Ξενοφοβία;

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Μέσα στις τελευταίες 20 μέρες, έχουν σκοτωθεί τουλάχιστον εν ψυχρώ 8 Έλληνες(συμπατριώτες σας αν ΔΕΝ το θυμάστε...) από τους αλλοδαπούς που εσείς υποστηρίζετε...(να θυμήσω το πρόσφατο παράδειγμα του ζευγαριού συνταξιούχων στην Δάφνη, που τους σκότωσαν το βράδυ σπίτι τους, απλά για να πάρουν τη σύνταξή τους) και δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση, αν αρχίσετε να τους υπερασπίζεστε πάλι...

Να σε ρωτησω που ξερεις ότι ΔΕΝ ήταν Έλληνες οι φονιάδες? Δεν εχω παρακολουθήσει είναι η αλήθεια τις ειδήσεις γύρω απο αυτά τα γεγονότα, αλλά δεν θυμαμαι να διάβασα πουθενά ότι διελευκάνθηκαν και οτι οι ένοχοι ήταν αλλοδαποί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spiros Antono

Νεοφερμένος

Ο Spiros Antono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καποτε ο Βολταιρος ειπε΄΄Διαφωνω με αυτα που λες ομως θα υπερασπιστω το δικαιωμα σου να τα λες ελευθερα΄΄.Αυτο κανω και εγω.Μην ξεχνας ομως περα απο τα πολοτικα παιχνιδια καποιοι εδωσααν τη ζωη τους για να μιλας εσυ και να λες ελευθερα αυτα που λες.Αυτους τους νεκρους εσυ δεν τους τιμας΄;δεν νοιωθεις οτι εχεις καποιο καθηκον΄;δεν γινεται ολα να ειναι μπατε σκυλοι αλεσται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
ΝΑ ΦΤΥΝΕΙ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΤΟΥ που του χάρισαν το ΥΠΕΡΤΑΤΟ αγαθό την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, λέγοντας ότι δεν τον νοιάζει ποιοι έχουν άτυπα μεν, πρακτικά δε εισβάλλει στη χώρα του...Εγώ λέω, επειδή είμαστε και φιλόξενος λαός λοιπόν(μην μας κακολογήσουν και οι Ευρωπαίοι και οι Αμερικάνοι) ότι δεν είμαστε προς θεού δηλ. να δώσουμε στους Αλβανούς τη Μεγάλη Αλβανία που τόσο πολύ ονειρεύονται, και εμείς να κρατήσουμε τα υπόλοιπα...Ούτως ή άλλως...πίθηκοι είμαστε όλοι μας...εμμμ άνθρωποι ήθελα να πω συγγνώμη...Τι σημασία έχουν τα σύνορα εεε;;;; ΑΝΑΡΧΙΑ ολέ, Βorat;;; Άντε πάμε να φωνάξουμε και τους φίλους μας τους Τούρκους να έρθουν στην Ελλάδα...Παραδιδόμαστε με ανοιχτές αγκάλες πείτε τους καλέ....Μα για τι μας πέρασαν, για πατριώτες;;; Ας γελάσω!!!!!

Τεσπα, το νόημα όλων είναι ναι μεν μας έχουν κάνει οι Αμερικάνοι κλπ το σκουπιδαριό της Ευρώπης, που δέχεται αδιάκοπα και ανελέητα μετανάστες, αλλά εσείς φαίνεται να γουστάρετε κιόλας μου φαίνεται!

Και Βorat ναι θα με ένδιεφερε πολύ να μου υποδείξεις κάποια στιγμή που σχεδόν μέρα παρά μέρα, σκοτώνονταν πατριώτες μας για λίγα ευρώ από Έλληνες...

Και να μου θυμήσεις, επειδή δεν θυμάμαι, πότε πριν την "χρυσή" εποχή των μεταναστών, ζούσαμε στον τρόμο, μην μας κλέψουν και ακόμα χειρότερα μην μας σκοτώσουν για να μας κλέψουν...Και πότε μαχαιρώνταν ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 6 ΦΟΡΕΣ για την κλοπή ΜΙΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΤΣΑΝΤΑΣ, γιατί έχω ένα κενό μνήμης να με συγχωρείς κιόλας.....;)

Φαντάζομαι θες να πάρουμε πίσω τη πόλη, να απελευθερώσουμε το μαρμαρωμένο βασιλιά, να κατακτήσουμε ξανά τα κατακτηθέντα από τον Μέγα Αλέξανδρο, να μεταλαμπαδεύσουμε τον ελληνικό πολιτισμό να λάμψει η οικουμένη και τέλος τα ελληνικά να γίνουν παγκόσμια επίσημη γλώσσα.

Ακόμη και "αναρχία" να το λες, ναι καλλίτερα. Αν και εγώ το λέω ανοιχτό μυαλό.:worry:
Mε μία απλή αναζήτηση σε γνωστές ιστοσελίδες μερικά εγκλήματα ελλήνων για σήμερα:
Συνελήφθη 28χρονος στη Θεσσαλονίκη για σωρεία ενόπλων ληστειών σε Internet καφέ
Σύλληψη 45χρονου στην Κυψέλη για παιδική πορνογραφία
...
έτσι 2...
...:sorry: αν δεν έχει φονικό αλλά το να διακινείς πορνογραφικό υλικό ε δε το λες και ό,τι καλλίτερο. :worry:
Με μερικό ψάξιμο όλο και κανένα έγκλημα μετά φόνου θα βρείς.



Το υπογραμμισμένο δε το σχολιάζω, τη τελευταία φορά που επιχείρησα να το κάνω ήταν που ένα γνωστός μου, νοσταλγός της δικτατορίας μου το χρησιμοποίησε σαν επιχείρημα για τα καλά της χούντας... Τι να πεις;


Αυτή η ελληνική βλακεία που όλοι θεωρούμε πως εμείς είμαστε καλοί και όλοι οι απ΄έξω σκάρτοι που θέλουν να μας σκοτώσουν ειλικρινά με έχει κουράσει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Αιματηρή ληστεία με θύμα 55χρονο

Αιματηρή ληστεία σημειώθηκε στο κοινοτικό διαμέρισμα Χλόης Καστοριάς όπου δύο νεαροί λαθρομετανάστες από την Αλβανία εισέβαλαν στο σπίτι 55χρονου και τον τραυμάτισαν. Σύμφωνα με την αστυνομία οι δύο νεαροί...



που διέμεναν παράνομα στην Ελλάδα ηλικίας 22 και 21 ετών, με απειλές ζήτησαν από τον 55χρονο να τους παραδώσει τα χρήματά του. Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού αντέδρασε και οι δράστες τον χτύπησαν στο κεφάλι, πιθανόν με σιδηρογροθιά, τραυματίζοντάς τον.

Αστυνομικοί τους καταδίωξαν και τους συνέλαβαν, ενώ σε βάρος τους σχηματίστηκε δικογραφία για απόπειρα ανθρωποκτονίας και για ληστεία. Ο 55χρονος διακομίστηκε και νοσηλεύεται στο νοσοκομείο Καστοριάς.

Καταδίωξη τη νύχτα με τραυματίες και ζημιές

Τελικά οι Αφγανοί χαλάνε τα Εξάρχεια!
Οι αστυνομικοί προσπάθησαν να συλλάβουν Αφγανό, ο οποίος πριν λίγη ώρα είχε μαχαιρώσει έναν αλλοδαπό άνδρα.
Όταν οι αρχές έφτασαν στο σπίτι του στα...
Εξάρχεια, ο δράστης κατάφερε να ξεφύγει με αυτοκίνητο, αφού πρώτα τραυμάτισε τέσσερις πεζούς, ενώ χτύπησε και έξι αυτοκίνητα, στη διασταύρωση των οδών Ιπποκράτους και Πανεπιστημίου.
Στη συνέχεια άρπαξε το ΙΧ μιας γυναίκας, απειλώντας τη με μαχαίρι και στη νέα προσπάθειά του να ξεφύγει χτύπησε άλλα δύο αυτοκίνητα.
Τελικά οι αστυνομία συνέλαβε τον Αφγανό λίγο μετά τις 11 το βράδυ.

https://troktiko.blogspot.com/2009/03/55_24.html
https://troktiko.blogspot.com/2009/03/blog-post_3734.html

Γιούκι,
οι δολοφόνοι δεν ήταν Έλληνες και στις 2 περιπτώσεις...Αυτά για τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παιδια μην αρχισουμε να βαζουμε ειδησεις για το ποιοι σκοτωσαν περισσοτερους, "ποτε" και "γιατι", γιατι θα γινει σουπα το θεμα.(οχι οτι δεν εχει σημασια, αλλα υπαρχει και το thread των ειδησεων και καταλαβαινεται πως κατι τετοιο δεν θα οδηγησει καπου)
Οσον αφορα το σχολιο πιο πανω για το αν ηταν οι παλιοτερες εποχες σαν τις σημερινες στο θεμα εγληματικοτητας, θελω απλως να αναφερω (γιατι κανεις δεν το λαμβανει υποψην), οτι και παλιοτερα γινονταν εγκληματα/ληστειες/κλοπες φονοι.
Αλλο ομως το "τι" και "ποσα" απο αυτα εφταναν τελικα στο ευρυτερο κοινο.
Τα ΜΜΕ και η καθημερινη ενημερωση μας καθως και οι τροποι πλεον με τους οποιους μπορουμε να ενημερωθουμε οπως και ο ογκος τον "ειδησεων" που μπορουμε να λαβουμε ανα πασα στιγμη, ειναι υπερσουπερπολλαπλασιος απ' οτι παλιοτερα.
Παλιοτερα π.χ. αν εγω ζουσα στο Ναυπλιον, μαθαινα τι γινοταν εκει, τριγυρω και μερικα χοντρα χοντρα για Αθηνα.
Τωρα πλεον χαρη στην τεχνολογια και στο τελευταιο χωριο της Ελλαδας να γινει κατι ειναι πανευκολο να γινει γνωστο (και γινεται) σε ολους μας.
Αυτο σαν γενικη παρατηρηση.
Γιατι ουτε παλιοτερα κοιμομουν με ανοιχτες πορτες οπως λενε πολλοι ουτε φυσικα το κανω τωρα.
Να σας πω οτι αισθανομουν πιο ασφαλης τοτε?
Ισως ναι (γιατι ημουν κατω απο τις φτερουγες των δικων μου), ισως οχι γιατι σαν παιδι μεγαλοποιουσα τα παντα και μερικες φορες εβλεπα "γυφτο" (οχι αθιγγανο) και ετρεχα προς καθε μερια μην με απαγαγει.(ετσι ακουγοταν παλια)
Οποτε ισως τα γεγονοτα, λαμβανοντας υποψην και αλλους παραγοντες (αν τα εγκληματα τα κανουν οικονομικοι μεταναστες ή πρωην κρατουμενοι που περασαν χυμα τα συνορα και δεν ξερω τι αλλο) τοτε ισως εχουμε πιο ξεκαθαρη εικονα.
Προσωπικα παντως αν με ρωτησετε ποιον φοβαμαι περισσοτερο, τον Αλβανο, τον Ελληνα, τον Κουρδο και παει λεγοντας, θα σας απαντησω "Αυτον που ειναι σε απογνωση."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Με μερικό ψάξιμο όλο και κανένα έγκλημα μετά φόνου θα βρείς.

https://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_28/03/2009_272998


Να σε ρωτησω που ξερεις ότι ΔΕΝ ήταν Έλληνες οι φονιάδες? Δεν εχω παρακολουθήσει είναι η αλήθεια τις ειδήσεις γύρω απο αυτά τα γεγονότα, αλλά δεν θυμαμαι να διάβασα πουθενά ότι διελευκάνθηκαν και οτι οι ένοχοι ήταν αλλοδαποί.
Σάυτο δεν παιζει να πάρω απαντηση ε?


Παιδια μην αρχισουμε να βαζουμε ειδησεις για το ποιοι σκοτωσαν περισσοτερους, "ποτε" και "γιατι", γιατι θα γινει σουπα το θεμα.(οχι οτι δεν εχει σημασια, αλλα υπαρχει και το thread των ειδησεων και καταλαβαινεται πως κατι τετοιο δεν θα οδηγησει καπου)

Nαι, έχεις απόλυτο δίκιο. Το θέμα ήταν να δείξουμε ότι κλέβουν και οι αλλοδαποί, κλέβουν και οι Ελληνες. σκοτώνουν οι αλλοδαποί, σκοτώνουν και οι έλληνες κλπ κλπ κλπ
Το θέμα δεν είναι ποιος το κάνει πιο συχνά, πιο πολύ ή με χειρότερο τρόπο, αλλά ότι είναι ένα πρόβλημα που δεν έχει εθνικοτητα ούτε υπηκοοτητα.
Και η γενίκευση "οι αλλοδαποι είναι φονιάδες που ήρθαν να μας σκοτώσουν" είναι τουλάχιστον λάθος (για να μην πω τπτ χειρότερο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KWW

Νεοφερμένος

Η KWW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φιλοσοφημένος και λογικότατος άνθρωπος ο/η "The Djinn".
+φωνώ 100% με όλα... Ειδικά με την τελευταία πρόταση:
Προσωπικα παντως αν με ρωτησετε ποιον φοβαμαι περισσοτερο, τον Αλβανο, τον Ελληνα, τον Κουρδο και παει λεγοντας, θα σας απαντησω "Αυτον που ειναι σε απογνωση."

"Κληρονομούμε", "κουβαλάμε", "αποθηκεύουμε" μέσα μας μόνο την κουλτούρα του κράτους (ή... της οικογένειας ίσως; ) που γεννιόμαστε, μεγαλώνουμε και ζούμε... ΌΧΙ την καλοσύνη, την ηθικότητα, την εντιμότητα, το αίσθημα δικαιοσύνης, τη λογική κτλ... Έτσι, είναι εντελώς (μα εντελώς!!!) παράλογο να κρίνουμε τους ανθρώπους από την καταγωγή τους και μάλιστα να τους χρεώνουμε με τόσο βαριές κατηγορίες (όπως να τους θεωρούμε εγκληματίες, απλά επειδή είναι αλλοεθνείς???!!!??? Τί να κάνω με τέτοια που ακούω η καημένη???!!!)

Και ξαναλέω...: Αγαπάτε αλλήλους!
(και ας βάζουμε το ρημάδι το μυαλουδάκι μας να δουλεύει πού και πού πριν παρασυρθούμε σε υπερβολές! Αυτό, μην το θεωρήσετε προσβολή σας παρακαλώ. Το υπενθυμίζω και στον εαυτό μου συχνά τα τελευταία χρόνια, μπας και γίνω λίγο καλύτερος και δικαιότερος άνθρωπος :) Είναι κόλπο :D)

Και έστω παθιαζόμαστε με τη σημαία μας κτλ...
(που δεν το πολυβλέπω γενικά... Κάποιοι μόνο αν σηκώσει τη σημαία μας ένας αλλοεθνής τη θυμούνται. Ή όταν παίζει η εθνική ποδοσφαίρου... Άντε και στη eurovision. :whistle:).

Σκεφτείτε τουλάχιστον αυτά τα παιδιά που δε φταίνε σε τίποτα για να πληρώνουν τέτοιο τίμημα και να αντιμετωπίζουν τέτοια εχθρικότητα! Ή μήπως επειδή είναι αλλοδαποί δεν είναι και... "παιδιά" ; (Αν το ακούσω κι αυτό από κανέναν ρατσιστή θα κουφαθώ εντελώς!!!)
Άντε είσαι (λες...) "πατριώτης"... άντε είσαι και μάγκας και φωνάζεις και βγαίνεις στα κανάλια... Αλλά!!! Όταν επιτίθεσαι έτσι, χωρίς καμία διακριτικότητα και σκέψη, σε ένα παιδί πες μου... τότε τί είσαι; Τί άνθρωποι είμαστε; Αν θέλουμε λύση θα πρέπει να σκεφτούμε πολύ καλά και προσεχτικά το πώς θα δράσουμε... Γιατί έχουμε να κάνουμε με παιδιά! Με ανθρώπινες ψυχούλες μικρής ηλικίας. Δεν νομίζετε ότι πρέπει να δείξουμε τακτ και υπευθυνότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KWW

Νεοφερμένος

Η KWW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μέσα στις τελευταίες 20 μέρες, έχουν σκοτωθεί τουλάχιστον εν ψυχρώ 8 Έλληνες(συμπατριώτες σας αν ΔΕΝ το θυμάστε...) από τους αλλοδαπούς που εσείς υποστηρίζετε...(να θυμήσω το πρόσφατο παράδειγμα του ζευγαριού συνταξιούχων στην Δάφνη, που τους σκότωσαν το βράδυ σπίτι τους, απλά για να πάρουν τη σύνταξή τους) και δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση, αν αρχίσετε να τους υπερασπίζεστε πάλι...

[...]
(Αμάν πια! Ούτε μια πλάκα δε μπορώ να κάνω; Μη θυμώνεις! :))
Πόσα ονόματα Ελλήνων κακοποιών θες να ακούσεις; Συγκεκριμένα ξέρω άτομα Ελληνάρες! που κάνουν... χοντρά πράγματα (δε μπορώ να γράψω για ευνόητους λόγους, μπας και βλέπει ο big brother και έχω πρόβλημα τώρα στα γεράματα).
Ενημερώσου! Μην ακούς μόνο αυτά που "προωθούνται" γιατί αυτά είναι συνήθως και λάθος! Μίλα αν τύχει με κάποιους γνωστούς σου αστυνομικούς. Μίλα με γνωστούς σου από την "άλλη μεριά" του νόμου... Ή τέλος πάντων ενδιαφέρσου και μάθε από πολλές κ διάφορες αληθινές πηγές για την εγκληματικότητα στη χώρα μας! Εγώ όσο μαθαίνω... τόσο λυπάμαι, αλλά τουλάχιστον είμαι πιο δίκαιη και γνωρίζω κομμάτια της αλήθειας!
Μπήκες σ'αυτό το τριπάκι των ΜΜΕ και της προπαγάνδας και είσαι απόλυτος/η σε κάτι που φυσικά και δεν ισχύει... Έχεις εν μέρει δίκιο. Αλλά ακούμε πολλές διαστρεβλωμένες "αλήθειες" χωρίς αντικειμενικότητα και επαρκή στοιχεία.

ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΓΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΙΛΟΥΡΟΕΙΔΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΖΟΥΝ ΜΑΖΙ...ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΛ?

[...] (βασικά ξέρω και ζωάκια που παρ'όλο που έχουν "διαφορετική φύση" και είναι από άλλο είδος, ζουν μια χαρά μαζί και μάλιστα νομίζουν ότι έχουν και συγγένεια! Φοβερό; Και σ'αυτό αν το ψάξεις μπορείς να ενημερωθείς)

Με άλλα κριτήρια θα'πρεπε να αντιλαμβανόμαστε τους εχθρούς της Ελλαδίτσας μας... κι όχι από την καταγωγή τους... Οι πόλεμοι γίνονται ΜΟΝΟ για οικονομικούς σκοπούς και συμφέροντα κάποιων λίγων! Από την αρχαιότητα! Ψάξτε το κι αυτό καλά αν σας ενδιαφέρουν τέτοια πράγματα και θα με θυμηθείτε! Και την πληρώνουν πάντα οι λαοί και οι αθώοι! ΚΑΙ από τις 2 μεριές. (όπως περίπου είπε και ο/η borat αν γίνει πόλεμος, το μόνο που θα κάνουμε θα είναι να μετράμε φέρετρα... το ίδιο και οι "εχθροί"-συνάνθρωποί μας...)

Το ότι προσπαθώ να είμαι φιλάνθρωπος, φιλόζωη, φιλομαθής κτλ... το ότι αγαπώ τα παιδιά, τις μητέρες, τους πατεράδες, τους γηραιότερους, κτλ... το ότι σέβομαι κάθε θρησκεία, πολιτισμό, κράτος, γλώσσα, κτλ... Το ότι προσπαθώ , με λίγα λόγια, να είμαι άνθρωπος... δε με κάνει λιγότερο πατριώτισα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Ποτέ και κανένας γείτονας και σε ΚΑΜΙΑ χώρα, δεν μπορεί να θεωρηθεί φίλος σου...Αυτό να το ξέρεις! Τώρα αν εσύ θες να θεωρείς ότι οι καλοί οι γείτονες οι Τούρκοι πάνω από όλα, και όλοι οι υπόλοιποι Βαλκανικοί λαοί, ήρθαν στη χώρα σου, όχι γιατί σε θεωρούν μπουρδέλο και ξέρουν ότι μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν, αλλά γιατί σε αγαπάνε [...] Σόρρυ κιόλας!!!

Πόσο θα ήθελα να κάναμε την ίδια συζήτηση σε 20-30 χρόνια από σήμερα...
Εγώ πάντως δεν μπορώ να θεωρήσω πώς στο καλό μπορώ να θεωρήσω φίλους μου τους γειτόνους μου τους Τούρκους, τους Σκοπιανούς, τους Αλβανούς κλπ. Αν εσύ θεωρείς ότι επειδή δεν γίνονται πόλεμοι εύκολα στις "πολιτισμένες" χώρες, τότε όλοι σε αγαπάνε σαν γειτονάκι και δεν έχουν επεκτατικές πολιτικές ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ, τότε λυπάμαι όσο δεν φαντάζεσαι...Ελπίζω τουλάχιστον να ξέρεις τη θέση της χώρας μας στο χάρτη και ότι χώρα στην οποία έχει αφανιστεί ο πολιτισμός και η ιστορία, είναι εύκολος στόχος(πολυπολιτισμικότητα ολέεε είπαμε έτσι)...Για να σου θυμήσω τον αγωγό φυσικού αερίου, όσον αφορά τη θέση της χώρας μας στον χάρτη εεε...
Αν όχι, θα σε βοηθήσει πολύ να καταλάβεις, ότι κάποια κ. Τουρκία και κάποια κυρία Μεγάλη Αλβανία, τουλάχιστον ορέγονται τα εδάφη μας, όταν εσύ κάνεις τον φιλάνθρωπο και δέχεσαι να διδάσκονται στα παιδιά μας μπαρουφες για το μεταναστευτικό στα σχολεία, παρά τις ρίζες τους...
Επίσης και οι συμμαχίες, γίνονται για τους ίδιους λόγους που γίνονται και οι εχθρότητες ανάμεσα στα έθνη...Θεωρία Παιγνίων είναι όλα, όχι φιλίες...


Τώρα, το γιατί εσείς ξαφνικά έχετε φάει τόση πλύση εγκεφάλου που νομίζετε ότι Ο,ΤΙ λαός έχει κατέβει στη χώρα, πρέπει να τον θεωρήσουμε φίλο μας, πραγματικά μου κάνει εντύπωση και με λυπεί αφάνταστα. Τουλάχιστον εγώ κοιτάω πέρα από το δαχτυλό μου, ενώ εσείς παίζετε τους φιλανθρώπους έτσι ξερά, χωρίς καμία κρίση, παρά την άθλια εικόνα της χώρας μας...

Πάντως, θα ήθελα πάρα πολύ όλοι εσείς που αποδέχεστε την πολυπολιτισμικότητα στο όνομα του ανθρώπινου γένους, να μπορέσετε να έρθετε σε 20-30 χρόνια, τότε που τα παιδιά μας, μπορεί να μην ξέρουν καν τι είναι ο Παρθενώνας, αλλά που θα ξέρουν να μιλάνε Αλβανικά τουλάχιστον, να μου πείτε πόσο περήφανοι/-ες νιώθετε για το ότι σκύψατε το κεφάλι σας και αποδεχτήκατε όσα γράφετε εδώ!

Οι πόλεμοι δεν γίνονται ουτε ξεκινάνε μόνο με όπλα... Υπάρχει και κάτι που λέγεται διπλωματία, και αυτήν ακριβώς εφαρμόζουν κάποιοι καλοί λαοί πάνω μας, με συνεργό την Τουρκία...Αλήθεια, τόσες πλούσιες αραβικές χώρες υπάρχουν που σίγουρα θα χρησίμευαν πολύ περισσότερο οι Πακιστανοί και άλλοι πολλοί, έχεις αναρωτηθεί γιατί "σπρωχνονται" στην δική μας τη "γη της επαγγελίας"? Μήπως, για να γίνει ακόμα πιο "γη της επαγγελίας";;; Ας γελάσω!!!

Ξυπνήστε ρεεεεε......................................................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ωραίες οι απόψεις σου Sunrise, επιτέλους και κάποιος που λέει τα πράγματα με το όνομα τους. Βαρέθηκα αυτά τα παιδάκια που μιλάνε για αλληλοσεβασμό των πολιτισμών. Είχα την υποψία ότι οι αλλοδαποί σημαιοφόροι αλλά και οι μετανάστες που έρχονται εδώ με τα δουλεμπορικά είναι πράκτορες της Μοσσάντ και της CIA. Τώρα πια το πιστεύω...

Όντως, η ομοιογένεια και η καθαρότητα της φυλής μας κινδυνεύει και πρέπει να κάνουμε κάτι για αυτό. Αποτελεσματικό θα ήταν νομίζω να κρεμάσουμε στο Σύνταγμα όλους τους αλλοδαπούς σημαιοφόρους έτσι ώστε να πάρουν το μήνυμα οι Άλλοι και να μας αδειάζουν τη γωνιά.

Τέλος, για αυτή τη μεγάλη αλβανία και την τουρκία νομίζω ότι η λύση θα ήταν η αγορά 2 πυρηνικών βομβών για να τους εξαφανίσουμε από το χάρτη. Αν και νομίζω ότι καλό θα ήταν να βομβαρίσουμε όλο τον υπόλοιπο πλανήτη για σιγουριά. Ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα τα βάλει μαζί μας...

Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KWW

Νεοφερμένος

Η KWW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πόσο θα ήθελα να κάναμε την ίδια συζήτηση σε 20-30 χρόνια από σήμερα...
Εγώ πάντως δεν μπορώ να θεωρήσω πώς στο καλό μπορώ να θεωρήσω φίλους μου τους γειτόνους μου τους Τούρκους, τους Σκοπιανούς, τους Αλβανούς κλπ. Αν εσύ θεωρείς ότι επειδή δεν γίνονται πόλεμοι εύκολα στις "πολιτισμένες" χώρες, τότε όλοι σε αγαπάνε σαν γειτονάκι και δεν έχουν επεκτατικές πολιτικές ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ, τότε λυπάμαι όσο δεν φαντάζεσαι...Ελπίζω τουλάχιστον να ξέρεις τη θέση της χώρας μας στο χάρτη και ότι χώρα στην οποία έχει αφανιστεί ο πολιτισμός και η ιστορία, είναι εύκολος στόχος(πολυπολιτισμικότητα ολέεε είπαμε έτσι)...Για να σου θυμήσω τον αγωγό φυσικού αερίου, όσον αφορά τη θέση της χώρας μας στον χάρτη εεε...
Αν όχι, θα σε βοηθήσει πολύ να καταλάβεις, ότι κάποια κ. Τουρκία και κάποια κυρία Μεγάλη Αλβανία, τουλάχιστον ορέγονται τα εδάφη μας, όταν εσύ κάνεις τον φιλάνθρωπο και δέχεσαι να διδάσκονται στα παιδιά μας μπαρουφες για το μεταναστευτικό στα σχολεία, παρά τις ρίζες τους...
Επίσης και οι συμμαχίες, γίνονται για τους ίδιους λόγους που γίνονται και οι εχθρότητες ανάμεσα στα έθνη...Θεωρία Παιγνίων είναι όλα, όχι φιλίες...

Τώρα, το γιατί εσείς ξαφνικά έχετε φάει τόση πλύση εγκεφάλου που νομίζετε ότι Ο,ΤΙ λαός έχει κατέβει στη χώρα, πρέπει να τον θεωρήσουμε φίλο μας, πραγματικά μου κάνει εντύπωση και με λυπεί αφάνταστα. Τουλάχιστον εγώ κοιτάω πέρα από το δαχτυλό μου, ενώ εσείς παίζετε τους φιλανθρώπους έτσι ξερά, χωρίς καμία κρίση, παρά την άθλια εικόνα της χώρας μας...

Πάντως, θα ήθελα πάρα πολύ όλοι εσείς που αποδέχεστε την πολυπολιτισμικότητα στο όνομα του ανθρώπινου γένους, να μπορέσετε να έρθετε σε 20-30 χρόνια, τότε που τα παιδιά μας, μπορεί να μην ξέρουν καν τι είναι ο Παρθενώνας, αλλά που θα ξέρουν να μιλάνε Αλβανικά τουλάχιστον, να μου πείτε πόσο περήφανοι/-ες νιώθετε για το ότι σκύψατε το κεφάλι σας και αποδεχτήκατε όσα γράφετε εδώ!

Οι πόλεμοι δεν γίνονται ουτε ξεκινάνε μόνο με όπλα... Υπάρχει και κάτι που λέγεται διπλωματία, και αυτήν ακριβώς εφαρμόζουν κάποιοι καλοί λαοί πάνω μας, με συνεργό την Τουρκία...Αλήθεια, τόσες πλούσιες αραβικές χώρες υπάρχουν που σίγουρα θα χρησίμευαν πολύ περισσότερο οι Πακιστανοί και άλλοι πολλοί, έχεις αναρωτηθεί γιατί "σπρωχνονται" στην δική μας τη "γη της επαγγελίας"? Μήπως, για να γίνει ακόμα πιο "γη της επαγγελίας";;; Ας γελάσω!!!

Ξυπνήστε ρεεεεε......................................................................

ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΣ είναι αληθινά!!! Και μιλώ για τα γεγονότα που αναφέρεις φυσικά. Εννοείται τα γνωρίζουμε οι περισσότεροι και είναι 100% πραγματικά γεγονότα κ καταστάσεις.
ΑΛΛΑ!!! Κατηγορείς τους λάθος ανθρώπους! Όλα αυτά (που ξαναλέω είναι 100% αλήθεια!) τα κανονίζουν συγκεκριμένοι τύποι (μετρημένοι στα δάχτυλα...). Ο απλός λαός είναι εντελώς αθώος και οι περισσότεροι από τους πολίτες όλων των χωρών είναι αφελείς! (συγνώμη αλλά το πιστεύω! Μπορεί να είμαι και αγενής τώρα ή να αοριστολογώ... δε ξέρω. :hmm:).
Οι τύποι αυτοί που είναι πραγματικά υπεύθυνοι, βρίσκονται συνήθως σε υψηλές θέσεις, είτε στην πολιτική, είτε στην οικονομία, είτε κοινωνικά και ούτε νοιάζονται για σένα ή για μένα! Και όταν δεν τα βρίσκουν μεταξύ τους... μετά κάνουν μια ωραιότατη πλύση εγκεφάλου στους πολίτες για να νομίζουν αυτοί ότι υπάρχει πρόβλημα "εθνικό" κτλ. Εκμεταλλεύονται τον έντονο πατριωτισμό μας (και αντίστοιχα τον πατριωτισμό των αλλοεθνών πολιτών) και πολλές φορές και την έντονη αγάπη μας για τη θρησκεία και την πίστη μας!!! Παρερμηνεύουν γεγονότα, διαστρεβλώνουν αλήθειες (πχ ιστορικά γεγονότα), όπως τους συμφέρει. Μπορείς να το αμφισβητήσεις αυτό; Αυτοί οι τύποι είναι κακοποιοί! Πιστεύεις πως αν δεν χειραγωγούσαν τους πολίτες θα εξακολουθούσε να υπάρχει έχθρα; Μα για ποιό λόγο;! Τη διπλωματία δεν την εφαρμόζουν οι απλοί πολίτες... Κάθε άνθρωπος οποιασδήποτε εθνικότητας ενδιαφέρεται για την οικογένειά του, για την ευημερία της χώρας του, για τη δουλειά του, για την υγεία των δικών του... Κάθε "απλός" άνθρωπος θέλει ειρήνη και έναν κόσμο καλύτερο για τα παιδιά του. Και πόλεμος να γίνει πάλι δεν φταίνε οι απλοί πολίτες... Αλλά τί να κάνεις; Να μην υπερασπιστείς το σπίτι σου ή τη χώρα σου; Αναγκάζεσαι να παίξεις στο "παιχνίδι" των πραγματικά υπεύθυνων για να επιβιώσεις... Μακάρι να υπέμεναν τις επιπτώσεις των πολέμων οι πραγματικά υπεύθυνοι κι όχι οι υπόλοιποι...

Τέλος πάντων γράφω πολλά και κουράζω... Πρέπει να το κόψω αυτό!
(ΥΓ: Ο φανατισμός δεν αφήνει κανέναν να δει τα πράγματα αντικειμενικά και αυτό είναι αποδεδειγμένο. Πρέπει να έχουμε ανοιχτό μυαλό και να φιλτράρουμε αυτά που μας πασάρουν. Θα ακουστώ σαν μία παλιά φιλόλογό μου, αλλά: Πρέπει να μορφωνόμαστε συνεχώς! Να ενημερωνόμαστε για τα πάντα! Ακόμη και για πράγματα που δε μας αφορούν άμεσα! Αν μας δίνουν κάτι, πχ μια πληροφορία, να κάνουμε έρευνα δική μας μέσω διαφόρων πηγών, ακόμη κι αν η "πηγή" μας φαίνεται έγκυρη! Φοβάμαι για το μέλλον της ανθρωπότητας με αυτήν την έλλειψη επαρκών πληροφοριών και την παραποίηση των γεγονότων από τα ΜΜΕ κι όχι μόνο...)

(ΥΓ2: Η ιστορία γράφεται από ανθρώπους... Και μάλιστα από λίγους... (δεν έχω κάτι με τους ιστορικούς αλλά...) Να διαβάζουμε τα ιστορικά κείμενα πολλών λαών κι όχι μόνο τα δικά μας... Να ακούμε μεν τις ιστορίες/εμπειρίες των προγόνων μας, αλλά να ακούμε και τις ιστορίες/εμπειρίες ατόμων από την "άλλη πλευρά". Έτσι ίσως δούμε ότι "κάτι δεν πάει καλά" και ότι δεν υπάρχει και πολύ αντικειμενικότητα σ'αυτά που γράφονται και λέγονται... Και ίσως καταφέρουμε να βγάλουμε και τα αντίστοιχα συμπεράσματα και, γιατί όχι, να βρούμε και την αλήθεια.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Καλό μου, αυτό που ζει και βιώνει σήμερα η χώρα μας, είναι ένας πόλεμος εκ των έσω, ενώ παράλληλα(και από ό,τι βλέπω μια χαρά το έχουν καταφέρει) έχουν καταφέρει να στρέψουν πολλούς συμπατριώτες ενάντια σε πατριώτες, αποκαλώντας τους το λιγότερο ρατσιτσές. Μα με συγχωρείς κιόλας, τη γνωστή παροιμία και ΑΝ ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΝΑ ΠΛΑΚΩΣΕΙ, την έχετε ξεχάσει όλοι πια;
Και διαφωνώ κάθετα με το να είμαστε σκέτο φιλάνθρωποι, γιατί να με συγχωρείς έτσι γινόμαστε σκέτα πρόβατα... Αν αρχίσω να νιώθω φιλάνθρωπη και με τον Τουρκικό λαό, ή με άλλουυυςςς λαούς που αποδεδειγμένα έχουν ΒΛΕΨΕΙΣ για την χώρα ΜΟΥ ή με λαούς που διδάσκονται το μίσος σε "ιερά βιβλία"(βλέπε Ταλμούδ...γκουχου γκουχου)...τότε είναι η μέρα που θα με σιχαθώ σαν άνθρωπο...Ε όχι, τουλάχιστον, θέλω να μπορώ να ξέρω η ίδια και να λέω ότι δεν την πάτησα με τα παραμυθάκια τους...και ότι προστάτεψα όσο μπορούσα αυτό που μου ανήκει, και που ήμουν πολύ τυχερή να μου ανήκει, αφού μου χαρίστηκε, και έχω χρέος προς αυτό...

Επαναλαμβάνω, ότι η θέση της χώρας μας στο χάρτη θα συνεχίζει να μας δημιουργεί προβλήματα ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΚΑΝΟΥΝ...Είτε με πόλεμο με όπλα, είτε με πόλεμο ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ, όπως καλή ώρα γίνεται ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ...
Τη στιγμή που θα ξεχάσουμε ποιοι είμαστε και από πού προέρχομαστε, γιατί έτσι θα μας μάθουν με τα ΝΕΑ ΛΙΤΑ ιστορικά βιβλία(προς θεού σε πολυπολιτισμικό περιβάλλον θα ζούμε, μην μας πούνε και ρατσιτσές)...είναι η μέρα που οι Τούρκοι θα είναι και αυτοί ένας μεταναστευτικός λαός στη χώρα μας...Για να μην ανοίξουμε το ΣΚΟΠΙΑΝΟ και τη ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΒΑΝΙΑ...

Τώρα αν οι περισσότεροι δεν μπορείτε να διασυνδέσετε ΛΑΟΥΣ και ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ, μόνο και μόνο σαν Θεωρία Παιγνίων, ε λυπάμαι, αλλά δεν βλέπετε ούτε τη μύτη σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...και ότι προστάτεψα όσο μπορούσα αυτό που μου ανήκει, και που ήμουν πολύ τυχερή να μου ανήκει, αφού μου χαρίστηκε, και έχω χρέος προς αυτό...



....Θεωρία Παιγνίων, ε λυπάμαι, αλλά δεν βλέπετε ούτε τη μύτη σας...

- Σου ανήκει πλέον ολόκληρη η Ευρώπη, γιατί αρκείσαι μόνον σ' αυτό που σου χαρίστηκε; Αλήθεια όμως, τι ακριβώς σου ανήκει στην "μικρή αλλά έντιμη" Ελλάδα; Αυτή δεν υπήρξε προϊόν της "θεωρίας" που επικαλείσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Η πικρή αλήθεια μου είναι οτι δε συμπαθώ τους αλλοδαπούς και φροντίζω να μένω μακριά τους, καμία επαφή δε θέλω μαζί τους. Δεν εύχομαι να πάθουν κακό αλλά τους θέλω μακριά μου. Αυτό που με τρελαίνει κυριολεκτικά είναι οτι αύριο μεθαύριο θα κάνω ένα παιδί και θα πάει στο δημόσιο σχολείο (μακάρι να είχα λεφτά για ιδιωτικό) και δε θα προχωράει στο μάθημα γιατί στην τάξη του θα υπάρχουν 10 παιδάκια αλλοδαπά που δε θα ξέρουν καν τα βασικά ελληνικά. Και υπάρχουν καθηγητές και δάσκαλοι που λένε οτι δεν είναι σωστό να χωρίζουμε τα παιδάκια σε ομάδες και να τα κατηγοριοποιούμε γιατί τους δημιουργούμε ψυχολογικό πρόβλημα. Οπότε το παιδί μου δε θα κάνει ένα μάθημα της προκοπής. Αυτό με βγάζει έξω από τα ρούχα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αυτό που με τρελαίνει κυριολεκτικά είναι οτι αύριο μεθαύριο θα κάνω ένα παιδί και θα πάει στο δημόσιο σχολείο (μακάρι να είχα λεφτά για ιδιωτικό) και δε θα προχωράει στο μάθημα γιατί στην τάξη του θα υπάρχουν 10 παιδάκια αλλοδαπά που δε θα ξέρουν καν τα βασικά ελληνικά.
Μήπως αυτό είναι ένα πρόβλημα που διορθώνεται αλλά μιάς και είμαστε στο Ελλάντα ούτε καν;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Η πικρή αλήθεια μου είναι οτι δε συμπαθώ τους αλλοδαπούς και φροντίζω να μένω μακριά τους, καμία επαφή δε θέλω μαζί τους. Δεν εύχομαι να πάθουν κακό αλλά τους θέλω μακριά μου. Αυτό που με τρελαίνει κυριολεκτικά είναι οτι αύριο μεθαύριο θα κάνω ένα παιδί και θα πάει στο δημόσιο σχολείο (μακάρι να είχα λεφτά για ιδιωτικό) και δε θα προχωράει στο μάθημα γιατί στην τάξη του θα υπάρχουν 10 παιδάκια αλλοδαπά που δε θα ξέρουν καν τα βασικά ελληνικά. Και υπάρχουν καθηγητές και δάσκαλοι που λένε οτι δεν είναι σωστό να χωρίζουμε τα παιδάκια σε ομάδες και να τα κατηγοριοποιούμε γιατί τους δημιουργούμε ψυχολογικό πρόβλημα. Οπότε το παιδί μου δε θα κάνει ένα μάθημα της προκοπής. Αυτό με βγάζει έξω από τα ρούχα μου.
:eek:

Δεν μπορεί όντως να πιστεύεις αυτά που λες!
Μην απαντήσεις και μου το χαλάσεις.

Κάτι σχετικό- άσχετο με αφορμή το post της Himela, υπάρχουν στην Ελλάδα αλβανικά/πολωνικά κλ σχολεία όχι μόνο για τη σωστότερη εκμάθηση της ελληνικής αλλά και για τη διατήρηση της γλώσσας του κράτους από το οποίο κατάγονται;

Ήμουν για παράδειγμα στο τρένο και παρατηρούσα ένα χαριτωμένο κοντά στα 7 κοριτσάκι με τη μαμα του και ενώ εκείνη του μιλούσε στη γλώσσα της, αυτό απαντούσε στα ελληνικά και της έκανε και παρατηρήσεις για το πως θα έπρεπε να μιλάει.
Είναι κρίμα να χάνει κάποιος τη μητρική του γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Μήπως αυτό είναι ένα πρόβλημα που διορθώνεται αλλά μιάς και είμαστε στο Ελλάντα ούτε καν;:whistle:

Όσο υπάρχουν γονείς που δε θέλουν να μιλάνε ελληνικά στα παιδιά τους (όχι τόσο γιατί οι ίδιοι δεν ξέρουν, αλλά γιατί δε θέλουν) δε θα λυθεί το πρόβλημα. Βασικά δεν τους κατηγορώ, κι εγώ αν ζούσα σε μια ξένη χώρα θα μάθαινα στο παιδί μου και ελληνικά. Θέλουν να μιλάνε μόνο τη γλώσσα τους; Μαγκιά τους. Το δικό μου το παιδί γιατί να μένει πίσω στις παραδόσεις γι' αυτό το λόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
υπαρχουν σχολεια,για αλοδαπους και στην Ελλαδα...νομιζω οτι οι μεταναστες απο την ευρωπη κυριως ενσωματωνονται πια στην Ελληνικη κοινωνια και οικονομια.
για παραδειγμα αυριο κιολας η Αλβανια θα κανει αιτηση ενταξης στην ΕΕ..σε μερικα χρονια ούτε συνορα δεν θα υπαρχουν με το Σενγκεν και στα βαλκανια....απο την Τουρκια όμως και την ανατολη...θα συνεχισουμε όμως να εχουμε θεματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Η πικρή αλήθεια μου είναι οτι δε συμπαθώ τους αλλοδαπούς και φροντίζω να μένω μακριά τους, καμία επαφή δε θέλω μαζί τους. Δεν εύχομαι να πάθουν κακό αλλά τους θέλω μακριά μου. Αυτό που με τρελαίνει κυριολεκτικά είναι οτι αύριο μεθαύριο θα κάνω ένα παιδί και θα πάει στο δημόσιο σχολείο (μακάρι να είχα λεφτά για ιδιωτικό) και δε θα προχωράει στο μάθημα γιατί στην τάξη του θα υπάρχουν 10 παιδάκια αλλοδαπά που δε θα ξέρουν καν τα βασικά ελληνικά. Και υπάρχουν καθηγητές και δάσκαλοι που λένε οτι δεν είναι σωστό να χωρίζουμε τα παιδάκια σε ομάδες και να τα κατηγοριοποιούμε γιατί τους δημιουργούμε ψυχολογικό πρόβλημα. Οπότε το παιδί μου δε θα κάνει ένα μάθημα της προκοπής. Αυτό με βγάζει έξω από τα ρούχα μου.


Ενώ όλα τα ελληνάκια μιλάνε απταίστως τα ελληνικά!
Έλεος... τι άλλο θα ακούσουμε;
Δεν θα κάνει μάθημα της προκοπής; Και φταίνε αυτά για αυτό; Το σύστημα στην Ελλάδα είναι τόσο καλό που το εμποδίζει μόνο το αλλοδαπό παιδάκι που δεν ξέρω να μιλάει καλά!
Αν είναι δυνατόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Σήμερα λόγω ενός ατυχήματος έπρεπε να πάω στο νοσοκομείο.

Η νοσοκόμα μου έδωσε προτεραιοτητα γιατί λέει είμαι από την Ελλάδα όπου της φερθήκανε λέει καταπληκτικά όταν είχε πάει.

Είμαστε η κοιτίδα του πολιτισμού λέει και η πατρίδα της φιλοξενίας λέει.

Εγώ χαμογέλασα στωικά και δε μίλησα, αν και ήθελα να της εξηγήσω ότι αυτά είναι χίμελες, εχμ, χίμαιρες του παρελθόντος.



Εγώ θα ήθελα το παιδί μου να πάει στο σχολείο με παιδιά μεταναστών, να δει πως μαθαίνουν πιτσιρίκια που μερικές φορές έχουν περπατήσει χιλιόμετρα για να φτάσουν στη χώρα μας την ελεύθερη και την παραδεισένια. Και που ξεκινάνε να δουλεύουνε στα 16 τους και όχι στα 26 τους όπως τα δικά μας ελληνα(ρά)κια.


Χιμέλα, μου θυμίζεις τον παπού του Αστερίκς.

"Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους ξένους. Αλλά πρέπει να τους διώχνουμε."


Φαvτάσου τα παιδιά σου που τόσο θα προσέξεις πως θα μεγαλώσουν, λόγω της παγκόσμιας κοινότητας που πλέον είμαστε, να πάνε να σπουδάσουν στο εξωτερικό, να δουλέψουν εκεί ή να κάνουν οτιδήποτε...

Πρόσεξε μήπως οι επιθυμίες σου και οι κλειστοί σου ορίζοντες σου γυρίσουν μπούμεραγκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top