Σεισμός στην Ιταλία

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Σεισμός 5.8 Ρίχτερ στην Ιταλία
Ισχυρή σεισμική δόνηση μεγέθους 6,3 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ έπληξε την πόλη Λ' Ακουϊλα στην κεντρική Ιταλία τα ξημερώματα της Δευτέρας. Τουλάχιστον 16 οι νεκροί -μεταξύ αυτών πέντε παιδιά-, αρκετοί αγνοούμενοι, ενώ έχουν καταρρεύσει δεκάδες κτίρια, μεταξύ αυτών και μια φοιτητική εστία.
Από τον ισχυρό σεισμό πολλές κατοικίες στην ιστορική πόλη των 60.000 κατοίκων στην οροσειρά των Αμπρούτσι κατέρρευσαν ή υπέστησαν σοβαρές ζημιές, ενώ η δόνηση έπληξε και γειτονικές πόλεις.Από τα ερείπια των σπιτιών τους έχουν ανασυρθεί νεκροί τουλάχιστον 16 άνθρωποι, εκ των οποίων πέντε παιδιά. Δύο από τα θύματα εντοπίστηκαν στην γειτονική πόλη Φόσα. Οι αρχές κάνουν λόγο για πολλά θύματα, ενώ πολλών ανθρώπων η τύχη αγνοείται. Επιπλέον, πολλοί είναι οι άστεγοι, που βρίσκονται αντιμέτωποι με δύσκολες καιρικές συνθήκες.
Σύμφωνα με τα ιταλικά μέσα ενημέρωσης, ένα τμήμα από την φοιτητική εστία στην οδό ΧΧ Σετέμπρε στην Λ' Ακουϊλα κατέρρευσε, ενώ εικάζεται πως μέσα στον κοιτώνα βρίσκονταν αρκετοί φοιτητές.
Επί ποδός βρίσκονται τα ιταλικά σωστικά συνεργεία, προσπαθώντας να απεγκλωβίσουν ανθρώπους που έχουν παγιδευτεί στα ερείπια.
Οι κάτοικοι της πόλης διανυκτέρευσαν στους δρόμους, ενώ οι μετασεισμοί συνεχίζονται.
Η ισχυρή σεισμική δόνηση σημειώθηκε στις 03:30 (τοπική ώρα), με επίκεντρο περίπου 95 χλμ ανατολικά της Ρώμης και σε εστιακό βάθος 10 χλμ από την επιφάνεια της γης. Το μέγεθος του σεισμού αρχικά ανακοινώθηκε ότι είναι 6,7 βαθμοί της κλίμακας Ρίχτερ, ωστόσο αργότερα διορθώθηκε σε 6,3 βαθμοί της κλίμακας Ρίχτερ.
Νωρίτερα, αργά το βράδυ της Κυριακής, σεισμική δόνηση 4,6 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ σημειώθηκε στην παραθαλάσσια περιοχή της Ραβένας, στη βόρειο Ιταλία, χωρίς να προκληθούν θύματα, ή ζημιές. Το επίκεντρο του σεισμού αυτού εντοπίζεται στην περιοχή της Εμίλια - Ρομάνια και είχε μεγάλο εστιακό βάθος 28 χλμ. Η δόνηση έγινε αισθητή σε μεγάλη απόσταση, ιδίως στην γειτονική περιοχή των Μάρκε, πιο νότια στις ακτές της Αδριατικής.
====================================================================
:(


Mάριε, τι λένε τα εκεί μέσα ενημέρωσης? Γιατί η πρωινή ελληνική ενημέρωση (κλασσικά δραματική) μιλάει για "ζημιές εκατομμυρίων", 27 νεκρούς [αυτή την ώρα], αγωνία για τους (πολλούς) έλληνες φοιτητές, κοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Με προλαβες Resident μου...
O σεισμος δυστυχως ηταν δυνατος και σε συνδιασμος με το κακο που εχουν πολλες πολεις της Ιταλιας, να εχουν δηλαδη πολλα σπιτια/πολυκατοικιες/κτηρια παλιας κατασκευης (ασχετα αν ειναι αναπαλαιωμενα) τους στοιχισε.
Τα ιταλικα μεσα κανουν λογο για πανω απο 50 νεκρους, πολλα κτηρια τα οποια εχουν πεσει εντελως ή εχει πεσει τμημα τους, χιλιαδες ατομα (πανω απο 45.000) που εχουν μεινει στον δρομο και εκατονταδες τραυματιες και πολλοι ακομα αγνοουνται...
Στην πολη εχουν παει πολλες δυναμεις της πυροσβεστικης καθως και το σωμα των Carabinieri και γενικα ολοι, και προσπαθουν να κανουν οτι μπορουν.
H L'Aquila ειναι καθαρα φοιτητουπολη ("δυστυχως" στην περιπτωση αυτη) με καθε λογης σχολες και πολλους φοιτητες και εχει ή εστω ειχε μεχρι την περιοδο που ηρθα εγω Ιταλια πολλους Ελληνες φοιτητες.Μαλιστα ενας φιλος μου σπουδαζει εκει και δεν ξερω τι σκατα εχει συμβει.:(
Η μαλακια ειναι οτι κατερευσε και μια φοιτητικη εστια απ'οτι ακουω στο ραδιο.
Το κακο ειναι οτι ο σεισμος εγινε μεσα στην νυχτα οπου ολοι ηταν στα κρεββατια τους κοιμοντουσαν και οπως ειναι λογικο αδυνατον να αντιδρασουν.






Με λιγα λογια τα πραγματα δεν ειναι καθολου μα καθολου καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Κακό πράγμα ο σεισμός και ακόμα χειρότερη η ώρα που συνέβη!

Ας ελπίσουμε ότι ο αριθμός των νεκρών και των τραυματιών θα είναι όσο το δυνατόν μικρότερος. :/:
Και ας ελπίσουμε ότι θα πάει έγκαιρα αρκετή βοήθεια από γειτονικά κράτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως φαινεται οτι εχουμε πιο πολυ πειρα και αντισεισμικα σπιτια απο τους Ιταλους...τετοιους σεισμους εχουμε συχνα αλλα οχι με τεοια ισοπεδωση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
παντως φαινεται οτι εχουμε πιο πολυ πειρα και αντισεισμικα σπιτια απο τους Ιταλους...τετοιους σεισμους εχουμε συχνα αλλα οχι με τεοια ισοπεδωση..

Να σου θυμίσω ότι το '99 στην Αθήνα, ο σεισμός ήταν 5,7 αν θυμάμαι καλά, πάντως όχι πάνω από 6 Ρίχτερ και είχαμε φοβερές απώλειες. Πέραν αυτού δεν παίζει ρόλο μόνο το πόσα ρίχτερ είναι, αλλά και η επιτάχυνση και το αν είναι σε επίκεντρο στη γή ή στη θάλασσα και βέβαια το πόσο κοντά είναι το επίκεντρο στην κατοικημένη περιοχή.
Εν ολίγοις μπορεί να έχεις ένα σεισμό λίγων σχετικά ρίχτερ, με μεγάλη όμως επιτάχυνση, επίκεντρο στη γη και κοντά σε κατοικημένη περιοχή και να γίνει χαμός, ενώ μπορεί να έχεις πολύ μεγαλύτερο από άποψη ρίχτερ σεισμό, αλλά σε υποθαλάσσιο χώρο και με χαμηλότερη επιτάχυνση και να μην ανοίξει ρουθούνι. :)
Έτσι ξέρω εγώ ... αν υπάρχει κάποιος ειδικός (γεωλόγος, στατικός, κλπ.) μπορεί να μας πει καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
παντως φαινεται οτι εχουμε πιο πολυ πειρα και αντισεισμικα σπιτια απο τους Ιταλους...τετοιους σεισμους εχουμε συχνα αλλα οχι με τεοια ισοπεδωση..

...και να σκεφθεί κανείς, ότι μπορεί ένα μεγάλο ποσοστό αυτών των σπιτιών να ήταν κτισμένα, από τον καιρό των σεισμών του 1702 και 1706!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
παντως φαινεται οτι εχουμε πιο πολυ πειρα και αντισεισμικα σπιτια απο τους Ιταλους...τετοιους σεισμους εχουμε συχνα αλλα οχι με τεοια ισοπεδωση..

Αφού τα έχουμε γκρεμίσει όλα (δεν έχουμε αφήσει και τίποτα όρθιο) για να χτίσουμε καινούργια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Γενικα παιδια η Ιταλια εχει παρα πολλα παλια κτηρια.
Και δεν μιλαω για εκκλησιες και τουριστικα θερετρα, αλλα σπιτια και οικοδομηματα.
Ναι μεν τα φτιαγνουν, τα πειποιουνται, τα αναπαλαιωνουν και αυτη η κινηση κανει πολυ ομορφη την χωρα, αλλα σε τετοιες περιπτωσεις βλεπουμε ποιο ειναι το αντιτιμο.
Εμεις στην ελλαδα δεν εχουμε καλυτερα αντισεισμικα μετρα και τεχνολογιες, απλουστατα εχουμε περισσοτερα (σε ποσοστα) νεα κτηρια που φτιαγνονται με αλλες προδιαγραφες.
Και στην Ιταλια τα καινουργια κτηρια δεν πεφτουν ετσι απλα.
Και πολυ σωστο ειναι και αυτο που ειπε η Ciby πιο πανω.
Ο σεισμος πρωτων ηταν μονο καμια 10αρια χιλιομετρα κατω απο το εδαφος, και δευτερον απ' οτι ακουσα κρατησε για πανω απο 30 δευτερολεπτα.
Οι παραγοντες ειναι πολλοι, το θεμα ειναι οτι τωρα ειναι αργα για να γινει κατι, αλλα ειναι ευκαιρια να γινουν "βηματα" για να απετραπουν αλλα παρομοια σκηνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δυστυχως εξακολουθει να ανεβαινει και ο αριθμος των τραυματιων και των νεκρων (90+) και των καταστροφων και παει λεγοντας...
Τα παρακατω video ειναι χαρακτηριστικο της τραγωδιας που συνεβει...
Εχω στεναχωρηθει παρα πολυ ρε γαμωτο μου...ολη μερα ειμαι πολυ στεναχωρημενος.
Και χτες ηταν Κυριακη των Βαιων στην Ιταλια...τελικα η "εβδομαδα των παθων" φετος ξεκινησε για καμποσες χιλιαδες ατομα και οχι θεωρητικα αλλα πραγματικα!:(



Σε πιανει η καρδια σου ρε γαμωτο...:/:
(τα βιντεο ειναι τυχαια, υπαρχουν πολλα στον τουμπη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά έχω τρελαθεί. Μία φίλη μου είναι στη L' Aquila και δεν μπορώ να τη βρω...! Ξέρετε αν έχουν πάθει κάτι τα δίκτυα πχ;;; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παιδιά έχω τρελαθεί. Μία φίλη μου είναι στη L' Aquila και δεν μπορώ να τη βρω...! Ξέρετε αν έχουν πάθει κάτι τα δίκτυα πχ;;; :(

Γιδακι μου λογο του περιστατικου γινεται χαμος στα δικτυα και δεν περνανε οι γραμμες πολλες φορες.
Δευτερον εχουν εκενωθει ολα τα κτηρια σχεδον και τα παιδια που εφυγαν δεν πηραν ουτε φορτιστες ουτε και κινητα σε πολλες περιπτωσεις.
Τελος μερικες κεραιες κινητης επεσαν/στραβωσαν δεν ξερω τι και αυτο καθιστα ακομα πιο δυσκολη την επικοινωνια
Και μετα το πλεον ασχημο ειναι οτι αυτη την στιγμη υπαρχουν παρα μα παρα πολλοι αγνουομενοι.Και δυστυχως παρα πολλοι νεοι-φοιτητες.
Προσωπικα ελπιζω να ισχυει κατι απο τα πρωτα...ειλικρινα το ευχομαι.
Εγω απο το πρωι εψαχνα τον φιλο μου και τωρα μιλησα με τον μπαμπα του.Ευτχως ειναι καλα.Αλλα σοκαρισμενος μεχρι αηδιας.
Επιστεφει ελλαδα τωρα.
Η Αegean εχει βαλει δωρεαν πτησεις και γυρνουν πισω οι φοιτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ το εύχομαι... ευχαριστώ! :bigarmhug

Μακάρι να βγουν όσο πιο πολλοί γίνεται ζωντανοί. Δεν μπορώ να φανταστώ πώς είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μακαρι βρε Γιδακι μου, αλλα προς το παρον δεν δειχνουν πολυ καλα τα πραγματα...:(
Ολη μερα σημερα ειμαι με εναν κομπο στο στομαχι...μπαινω στην θεση ολον αυτων που δεν ξερουν τι γινεται με το παιδι τους, γονιο τους, φιλο τους, δεσμο τους και δεν ξερω τι αλλο, και πραγματικα ραγιζει η καρδια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Να δούμε τι θα δείξει το ξημέρωμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Mια απο τα ίδια... Όλη μέρα με βουρκωμένα μάτια είμαι... Μακάρι να πάνε όλα καλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ξεπεράστηκαν οι 150 νεκροί, λένε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και νεα κτιρια πεσανε...στην Ιταλια...τα παλαια κτιρια μεχρι και ο παρθενωνας και τα πετροκτιστα ειναι πιο αντισεισμικα στην ελλαδα...ας πουμε την αληθεια..ως πιο σεισμογενης η Ελλαδα εχει πιο γερα κτιρια...πειτε το...να πουμε και τα καλα της Ελλαδας..
και προηγουμενοι σεισμοι στην Ιταλια ειχαν μεχρι και 2000 θυματα...πολλα θυματα!
αν ειχαμε κατι αντιστοιχο στην Ελλαδα,θα μιλαγαμε για μπανανια κλπ....
επειδη γινονται σπανια αλλα μεγαλοι σεισμοι στην Ιταλια δεν πρετοιμαζονται οι γενιες για τον επομενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και νεα κτιρια πεσανε...στην Ιταλια...τα παλαια κτιρια μεχρι και ο παρθενωνας και τα πετροκτιστα ειναι πιο αντισεισμικα στην ελλαδα...ας πουμε την αληθεια..ως πιο σεισμογενης η Ελλαδα εχει πιο γερα κτιρια...πειτε το...να πουμε και τα καλα της Ελλαδας..
και προηγουμενοι σεισμοι στην Ιταλια ειχαν μεχρι και 2000 θυματα...πολλα θυματα!
αν ειχαμε κατι αντιστοιχο στην Ελλαδα,θα μιλαγαμε για μπανανια κλπ....
επειδη γινονται σπανια αλλα μεγαλοι σεισμοι στην Ιταλια δεν πρετοιμαζονται οι γενιες για τον επομενο...
180 νεκροί και ανεβαίνουν, λεει η ΝΕΤ αυτή την ώρα. Πιστεύεις πραγματικά ότι είναι η ώρα να αναδείξουμε το σωβινισμό μας? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιατι?τι κακο κανει μια συγκριση ..των ιταλικων με τα ελληνικα σπιτια...?δεν ειναι ασεβεια...πρεπει να ξερουμε που βρισκομαστε...
απλα μου κανει εντυπωση που κανενα καναλι δεν απορει που σε μια "ανεπτυγμενη ευρωπαικη χωρα"τα σπιτια πεφτουν σαν τουρκικα χαρτοκουτα...μονο και μονο οι εικονες δειχνουν της διαφορα...ακομα και το τροπο που εχουν διαλυθει τα σπιτια...απλα θελω ενα καλο λογο για την ελλαδα και τα σπιτια...και όχι την συνεχη γκρινια ...
την ιδια στιγμη οι ιταλοι δεν θελουν τη βοηθεια μας!ουτε οι Τουρκοι δεν το εκαναν αυτο!αυτο ειναι σωβινισμος πανω απο τις ψυχες ανθρωπων..να μην δεχονται την εμπειροτερη ομαδα διασωσης-σεισμων στην ευρωπη την ελληνικη για βοηθεια...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Διαφωνώ. Όταν βλέπεις εικόνες με .... φέρετρα απλωμένα να γεμίζουν σε ένα πάρκο [εικόνες που είδα στη zougla και προσωπικά συγκλονίστηκα] θεωρώ ότι η ώρα για συγκρίσεις [αν πρέπει να γίνουν] είναι αφού κάτσουν τα χαλάσματα, αφού οι οικογένειες θάψουν τους νεκρούς τους, αφού οι άνθρωποι (όχι οι Έλληνες, οι Ιταλοί , οι...) ξεπεράσουν το σοκ. Αν θυμάμαι σωστά, και όταν η Ηλεία κάηκε εν μέσω πυρκαγιών κανείς δεν μίλησε για "μπανανία". Πρώτα πέρασε ο πόνος και η έκτακτη ανάγκη και μετά εκφράστηκαν οι όποιες απόψεις.

Καταλαβαίνω ότι ένα ελαφρύ τροχαίο με ένα σπασμένο χέρι έξω από την πόρτα μας μας επηρεάζει συναισθηματικά περισσότερο από μια μεγάλη καταστροφή στην άλλη άκρη του κόσμου (που δεν το είδαμε, δεν το ξέρουμε), απλώς θεωρώ ότι είναι λίγο ατυχές να κάνουμε σχολιασμούς/συγκρίσεις για τέτοια θέματα και για τέτοιες τραγωδίες ακριβώς "πάνω" στα γεγονότα.

Ας θυμηθούμε τον "μικρό Ανδρέα" του 1995, ας αποδώσουμε ευθύνες και ας κάνουμε συγκρίσεις λίγο αργότερα.

Αυτό πιστεύω εγώ, αλλά κάθε άποψη είναι σεβαστή φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top