Πολιτικές ακρότητες

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Όταν λες δημοκρατία αναφέρεσαι σε πολιτική ισότητα? Γιατί οικονομική ή κοινωνική δεν υπήρξε ούτε θα υπάρξει ποτέ…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Εχουμε σημερα πολιτικη ισοτητα? μπα δεν το νομιζω, αφου αλλα δικαιωματα εχει ο αστος και αλλα ο εργαστης . δεν εχουνε ολοι τα ιδια δικαιωματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bibliupoli

Νεοφερμένος

Ο bibliupoli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Όταν λες δημοκρατία αναφέρεσαι σε πολιτική ισότητα? Γιατί οικονομική ή κοινωνική δεν υπήρξε ούτε θα υπάρξει ποτέ…
Θα συμφωνήσω με τις πολύ απλές δύο προτασεις της roumana. Τουλάχιστον όπως μέχρι τώρα έδειξαν στην πράξη τους, όλα τα πολιτικα συστήματα, απέτυχαν να ισορροπήσουν τις διάφορες κοινωνικές τάξεις. Πόσο μάλλον να τις εξισώσουν. Εκτός και αν με τον όρο ισορροπία εννοούμε οτι όλοι έχουν τα ίδια αλλά λίγα.Όπως γινόταν στα κομμουνιστικά κράτη.Βέβαια αυτό αντιτίθεται στο ανθρώπινο ένστικτο, να προσπαθεί ο άνθρωπος να απολαύσει όσα περισσότερα αγαθά γίνεται, αλλά και να κρίνει ο ίδιος τι θέλει και τι χρειάζεται.
Από την άλλη στα καπιταλιστικά κράτη, οι διαφορές γίνονται όλο και μεγαλύτερες ανάμεσα στα κοινωνικά στρώματα και αυτό που μένει είναι η ψευδαίσθηση της δημοκρατίας όπου ψηφίζουμε για κυβέρνηση αλλά μας απαγορεύεται η συμμετοχή στη λήψη των αποφάσεων.
Πάντως, όλα τα κοινωνικο-οικονομικά συστήματα έχουν μια συγκεκριμένη παράμετρο η οποία θα θέτει πάντα σε καθεστώς ουτοπίας κάθε θεωρία. Την ανθρώπινη αδυναμία και πλεονεξία.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ισότητα.. μάλλον είμαι η μόνη που πιστεύω οτι κάποιος που αξίζει παραπάνω από κάποιον άλλο δεν πρέπει να χαραμιστεί,και να έχει την ίδια τύχη με κάποιον που δεν μπορεί ή δεν προσπαθεί. Αμφιβάλλω πολύ οτι θα μπορούσε να προοδεύσει μια κοινωνία όπου όλοι έχουν ίδια οικονομική- πολιτική δύναμη.
Για να μην πώ οτι ειδικά στην περίπτωση της κομμουνιστικής ισότητας θα εργάζονταν 5 για να κάθονται 95 κηφήνες.
Η μόνη ισότητα που μπορώ να αναγνωρίσω είναι η ισότητα στην παιδεία. Καθένας εφόσον θέλει μπορεί να φτάσει όπου θέλει. Δεν κατάλαβα,γιατί κάποιος που του αρέσει ο αγώνας να μην φτάσει ψηλά? Επειδή υπάρχουν κάποιοι που βαριούνται θα γίνουμε όλοι μια απ'τα ίδια? Κάποιοι καλώς ή κακώς,δίκαια ή άδικα έχουν ιδιαίτερες δεξιότητες ('βέλτιστες φύσεις' όπως τις έλεγε ο Πλάτωνας),και μπορούν να ευεργετήσουν μια κοινωνια καλύτερα από έναν που κάνει μόνο για παραγωγός-αγρότης-κι αυτό δεν είναι κατακριτέο.. Γιατί ενοχλούνται κάποιοι απο την αξιοκρατία?
Τέλος να αναφέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα/διαφορά ανάμεσα σε έναν κομμουνιστή κι έναν μή κομμουνιστή. Στη σχολή μου,την ώρα της παράδοσης όσο οι υπόλοιποι παρακολουθούμε μάθημα, ο κομμουνιστής συμφοιτητής μου ή θα ανοίγει Ριζοσπάστη (μέσα στην αίθουσα) ή θα βγαίνει για να καπνίσει και να τοιχοκολλήσει κάτι γελοία πανό και αφίσες.. Μέσα σε αυτή την υπέροχη κοινωνία ισότητας αυτός θα πάρει πτυχίο με 5,θα έχει τον ίδιο μισθό με τους υπόλοιπους,θα γίνει καθηγητής για τα μπάζα,οι μαθητές του θα τρέχουν στα φροντιστήρια, και θα του φταίνε οι εκάστοτε κυβερνήσεις για τα χάλια της παιδείας.
Είναι θέμα χαρακτήρα. Η ισότητα είναι σχετική σε κάθε πολίτευμα,εκτός από τον κομμουνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τέλος να αναφέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα/διαφορά ανάμεσα σε έναν κομμουνιστή κι έναν μή κομμουνιστή. Στη σχολή μου,την ώρα της παράδοσης όσο οι υπόλοιποι παρακολουθούμε μάθημα, ο κομμουνιστής συμφοιτητής μου ή θα ανοίγει Ριζοσπάστη (μέσα στην αίθουσα) ή θα βγαίνει για να καπνίσει και να τοιχοκολλήσει κάτι γελοία πανό και αφίσες.. Μέσα σε αυτή την υπέροχη κοινωνία ισότητας αυτός θα πάρει πτυχίο με 5,θα έχει τον ίδιο μισθό με τους υπόλοιπους,θα γίνει καθηγητής για τα μπάζα,οι μαθητές του θα τρέχουν στα φροντιστήρια, και θα του φταίνε οι εκάστοτε κυβερνήσεις για τα χάλια της παιδείας.
Είναι θέμα χαρακτήρα.
Γιατι ειναι "χαρακτηριστικό παράδειγμα"?

Η ισότητα είναι σχετική σε κάθε πολίτευμα,εκτός από τον κομμουνισμό.
δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Γιατι ειναι "χαρακτηριστικό παράδειγμα"?


δηλαδη?

Σχετικά με το 1,μη μου πεις οτι δεν έχεις ακούσει τη φήμη οτι οι κομμουνιστές είναι στην πλειοψηφία τεμπέληδες εκ φύσεως,βολεμένοι από το σύστημα το οποίο πάντως μάχονται καθισμένοι αναπαυτικά.. Και οτι οι μεγάλοι εργατοπατέρες,συνδικαλιστές κλπ πουλάνε αγωνιστικό φρόνημα για τις ψήφους και το θεαθήναι κι αλίμονο αν ένας τους έχει δουλέψει μετά το διορισμό του... Σχετικά με τους καθηγητές μάλιστα,έχω να πώ το τραγικό που έζησα πρίν τρία χρόνια ώς μαθήτρια λυκείου,οι φανερότατα κομμουνιστές καθηγητές μας πέρα απ'την πλύση εγκεφάλου που μας έκαναν για τα δύο μεγάλα κόμματα,μας ενθάρρυναν να βγαίνουμε στις διαδηλώσεις της ΚΝΕ για την παιδεία,και ενώ κρατούσε η απεργία, αυτοί πήγαιναν για καφεδάκι απέναντι απ'το σχολείο,και οι πιο ανυπόμονοι σπίτι τους. Θυμάμαι ακόμα κι ανατριχιάζω την καθηγήτρια μου στα λατινικά που χαρακτήριζε μπροστά στα παιδιά την τότε υπουργό παιδείας Μαριέττα Γιαννάκου ως ''αγελάδα'',και η καθηγήτρια αυτή σε ένα χρόνο, απο τα 20 κείμενα, μας έκανε την τιμή να μας διδάξει μόλις τρία! Κι ο διευθυντής έκανε τα στραβά μάτια σ'όλα αυτά... Για τέτοιο αγώνα μιλάμε!
Σχετικά με το 2ο,ίσως η ισότητα στο παρόν πολίτευμα να είναι σχετική αλλά σε βασικά πράγματα υπάρχει. Έχουμε ισότητα στην παιδεία,την υγεία κλπ,τυπικά έστω. Το κράτος μας παρέχει -και λανθασμένα κατ'εμέ δωρεάν στα πλαίσια κράτους δικαίου πράγματα,για τα οποία θα έπρεπε να αγωνιζόμαστε αντί να τα περιμένουμε στο πιάτο,ίσως έτσι να τα εκτιμούσαμε κιόλας αυτά τα δημόσια... και που εξ'αιτίας της δωρεάν παροχής τους έχουμε αναπτύξει μια φιλοσοφία βολέματος σαν έλληνες.
Η ισότητα αντιθέτως στα κομμουνιστικά καθεστώτα δεν ισχύει καθώς για χάρη των συμφερόντων μιας ομάδας ζημιώνεται μια άλλη. Και τυχαίνει αυτή η άλλη που ζημιώνεται να είναι και η πιο ωφέλιμη για την πρόοδο του κράτους. Αυτό που οι κομμουνιστές θεωρούν ισότητα,εγώ το ονομάζω ισοπέδωση. Άραγε στην Κούβα οπου όλα είναι δωρεάν και δημόσια,γιατί οι πολιτικοί έχουν Τζάγκουαρ κι ο λαός ζεί στους δρόμους? Δεν νομίζω οτι είναι αξιόλογη μια ισότητα κατά την οποία όλοι οι πολίτες (είπαμε,πλήν των κυβερνητών), είναι ίσοι μεν αλλά κυκλοφορούν εν έτει 2009 με γαιδουράμαξες στην πόλη (το είδα αυτό πέρσι ταξιδεύοντας στη Βουλγαρία). Τουλάχιστον εμείς εδώ μέσα σε συνθήκες 'ανισότητας' έχουμε η συντριπτική πλειοψηφία τρείς τηλεοράσεις και δύο αυτοκίνητα! Και οι αγρότες,και οι αστοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σχετικά με το 1,μη μου πεις οτι δεν έχεις ακούσει τη φήμη οτι οι κομμουνιστές είναι στην πλειοψηφία τεμπέληδες εκ φύσεως...
Ακόμα και αν το άκουγα δεν θα το πίστευα…
...βολεμένοι από το σύστημα το οποίο πάντως μάχονται καθισμένοι αναπαυτικά.. Και οτι οι μεγάλοι εργατοπατέρες,συνδικαλιστές κλπ πουλάνε αγωνιστικό φρόνημα για τις ψήφους και το θεαθήναι κι αλίμονο αν ένας τους έχει δουλέψει μετά το διορισμό του...
Αυτό το άκουσα και το πιστεύω, γιατί το κάνουμε όλοι, κομουνιστές και μη. ( τελικα ενα "μ" ή δυο;:hmm:)
Σχετικά με τους καθηγητές
Οι φανερότατα κομουνιστές όπως τους περίγραψες κάνουν ακριβώς το ίδιο με τους φανερότατα αντικομουνιστές καθηγητές που τυχαίνει να γνωρίσω προσωπικά.
Έχουμε ισότητα στην παιδεία,την υγεία κλπ,τυπικά έστω.
Τυπικά, δηλαδή, θεωρητικά έχουμε ισότητα. Δεν θα το πιστέψεις… θεωρητικά υπάρχει και στο κομουνιστικό σύστημα. Η αδυναμία εφαρμογής της θεωρίας στη πράξη είναι που μας αναγκάζει να αλλάξουμε ένα σύστημα… ή να αλλάξουμε εμείς…:P
Το κράτος μας παρέχει -και λανθασμένα κατ'εμέ δωρεάν στα πλαίσια κράτους δικαίου πράγματα,για τα οποία θα έπρεπε να αγωνιζόμαστε αντί να τα περιμένουμε στο πιάτο,ίσως έτσι να τα εκτιμούσαμε κιόλας αυτά τα δημόσια...
Ειλικρινά σου μιλώ… εμένα προσωπικά, εκτός φακέλους με λογαριασμούς φορτωμένους δεν μου παρείχε ποτέ τίποτα. Τα πληρώνω όλα ντούκου ντούκου…
[FONT=&quot]Δεν νομίζω οτι είναι αξιόλογη μια ισότητα κατά την οποία όλοι οι πολίτες (είπαμε,πλήν των κυβερνητών), είναι ίσοι μεν αλλά κυκλοφορούν εν έτει 2009 με γαιδουράμαξες στην πόλη (το είδα αυτό πέρσι ταξιδεύοντας στη Βουλγαρία). [/FONT]
Δηλαδή η ισότητα θα είναι αξιόλογη αν κυκλοφορούμε όλοι με Τζάγκουαρ?
Νομιζω οτι η ισότητα είναι αξιόλογη εξορισμού, αρκεί να υπάρχει[FONT=&quot].[/FONT]
Τουλάχιστον εμείς εδώ μέσα σε συνθήκες 'ανισότητας' έχουμε η συντριπτική πλειοψηφία τρείς τηλεοράσεις και δύο αυτοκίνητα
Και τρία δάνεια.

Και πρόγραμμα «όλα σε ένα νοικοκυρεμένα»…:P


ps: Για να μην σε μπερδέψω… είμαι αντικομουνίστρια από τότε που ξέρω τον κόσμο μου. Απλά προσπαθώ να… Thinking outside the box.



[FONT=&quot]
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ακόμα και αν το άκουγα δεν θα το πίστευα…
Αυτό το άκουσα και το πιστεύω, γιατί το κάνουμε όλοι, κομουνιστές και μη. ( τελικα ενα "μ" ή δυο;:hmm:)
Οι φανερότατα κομουνιστές όπως τους περίγραψες κάνουν ακριβώς το ίδιο με τους φανερότατα αντικομουνιστές καθηγητές που τυχαίνει να γνωρίσω προσωπικά.
Τυπικά, δηλαδή, θεωρητικά έχουμε ισότητα. Δεν θα το πιστέψεις… θεωρητικά υπάρχει και στο κομουνιστικό σύστημα. Η αδυναμία εφαρμογής της θεωρίας στη πράξη είναι που μας αναγκάζει να αλλάξουμε ένα σύστημα… ή να αλλάξουμε εμείς…:P
Ειλικρινά σου μιλώ… εμένα προσωπικά, εκτός φακέλους με λογαριασμούς φορτωμένους δεν μου παρείχε ποτέ τίποτα. Τα πληρώνω όλα ντούκου ντούκου…
Δηλαδή η ισότητα θα είναι αξιόλογη αν κυκλοφορούμε όλοι με Τζάγκουαρ?
Νομιζω οτι η ισότητα είναι αξιόλογη εξορισμού, αρκεί να υπάρχει[FONT=&quot].[/FONT]

Και τρία δάνεια.

Και πρόγραμμα «όλα σε ένα νοικοκυρεμένα»…:P


ps: Για να μην σε μπερδέψω… είμαι αντικομουνίστρια από τότε που ξέρω τον κόσμο μου. Απλά προσπαθώ να… Thinking outside the box.



[FONT=&quot]
[/FONT]

Καλά,όταν είπα εκ φύσεως,δεν εννοούσα βέβαια οτι ο οργανισμός του κομμουνιστή διαθέτει επιπλέον το γονίδιο της τεμπελιάς.. αναφερόμουν απλώς στην φιλοσοφία τους,και την στάση ζωής τους. Αφ'ενός διαμαρτύρονται για τα δικαιώματα της εργατικής τάξης αλλά στην ουσία το ζητούμενο τους είναι να αναλάβουν μια ωραία θέση σ'ένα ωραίο γραφείο,με μηδέν προσόντα, γιατί απλώς δεν θεωρούν εαυτούς γεννημένους για χειρωνακτική εργασία,αλλά μοιραία καταλήγουν σ'αυτήν γιατί ο δρόμος της εκπαίδευσης τους φαίνεται βουνό. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που πιστεύουν οτι η εξουσία ανήκει στο λαό,γιατί,πώς αλλιώς θα βολευτεί ο Σύντροφος Α' που δεν έχει κάνει τίποτα στη ζωή του αν δεν τον διορίσει ο Σύντροφος Β'? Αξιοκρατικά,θα ήταν χαμένος απο χέρι.
Σε καμμία περίπτωση δεν τεμπελιάζουν όλοι,μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι τεμπελιάζουν. Ποιοί είναι όμως αυτοί που διαδηλώνουν κατά της ιδιωτικοποίησης και της άρσης της μονιμότητας?
Για τους καθηγητές από εμπειρία μου επιμένω να λέω όσα λέω. Στο σχολείο μου,υπήρχαν δύο κλίκες,(ναι,κλίκες),και αυτό το λέω υπέυθυνα γιατί το έχουν παραδεχτεί οι ίδιοι οι καθηγητές, αφού την ώρα του μαθήματος η μία κλίκα έριχνε μπηχτές μπροστά μας για την άλλη. Όσο απίστευτο κι αν σου φαίνεται,ναι υπάρχουν και καθηγητές που τρώνε κιμωλίες στην πλάτη απ'τους μαθητές διότι κάνουν μάθημα όταν οι άλλοι καθηγητές πάνε για καφέ-απεργούν ήθελα να πώ.
Η ισότητα στην Δημοκρατία ζεί και βασιλεύει απ'οσο ξέρω γιατί τα συμφέροντα όλων των τάξεων υπηρετούνται (κακώς,πολύ κακώς,είδαμε που φτάσαμε),ενώ αντίθετα το κομμουνιστικό σύστημα προωθεί σκανδαλωδώς τα συμφέροντα της εργατικής τάξης,και μόνο. Η Δημοκρατία όπως έχει σήμερα πάντως,τα μόνα συμφέροντα που προωθεί είναι αυτα των βολεμένων,οι οποίοι ανεβάζουν και κατεβάζουν κυβερνήσεις-τόσοι που είναι.
Οι φόροι είναι αναγκαίο κακό αν σκεφτεί κανείς τα δάνεια, στα οποία χρωστάμε την ευδαιμονία 35 ετών...Μιλώντας για λογαριασμούς,το θεωρείς δίκαιο να πληρώνει ο άτεκνος γείτονας μου με φορολογία τα βιβλία που παρέχονται δωρεάν σε εμένα απο το κράτος για να σπουδάζω στο πανεπιστήμιο? Μήπως,λέω,έχουμε παράλογες απαιτήσεις από το κράτος που δεν δικαιολογούνται σε καμμία άλλη χώρα παγκοσμίως?
Τώρα,αυτό που μου λες για την Τζάγκουαρ είναι τουλάχιστον αστείο. Ο καθένας καταλαβαίνει τη διαφορα μεταξύ Τζάγκουαρ και Φίατ Πούντο,όπως άλλωστε και μεταξύ Φίατ Πούντο και γαιδουράμαξας.
Και,τώρα η γνωστή ιστορία με τα δάνεια...... δεν είμαι ο καταλληλότερος άνθρωπος να μιλήσω επι του θέματος,καθώς ανήκω στην κατηγορία λογικών ανθρώπων που δεν αγοράζω πράγματα τα οποία δεν μπορώ να πληρώσω μετρητοίς.. Η dolce vita έχει και τις συνεπειες της.. Για να μην τρέχουμε μετά,προσέχουμε που βάζουμε την υπογραφή μας....

(Με δύο μ γράφεται,γλωσσικό δάνειο απ'τη λατινική. Communio=κοινωνία,συμμετοχή.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
.Μιλώντας για λογαριασμούς,το θεωρείς δίκαιο να πληρώνει ο άτεκνος γείτονας μου με φορολογία τα βιβλία που παρέχονται δωρεάν σε εμένα απο το κράτος για να σπουδάζω στο πανεπιστήμιο? Μήπως,λέω,έχουμε παράλογες απαιτήσεις από το κράτος που δεν δικαιολογούνται σε καμμία άλλη χώρα παγκοσμίως?

Και,τώρα η γνωστή ιστορία με τα δάνεια...... δεν είμαι ο καταλληλότερος άνθρωπος να μιλήσω επι του θέματος,καθώς ανήκω στην κατηγορία λογικών ανθρώπων που δεν αγοράζω πράγματα τα οποία δεν μπορώ να πληρώσω μετρητοίς.. Η dolce vita έχει και τις συνεπειες της.. Για να μην τρέχουμε μετά,προσέχουμε που βάζουμε την υπογραφή μας....

(Με δύο μ γράφεται,γλωσσικό δάνειο απ'τη λατινική. Communio=κοινωνία,συμμετοχή.)

Με την ίδια λογική, γιατί να πληρώνω μέσω της Δεη φόρους στην ΕΡΤ για το φανελάκι του Σάκη Ρουβά και την εκπομπή της Μπίλιως, από τη στιγμή που δεν έχω καν τηλεόραση στο σπίτι μου; Γιατί να πληρώνω για χίλια δυο πράγματα που δεν χρησιμοποιώ και δεν με βοηθούν σε τίποτα; Λάθος λογική. Όσο για τον άτεκνο γείτονά σου, κατ' εμέ πρέπει να συμβάλλει στην χρηματοδότηση (μέσω των φόρων) των βιβλίων της σχολής μου καθώς κάποια στιγμή θα μεχρειαστεί και αυτός για να τον εξετάσω/γιατρέψω και ο κάθε φοιτητής ανάλογα με την ειδικότητά του. Είμαι σίγουρη ότι αν δεν ήταν "δωρεάν" τα πανεπιστημιακά βιβλία, θα είχαμε πρόβλημα. Μεγάλο.

Δηλαδή, όποιος παίρνει δάνειο το παίρνει για να αγοράσει λούσα ή να τα παίξει στα χαρτιά; Υπάρχουν οικογένειες που δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν σε καθημερινές ανάγκες και αναγκάζονται να παίρνουν δάνειο (με το αζημείωτο φυσικά). Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Με την ίδια λογική, γιατί να πληρώνω μέσω της Δεη φόρους στην ΕΡΤ για το φανελάκι του Σάκη Ρουβά και την εκπομπή της Μπίλιως, από τη στιγμή που δεν έχω καν τηλεόραση στο σπίτι μου; Γιατί να πληρώνω για χίλια δυο πράγματα που δεν χρησιμοποιώ και δεν με βοηθούν σε τίποτα; Λάθος λογική. Όσο για τον άτεκνο γείτονά σου, κατ' εμέ πρέπει να συμβάλλει στην χρηματοδότηση (μέσω των φόρων) των βιβλίων της σχολής μου καθώς κάποια στιγμή θα μεχρειαστεί και αυτός για να τον εξετάσω/γιατρέψω και ο κάθε φοιτητής ανάλογα με την ειδικότητά του. Είμαι σίγουρη ότι αν δεν ήταν "δωρεάν" τα πανεπιστημιακά βιβλία, θα είχαμε πρόβλημα. Μεγάλο.

Δηλαδή, όποιος παίρνει δάνειο το παίρνει για να αγοράσει λούσα ή να τα παίξει στα χαρτιά; Υπάρχουν οικογένειες που δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν σε καθημερινές ανάγκες και αναγκάζονται να παίρνουν δάνειο (με το αζημείωτο φυσικά). Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Ειναι αυτονόητο οτι για ανθρώπους που δεν έχουν οικονομικά μέσα προβλέπει το κάθε κράτος, αλλά γενικά πρέπει να ξεκολλήσουμε σιγά-σιγά απο την λογική του κράτους που δίνει τη λύση σε όλα. Σε όλες τις χώρες του κόσμου το κράτος πληρώνει μέρος του κόστους του βιβλίου. Σε αυτές τις χώρες παραδόξως εκτιμούν περισσότερο τις σπουδές τους,και δεν κάνουν το κτίριο της σχολής μπάχαλο.
Αν σου πληρώνει κάποιος τα βιβλία,μετά σου μαζεύει το σκουπίδι απ'το δρόμο,μετά σε διορίζει, σε διορίζει μόνιμα,σου δίνει σύνταξη νωρίς-νωρίς,και πολλά τραγικά που κάνουμε στην Ελλάδα, όσο φιλότιμο και να έχεις κάποια στιγμή θα επαναπαυθείς και δε θα κάνεις τίποτα. Έτσι άρχισαν τα πράγματα και φτάσαμε εδώ..μας καλόμαθε το κράτος.
Το φανελάκι του κάθε Σάκη,πίστεψε με δεν το επιβραβεύω σαν έξοδο της χώρας,αλλά είναι θέμα γοήτρου και προβολής. Κάθε χώρα το κάνει. Απο Ρωσία ώς Αρμενία. Εδώ στην νίκη της Παπαρίζου είχε εμφανιστεί ο ίδιος ο πρόεδρος της Ουκρανίας..
Κοίτα,για τα δάνεια...κάποτε ζούσαν με τρείς κι εξήντα πενταμελείς και δεκαμελείς οικογένειες.
Δε θέλω να επεκταθώ,αλλά περιουσίες φτιάχνονται άνετα. Χωρίς δάνεια. Τα δάνεια τα παίρνουμε για να φτιάξουμε σπίτι,όχι για να βγάλουμε τη βδομάδα. Αν μάλιστα ξέρουμε οτι δεν θα εχουμε ποτέ να το ξεχρεώσουμε,δεν το συζητάμε καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ειναι αυτονόητο οτι για ανθρώπους που δεν έχουν οικονομικά μέσα προβλέπει το κάθε κράτος, αλλά γενικά πρέπει να ξεκολλήσουμε σιγά-σιγά απο την λογική του κράτους που δίνει τη λύση σε όλα. Σε όλες τις χώρες του κόσμου το κράτος πληρώνει μέρος του κόστους του βιβλίου. Σε αυτές τις χώρες παραδόξως εκτιμούν περισσότερο τις σπουδές τους,και δεν κάνουν το κτίριο της σχολής μπάχαλο.
Αν σου πληρώνει κάποιος τα βιβλία,μετά σου μαζεύει το σκουπίδι απ'το δρόμο,μετά σε διορίζει, σε διορίζει μόνιμα,σου δίνει σύνταξη νωρίς-νωρίς,και πολλά τραγικά που κάνουμε στην Ελλάδα, όσο φιλότιμο και να έχεις κάποια στιγμή θα επαναπαυθείς και δε θα κάνεις τίποτα. Έτσι άρχισαν τα πράγματα και φτάσαμε εδώ..μας καλόμαθε το κράτος.
Το φανελάκι του κάθε Σάκη,πίστεψε με δεν το επιβραβεύω σαν έξοδο της χώρας,αλλά είναι θέμα γοήτρου και προβολής. Κάθε χώρα το κάνει. Απο Ρωσία ώς Αρμενία. Εδώ στην νίκη της Παπαρίζου είχε εμφανιστεί ο ίδιος ο πρόεδρος της Ουκρανίας..
Κοίτα,για τα δάνεια...κάποτε ζούσαν με τρείς κι εξήντα πενταμελείς και δεκαμελείς οικογένειες.
Δε θέλω να επεκταθώ,αλλά περιουσίες φτιάχνονται άνετα. Χωρίς δάνεια. Τα δάνεια τα παίρνουμε για να φτιάξουμε σπίτι,όχι για να βγάλουμε τη βδομάδα. Αν μάλιστα ξέρουμε οτι δεν θα εχουμε ποτέ να το ξεχρεώσουμε,δεν το συζητάμε καν.

Τί εστί κράτος κατά την άποψή σου; Για μένα το κράτος είμαστε εμείς και πρέπει να υπάρχει συλλογικότητα και ομαδική συμβολή (είτε χρηματική είτε όχι) για να γίνουν ορισμένα (τα περισσότερα) πράγματα. Θα προτιμούσες δηλαδή να πληρώναμε για τα βιβλία, να έμεναν αμείωτοι οι φόροι, οι σχολές (ως φυσικό επακόλουθο) να γίνονταν ακόμα πιο μπάχαλο, για να εκτιμήσουμε περισσότερο την αξία της εκπαίδευσης και του βιβλίου... Σε πληροφορώ ότι εγώ δεν χρειάστηκα ποτέ βούρδουλα για να εκτιμήσω το δωρεάν βιβλίο, την δωρεάν σίτιση και την εκπαίδευση που μουπροσφέρει το "κράτος" (δηλαδή οι κάτοικοι της Ελλάδας που πληρώνουν τους φόρους τους). Μας πείραξε το μπάχαλο και οι ξεφλουδισμένοι τοίχοι και δεν κοιτάμε πως θα βελτιωθούμε ουσιαστικά.

Επίσης τα λεφτά του κράτους είναι δικά μου, δικά σου, της Μαρίκας, του Τάκη, της Λίλας κ.ο.κ. Ποιό το πρόβλημα να απευθυνθεί μια μερίδα ανθρώπων με σοβαρά κίνητρα (εκπαίδευση) σε ένα κοινό "ταμείο" για χορήγηση χρημάτων σε κάτι σημαντικό. αν δεν απευθυνθούμε σε "εμάς" τότες πού; Στο ντουβάρι;
Και για γόητρο (σιγά το γόητρο τζίζας κράηστ) να πληρώσω εγώ έναν σκασμό φόρους; Γιατί να μην τα δώσω για δωρεάν βιβλίο (=εκπαίδευση=διεύρυνση πνευματικών οριζόντων κτλ); Αυτό μας πείραξε πάλι;

Αντί να λύνουμε προβλήματα ( τριτοβάθμια εκπαίδευση/ανεργία/οικονομική κρίση/εγκληματικότητα/ολιγαρχία με τη μάσκα της δημοκρατίας και ασυδοσία) ασχολούμαστε με ανοησίες.

Επίσης... οι εποχές που πολυμελείς οικογένειες επιβίωναν (γιατί ήταν θέμα επιβίωσης τότε) έχουν φύγει από την Ελλάδα ανεπιστρεπτί. Πλέον η τροφή και η συντήρηση μιας κατοικίας απαιτεί αρκετά έξοδα (και δεν αναφέρομαι σε πολυτέλειες και ανέσεις). Οι τιμές αυξήθηκαν κατακόρυφα, οι απαιτήσεις και οι προϋποθέσεις για ναεργαστεί κάποιος το ίδιο. Ας μην βιαζόμαστε να μιλήσουμε για φτώχεια εκ του ασφαλούς , μόνο και μόνο επειδή οι συγκυρίες ήταν και είναι ευνοϊκές για εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Τί εστί κράτος κατά την άποψή σου; Για μένα το κράτος είμαστε εμείς και πρέπει να υπάρχει συλλογικότητα και ομαδική συμβολή (είτε χρηματική είτε όχι) για να γίνουν ορισμένα (τα περισσότερα) πράγματα. Θα προτιμούσες δηλαδή να πληρώναμε για τα βιβλία, να έμεναν αμείωτοι οι φόροι, οι σχολές (ως φυσικό επακόλουθο) να γίνονταν ακόμα πιο μπάχαλο, για να εκτιμήσουμε περισσότερο την αξία της εκπαίδευσης και του βιβλίου... Σε πληροφορώ ότι εγώ δεν χρειάστηκα ποτέ βούρδουλα για να εκτιμήσω το δωρεάν βιβλίο, την δωρεάν σίτιση και την εκπαίδευση που μουπροσφέρει το "κράτος" (δηλαδή οι κάτοικοι της Ελλάδας που πληρώνουν τους φόρους τους). Μας πείραξε το μπάχαλο και οι ξεφλουδισμένοι τοίχοι και δεν κοιτάμε πως θα βελτιωθούμε ουσιαστικά.

Επίσης τα λεφτά του κράτους είναι δικά μου, δικά σου, της Μαρίκας, του Τάκη, της Λίλας κ.ο.κ. Ποιό το πρόβλημα να απευθυνθεί μια μερίδα ανθρώπων με σοβαρά κίνητρα (εκπαίδευση) σε ένα κοινό "ταμείο" για χορήγηση χρημάτων σε κάτι σημαντικό. αν δεν απευθυνθούμε σε "εμάς" τότες πού; Στο ντουβάρι;
Και για γόητρο (σιγά το γόητρο τζίζας κράηστ) να πληρώσω εγώ έναν σκασμό φόρους; Γιατί να μην τα δώσω για δωρεάν βιβλίο (=εκπαίδευση=διεύρυνση πνευματικών οριζόντων κτλ); Αυτό μας πείραξε πάλι;

Αντί να λύνουμε προβλήματα ( τριτοβάθμια εκπαίδευση/ανεργία/οικονομική κρίση/εγκληματικότητα/ολιγαρχία με τη μάσκα της δημοκρατίας και ασυδοσία) ασχολούμαστε με ανοησίες.

Επίσης... οι εποχές που πολυμελείς οικογένειες επιβίωναν (γιατί ήταν θέμα επιβίωσης τότε) έχουν φύγει από την Ελλάδα ανεπιστρεπτί. Πλέον η τροφή και η συντήρηση μιας κατοικίας απαιτεί αρκετά έξοδα (και δεν αναφέρομαι σε πολυτέλειες και ανέσεις). Οι τιμές αυξήθηκαν κατακόρυφα, οι απαιτήσεις και οι προϋποθέσεις για ναεργαστεί κάποιος το ίδιο. Ας μην βιαζόμαστε να μιλήσουμε για φτώχεια εκ του ασφαλούς , μόνο και μόνο επειδή οι συγκυρίες ήταν και είναι ευνοϊκές για εμάς.

Δεν βλέπεις μάλλον που μας οδήγησε η υπερβολική προστασία του κράτους!
Γιατί δεν συνειδητοποιούμε οτι η παροχή εργασίας δεν μπορεί να είναι μια ακόμα φροντίδα του κράτους,και η φτώχεια και μη φτώχεια είναι καθαρά και μόνο ευθύνη του κάθε ατόμου προσωπικά?? Η συμπεριφορά του έλληνα πολίτη πρός το κράτος μου θυμίζει κάτι ανθρώπους που λένε ''Ο πατέρας μου ήταν αλκοολικός και γι'αυτό καταστράφηκε η ζωή μου!!'' Δεν πάει έτσι. Τέτοιες συμπεριφορές είναι πλήρως ανεύθυνες. Δεν σπούδασες? Πρόβλημά σου! Δεν οφείλω εγώ να σε ταίζω και να σου δώσω τη θέση μου για την οποία ίσως κόπιασα! Ξεκίνησες από το μηδέν? Πόσοι γιατροί και δικηγόροι δεν ανελίχθηκαν απο γονείς που βίωσαν Κατοχή και Εμφύλιο,πόσα μεγάλα μυαλά δεν προέκυψαν από άστεγους πολύτεκνους πρόσφυγες της Μ.Ασίας που ζούσαν (ή πέθαιναν) στο δρόμο?
Είναι γελοίος αυτός ο μεσσιανισμός,που τον κουβαλάμε σαν έθνος απο την απελευθέρωση σχεδόν. Έίμαστε ενήλικες,έχουμε ευθύνη να σπουδάσουμε,να δουλεψουμε,να έχουμε φτιάξει μισό σπίτι,κι όχι να γλεντάμε μόνο και να καθόμαστε, ωστε να μην κλαιγόμαστε στο κράτος για σύνταξη εκ των υστέρων!
Εμείς χρωστάμε στο κράτος,δεν μας χρωστάει το κράτος! Εμείς πρέπει να πάμε μπροστά τη χώρα δουλεύοντας πνευματικά και πρακτικά όπως μπορεί ο καθένας,ΟΧΙ το κράτος να πάει εμάς μπροστά λες και είμαστε μικρά παιδιά,ανίκανοι να πάρουμε τη ζωή στα χέρια μας.
Κι αυτή είναι η διαφορά κομμουνιστή και μή κομμουνιστή. Η υπευθυνότητα. Οι μέν [...] τα περιμένουν όλα από όλους- πλήν του εαυτού τους,και οι δε κοιτάζουν όχι μόνο τον εαυτό και το βόλεμα τους,αλλά να μην γίνουν βάρος στην κοινωνία,που ήδη έχει τα χάλια της,οικονομικά κι όχι μόνο.
Τέλος η φτώχεια πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει,αλίμονο αν ο κομμουνισμός θα μας σώσει όπως έσωσε τους γείτονες μας άνωθεν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δεν βλέπεις μάλλον που μας οδήγησε η υπερβολική προστασία του κράτους!
Δηλαδή για τα δεινά της μονιμότητας του δημοσίου και της ασυδοσίας των πολιτικών πρέπει να καταργήσουμε θεσμούς που στηρίζονται στο κράτος;

Γιατί δεν συνειδητοποιούμε οτι η παροχή εργασίας δεν μπορεί να είναι μια ακόμα φροντίδα του κράτους,και η φτώχεια και μη φτώχεια είναι καθαρά και μόνο ευθύνη του κάθε ατόμου προσωπικά??
Η παροχή εργασίας θα έπρεπε να είναι μία από τις βασικές προτεραιότητες του κράτους. Δεν ξέρω πώς το αντιλαμβάνεσαι, αλλά τόλμησε κάποιος να πει το ίδιο σε μία συνέλευση ειδικευόμενων στη σχολή μου και έμειναν όλοι με ανοιχτό το στόμα. Γιατί; Από τη στιγμή που υπάρχει καταρτισμένο προσωπικό και δεν ανοίγουν θέσεις εργασίας που υπάρχουν (και υπάρχει ανάγκη για γιατρούς) σε κρατικά νοσοκομεία, τότε τίς πταίει;
Η συμπεριφορά του έλληνα πολίτη πρός το κράτος μου θυμίζει κάτι ανθρώπους που λένε ''Ο πατέρας μου ήταν αλκοολικός και γι'αυτό καταστράφηκε η ζωή μου!!'' Δεν πάει έτσι. Τέτοιες συμπεριφορές είναι πλήρως ανεύθυνες. Δεν σπούδασες? Πρόβλημά σου! Δεν οφείλω εγώ να σε ταίζω και να σου δώσω τη θέση μου για την οποία ίσως κόπιασα!
Να ταίζεις ποιον και γιατί; Αν εσύ ως αυριανή φιλόλογος δεν βρεις κάποια θέση εργασίας (και δεν μιλάμε για μάυρο χρήμα με φροντιστήρια χωρίς αποδείξεις) με το ίδιο σκεπτικό γιατί να σε πληρώνει κάποιος που δουλεύει;Επίσηςμ απαντάς σε ακραίες απόψεις τεμπελιάς και όχι στον μέσο όρο, τον οποίον και αφορούν σοβαρά προβλήματα ανεργίας (ναι, υπάρχει) και οικονομικής στενότητας. Δεν μιλάμε για τον χι-ψι που βαριέται να δουλέψει και κατηγορεί το κράτος, τις κάλτσες του , τη μάνα του. Αναφέρομαι σε άτομα που σπούδασαν και δεν λαμβάνουν ότι τους αξίζει. Και γιατί να δώσεις τη θέση σου σε κάποιον που δεν έχει την ίδια κατάρτιση με σένα; Σου το ζήτησε ποτέ αυτό κάποιος λογικός άνθρωπος;
Ξεκίνησες από το μηδέν? Πόσοι γιατροί και δικηγόροι δεν ανελίχθηκαν απο γονείς που βίωσαν Κατοχή και Εμφύλιο,πόσα μεγάλα μυαλά δεν προέκυψαν από άστεγους πολύτεκνους πρόσφυγες της Μ.Ασίας που ζούσαν (ή πέθαιναν) στο δρόμο?
Είναι γελοίος αυτός ο μεσσιανισμός,που τον κουβαλάμε σαν έθνος απο την απελευθέρωση σχεδόν.
ακροβατείς επικίνδυνα σε όρια γενικολογίας/αερολογίας με αυτή τη δήλωση περί μεγάλων μυαλών και αρχής εκ του μηδενός σε λαμπρή σταδιοδρομία. Είναι θέμα ευνοϊκών συγκυριών και πάλι, άλλωστε μεμονωμένες περιπτώσεις παίρνουν πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις στο μυαλό μας, απ όσο χρειάζεται για να εξετάσουμε ένα γενικότερο φαινόμενο. Δεν έχει πιστεύω κανένα νόημα να ανατρέχουμε σε εποχές με διαφορετικό ηθικό/ιδανικά και κοινωνικοπολιτικές συνθήκες. Σκέψου ότι τώρα αν κάποιος προσπαθούσε να ξεκινήσει απ το μηδέν, για να γίνει επιτυχημένος γιατρός, επιχειρηματίας κ.ο.κ. θα έπρεπε να πατήσει επί πτωμάτων. Να ξεκινήσει απ το μηδέν = να μην υπάρχουν χρήματα για φροντηστήρια, να μην έχει διασυνδέσεις για προβολή/υποτροφίες/ επιχορήγηση σπουδών. Δεν είσαι σε αυτή τη θέση και δεν πιστεύω πως μπορείς να φανταστείς τη δυσκολία (ούτε εγώ , αλλά ας μην υποτιμάμε την κατάσταση, είναι αν μη τι άλλο προσβλητικό για όσους βρίσκονται σε αυτή τη θέση).

Έίμαστε ενήλικες,έχουμε ευθύνη να σπουδάσουμε,να δουλεψουμε,να έχουμε φτιάξει μισό σπίτι,κι όχι να γλεντάμε μόνο και να καθόμαστε, ωστε να μην κλαιγόμαστε στο κράτος για σύνταξη εκ των υστέρων!
Πάλι γενικολογείς. Εκτός και αν ζω εγώ στη γειτονιά με τους πονεμένους ή αν οι γνωστοί μου και οι συγγενείς μου μου λένε ψέματα και πίσω απ την πλάτη μου γλεντάνε σε πισίνα-party και μπροστά μου μου λένε για απολύσεις, ενοίκια, έξοδα και δυσκολίες. Έχουμε ευθύνη να σπουδάσουμε; Έχουμε την ελευθερία (και δεν ξέρω για πόσο ακόμα να σπουδάσουμε) και έχουμε την υποχρέωση να δουλεύουμε εφόσον έχουμε και τα ανάλογα δικαιώματα διεκδικήσεις. Οι ευθύνες συνεπάγονται δικαιωμάτων (σε έναν ιδεατό κόσμο. Ή vice versa, whatever).
Επίσης : ποιός (ω, ποιος!) ζήτησε σύνταξη χωρίς να έχει δουλέψει; Εδώ δουλεύουν στη ζούλα ανασφάλιστοι και χωρίς ένσημα για να τα βγάλουν πέρα ! Ποιος κλάφτηκε σε ποιο κράτος; Αν το κράτος είναι μόνο οι πολιτικοί τότε πες μου το να αρχίσω να κλαίω και εγώ. Δηλαδή κλαιγόμαστε για τα αυτονόητα σε αυτούς που εμείς επιλέξαμε να διευθετούν ορισμένα ζητήματα και μας μάμησαν ανάποδα; Κλαιγόμαστε για κάτι που δικαιούμαστε; Ας πάει κάποιος και ας το πει αυτό σε εργαζόμενους που έχουν φάει τη ζωή τους στη δουλειά : "Μην κλαίγεστε για σύνταξη! Αφού γλεντούσατε! Μην απαιτείται τη σύνταξη που ανήκει στο κράτος!Τρέμω στη σκεψη ότι μπορεί να το πει κάποιος αυτό σοβαρά. Σε στυλ "Μη μου δίνετε τα λεφτά που μου παίρνατε τόσα χρόνια απ το μισθό μου τώρα που σταφίδιασα και δεν μπορώ ούτε τσίσα να κάνω, πόσο μάλλον να δουλέψω". Οκ, όλοι είμεθα γλετζέδες και απαιτούμε και συντάξεις απ τα λεφτά του κράτους. Ντροπή μας!

Εμείς χρωστάμε στο κράτος,δεν μας χρωστάει το κράτος! Εμείς πρέπει να πάμε μπροστά τη χώρα δουλεύοντας πνευματικά και πρακτικά όπως μπορεί ο καθένας,ΟΧΙ το κράτος να πάει εμάς μπροστά λες και είμαστε μικρά παιδιά,ανίκανοι να πάρουμε τη ζωή στα χέρια μας.
Το κράτος είμαστε εμείς.Ε-μεις. Δεν είναι πετούμενο, δεν είναι αερικό, δεν είναι οι πολιτικοί. Είμαστε εμείς.

Τέλος η φτώχεια πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει,αλίμονο αν ο κομμουνισμός θα μας σώσει όπως έσωσε τους γείτονες μας άνωθεν!!
:clapup::clapup:
Η φτώχεια υπήρχε και υπάρχει κατά τη γνώμη σου (όπως διάβασα) επειδή φταίνε οι ίδιοι οι φτωχοί, no? Φταίει η τύχη και άλλοι αστάθμιστοι παράγοντες; Κάτι που δεν ελέγχεται επειδή οι φτωχοί θέλουν να παραμείνουν έτσι; Δεν νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δεν βλέπεις μάλλον που μας οδήγησε η υπερβολική προστασία του κράτους!
Γιατί δεν συνειδητοποιούμε οτι η παροχή εργασίας δεν μπορεί να είναι μια ακόμα φροντίδα του κράτους,και η φτώχεια και μη φτώχεια είναι καθαρά και μόνο ευθύνη του κάθε ατόμου προσωπικά?? Η συμπεριφορά του έλληνα πολίτη πρός το κράτος μου θυμίζει κάτι ανθρώπους που λένε ''Ο πατέρας μου ήταν αλκοολικός και γι'αυτό καταστράφηκε η ζωή μου!!'' Δεν πάει έτσι. Τέτοιες συμπεριφορές είναι πλήρως ανεύθυνες. Δεν σπούδασες? Πρόβλημά σου! Δεν οφείλω εγώ να σε ταίζω και να σου δώσω τη θέση μου για την οποία ίσως κόπιασα! Ξεκίνησες από το μηδέν? Πόσοι γιατροί και δικηγόροι δεν ανελίχθηκαν απο γονείς που βίωσαν Κατοχή και Εμφύλιο,πόσα μεγάλα μυαλά δεν προέκυψαν από άστεγους πολύτεκνους πρόσφυγες της Μ.Ασίας που ζούσαν (ή πέθαιναν) στο δρόμο?
Είναι γελοίος αυτός ο μεσσιανισμός,που τον κουβαλάμε σαν έθνος απο την απελευθέρωση σχεδόν. Έίμαστε ενήλικες,έχουμε ευθύνη να σπουδάσουμε,να δουλεψουμε,να έχουμε φτιάξει μισό σπίτι,κι όχι να γλεντάμε μόνο και να καθόμαστε, ωστε να μην κλαιγόμαστε στο κράτος για σύνταξη εκ των υστέρων!
Εμείς χρωστάμε στο κράτος,δεν μας χρωστάει το κράτος! Εμείς πρέπει να πάμε μπροστά τη χώρα δουλεύοντας πνευματικά και πρακτικά όπως μπορεί ο καθένας,ΟΧΙ το κράτος να πάει εμάς μπροστά λες και είμαστε μικρά παιδιά,ανίκανοι να πάρουμε τη ζωή στα χέρια μας.

Δε μου αρέσει το πρώτο πληθυντικό πρόσωπο που χρησιμοποιείς και το έχω θίξει το θέμα κανα δυο φορές ακόμη. Δεν μπορώ εγώ και η γενιά μου να επωμιζόμαστε την ευθύνη για όλα τα δεινά του κόσμου αφού διαμορφώθηκαν πριν ακόμα γεννηθούμε και τώρα είμαστε απλώς μάρτυρες της παρακμής. Αδικείς επίσης μία κατηγορία ανθρώπων που καταβάλλουν προσπάθεια είτε εσωτερική είτε εξωτερική ώστε να μη διαιωνίσουν την κατάσταση.

Νομίζω ο πυρήνας της αντιπαράθεσης βρίσκεται στο ότι άλλοι πιστεύουν πως η επιβίωση και η επιτυχία όπως ορίζεται αυτή από τον καθένα υπόκεινται αποκλειστικά στη δικαιοδοσία του ατόμου και άλλοι ότι στο παιχνίδι παίζουν και οι καταραμένες συγκυρίες. Δεν υπάρχει κάτι αντικειμενικά ορθό. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι ζούμε στον κόσμο του Σταντάλ αλλά αναρωτιέμαι ενίοτε τι πτυχές της ζωής που μου θα άλλαζαν αν το πίστευα αυτό. Επιπλέον, βρίσκω εξαιρετικά inspiring τη συναναστροφή με ανθρώπους που πιστεύουν ότι όλα είναι στο χέρι σου αρκεί να εργαστείς προς την κατεύθυνση που θέλεις.

Έστω λοιπόν ότι ισχύει πάνω κάτω αυτό, η φτώχεια και η μη φτώχεια ΕΙΝΑΙ ευθύνη του κάθε ατόμου. Δε μου αρέσει η ιδέα ότι ο Α για να επιτύχει αρκεί μόνο να κάνει 5 βήματα ενώ ο Β που ΕΤΥΧΕ να γεννηθεί σε διαφορετικές συνθήκες πρέπει να κάνει 45 βήματα. Νοιώθω να χτυπάει ένας συναγερμός μέσα μου και εδώ είναι που έρχεται το κράτος Πρόνοιας. Όχι για να μας κρατήσει από το χεράκι αλλά για να αντισταθμίσει κατά κάποιον τρόπο την προαναφερθείσα αδικία και να προσφέρει αν όχι ίσες τουλάχιστον ένα επαρκές μίνιμουμ ευκαιριών. Κι επειδή εν Ελλάδι οι θεσμοί είναι διεφθαρμένοι δε σημαίνει ότι δε θα μπορούσαν να λειτουργήσουν και άρα τους καταργούμε. Κρίνω πιο συνετό να γίνει προσπάθεια ώστε οι θεσμοί να λειτουργήσουν όπως τους πρέπει.

Τέλος βρίσκω αφελείς και ρηχές τις καρικατούρες κομμουνιστή και μη κομμουνιστή που περιγράφεις. Think outside the box.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ισότητα.. μάλλον είμαι η μόνη που πιστεύω οτι κάποιος που αξίζει παραπάνω από κάποιον άλλο δεν πρέπει να χαραμιστεί,και να έχει την ίδια τύχη με κάποιον που δεν μπορεί ή δεν προσπαθεί. Αμφιβάλλω πολύ οτι θα μπορούσε να προοδεύσει μια κοινωνία όπου όλοι έχουν ίδια οικονομική- πολιτική δύναμη.
Η κοινωνία πάει μπροστά όταν προσπαθούμε όλοι μαζί.Τώρα όπως είναι δομημένη πάντα θα υπάρχουν οι διακυμάνσεις που υφίστανται και σήμερα.
Πιστεύω κι εγώ ότι αυτός που αξίζει για παραπάνω θα δικαιωθεί.
btw δε θεωρώ ότι η κοινωνία προοδεύει μόνο από την οικονομική και την πολιτική δύναμη.Πρόοδο της κοινωνίας θεωρώ καθαρά τη βελτίωση και της διεύρυνσης του τροπου σκέψης μας.
Η οικονομική ανάπτυξη έρχεται σε δεύτερη μοίρα για μένα.Αν δεν ανοίξουμε το μυαλό μας δεν υπάρχει προκοπή.

Η μόνη ισότητα που μπορώ να αναγνωρίσω είναι η ισότητα στην παιδεία. Καθένας εφόσον θέλει μπορεί να φτάσει όπου θέλει. Δεν κατάλαβα,γιατί κάποιος που του αρέσει ο αγώνας να μην φτάσει ψηλά? Επειδή υπάρχουν κάποιοι που βαριούνται θα γίνουμε όλοι μια απ'τα ίδια? Κάποιοι καλώς ή κακώς,δίκαια ή άδικα έχουν ιδιαίτερες δεξιότητες ('βέλτιστες φύσεις' όπως τις έλεγε ο Πλάτωνας),και μπορούν να ευεργετήσουν μια κοινωνια καλύτερα από έναν που κάνει μόνο για παραγωγός-αγρότης-κι αυτό δεν είναι κατακριτέο.. Γιατί ενοχλούνται κάποιοι απο την αξιοκρατία?
Η αξιοκρατία στην Ελλάδα ενοχλεί πολλούς..Είναι η λογική του "γιατί να αφήσω τον άλλον να πάει πιο μπροστά από μένα;"
Από τη μια δεν υπάρχει όρεξη για αγώνα, αλλά από την άλλη δεν πρέπει κάποιοι που έχουν όρεξη να φύγουν μπροστά.
Όπως είπα είναι καθαρά θέμα παιδείας του ατόμου.

Τέλος να αναφέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα/διαφορά ανάμεσα σε έναν κομμουνιστή κι έναν μή κομμουνιστή. Στη σχολή μου,την ώρα της παράδοσης όσο οι υπόλοιποι παρακολουθούμε μάθημα, ο κομμουνιστής συμφοιτητής μου ή θα ανοίγει Ριζοσπάστη (μέσα στην αίθουσα) ή θα βγαίνει για να καπνίσει και να τοιχοκολλήσει κάτι γελοία πανό και αφίσες.. Μέσα σε αυτή την υπέροχη κοινωνία ισότητας αυτός θα πάρει πτυχίο με 5,θα έχει τον ίδιο μισθό με τους υπόλοιπους,θα γίνει καθηγητής για τα μπάζα,οι μαθητές του θα τρέχουν στα φροντιστήρια, και θα του φταίνε οι εκάστοτε κυβερνήσεις για τα χάλια της παιδείας.
Είναι θέμα χαρακτήρα. Η ισότητα είναι σχετική σε κάθε πολίτευμα,εκτός από τον κομμουνισμό.
Βασικά γι αυτό το συγκεκριμένο παράδειγμα, έχω ένα σωρό δείγματα από άτομα πολιτικοποιημένα και μη, που έχουν τη νοοτροπία που περιγράφεις.Δε θα είναι ο ριζοσπάστης, αλλά μια αθλητική εφημερίδα, καφεδάκι και κους κους μέσα στην αίθουσα κατά τη διάρκεια του μαθήματος, καφεδάκια από δω κι από κει χωρίς να υπάρχει επαφή με το αντικείμενο "σπουδές".
Ακριβώς η ίδια κατάληξη θα υπάρξει.

Για το θέμα της ισότητας, όποιο πολίτευμα και να πάρεις...είναι καθαρά θέμα παιδείας ή χαρακτήρα όπως αναφέρεις..Τώρα στα χαρτιά ας λένε ότι θέλουν, σημασία έχει πως εγώ,εσύ και ο καθένας το εφαρμόζουμε.


Καλά,όταν είπα εκ φύσεως,δεν εννοούσα βέβαια οτι ο οργανισμός του κομμουνιστή διαθέτει επιπλέον το γονίδιο της τεμπελιάς.. αναφερόμουν απλώς στην φιλοσοφία τους,και την στάση ζωής τους. Αφ'ενός διαμαρτύρονται για τα δικαιώματα της εργατικής τάξης αλλά στην ουσία το ζητούμενο τους είναι να αναλάβουν μια ωραία θέση σ'ένα ωραίο γραφείο,με μηδέν προσόντα, γιατί απλώς δεν θεωρούν εαυτούς γεννημένους για χειρωνακτική εργασία,αλλά μοιραία καταλήγουν σ'αυτήν γιατί ο δρόμος της εκπαίδευσης τους φαίνεται βουνό. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που πιστεύουν οτι η εξουσία ανήκει στο λαό,γιατί,πώς αλλιώς θα βολευτεί ο Σύντροφος Α' που δεν έχει κάνει τίποτα στη ζωή του αν δεν τον διορίσει ο Σύντροφος Β'? Αξιοκρατικά,θα ήταν χαμένος απο χέρι.
Βασικά εδώ μου έρχονται εικόνες από ένα σωρό εργατοπατέρες που τυχαίνει να βλέπω όταν πηγαίνω στη σχολή μου.Ο εργατοπατέρας είναι universal αξία, δεν ανήκει σε μία μόνο παράταξη.
Το βόλεμα έχει καθολική ισχύ.:P


Σε καμμία περίπτωση δεν τεμπελιάζουν όλοι,μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι τεμπελιάζουν. Ποιοί είναι όμως αυτοί που διαδηλώνουν κατά της ιδιωτικοποίησης και της άρσης της μονιμότητας?
Για τους καθηγητές από εμπειρία μου επιμένω να λέω όσα λέω. Στο σχολείο μου,υπήρχαν δύο κλίκες,(ναι,κλίκες),και αυτό το λέω υπέυθυνα γιατί το έχουν παραδεχτεί οι ίδιοι οι καθηγητές, αφού την ώρα του μαθήματος η μία κλίκα έριχνε μπηχτές μπροστά μας για την άλλη. Όσο απίστευτο κι αν σου φαίνεται,ναι υπάρχουν και καθηγητές που τρώνε κιμωλίες στην πλάτη απ'τους μαθητές διότι κάνουν μάθημα όταν οι άλλοι καθηγητές πάνε για καφέ-απεργούν ήθελα να πώ.
Πάλι αυτό συμβαίνει και στον ιδιωτικό χώρο.Θα μου πεις στο δημόσιο άντε να σε κουνήσει κανείς από τη θέση σου.Οι βολεμένοι και αυτοί που βαριούνται να κάνουν δουλειά κυκλοφορούν συχνά ανάμεσα μας.
Έχουμε καταντήσει να θέλουμε μπαμπούλα για να κάνουμε τη δουλειά μας.Τώρα αν δεν βλέπουν τη δουλειά τους ως μέσο δημιουργίας, αλλά μέρος για αραλίκι και μπηχτές στους άλλους που προσπαθούν να κάνουν κάτι τότε τί να πεις..

Η ισότητα στην Δημοκρατία ζεί και βασιλεύει απ'οσο ξέρω γιατί τα συμφέροντα όλων των τάξεων υπηρετούνται (κακώς,πολύ κακώς,είδαμε που φτάσαμε),ενώ αντίθετα το κομμουνιστικό σύστημα προωθεί σκανδαλωδώς τα συμφέροντα της εργατικής τάξης,και μόνο. Η Δημοκρατία όπως έχει σήμερα πάντως,τα μόνα συμφέροντα που προωθεί είναι αυτα των βολεμένων,οι οποίοι ανεβάζουν και κατεβάζουν κυβερνήσεις-τόσοι που είναι.
Στο μυαλό μου τα έχω ως target groups.
Η πολιτική εμπεριέχει το στοιχείο του προσηλυτισμού επομένως κάπως πρέπει να παρασύρει τις μάζες.


Δεν βλέπεις μάλλον που μας οδήγησε η υπερβολική προστασία του κράτους!
Γιατί δεν συνειδητοποιούμε οτι η παροχή εργασίας δεν μπορεί να είναι μια ακόμα φροντίδα του κράτους,και η φτώχεια και μη φτώχεια είναι καθαρά και μόνο ευθύνη του κάθε ατόμου προσωπικά?? Η συμπεριφορά του έλληνα πολίτη πρός το κράτος μου θυμίζει κάτι ανθρώπους που λένε ''Ο πατέρας μου ήταν αλκοολικός και γι'αυτό καταστράφηκε η ζωή μου!!'' Δεν πάει έτσι. Τέτοιες συμπεριφορές είναι πλήρως ανεύθυνες. Δεν σπούδασες? Πρόβλημά σου! Δεν οφείλω εγώ να σε ταίζω και να σου δώσω τη θέση μου για την οποία ίσως κόπιασα! Ξεκίνησες από το μηδέν? Πόσοι γιατροί και δικηγόροι δεν ανελίχθηκαν απο γονείς που βίωσαν Κατοχή και Εμφύλιο,πόσα μεγάλα μυαλά δεν προέκυψαν από άστεγους πολύτεκνους πρόσφυγες της Μ.Ασίας που ζούσαν (ή πέθαιναν) στο δρόμο?
Είναι γελοίος αυτός ο μεσσιανισμός,που τον κουβαλάμε σαν έθνος απο την απελευθέρωση σχεδόν. Έίμαστε ενήλικες,έχουμε ευθύνη να σπουδάσουμε,να δουλεψουμε,να έχουμε φτιάξει μισό σπίτι,κι όχι να γλεντάμε μόνο και να καθόμαστε, ωστε να μην κλαιγόμαστε στο κράτος για σύνταξη εκ των υστέρων!
Όπως το θέτεις αυτό για το κράτος, σα συλλογισμός έχει μια βάση.Αλλά το κράτος οφείλει να μεριμνά για τους πολίτες του.
Νομίζω ότι το κράτος με βάση τις αποφάσεις του για την διαχείριση της οικονομίας παίζει ρόλο στις θέσεις εργασίας μιας και με σωστή οικονομική πολιτική υπάρχει ορίζοντας για ανάπτυξη κι επομένως θέσεις εργασίας.Έμμεσα θα το θεωρούσα μέριμνα αυτό.
Επίσης δεν μπορούμε όλοι να σπουδάσουμε.Κάποιοι δεν τα πάνε τα γράμματα.Βγάζω το καπέλο σε αυτούς που τα κατάφεραν χωρίς σπουδές.
Ο μεσσιανισμός είναι κατακριτέος.Όταν κάποιος δεν έχει προσπαθήσει για κάτι τότε αυτό που λες περί κλαψίματος στο κράτος το ενστερνίζομαι κι εγώ.Αν περιμένει το τηλέφωνημα του βολέματος είναι ιδιαίτερα άσχημο, πόσο μάλλον για τους άλλους που πραγματικά καταβάλλουν μεγάλη προσπάθεια για κάτι που θα τους το φάει ο άλλος (χωρίς αγώνα) με ένα τηλεφώνημα.
Αθάνατη Ελλάδα θα μου πεις, και θα έχεις και δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Δε μου αρέσει το πρώτο πληθυντικό πρόσωπο που χρησιμοποιείς και το έχω θίξει το θέμα κανα δυο φορές ακόμη. Δεν μπορώ εγώ και η γενιά μου να επωμιζόμαστε την ευθύνη για όλα τα δεινά του κόσμου αφού διαμορφώθηκαν πριν ακόμα γεννηθούμε και τώρα είμαστε απλώς μάρτυρες της παρακμής. Αδικείς επίσης μία κατηγορία ανθρώπων που καταβάλλουν προσπάθεια είτε εσωτερική είτε εξωτερική ώστε να μη διαιωνίσουν την κατάσταση.

Νομίζω ο πυρήνας της αντιπαράθεσης βρίσκεται στο ότι άλλοι πιστεύουν πως η επιβίωση και η επιτυχία όπως ορίζεται αυτή από τον καθένα υπόκεινται αποκλειστικά στη δικαιοδοσία του ατόμου και άλλοι ότι στο παιχνίδι παίζουν και οι καταραμένες συγκυρίες. Δεν υπάρχει κάτι αντικειμενικά ορθό. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι ζούμε στον κόσμο του Σταντάλ αλλά αναρωτιέμαι ενίοτε τι πτυχές της ζωής που μου θα άλλαζαν αν το πίστευα αυτό. Επιπλέον, βρίσκω εξαιρετικά inspiring τη συναναστροφή με ανθρώπους που πιστεύουν ότι όλα είναι στο χέρι σου αρκεί να εργαστείς προς την κατεύθυνση που θέλεις.

Έστω λοιπόν ότι ισχύει πάνω κάτω αυτό, η φτώχεια και η μη φτώχεια ΕΙΝΑΙ ευθύνη του κάθε ατόμου. Δε μου αρέσει η ιδέα ότι ο Α για να επιτύχει αρκεί μόνο να κάνει 5 βήματα ενώ ο Β που ΕΤΥΧΕ να γεννηθεί σε διαφορετικές συνθήκες πρέπει να κάνει 45 βήματα. Νοιώθω να χτυπάει ένας συναγερμός μέσα μου και εδώ είναι που έρχεται το κράτος Πρόνοιας. Όχι για να μας κρατήσει από το χεράκι αλλά για να αντισταθμίσει κατά κάποιον τρόπο την προαναφερθείσα αδικία και να προσφέρει αν όχι ίσες τουλάχιστον ένα επαρκές μίνιμουμ ευκαιριών. Κι επειδή εν Ελλάδι οι θεσμοί είναι διεφθαρμένοι δε σημαίνει ότι δε θα μπορούσαν να λειτουργήσουν και άρα τους καταργούμε. Κρίνω πιο συνετό να γίνει προσπάθεια ώστε οι θεσμοί να λειτουργήσουν όπως τους πρέπει.

Τέλος βρίσκω αφελείς και ρηχές τις καρικατούρες κομμουνιστή και μη κομμουνιστή που περιγράφεις. Think outside the box.

Δεν είπα το αντίθετο..

Άλλο όμως η συνδρομή σε μία ήδη υπάρχουσα προσπάθεια,και άλλο το βόλεμα. Πως να το πώ πιο απλά? Αρνείται το κράτος στέγη ή βιβλίο σε φοιτητή που δεν έχει ούτε για νοίκι? Όχι. Αλλά υπάρχει και η γελοία πλευρά της προστασίας του κράτους,στην περίπτωση της φίλης μου που πέρασε σε μία σχολή που δεν άξιζε γιατί έχει τρία αδέρφια και κάνει στίβο. Είναι αντικειμενικά δίκαιο? Όχι. Αυτό ονομάζω βόλεμα,κι όχι την βοήθεια στον άπορο που θα μπορουσα να είμαι εγώ. Μη μου βάζετε λόγια που δεν είπα! Σαφώς και αξίζει στήριξη όποιος είναι φτωχός από συγκυρία.
Για την απόλυτη φτώχεια που ακούω..απλώς πιστεύω οτι είναι μύθος. Την εξαθλίωση της Βουλγαρίας κι εν μέρει της Ρωσίας μετά κομμουνισμόν,εμείς εδώ δεν την βιώσαμε ποτέ. Κι αν ένα 10% στην Ελλάδα περνούν άσχημα αυτό δεν τους δίνει δικαίωμα στα κεκτημένα των άλλων= ισότητα,κοινοκτημοσύνη. Οκ,ας τους βοηθήσει το κράτος,δεκτό. Αλλά το 10% των απόρων,όχι τον μέσο πολίτη που, ας μην κρυβόμαστε περνάει καλά-ή περνούσε πριν ξοδέψει τα δάνεια επι δανείων που πήρε,για να περάσει καλά.Ξαναλέω, υπάρχει διαφορά μεταξύ φτωχού και τεμπέλη. Το κράτος οφείλει να στηρίξει τον πρώτο.
Την πρόνοια την έχουμε ήδη,δε χρειαζόμαστε κομμουνισμό για να τη βρούμε. Η Δημοκρατία βοηθά αρκούντως τους φτωχούς. Ο Κομμουνισμός τους δίνει επιπλέον την ευκαιρία όχι απλά να εξισωθούν με την μεσαία τάξη,αλλά να γίνουν πλούσιοι στην θέση των πλουσίων με το έτσι θέλω! Ε,αν η περιγραφή ενός ατόμου αυτής της ιδεολογίας φαίνεται ρηχή και καρικατούρα, τι να πώ! Εμένα αντίστοιχα η ιδεολογία αυτή μου φαίνεται οπισθοδρομική, αφελέστατη επιεικώς, ουτοπική και μη εφαρμόσιμη (τουλάχιστον στην Ελλάδα),και καταδικαστική για τον εξορθολογισμό της κρατικής μηχανής που παλεύουμε δύο αιώνες τώρα σαν χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ότι ασκώ κριτική επί του κομμουνιστικού συστήματος. Απλά και ξεκάθαρα...

...Για να είμαστε "ξεκάθαροι", φίλε Μοναχέ, και να κυριολεκτούμε, αυτό για το οποίο αναφέρεσαι, αποδείχθηκε ιστορικά, ότι δεν ήταν Κομμουνισμός, αλλά Κρατικός Καπιταλισμός, όχι και πολύ διαφορετικός από άλλες ολοκληρωτικές μορφές του. Όπως το πορτοκάλι δεν είναι μήλο, έτσι κι ο ολοκληρωτισμός δεν μπορεί να αποκαλείται κομμουνισμός. Στον Κομμουνισμό δεν θα υπάρχει εξουσία, παρά μόνον μία αρχή: η ικανοποίηση της τελευταίας ανάγκης, του κάθε ανθρώπου. Επιτέλους, και για το καλό του διαλόγου, ας αρχίσουμε να κυριολεκτούμε!
Πάντως, είν' αλήθεια, ο Κομμουνισμός( ή όπως αλλιώς...), θα είναι μία "πολιτική ακρότητα", που δεν θα έχει το "παραπέρα" της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Σε γενικες γραμμες με καλυψε η whitedrum, απλα θα ηθελα να σχολιασω το παρακατω..

Γιατί δεν συνειδητοποιούμε οτι η παροχή εργασίας δεν μπορεί να είναι μια ακόμα φροντίδα του κράτους,και η φτώχεια και μη φτώχεια είναι καθαρά και μόνο ευθύνη του κάθε ατόμου προσωπικά??

Λες οτι η παροχη εργασιας δεν μπορει να ειναι μια φροντιδα του κρατους..Οταν το κρατος δημιουργει αβερτα σχολες, τις οποιες οταν μετα απο 5 χρονια τις βγαζεις και δεν βρισκεις ουτε ΜΙΑ δουλεια πανω σε αυτο το αντικειμενο ποιανου ειναι η ευθυνη?Δικια μου που σπουδασα μια σχολη η οποια θεωρητικα θα ειχε ζητηση ή του κρατους που δημιουργει ολες αυτες τις σχολες χωρις κανενα απολυτως σχεδιασμο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
δημιουργει ολες αυτες τις σχολες χωρις κανενα απολυτως σχεδιασμο??

Ε, αυτό δεν είναι αλήθεια,
χώρια από την οικονομική ένεση στην επαρχία (=πολιτικό όφελος),
πέφτουν πλασματικά και οι δείκτες της ανεργίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Σε γενικες γραμμες με καλυψε η whitedrum, απλα θα ηθελα να σχολιασω το παρακατω..



Λες οτι η παροχη εργασιας δεν μπορει να ειναι μια φροντιδα του κρατους..Οταν το κρατος δημιουργει αβερτα σχολες, τις οποιες οταν μετα απο 5 χρονια τις βγαζεις και δεν βρισκεις ουτε ΜΙΑ δουλεια πανω σε αυτο το αντικειμενο ποιανου ειναι η ευθυνη?Δικια μου που σπουδασα μια σχολη η οποια θεωρητικα θα ειχε ζητηση ή του κρατους που δημιουργει ολες αυτες τις σχολες χωρις κανενα απολυτως σχεδιασμο??

Όταν η παρούσα κυβέρνηση (της οποίας δεν είμαι ψηφοφόρος, να διευκρινίσω) πρότεινε να κλείσουν σχολές τύπου Ιχθυοκαλλιέργεια και Μελισσοκομία ακούστηκαν πολλές διαμαρτυρίες. Τύπου,''η κυβέρνηση εμποδίζει τους υποψήφιους φοιτητές να ασχοληθούν με το αντικείμενο της αρεσκείας τους.''
Δεύτερον,αν όλοι σπουδάσουν ιατρική,μοιραία κάποιοι δεν θα την εξασκησουν ή θα έχουν μειωμένη πελατεία και δεν θα βγαίνουν οικονομικά. Δεν φταίει το κράτος Και για αυτό.
Τρίτον έχουμε 250.000 δημοσίους υπαλλήλους σε 10 εκατομμύρια πληθυσμό,τη στιγμή που άλλες ανεπτυγμένες χώρες έχουν τους υποδιπλάσιους (πχ,η Σουηδία 80.000 σε πληθυσμό 30+ εκατομμύρια). Ποιός θα προλάβει να πάρει τη θέση? Λογικά αυτός με τα περισσότερα προσόντα.
Εξάλλου το κράτος δίνει στα πανεπιστήμια 150-300 θέσεις για μια σχολή ετησίως,αν έδινε 1000 ή 5000 θέσεις τότε,ναι θα έφταιγε. Αλλά και πάλι κανείς δεν μας σπρώχνει στην τάδε σχολή. Απλώς ζυγίζουμε και επιλέγουμε. Πχ,εγώ ξέρω οτι με τόσους καθηγητές άνεργους δεν θα διοριστώ αμέσως,αλλά έκανα την επιλογή μου και θα την υποστηρίξω.

Ε, αυτό δεν είναι αλήθεια,
χώρια από την οικονομική ένεση στην επαρχία (=πολιτικό όφελος),
πέφτουν πλασματικά και οι δείκτες της ανεργίας.


Συν το ότι ανεβαίνει το επίπεδο σπουδών και η απόδοση. Όταν ξέρεις οτι έχεις να ανταγωνιστείς για μια θέση εκατοντάδες άλλους,φροντίζεις να είσαι πιο εργατικός,και να αποκτήσεις επιπλέον προσόντα για να διεκδικήσεις μια εργασία. Αυτό μόνο θετικό μπορεί να είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top