Θαύματα: Θεϊκή παρέμβαση ή φυσικά φαινόμενα;

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Θα συμφωνήσω όσον αφορά τη διαφορά αθειστών και αγνωστικιστών. Προσωπικά δεν δηλώνω άθεη αλλά αγνωστικίστρια και μεταξύ μας θα ήθελα να υπάρχει θεός. Αλλά δεν με πείθει.
Μπορείς να παραθέσεις το "ξεχωριστό άρθρο" που αναφέρει προς το τέλος? Γιατί έτσι σκέτο το κείμενο κι αυτό αερολογίες λεει...

Ευγενική μου Michelle :) να εξηγήσουμε πως απλά συζητάμε και δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανένας τον άλλον για κάτι
Εγώ απλά παραθέτω κάποια στοιχεία που απλά επιβεβαίωσαν την πίστη μου μιας και να πω την αλήθεια ποτέ δεν πέρασα στάδιο της ζωής μου που να μη πιστεύω
Βλέπεις γεννήθηκα στην Κέρκυρα και εκεί έχουμε τον Αγιο Σπυρίδωνα
Ενας Αγιος που το σώμα του είναι αναλοίωτο και που έχουν γίνει του κόσμου οι έρευνες και είναι πραγματικό θαύμα , χώρια τα αμέτρητα θαύματα που έχουν γίνει και είναι και προστάτης του νησιού
Ετσι λοιπόν και μόνο αυτό να σκεφτώ βλέπω ότι μπροστά μου μεγάλωσα με ένα θαύμα


Σημείωση editor: Το παρόν θέμα έχει προέλθει από διάσπαση του θέματος "Πιστεύετε στο Θεό;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σίγουρα θα υπάρχει κάποια επιστημονική εξήγηση που αγνοούμε. Θα είχε γίνει μεγάλος σάλος στην επιστημονική κοινότητα αν δεν υπήρχε.
Ή μπορεί η επιστημονική αυτή εξήγηση να χρειάζεται επιστημονική γνώση που δεν έχει ακόμα ανακαλυφθεί. Μην ξεχνάμε οτι και παλιότερα οι άνθρωποι ο,τι δεν καταλαβαιναν το αποκαλούσαν θαύμα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Από μόνος του ο κόσμος γύρω μας είναι απόδειξη ότι υπάρχει θεός..Και εννοώ όλο το φυτικό ζωικό βασίλειο και τους ανθρώπους,αδυνατώ να πιστέψω ότι η τόσο λεπτομέρης δημιουργία αυτών υπόκειται απλά στους φυσικούς νόμους της εξέλιξης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Από μόνος του ο κόσμος γύρω μας είναι απόδειξη ότι υπάρχει θεός..Και εννοώ όλο το φυτικό ζωικό βασίλειο και τους ανθρώπους,αδυνατώ να πιστέψω ότι η τόσο λεπτομέρης δημιουργία αυτών υπόκειται απλά στους φυσικούς νόμους της εξέλιξης..
Περα αυτης της βαρυτητας που αναφερεις,που πας τα θαυματα που κατα καιρους γινονται σε ολη την Ελλαδα;

Το Παναγιο Φως που αναβει μονο στους ορθοδοξους;
Ειναι πολλα πραγματα τα οποια δεν τα ξερουμε και δεν εξηγουνται..

Το καλοκαιρι πηγα στο Αγιο Ορος για 5 μερες και καταλαβα και ειδα πραγματα που απεχουν πολυ απο την "κοσμικη" πιστη που βλεπουμε στις πολεις μας,αλλη επαφη με τον Μεγιστο.

Δεν θεωρειται τυχαιο που αποκαλειται το Αγ.Ορος το "περιβολι της Παναγιας",καθως το μερος ειναι κατι περισσοτερο απο παραδεισος,οτι πιο ομορφο εχω δει στην ζωη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Περα αυτης της βαρυτητας που αναφερεις,που πας τα θαυματα που κατα καιρους γινονται σε ολη την Ελλαδα;

Το Παναγιο Φως που αναβει μονο στους ορθοδοξους;
Ειναι πολλα πραγματα τα οποια δεν τα ξερουμε και δεν εξηγουνται..

Το καλοκαιρι πηγα στο Αγιο Ορος για 5 μερες και καταλαβα και ειδα πραγματα που απεχουν πολυ απο την "κοσμικη" πιστη που βλεπουμε στις πολεις μας,αλλη επαφη με τον Μεγιστο.

Δεν θεωρειται τυχαιο που αποκαλειται το Αγ.Ορος το "περιβολι της Παναγιας",καθως το μερος ειναι κατι περισσοτερο απο παραδεισος,οτι πιο ομορφο εχω δει στην ζωη μου
Απλά δεν 'ηθελα να μιλήσω για θαύματα εδώ γιατι πολλοί δεν πιστεύουν σε αυτα..Από θαύματα έχω δει πολλά στην ζωή μου και προσωπικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Ειναι πολλα πραγματα τα οποια δεν τα ξερουμε και δεν εξηγουνται..
Δεν εξηγούνται ΑΚΟΜΑ.
Ας μην ξεχνάμε οτι η επιστήμη καθημερινά προοδεύει και εξηγεί πράγματα που μέχρι χτές τα θεωρούσαν ανεξήγητα και "θαύματα".

Θα αναφέρω ένα -φαινομενικα- άσχετο παράδειγμα:
Πριν κάποιους μήνες γνωστό περιοδικό περι παρα/μετά-φυσικου είχε αναγάγει σε θέμα του μήνα ένα πηγάδι που όταν πετούσες μέσα κάτι δεν ακουγόταν τίποτα. Ήταν το σημαντικότερο άρθρο στο τευχος. Ε, μετά απο λίγο καιρό κάποιος αποφάσισε να κατέβει στο πηγάδι να δει τι υπάρχει εκεί και ανακάλυψε οτι δεν ακουγόταν τίποτα επειδή στο βάθος υπήρχε ...λάσπη!! :rofl:
Ηθικό δίδαγμα: Ας είμαστε πολύ επιφυλακτικοί πριν χαρακτηρίσουμε κάτι "θαύμα" και το αναγάγουμε σε μεταφυσικό φαινόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν εξηγούνται ΑΚΟΜΑ.
Ας μην ξεχνάμε οτι η επιστήμη καθημερινά προοδεύει και εξηγεί πράγματα που μέχρι χτές τα θεωρούσαν ανεξήγητα και "θαύματα".

Θα αναφέρω ένα -φαινομενικα- άσχετο παράδειγμα:
Πριν κάποιους μήνες γνωστό περιοδικό περι παρα/μετά-φυσικου είχε αναγάγει σε θέμα του μήνα ένα πηγάδι που όταν πετούσες μέσα κάτι δεν ακουγόταν τίποτα. Ήταν το σημαντικότερο άρθρο στο τευχος. Ε, μετά απο λίγο καιρό κάποιος αποφάσισε να κατέβει στο πηγάδι να δει τι υπάρχει εκεί και ανακάλυψε οτι δεν ακουγόταν τίποτα επειδή στο βάθος υπήρχε ...λάσπη!! :rofl:
Ηθικό δίδαγμα: Ας είμαστε πολύ επιφυλακτικοί πριν χαρακτηρίσουμε κάτι "θαύμα" και το αναγάγουμε σε μεταφυσικό φαινόμενο.
Mε ολο το θαρρος και στον σεβασμο,αυτος ο τυπος ηταν καθυστερημενος που δεν καταλαβε οτι ηταν αδειο το πηγαδι.Ενας φακος να φωτισει τον πυθμενα για να καταλαβει αν υπαρχει νερο ειναι αρκετος...
τερας ευφυιας ο τυπος....

@nikita13
και εγω για το ιδιο πραγμα αναφερομαι,δεν θελω να γινω κουραστικος αλλα για μενα ειναι το πιο σιγουρο πραγμα που ξερω ως τωρα στην ζωη μου,οτι Θεος υπαρχει και μου το αποδεικνυει περιτρανα διαρκως,δεν χρειαζομαι αλλα πειστηρια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν εξηγούνται ΑΚΟΜΑ.
Ας μην ξεχνάμε οτι η επιστήμη καθημερινά προοδεύει και εξηγεί πράγματα που μέχρι χτές τα θεωρούσαν ανεξήγητα και "θαύματα".

Θα αναφέρω ένα -φαινομενικα- άσχετο παράδειγμα:
Πριν κάποιους μήνες γνωστό περιοδικό περι παρα/μετά-φυσικου είχε αναγάγει σε θέμα του μήνα ένα πηγάδι που όταν πετούσες μέσα κάτι δεν ακουγόταν τίποτα. Ήταν το σημαντικότερο άρθρο στο τευχος. Ε, μετά απο λίγο καιρό κάποιος αποφάσισε να κατέβει στο πηγάδι να δει τι υπάρχει εκεί και ανακάλυψε οτι δεν ακουγόταν τίποτα επειδή στο βάθος υπήρχε ...λάσπη!! :rofl:
Ηθικό δίδαγμα: Ας είμαστε πολύ επιφυλακτικοί πριν χαρακτηρίσουμε κάτι "θαύμα" και το αναγάγουμε σε μεταφυσικό φαινόμενο.
Ε ναι αυτό το παράδειγμα καμία σχέση όμως με τα θαύματα που έχει επιδείξει ο Χριστιανισμός..Κάποια πράγματα δεν νομίζω ποτέ να τα αποδείξει επιστήμη είναι πέρα από την ανθρώπινη λογική..

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
αλλα για μενα ειναι το πιο σιγουρο πραγμα που ξερω ως τωρα στην ζωη μου,οτι Θεος υπαρχει και μου το αποδεικνυει περιτρανα,δεν χρειαζομαι αλλα πειστηρια:)
Ακριβώς αυτό ισχύει και για μένα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Ε ναι αυτό το παράδειγμα καμία σχέση όμως με τα θαύματα που έχει επιδείξει ο Χριστιανισμός..Κάποια πράγματα δεν νομίζω ποτέ να τα αποδείξει επιστήμη είναι πέρα από την ανθρώπινη λογική..
Πέρα απο την ανθρώπινη λογική θεωρούσαν και οι πρωτόγονοι τον ηλιο και τον είχαν αναγάγει σε θεότητα ;)

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Mε ολο το θαρρος και στον σεβασμο,αυτος ο τυπος ηταν καθυστερημενος που δεν καταλαβε οτι ηταν αδειο το πηγαδι.Ενας φακος να φωτισει τον πυθμενα για να καταλαβει αν υπαρχει νερο ειναι αρκετος...
τερας ευφυιας ο τυπος....
Κι άν ήταν πολύ βαθυ το πηγάδι? Τεσπα νομίζω κατάλαβες τι ήθελα να πω.

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Θεος υπαρχει και μου το αποδεικνυει περιτρανα διαρκως,δεν χρειαζομαι αλλα πειστηρια:)
Θα σου πω ένα άλλο φαινομενικά άσχετο παράδειγμα και ελπίζω να καταλάβεις τη μεταφορική σημασία του...
Συνήθως όταν κάποιος είναι ερωτευμένος χωρίς ανταπόκριση, το παραμικρό τυχαίο βλέμμα που θα του ρίξει το αντικείμενου του πόθου του, το ερμηνευει ως ανταπόκριση στον έρωτα του και στο τέλος καταλήγει να πιστευει οτι τον έχει ερωτευτεί και ο άλλος -μέχρι που κάποια στιγμή του το λεει και τρώει τα μούτρα του. Κατάλαβες τι θέλω να πω? ;)
Πάντως όσον αφορά το "δεν θέλω άλλα πειστήρια", ακόμα και η ίδια σου η θρησκεία λεει "Πιστευε και μη, ερευνα". ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πέρα απο την ανθρώπινη λογική θεωρούσαν και οι πρωτόγονοι τον ηλιο και τον είχαν αναγάγει σε θεότητα ;)
Ε ναι αυτό όμως καμία σχέση με τον χριστιάνισμό αυτό έκει να κάνει με ειδωλολατρεία


Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Θα σου πω ένα άλλο φαινομενικά άσχετο παράδειγμα και ελπίζω να καταλάβεις τη μεταφορική σημασία του...
Συνήθως όταν κάποιος είναι ερωτευμένος χωρίς ανταπόκριση, το παραμικρό τυχαίο βλέμμα που θα του ρίξει το αντικείμενου του πόθου του, το ερμηνευει ως ανταπόκριση στον έρωτα του και στο τέλος καταλήγει να πιστευει οτι τον έχει ερωτευτεί και ο άλλος -μέχρι που κάποια στιγμή του το λεει και τρώει τα μούτρα του. Κατάλαβες τι θέλω να πω? ;)
Πάντως όσον αφορά το "δεν θέλω άλλα πειστήρια", ακόμα και η ίδια σου η θρησκεία λεει "Πιστευε και μη, ερευνα". ;)
Για το παράδειγμα που έφερες δεν νομίζω ότι αντικατοπτρίζει την κατάσταση είναι κάτι τελείως διαφορετικό!

Υ.Γ Ελπίζω να μην τα εξελαμβάνεις όλα αυτά ότι σου πάω κόντρα,απλά την άποψη μου σου λέω..Προς αποφυγή παρεξηγήσεων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ρε παιδιά είναι προσωπικό πράγμα η πίστη
Είναι δυνατόν να πείσω τον άλλον εγώ για το δικό μου θαύμα ?
Εγώ ξέρω το εξής που είχε πει κάποιος Αγιος άνθρωπος
"Ο Απιστοι δεν είσαι άπιστοι αλλά οι πλέον εύπιστοι. Είστε έτοιμοι να πιστέψετε τα ΠΑΝΤΑ προκειμένου να δικαιολογήσετε την απιστία σας"
Κάπως έτσι ήταν το νόημα :)
Για μένα είναι θαύμα η ίδια η ζωή
Σας έδωσα και ένα λινκ με επιστημονικές λεπτομέρειες που μόνο ο Θεός θα μπορούσε να φτιάξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Michelle,

καταλαβα πολυ καλα με το παραδειγμα με το πηγαδι,αλλα μην ξεχνας οτι αυτο ειναι ενα τελειο παραδειγμα οτι ο καθενας αντιλαμβανεται το οτιδηποτε με το δικο του/της μυαλο,δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.
Εγω προσωπικα δεν θα εβρισκα κατι περιεργο για το πηγαδι,ειναι καθαρα θεμα λογικης και κατανοησης,κατι το οποιο δεν ισχυει με την θρησκεια,γιατι αυτα που εχω δει προσωπικα εχουν σπασει τα ορια της λογικης μου,με αποτελεσμα να βρεθω σε κατι το οποιο ΔΕΝ εξηγειται επιστημονικα.

Δεν ειναι ο Ηλιος που ηταν καποτε Θεος,ξεραν οι αρχαιοι ελληνες για παραδειγμα οτι πρεπει να ειναι ενα ειδος αστρου,αλλα δεν τον λατρευαν ;)
Εγκειται και στον πολιτισμο και στην εποχη.

Ακομα εν ετη 2005 με την τεχνολογια που κατεχουμε δεν γνωριζουμε και δεν εχουμε αποδειξει ακομα τιποτα.Ουτε η επιστημη μπορεσε να καταλαβει καποια θαυματα ή παραφυσικα φαινομενα που εχουν σχεση με την θρησκεια.

Ο ερωτας που αναφερεσαι δεν παυει για ακομη μια φορα να ειναι ενα λαμπρο παραδειγμα της αντιληψης και της ερμηνευσης καποιον πραγματων απο τον καθενα/καθεμια.

Για μενα ομως δεν ειναι λογικο να βλεπω μπροστα μου καρα αγιου που να χρονολογειται οτι εζησε ο εν λογω αγιος πριν απο 400 χρονια και να την βλεπω αθικτη μπροστα μου,λες και ειναι ψευτικη.Ο χρονος δεν αλλοιωσε τιποτα πανω του,που αυτο αντικρουει την λογικη μου και τις ως τωρα γνωσεις μου.

Ενα πολυ απλο παραδειγμα τι εννοω οτι για αυτο που μιλαμε ειναι εξω απο τα ορια της ανθρωπινης λογικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Covenant έχεις απόλυτο δίκιο
Το άφθαρτο των αγίων είναι η χαρις Του Αγίου πνεύματος που συντηρεί όπως πχ το Αγίασμα και το αντίδωρο
Πάρε ένα αντίδωρο και ένα ψωμί και θα δείς ότι το ένα θα μουχλιάσει το άλλο θα μείνει καθαρό
Και όλα αυτά για να θυμόμαστε και εμείς πως μπορούμε να λάμψουμε και να είμαστε καθαροί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Το Παναγιο Φως που αναβει μονο στους ορθοδοξους;
Το "παναγιο φως" ως γνωστον αναβει με κατι κερια-σπαρματσετα ...

Ειναι δικαιωμα (καλυτερα αναγκη) του καθενος να πιστευει, αλλα να επικαλειται και την επιστημη για το υπαρξιακο του προβλημα ειναι υπερβολικο. Με αυτα και με αυτα θα καταντησουμε σαν τους 'δημιουργιστες' στην Αμερικη. Δεν υπαρχει τερμα σε αυτο τον κατηφο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Θεωρώ λάθος να αποκαλούμε θαύμα το οτιδήποτε ανεξήγητο μας περιβάλλει. Απλά δεν έχει έρθει ακόμα η κατάλληλη στιγμή για να γίνει κατανοητό.

Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi:
Το "παναγιο φως" ως γνωστον αναβει με κατι κερια-σπαρματσετα ...

Γνωστό κολπάκι των κατα τα άλλα "εκπροσώπων του Θεού"!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Θεωρώ λάθος να αποκαλούμε θαύμα το οτιδήποτε ανεξήγητο μας περιβάλλει. Απλά δεν έχει έρθει ακόμα η κατάλληλη στιγμή για να γίνει κατανοητό.
Μαλλον δεν καταλαβες γιατι ακριβως απευθυνομαι,δεν μιλαω για οτιδηποτε μιλαω για πραγματα που δεν εγκειται στους νομους της φυσικης και την ανθρωπινης λογικης.

Δεν ειναι το ιδιο να μην καταλαβαινω πως γινεται η συλληψη ενος μωρου με την καρα του αγιου...μην συγχεουμε τα πραγματα.

Παντως μην ξεχνατε οτι ο καθεις εκφραζει την αποψη του,δεν ειναι εδω μερος προσπαθειων πειθους για πιστη στον Θεο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi:
Το "παναγιο φως" ως γνωστον αναβει με κατι κερια-σπαρματσετα ...

.

Λυπάμαι αλλά πίστεψέ με υπάρχουν αμέτρητοι που δεν θα ήθελαν να ανάβει και αυτοί που μπαίνουν για έλεγχο μέσα στον πανάγιο Τάφο δεν ξεγελιούνται
Επίσης μια χρονιά που δεν άφησαν τον Πατριάρχη να πάρει το Αγιο φως και καθόταν λυπημένος σε μια κολώνα σχίστηκε η κολώνα και βγήκε από εκεί το Αγιο Φως και ακόμα υπάρχει αυτή η σχισμή
Επίσης αυτή η φλόγα ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ τα πρώτα λεπτά
Μην λες λοιπόν τόσο ασεβή λόγια δεν είναι σωστό
Φιλικά

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Γνωστό κολπάκι των κατα τα άλλα "εκπροσώπων του Θεού"!!!!!

Ναι ανακάλυψαν την φωτιά που δεν καίει και που είναι στην αρχή γαλαζοπράσινη και πάει σε όλο το χώρο στα κεφάλια των πιστών .....
Μπορεί να μισείς τους ιερείς αλλά μην ισοπεδώνεις τα πάντα .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες...(Covenant,Simboy,Nikita)
Λοιπον,οπως καμια θρησκεια,ανθρωπος, οτιδηποτε δεν εχει αποδειξει ακομα την υπαρξη του Θεου, ετσι και η επιστημη ακομα δεν ειναι σε θεση να βγει και να πει 100%, οτι δεν υπαρχει ανωτερη μορφη υπαρξης απο εμας.
Οσο για τα θαυματα
Περαν απο τα εκεινα που μπορει ο καθενας, να τα αναγαγει σε "θαυματα" ειτε λογο ενθουσιασμου, ειτε υπερβολικης πιστης κτλ κτλ, υπαρχουν και ορισμενες ανεξηγητες καταστασεις τις οποιες τοσο το δικο μου μυαλο οσο και πολλων αλλων *πιο εξυπνων απο εμενα*, δεν μπορουν να τις εξηγησουν.Εστω ακομα.(Το "ακομα" μπορει να κρατησει και για παντα.)
Ακομα κι ο Einstein (το μεγαλυτερο μυαλο του αιωνα μας), ο οποιος σαν γνησιος επιστημονας δεν πιστευε ιδιαιτερα ουτε στον Θεο ουτε σε θρησκειες, κατα την διαρκεια ολων των μελετων που εκανε, ειχε πει κλασικες ατακες οπως:
"Οσο πιο πολυ "μπαινω" στην επιστημη μου, τοσο πιο σιγουρος ειμαι για την υπαρξη Του"
ή
"Πλεον ειμαι σιγουρος οτι *Αυτος*, καθε αλλο παρα ζαρια παιζει"
ή
"Θα ηθελα να ξερω μονο την σκεψη Του.Ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες"
Ο μονος λογος που τα γραφω αυτα ειναι γιατι δεν παντα αναγκη η επιστημη και ο Θεος να ειναι σε πολεμο.
Αλλο αν αντικρουονται συχνα πυκνα.
Ουτως η αλλως η επιστημη οσο πιο πολλα ερωτηματα απανταει, ολο και περισσοτερα συνανταει ακομα πιο περιεργα.
Και ειναι γνωστο οτι το ανθρωπινο ειδος θελει στα παντα να ειναι οτι ανωτερο υπαρχει.
Ακομα και στο συμπαν ολοκληρο εαν ειναι δυνατον.
Προσωπικα ποτε δεν ειχα προβλημα με οσους δεν πιστευουν.
Και εχω κανει με ατομο που δεν πιστευει απιστευτη κουβεντα,ειλικρινα.(Πανω στο θεμα)
Το μονο που δεν γουσταρω ειναι και απο τους μεν και απο τους δε "περιεργα" βλεματα και υπονουμενα αν πεις οτι πιστευεις ή το αντιθετο.
Σαν να σου λεει "καλος μλκας εισαι..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Μαλλον δεν καταλαβες γιατι ακριβως απευθυνομαι,δεν μιλαω για οτιδηποτε μιλαω για πραγματα που δεν εγκειται στους νομους της φυσικης και την ανθρωπινης λογικης.

Δεν ειναι το ιδιο να μην καταλαβαινω πως γινεται η συλληψη ενος μωρου με την καρα του αγιου...μην συγχεουμε τα πραγματα.

Παντως μην ξεχνατε οτι ο καθεις εκφραζει την αποψη του,δεν ειναι εδω μερος προσπαθειων πειθους για πιστη στον Θεο

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Για ότι δεν υπάρχει σήμερα λογική εξήγηση, είναι θέμα χρόνου να υπάρξει.
Η σύλληψη ενός μωρού πριν από πολλά πολλά πολλά χρόνια, αποτελούσε ένα ανέξηγητο φαινόμενο, όπως αποτελεί για σένα σήμερα η κάρα του αγίου. Ο χρόνος θα δείξει, αν και μάλλον δεν θα είμαστε εδώ για να μάθουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με πιάνεις crazyhelen :thumbup:

Μάριε, είχα διαβάσει κάπου οτι ο Αινσταίν δεν πίστευε και απλά δεν το δήλωνε σαφώς γιατι εκείνη την εποχή έτσι και έκανε κάτι τέτοιο οι συνέπειες θα ήταν πολύ άσχημες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top