Η αίσθηση της πτώσης στα όνειρα

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Όταν ήμουν μικρός, έβλεπα ένα συγκεκριμένο όνειρο.Έμενα στο δεύτερο όροφο.Έβλεπα οτί πήγαινα στην ταράτσα του σπιτιού μου και έκανα πτώση.Μου άρεσε υπερβολικά η αίσθηση του να πέφτω.Εκείνη τη στιγμή που έπεφτα, ένιωθα πραγματικά υπέροχα.Ίσως το είχα δει μια φορά και επειδή ήταν ωραίο, το έβλεπα συνέχεια για κάποιο διάστημα.Πάντως το έβλεπα αρκετά συχνά.Κάποιος μου είχε πει οτί όταν βλέπεις τέτοιο όνειρο, η καρδιά έχει την τάση να σταματάει, για ένα μικρό χρονικό διάστημα.(κοντά στο δευτερόλεπτο).Θα θέλατε να μου πείτε κάτι "σχετικό γι' αυτό"...............;
Και κάτι ακόμα.Δεν υπήρχε σύγκρουση.Πάντα πριν τη στιγμή της σύγκρουσης ξύπναγα.
Και κάτι ακόμα σχετικά με τα όνειρα.Από ένα σημείο και μετά,δεν ξέρω πως αλλά ανέπτυξα ένα αυτοματοποιημένο σύστημα απόδρασης κάθε φορά που βλέπω εφιάλτη.Όταν φτάνω σε σημείο που νομίζω οτί δεν αντέχω, ξυπνάω αυτόματα.Ξέρω ακούγεται ίσως γελοίο αλλά σοβαρολογώ.Μπορεί να μην είναι κάποια ιδιαιτερότητα, μπορεί να το κάνουν οι περισσότεροι αυτό,πραγματικά δεν το ξέρω.Ελπίζω να έκανα το θέμα μου πιο πολυσύνθετο και να υπάρχουν περισσότερες επιλογές για τις απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο Φρόυντ πάντως αναφέρει ότι η πτώση στα όνειρα σημαίνει μη ικανοποίηση στο σεχς. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Φίλε Apro, ίσως αυτή τη φορά ο Rempeskes (γνωστό και αγαπημένο μας πειραχτήρι :P) να μην αστειεύεται. Προσωπικά θα ήθελα πράγματι να μάθω τι λέει ο Φρόυντ για την πτώση κατά τη διάρκεια των ονείρων.
Μάλιστα βρήκα και αυτό:

According to Freudian theory, dreams of falling indicate that you are contemplating giving into a sexual urge or impulse. You maybe lacking indiscretion.

πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Φίλε Apro, ίσως αυτή τη φορά ο Rempeskes (γνωστό και αγαπημένο μας πειραχτήρι :P) να μην αστειεύεται. Προσωπικά θα ήθελα πράγματι να μάθω τι λέει ο Φρόυντ για την πτώση κατά τη διάρκεια των ονείρων

Διανύεις φάση μεγάλης ανασφάλειας και άγχους ότι μπορεί να χάσεις το status σου, να αποτύχεις στη δουλειά, στις εξετάσεις, σε κάποιο τομέα γενικότερα ή νοιώθεις ανεπαρκής σε κάτι από όλα αυτά και στο σεξ ακόμα, όπως είπε ο Ρεμπ., αλλά όχι απαραίτητα. Πρέπει να ψαχτεί και το θέμα "ηθικής στάσης", μπορεί δηλαδή να σε έχουν φορτώσει ενοχές για κάτι ή να νοιώθεις ότι έχεις πέσει χαμηλά, ότι έκανες πράγματα που δεν έπρεπε, αν το περιβάλλον σου είναι πολύ αυστηρό.
edit : συγνώμη δεν πρόσεξα μια λεπτομέρεια στην περιγράφη σου πριν γράψω. Είσαι παρορμητικός και παράτολμος άνθρωπος ; To ακριβώς αντίθετο δηλαδή από την πρώτη μου περιγραφή ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητέ φίλε, θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο επιεικής με τον καλό μας Ρεμπεσκέ, αφού εκτός που στο συγκεκριμένο θέμα μίλησε σοβαρά και με κάθε καλή διάθεση να απαντήσει στην ερώτησή σου (Ρεμπ είσαι άρρωστοςςς παλικάρι μου; ), αφετέρου ένα πειρακτήρι που υπακούει σε πρωτόκολο δεν είναι πειραχτήρι. Η καλή διάθεση και το χιούμορ κάνουν τη ζωή μας ωραιότερη.

Για να σταματήσω τον μικρό εκτός θέματος κύκλο, που παρακαλώ να περιοριστεί σε αυτά που ήδη διημείφθησαν, θα ήθελα να δώσω μια διαφορετική απάντηση στο ερώτημα του θέματος:

Σε κάποιο σεμινάριο του Silva Mind Control που παρακολούθησα κάποτε, έλεγαν ότι αυτό το πολύ κοινό όνειρο σημαίνει πνευματική ωρίμανση και άνοδο (σε αντίθεση με την πτώση που βιώνουμε στον... ονειροχώρο). Το έβλεπα κι εγώ συχνά στις ίδιες ηλικίες τις οποίες αναφέρεις. Τώρα, αν το σκεφτεί κανείς λίγο καλύτερα, σε εκείνες τις ηλικίες ισχύουν και οι δύο εξηγήσεις που έχουν έως τώρα δοθεί. Τόσο οι σεξουαλικές παρορμήσεις ξεκινούν και μάλιστα είναι ιδιαίτερα έντονες, όσο και η πνευματική ωρίμανση "παραμονεύει" στο κατώφλι.

Η καρδιά δεν σταματά ποτέ, εκτός από τη στιγμή του θανάτου μας. Διακοπή της λειτουργίας της για 1-3 δευτερόλεπτα θεωρείται ως ανακοπή και μπορεί να έχει σοβαρές επιπτώσεις λόγω ανοξίας του εγκεφάλου σε αυτό το μικρό, αλλά κρίσιμο χρονικό διάστημα. Περισσότερα δεν γνωρίζω, ένας γιατρός ίσως να μας τα έλεγε καλύτερα.

Αλήθεια, τα βλέπεις ακόμη αυτά τα όνειρα, γιατί μου κάνει εντύπωση που τα θυμήθηκες τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τόσο οι σεξουαλικές παρορμήσεις ξεκινούν και μάλιστα είναι ιδιαίτερα έντονες, όσο και η πνευματική ωρίμανση "παραμονεύει" στο κατώφλι.

Μάλλον παρόρμηση και ανωριμότητα δηλώνει. Το αίτημα είναι η ωρίμανση. Βέβαια δεν ξέρω τι εξήγηση δίνουν οι ορθολογιστές φρουδικοί σε περιπτώσεις που κάτι τέτοια τα ονειρεύεσαι πολύ μικρός. Εγώ πχ έβλεπα συνέχεια το ίδιο όνειρο στην παιδική μου ηλικία (πριν τις τραγωδίες...Η ενοχή δεν προηγήθηκε, αλλά ακολούθησε του ονείρου, όταν ξαφνικά έπαψα να βλέπω αυτό το όνειρο κι άρχισα να ακούω κατηγορίες πολύ "μεταφυσικές" από τον περίγυρο περί των "πιστεύω¨ μου που ανεξήγητα επίσης διατύπωνα σε πολύ μικρή ηλικία, σε κείνη την ηλικία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αλήθεια Δόκτωρ, ένα τέτοιο όνειρο δεν μας είχες διηγηθεί τον καιρό του Άρματος; Έπεφτες από ένα δένδρο ή κάτι παρόμοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αλήθεια Δόκτωρ, ένα τέτοιο όνειρο δεν μας είχες διηγηθεί τον καιρό του Άρματος; Έπεφτες από ένα δένδρο ή κάτι παρόμοιο...

Ναι, το σκεφτόμασταν ταυτόχρονα, την ώρα που έγραφες (ως συνήθως). Το πρώτο όνειρο πτώσης στη ζωή μου, ήταν πριν τον πρώτο μου "θάνατο", θάνατο συμβολικό εννοώ του εαυτού μου. Το τελευταίο ήταν λίγους μήνες πριν τον τελευταίο μου "θάνατο" και την τελευταία "επαναγένησή" μου. Δεν είχα δει ξανά από παιδί μια πτώση. Μετά ακολούθησαν κι άλλα μεταμορφωτικά όνειρα που εσύ ξέρεις, και δεν τα περιέγραψα εδώ...λόγω της σιωπηλής ανάγκης του Ερημίτη φαίνεται... Μετά όλα έχουν αλλάξει μυστηριωδώς προς το θεαματικό καλύτερα (μετά την καυτή έρημο...) Οι ανάγκες μας προκαλούν γεγονότα και τα γεγονότα νέες ανάγκες, και η ζωή συνεχίζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Η αίσθηση της πτώσης
συνήθως προκύπτει κατά τη μετάβαση από τον ξύπνιο στον ύπνο,
δηλαδή εκεί που σε έχει πάρει σχεδόν τελείως ο ύπνος,
χωρίς αυτό όμως να είναι απαραίτητο -μπορεί να συμβεί οποτεδήποτε κατά τη διάρκεια του ύπνου.

Για να το θέσω απλοϊκά, όταν κοιμάται κάποιος ας θεωρήσουμε οτι ο εγκέφαλος βρίσκεται σε "ρελαντί".

Όταν συμβαίνει αυτό με την πτώση, οι στροφές πέφτουν για κάποιο λόγο απότομα -και ένα βήμα πριν σβήσει η μηχανή, επανέρχεται στο φυσιολογικό, και εκεί λήγει η πτώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα σχετικά με τα όνειρα.Από ένα σημείο και μετά,δεν ξέρω πως αλλά ανέπτυξα ένα αυτοματοποιημένο σύστημα απόδρασης κάθε φορά που βλέπω εφιάλτη.Όταν φτάνω σε σημείο που νομίζω οτί δεν αντέχω, ξυπνάω αυτόματα.Ξέρω ακούγεται ίσως γελοίο αλλά σοβαρολογώ.Μπορεί να μην είναι κάποια ιδιαιτερότητα, μπορεί να το κάνουν οι περισσότεροι αυτό,πραγματικά δεν το ξέρω.Ελπίζω να έκανα το θέμα μου πιο πολυσύνθετο και να υπάρχουν περισσότερες επιλογές για τις απαντήσεις.
Κι εγώ είχα την εντύπωση οτι το έκανα αυτό κάποτε οπότε δέν είναι και τόσο παράξενη αυτή η εντύπωση. Βέβαια μετά έμαθα οτι η χρονική διάρκεια του ονείρου είναι απειροελάχιστη και πολλά "προκαλούνται" απο τη διαδικασία της αφύπνησης οπότε δέν ξέρω αν συμβαίνει στην πραγματικότητα ή η όλη αίσθηση ειναι "παρενέργεια" του ξυπνήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Προσωπικά εννοώ οτι τη στιγμή που νομίζω οτι μπορεί να ακολουθήσει μια σκηνή που θα με φοβίσει, ξυπνάω.Σα να ξεφεύγω από κάτι όταν νομίζω οτί χρειάζεται, η τέλος πάντων, όταν εγώ αποφασίζω.Το θέμα το έθεσα, όχι για να ικανοποιήσω την ανάγκη του ευατού μου οτί είμαι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά για να ακούσω διάφορες απόψεις και εμπειρίες.Σίγουρα κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και έχει διάφορες χάρες και αρετές.Θεωρώ οτί όλοι οι άνθρωποι είναι το ίδιο και δεν υπάρχει κάτι που να με κάνει ιδιαίτερο ή ανώτερο απ' τον άλλον.Επιθυμία μου δεν είναι να έρχομαι σε αντιπαράθεση με τον άλλον,αλλά και αυτό όπως καταλαβαίνεις, είναι μες στο πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Από ένα σημείο και μετά,δεν ξέρω πως αλλά ανέπτυξα ένα αυτοματοποιημένο σύστημα απόδρασης κάθε φορά που βλέπω εφιάλτη.Όταν φτάνω σε σημείο που νομίζω οτί δεν αντέχω, ξυπνάω αυτόματα.Ξέρω ακούγεται ίσως γελοίο αλλά σοβαρολογώ.

Δεν είναι καθόλου γελοιο. Και εγώ κάνω το ίδιο και μάλιστα προσπαθώ να μάθω και στον γιο μου (4 χρονών) να το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Aμάν, μόλις βλέπω τι έγινε εδώ πέρα... :worry::(

Καλέ μου Άπρο, δεν σε έχω κανένα άχτι, μ' κάνει εντύπωση που σου την έχω πει και πολλαπλές φορές... :worry: Πραγματικά δεν πρόσεξα :(


Κάτσε να σου δειξω τι εννοάω. Λες

Όταν ήμουν μικρός, έβλεπα ένα συγκεκριμένο όνειρο.Έμενα στο δεύτερο όροφο.Έβλεπα οτί πήγαινα στην ταράτσα του σπιτιού μου και έκανα πτώση.Μου άρεσε υπερβολικά η αίσθηση του να πέφτω.Εκείνη τη στιγμή που έπεφτα, ένιωθα πραγματικά υπέροχα.Ίσως το είχα δει μια φορά και επειδή ήταν ωραίο, το έβλεπα συνέχεια για κάποιο διάστημα.Πάντως το έβλεπα αρκετά συχνά.Κάποιος μου είχε πει οτί όταν βλέπεις τέτοιο όνειρο, η καρδιά έχει την τάση να σταματάει, για ένα μικρό χρονικό διάστημα.(κοντά στο δευτερόλεπτο).Θα θέλατε να μου πείτε κάτι "σχετικό γι' αυτό".
Επειδή η ψυχανάλυση είναι η αδυναμία μου, έχω ασχοληθεί και έχω αυτοψυχαναλυθεί πολύ πιο πετυχημένα από τους τελευταίους γιατρους που το επιχειρησαν :P, είπα να πω τι ξέρω για το ζήτημα.

Η πτώση, όπως το περιγράφεις εσύ, είναι κάτι διαφορετικό από την πτώση που αισθάνεται συχνά κανείς όταν βρίσκεται ανάμεσα στα στάδια του ύπνου (η οποία πάντως γκάιζ είναι ένα σύντομο και συχνά βίαιο συναίσθημα που δεν σχετίζεται με εμπειρία ενύπνιου, τουλάχιστον σε μένα).

Η πτώση που περιέγραψα στο πρώτο ποστ, άνηκε σε μιαν αρκετά γνωστή ασθενή του Φρόυντ, της οποίας το όνομα βαριέμαι τραγικά να γκουγκλάρω, η οποία αποτελούσε χρυσωρυχείο νευρώσεων, και επί της μελέτης της οποίας στηρίχθηκε ολόκληρη η μεθοδολογία της Φροϋδιανής σχολής
(...δηλαδή, ζήτω που κάηκαν οι ασθενείς που πήγαν σε αυτούς
με κάτι λιγότερο σοβαρό από πολλαπλές διαταραχές. :P)


Το αίσθημα λοιπόν της Πτώσης, σύμφωνα με τα προηγούμενα,
σχετίζεται με διαταραχή της σεχσουαλικής ορμής. Δηλαδή, δεν αποκλείεται, μέσα στην έκρηξη
ορμονών που είναι η αρχή της εφηβείας (13 είπες? ) ή και νωρίτερα, κάποιο τυχαίο γεγονός (δλδ που δεν θυμάσαι πλέον) να διατάραξε την εκτόνωση της σεχσουαλικής ορμής και να επήλθε ένας ψυχοφραγμός, που έβρισκε διέξοδο μέσω του ονείρου (αν θυμάμαι καλά, ένοιωθες ικανοποίηση κατά την πτώση).

Άλλου που θέλω να σταθώ είναι το εξής: λες "ήμουν παιδί". Είναι λάθος να πιστεύουμε πως τα παιδιά δεν έχουν σεχσουαλικό ένστικτο - είναι τόσο φυσιολογικό όσο το ένστικτο της πείνας. Επίσης είναι λάθος να πιστεύουμε πως ποτέ δεν ικανοποιούν αυτό το σεχσουαλικό τους ένστικτο - είναι τόσο φυσιολογικό όσο το να ζητούν τροφή.

Δεν θέλω να ακουστώ περίεργα σε μια εποχή γεμάτη από κυκλώματα παιδεραστών και τα λοιπά, θέλω απλά να σας θυμίσω αυτό που παρατήρησε ο ίδιος ο Φρόυντ: τα παιδιά έχουν σεχσουαλική ορμή, χωρίς βέβαια να γνωρίζουν τι είναι. Και η διαδικασία σχηματισμού της σεχσουαλικής ωριμότητας είναι ευαίσθητη,
με την έννοια πως ένας γονιός που θα βρεί το δίχρονο παιδί του να αυνανίζεται επάνω σε έπιπλο (όπως γίνεται συνήθως), και θα το τιμωρήσει αυστηρά, θα έχει κατά πάσα πιθανότητα εμφυτεύσει στο παιδί τον σπόρο μιας μελλοντικής νεύρωσης.

Αρκετά με την πολυλογία, ο Φρόυντ εκεί είναι για όποιον ενδιαφέρεται, και άλλωστε δεν με πληρώνει κανείς για να σε ψυχαναλύσω :P σκάσε τα γιούροζ, και τα ξαναλέμε.



***

Αυτή ήταν η σοβαρή απάντηση, με βάση πάντα το ενδιαφέρον μου για το θέμα.
(Και το τι έλεγε το ωροσκόπιό μου σήμερις)
Αν ήθελα απλά να γελοιοποιήσω το θέμα, το οποίο
θα συμφωνήσεις είναι κάπως αστείο (...όνειρα στα 13? δεν έχουν τόση πλάκα όσο τα όνειρα των 18...:P), θα έγραφα κάτι ως εξής...



Όταν ήμουν μικρός, έβλεπα ένα συγκεκριμένο όνειρο.Έμενα στο δεύτερο όροφο.Έβλεπα οτί πήγαινα στην ταράτσα του σπιτιού μου και έκανα πτώση.Μου άρεσε υπερβολικά η αίσθηση του να πέφτω.Εκείνη τη στιγμή που έπεφτα, ένιωθα πραγματικά υπέροχα​



...Λολ, δε λες πάλι καλά
που δεν έπασχες παράλληλα και από Υπνοβασία; :worry:



***



Πς. καληνύχτα κ όνειρα γλυκά σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τιμή και δόξα στον Apro που ανάγκασε τον ρεμπεσκέ να γράψει σοβαρό ποστ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αρκετά με την πολυλογία, ο Φρόυντ εκεί είναι για όποιον ενδιαφέρεται, και άλλωστε δεν με πληρώνει κανείς για να σε ψυχαναλύσω :P σκάσε τα γιούροζ

Δεν ξέρω τι είδε ο Απρο και τι ξέρετε όλοι εσείς που τα ξέρετε όλα, τόσο ώστε να του ζητήσετε κι Ευρό :D του Αpro αλλά πτώση από πτώση διαφέρει ασχέτως αν όλοι μια μέρα θα πάμε ή από πέσιμο ή από χέσιμο. Ο κύριος Αpro λέει ότι συνειδητά πήγε να πηδήξει... (από ψηλά εννοώ). 'Αλλοι πέφτουν ακούσια. Το δέντρο σε συνδυασμό με την πτώση είναι καθαρά ενοχικό όνειρο σε σχέση με το προπατορικό αμάρτημα και την λεγόμενη πτώση, ότι έκανες κάτι κακό κι έχεις ενοχές. 'Οσο για το Φρόυντ δεν λέω...μέγα κεφάλαιο και θεμέλιο, αλλά έχει ξεπεραστεί αρκετά. Κι ως γιουνγκιανός τσαρλατάνος που πιστεύει στους μύθους, στα δαιμόνια, στις νεράιδες, στις μάγισες, στα ξωτικά, στους χρονοκράτορες πλανήτες και σε ό,τι τσαρλατάνικο και παραψυχολογικό, αφιερώνω στους φρουδικούς ένα ποιηματάκι του Ν.Τωμαδάκη :

Ποτέ σου μη γελάσουνε τα χείλη
- σφίξε τα νευρικά μην τα ματώσεις !
Κατσούφη σ'έχουν κάνει κι οι νευρώσεις,
καμπούρη οι φίλοι και φροντίδων πλήρη.

Ψηλά να το κρατήσεις το κοντύλι,
τα εντός σου στη ζωή να θανατώσεις
Ν'ανθήσεις δεν σ'αφήνουν οι ψυχώσεις
αφ'ότου ο μέγας Φρόυδ έχει ανατείλει​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οσο για το Φρόυντ δεν λέω...μέγα κεφάλαιο και θεμέλιο, αλλά έχει ξεπεραστεί αρκετά.


Ρε αμάν, :P από τότε που θυμάμαι να πέφτει η κουβέντα για τον Φρόυντ, πάντα κάποιος θα
αντιτείνει το "είναι ξεπερασμένος". Ε ναι ρε μαν, έλεος :mad:, και ο Νεύτωνας είναι ξεπερασμένος μα όχι στις βασικές αρχές του.

Πέσατε όλοι πάνω οι γιουγκιστές να μας φάτε. :mad:
Είστε ψυχωσικοί ρε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top