Θρησκεία και ιερείς: Εκπροσωπούν στ' αλήθεια το Θεό;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατι αυτοι οι εκπροσοποι θελουν να λεγονται οι κυριοι εκπροσωποι! Τεσπα, φυσικα και δεν ειναι "σωστος" λογος, αλλα αυτοι που εκπροσωπουν την εκκλησεια ειναι για τα μπαζα! σορρυ και ολας, αλλα για να βρεις καποιον αξιολογο πρεπει να ψαξειςςςςςς πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Γιατι αυτοι οι εκπροσοποι θελουν να λεγονται οι κυριοι εκπροσωποι! Τεσπα, φυσικα και δεν ειναι "σωστος" λογος, αλλα αυτοι που εκπροσωπουν την εκκλησεια ειναι για τα μπαζα! σορρυ και ολας, αλλα για να βρεις καποιον αξιολογο πρεπει να ψαξειςςςςςς πολυ!
Γιατι σορρυ??
Αφου ειναι γενικα αποδεκτο οτι οι εκπροσωποι των θρησκειων(τα μεγαλα κεφαλια) εχουν εδω και καιρο ξεφυγει απο τον δρομο που υποτιθεται οτι πρεσβευουν.
Για παραδειγμα
Χριστοδουλος
(το βαζω ετσι γιατι δεν ξερω και αν ειναι καλο να εκφραστω δημοσια πες μου και θα κανω αναλογο edit,εγω δεν εχω προβλημα αλλα δεν ξερω ποια ειναι η γραμμη του φορουμ).
Μα υποτιθεται οτι η θρησκεια που καποιος ασπαζεται ειναι υπερανω ατομων και εκπροσωπων καθως ειναι συνολο ιδεων.;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από vaguraw:
Μα υποτιθεται οτι η θρησκεια που καποιος ασπαζεται ειναι υπερανω ατομων και εκπροσωπων καθως ειναι συνολο ιδεων.;):)
Προσωπικα δεν ξερω καμια τετοια θρησκεια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Προσωπικα δεν ξερω καμια τετοια θρησκεια:)
Για μενα ολες ετσι ειναι..και εξηγω.
Αν συμφωνω με αυτα που προωθει μια θρησκεια και θελω να την ακολουθησω δεν θα με νοιαξει τι κανει ο ταδεμεγαλο-παραγοντας αυτης της θρησκειας αλλα πως εγω μπορω να γινω καλυτερος μεσα απο αυτη και πως θα κανω τα πραγματα καλυτερα γενικοτερα.Οσο μπορω,δεν ειπαμε οτι θα φτιαξουμε τον κοσμο.Χχχμμμ,..λες??:hmm:
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από vaguraw:
Για μενα ολες ετσι ειναι..και εξηγω.
Αν συμφωνω με αυτα που προωθει μια θρησκεια και θελω να την ακολουθησω δεν θα με νοιαξει τι κανει ο ταδεμεγαλο-παραγοντας αυτης της θρησκειας αλλα πως εγω μπορω να γινω καλυτερος μεσα απο αυτη και πως θα κανω τα πραγματα καλυτερα γενικοτερα.Οσο μπορω,δεν ειπαμε οτι θα φτιαξουμε τον κοσμο.Χχχμμμ,..λες??:hmm:
:)
Δλδ πιστευεις οτι το νοημα τις θρησκειας ειναι να γινομαστε καλλιτεροι ανθρωποι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Το θέμα είναι τεράστιο & πολύ αξιόλογο...! Να ξεκινήσω ένα-ένα κι επειδή δεν μπορώ μεγάλα κείμενα,θα λέω λίγα κάθε φορά . Υπάρχει η σύνδεση, αλλά μια τεχνητά εγκατεστημένη σύνδεση,εκμεταλλευόμενη τις αναγκες των πιστών ανα τους αιώνες, αλλά και δια της βίας...Οι όροι "εκκλησία",καθώς και όλα τα της "λατρείας" (πανάρχαιος όρος),ακόμη και τα εθιμοτυπικά "απόκρεω" π.χ.,είναι κι αυτά πανάρχαια,γι'αυτό και διαχωρίστηκε η πίστη,σε "ορθοδοξία". Ελπίζω να ανοίξει ο διάλογος πάλι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemeng

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Μια σύνδεση μεταξύ τους που μπορώ να διακρίνω είναι ότι τα αίσχη που διέπραξαν οι χριστιανοί κατά το παρελθόν (βλ. κάψιμο βιβλιοθήκης Αλεξάνδρειας κ.ά.) αντιβαίνουν στη διδασκαλεία του Χριστού, όπως αντιβαίνει σ'αυτήν και ο τρόπος ζωής των περισσότερων (τραγο)παππάδων σήμερα (βλ. Χριστόδουλο με limo κ.ά.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Αν εκλάβουμε ως χριστιανισμό αυτά που δίδαξε ο Ιησούς τότε η εκκλησία έχει τόση σχέση με αυτόν όση η γιαγιά μου με την c++.
Με πρόσχημα τη θρησκεία η εκκλησία λειτουργεί σα μαγαζί με τεράστια έσοδα, μεγάλη εκμετάλλευση των πιστών και χωρίς ίχνος ηθικής.
Δυστυχώς με το σταυρό στο χέρι έγιναν τα μεγαλύτερα εγκλήματα τις ανθρωπότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
και μετά σου λένε πίστευε και μη ερεύνα.
καλύτερη η προσευχούλα μου σε στιγμές που το νιώθω, παρά τα φούμαρα που πουλάει η εκκλησία. άλλωστε το να πιστεύεις στην θρησκεία δεν σε κάνει απαραίτητα και καλό κουμάσι...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δυστυχώς με το σταυρό στο χέρι έγιναν τα μεγαλύτερα εγκλήματα τις ανθρωπότητας.


:worship: :worship: :worship: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
καλύτερη η προσευχούλα μου σε στιγμές που το νιώθω, παρά τα φούμαρα που πουλάει η εκκλησία. άλλωστε το να πιστεύεις στην θρησκεία δεν σε κάνει απαραίτητα και καλό κουμάσι...:hmm:

Οι Active Member σε ένα στίχο τους λένε: "Τις δανεικές τις προσευχές μάθε να μη λες... στις δικές σου προσευχές ζήτα οτι θες"
Πολύ σοφός στίχος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αν εκλάβουμε ως χριστιανισμό αυτά που δίδαξε ο Ιησούς τότε η εκκλησία έχει τόση σχέση με αυτόν όση η γιαγιά μου με την c++.
Με πρόσχημα τη θρησκεία η εκκλησία λειτουργεί σα μαγαζί με τεράστια έσοδα, μεγάλη εκμετάλλευση των πιστών και χωρίς ίχνος ηθικής.
Δυστυχώς με το σταυρό στο χέρι έγιναν τα μεγαλύτερα εγκλήματα τις ανθρωπότητας.
:) Φίλε μου,θα συμφωνήσω με την άποψή σου και δεν υπάρχει αμφισβήτηση απ'όσους γνωρίζουν ! Εκείνο που θα πρέπει να αποφύγουμε,είναι ακριβώς αυτό που λές ! Να μη συνδέουμε την πίστη μας με τα εγκλήματα που διέπραξαν στο παρελθόν οι διάφοροι "φύλακες" της πίστης,καθώς και με τις βλακείες των σύγχρονων μ'εμάς "εκπροσώπων"της. "μελετάτε τας γραφάς",αλλά θα'πρεπε να σημπληρώσει,όχι ώς εργαλείο κατά συνανθρώπων !Την πίστη αυτή την ίδρυσε Θεός !!! Δύσκολο να κατανοηθεί απο ανθρώπους, ακριβώς λόγω μικροψυχίας αλλά και αδυναμίας γενικότερα,που εκφράζεται πικοιλοτρόπως.Η εκκλησία,προσπαθεί σήμερα λίγο διαφορετικά,πιο ελαστικά,να κερδίσει "πιστούς",αλλά τους παλαιότερους που έχουν μάθει με "σατανάδες" ,"διαβόλους","κόλαση","παράδεισο",τι να τους πεί διαφορετικό τώρα? υπαρκτοί όροι και αυτοί,αλλά,με τι μυαλό να κατανοήσει η κάθε γιαγιάκα τι "βάθος" και τι νοήματα περικλείουν?? Εμείς πιστεύω οτι είμαστε η "γενιά" που θα πρέπει να ανοίξει... το βιβλίο "πίστη στο Χριστό" και να διορθώσει τα...τυπογραφικά λάθη,που σκόπιμα τύπωσαν διάφοροι* .Ο αστερίσκος στο διάφοροι...θα ήθελα να δώ και τις δικές σας απόψεις.Ποιοί πιστεύετε οτι είναι οι "διάφοροι*"??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δέχομαι ότι η εκκλησία βοήθησε τον Ελληνισμό αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που να μπορούμε να πούμε ότι ο Ελληνισμός ταυτίζεται με το Χριστιανισμό και το αντίστροφο , όπως υποστηρίζουν πολλοί. Γίνεται συστηματική προσπάθεια να διαστρεβλωθεί η ελληνική ιστορία έτσι ώστε να φανεί ότι αν δεν υπήρχε ο Χριστιανισμός ο Ελληνισμός δε θα υπήρχε τώρα.
σχετικά με τη συμβολή του χριστιανισμού στη διατήρηση της "εθνικής" μας ταυτότητας κατά την περίοδο της τουρκοκρατίας, νομίζω πως περισσότερο βοήθησαν μεμονομένα κάποιοι κληρικοί παρά οργανωμένα ο κλήρος.
Σχετικά με το θέμα και εγώ ιστορικά ξέρω ότι η εκκλησία έπαιξε πολύ βρώμικο παιχνίδι με τους Τούρκους από την μέρα που πήραν την Πόλη μέχρι το τέλος! Και δεν μου φαίνεται και τρελό όταν η ηγεσία της ήταν στην Πόλη και ακόμα νομίζει ότι είναι εκεί!

Η Εκκλησία τώρα. Η μεγαλύτερη εγκληματική και τρομοκρατική οργάνωση που έχει υπάρξει ποτέ. Μια συμμορία, από τα χαμηλότερα κλίμάκια εώς τον Πάτερ Φαμίλια. Ένας οργανισμός που πουλάει την Ελπίδα, όταν δεν τη ξεπουλάει. Που συνεργάζεται με τους Κρατούντες. Που τόλμάει τόσους αιώνες, να διακυρήττει με εμπύρειους λόγους το Μονοπώλιο της Αλήθειας. Ανευθυνοϋπεύθυνοι χρυσοντυμένοι παχύσαρκοι Εντολοδότες, του μοναδικού Θεού που λατρευούν οι άνθρωποι από την Απαρχή της δημιουργίας: Του Χρήματος. Και, αφηνόμεθα στα λερωμένα τους χέρια για καθοδήγηση, μπροστά στην αδυναμία μας να δεχτούμε τη φρίκη της πραγματικότητας, λες και ο θεός χρειάζεται μεσάζοντες για να φορολογούν τις προσευχές.

Ο θεός φταίει και για τα δύο. Ας μιλούσε όταν έπρεπε.
Γενικά καλά τα λες

Συμφωνω με την κλεφτρα και να πω οτι αυτο εμμεσα εισαγει και την προσωπικη πιστη,ετσι?
Με αφορμή να πω και την γνώμη μου η οποία ξεφεύγει από τα στενά ελληνικά πλαίσια και ασχολείται γενικότερα με το θέμα θρησκεία!

Για μένα η λέξη θεός είναι μια πλήρως υποκειμενική έννοια η οποία δεν επιδέχεται καθοδήγηση ούτε μαζοποιήση! Ο θεός μπορεί να είναι το σύνεφο που βρέχει,η γη που κουνιέται,το άγνωστο,το γνωστό,η επιστήμη και για μένα μάλλον το 90% του ανεξερεύνητου των δυνατοτήτων του ανθρώπινου εγκεφάλου!

ιστορικά οποιαδήποτε άγνωστη δύναμη που φοβόταν ο ο άνθρωπος την θεοποιούσε ώσπου ερχόταν η επιστήμη και η λογική (δλδ ο άνθρωπος το εξηγούσε και σταματούσε να είαι θείο) Αυτό γινόταν σε όλες τις κοινωνίες μέχρι σε ένα σημείο που η πνευματική διαύγεια κατάλαβε ότι επειδή μπορεί να μην το καταλαβαίνω τώρα αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και θείο.Απλά δεν ξέρω πως δουλεύει! Κάτι τέτοιο γινόταν στην Αρχαία Ελλάδα πιστεύω όπου το 12θεο ήταν διακοσμητικό στιοχείο πρακτικά και όχι θρησκευτικό όπως σήμερα! Επίσης ήταν ανθρωποκεντρικό και όχι προσωπολατρικό! Ήταν και είναι όμως και τα δύο ειδωλολατρικά απλά με διαφορετική φιλοσοφία!

Σε όλη την διάρκεια του ανθρώπινου είδους, υπήρχαν κάποιοι που θεωρούνταν "ιερώμενοι" και είχαν επικοινωνία με το θείο (παίζει απλά να ήταν και επιστήμονες έτσι). Αυτοί είχαν πάντα εξουσία και οικονομική δύναμη που πρακτικά είναι το ίδιο! Απλά σε κάθε εποχή του ανθρώπινου γένους σε διαφορετικό τόπο του πλανήτη βαπτιζόταν αλλιώς! Η βασική ιδέα όμως παρέμενε ίδια. ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ!

Η θρησκεία για μένα είναι η χειρότερη μακράν εφεύρεση του ανθρώπου! Στο σύνολο στην ιστορία, οι θάνατοι αλλά και η μιζέρια που έχει πέσει στον άνθρωπο υποκινούμενοι από θρησκευτικούς ηγέτες και πεποιθήσεις ούτε με 10 ατομικές και 100 χιτλερ δεν ξεπερνιέται! Δεν χρειάζεται να αναφέρω λεπτομέριες έτσι! Αλλά για μένα αυτό είναι παράγωγο του γιατί η θρησκεία είναι ότι χειρότερο υπάρχει στην κοινωνία μας!
Η θρησκεία μαζοποιεί την έννοια θεός που έχουμε μέσα με βάση την εισαγωγή μου είναι υποκειμενική και δεν επιδέχεται μαλακίες! Η μαζοποιήση αυτή επιτυχάνεται πατώντας στην μεγαλύτερη αδυναμία του ανθρώπου που είναι η μεταθάνατον ζωή και γενικά το άγνωστο! Στόχος ο ελεγχος της μάζας και η άσκηση εξουσίας πάνω της.Η μαζοποιήση είναι το μέσο! ΟΙ puppetmasters της ιστορία λέγονται θρησκευτικοί ηγέτες που σε κάθε θρησκεία έχουν διαφορετικό όνομα, αλλά ένα πράγμα πετυχαίνουν. Αντί λοιπόν αυτοί οι φωτισμένοι πνευματικά άνθρωποι που αναγνωρίζουν ότι το μεταθάνατον δεν πρέπει να είναι εκμεταλεύσιμη αδυναμίας να κάνουν κάτι για να προοδεύσει σαν κοινωνία ο άνθρωπος, ΠΑΤΑΝΕ πάνω σαν αυτή με τον χειρότερο τρόπο δημιουργώντας μια μάζα από πρόβατα όντας αυτοί οι βοσκοί! Ειναι η χειρότερη μορφή εκμετάλλευσης και δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία!
Το σύνολο αυτών των αχαρακτήριστων ανθρώπων ονομάζεται θρησκευτική ηγεσία, στην οποία αν προσέξετε ανέρχονται τα μεγαλύτερα καθίκια που αγιάζονται κιόλας! Στον χριστιανικό κόσμο αυτό ονομάζεται ΕΚΚΛΗΣΙΑ που πρόσφατα έχει γίνει και ΑΕ. Φυσικά όπως παντού η εξουσία διαφθείρει και κάποιοι θέλουν περισσότερη και κατα καιρούς έχουμε και κάτι διασπάσεις που ο καθένας παίρνει το τσούρμο του κατηγορώντας τον άλλον για λάθος στην πίστη...τα οποία τα αμόρφωτα (επίτηδες διατηρημένα) ζώα χάφτουν!
Δεν είναι τυχαίος ό ιστορικός σκοταδισμός που έχουμε για σημαντικά ζητήματα της εξέλιξης του ανθρώπου!
Τα παραπάνω δεν είναι Ελληνικά αλλά παγκόσμια! Οι μόνοι σοβαροί (λάθος αναγνωρσιμένοι ώς) θρησκευτικοί ηγέτες ήταν στην πραγματικότητα φωτισμένοι πνευματικοί πατέρες!
Και να σας πω και το εξής. Κάθε θρησκεια λειτουργεί υπό την αντίληψη ότι είναι σωστή με το δόγμα της να αποκλείει μια διαφορετική ορθότητα! Όταν λοιπόν σε ένα πλανήτη 6δισ έχει 1δισ εκεί 1δισ αλλού μπλα μπλα δεν είναι απίστευτα εγωιστικό τουλάχιστον να πιστεύεις ότι είσαι σωστός και όχι λάθος σε κάτι τόσο υποκειμενικό! Το παραπάνω είναι ένα από τα δύο βασικά bug που γκρεμίζουν τον οικοδόμημα που λέγεται θρησκεία για μένα! Αυτό ήταν και το αρχικό για μένα!
Το δεύτερο είναι πιο ψαγμένο και ουσιαστικά είναι αίτιο και συμπέρασμα!
Η θρησκεία πουλάει ότι υφίσταται για να προωθήσει την ευημερία, ειρήνη, ευτυχία του ανθρώπινου γένους και την σωτηρία του καθενός μας με αντάλλαγμα κάποια πρέπει πάνω μας (καταπιεστικά), όταν η ίδια τελικά είναι η ρίζα όλων των κακών και δυστυχιών του ανθρώπινου γένους! Αυτό είναι ένα τρομερό bug to οποίο αυταπόδικτα γκρεμίζει τον θεσμό της θρησκείας. (ίσως δεν το είπα καλά, έχω γράψει τον κώλο μου και κουράστικα)
Αυτά όμως θέλουν μυαλό και πνευματική διαύγεια που συστηματικά δεν μεταδίδονται στην νεολάια μας!Κάποτε όταν ο κόσμος δεν είχε πρόσβαση στην γνώση όπως σήμερα ήταν εύκολο! Τώρα που τα πρόβατα έχουν πρόσβαση στην γνώση έχουμε βρει ένα άλλο μηχανισμό να διαιωνίζουμε την θρησκεία. Φόβος, media, σιδέρωμα και τα μυαλά στα κάγκελα!Ζελέ ο εγκέφαλος και δεν τρέχει μία! Και η ύπρξη διαφορετικών θρησκειών απλά φανατίζει περισσότερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Η θρησκία είναι πράγμα σεβαστό όποια κι αν είναι! Η εκκλησία όμως όπως και η κάθε μορφή εξουσίας εκμεταλλεύεται την πίστη αλλά και την ανάγκη του ανθρώπου για κάτι ανώτερο! Η εκκλησία πιστεύω πως ειναι η χειρότερη μορφή εκμετάλευσης των πιστών!Στιγνό εμπόριο βασισμένο στον πόνο των ανθρώπων! Για χάρη της "θρησκίας"¨με παρότρηνση πάντα από την εκκλησία, έχουν γίνει οι μεγαλύτερες σφαγές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν σέβομαι καμιά θρησκεία!
Σέβομαι όμως την επιλογή του καθενός να είναι θρήσκιος! Και πραγματικά πιστεύω ότι φοράει παροπίδες! Δυστυχώς όμως παρόλο που εγώ δεν τους ενοχλώ αυτοί δεν σέβονται ποτέ την επιλογή μου να μην είμαι θρήσκιος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν σέβομαι καμιά θρησκεία!
Σέβομαι όμως την επιλογή του καθενός να είναι θρήσκιος! Και πραγματικά πιστεύω ότι φοράει παροπίδες! Δυστυχώς όμως παρόλο που εγώ δεν τους ενοχλώ αυτοί δεν σέβονται ποτέ την επιλογή μου να μην είμαι θρήσκιος!

ο πραγματικός "θρήσκος" είναι αυτός που πιστεύει σε κάτι ανεξάρτητα από την κοινωνία, απλά γιατί έτσι τα βρίσκει με τον εαυτό του. θρησκεία μπορεί να είναι ό θαυμασμός στην φύση, σε ότι αποκαλείται "θειο", στην οικογένεια ή την φιλία και σε 1000 άλλα 2 που τώρα δεν μουρχονται. ο άνθρωπος που πιστεύει και πραγματικά ξέρει τι, σέβεται και όποιον πιστεύει στο τίποτα. όλοι οι υπόλοιποι είναι ανάξιοι λόγου, γιαυτό demelene μου μην σκας!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ο πραγματικός "θρήσκος" είναι αυτός που πιστεύει σε κάτι ανεξάρτητα από την κοινωνία, απλά γιατί έτσι τα βρίσκει με τον εαυτό του. θρησκεία μπορεί να είναι ό θαυμασμός στην φύση, σε ότι αποκαλείται "θειο", στην οικογένεια ή την φιλία και σε 1000 άλλα 2 που τώρα δεν μουρχονται. ο άνθρωπος που πιστεύει και πραγματικά ξέρει τι, σέβεται και όποιον πιστεύει στο τίποτα. όλοι οι υπόλοιποι είναι ανάξιοι λόγου, γιαυτό demelene μου μην σκας!;)
Διαφωνούμε πλήρως στον ορισμό της λέξης θρησκεία!
Αυτο που λες όπως είχα γράψει και πιο πάνω είναι ο έχων πίστη στο προσωπικό του Θείο!
Η θρησκεία είναι πρακτικά η μαζοποιημένη-εμπορική εκμετάλευση των παραπάνω πίστεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
:) Φίλε μου,θα συμφωνήσω με την άποψή σου και δεν υπάρχει αμφισβήτηση απ'όσους γνωρίζουν ! Εκείνο που θα πρέπει να αποφύγουμε,είναι ακριβώς αυτό που λές ! Να μη συνδέουμε την πίστη μας με τα εγκλήματα που διέπραξαν στο παρελθόν οι διάφοροι "φύλακες" της πίστης,καθώς και με τις βλακείες των σύγχρονων μ'εμάς "εκπροσώπων"της. "μελετάτε τας γραφάς",αλλά θα'πρεπε να σημπληρώσει,όχι ώς εργαλείο κατά συνανθρώπων !Την πίστη αυτή την ίδρυσε Θεός !!! Δύσκολο να κατανοηθεί απο ανθρώπους, ακριβώς λόγω μικροψυχίας αλλά και αδυναμίας γενικότερα,που εκφράζεται πικοιλοτρόπως.Η εκκλησία,προσπαθεί σήμερα λίγο διαφορετικά,πιο ελαστικά,να κερδίσει "πιστούς",αλλά τους παλαιότερους που έχουν μάθει με "σατανάδες" ,"διαβόλους","κόλαση","παράδεισο",τι να τους πεί διαφορετικό τώρα? υπαρκτοί όροι και αυτοί,αλλά,με τι μυαλό να κατανοήσει η κάθε γιαγιάκα τι "βάθος" και τι νοήματα περικλείουν?? Εμείς πιστεύω οτι είμαστε η "γενιά" που θα πρέπει να ανοίξει... το βιβλίο "πίστη στο Χριστό" και να διορθώσει τα...τυπογραφικά λάθη,που σκόπιμα τύπωσαν διάφοροι* .Ο αστερίσκος στο διάφοροι...θα ήθελα να δώ και τις δικές σας απόψεις.Ποιοί πιστεύετε οτι είναι οι "διάφοροι*"??:)

Είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να πιστεύει σε ότι θέλει.Όπως είναι δικαίωμά του να βάζει "φύλακα" (όπως λές) της πίστης του όποιον και ότι θέλει,αρκεί να μην ενοχλεί τον διπλανό του που πιστεύει σε κάτι διαφορετικό ή και σε τίποτα.
Θα μιλήσω για το χριστιανισμό και την εκκλησία που ξέρουμε, αλλά τα ίδια ισχύουν και σε κάθε θρησκεία.

Οποιοσδήποτε έχει διαβάσει και έχει γνωρίσει ιστορικές αλήθειες (όσο είναι δυνατό) και συμφωνεί οτι η εκκλησία έχει κάνει εγκλήματα, δεν πρέπει να θέτει εν γνώση του την εκκλησία φύλακα της πίστης του.Αν το κάνει έχει μερίδιο ευθύνης στα εγκλήματα.
Ευθύνη όμως δε μπορείς να ζητήσεις από ανθρώπους χωρίς μόρφωση, ανθρώπους με βαθειά τη θρησκευτική επιρροή για πολλά χρόνια.Είναι άδικο να διαταράξεις την άγνοιά τους χωρίς ουσία.
Ο κόσμος σήμερα, όσο πάει και απομακρύνεται από την εκκλησία ή απλά τη χρησιμοποιεί ως ένα τυπικό μέσο επαφής με το Θεό, χωρίς να συμμερίζεται τις πράξεις της. Ο κόσμος σήμερα μορφώνεται, διαβάζει και καταλαβαίνει τι γίνεται.Όσο πάει διαχωρίζει την εκκλησία από το θεό.Και σωστά κάνει.

Η εκκλησία δε θα χάσει τους "παλαιότερους" που αναφέρεις.Και δεν είναι τόσο σημαντική η διόρθωση των βιβλίων όσο η εφαρμογή αυτών από την εκκλησία.Το θέμα δεν είναι να "ξεγελάσεις" τους άλλους για να πιστέψουν, αλλά να διατηρήσεις την πίστη τους εκφραστική γι αυτούς.Τι σημασία έχει να γράφεις για ηθική και να μην την εφαρμόζεις;Πόσο θα κρατήσεις τον συνειδητοποιημένο πιστό;

Η ιδανική εκκλησία για μένα δε πρέπει να έχει παραπάνω από τον αναγκαίο πλούτο, να φτιάχνει σχολεία,νοσοκομεια, να υπερασπίζεται πρώτη την ελεύθερη άποψη και έκφραση, να σέβεται πρώτη τις άλλες θρησκείες δίνοντας το καλό παράδειγμα, να μένει ταπεινή. Να αποτελεί πνευματικό ηγέτη με την πραγματική έννοια του όρου.Να απέχει από κάθε μορφή εκμετάλλευσης.Να κάνει δηλαδή όσα προστάζει η πίστη την οποία "φυλάει".

Προσωπικά δε τρέφω καμία αυταπάτη οτι μπορεί να το κάνει.Ποτέ δε το κανε και ποτέ δε θα μπορέσει να λειτουργήσει σωστά ως φύλακας. Η ανθρώπινη πλεονεξία, η αγάπη για δόξα και χρήμα, η φιλοδοξία δε την αφήνουν.
Εξάλλου είναι άτοπο να ζητάμε από ανθρώπους να εκπροσωπήσουν θεούς.
Ίσως και η εποχή μας να είναι δύσκολή για θεούς...

Και όλα αυτά δεν πρέπει να ακούγονται απαισιόδοξα.Το αντίθετο μάλιστα.Ίσως είναι καλύτερα χωρίς εκκλησία...τουλάχιστον στη μορφή που την ξέρουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Φίλε, έγραψες! Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ο κόσμος σήμερα, όσο πάει και απομακρύνεται από την εκκλησία ή απλά τη χρησιμοποιεί ως ένα τυπικό μέσο επαφής με το Θεό, χωρίς να συμμερίζεται τις πράξεις της. Ο κόσμος σήμερα μορφώνεται, διαβάζει και καταλαβαίνει τι γίνεται.Όσο πάει διαχωρίζει την εκκλησία από το θεό.Και σωστά κάνει.
Κάπως έτσι πίστευα και εγώ ώσπου μια μέρα σε ένα μαγικό μέρος γνώρισα κάθε καρυδιάς καρύδι μορφωμένο και αμόρφωτο λίγο! Και ποια δεν το πιστεύω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top