Φαντάζεστε έναν κόσμο...

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
καλα ειμαστε ρεαλιστες και ορθολογιστες και αλλα τετοια ψυχρα.
ολοι ομως (νομιζω, ελπιζω) εχουμε τη δικη μας ουτοπια, πειτε την οπως θελετε.
σε ποιον κοσμο θα νιωθατε ανετα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ωραιο θεματάκι ... :clapup:

Εγώ τον κόσμο που θα ένιωθα άνετα είναι ο κόσμος που δεν θα υπήρχε αδικία, πολέμοι. Γενικά θεωρώ ότι ο πόλεμος το μόνο που κάνει ειναι πηγαίνει πίσω έναν πολιτισμό :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Θα ελεγα σε ενα κοσμο που δεν θα υπηρχε τεχνολογικη αναπτυξη γιατι ημαστε ανθρωποι και αργα η γρηγορα απο τον εγωισμο μας μπορουμε να αυτοκαταστραφουμε.Για παραδειγμα για οσους δεν ξερουν η Αμερικη με μια και μονο μια πυρηνικη κεφαλη μπορει να καταστεψει τον ''κορμο'' Της Ελλαδας και εν συνεχεια η ραδιενεργια με την βοηθεια των ανεμων τα νησια.Αν και ειμαι λατρης της τεχνολογιας η αναπτυξη της μπορει να μας καταστρεψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
O κόσμος που θα ένιωθα άνετα είναι ο κόσμος:
...που δε θα είχε πολέμους
...δε θα υπήρχε ανώτερη δύναμη από τις άλλες χώρες.
...που οι άνθρωποι θα καταλαβαίνανε και θα ξέρανε να περιορίζουν τη τεχνολογική εξέλιξη και θα ξέρουν να τη διαχειρίζονται σωστά.
...που η ομοφυλοφιλία θα ήταν αποδεκτή από όλους.
...που θα ήμουν κοντά σε κάποιο άτομο [:inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: ]

[δε μπορώ να σκεφτώ άλλα τώρα :) - το βασικό στοιχείο του κόσμου που θα ένιωθα άνετα, ήταν το τελευταίο- αν και εγωιστικό :redface: :) ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
O κόσμος που θα ένιωθα άνετα είναι ο κόσμος:

...που οι άνθρωποι θα καταλαβαίνανε και θα ξέρανε να περιορίζουν τη τεχνολογική εξέλιξη και θα ξέρουν να τη διαχειρίζονται σωστά.

Ετσι οπως τα λες.Με μια μεγαλη δυναμη ερχεται και μια μεγαλη ευθυνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Σίγουρα ενας ουτοπικά φτιαγμένος κόσμος, με ισονομία, ίσες ευκαιρίες, ιση αναδιανομή των πόρων, θα ήταν το ιδανικός!!!
Να σας πω την αλήθεια δεν ξέρω αν όντως ήμουν σε ενα τέτοιο κόσμο θα ένιωθα άνετα... χμ... νομίζω πιο πολύ βαρετά θα ένοιωθα...

Θα ήθελα να έχω τους πόρους και να καταναλώσω την ζωή μου σε ταξίδια! Σήμερα εδώ, τον άλλο μήνα εκεί και τον μεθεπόμενο μήνα αλλού! Παγκόσμιος πολίτης!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Η ουτοπία σαν έννοια-εικόνα διατυπώνεται στον καθένα μας τελείως διαφορετικά καθώς εξαρτάται από την ψυχοπνευματική μας σύνθεση σαν προσωπικότητες.
Ο καθένας μπορεί να μετουσιώσει τον κόσμο που τον περιβάλλει να μετατραπεί σε ουτοπία,με τις επιλογές και αποφάσεις που θα πάρει κατά την διάρκεια της ζωής του,όλα είναι ρευστά και παραμετροποιήσιμα.

Με λίγα λόγια,στο χέρι του καθενός είναι να χτίζει την ουτοπία που ονειρεύοταν πάντοτε με τις σωστές και γενναίες επιλογές.
Η ζωή μας είναι στα χέρια του καθενός,εμείς αποφασίζουμε για το πώς θα την χειριστούμε και θα την εκμεταλλευτούμε.

Κανείς δεν μπορεί να σε εμποδίσει αρκεί να το βάλεις σκοπό ζωής να "βρεθείς" στην ουτοπία σου,όπου στον πλανήτη και αν βρίσκεται αυτή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiaforos88

Νεοφερμένος

Ο adiaforos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Έναν κόσμο που θα βλέπαμε τους γύρω μας μόνο σαν ανθρώπους, θα κρινόμασταν σαν άνθρωποι και θα μας κρίνανε σαν ανθρώπους...
Οι πολέμοι δεν θα υπήρχαν καθώς δεν ευνοούν κανένα ανθρώπινο συμφέρον. όλοι απαλλαγμένοι από το άγχος θα απελευθερωναν τον εαυτό τους [χωρίς αναστολές και ενοχές] και θα ενώνονταν μέσω της φιλίας, του έρωτα...
Έναν κόσμο όπου το συμφέρον μου θα ήταν και δικό σου!


--------
Όπως έλεγε και μια διαφήμιση, ο μπαμπάς μου, μου λέει να γίνω γιατρός, η μαμά μου αρχιτέκτονας, ο παππούς μου ποδοσφαιριστής, μόνο η γιαγιά μου μου λέει να γίνω καλός άνθρωπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ένα κόσμο που το 'εγώ' είναι 'εσύ' !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
σε έναν κόσμο που τον έπλασαν τα παιδιά... μακριά από κακίες, μειονότητες, έθνη, πολέμους, ιδεολογίες που πιάνουν πάτο, λεφτά, κέρδος, κακία, κοροϊδία, φόνους, ληστείες κτλ...

ουφ ουφ... ειμαστε αρκετά μακριά ακόμα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Σε έναν κόσμο χωρίς πόνο...





Αρχική Δημοσίευση από adiaforos88:
Όπως έλεγε και μια διαφήμιση, ο μπαμπάς μου, μου λέει να γίνω γιατρός, η μαμά μου αρχιτέκτονας, ο παππούς μου ποδοσφαιριστής, μόνο η γιαγιά μου μου λέει να γίνω καλός άνθρωπος...

Μου άρεσε αυτό!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
καπου χωρις ψεμα, αδιαλλακτικοτητα (αν λεγεται ετσι) και κακια. ουτε μισος για ασχετα πραγματα. καπου οπου ολοι να δεχομαστε τον αλλον οπως ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Μπορεί να είναι καθαρά υποκειμενικό αυτό που θα γράψω, να μην έχει σχέση με το γενικό καλό (αν και θέλω το γενικό καλό και την ευτυχία όλου του κόσμου), μπορεί να μην είναι καν ουτοπικό (αν και μου φαίνεται τόσο δύσκολο τουλάχιστον για την περίπτωσή μου που ίσως ελικά να είναι και ουτοπικό)
Θα ήθελα να μπορώ να αφιερωθώ σε κάτι που μου αρέσει, να δώσω την ψυχή μου γι αυτό και να μην με εμποδίσει κανείς... (και για να σας φύγει η περιέργεια, θέλω να ασχοληθώ με την επιστήμη που σπουδάζω, τη φυσική δηλαδή... αλλά δε με αφήνουν κάποιοι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο :/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
θέλω να ασχοληθώ με την επιστήμη που σπουδάζω, τη φυσική δηλαδή... αλλά δε με αφήνουν κάποιοι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο
καλα, δε σ'αφηνουν να σπουδασεις φυσικη;; εμενα οι γονεις θα ηταν καταχαρουμενοι αν καταλαβαινα εστω.....:P
παντως, τα'παμε για το γενικο καλο. δεν ξερω, νομιζω πως εκτος απο αυτα τα αλτρουιστικα ολοι εχουμε και τις εγωιστικες μας ουτοπιες.....
η δικη μου ειναι να σκεφτονταν ολοι περισσοτερο. εχω κατι φιλους/γνωστους τοσο κλειστομυαλους που ανατριχιαζω να το σκεφτομαι.

α, και δεντρα απο ζαχαρη και μαλλι της γριας, ποταμια απο σοκολατα και λουλουδια-cookies με σοκολατα θα ηταν ωραια.:D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Θα ήθελα να μπορώ να αφιερωθώ σε κάτι που μου αρέσει, να δώσω την ψυχή μου γι αυτό και να μην με εμποδίσει κανείς... (και για να σας φύγει η περιέργεια, θέλω να ασχοληθώ με την επιστήμη που σπουδάζω, τη φυσική δηλαδή... αλλά δε με αφήνουν κάποιοι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο :/: )
Πάνω σε αυτό ακριβώς αναφέρομαι,το να κάνεις τον μεγαλύτερο πόθο/ονειρό σου πραγματικότητα,ιδίως όταν μιλάμε για την προσωπική καρριέρα.

Επειδή η ζωή είναι απρόβλεπτη πολλά μπορούν να αλλάξουν από κει που δεν το περιμένεις και εκεί που όλο το σύμπαν είναι ενάντια στο ονειρό σου,μπορεί άμεσα να συνωμοτίσει όλο το σύμπαν (γονείς πιο συγκεκριμένα) και να υλοποιηθεί.

Στο λέω από προσωπικής πείρας καθώς άλλαξε η ζωή μου και τελικά η ουτοπία μου δεν είναι πλεόν φανταστικό τοπίο στην ζωή μου αλλά πραγματικό :D

Μην συμβιβάζεσαι και πολέμησε με την ψυχή σου για να το καταφέρεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
μπορεί άμεσα να συνωμοτίσει όλο το σύμπαν (γονείς πιο συγκεκριμένα) και να υλοποιηθεί.

τι, δηλαδη, ο coelho στον αλχημιστη μιλουσε σοβαρα;; δεν ξερω, ισως να ειμαι (που ειμαι) παθολογικα απaισιοδοξη, ομως δε με πειθουν ολα αυτα.....
ισως να ειναι που εμενα το συμπαν δε με συμπαθει ιδιαιτερα και μαλλον συνωμοτει εναντιον μου παρα υπερ του μεγαλου μου ονειρου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
τι, δηλαδη, ο coelho στον αλχημιστη μιλουσε σοβαρα;; δεν ξερω, ισως να ειμαι (που ειμαι) παθολογικα απaισιοδοξη, ομως δε με πειθουν ολα αυτα.....
ισως να ειναι που εμενα το συμπαν δε με συμπαθει ιδιαιτερα και μαλλον συνωμοτει εναντιον μου παρα υπερ του μεγαλου μου ονειρου....
Ειλικρινά θα σε γελάσω τι έλεγε ο εν λόγω κύριος..:redface:

Δεν ξέρω ποιο είναι το μεγάλο σου όνειρο καθώς και δεν ξέρω κατά πόσες επιλογές-όνειρα έχεις (2-3 επαγγέλματα πχ) στο μυαλό σου,αλλά επειδή και εγώ συνειδητοποίησα ειλικρινά και για πάντα το τι θα ήθελα να κάνω στην υπόλοιπη ζωή μου στη ηλικία σου σε νιώθω απόλυτα πόσο δυνατό είναι αυτό το συναίσθημα.

Σημασία έχεις να εμμείνεις προσκολλημένη στο στόχο σου και να προσπαθήσεις με κάθε τρόπο να το διεκδικύσεις από τους γονείς σου,καθώς να είσαι σίγουρη ότι αυτοί θέλουν ΜΟΝΟ το καλό του παιδιού τους,με αποτέλεσμα να κάνουν πραγματικά ότι περνά από το χέρι τους για να το δουν το παιδί τους ευτυχισμένο.

Ενδεικτικά,για να αντιστραφεί η αρνητική αύρα του σύμπαντος (γονείς) και να υλοποιήθει το όνειρο μου,έπρεπε να περιμένω περισσότερο από 5 χρόνια...φαντάσου τι υπομονή και επιμονή είχα,παρόλο που είχα διαθέσιμες πολλές άλλες "κατάλληλες" επιλογές...τελικά οι γονείς πράξαν αυτό που πραγματικά ποθούσα και το οποίο το είχα αποδείξει περίτρανα ότι το θέλω και θα δώσω όλες μου τις δυνάμεις για να τα καταφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
φαντάζομαι ένα κόσμο ειρηνικό....
χωρίς φτώχια και πείνα....
που κανένας δε θα πεθαίνει επειδή δεν έχει πόσιμο νερό...
που κανένα παιδί δεν θα πρέπει να κάνει χιλιόμετρα ξυπόλυτο για να πάει σχολείο....
που δεν θα υπάρχει βία....
που δεν θα θάβουν ζωντανές τις γυναίκες επειδή έμειναν έγγυες χωρίς γάμο...
που δε θα λιθοβολούν έως τον θάνατο κάποιον ομοφυλόφιλο...

φαντάζομαι ένα κόσμο όπου η αγάπη θα κυριαρχεί....
ένα κόσμο που η τεχνολογία θα υπηρετεί το ανθρώπινο συμφέρον και όχι ο άνθρωπος την τεχνολογία....

ξέρω ξέρω... ο σπίλμπεργκ μπροστά μου είναι τιποτένιος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meryl

Νεοφερμένος

Η meryl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
:redface:Φαντάζομαι εναν κόσμο δίκαιο,χωρίς αδικίες ,ρατσισμούς και ανισότητες. 'Ε ναν κόσμο με χρώμα πράσινο και με πολίτες με περιβαλλοντικές ανησυχίες. Εναν κόσμο γεμάτο χαρούμενους και ευγενικούς ανθρώπους έτοιμους να προσφέρουν οτι μπορούν για το καλό του κοινωνικού συνόλου.Ξέρω ότι ζητάω πολλά έ δεν πειράζει ας γίνουν και τα μισά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Φαντάζομαι έναν κόσμο χωρίς σύνορα, κράτη, χωρίς νόμους, όπου θα υπάρχει η αλληλεγγύη και η ισότητα μέσω εθελοντισμού, καλής θέλησης όπου η οικονομία θα είναι εθελούσια (κομμουνιστική). Εκεί που θα κάνεις ότι θες χωρίς να ενοχλείς τον διπλανό σου. Φυσικά σ' έναν τέτοιο κόσμο δεν θα δημιουργούνται εγκληματίες (άλλο οι εκ φύσεως ασθενείς).
Αναρχία εν ολίγης.
Δεν είναι ουτοπία, απλά είναι μακριά και μερικούς δεν τους συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top