Ασφάλεια αεροδρομίου/ταχυδρομείου

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εδω και καιρο θελω να παρω μια ζωνη με σφαιρες. Κατι τετιο δλδ. Επειδη σε 2-3 μαγαζια στην Αθηνα που μπορεσα να ερθω σε επαφη, δεν ειχαν την δεδομενη στιγμη και δεν μπορεσα να παραγκιλω. Ειπα λοιπον να το αφησω για το καλοκαιρι, να την αγορασω ο ιδιο απο καπιο μαγαζι, ειτε στην Αθηνα ειτε στην Σουηδια.
Ομως, πριν λιγο καιρο το σχολειο μου πηγε 5ημερη (εγω δεν πηγα, ασχετο) και ενας φιλος πειρε ενα μπρελοκ με μια σφαιρα, και στο αεροδρομιο (την ειχε πανω του) του λενε η την πετας η περνας αυτοφορο.
Τωρα λοιπον εγω τι κανω για να καταφερω να φερω μια ζωνη μεχρι την Ροδο;.... Αν την εχω στις βαλιτσες, υπαρχει περιπτωση να υπαρχει προβλημα; Αν εναλακτικα την στειλω με ταχυδρομιο, περνανε απο καπιον ελενχο τα πραγματα; Η απλα ερχετε χωρις καν να εχει δει καπιος τι ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ομως, πριν λιγο καιρο το σχολειο μου πηγε 5ημερη (εγω δεν πηγα, ασχετο) και ενας φιλος πειρε ενα μπρελοκ με μια σφαιρα, και στο αεροδρομιο (την ειχε πανω του) του λενε η την πετας η περνας αυτοφορο.
Αυτόφωρο για ένα μπρελόκ; :confused: Λες και θα μπορούσε να σκοτώσει κάποιον με αυτή τη σφαίρα; :confused:
Dio Mio...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Βάλτη στη βαλίτσα και δεν θα χεις κανένα πρόβλημα.

Στη βαλίτσα, όχι στη χειραποσκευή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτόφωρο για ένα μπρελόκ; :confused: Λες και θα μπορούσε να σκοτώσει κάποιον με αυτή τη σφαίρα; :confused:
Dio Mio...

Λες και ειναι πραγματικη καταρχας... Τι να πει κανεις;... Το εχουν παρακανει λιγο με την "ασφαλια" κατα τις "τρομοκρατιας"....

Βάλτη στη βαλίτσα και δεν θα χεις κανένα πρόβλημα.

Στη βαλίτσα, όχι στη χειραποσκευή.


Σιγουρα; Αμα ητανε να τον πανε αυτοφορο για ενα μπρελοκ, για ολοκληρη ζωνη το κοβω να με κανουν μαυρο στο ξυλο, οπου και αν την βαλω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Γιατί το άλλο που κάνουν στα αεροδρόμια?Σε αναγκάζουν να...χωρέσεις τη βαλίτσα σε ένα πολύ μικρό χώρο αλλιώς πληρώνεις...το θέμα είναι ότι τις πιο πολλές φορές η βαλίτσα χωράει αλλά πρέπει να ξέρεις πώς θα τη βάλεις.:PΕίναι λίγο ''όποιον ψαρώσουμε'' αυτή η διαδικασία.
Κρόνε δεν ξέρω να σε βοηθήσω,δοκίμασε να το βάλεις στη βαλίτσα που σου είπε και η Κατερίνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Σιγουρα; Αμα ητανε να τον πανε αυτοφορο για ενα μπρελοκ, για ολοκληρη ζωνη το κοβω να με κανουν μαυρο στο ξυλο, οπου και αν την βαλω...

Το πρόβλημα είναι ότι το είχε πάνω του. Αν το είχε στη βαλίτσα θα είχε περάσει χωρίς πρόβλημα. Το όλο θέμα είναι να μην έχεις πάνω σου ή στη χειραποσκευή σου "φονικα αντικείμενα" :P. Αμα είναι στη βαλίτσα και άρα σε χωρο μη προσβάσιμο κατα τη διαρκεια της πτήσης χ@στηκαν! :)

Εχω περάσει στη βαλίτσα ψαλίδι κανονικό (και εννοείται τσιμπιδάκια, νυχοκόπτες σκατουλάκια, μπουκαλια με ποτό κλπ κλπ κλπ ) που γενικά σου απαγορεύουν να έχεις στη χειραποσκευή σου, στη βαλίτσα όμως δεν πειράζει. Μου κάναν ιστορία όμως για ένα τσιμπιδάκι (σε μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από αυτό για τα φρύδια) που ήταν σε κλειστή συσκευασία ενός πακέτου για να φτιάχνεις "μωσαικο" μόνος σου, και το οποίο ήταν και πλαστικό, όχι μεταλλικό, γιατί το είχα στη χειραποσκευή.


Στη χειρότερη θα το δουν στο scaner και θα σε καλέσουν να δώσεις εξηγήσεις.

Γιατί το άλλο που κάνουν στα αεροδρόμια?Σε αναγκάζουν να...χωρέσεις τη βαλίτσα σε ένα πολύ μικρό χώρο αλλιώς πληρώνεις...το θέμα είναι ότι τις πιο πολλές φορές η βαλίτσα χωράει αλλά πρέπει να ξέρεις πώς θα τη βάλεις.:PΕίναι λίγο ''όποιον ψαρώσουμε'' αυτή η διαδικασία.
Αυτό έχει την εξής λογική: για να μειώσουν το κόστος και να αυξήσουν τα κέρδη, κάποιες εταιρείες (η easyjet σίγουρα) σου επιτρέπει να παρεις μαζί σου βαλίτσα (την οποια πληρώνεις 11ευρω ανα διαδρομή και μπαίνει στο χώρο των αποσκευών) και μια χειραποσκευή (= η τσαντα που παιρνεις μαζί σου στην καμπίνα) είτε μόνο μια χειραποσκευή την οποία και δεν πληρωνεις. Ομως για να μην πας εσύ με την τεραστιων διαστασεων και 20 κιλων βαλιτσα σου και πεις "μα είναι η τσαντα που κουβαλαω καθε μερα μαζί μου", σου θετουν όριο μεγεθους. Αν το ξεπερναει πάει σαν βαλίτσα και άρα πληρώνεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3l3n@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Όπως είπε και η συμφορουμίτισσα Youki, μπορείς να μεταφέρεις οτιδήποτε θέλεις εαν είναι όμως μέσα στην βαλίτσα σου, όπου εκεί που βρίσκεται δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση.

Στο σακίδιο που θα έχεις μέσα στο αεροπλάνο φυσικά και δεν επιτρέπεται να βάζουμε επικίνδυνα αντικείμενα, αιχμηρά κλπ. Εάν γινόταν καταλαβαίνεις τί θα παιζόταν μέσα στο αεροπλάνο. :P
Οπότε πάρε ό,τι θές, βάλε το στη βαλίτσα και όλα οκ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν ομως σταματισουν τον αλλων που η βαλιτσα του εχει μεσα οπλο, μπορει να χ*στικαν ως προς το αεροπλανο, αλλα την αστυνομια θα την καλεσουν... αν δουν μια ολοκληρη σειρα απο σφαιρες, γιατι οχι;... Μπορει να μην καταλαβουν οτι προκειτε για ζωνη... Και εκτος αυτου καποτε ειχαν απαγορευθει αυτες οι ζωνες, δεν ξερω αν ισχυει ακομα αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Αν όντως έχουν απαγορευτεί θα χεις πρόβλημα. Αν όμως είχαν απαγορευτεί δεν νομίζω ότι θα πουλούνταν κανονικά σε μαγαζια κλπ.

Νομίζω πάντως ότι ακομα κι αν τη δουν στο σκανερ, ακόμα κι αν δεν καταλάβουν ότι πρόκειται απλά για μια ζώνη με ΨΕΥΤΙΚΕΣ σφαίρες, θα σε καλέσουν να σε ρωτήσουν τι είναι.

Για να νιώθεις πιο άνετα και πιο σίγουρος κάνε το εξής: Οταν θα είναι να πετάξεις ΠΡΟΣ αθήνα ή σουηδία ή οπουδήποτε, κάνε στο check in μια ερώτηση. Εξήγησέ τους τι ακριβώς είναι αυτό και ρωτα αν θα υπάρχει πρόβλημα να το μεταφέρεις στη βαλίτσα σου. Είναι οι πιο αρμόδιοι να σου απαντήσουν με βεβαιοτητα.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θα το κανω και αυτο!
Στο ταχυδρομιο ελενχονται καθολου κατα καπιων τροπο τα περιεχομενα καθε δεματος η αν το στειλω ετσι, δε πα και βομβα να εχει, θα φτασει σιγουρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αυτό έχει την εξής λογική: για να μειώσουν το κόστος και να αυξήσουν τα κέρδη, κάποιες εταιρείες (η easyjet σίγουρα) σου επιτρέπει να παρεις μαζί σου βαλίτσα (την οποια πληρώνεις 11ευρω ανα διαδρομή και μπαίνει στο χώρο των αποσκευών) και μια χειραποσκευή (= η τσαντα που παιρνεις μαζί σου στην καμπίνα) είτε μόνο μια χειραποσκευή την οποία και δεν πληρωνεις. Ομως για να μην πας εσύ με την τεραστιων διαστασεων και 20 κιλων βαλιτσα σου και πεις "μα είναι η τσαντα που κουβαλαω καθε μερα μαζί μου", σου θετουν όριο μεγεθους. Αν το ξεπερναει πάει σαν βαλίτσα και άρα πληρώνεις! :)
Ναι,απλώς το ανέφερα επειδή όταν είχα πάει στο αεροδρόμιο είχα προσέξει ότι πολλοί δε μπορούσαν να χωρέσουν τη βαλίτσα παρόλο που δεν ήταν και τόσο μεγάλη.:)
(ΥΓ:και δε νομίζω ότι χρειάζονται αρνητικές για ένα γεγονός:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Εδω και καιρο θελω να παρω μια ζωνη με σφαιρες. Κατι τετιο δλδ.

Ακριβώς την ίδια ζώνη φόραγε μια κοπέλα στην σχολή...είμαι σίγουρη οτι ήταν ίδια γιατί όταν την είχα δει της είχα κάνει και κοπλιμέντο οτι ήταν γ@μάτη η ζωνούλα!! Αν δεν την βιάζεσαι πολύ κάνε υπομονή καμμιά βδομάδα για να την δω και να την ρωτήσω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Γιατί το άλλο που κάνουν στα αεροδρόμια?Σε αναγκάζουν να...χωρέσεις τη βαλίτσα σε ένα πολύ μικρό χώρο αλλιώς πληρώνεις...το θέμα είναι ότι τις πιο πολλές φορές η βαλίτσα χωράει αλλά πρέπει να ξέρεις πώς θα τη βάλεις.:PΕίναι λίγο ''όποιον ψαρώσουμε'' αυτή η διαδικασία.
Κρόνε δεν ξέρω να σε βοηθήσω,δοκίμασε να το βάλεις στη βαλίτσα που σου είπε και η Κατερίνα
Αυτό έχει την εξής λογική: για να μειώσουν το κόστος και να αυξήσουν τα κέρδη, κάποιες εταιρείες (η easyjet σίγουρα) σου επιτρέπει να παρεις μαζί σου βαλίτσα (την οποια πληρώνεις 11ευρω ανα διαδρομή και μπαίνει στο χώρο των αποσκευών) και μια χειραποσκευή (= η τσαντα που παιρνεις μαζί σου στην καμπίνα) είτε μόνο μια χειραποσκευή την οποία και δεν πληρωνεις. Ομως για να μην πας εσύ με την τεραστιων διαστασεων και 20 κιλων βαλιτσα σου και πεις "μα είναι η τσαντα που κουβαλαω καθε μερα μαζί μου", σου θετουν όριο μεγεθους. Αν το ξεπερναει πάει σαν βαλίτσα και άρα πληρώνεις! :)
Επίσης είναι κάποιες βαλίτσες που φαίνεται ότι δεν ξεπερνούν τα 20 κιλά(ατομικές βαλίτσες,μικρές).Παρ'όλα αυτά επιμένουν να την περάσεις...γιαυτό λέω ότι πολλοί ψαρώνουν σ'αυτή τη διαδικασία(δηλαδή ποιος ο λόγος να πληρώσεις ένα 20ευρω απ'τη στιγμή που η βαλίτσα σου χωράει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Αν τα καψούλια δεν είναι σκασμένα αλλά ενεργά, εγώ δε θα ήθελα να την μεταφέρω με αεροπλάνο. Υπάρχει κίνδυνος έκρηξης τους σε κάποιο κοπάνισμα, με άγνωστες συνέπειες.

Αν είναι ανενεργά, η καλύτερη λύση είναι να την ταχυδρομήσεις. (Και πάλι με αεροπλάνο θα πάει βέβαια)

Για να είμαι ειλικρινής, αν τα καψούλια είναι άσκαστα, δεν θα ήθελα καν να την φοράω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Συγγενής μου που δούλευε για ένα καλοκαίρι στη μεταφορά αποσκευών σε αεροδρόμιο, μου είπε όλο καμάρι, πως τις πετούν από μέεετρα μακριά και πήγαιναν κόντρα ποιος θα τη σκάσει καλύτερα στο έδαφος.
Η αδυναμία τους ήταν όσες έγραφαν εύθραυστον!

Η συμβουλή λοιπόν που μου είχε δώσει είναι αν μεταφέρω ποτέ κάτι που θέλει προσοχή, να μην κολλήσω πάνω του καμιά τέτοια ετικέτα, γιατί θα λειτουργήσει ως κόκκινο πανί.
έλεος οι τύποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν τα καψούλια δεν είναι σκασμένα αλλά ενεργά, εγώ δε θα ήθελα να την μεταφέρω με αεροπλάνο. Υπάρχει κίνδυνος έκρηξης τους σε κάποιο κοπάνισμα, με άγνωστες συνέπειες.

Αν είναι ανενεργά, η καλύτερη λύση είναι να την ταχυδρομήσεις. (Και πάλι με αεροπλάνο θα πάει βέβαια)

Για να είμαι ειλικρινής, αν τα καψούλια είναι άσκαστα, δεν θα ήθελα καν να την φοράω!

Δεν ειναι πραγματικες σφαιρες, με μπαρουτι, που μπορουν να μπουν σε οπλο, κλπ, οποτε δεν υπαρχει θεμα σκασμενες η μη....

Συγγενής μου που δούλευε για ένα καλοκαίρι στη μεταφορά αποσκευών σε αεροδρόμιο, μου είπε όλο καμάρι, πως τις πετούν από μέεετρα μακριά και πήγαιναν κόντρα ποιος θα τη σκάσει καλύτερα στο έδαφος.
Η αδυναμία τους ήταν όσες έγραφαν εύθραυστον!

Η συμβουλή λοιπόν που μου είχε δώσει είναι αν μεταφέρω ποτέ κάτι που θέλει προσοχή, να μην κολλήσω πάνω του καμιά τέτοια ετικέτα, γιατί θα λειτουργήσει ως κόκκινο πανί.
έλεος οι τύποι.

Καλα αυτο ειναι γνωστο ουτος η αλλος... Το θεμα ομως ειναι ο ελενχος που περνανε οι βαλιτσες και οχι η ασφαλεια των αντικειμενων και κατα ποσο θα φτασουν σωα... Νομιζω ολοι μας αμα θελουμε να μεταφερουμε κατι περα απο ρουχα το χονουμε αναμεσα σε ρουχα, και ιδικα κατι που να σπαει το τιλιγουμε και με τιποτα ιδικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top