Διαφορές 8ωρου με 4ωρου υπαλλήλου

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε ποιες είναι οι διαφορές του 8ωρου απ τον 4ωρο υπάλληλο
ΟΚ είναι σίγουρα άλλος μισθός :P αλλά εκτός αυτού... τι άλλο παίζει?
Τι γίνεται με τα ένσημα? Με τις άδειες? Τα επιδόματα αδειών κλπ?

Παράδειγμα
Ο 8ωρος υπάλληλος έχει
25 ένσημα το μήνα
14 μισθούς
25 ημέρες ετήσια άδεια (ή όσες μέρες είναι τέλος πάντων ανάλογα με την προϋπηρεσία του, εγώ παίρνω 25 :P)

ο 4ωρος?

για φωτίστε με να δω μήπως με συμφέρει :redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Απαντώ με επιφύλαξη καθώς δεν είμαι 100% γνώστης των εργατικών.

Όλα είναι ίδια (14 μισθοί, άδεια και επίδομα κλπ κλπ).
Το μόνο που αλλάζει είναι τα ένσημα. Καθώς στη μερική απασχόληση θεωρείσαι ωρομίσθιος και όχι μισθωτός παίρνεις ένσημα ίσα με τις εργάσιμες μέρες του μήνα και σε κάθε περίπτωση μέχρι 22!

ΠΣ: Οχι ΚΕ μου, ΔΕΝ σε συμφέρει. Σκέψου - πέρα από το μειωμένο μισθό - ότι όλες οι άλλες παροχές (Δωρο Χριστουγεννων & Πάσχα, επιδόματα αδείας κλπ) θα υπολογίζονται βάση του μειωμένου μισθού. Σκέψου λοιπόν την ετήσια απώλεια εισοδήματος που θα έχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λαμβάνοντας υπόψη μου ότι και καλά δε με νοιάζει η ετήσια απώλεια εσόδων
Κι αυτό γιατί λέμε τώρα ότι "θα μεγαλώσω πιο άνετα το παιδί μου"
Και είναι μάλλον ευκαιρία τώρα στις μέρες της κρίσης που το αφεντικό ψάχνει από που θα κόψει να του κάνω μια τέτοια πρόταση
Τα ένσημα λοιπόν απ ότι βλέπω (και το είδα και αλλού) δεν έχουν φοβερή διαφορά (τι 25 τι 22)
Δλδ 3 ένσημα το μήνα δεν είναι τραγικά (αν κι όλας σκεφτώ ότι δεν πρόκειται να φτάσω και ποτέ σε συντάξιμη ηλικία όπως το πάνε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

Η ΕΦΗ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κ ο τετράωρος 14 μισθούς έχει απλά είναι μικρότεροι από ότι του οκτάωρου.Το τι σε συμφέρει έχει άμεση σχέση και με την εταιρία που θα δουλέψεις. Εγώ δούλευα στον όμιλο INDITEX βλ.ZARA κλπ, ως τετράωρη και πληρωνόμουν με ωρομίσθιο. Μετά από 1,5 χρόνο έφτασα να παίρνω 550? περίπου με 4 ώρες την μέρα τη στιγμή που οι οκτάωρες έπαιρναν γύρω στα 650? με 700?. Τα ένσημα για τους τετράωρους είναι μισά αν δουλεύουν μέχρι 6 ώρες την ημέρα. Από τις 6 και πάνω είναι ολόκληρα.(Ως τετράωρος δεν δουλεύεις καθαρά 4 ώρες την μέρα αλλά σύνολο 24 ώρες την εβδομάδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Ναι οκ, αν έχεις την δυνατότητα να "αντεξεις" την απώλεια του εισοδήματος, είναι καλή φάση να έχεις περισσότερο χρόνο για σένα και την οικογένεια.

Απλά να προσέξεις τα εξής:
Στη νεά σύμβαση που θα υπογραψετε να αναφέρεται ρητά ότι είναι συνέχεια της παλιάς και ότι σε περίπτωση απόλυσής σου η αποζημείωση θα είναι τουλάχιστον αυτή που θα ήταν αν απολυόσουν την ημέρα υπογραφής της νέας σύμβασης. ΔΕΝ θα υπογράψεις οικειοθελή αποχώρηση, παρά μόνο τη νέα σύμβαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εφη καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! (κατά δεύτερον όπως είδες επεξεργάστηκα το ποστ σου και τα κεφαλαία τα έκανα πεζά καθότι τα κεφαλαία απαγορεύονται σε όλη την έκταση ενός ποστ :))

Γουκι, πολύ καλό τιπ αυτό... δεν θα το σκεφτόμουν


Απλά είναι μια καλή σκέψη που κάνω εδώ και αρκετό καιρό....
Αν καταφέρω και τα φέρω βόλτα με κάτι χρήματα που είναι να λαβαίνω ... ίσως τελικά το κάνω


επίσης, η άδεια υπολογίζεται με τον ίδιο τρόπο? δλδ θα εξακολουθώ να δικαιούμαι 25 ημέρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
επίσης, η άδεια υπολογίζεται με τον ίδιο τρόπο? δλδ θα εξακολουθώ να δικαιούμαι 25 ημέρες?
Νι! :)

Αν στην πορεία σκεφτώ και τίποτα ακόμα θα σε πω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

Η ΕΦΗ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
δικαιούσαι τις ίδιες μέρες άδειας 2 εβδομάδες το καλοκαίρι κ 2 εβδομάδες το χειμωνα περίπου κ σαν τετράωρη δεν υπάρχει διαφορά.αλλά πάντα παίζει ρόλο κ η εταιρεία αν είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τις κ να μην θέλει να σε ρίξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
δικαιούσαι τις ίδιες μέρες άδειας 2 εβδομάδες το καλοκαίρι κ 2 εβδομάδες το χειμωνα περίπου
Εφη αυτό που λες δεν ισχύει. Καταρχάς το "2 + 2 εβδομάδες περίπου" είναι πολύ φλου και η άδεια δεν μετριέται στο φλου.
Επίσης, βάση νόμου γενικά απαγορεύεται η κατάτμηση της άδειας ακόμα και με τη σύμφωνη γνώμη του εργαζομένου. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις και μόνο κατόπιν αιτήσεως του εργαζομένου γίνεται η άδεια να κατατμηθεί σε 2 μέρη, όπου το μικρότερο θα είναι τουλάχιστον 6 μέρες.

Ξέρω ότι η πρακτική είναι ο εργοδότης και ο εργαζόμενος να έρχονται σε συμφωνίες για τις άδειες έτσι ώστε να βολεύονται και οι 2, αλλά καλό είναι να ξερουμε τι ακριβώς λέει η εργατική νομοθεσία για να μη βρεθούμε κάποια στιγμή προ απροοπτου.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

Η ΕΦΗ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
τουλάχιστον εκεί που δούλευα έτσι γινόταν.είχαμε 24 μέρες άδεια το χρόνο κ χωριζόταν σε 2 εβδομάδες το καλοκαίρι κ οι υπόλοιπες το χειμώνα.για την ακρίβεια δικαιούμασταν 2 μέρες άδεια το μήνα τις οποιες συγκέντρωναν κ τις χωριζαν στις 2 περιόδους χειμώνα καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Εφη, ο υπολογισμός αυτός (δλδ 2 μέρες ανά μήνα) είναι λάθος. Έτσι υπολογίζεται ΜΟΝΟ η αποζημείωση μη ληφθείσας άδειας. Δλδ το ποσό που θα πάρεις σαν αποζημείωση αν αποχωρήσεις ή απολυθείς από την εταιρεία χωρίς να έχεις παρει την άδειά σου.
Γενικά με τον νέο νόμο του 2004 κάθε εργαζόμενος δικαιούται:
για τον πρώτο χρόνο εργασίας 20 ημέρες άδειας, για το 2ο 21, για τον τρίτο και εξής 22.
Σε περίπτωση που κατά τον πρώτο χρόνο που εργάζεσαι σε μια εταιρεία, προσλήφθηκες οποιαδήποτε ημερομηνία εκτός της 1/1, τότε οι ημέρες άδειας υπολογιζονται αναλογικά. Αν δλδ προσλήφθηκες 1/3 τοτε η άδεια είναι 20/12*10=16,6---> 17 ημέρες.
Το ίδιο ισχύει και για τον 2ο και 3ο χρόνο, σε περίπτωση αποχώρησης. Όμως αν δεν έχεις λάβει άδεια, τότε η αποζημείωση μη ληφθείσας υπολογίζεται σαν μήνες απασχόλησης*2*ημερομίσθιο.

Αυτά δεν τα λέω για να σου πω ότι έχεις λάθος, αλλά γιατί πολλοί εργαζόμενοι τα αγνοούν και έτσι δημιουργούνται παρεξηγήσεις (συχνότερα κατά των εργαζομένων) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

Η ΕΦΗ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
δεν ξέρω τι ισχύει γενικότερα.από την εμπειρία που εχω από εκεί πάντως αυτό συνήθιζαν.κ ποτέ για την άδεια δεν ερχόταν ο υπεύθυνος σε συννενόηση με εμάς.απλώς έβγαζαν τις άδειες για όλους κ τις ανακοίνωναν.δεν λέω πως αυτό ήταν κ το σωστό απλά έτσι γινόταν εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν διάβασα καλά τι λέτε, αλλά αν μιλάτε για την άδεια διακοπών, ισχύει πως από τον πρώτο μήνα εργασίας δικαιούσαι να λάβεις δύο μέρες άδεια και αυτό ισχύει για κάθε επόμενο μήνα μέχρι να συμπληρωθούν οι συνολικές ημέρες της άδειας.
ΚΕ προσοχή ΤΡΕΛΗ στον όρο που σου έθεσε η Γιούκι. Θα πρέπει να αναγράφει πως θα λάβεις οπωσδήποτε όσα θα έπαιρνες αν απολυόσουν εκείνη την ημέρα συν όσα δικαιούσαι από εκείνο το διάστημα και μετά, υπολογισμένα όμως με τον μειωμένο μισθό (αλλά μόνο για το διάστημα που ισχύει η μειωμένη απασχόληση). Επίσης δεν θα επηρεαστεί το πόσους μισθούς θα δικαιούσαι ως αποζημίωση.

ΥΓ: Σε απλά ελληνικά, πριν υπογράψεις οτιδήποτε, πάρε με τηλέφωνο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καλά νταξ μην αγχωνόμαστε :P
είναι απλά ένα σενάριο το οποίο έχω εγώ στο μυαλό για τον επόμενο χρόνο ΑΝ κάτσει η φάση και πάρω κάποια χρήματα
Περίπτωση να με απολύσουν ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ, καρατσεκαρισμένο :P
Και αν ζητήσω αυτή τη στιγμή να με γυρίσουν σε μειωμένο δε θα το δεχτούν καν καθότι προέκυψαν πάλι ταυτόχρονα εγκυμοσύνες (3) και το τμήμα μου θα καλύψει τις ανάγκες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Δεν διάβασα καλά τι λέτε, αλλά αν μιλάτε για την άδεια διακοπών, ισχύει πως από τον πρώτο μήνα εργασίας δικαιούσαι να λάβεις δύο μέρες άδεια και αυτό ισχύει για κάθε επόμενο μήνα μέχρι να συμπληρωθούν οι συνολικές ημέρες της άδειας.
Kαι ξαναλέω ΟΧΙ. Δεν ισχύει αυτό!

Πάρτε και το νόμο και δείτε τι ακριβώς λέει! :)
Νόμος 3302/28.12.2004
Αρθρο 1
Ετήσιο άδεια με αποδοχές
1. Η διάταξη της παραγράφου 1 του άρθρου 2 του Α.Ν. 539/1945 (ΦΕΚ 229 Α΄), όπως τροποποιήθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 13 του Ν. 3227/2004 (ΦΕΚ 31 Α΄), αντικαθίσταται ως εξής:
"1.α. Κάθε μισθωτός από την έναρξη της εργασίας του σε υπόχρεη επιχείρηση και μέχρι τη συμπλήρωση δώδεκα (12) μηνών συνεχούς απασχόλησης, δικαιούται να λάβει ποσοστό της ετήσιας κανονικής άδειας με αποδοχές κατ΄ αναλογία με το χρόνο εργασίας που έχει συμπληρώσει στην ίδια υπόχρεη επιχείρηση. Το ποσοστό αυτό υπολογίζεται με βάση ετήσια άδεια εικοσιτεσσάρων εργάσιμων ημερών ή αν στην επιχείρηση εφαρμόζεται σύστημα πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας, 20 (είκοσι) εργάσιμων ημερών, χωρίς να υπολογίζεται σε αυτές η ημέρα της εβδομάδας κατά την οποία δεν απασχολούνται οι μισθωτοί λόγω του εφαρμοζόμενου συστήματος εργασίας.
β. Ο εργοδότης υποχρεούται μέχρι τη λήξη του πρώτου ημερολογιακού έτους, εντός του οποίου προσελήφθη ο μισθωτός να χορηγεί σε αυτόν την παραπάνω αναλογία της κανονικής άδειας.
Κατά το δεύτερο ημερολογιακό έτος, ο μισθωτός δικαιούται να λάβει την ετήσια κανονική άδεια με αποδοχές, η οποία αναλογεί στο χρόνο απασχόλησής του στην υπόχρεη επιχείρηση και υπολογίζεται σύμφωνα με το δεύτερο εδάφιο της περίπτωσης α΄. Η άδεια αυτή επαυξάνεται κατά μία (1) εργάσιμη ημέρα για κάθε έτος απασχόλησης επιπλέον του πρώτου μέχρι τις είκοσι έξι (26) εργάσιμες ημέρες ή μέχρι και τις είκοσι δύο (22) εργάσιμες ημέρες αν στην επιχείρηση εφαρμόζεται σύστημα πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας.
Για καθένα από τα επόμενα ημερολογιακά έτη, ο μισθωτός δικαιούται να λάβει από την 1η Ιανουαρίου εκάστου έτους, την κανονική ετήσια άδεια με αποδοχές, η οποία υπολογίζεται σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο.

Με λίγα λόγια, προσλήφθηκα έστω 1/5/2008 και θέλω την 1/8/2008 να πάρω άδεια. Η άδεια που δικαιούμαι είναι 20/12*3 (όπου 3= οι μήνες που έχω εργαστεί στην επιχείρηση). Αν δεν πάρω άδεια το καλοκαίρι και θέλω να πάρω την άδεια στο τέλος του χρόνου, τότε την 31/12 θα δικαιούμαι 20/12*8 (8 μήνες απασχόλησης από 1/5 έως 31/12)

Αν παραιτηθώ ή απολυθώ μέχρι την 31/12 χωρίς να έχω πάρει καμία μέρα άδεια, τότε ο εργοδότης μου οφείλει ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ ΜΗ ΛΗΦΘΕΙΣΑΣ ΑΔΕΙΑΣ η οποία και υπολογίζεται ως 2ημερομίσθια / μήνα απασχόλησης. Μόνο όμως η αποζημείωση υπολογίζεται κατά αυτό τον τρόπο και όχι η άδεια!

Σημείωση: για τα παραπάνω έχω λάβει ως δεδομένο - ίσως λανθασμένα - την πενθήμερη εργασία. Αν μιλάμε για εξαημερη εργασία, τότε το 2 μερες/ μήνα είναι εν μέρει σωστό, δεδομένου ότι στην 6ημερη εργασία η ετήσια άδεια ξεκινάει από 24 ημέρες ετησίως!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
καλά μιλάμε έχω χάσει τα αβγα και τα πασχάλια......με τις αδειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
youkino μου, μπορείς να μου πεις τι γίνεται αν ο υπάλληλος παραιτηθεί προτού κλείσει 2 μήνες στην εργασία του?? δικαιούται τίποτις??? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Nτουλίνο μου δικαιούται:
- τα δεδουλευμένα ημερομίσθια
- αναλογία Δώρου Χριστουγέννων ή δώρου πάσχα (ανναλογα αν έχει προσληφθεί στο διάστημα 1/5-31/12 ή 1/1-30/4)
- αποζημείωση μη ληφθείσας άδειας (γιατί σιγά μην πήρε την άδεια που του αναλογούσε μέσα στους 2 πρώτους μήνες)
- επίδομα άδειας για τις μέρες που του αναλογούσαν!

Αυτά νομίζω.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Γιουκάκο, είμαι σίγουρη πως ισχύει αυτό που λέω και είμαι με απελπιστικά αργή σύνδεση για να ψάξω τώρα, άσε που το βιβλίο της Εργατικής Νομοθεσίας το έχω αλλού. Θα επανέλθω όμως σύντομα (σε κάνα δύο εβδομάδες :D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
απλά έχουν διαφορά ελεύθερου χρόνου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top