Πυροδοτούν αντιδράσεις σκίτσα του Μωάμεθ... Η γνώμη σας;

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
δε μου φαίνεται ορθό να κρίνεις έναν ανορθόγραφο άνθρωπο που δεν του δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να πάει σχολείο.
Ποιος είναι αυτός, ο μουσουλμάνος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
όχι ο καθένας, αλλά ναι. και προφανώς δεν εννοώ ότι είναι ανορθόγραφοι ε, κάτι άλλο εννοώ. εδώ υπάρχει μεγάλη μερίδα που πιστεύει τα κουραφέξαλα για τις 100 παρθένες, τι καθόμαστε και λέμε :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Στόχος της σάτιρας δεν είναι ο από αιώνες νεκρός Μωάμεθ αλλά, ο τρόπος με τον οποίο οι σύγχρονοι μουσουλμάνοι ερμηνεύουν το ιερό βιβλίο της θρησκείας τους. Ο Μωάμεθ δεν είχε βόμβες αλλά οι σύγχρονοι μουσουλμάνοι έχουν, και τις χρησιμοποιούν με τον πιο άσχημο τρόπο. Δικαίωμά τους να προσβάλλονται και να αγανακτούν, και δικαίωμά μου κι εμένα να είμαι καχύποπτος με όσους προσβάλλονται τόσο εύκολα. Η αγανάκτηση λειτουργεί ως ηθικό ελαφρυντικό, και σε ποιον αρέσουν οι άνθρωποι ελαφριάς ηθικής; Τέλος αν διαφωνούν με τους εξτρεμιστές ομοθρήσκους τους ας το δείξουν στην πράξη, και όχι να λένε «καλά να πάθουν» για τους νεκρούς και τους σακατεμένους από τις ιερές βόμβες.
Ναι, κάθε σύγχρονος μουσουλμάνος έχει από μία βόμβα και μάλιστα δεν ξέρει να τη χρησιμοποιεί με σωστό τρόπο...
Και ποιος είναι αυτός που λέει πώς πρέπει να ερμηνευτεί το κοράνι?Ο Δανός σκιτσογράφος?Οι μουσουλμάνοι δεν θα προσβάλονταν τόσο εύκολα αν δεν ήταν στο στόχαστρο όλου του υπόλοιπου κόσμου.Πρώτα έγιναν όλοι καχύποπτοι με αυτούς και μετά άρχισαν αυτοί να πρόσβάλλονται εύκολα.Έχει δίκιο η dooo που λέει ότι οι εξτρεμιστές δεν είναι εύκολο να απομονωθούν, ακόμα και σε πιο προηγμένα κράτη.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
όχι ο καθένας, αλλά ναι. και προφανώς δεν εννοώ ότι είναι ανορθόγραφοι ε, κάτι άλλο εννοώ. εδώ υπάρχει μεγάλη μερίδα που πιστεύει τα κουραφέξαλα για τις 100 παρθένες, τι καθόμαστε και λέμε :P.
Ξέχασες και τα πιλάφια :P.Έχεις δίκιο.Άλλοι περιμένουν 100 παρθένες, άλλοι φτερά και φωτοστέφανα.Δεν υπάρχει και μεγάλη διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Η αγανάκτηση μπορεί μεν να θεωρηθεί ως ηθικό ελαφρυντικό, δεν παύει όμως να είναι μια ανθρώπινη αντίδραση, που ατομικά αν τη δεις, είναι δικαιολογημένη.

Όταν κάποιος αγανακτεί παύει να είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Γι αυτό κάποιος που θέλει να είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του πρέπει να προσπαθεί να μην αγανακτεί.

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Έχει δίκιο η dooo που λέει ότι οι εξτρεμιστές δεν είναι εύκολο να απομονωθούν, ακόμα και σε πιο προηγμένα κράτη.

Οι δικοί μας εξτρεμιστές δε βρίσκουν ηθική υποστήριξη στην ελληνική κοινωνία. Όταν γάζωσαν τον Άγγλο μέρα μεσημέρι στην Κηφισίας δε βγήκαμε όλοι εν χορό να δοξάσουμε τους δολοφόνους του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Οι δικοί μας εξτρεμιστές δε βρίσκουν ηθική υποστήριξη στην ελληνική κοινωνία. Όταν γάζωσαν τον Άγγλο μέρα μεσημέρι στην Κηφισίας δε βγήκαμε όλοι εν χορό να δοξάσουμε τους δολοφόνους του.

γιατί το κάνανε οι μουσουλμάνοι? εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο όταν πήγαινα στα μέρη τους, ο φίλος μου δεν είδε κάτι τέτοιο όταν δούλευε στη Σ.Αραβία και το Μπαχρέιν. Οι εξτρεμιστές είναι ίδιοι παντού. Οι οπαδοί τους θα χειροκροτήσουν ανεξαρτήτως εθνικότητας των θυμάτων.

Αυτά που δείχνει η (αμερικανική) τηλεόραση απέχουν κατα πολύ από την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Αυτά που δείχνει η (αμερικανική) τηλεόραση απέχουν κατα πολύ από την πραγματικότητα.

Δεν αντιλέγω, μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό.

Ok, τότε περιμένω να ακούσω ένα μουσουλμάνο να λέει ότι οι ψυχές των τρομοκρατών, βομβιστών, αεροπειρατών, απαγωγέων κ.λπ. ομοθρήσκων του θα πάνε στη μουσουλμανική Κόλαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
περιμένεις να έρθει να στο ψυθιρίσει στο δεξί αυτί μήπως; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Α ξέχασα, από σήμερα ανακηρύσσω κι εγώ επίσημη θρησκεία μου τη λατρεία της πίτσας με αντσούγιες (όπως ο Fry στο Futurama). Όποιος δεν την τρώει θα υποστεί τα τρομοκρατικά μου αντίποινα!!! :clapup: :clapup:
https://ozorgnax.giakoumis.com/crap/

Υπόσχομαι να το βελτιώσω γιατί τώρα δεν έχω πολύ χρόνο!!

Ας το βάλει κάποιος στο offtopic αν θέλει γιατί εγώ δεν μπορώ, μάλλον είναι κλειδωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Χε, χε! Πολύ καλό! :D Νομίζω όμως πως θα παραμείνω πιστός στις αξίες του Πασταφαριανισμού. :P

Για κάποιο άγνωστο λόγο η σελίδα δημιουργεί scrolling issue στον Firefox (ver 1.0.7), περίεργο. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Για κάποιο άγνωστο λόγο η σελίδα δημιουργεί scrolling issue στον Firefox (ver 1.0.7), περίεργο. :confused:
Όντως, εγώ το δοκίμασα με τον καινούριο firefox (1.5.0.1) και παίζει μια χαρά. Μήπως φταίει ότι είσαι άπιστος; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Δεν είμαι άπιστος, απλά πιστεύω ότι αυτές οι πίτσα/σπαγγέτι θρησκείες είναι πολύ καλές για τη στομαχική υγεία, και θα έπρεπε ο κάθε άνθρωπος να φτιάχνει τη δική του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Όταν λέω ότι είσαι άπιστος, εννοώ ότι δεν πιστεύεις στην Anchovy Pizza. γι'αυτό έχεις το scrolling issue με τη σελίδα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αν είναι έτσι τότε χάνω κάθε εκτίμηση για την Anchovy Pizza Godness. Μια Θεά που σέβεται τον εαυτό της θα τιμωρούσε την απιστία μου τουλάχιστον με ένα system crash. Για να μη μιλήσω για τήξη της οθόνης και μετατροπή της σε πολτό λιωμένου πλαστικού, γυαλιού και μετάλλου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Παρακάτω ακολουθεί ένα σχετικό με το θέμα μας post που έκανα πρόσφατα στο blog μου. Γενικά είμαι λίγο μπερδεμένος με το θέμα....

*******************************************

Παρακολουθώ τα όσα διαδραματίζονται τις τελευταίες μέρες γύρω από την ιστορία με την δημοσίευση σκίτσων του Μωάμεθ. Αρχικά όταν άκουσα την είδηση αυτή σκέφτηκα πως δεν μπορεί στα καλά καθούμενα η εφημερίδα να θέλησε να προβάλλει αυτά τα σκίτσα, εφόσον ήξερε ότι είναι πολύ προσβλητικά για τους Μουσουλμάνους. Το μυαλό μου πήγε σε μια κίνηση που είχε ως σκοπό εξ αρχής να προκαλέσει. Πιστεύω φυσικά στην ελευθερία του λόγου και της διακίνησης ιδεών, άσχετα αν αυτές είναι προσβλητικές για κάποιους, αλλά πιστεύω και στον σεβασμό του διαφορετικού. Αν ο άλλος πονάει όταν του δείχνεις το Χ, όταν εσύ του το δείχνεις συνέχεια σημαίνει ότι δεν το κάνεις για να πεις τη γνώμη σου, αλλά για να προσβάλλεις τον άλλο.

Αλλά μετά από τόσες μέρες, αφού βλέπω την τροπή, και κυρίως τις διαστάσεις που έχουν πάρει τα πράγματα σκέφτομαι ότι μάλλον η άλλη πλευρά, αυτή των Μουσουλμάνων, μάλλον έφτασε στα άκρα. Είπαμε να θορυβηθούν οι θρήσκοι Μουσουλμάνοι, να κάνουν παράπονα κάποιες θρησκευτικές οργανώσεις, να ζητηθούν εξηγήσεις, άντε το πολύ πολύ να γίνει και κανένα κήρυγμα στους πιστούς μέσω των τζαμιών τους, όπως κάνουν και οι δικοί μας παπάδες κάθε τρεις και λίγο, αλλά αυτό πάει πολύ! Η καταστροφή σημαιών και η απειλή της ζωής ανθρώπων για κάτι τέτοιο νομίζω είναι εικόνα ντροπής για όλους, άσχετα από τη θρησκεία στην οποία ανήκει. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα με τις διαδηλώσεις, ακροδεξιών βεβαίως, οργανώσεων έξω από πρεσβείες όλου του κόσμου όπου το θέμα πήρε πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις από αυτές τις οποίες έπρεπε να πάρει.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ξέρετε ποιο είναι; Το γεγονός ότι ΑΠΑΙΤΟΥΝ κάποιοι (από μια ξένη χώρα) να περιοριστούν ουσιαστικά οι ελευθερίες του Συντάγματός μιας άλλης χώρας. Αν το Σύνταγμα της Δανίας έλεγε ότι απαγορεύεται να δημοσιεύσεις σατυρικές/προσβλητικές εικόνες του Μωάμεθ, τότε δικαιολογημένα θα έπρεπε να χάσει τη θέση του ο διευθυντής της εφημερίδας και να απαγορευτεί η κυκλοφορία της εφημερίδας. Αλλά εφόσον στη Δανία, όπως και σε όλο το Δυτικό Κόσμο, επιτρέπεται ελεύθερα η σάτιρα δεδομένου ότι έχουμε ξεφύγει (ευτυχώς!) από τα θρησκευτικά πλαίσια και πλέον τα κράτη έχουν κοσμικό χαρακτήρα, όπως και θα έπρεπε, δεν μπορούν κάποιοι να διαδηλώνουν εναντίον της άσκησης των ελευθεριών που ισχύουν σε μία χώρα. Αν στο Ιράν και στο Μαρόκο απαγορεύεται να κάνεις το Χ, αυτό δεν σημαίνει πως αν το κάνεις στην Ελλάδα για παράδειγμα, όπου επιτρέπεται το Χ, θα πρέπει οι Ιρανοί να απαιτούν την τιμωρία σου!

Άλλα κράτη, άλλοι νόμοι! Δεν θα πεις στον άλλο στο σπίτι του πως θα φέρεται. Εφόσον δεν επεμβαίνει στο δικό σου σπίτι...

Και το τρελό; Όπως λέει και ο libertarian, οι Μουσουλμάνοι εξτρεμιστές με τις διαδηλώσεις τους στις Ευρωπαϊκές χώρες ασκούν αυτό που θέλουν να καταργήσουν: την ελευθερία του λόγου. Αν όμως εμείς διαδηλώναμε σε μια Μουσουλμανική χώρα γιατί δεν μας αρέσει που οι γυναίκες εκεί είναι σαν αντικείμενα, τότε το πιθανότερο είναι να μας κλείνανε μέσα για προσβολή των χρηστών εθίμων. Με άλλα λόγια, οι Μουσουλμάνοι αρέσκονται να απολαμβάνουν τις δυτικές αξίες και ελευθερίες στην μια περίπτωση, αν είναι υπέρ τους, αλλά στην άλλη, αν είναι κατά τους, πολύ απλά είναι έτοιμοι για πόλεμο. Ο ορισμός του παράλογου; Τελικά η θρησκεία είναι το όπιο του λαού, έτσι;
Και το χειρότερο είναι πως πολύ εκμεταλεύονται αυτό το όπιο, ως γνήσια βαποράκια. Πείτε μου τώρα, πόσο δύσκολο είναι ένας ηγετης μιας μουσουλμανικής χώρας να καταφέρει να χειριστεί αυτούς τους εθελοτυφλούντες πιστούς και να τους ετοιμάσει ακόμη και για πόλεμο, δίνοντάς τους ψεύτικα ιδανικά; Ευτυχώς που οι κολλημένοι είναι μειονότητα στις χώρες αυτές... Ελπίζω οι υπόλοιποι να υπάρχουν, αλλά να μην φαίνονται λόγω του ότι δεν μπορούν να εκφραστούν ελεύθερα (άντε πάνε εσύ στο Ιράν και πες ότι δεν σε ενοχλεί τόσο η δημοσιευση των σκίτσων...)!

Υ.Γ. Αναρωτιέστε τι θα κάνανε στον Αρκα σε άλλες εποχές που οι χριστιανικές αντιδράσεις δεν διαφέρανε και πολύ από αυτές των μουσουλμάνων;[βλ. Φωτογραφία της Ημέρας]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Monaxos, αυτό ακριβώς που γράφεις στο post σου, είναι ο λόγος που άρχισα το thread. Κάπου έχουν χάσει τη μπάλα οι τύποι.

Γι'αυτό η μόνη λύση είναι το CRAP :D
Ωραία τα έγραψες, well done
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Όλοι την έχουμε χάσει τη μπάλα, και παίζουμε με κεφτεδάκια τώρα.

Αφορμή θέλανε γμτ.

Λονγκ λιβ δε CRAP.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
και επειδή με έχει πιάσει σήμερα (μόλις έγραψα την παραίτησή μου, πρέπει να συγκινηθώ? oh,
CRAP™, i'm going for the big buckz), οι Δανοί είχαν το τσόις και διάλεξαν επιθετική πολιτική στο κίνδυνο που λέγεται "ισλάμ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
και επειδή με έχει πιάσει σήμερα (μόλις έγραψα την παραίτησή μου, πρέπει να συγκινηθώ? oh,
CRAP™, i'm going for the big buckz), οι Δανοί είχαν το τσόις και διάλεξαν επιθετική πολιτική στο κίνδυνο που λέγεται "ισλάμ".
Επιθετική πολιτική η σάτιρα; Επειδή μια εφημερίδα δηλ. δημοσίευσε κάτι σκίτσα, πρέπει να μας πυρπολήσουν όλους οι μουσουλμάνοι για να ικανοποιηθούν. Κάτσε να το πω στον Fry....

(Καλή συνέχεια στη νέα δουλειά:clapup: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όχι καλέ η σάτυρα επιθετική πολιτική, για όνομα της anchovie pizzas... απλά τη διάλεξαν ως μέσο έκφρασης της επιθετικής τους πολιτικής.

μη το πεις στον fry...θα χάσει την καλή γνώμη του για μένα ...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top