Συγγνώμη... έκανα λάθος!!

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
μπαααααα...δεν το ξεχναω. και ξερεις που το ξερω;; γιατι αργοτερα οταν ο αλλος μου κανει μια τσατσια που θα επρεπε να ειχα προσεξει χροοοοονια τωρα.....
χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο. και θυμαμαι ακριβως με τι βηματα μου εκανε την τσατσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια μου σπανια ζηταω συγνωμη......Εννοειται οτι θα ζητησω αν καταλαβω το λάθος μου.....και το λέω οταν ο αλλός φαίνεται πως εχει ανάγκη να το ακούσει....προτιμώ να το δείχνω με πράξεις οτι καταλαβα το λάθος μου...

Ξέρω να συγχωρω και ξέρω να "ξεχνάω" αν δω οτι ο αλλός καταλαβε την μαμακια του....απεχθάνομαι τους ανθρώπους που ζητανε συγνωμη απλα και μόνο για εκεινη την στιγμη χωρις να εχουν σκοπό να δεχτουν το λαθος και χωρις να "αλλαξουν".....Δεν με νοιάζει τόσο αν θα το ακούσω όσο εαν το δω...
Δυστύχως όσο και αν καποια πράγματα τα αφήνω να περνανε στο ντουκου καποιοι νομίζουν πως ειμαι χαζός...όμως δεν ξεχναώ ποτε πραγματικά απλα αδιαφορω για το παρελθόν οταν βλέπω πως ο αλλος εχει "αλλαξει"
(ελπιζω να γίνομαι κατανοητος)

Βεβαια στο θέμα με τους αγνωστους ειναι πιο ευκολο να ζητήσεις συγνωμη αν πεσεις πανω του..για παραδειγμα
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που νομίζουν ότι θα ζητήσουν μια συγνώμη και θα "καθαρίσουν"-για να το εκφράσω στη δημοδέστερη..:P-και ότι μετά όλα θα'ναι καλά κι όλα ωραία..Αυτό,προσωπικά,το θεωρώ δείγμα ανωριμότητας και έλλειψης σοβαρότητας..Πιστεύω όμως ότι θέλει πραγματική δύναμη να ζητήσεις συγνώμη από κάποιον και να την εννοείς πραγματικά..!Δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα,καθώς μπαίνει πάντα στην μέση και ο ανθρώπινος εγωισμός...τώρα όσον αφορά εμένα,δεν ζητάω εύκολα συγνώμη και σίγουρα όχι με το παραμικρό..συγνώμη ζητάω όταν ξέρω ότι έχω άδικο/έχω κάνει κάποιο λάθος,κλπ και άθελά μου μπορεί να έχω πληγώσει τους ανθρώπους που αγαπάω.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Έχω μάθει να λέω συγνώμη όταν έχω κάνει λάθος. Εκεί που πρέπει να βελτιωθώ είναι στο μετά το συγνώμη. Μάλλον δεν κάνω αρκετά για να αλλάξω την κατάσταση και αυτό δεν με βοηθάει πολύ στη ζωή μου. Το παλεύω όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Δεν φοβάμε να παραδεχθώ τα λάθη μου, ειναι ομως μερικά που μ'αρέσουν και δεν το μετανιώνω... Συγνώμη θα ζητήσω οταν ο άλλος την αξίζει! χμ... Πολύ εγωιστικό ακούγετε αλλά ετσι είναι...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Συγνώμη, ίσως είναι η πιο ταπεινή και συγχρόνως δυνατή λέξη.
Ναι, όποτε θεωρώ ότι κάνω ή λέω κάτι λάθος που ένοχλεί τον άλλο ζητάω άμέσως συγνώμη και φυσικά πάντα την εννοώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Μια συγνώμη μπορεί να κάνει τη διαφορά σε μια σχέση. Φυσικά πάντα όταν την εννοούμε...Έχω μάθει να λέω συγνώμη, ακόμα και όταν νιώθω, ότι δε φταίω ή τελοσπάντων όταν φταίμε κι οι δύο. Πολλές φορές τυχαίνει να μου κάνει κάποιο κοντινό πρόσωπο κάτι που με ενοχλεί(μαμά πχ) και να φερθώ σκληρά απέναντί του ή να μιλήσω άσχημα. Δε θα απαιτήσω μετά συγνώμη για αυτό που έκανε και μ'ενόχλησε, αλλά θα πάω εγώ να πω συγνώμη για τη συμπεριφορά μου...Δεν ξέρω αν είναι σωστό, αλλά έτσι νιώθω καλύτερα εγώ μετά. Όσον αφορά το σύζυγο...σ'αυτόν κι αν λέω συνεχώς συγνώμη! Πολλές φορές την εννοώ, όταν νιώθω ότι είχα άδικο. Άλλες πάλι, την λέω μόνο και μόνο γιατί με εκβιάζει να την πω :/: (π.χ. "ή μου λες τη "μαγική λέξη" ή μη μου μιλάς καθόλου πια"). Σ'αυτή την τελευταία περίπτωση, μπορεί και να μην πω αυτή τη συγνώμη που θέλει και με την οποία δεν είμαι σύμφωνη, αλλά κάποιες στιγμές φτάνω στο σημείο να την πω, γιατί πλέον δεν αντέχω αυτή την βαριά ατμόσφαιρα...:(
Όπως και νά'χει μια ειλικρινή συγνώμη είναι ό'τι καλύτερο και για μας, γιατί μας βοηθάει να μετριάσουμε τον εγωισμό μας και για τους γύρω μας, για να έχουμε καλές σχέσεις μαζί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
Συγνώμη, ίσως είναι η πιο ταπεινή και συγχρόνως δυνατή λέξη.

χωρίς το "ίσως"....ΕΙΝΑΙ η πιο ταπεινή και συγχρόνως πιο δυνατή λέξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
όχι δεν ζητάω εύκολα συγγνώμη..δεν το κάνω επειδή είμαι πολύ εγωίστρια..τα λάθη μου τα ξέρω και τα παραδέχομαι πρώτα στον εαυτό μου..

προτιμώ και είμαι απόλυτη σε αυτό, να δείχνω έμπρακτα τη μετάνοιά μου για κάτι.. αν έσφαλα κάπου, αν πλήγωσα κάποιον άθελά μου κτλ.. παρά να την λεκτικοποιήσω

Πάντα έτσι αντιμετώπιζα το θέμα αλλά ενέμεινα ακόμα πιο πολύ σε αυτή τη θέση από τη στιγμή που συνάντησα στη ζωή μου έναν άνθρωπο ο οποίος είχε μεν το φιλότιμο να ζητάει συγγνώμη αλλά το κατάντησε ψωμοτύρικαι επιπλέον μετά έκανε τα ίδια και χειρότερα..

Οπότε παίδες να προβαίνετε σε περισσότερες πράξεις και αφήστε τα πολλά λόγια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Ζητάω πολύ συχνά συγνώμη... Είμαι, βλέπετε, το άτομο που του πέφτει το ποτήρι, που ρίχνει ανάποδα το τασάκι, που χτυπάει κόσμο όταν ανοίγει πόρτες, που όλοι οι γνωστοί απομακρύνονται όταν κρατάω δίσκο (γιατί άραγε; ) Α! ναι! και πολύ συχνά σκουντουφλάω σε τοίχους. χεχεχε
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ^^Vampire^^:
Ζητάω πολύ συχνά συγνώμη... Είμαι, βλέπετε, το άτομο που του πέφτει το ποτήρι, που ρίχνει ανάποδα το τασάκι, που χτυπάει κόσμο όταν ανοίγει πόρτες, που όλοι οι γνωστοί απομακρύνονται όταν κρατάω δίσκο (γιατί άραγε; ) Α! ναι! και πολύ συχνά σκουντουφλάω σε τοίχους. χεχεχε
:P

έχεις σκεφτεί να φορέσεις γυαλιά?:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ζηταω συγνωμη οταν οντως αισθανθω οτι εχω κανει/πει βλακεια, και καταλαβω οτι ο αλλος εχει δικιο.
Να ζητησω συγνωμη για τα ματια του κοσμου, δεν το κανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
έχεις σκεφτεί να φορέσεις γυαλιά?:P:D
Βασικά δεν είναι εκεί το θέμα. Μια χαρά βλέπω... Είμαι όμως αδέξια...
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Δέχομαι τη συγνώμη του αλλου αν ο αλλος τη ζηταει και την εννοεί και δεν τη λεει έτσι μόνο για να τη πεί...Ζητάω συγνώμη όταν καταλαβαίνω πως έχω κάνει κάτι λάθος.Γενικά δεν είμαι εγωίστρια (πολύ τουλάχιστον γιατί όλοι λίγο πολύ είμαστε)και θέλω να παραδέχομαι τα λάθη που έχω κανει και να ζητάω συγγνώμη...Τουλάχιστον προσπαθω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
(Ας ξεθάψω και αυτό το θέμα:P)

Μπορεί να δεχτώ την συγγνώμη του άλλου δίνοντας του παράλληλα μια ακόμα ευκαιρία..Αυτό δεν σημαίνει πως ξεχνάω ή κάνω delete στα όσα έγιναν ή στα όσα ειπώθηκαν, άλλωστε όταν πληγώνομαι πρέπει να περάσει αρκετός καιρός για να ''επανέλθω'', απλά δίνω μια ακόμα ευκαιρία γιατί μικροπαρεξηγήσεις γίνονται και μπορούν να γίνουν από όλους μας..

Εγώ ζητάω αρκετά εύκολα συγγνώμη, ακόμα και όταν δεν φταίω εγώ.Δεν νομίζω πως πρόκειται για θέμα ''εξευτελισμού'' της λέξης, ζήτημα χαρακτήρα θα έλεγα..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
(Ας ξεθάψω και αυτό το θέμα:P)

...

Ω, τι ξέθαψες, καλή μου Θεοδώρα18 !

Ζητώ συγνώμη απο όσους συγχώρεσα και συγχώρεση, από όσους δε συγνωμοδότησα, όταν μου το ζήτησαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

<<ΝΙΚΟΛ>>

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι δν ζηταω ευκολα συγνωμη!:redface:πρεπει ν ειναι κατι πολυ σοβαρο για ν τ κανω!
θ πω εχεις δικιο/ειχα αδικο...αλλα συγνωμη....
την λεω μονο σ ανθρωπους π πιστευω οτι τν αξιζουν και την εκτιμουν!
συγχωρω...ομως δν ξεχνω!:worry:
αργω να συγχωρισω....θελω ν μ αποδειξει ο αλλος οτι θελει να κερδισει παλι αυτη την θεση π ειχε στν καρδια μ(η αληθεια ειναι οτι αργω πολυ....:redface:).
οταν γινει ομως αυτο θα ξαναδωσω ευκαιριες,θα γινω παλι χαλι ν μ πατησουν,θ σκουπισω δακρυα,θ κανω οτι δν εγινε ποτε...αλλα παντα θ βρισκετε μεσα στο μυαλο μ...εστω κ στο πισω μερος(μνημη ελεφαντα βλεπεις!:confused:)
ειμαι δυσκολος χαρακτηρας τελικα.....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ζητάω εύκολα συγνώμη..
Απο την άλλη σχεδόν ποτέ δεν αποδέχομαι την συγνώμη του άλλου,ακόμα και η ίδια μου η μάνα αν ήταν, και αναφέρομαι σε περιπτώσεις που έγινε κάτι απο τον άλλον συνιδητα.. να μου κάνει κάτι που θα με ενοχλήσει η θα μου κάνει κακό και απλά αδιαφόρησε? και μετά τι? συγνώμη? ακόμα και να το μετάνιωσε δεν θα τον συνχωρεσω ποτέ και έχει διαγραφεί απο τη ζωή μου.. αν έγινε κάτι ασυνήδητα και ακόμα και κακό να μου προκάλεσε που λέει ο λόγος το συζητάμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πάντα ζητάω συγνώμη. Είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσω από τις συνέπειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι δν ζηταω ευκολα συγνωμη!:redface:πρεπει ν ειναι κατι πολυ σοβαρο για ν τ κανω!

Η αλήθεια είναι ότι δεν ζητάω εύκολα συγνώμη..

εχουμε μυθοποιησει τη συγνωμη μου φαινεται. μια λεξη ειναι. thats it.
τιποτα αλλο. ειτε την πεις ειτε οχι δεν αλλαζει κατι.
με τις πραξεις μας μετανοιωνουμε οχι με τα λογια.


προσωπικα συγχωρω, αλλα δε ξεχνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top