• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Οι επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πιστεύω οτι κάποιος που αρχίζει το κάπνισμα δεν πηγαίνει ποτέ το μυαλό του στο κακό,ακόμα κ αν ξέρει οτι δεν του κάνει καλό..Επίσης θεωρώ μεγάλη βλακεία να αρχίσει κάποιος το κάπνισμα απο περιέργεια κ απο μαγκιά,να το κάνει επειδή το θέλει..εγω προσωπικά δεν καπνίζω κ δε το κάνω επειδή σιχαίνομαι τη μυρωδιά που μυρίζει ο καπνιστής..με λίγα λόγια ναι θεωρώ πως το τσιγάρο βλάπτει σοβαρά την υγεία!!!!!!

Να ρωτήσω κάτι... Αν δεν το αρχίσει για κανέναν από τους δύο λόγους που αναφέρεις παραπάνω, γιατί να το αρχίσει; :worry: Έχω την εντύπωση πως κάθε καπνιστής αρχίζει το τσιγάρο είτε από περιέργεια, είτε από ..μαγκιά, είτε επειδή θέλει να "γευτεί" κάτι που τον απασχολεί ή τον στενοχωρεί- να το πάει κάτω.
Εγώ πάντως αν θα άρχιζα για κάποιο λόγο να καπνίζω, θα ήταν ο τελευταίος. Μα δεν βρίσκω το λόγο, καθώς ξέρω ότι το τσιγάρο μόνο κακό μπορεί να μου κάνει- ακριβώς όπως και το ποτό, δεν λύνει προβλήματα. Απλώς δημιουργεί πρόσθετα...
Δεν με ενοχλεί αν κάποιος καπνίζει, αρκεί να μην το κάνει κοντά μου. Γιατί ακόμα και αυτό, το παθητικό κάπνισμα μπορεί να κάνει κακό- κι ας μην το συνειδητοποιούν οι καπνιστές. Δεν ξέρω καν αν το καταλαβαίνουν... Οι μη καπνιστές δε γκρινιάζουμε για κανέναν άλλο λόγο, παρα μόνο επειδή οι καπνιστές χαλούν τον καθαρό αέρα γύρω μας. Και αν δεν τον χρειαζόμασταν, θα καπνίζαμε κι εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γενικά οχι δεν ισχυει αυτο από οσο γνωριζω. Παρατηρουνται μικροτερα προσδοκιμα επιβιωσης σε ηλικιωμενους απο οτι σε νεους. Μονο σε καρκινο προστατη και μαστου εχει παρατηρηθει αυτο που λες, αλλα απότι φαινεται για αλλους λογους, οχι αυτον που ανεφερες. (το οποιο δεν πολυστεκει αφου ο ηλικιωμενος δεν ειναι ακριβως οτι εχει λιγοτερα υγιη κυτταρα, αλλά κυτταρα που δεν ανανεωνονται...που και να ειχε, ο καρκινος μπορει να ανπτυχθει σε σημειο που εχει μονο υγιη κυτταρα ο ηλικιωμενος, οποτε δεν τον διαφοροποιει).
δεν σε αμφισβητώ φυσικά αλλά θα ήθελα αν ξέρεις να μου πεις (έχω προσωπικό ενδιαφέρον) κατά πόσο πιθανά μπορεί να παίζει ρόλο και το θέμα της ψυχολογίας
Δλδ ένας μεγάλης ηλικίας άνθρωπος, παραιτείται πιο εύκολα νομίζω απ ότι ένας νέος
Ο νέος συνήθως, νιώθει ότι έχει ακόμα πολλά να κάνει μπροστά του και το παλεύει περισσότερο

Αν γνωρίζεις κάτι σχετικά με αυτό, θα ήθελα να μου πεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
H ψυχολογια φαινεται να παιζει ρολο, οντως. Μερικες φορες βεβαια καποιοι νεοι απογοητευονται και τα παρατανε, ενω ηλικιωμενοι επειδη εζησαν το μεγαλυτερο μερος της ζωης τους, ..ας πουμε οτι δεν τους "ενοχλει" το ιδιο και ισως αυτο βηθαει και την ψυχολογια τους κιολας.

Παντως συμπληρωνοντας στο προηγουμενο, ενας λογος που ηλικιωμενοι αντεχουν λιγοτερο ειναι και το οτι βρισκουν την ασθενεια σε πιο προχωρημενο σταδιο πχ. Ειναι πολλοι οι παραγοντες δλδ, και δεν ειναι ευκολο να πουμε αν οντως συμβαινει και κατι με τα κυτταρα και την ηλικια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Εγώ είμαι 26 και καπνίζω από τα 15 μου.Θα ήθελα να σου αναφέρω την πρώτη μου αίσθηση, όταν έκανα το πρώτο μου τσιγάρο.Ήταν μάρκα Marlboro κανονικό όχι ελαφρύ.Έκανα κανονικές τζούρες
και κατέβαζα τον καπνό κάτω, σαν κανονικός καπνιστής.Αφού το τελείωσα, ένιωσα κάτι πρωτόγνωρο για 'μένα ως τότε.Ξαφνικά έπεσα κάτω στο πάτωμα ζαλισμένος και πραγματικά ένιωσα παγιδευμένος.Ήμουν τόσο μπερδεμένος εγκεφαλικά, γύρναγα από 'δω γύρναγα από 'κει που πραγματικά σου μιλάω, ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί.Ένιωθα ότι κάτι με τραβάει προς το κέντρο της γης και ένιωθα την ανάγκη να πάω προς τα εκεί,αλλά "δυστυχώς" δε γινόταν.Αυτό μπορεί να κράτησε για 2 με 3 λεπτά αλλά ήταν τόσο δυνατό, πραγματικός εφιάλτης, μπορώ να πω και χειρότερο.Ο εφιάλτης κάποια στιγμή τελειώνει, γι' αυτό δεν ήμουν σίγουρος.
Πράγματι το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά αν και δεν πρέπει να αποκλείουμε την πιθανότητα οτί μπορεί να ωφελεί κάποιους οργανισμούς περισσότερο απ' ότι τους βλάπτει.Εγώ προσωπικά αν γύρναγα πίσω το χρόνο δε θα κάπνιζα ούτε κατά διάνοια.Αν με ρωτήσεις γιατί δεν το κόβω τώρα δεν ξέρω την απάντηση.Το αστείο είναι οτί θέλω να το κόψω εδώ και χρόνια, αλλά έχω κολύσει στην ιδέα οτί θα το κόψω.Το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που τα κατάφερα ήταν, μία φορά για 4 μέρες.Πως γίνεται να θέλεις να κάνεις κάτι και να κάνεις το αντίθετο.Πως γίνεται να αγαπάς κάποιον, ενώ στην πραγματικότητα τον σκοτώνεις σιγά σιγά.Πως γίνεται να προσπαθείς να κάνεις κάτι και το σύμπαν να συνομωτεί εναντίον σου.Κάπως έτσι.Πάντως άμα σκεφτείς οτί ο άνθρωπος έχει μετατραπεί σε χημειοτρεφής οργανισμός και ζούμε σε ένα περιβάλλον καθαρά τοξικό ποιος μπορεί να σου πει τι σου προκαλεί ο συνδυασμός του καπνίσματος.Παρ' όλα αυτά, εγώ θα σε συγχαρώ για αυτήν σου την επιλογή και ελπίζω να τα καταφέρω και εγώ κάποια στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Apro κόψε το κάπνισμα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Έχεις δίκιο gatouni.Νομίζω πως ήρθε η ώρα να το κόψω.Αρκέτα κορόιδεψα τον εαυτό μου μ' αυτό το θέμα και πρέπει να λήξει.Είναι αρκετοί και σημαντικοί οι λόγοι που πρέπει να το κάνω.Ευχαριστώ για τη συμβουλή.Ελπίζω να μη βγει ψεύτικη η διαίσθησή μου οτί έχει ιδιαίτερη σημασία η συμβουλή σου τη συγκεκριμένη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Έχεις δίκιο gatouni.Νομίζω πως ήρθε η ώρα να το κόψω.Αρκέτα κορόιδεψα τον εαυτό μου μ' αυτό το θέμα και πρέπει να λήξει.Είναι αρκετοί και σημαντικοί οι λόγοι που πρέπει να το κάνω.Ευχαριστώ για τη συμβουλή.Ελπίζω να μη βγει ψεύτικη η διαίσθησή μου οτί έχει ιδιαίτερη σημασία η συμβουλή σου τη συγκεκριμένη στιγμή.

apro έχουμε ένα αρκετά καλό θέμα που αν έχεις την υπομονή και διαβάσεις τις 41 σελίδες του, πιστεύω θα σε βοηθήσει όπως βοήθησε και κάποιους άλλους
ρίξε μια ματιά εδώ
[split] Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Κόβω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το κάπνισμα βλάπτει, όχι λιγότερο από εκείνους που μας το λένε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το καπνισμα βλαπτει τη στυση στους ανδρες ,φραζοντας τα αγγεια...αυτο δεν το τονιζουν επαρκως στα καναλια για τους νεους που νομιζουν οτι ειναι σεξυ...και κανει τις γυναικες πατσουρες και προβληματικες σεξουαλικα και γεννανε προβληματικα παιδια....ειναι ενα ελαφρυ σχετικα ναρκωτικο,απλα ειναι νομιμο...οι κανιστες ειναι ναρκομανεις..τα ναρκωτικα κανουν καλο(εκτος απο ειδικες νοσοκομιακες χρησεις που κι αυτες καταργουνται πια)?ειστε υπερ των ναρκωτικων?δε νομιζω..
οι καπνιστες ειναι αρρωστοι όπως και όλοι οι ναρκομανεις και θελουν ειδικα κεντρα και βοηθεια για να ελευθερωθουν...ενας πραγματικος ανεξαρτητος,με ελευθερο μυαλο ανθρωπος δεν μπορει να εξαρταται απο ενα παλιοχορτο...αυτο σημαινει πως μεσα του δεν ειναι αρκετα δυνατος...
οσο δυνατοτερο ειναι ενα μυαλο τοσο πιο δυσκολα εξαρταται απο ουσιες..



ο πατερας μου το εκοψε εδω και 10 χρονια,αλλα πριν που καπνιζε αν φουγαρο ελεγε βλακειες περι ψυχικης βλαβης αν κοψει το τσιγαρο κλπ..και τωρα δεν μπορει ουτε να μυρισει τσιγαρο και εχει αποστροφη...

εγω εννοειται δεν εχω καπνισει ποτε...δεν μου αρεσει να αναπνεω τα καυσαερια καυσης ενος φυτου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
το καπνισμα βλαπτει τη στυση στους ανδρες ,φραζοντας τα αγγεια...αυτο δεν το τονιζουν επαρκως στα καναλια για τους νεους που νομιζουν οτι ειναι σεξυ...και κανει τις γυναικες πατσουρες και προβληματικες σεξουαλικα και γεννανε προβληματικα παιδια....ειναι ενα ελαφρυ σχετικα ναρκωτικο,απλα ειναι νομιμο...οι κανιστες ειναι ναρκομανεις..τα ναρκωτικα κανουν καλο(εκτος απο ειδικες νοσοκομιακες χρησεις που κι αυτες καταργουνται πια)?ειστε υπερ των ναρκωτικων?δε νομιζω..
οι καπνιστες ειναι αρρωστοι όπως και όλοι οι ναρκομανεις και θελουν ειδικα κεντρα και βοηθεια για να ελευθερωθουν...ενας πραγματικος ανεξαρτητος,με ελευθερο μυαλο ανθρωπος δεν μπορει να εξαρταται απο ενα παλιοχορτο...αυτο σημαινει πως μεσα του δεν ειναι αρκετα δυνατος...
οσο δυνατοτερο ειναι ενα μυαλο τοσο πιο δυσκολα εξαρταται απο ουσιες..



ο πατερας μου το εκοψε εδω και 10 χρονια,αλλα πριν που καπνιζε αν φουγαρο ελεγε βλακειες περι ψυχικης βλαβης αν κοψει το τσιγαρο κλπ..και τωρα δεν μπορει ουτε να μυρισει τσιγαρο και εχει αποστροφη...

εγω εννοειται δεν εχω καπνισει ποτε...δεν μου αρεσει να αναπνεω τα καυσαερια καυσης ενος φυτου...


Το ότι βλάπτει το τσιγάρο, νομίζω το γνωρίζουμε όλοι .... το να μας υπενθυμίζουν οι μη καπνιστές πόσο βλάπτει, το θεωρώ θεμιτό και ωφέλιμο ... διότι ίσως μας πείσουν να το κόψουμε.

Το να μας αποκαλεί κάποιος άρρωστους, ναρκομανείς, να μας λέει ότι χρειαζόμαστε απεξάρτηση σε ειδικά κέντρα και ότι γενικά είμαστε προβληματικοί και θα κάνουμε και προβληματικά παιδιά .... εντάξει νομίζω ότι το ξεφτιλίζουμε το ζήτημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ρε συ άγγελε, τι είναι αυτά που λες ρε μαν; :confused::confused::confused:



το καπνισμα βλαπτει τη στυση στους ανδρες ,φραζοντας τα αγγεια.


Τόσα αγγεία στο σώμα, και θα φραχθούν εκείνα;

...Τι στην ευχή, με το πέος καπνίζει αυτός ο τύπος; :P



..αυτο δεν το τονιζουν επαρκως στα καναλια για τους νεους που νομιζουν οτι ειναι σεξυ

Ε ναι, προσπαθούν να κρατήσουν τους νέους μακριά από το σεχς,
σε συμφωνία με τα Ελληνοχριστιανικά ήθη.




...και κανει τις γυναικες πατσουρες και προβληματικες σεξουαλικα και γεννανε προβληματικα παιδια.


...ούτως η άλλως, η ελληνική φαμέλια
μόνο προβληματικά παιδιά μπορεί να παράξει :P





τα ναρκωτικα κανουν καλο(εκτος απο ειδικες νοσοκομιακες χρησεις που κι αυτες καταργουνται πια)?ειστε υπερ των ναρκωτικων?δε νομιζω..

εχμ, εγώ είμαι υπέρ. μερικούς ανθρώπους θέλω να τους ναρκώνω,
με αλκοόλ, με τσιγάρα, με ότι βρω μπροστά μου,
μου ακούγονται ανυπόφοροι στο "σοβαρό" τους. :P




οι καπνιστες ειναι αρρωστοι όπως και όλοι οι ναρκομανεις και θελουν ειδικα κεντρα και βοηθεια για να ελευθερωθουν.

Ή έναν αλογοσκούφη, να ανεβάσει ΠΑΛΙ τον φόρο καπνού :mad:




..ενας πραγματικος ανεξαρτητος,με ελευθερο μυαλο ανθρωπος δεν μπορει να εξαρταται απο ενα παλιοχορτο.

Ενώ μπορεί να εξαρτάται από το Γένος και τη Φυλή, άλλα χόρτα μαγικά...




οσο δυνατοτερο ειναι ενα μυαλο τοσο πιο δυσκολα εξαρταται απο ουσιες..

Θες να χαλάσουμε λίγη από τη δύναμη για να αποκτήσουμε γνώση;
Πάμε για μπύρες... :P




εγω εννοειται δεν εχω καπνισει ποτε...δεν μου αρεσει να αναπνεω τα καυσαερια καυσης ενος φυτου...

Εδώ αναπνέεις τα καυσαέρια καύσης βενζίνης, το χορταράκι του βουνού σε πειράζει; :P




Ουφ. Λεπόν... Ο Άγγελος έχει ένα δίκιο.
Όσοι καπνίζετε, πρέπει να σταματήσετε. Ή τουλάχιστον, να το ελαττώσετε.
Γιατί μου την σπάτε όταν δεν βρίσκω την αγαπημένη μου μάρκα :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εδώ αναπνέεις τα καυσαέρια καύσης βενζίνης, το χορταράκι του βουνού σε πειράζει;
ναι αλλα δεν χωνω την εξατμιση μεσα στο στομα μου και ρουφαω μεχρι μεσα ...:)
και μακαρι να υπηρχαν ειδικα κεντρα(που υπαρχουν) αρκετα για ψυχολογικη και σψματικη βοηθεια για τους νικοτινομανεις....
διαβασε παρακατω για το σεξ..καπνιστε όσο θελετε,αλλα μετα η σημαια δεν θα σηκωνεται τοσο ευκολα...και μετα καντε και να τσιγαρο για να σας φυγει το αγχος..;)

https://www.medlook.net/article.asp?item_id=1951

Το κάπνισμα πλήττει τη σεξουαλική ζωή και δημιουργεί προβλήματα γονιμότητας, σύμφωνα με Βρετανούς ερευνητές.

Στις βλαβερές επιπτώσεις του καπνίσματος για την υγεία του ανθρώπου, επικεντρώνει έρευνα της Βρετανικής Ιατρικής Ένωσης. Τελευταίες μελέτες, αποδεικνύουν ότι οι καπνιστές, γυναίκες και άντρες έχουν μειωμένη σεξουαλική δραστηριότητα και αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα γονιμότητας. Είναι χαρακτηριστικό ότι στη Βρετανία, 120.000 άνδρες παρουσιάζουν σεξουαλική ανικανότητα λόγω τσιγάρου και περίπου 5000 γυναίκες αποβάλουν επειδή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, δε σταμάτησαν να καπνίζουν.

"Ούτε ένα τσιγάρο τη μέρα"

"Οι άνδρες που επιθυμούν όχι μόνο να απολαμβάνουν τη σεξουαλική τους ζωή αλλά και να επωφελούνται από αυτήν, θα πρέπει να αποφεύγουν ακόμα και το κάπνισμα ενός τσιγάρου την ημέρα" τονίζει η Δρ. Βίβιεν Νάθανσον, μέλος της ερευνητικής ομάδας.

Το ίδιο καλούνται να πράξουν σύμφωνα με την ερευνήτρια και οι γυναίκες, αφού τελευταίες μελέτες δείχνουν ότι στις καπνίστριες μειώνονται σε ποσοστό 40% οι πιθανότητες σύλληψης.

Επιπλέον, το κάπνισμα την περίοδο της εγκυμοσύνης, συνιστά αυξημένο κίνδυνο αποβολών, δημιουργεί προβλήματα στο θηλασμό, αφού μειώνει την παραγωγή μητρικού γάλακτος και αρκετά συχνά συνδέεται με το σύνδρομο του αιφνίδιου θανάτου στα βρέφη.

Εξίσου επιβλαβές για τα παιδιά είναι και το παθητικό κάπνισμα.

Στη Βρετανία, 17.000 παιδιά, που είναι παθητικοί καπνιστές, επισκέπτονται σε καθημερινή βάση τα νοσοκομεία, με αναπνευστικά προβλήματα, όπως παιδικό άσθμα.

Μέτρα
τα γεγονοτα φιλοι μου,τα γεγονοτα...:) παφ,πουφ,και μετα "νε κουκου πα"


αν και αντικαπνίστρια, μου δημιούργησες την επιθυμία να ανάψω ένα τσιγάρο και να φυσήξω τον καπνό πάνω σου. φαντάσου
ετσι περισσοτερο θα βλαπτεις εσυ που ρουφας αμεσα στον καπνο και μετα εγω που θα αναπνευσω ελαχιστο...καθολου εξυπνο....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

karpozilos

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα..Δηλώνω κ εγώ φανατική αντικαπνίστρια λόγω προσωπικών βιωμάτων..Ο παπούς μου πέθανε από καρκίνο του πνεύμονα λόγω τσιγάρου..Ξέρετε πόσο άσχημο είναι να σας λένε οι γιατροί για αγονο τσιγαρο-όγκο που δεν παίρνει ούτε εγχείρηση ούτε τίποτα και απλά περιμένεις να πεθάνεις??Και ξέρετε πόσο επώδυνος θάνατος είναι??Να μην μπορείς να αναπνεύσεις παρά μόνο με τεχνική υποστήριξη,να μη μπορείς να φας αλλά μόνο με σωληνάκια,να πιέζει ο όγκος την καρδιά και να παθαίνεις ανακοπές κλπ κλπ??
Και όλα αυτά να ξέρεις ότι τα έπαθες από τσιγάρα και παρόλο που ήξερες,είχες τισ γνώσεις, την ενημέρωση ότι θα τα πάθεις και ενώ είχες την ευκαιρια δεν έκοβες το κάπνισμα χρησιμοποιώντας ως πρόφαση το ότι δεν μπορείς να το κόψεις??
Και αυτόν τον καιρο περνά ακριβώς την ίδια κατάσταση ο θείος μου, την ίδια ταλαιπωρία, τα ίδια βασανιστήρια και τον ίδιο εκτιμώμενο χρόνο ζωής χωρίς να μπορούν να του προσφέρουν την παραμικρή βοήθεια... Τα συμπεράσματα δικά σας...Στην οικογένειά μου πάντως μετά τα 2 αυτά περιστατικά έχουν κόψει όλοι μα όλοι οι συγγενείς το κάπνισμακαι μάλιστα μαχαίρι!Με τη μία!Φαίνεται ότι ο φόβος ταρακουναει ορισμένους ανθρώπους..

και μενα ο παππους μου πεθανε απο καρκινο λογω τσιγαρου στον πνευμονα κα του χορηγουσαν μορφινη για να μην ποναει αλλα παντα πονας με φρικτους πονους..στο στελος πριν πεθανες τρελαινεσαι απο τον πονο και απλα περιμενες να πεθανεις

Δε ξέρω αν και πότε, θα φτάσει 15, αλλά πάνω κάτω κάθε χρόνο τα τσιγάρα ανεβαίνουν. Φαντάσου πόσο θα κάνουν σε 5-10 χρόνια. Ήδη η δική μου μάρκα κάνει 2,80, ενώ κάποτε έκανε 500 δραχμές... Πάντως πιστεύω ότι το να ακριβύνουν τα τσιγάρα σε συνδυασμό με την ουσιαστική πάταξη του λαθρεμπορίου, θα ήταν μια καλή λύση. Ο κάθε καπνιστής μπορεί να αγνοεί επιδεικτικά τις συνέπειες του καπνίσματος - αν και τις ξέρει καλά, αλλά δεν αγνοεί τη τσέπη του, πίστεψέ με. :D

τα τσιγαρα και γενικα οτι προκαλει κακο στον οργανισμο το κρατος αυξανε τη φορολογια σε αυτα για να μην σου καλυπτει μετα τα εξοδα υγειας..γιατι κανονικα τα τσιγαρα εχουν περιπου 1 ευρω,με τους φορους ανεβαινουν..αν το κρατος δεν ανεβαζε τη φορολογια πολυ ε αυτα τα ειδητα παιδακια 10 χρονων θα κανανε 2-3 πακετα την ημερα και φαντασου μετα κινηση στα νοσοκομεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
και όμως, πόσο βλαβερό είναι το τσιγάρο, στον ανθρώπινο οργανισμό...; θα είχε ενδιαφέρον να γινόταν να εκφράσω αυτή τη διαφορά, πάνω μου....
από τη μία σκέφτομαι, χρόνια να το κόψω, από την άλλη σκέφτομαι, γιατί δε μπορώ....
τί συνέπειες έχει γενικά στο σύστημα του ανθρώπινου οργανισμού και ποια πράγματι είναι η αλήθεια...;
θα χαρώ να την μάθω, όταν με το καλό κόψω το κάπνισμα..., αν προλάβω μια αλλαγή....
είναι κατανοητό, οτί οποιαδήποτε χημική ουσία, καταναλώνεται από τον οργανισμό, επηρρεάζει την ποιότητα του αίματος και γενικά του συστήματος.... και αναρωτιέμαι γιατί κρυώνω, τώρα τελευταία.... :hmm:

πάω για τσιγάρο....:smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
και όμως, πόσο βλαβερό είναι το τσιγάρο, στον ανθρώπινο οργανισμό...; θα είχε ενδιαφέρον να γινόταν να εκφράσω αυτή τη διαφορά, πάνω μου....
από τη μία σκέφτομαι, χρόνια να το κόψω, από την άλλη σκέφτομαι, γιατί δε μπορώ....
τί συνέπειες έχει γενικά στο σύστημα του ανθρώπινου οργανισμού και ποια πράγματι είναι η αλήθεια...;
θα χαρώ να την μάθω, όταν με το καλό κόψω το κάπνισμα..., αν προλάβω μια αλλαγή....
είναι κατανοητό, οτί οποιαδήποτε χημική ουσία, καταναλώνεται από τον οργανισμό, επηρρεάζει την ποιότητα του αίματος και γενικά του συστήματος.... και αναρωτιέμαι γιατί κρυώνω, τώρα τελευταία.... :hmm:

πάω για τσιγάρο....:smoke:

Αλήθεια εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω όσους λένε ότι θα το κόψουν και δεν το κόβουν...Γιατί μπαίνεις στην διαδικασία βρε παιδί μου την στιγμή που δεν το έχεις πάρει απόφαση; :worry:

Να πω και εγώ το παράπονό μου...έχω βαρεθεί να είμαι παθητικός καπνιστής. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
απεχθανομαι τον καπνο απο τα τσιγαρα οπως απεχθανεται ο διαολος το λιβανι. Ευτυχως εδω που ζω αναπνεω καθαρο αερα γιατι απαγορευεται το καπνισμα σε ολους τους κλειστους χωρους, στα patio, στα παρκα, στις παραλιες, στις στασεις μεσων μαζικης μεταφορας, σε ολα διαμερισματα και στα ενοικιαζομενα σπιτια, και σε αποσταση 6μ απο πορτες και παραθυρα. Στην ελλαδα δυστυχως καπνιζουν πολλοι γνωστοι μου και επειδη δεν εχω καμια ορεξη να εισπνεω τον καπνο τους σηκωνομαι και φευγω (οι καπνιστες τεινουν να μη σεβονται κανεναν και αν τους πεις να μη καπνιζουν μπροστα σου απλα σε αγνοουν). Λυπαμαι ειλικρινα οταν βλεπω νεα ατομα να καπνιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ευτυχως εδω που ζω αναπνεω καθαρο αερα γιατι απαγορευεται το καπνισμα σε ολους τους κλειστους χωρους, στα patio, στα παρκα, στις παραλιες, στις στασεις μεσων μαζικης μεταφορας, σε ολα διαμερισματα και στα ενοικιαζομενα σπιτια, και σε αποσταση 6μ απο πορτες και παραθυρα.

:confused: Δηλαδη αν εκει που ζεις, καποιος καπνιζει, παιρνει το αεροπλανο και παει σε αλλη χωρα?:hmm:

Στην ελλαδα δυστυχως καπνιζουν πολλοι γνωστοι μου και επειδη δεν εχω καμια ορεξη να εισπνεω τον καπνο τους σηκωνομαι και φευγω

Δηλαδη φευγεις απο Ελλαδα επειδη εχει καπνιστες?:hmm:

(οι καπνιστες τεινουν να μη σεβονται κανεναν και αν τους πεις να μη καπνιζουν μπροστα σου απλα σε αγνοουν).
Μηπως υπερβαλλεις και ξεχνας πως ειναι θεμα νοοτροπιας? Γιατι αντι να κατηγορεις τον Ελληνα καπνιστη, δεν τον διδασκεις οσα σωστα θεωρεις?

Λυπαμαι ειλικρινα οταν βλεπω νεα ατομα να καπνιζουν.

Οκευ, τοχω, σιγουρα υπερβαλλεις. Νιωθεις λυπηση (βαρια κουβεντα..) για τους... καπνιστες? :hmm: Δε βρισκω και καμια διαφορα αναμεσα σε ''νεο'' και ''μεγαλο'', εδω που τα λεμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
σε ολα διαμερισματα και στα ενοικιαζομενα σπιτια, και σε αποσταση 6μ απο πορτες και παραθυρα.

Τι εννοάς; Αν δεν επιτρέπεται σε ιδιωτικό χώρο, που επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι εννοάς; Αν δεν επιτρέπεται σε ιδιωτικό χώρο, που επιτρέπεται;


Μωρε Φαντα τι ρωτας, δε βλεπεις το λεει καθαρα το κοριτσι.
Π-ο-υ-θ-ε-ν-α. Αμαν κι εσυ κατι ερωτησεις....

τς τς τς

:popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Και καλά κάνει και απαγορεύεται σε δημόσιους χώρους! Δεν μπορώ να κρίνω όλους τους καπνιστές, γιατί δεν ξέρω πως είναι να είσαι εθισμένος:P
Ένα έχω να πω, ότι ενώ η μαμά μου κάπνιζε από τα 20 αναγκάστηκε στα 44 να το κόψει γιατί ο γιατρός είπε " Κίτρινα πνευμόνια, δεν σε βλέπω καθόλου καλά". Τι να κάνεις, έτσι είναι η ζωή:)
Α! Και να καπνίζετε όσο θέλετε, αλλά όχι μέσα στην μούρη μου, εγώ τι φταίω? Έχω επιλέξει να έχω καθαρά πνευμόνια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top