τίποτα όπως μπορεί να λές;

Ξέρω ότι πολλοι απο εδώ συμφωνούν αλλα ας μην χαρακτηρίζουμε τώρα, σε παρακαλώ, εξάλου εγώ ρωτώ εσύ νοιάζεσε περίσσοτερο για τους ανθρώπους απο Εκείνον; στο φινάλε φινάλε αφού δεν πιστέυεις σε θεούς και δέμονες να αρχίσεις να νοιάζεσε εσυ για τους ανθρώπους που μπορείς επίσεις να βοηθήσεις.


Έλα μανιαρι μ'. Τι σε στεναχώρησε? :worry:

Λέω το απλό: Αν ο Θεός είναι Εκεί μα δεν είναι Εδώ, τότε δεν έχει διαφορά αν υπάρχει ή δεν υπάρχει.

Εσύ αντίθετα, νομίζω, πιστεύεις σε έναν Θεό που είναι Εδώ. Έτσι δεν είναι?

Και ας πάμε στο θέμα που θίγεις.

Εγώ πάει κ έρχεται, σαν ρεμπεσκές κλέβω γλυκά από παιδάκια και τους σπάω και τα μπαλλόνια. Βλέπεις νομίζω ότι κανένας Θεός δεν θα με τιμωρήσει, οπότε κάνω ότι θέλω.

Οι θρησκευόμενοι, τι κάνουν? Οι παπάδες, οι μεγαλοπαπάδες?
Ή μήπως δεν έχει κανείς δικαίωμα να τους κρίνει? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Έλα μανιαρι μ'. Τι σε στεναχώρησε? :worry:

Λέω το απλό: Αν ο Θεός είναι Εκεί μα δεν είναι Εδώ, τότε δεν έχει διαφορά αν υπάρχει ή δεν υπάρχει.

Εσύ αντίθετα, νομίζω, πιστεύεις σε έναν Θεό που είναι Εδώ. Έτσι δεν είναι?

Και ας πάμε στο θέμα που θίγεις.

Εγώ πάει κ έρχεται, σαν ρεμπεσκές κλέβω γλυκά από παιδάκια και τους σπάω και τα μπαλλόνια. Βλέπεις νομίζω ότι κανένας Θεός δεν θα με τιμωρήσει, οπότε κάνω ότι θέλω.

Οι θρησκευόμενοι, τι κάνουν? Οι παπάδες, οι μεγαλοπαπάδες?
Ή μήπως δεν έχει κανείς δικαίωμα να τους κρίνει? :worry:


Ενας είναι ο Θεος απλά ο καθε ένας έδωσε διαφορετική μορφή και πιστέυει σε ότι θέλει και όπως θέλει, ο Βούδας σαν ενας παχύς που δίχνει πλούτο το πάχος για εκείνους, οι Ιεχωβάδες μόνο στον Χριστό και απλά σέβοντε και τον θεό και οι χριστιανοι ορθόδωξοι σε θεό χριστό και άγιο πνέυμα...


Μήλησα πρόσφατα με έναν παπά σε ένα μαγαζί ξέρεις, με έκανε να κλάψω ;

Μου είπε λοιπόν ότι κακώς ασχολούμαστε με τους παπάδες, κανείς δεν πάει στην εκκλησία για αυτούς, ότι οι πιό πολλοι κάνουν όργια και πιό βαριές αμαρτίες απο μένα εσένα και τον άλλο, το θέμα είναι ότι όταν μπώ εγώ σε εκκλησία δεν θα με νοιάξει ο παπάς, εκείνος θα πάει στην θέση του όταν πεθάνει και εγώ στην δική μου, το θέμα είναι ότι πιστέυεις εσύ στους παπάδες; πιστέυεις ότι όταν μπείς σε εκκλησία πάς πραγματικά για να προσευχιθείς ή για να προσέξεις τι έβαλε ο δίπλα και ο άλλος...

Ειπε πώς άν δεν θέλω να δώ τους παπάδες μπορώ να κάνω κάτι στο όνομα του θεού μας ότι όταν ταίσεις ΄'ενα παιδί στον δρόμο θα το κάνεις για Εκείνον, όταν δώσεις τα ρούχα σου που πετάς στα σκουπίδια να τα χαρίσεις σε έναν που δεν έχει να βάλει πάλι στο όνομα του θεού, αθόρυβα σεμνά και ταπεινά, τότε πάλι είσαι κοντά του, όχι χαρίζοντας χρήματα σε κάθε τραγόπαπα(αυτό ακριωβώς είπε τραγόπαπα)...

Του είπα και παράπονο πυο είχα με έναν παπά και ξέρεις πώς με πήραν τα κλάματα όταν μου είπε πώς "εσύ αμαρτία δεν έχεις, εκείνος θα μπεί στηνθέση του όταν πρέπει" ...

Δεν πιστέυω στους παπάδες καρδιά μου, πιστέυω όμως στις δωρεες ακόμα και ενώς ευρώ στο όνομα του, την σεμνότητα και την ταπεινότητα σε ότι αφορά δωρεες...

Οσο για τον θεό που λές πιστέυω πώς άν πραγματικά πιστέψεις σε κοιτάζει, πίστεψε με, όλα έρχοντε καλά, πέρασα πολλά με τους γονείς μου, αλλα όσα περνούσα τον ευχαριστούσα για τα καλά και τα κακά, γιατί μου στέλνει κακά για να εκτιμήσω τα καλά, χωρίς να φωνάζω το όνομα Του στα κακά και να τον ξεχνάω στα καλά, απλά πίστη θέλει και η 'τύχη" που όλοι λένε για μένα είναι έργα του για τα ευχαριστώ που Του έλεγα όταν είμουν χάλια..

Καταλαβες γιατί είμαι ευαίσθητη;:) δεν έχω κάτι μαζί σου απλά στεναχωριέμαι που εσείς πρέπει να πέχετε δίκιο χωρίς να μπορείτε(και με το δίκιο σας) να κατανοήσετε γιατί πιστέυουμε...

Σαγαπώ πολλύ να το ξέρεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Προσοχή:
Όχι για εύθραυστα νεύρα.



όταν ζηταω λογικη αποδειξη για να πιστεψω στην αθεια


Έλεγα να δώσω την διεύθυνση ενός μπλογκ. Μα καλύτερα όχι.

Αντίθετα, εδώ είναι η Λυδία πριν αρχίσει τις ακτινοθεραπείες.
Ο καρκίνος της βρίσκεται στο τελικό στάδιο.

Εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Προσοχή:
Όχι για εύθραυστα νεύρα.






Έλεγα να δώσω την διεύθυνση ενός μπλογκ. Μα καλύτερα όχι.

Αντίθετα, εδώ είναι η Λυδία πριν αρχίσει τις ακτινοθεραπείες.
Ο καρκίνος της βρίσκεται στο τελικό στάδιο.

Εδώ.

!!! Η προγιαγιά μου θα έλεγε: 'Ο Θεός να βάλλει το χέρι του!'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
!!! Η προγιαγιά μου θα έλεγε: 'Ο Θεός να βάλλει το χέρι του!'...
Και ποτέ δε το βάζει...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έλεγα να δώσω την διεύθυνση ενός μπλογκ. Μα καλύτερα όχι.

Αντίθετα, εδώ είναι η Λυδία πριν αρχίσει τις ακτινοθεραπείες.
Ο καρκίνος της βρίσκεται στο τελικό στάδιο.

Εδώ.

Η ύπαρξη του καρκίνου, έστω και σ' ένα μικρό παιδί, αποτελεί απόδειξη περί της μη ύπαρξης Θεού, ή μήπως περί της ελάχιστης κατανόησης που έχει ο άνθρωπος, πέρα από τις συμβατικές του αντιλήψεις περί καλού και κακού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από χάος:
αποτελεί απόδειξη περί της μη ύπαρξης Θεού, ή μήπως περί της ελάχιστης κατανόησης που έχει ο άνθρωπος, πέρα από τις συμβατικές του αντιλήψεις περί καλού και κακού;


Ο θεός μου, ο δικός μου, δεν γίνεται να είναι κακός στα μάτια μου.
Προτιμώ να τον στείλω στον διάολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top