Να καταργηθεί το άσυλο στα Πανεπιστήμια;

Να καταργηθεί το άσυλο στα Πανεπιστήμια;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 35 53.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 28 43.1%
  • Είμαι αναποφάσιστος/η

    Ψήφοι: 2 3.1%

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Το Κολωνάκι, η Εγνατία, η Τσιμισκή έχουν άσυλο?
Όχι.
Τα σπάσανε πολλάκις?
Ναι.

Άρα τι σχέση έχει στην πράξη η κατάργηση του ασύλου με την προστασία των Πανεπιστημίων; Και να καταργηθεί το άσυλο, αν θέλουν να τα σπάσουν δεν θα μπορούν πάλι να το κάνουν ανεμπόδιστα; Εδώ καίγανε ανεμπόδιστα επί ώρες τους κεντρικότερους δρόμους, και συλλήψεις δεν έγιναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Το Κολωνάκι, η Εγνατία, η Τσιμισκή έχουν άσυλο?
Όχι.
Τα σπάσανε πολλάκις?
Ναι.

Άρα τι σχέση έχει στην πράξη η κατάργηση του ασύλου με την προστασία των Πανεπιστημίων; Και να καταργηθεί το άσυλο, αν θέλουν να τα σπάσουν δεν θα μπορούν πάλι να το κάνουν ανεμπόδιστα; Εδώ καίγανε ανεμπόδιστα επί ώρες τους κεντρικότερους δρόμους, και συλλήψεις δεν έγιναν.

Δεν έγιναν συλλήψεις? Ούτε μία,για δείγμα? Εγώ γιατί βλέπω παντού στους δρόμους αφίσες ''διαμαρτυρίας'' για συντρόφους που συνελλήφθησαν ''άδικα''?
Καλά με τις μολότωφ που πετάνε αφειδώς,κι εγώ αν ήμουν αστυνομικός δε θα αυτοκτονούσα για να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Να καταργηθει το ασυλο, η κουκουλα, το κασκολ, η αναπνοη..

Παρατηρω μια απιστευτη στροφη συντηριτικοποιησης της ελληνικης κοινωνιας τους τελευταιους 2 μηνες..

Τελικα κανουν καλα τη δουλεια τους τα Μεσα Μαζικης Αποχαυνωσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τελικα κανουν καλα τη δουλεια τους τα Μεσα Μαζικης Αποχαυνωσης..
Oι άνθρωποι είναι επιστήμονες.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Κάτι το οποιο με προβληματίζει αυτές τι μέρες και για το οποια θα ήθελα τη γνώμη σας είναι το εξής:

Κρίνοντας από τη γενικότερη στάση του κράτους, είναι φανερό ότι δε νοιάζονται για οτιδήποτε επηρεάζει τη ζωή των πολιτών αλλα νοιάζονται παρα πολύ για για τα συμφέροντα τους (σαν άτομα και σαν κόμματα). Αν λοιπόν θεωρούσαν ότι το άσυλο πραγματικά θα μπορούσε να απειλήσει με κάποιο τρόπο την εξουσία θα το είχαν καταργήσει προ πολλού.

Προσωπικά είμαι κατά της κατάργησης του, αλλα απ'ότι βλέπω υπάρχουν τόσο πολλοί (μέσα και έξω από την πανεπιστημιακή κοινότητα) που θα ήθελαν να καταργηθεί, που νομίζω ότι αν το κράτος ήθελε πολύ εύκολα θα μπορούσε να το κάνει. Επομένως το επιχείρημα ότι το άσυλο δεν καταργείται γιατί αντιδρούν οι αριστεροί είναι μούφα τελείως. Για ένα σωρό πράγματα αντιδρούν και δεν τους περνάει, γιατί ειδικά σ'αυτό σκαλώνουν? Δε μπορεί να είναι το πολιτικο κόστος, γιατί έτσι όπως έχει καταντήσει η κοινή γνώμη πιο πολλούς ψήφους θα κερδίσει αν το καταργήσει παρα αν το αφήσει (και με θλίβει αφάνταστα η διαπίστωση αυτή). Οικονομικό κόστος επίσης δεν έχει, δεν είναι ούτε ασφαλιστικό ούτε ανεργία που για να το λύσουν θα πρέπει να βάλουν το χέρι στην τσέπη.

Γιατί λοιπόν δεν το κάνουν? Έτσι όπως το βλέπω εγώ αφού δεν έχει κόστος και δεν τους απειλεί, μάλλον το κρατάνε ακριβώς γιατί τους βολεύει να το κρατάνε σ'αυτή τη φλόου κατάσταση, και να αναλώνεται η κοινή γνώμη σε ατέλειωτες συζητήσεις για αυτό, ώστε να μην ασχολούνται με αλλα σοβαρότερα προβλήματα, τα οποια πραγματικά θα τους κόστιζε για να τα λύσουν.

Μήπως βλέπω παντού θεωρίες συνωμοσίας?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ετσι ακριβως ειναι idril κατα τη γνωμη μου..

Υπουργος παιρνει 100.000 ευρω απο εφοπλιστη, 100 εκατομυρια ευρω δοθηκαν απο τη siemens στα κομματα, οι επιχειρησεις με το προσχημα της κρισης προχωρουν σε απολυσεις και ελαστικοποιηση της εργασιας και το θεμα μας ειναι αν θα καταργηθει το ασυλο..

Ειναι στραβος ο γιαλος ή στραβα αρμενιζουμε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Έτσι όπως το βλέπω εγώ, πολλά ακόμα θα δεχτούμε να ξεπουλήσουμε προκειμένου να αποκτήσουμε την ασφάλειά μας την οποία με τόση μαεστρία μας αφαιρούν κάθε μέρα που περνάει. (Πρώτοι διδάξαντες οι Αμερικάνοι με την ανατίναξη των διδύμων πύργων τους.) Το άσυλο είναι ένα ακόμα από τα πολλά.

Μα γιατί να μας αφαιρούν την ασφάλειά μας θα μου πεις...

Για να φτάσουμε εξ' αιτίας του φόβου μας, να ξεπουλήσουμε την ίδια μας την ελευθερία.

Το άσυλο, έτσι όπως έχει καταντήσει, δεν έχει ουσία καμιά. Την ασυδοσία μάλλον υπηρετεί. Αλλά σάμπως και η ολιγαρχία μας που την βαφτίζουμε δημοκρατία το ίδιο δεν κάνει; Η ιδέα όμως του ασύλου έχει και παραέχει ουσία, όπως και η ιδέα της δημοκρατίας. Διότι η ιδέα του ασύλου (όπως και αυτή της δημοκρατίας) περιέχει την ιδέα της ελευθερίας. Όταν λοιπόν δεχόμαστε να καταργηθεί, δεχόμαστε να καταργηθεί κι ένα (ακόμα) κομμάτι της ελευθερίας μας.
Αυτόν που διαπράττει τα εγκλήματα, θα μπορούσαν να τον συλλάβουν ανεξαιρέτως ασύλου. Προτού εισέλθει στο χώρο του ασύλου. Δεν το κάνουν όμως. Και δεν το κάνουν, έτσι ώστε μέσα στην αγανάκτησή του ο κόσμος να πει, στα κομμάτια το άσυλο. Μα τι στην ευχή, μόλις μπουν στον χώρο του ασύλου, σεληνιάζονται όλοι τους; Πριν μπουν είναι όλοι τους αρνιά, και μόλις μπουν με τρόπο σχεδόν μεταφυσικό μεταμορφώνονται σε Mr. Jekyl? Και άντε και το καταργήσαμε. Τι θα αλλάξει νομίζετε; Τίποτα μα τίποτα απολύτως. Τη μισή Αθήνα κάψανε και δεν τους έκαναν τίποτα. Θα τους αποτρέψει μήπως η κατάργηση του ασύλου από το να καίνε και να ρημάζουν ξανά και ξανά το Πολυτεχνείο; Αστεία πράγματα.
Όταν αρχικά σκεφτόμουν για το θέμα του ασύλου, είπα κι εγώ πάνω στην αγανάκτησή μου, ας καταργηθεί. Μετά όμως αναρωτήθηκα, τι άλλο καταργείται μαζί με αυτό; Κι εκεί αναθεώρησα.

Αντί να καταργήσουν το άσυλο, ας κοιτάξουν να καταργήσουν αυτούς που το καπηλεύονται. Μήπως θα αναγκαστούν όμως έτσι να καταργήσουν τους εαυτούς τους; :hmm:

Υ.Γ. Βλέποντας χθες την σειρά του Σκάι "Μεγάλοι Έλληνες", και συγκεκριμένα το επεισόδιο που αναφερόταν στον γέρο-Καραμανλή, μου έκανε εντύπωση η ατάκα του, "Εδώ στην Ελλάδα συζητούμε πολύ, για να μην αποφασίζουμε."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

unknown

Νεοφερμένος

Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Να καταργηθει το ασυλο, η κουκουλα, το κασκολ, η αναπνοη..
Παρατηρω μια απιστευτη στροφη συντηριτικοποιησης της ελληνικης κοινωνιας τους τελευταιους 2 μηνες..
Τελικα κανουν καλα τη δουλεια τους τα Μεσα Μαζικης Αποχαυνωσης..

μα δεν ειναι τα μμε.. δεν σου φαινεται και γαμω τις συμπτωσεις να γινονται απο τον γεναρη και μετα τα παντα??τι "τρομοκρατικες" επιθεσεις,τι κουκουλοφοροι σε κεντρικους δρομους..
whatever it takes.

*και οχι δεν ειμαι συνομωσιολογος.αλλα ουτε και μ____.

α επι του ασυλου οφειλω να προσθεσω οτι θα μπορουσαν απλως να πανε τα πανεπιστημια εξω απο την πολη, εαν το ασυλο (απο μονο του) φταιει που δεν μπορουν να συλλαβουν κανεναν για τις εγκληματικες και τις "εγκληματικες"¨τους πραξεις..-εκτος τους ασυλου-
Αυτο με το κανω οτι θελω στο τετραγωνο σου και μετα περναω σε ενα αλλο και δεν μπορεις να μου κανεις τπτ ειναι λιγο ..παιδικο.
Η νομοθεσια υπαρχει βεβαια..
Νόμος 1268/82 (ξανα λινκ, για να σε διευκολύνω).
Αρθρο 2
Παραγραφος 7
7. Επέμβαση δημόσιας δύναμης χωρίς την άδεια του αρμοδίου οργάνου του Α.Ε.Ι. επιτρέπεται μόνον εφ' όσον διαπράττονται αυτόφωρα κακουργήματα ή αυτόφωρα εγκλήματα κατά της ζωής.
αλλα τελικα οπως παντα στην Ελλαδα φτιαχνονται νομοι επειδη κανεις δεν ασχολειται με τους ηδη υπαρχοντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
α επι του ασυλου οφειλω να προσθεσω οτι θα μπορουσαν απλως να πανε τα πανεπιστημια εξω απο την πολη, εαν το ασυλο (απο μονο του) φταιει που δεν μπορουν να συλλαβουν κανεναν για τις εγκληματικες και τις "εγκληματικες"¨τους πραξεις..-εκτος τους ασυλου-


μα προταθηκε αυτο πολλες φορες ,απο ότι διαβασα..αλλα -τι συμπτωση!-οι πρυτανεις και φοιτητικες νεολαιες ήταν απολυτα αρνητικοι...τοιχος!Γιατι αραγε?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εδώ καίγανε ανεμπόδιστα επί ώρες τους κεντρικότερους δρόμους, και συλλήψεις δεν έγιναν.

Aν μιλας για τον Δεκεμβρη συνεληφθησαν γυρω στα 300 κατι ατομα και 53 απο αυτους ειναι αυτη τη στιγμη προφυλακισμενοι..

μα προταθηκε αυτο πολλες φορες ,απο ότι διαβασα..αλλα -τι συμπτωση!-οι πρυτανεις και φοιτητικες νεολαιες ήταν απολυτα αρνητικοι...τοιχος!Γιατι αραγε?:D

Για μενα δεν ειναι καλο να φυγουν τα πανεπιστημια εξω απο την πολη..Για μενα το πανεπιστημιο θα πρεπει να ειναι ενα ζωντανο κυτταρο της πολης..Ασε την ταλαιπωρια των φοιτητων για να πανε εξω..Ρωτηστε οποιο γνωστο σας εχει περασει ΤΕΙ Θεσσαλονικης και δεν εχει αμαξι τι περναει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
μα προταθηκε αυτο πολλες φορες ,απο ότι διαβασα..αλλα -τι συμπτωση!-οι πρυτανεις και φοιτητικες νεολαιες ήταν απολυτα αρνητικοι...τοιχος!Γιατι αραγε?:D

Δεν θα είχανε "αμάξια" μάλλον συνονόματε! Γιατί δεν πιστεύω να τους ενοχλούσε, αμφότερους, η...γενική "περιφρόνηση" με την έννοια του ότι θα τους ξέχναγε ακόμη και η μάνα τους...εκεί έξω από το χοροστάσι!
Θα το πω κι ας φανώ κακός, κι η κουτσή μαρία μέσα σε ένα "άσυλο" αποκτά υπόσταση! Ενύπαρξη ονομάζεται το φαινόμενο δηλαδή υπάρχω μόνο μέσα σε κάτι άλλο, είτε είμαι κομματόσκυλο, είτε (εκεί να δεις ψωνάρες) κοσμήτορας, για τα πρόβατα το έχουμε ξανά-πεί, καλύτερες συνθήκες σφαγής επιδιώκουν και πολύ τους είναι....

'Εξω, χρειάζεται αυθυπαρξία και ως γνωστόν αυτή δεν επιζεί σε γιαλαντζί καταστάσεις που δεν ανταποκρίνονται στην αλήθεια!

Διορθώστε με αν κάνω λάθος!!!!! :P Παρακαλώ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εδω στην Πατρα -Ριο η Πανεπιστημιουπολη απλωνεται σε χωρο 4-5 τ.χλμ. και δεν υπαρχει όχι μαντρα αλλα ούτε πινακιδα συχνα που να δειχνει που αρχιζει το Πανεπιστημιο..!που να γινουν τα οργια της Αθηνας ετσι!μονο καταληψεις καποιες φορες στην πρυτανεια..
βεβαια δεν εχω δει κι αστυνομικο ποτε μεσα στην περιοχη του Πανεπιστημιου...χαλαρα και πολιτισμενα :)
αυτη ειναι η λυση και θα δειτε ότι ετσι θα γινει στο τελος!παρα τις αντιδρασεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εδω στην Πατρα -Ριο η Πανεπιστημιουπολη απλωνεται σε χωρο 4-5 τ.χλμ. και δεν υπαρχει όχι μαντρα αλλα ούτε πινακιδα συχνα που να δειχνει που αρχιζει το Πανεπιστημιο..!που να γινουν τα οργια της Αθηνας ετσι!μονο καταληψεις καποιες φορες στην πρυτανεια..
βεβαια δεν εχω δει κι αστυνομικο ποτε μεσα στην περιοχη του Πανεπιστημιου...χαλαρα και πολιτισμενα :)
αυτη ειναι η λυση και θα δειτε ότι ετσι θα γινει στο τελος!παρα τις αντιδρασεις..

Υπάρχουν 2-3 πινακίδες που λένε "Είσοδος" και ένα όνομα.Νομίζω εκεί θεωρούνται τα όρια του πανεπιστημίου.Αλλά ψιλοείναι φλου τα όρια..κι εγώ για αρκετό καιρό δε γνώριζα ποια είναι. (τώρα έχω απλά μια ιδέα:P)
Οι εξωτερικοί δρόμοι δεν ανήκουν σε αυτό, αλλά δεν έχω δει ποτέ κάποιο περιπολικό να έχει σταματήσει για έλεγχο.

Όργια σαν της Αθήνας δεν πρόκειται να γίνουν ποτέ,το πιστεύω κι εγώ αυτό.Ποιος παλαβός θα κάνει εξορμήσεις για να τα σπάσει στο κέντρο από τόσα χιλιόμετρα μακριά..
Βέβαια συμβαίνουν κατά καιρούς άλλα περιστατικά που περνάνε απαρατήρητα, αλλά δεν έχω δει κανέναν να ενδιαφερθεί γι αυτά. (βλέπε εκλεκτές νυχτερινές παρουσίες που κυκλοφορούν τα βράδια εκεί μέσα και άλλα που γίνονται περιστασιακά..)

Η ιδέα για μεταφορά του πανεπιστημίου έξω από την πόλη μου αρέσει κι εμένα.Το "έξω" σε λογικά πλαίσια.15 λεπτά που είναι στην Πάτρα για παράδειγμα είναι πολύ καλό συν του ότι είναι πιο ευχάριστο το περιβάλλον από το να είσαι μέσα στα τσιμέντα και τη φασαρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδώδιμα & Αποικιακά

Νεοφερμένος

Ο Εδώδιμα & Αποικιακά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Με μαθηματική ακρίβεια, το πανεπιστημιακό άσυλο οδεύει προς κατάργηση.
Μαζί με την επίταση της αστυνομοκρατίας και την λήψη παραπέρα αυταρχικών μέτρων από πλευράς κράτους, αυτά ήσαν τα επιτεύγματα της δράσης των κουκουλοφόρων εφέδρων.
Εύγε, λεβεντουριές μου, τα καταφέρατε!
Μεταξύ μας, πάντως, το άσυλο παραβιάζεται πρωτίστως με τις καταλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μεταξύ μας, πάντως, το άσυλο παραβιάζεται πρωτίστως με τις καταλήψεις.


σωστο....αφου μου απαγορευει να μπω ή να εκφρασω την αποψη μου...και φασιστας να ειμαι αν εχουμε δημοκρατια δεν μπορει να απαγορευεται η εκφραση αποψης..
το πανεπιστημιο πρεπει να ειναι χωρος ειρηνης και ασυλου για εκφραση οποιασδηποτε ιδεας..
ενας ασφαλης παραδεισος περα απο κομματα και φανατισμους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
σωστο....αφου μου απαγορευει να μπω ή να εκφρασω την αποψη μου...και φασιστας να ειμαι αν εχουμε δημοκρατια δεν μπορει να απαγορευεται η εκφραση αποψης..
το πανεπιστημιο πρεπει να ειναι χωρος ειρηνης και ασυλου για εκφραση οποιασδηποτε ιδεας..
ενας ασφαλης παραδεισος περα απο κομματα και φανατισμους...

1)Οι καταληψεις γινονται μετα απο γενικες συνελευσεις στις οποιες καθε φοιτητης εχει δικαιωμα ψηφου..Αν ηταν τοσοι πολλοι που δεν γουσταρουν τις καταληψεις μαλλον βαριουνται να πανε να ψηφισουν..Αυτο ομως ειναι δικο τους προβλημα..

2)Ποιος σου απαγορευει να μπεις οταν εχει καταληψη?

3)Απο την μια λες για φασιστες και απο την αλλη μακρυα απο φανατισμους..Καταλαβαινεις πιστευω το παραδοξο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδώδιμα & Αποικιακά

Νεοφερμένος

Ο Εδώδιμα & Αποικιακά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
1)Οι καταληψεις γινονται μετα απο γενικες συνελευσεις στις οποιες καθε φοιτητης εχει δικαιωμα ψηφου..Αν ηταν τοσοι πολλοι που δεν γουσταρουν τις καταληψεις μαλλον βαριουνται να πανε να ψηφισουν..Αυτο ομως ειναι δικο τους προβλημα..

2)Ποιος σου απαγορευει να μπεις οταν εχει καταληψη?

3)Απο την μια λες για φασιστες και απο την αλλη μακρυα απο φανατισμους..Καταλαβαινεις πιστευω το παραδοξο..

1) Χα χα....:whistle: Όλοι γνωρίζουμε ποιοί και πόσοι ψηφίζουν.
2)Οι "δημοκράτες" καταληψίες.
3)Φασίστας είναι όποιος εμποδίζει τον άλλον να πει τις απόψεις του ή να φοιτήσει ανεμπόδιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι φοιτητες δεν πρεπει να ειναι κομματικα προβατα.....
πραγματικα φοιτητικοι συλλογοι,πρεπει να υπαρχουν και όχι κομματικοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
οι φοιτητες δεν πρεπει να ειναι κομματικα προβατα.....
πραγματικα φοιτητικοι συλλογοι,πρεπει να υπαρχουν και όχι κομματικοι...

Και αυτό τι σχέση έχει με την κατάργηση του ασύλου; Αν το πρόβλημα είναι οι φοιτητικοί σύλλογοι δεν μεταρρυθμίζεις άσχετα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν αποδυναμωθουν τα κομματα στο Πανεπιστημιο,με κοινο φοιτητικο συλλογο..νομιζω υπηρχε και καταργηθηκε το '85...κατι τετοιο..και με καθολικη ψηφο όλων των φοιτητων, θα λειτουργησει και καλυτερα το ασυλο..όσο όμως οι κομματικες νεολαιες κρατανε απο τα μπιπ,τους πρυτανεις ,αυτα τα αβουλα αξιοθρηνητα πλασματα(ειδικα του ΕΜΠ)...δεν προκειται να αλλαξει τιποτε..
Α, και το πολυτεχνειο και η νομικη το καλυτερο ειναι να φυγουν μακρια απο το κεντρο..αυτο πρεπει να γινει παρ ' όλες τις αντιδρασεις γιατι πραγματικα θα ξεδοντιασει τους αναρχο-ξεφτιλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top